Rennies Marinus Groeneveld ontnuchterd terug Wegens voorlichting aan verloofden door regering van Malawi uitgewezen Rechter veroorzaakt dodelijk ongeval Ook als bisdom het niet wil: MIEDEMA ZET PASTORAAT IN SCHAESBERG VOORT Parochieraad als één man achter hem Samenzwering verijdeld in Algiers Metro geen winstobject voor PTT Fransen zij n geen geheide viseters Onverwachte winst voor linkse S.Y.B. ten koste van N.S.A. Politie laat leus „Johnson moordenaar hangen Bonden van werkgevers spelen rol in vrij loon wDampo KAPITEIN ARNE PERSSON NA REDDING: Hulp voor drenkelingen van „Magne" had echt niet veel later moeten komen 68 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van i correspondent BERGEN „Toen de minister van Staat van Malawi my had ontboden zei hU, dat de Kerken naar zyn mening: niet in staat moeten worden geacht leiding: te geven aan discussies over zaken als huwclük, liefde, sex en moraal". Dat zegt de zojuist uit de Afrikaanse staat terug- gekeerde Marinus Groeneveld, 42 jaar. Hij werd eergisteren plotseling door de regering van dat land uitgewezen, omdat hij als een van de drie geestelijke leiders van een hulpproject in een radioboodschap verloofde Afrikanen had uitgenodigd een vormings weekend bij te wonen. Tijdens deze bijeenkomst, die onder leiding zou staan van Groeneveld en de anglicaanse geestelijke Bleak, zou ook over de seksualiteit worden gesproken. De minister zei tegen Marinus Groeneveld: „Tijdens een dergelijk weekeinde worden experimenten aan gemoedigd Het kweekt loszinnige jongens en moet zeer schadelijk worden geacht voor de seksuele moraal van Malawi". Daar kon de Bergenaar het mee doen. Met andere woorden: De Malawiaanse regering verdacht hem ervan de exploitant van een soort kerkelijk rendez-voushuis te zijn. Hij is niet gebelgd over zijn uitwijzing. „Integendeel", stelt hij vast, „ik kan me heel goed indenken, dat de Afrika nen nog steeds een grote argwaan koesteren tegen Westerse instellingen. Dat is een rechtstreeks gevolg het koloniale bewind van de Engelsen, die nooit iets hebber gedaan aan de vorming van een inlands V kader. Dat is trouwens het prbbleem in alle ontwik- kelingslanden. Ik ben beslist niet verbitterd. Ik kan de maatregel zelfs billijken. Al is het jammer dat zoiets moest gebeuren. Malawi is nog maar kort onafhankelijk. Het ontbreekt daar nog aan geschoolde mensen. Des te begrijpelijker is, dat men vooral MARINU8 GROENEVELD Kerken hier ter hand moeten nemen is hel opleiden van Afrikanen, zodat de Westerlingen zich zo snel mogelijk kunnen terugtrekken". Volgens Marinus Groeneveld, die behalve actief ontwikkelingswerker ook directeur is van een organi satie die zich toelegt op het organiseren van reizen naar Israël, is de aankondiging van het verloofden- weekeinde niet de hoofdoorzaak van zijn uitwijzing. „Wij hadden al vele malen een dergelijk weekeinde belegc Dat leverde nooit problemen op. Hel is gekomen doordat de president de boodschap heeft gehoord en zich daaraan heeft geërgerd. Onze aan kondiging was overigens een betaalde reclame. Adverteren via de radio is in Malawi zeer goedkoop. Voor een boodschap van 70 woorden betaal ie ongeveer 15.- De omroepers vonden het zo'n merk waardig bericht, dat zij het tweemaal uitzonden. Groeneveld werd ontboden bij de minister. Hierbij was de radiodirecteur aanwezig. Toen de minister hem een verbod oplegde om een verloofdenweekeinde te organiseren, merkte de radioman op, dat hij kennissen had in Holland en dat het hem derhalve bekend was dat er in ons land een grote seksuele losbandigheid heerste. Groeneveld zegt: „De eerste vraag, die mij werd gesteld was of ons centrum zich ook bezig hield met vraagstukken rondom gezinsplanning. Daar is de regering namelijk een grote tegenstandster van en dat is tragisch, want juist het grote aantal geboorten is een van de levensproblemen in Malawi, dat het dichtst bevolkte land van Afrika is. Er is naar zijn mening geen sprake van een religioze animositeit. Groeneveld werkt in het ontwikkelingscentrum samen met een presbyteriaanse en anglicaanse gees telijke. „Bijna alle regeringsmensen zijn protestant. De vorige week heeft de president zelfs nog een katholiek vormingscentrum geopend en hij is ook wel eens op bezoek geweest". (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt (L (Van een onzer verslaggevers I HAARLEM Op de gevaarlijke Zul- derhoutlaan te Haarlem de .verrader lijke klinkerbestrating was bovendien glad geworden door de sneeuw heeft de 58-jarige Haarlemse mr. H. G. R. met *ön auto een slip gemaakt, tengevolge waarvan de 18-jarige Hillegommer H. J. Lammers dodelijk verongelukte. De auto van mr. R., die volgens oogge tuigen niet te hard reed, sloeg enkele keren in het rond en veegde de jeugdige Hillegommer met bromfiets en al in de sloot. Ook'de auto belandde in de sloot. De bromfietser moet op slag gedood sijn. De bestuurder van de auto kwam ongedeedr uit het vaartuig en stelde zich, nadat de politie een dranklucht had bel nadat de politie een dranklucht had be speurd. direct beschikbaar voor het nemen van een bloedproef. Naar de politie mee deelt heeft de proef uitgewezen, dat het promillage boven het toelaatbare heeft gelegen. De Zuiderhoutlaan in Haarlem staat overigens als gevaarlijk bekend. Vooral bij regenval komen slippartijen voor en dit dodelijk ongeval is niet het eerste op dit wegedeelte. In afwachting Haarlem enige tijd geleden het stuk weg voorzien van waarschuwingsborden. Het proces-verbaal is naar de officier vanjustitie doorgezonden. Als mr. R. te recht moet staan zal dat geschieden in een aangrenzend arrondissement van Haarlem, hetzij Amsterdam of Den Haag. Dit beslist de Hoge Raad. Damramp van Longarone (1963) voor het gerecht BELLUNO (AP) Negen vooraan staande Italiaanse ingenieurs moeten voor het gerecht verschijnen onder be schuldiging verantwoordelijk te zijn voor de dambreuk bö Longarone. Longarone werd in de nacht van 9 ok tober 1963 verwoest toen een enorme aardverschuiving in het reservoir ach ter de dam van 226 meter de hoogste in Europa terecht kwam waardoor 25 miljoen kubieke meter zich op de stad stortte. (Van i verslag geve SCHAESBERG Onder daverend applaus van een bomvolle Michaelkerk in Schaesberg heeft pastoor Ed. Miedema gisteravond op de laatste dag van zijn pastoraat het besluit bekendgemaakt, dat hij in Schaesberg zal blijven wonen. „Ik zal ter beschikking blijven van degenen die mij willen blijven bezoeken, en van degenen die mijn huisbezoek op prijs blijven stellen. Dat alles binnen het kader yan de mogelijkheden, die mij nog resten, maar die u voor een groot deel zelf kunt uitbreiden", aldus postoor Miedema. Miedema zijn oud-parochianen kan ont vangen. De parochieraad heeft zich be- ""reid verklaard één „tedelijke huurprijs" voor. het gebruik van het kerkge- rBouw te Cóïdoen. Tiet voorlezen van deze brief bracht de gelovigen eveneens tot een geestdriftig applaus. Parochieraadvoorzitter Weyers deelde voorts mee, dat pastoor Miedema na zijn ontslag alleen dan een financiële rege ling van het bisdom wil aanvaarden, wan neer die voor hem geen moeilijkheden kan opleveren. Indien nodig zal de parochieraad alles in het werk stellen om in het onderhoud van de pastoor te voor zien. Om geld hiervoor bijeen te krijgen is 'n „Eikskefonds" opgericht, waarvoor al een gironummer is aangevraagd. ..Ons bloeiend missiecomité". aldus voorzitter Weyers, „zal blijven bestaan, maar de gelden zullen voortaan niet meer via de RRoermondse kanalen worden afgedragen, maar rechtstreeks naar het nationale comité vloeien". Ook hier weer applaus. APART FONDS Onder eveneens luidruchtige bijval had de voorzitter van de parochieraad eerder reeds bekendgemaakt, dat het voltallige kerkbestuur is afgetreden. Inclusief de administrateur, die nu 't Eikskefonds gaat beheren De parochie blijft be staan, ze komt nu ter beschikking van pastoor Miedema en van degenen „die nu in gewetensnood zijn gekomen"- De leden van de parochieraad steunen pastoor Miedema door dik en dun. ..Ons verzet tegen het bisdom vindt zijn oor zaak in ons katholiek-zijn. dat toch be tekent: solidariteit met de verdruktetn. Wij kunnen u geen oplossing voor uw gewetensvragen geven, dat moet ieder voor zich persoonlijk uitzoeken". Na de heer Wevers beklom een „ex terne parochiaan" het spreekgestoelte. Hfl deed de suggestie een beroep op kar dinaal Alfrink te doen. „Tijdens het pas toraal concilie deed mgr. Moors zijn mond open. laat kardinaal Alfrink hem nu het zwijgen opleggen." En een tot tranen bewogen dame: „WD moeten niet te kort schieten in onze naastenliefde voor hen die fouten begaan." Hetgeen ook een applausje opleverde. De bewogen avond, waartoe alle paro chianen schriftelijk waren opgeroepen, was gisteren begonnen mei een eucha ristieviering. Toen al was de kerk ber- Voorzitter F. R. Weyers van de pa rochieraad liet de vele honderden kerk bezoekers weten, dat hij nogmaals een brief aan de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, had gestuurd, om ander maal te protesteren tegen het ontslag van pastoor Miedema. „U dient zelf de ver antwoordelijkheid van dit besluit te dra gen". staat er in de brief te lezen. In een andere brief wordt de bisschop ver zocht, de Michaelkerk ook ter beschikking te stéllen „voor degenen die met pastoor Miedema willen blijven samenkomen". De bisschop wordt tenslotte uitgenodigd datum en tijdstippen te noemen, waarop ALGIERS (AFP) De politie in Al giers heeft vorige maand een samen zwering tegen het leven van Kaid Ach- med, de leider van het Algerijnse natio nale bevrijdingsfront, verijdeld. Zij ar resteerde op 24 januari vier gewapende mannen, die bekenden dat zij op de avond van dezelfde dag Kaid Achmed hadden moeten vermoorden, zo is giste ren bekend gemaakt. De arrestanten zeiden dat zij werkten voor een uit het buitenland geleide groep, die werd ge steund door Krim Belkacem. Deze voor malige vice-president verblijft thans in ballingschap in Parijs waar hij ageert tegen het huidige bewind van president Boumedienne. Hij heeft de beschuldigin gen tegengesproken. stensvol. Tijdens de mis zei Miedema: ..Ik heb eens van een dokter gehoord dat je bejaarden altijd in beweging moet houden Stilstaan maakt de menselijke organen kwetsbaar". Miedema vertaalde dat: „Wij moeten ook In beweging blij ven. We moeten ons niet zo maar neer leggen bij de gevestigde orde, die, zoals u wel weet, vaak wanorde is- Als we stil blijven zitten, verkalkt de hele zaak." Miedema was de mis begonnen met de smeekbede: „Laat ons bidden om prestigekwesties uit de wereld te helpen en laat ons bidden voor diegenen die geroepen zijn beslissingen te nemen." BEEN STIJF Pastoor Miedema heeft ons gistermid dag al verklaard, dat hij „zolang de in terne en exterpe parochianen dot wil len", in Schaesberg zal blijven. „Maar ik kan niet beloven dat ik ook hier zal over lijden". aldus de pastoor. Ook wanneer het bisdom Roermond hem buiten de Katholieke Kerk zou plaatsen, wat aller minst zeker is, zou pastoor Miedema zijn eigen pastorale praktijk In Schaesberg niet opgeven. „Iedereen maakt zelf uit waar hfl bij wil horen", vindt pastoor Miedema. „en welk etlkel of ruenummer het bisdom voor me klaar heeft liggen. Ik ga door. Ik ben tenslotte pastoor voor mensen, en niet voor de kanselarij te Roermand. Het pastorale werk zit in mijn botten. Ik zal daar nooit afstand van doen". ROTTERDAM (ANP) De nit ste aanwinst van Rotterdam, de Metro, blijkt de P.T.T. heel wat werk te bezorgen. In de spreek cellen van de Rotterdamse Elek trische Tram. die de metro exploi teert, heeft de PTT twintig toe stellen geplaatst. Op de eerste dag van de opening van de metro ble ken reeds alle aanwezige gidsen te zijn ontvreemd. Bovendien werden in de eerste week dertien storin gen doorgegeven, die veroorzaakt wei-den doordat in twee gevallen de hoorn was gestolen, in acht ge vallen het muntkanaal verstopt was door vreemde voorwerpen en in twee gevallen de microfoon doos verwijderdwas. (Van once oorrespondent L. J. Kleijn PARIJS Ofschoon de sta king van de 2000 vlssera in Boulogne nog steeds voort duurt, heeft men daar (ot stomme verbazing van leder vernomen, dat woensdag op de ParU-se hallen 270 ton via uit het buitenland is inge voerd. Honderd ton meer dan normaal. Naar aanleiding van dit bericht zyn Franse reders en visimporteurs bijeen ge komen om een verdere in eenstorting van de prijzen tegen te gaan. De heer Conti, voorzitter van de Franse kleinhandel voor vis heeft in een interview aan een verslaggever van de Aurore gezegd, dat enkele maanden geleden op de Parij- se hallen een grote propagan- da-actle is gevoerd om de Fransen op te wekken meer vis te eten. Die actie heeft tijdelijk succes op geleverd, want de verkoop steeg met 2 tot 3 procent. Er is een bedrag voor uitgegeven van 200.000 franc. Maar met die kostbare propaganda kan de federatie van detaillisten niet doorgaan wanneer het ministerie voor Economische Zaken niet in de kosten bij draagt en dat is tot dusver nog niet het geval. De aanvoer van vis op de Parijse hallen stijgt voort durend, aldus de heer Conti. De gemeenschappelijke markt is in volle werking, maar een te grote aanvoer drukt de prijzen. De Franse vissers komen er door in toenemen de moeilijkheden en grijpen Vissers komen in moeilijkheden naar het wapen van de sta- Boulogne is speciaal inge licht op makreel en wijting. De aanvoer is ruim voldoen de, zodat het niet nodig is om vis uit het buitenland in te voeren. Daar komt nog bij, dat de Franse export van vis beneden de maat blijft. „De vissers in Zuid-Frankrijk zit ten met een overschot aan sardines en zouden moeten exporteren. Maar daarvoor zijn onze partners in de ge meenschappelijke markt Oost- indisch doof. Zij willen wel exporteren, maar zodra zij moeten importeren zyn zij niet thuis. Zij verdedigen hun eigen belangen beter dan wij Fransen het doen". Een andere oorzaak is, dat de Fransen veel te weinig vis eten. Volgens de statistieken eet een Fransman per jaar 11.7 kilo vis. Dat wil zeggen acht kilo verse vis en de rest oesters en schaaldieren. De overeenkomstige cijfers voor België en Duitsland zijn 14, voor Engeland 18, voor Japan 30 en voor Noorwegen 40 kilo. De Fransman is hoofdzake lijk een vleeseter: 70 tot 80 kilo vlees en gevogelte per toeneming ls een jaar ge- juar en per inwoner. Door een leden tot *taan gebracht door uitgebreide propaganda was een plotselinge beslissing van het verbruik van vis in de het Franse episcopaat dat het afgelopen tien jaar met twee eten van vlees op vrijdag en tot drie kilo per jaar en per andere vastendagen voor inwoner toegenomen. „Maar", katholieken niet langer ver- besluit de heer Conti, „deze boden ls". 1istransporten bedreigd (Vai BOULOGNE SUR MER Bestuursleden van de vissers- vakbonden in Boulogne sur Mer hebben aangekondigd zich niet langer garant te stellen voor de buitenlandse vrachtwagens die over de Frawe wegen rijden en bui tenlandse vis vervoeren. Er •zijn plannen in voorbereiding deze transporten zo niet te be letten, dan toch zeer riskant De tweeduizend vissers van Boulogne sur Mer zijn sedert tien dagen in staking en pro testeren tegen de Invoer van buitenlandse vis. Ze achten deze Invoer, die de prijzen voor de Franse vis doen kel deren. overbodig. In de vanmiddag gehouden vergadering van het Pro- üuktschap voor Vla en VIs- produkten is langdurig atil gestaan by de moeilijkheden inet dc invoer van vla In Frankrijk. Het advies van het Produktschap luidt voor lopig geen vis naar Frankrijk te exporteren daar de toe stand momenteel nog te on zeker Is. Geregeld wordt con tact onderhouden met de Franse autoriteiten, die in deze eebter geen schuld treffen. Mochten maatregelen vnn Nederlandse zijde nodig blij ken dan zal onmiddellijk contact worden opgenomen met de betrokken ministeries. ADVERTENTIEI MANTHEY flatpiano Oit West-Duitse kwaliteit: instrument is bij uitstek ge schikt voor huiskamerge bruik. Door toepassing van een moderatorsysteem kunt u de Manthey bespelen, zon der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionaire modellen zijn werkelijk toonaangevend dat mag u ook verwachten vaneen fabriek met een eeuw ervaring! Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren bij: Alleenverkoop MOSSELVERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970* STUDENTENVERKIEZINGEN (Van onze correspondent) UTRECHT De Utrechtse politie zal voorlopig nieis ondernemen om de leuze „Johnson moordenaar", die een student op liet raam van zijn flat aan de Ina Boiidier-Bakkerlaan heeft geplakt, ver wijderd te krijgen. De officier van justitie mr. W. H. Overbeek zei. dat hy nog niet zal laten optreden tegen deze leuze, die vanaf de openbare weg duidelijk leesbaar is. Hy wilde zich niet uitlaten over de juridische aspecten van deze plakkerij. Student Olof Meyer (21 jaar, 4 jaar student, sinds 2 jaar sociologie) heeft dinsdagavond de letters op zijn raam geplakt. Toen de politie even later een kijkje kwam nemen, trof ssfl er een voorbijganger aan, die geweldig te-gen de student te keer ging. De man dreigde, dat hy de ruit met de leuze zou In gooien, als de tekst er niet dezelfde dag van verwijderd was. Dat was gister- borgen. Vanmiddag was de ruit nog heel en de anti-Johnsonleuze was nog ongeschonden. (Van onze correspondent UTRECHT De Studenten Vak Be weging, een als „links" gekwalificeerde party, Ls iu tegenstem lig tot de ver wachtingen - als grootste overwinnaar uit de student en verkiezingen gekomen. De belangstelling voor de studenten ver kiezingen is afgenomen. Het totaal aan tal uitgebrachte stemmen voor de Ne derlandse Studentenraad het par lement van de studenten daalde uiet acht procent. Dit ls ook een verrassing, want de laatste jaren gingen (fteetlM meer studenten ter stembus. De studentenvakbeweging krijgt nu in de N.B.R. 22 zetels, het Nederlands Studenten Akkoord 19 zetels en de nieu we middenparty Stud '75 begint, met 3 zetels, het Algemeen Non Politiek Stu dentenbelang 2 zetels, Centrum Coalitie Links (Delft) 2 zetels, Delfts Studenten corps 1 zetel en Eindhovense Centrum Partij 1 zetel. Het N.S.A. verloor in alle universi teitssteden aan de S.V.B. Bij de Amster damse Universiteit boekte de S.V.B. een winst van één zetel, zy heeft nu zeven zetels ln de plaatseiyke grondraad. Het N.S.A. verloor twee van de drie zetels. Aan de Vrye universiteit komt de S.V.B. van één op drie zetels. In Utrecht gingen de minste studen ten ter stembus. Hier kwam 15 procent van de studenten niet voor de stemming opdagen. Landeiyk gezien ls door de ge- Geboortekaartjes schrikkelbaby's naar Purmerend PURMEREND, (A.N.P.) De gemeen te Purmerend houdt er een wat won derlijke traditie op na. Zij beschouwt zichzelf als een soort peetmoeder van alle kinderen, die op 29 februari worden geboren en dus maar één keer in de vier jaar hun verjaardag kunnen vieren op hun geboortedag. In 1960 is in Pur merend een schrikkeljaarcomitè gestart met zijn activiteiten. In '64 werd er een vervolg aangebreid en ook nu staat het comité klaar om alle kinderen die vol gende week donderdag worden geboren en van wie een geboortekaartje wordt gezonden aan het gemeentehuis te Pui merend, te verrassen met een lepeltje met het wapen van Purmerend. Door deze actie beschikt het gemeentebestuur van Purmerend over een fraaie ver zameling geboortekaartjes. Zowel in 1960 als in '64 werden er meer dan 500 ont vangen. Ongetwijfeld zullen er ook na schrikkeldag 1968 meer dan 500 geboorte aankondigingen van schrikkelbaby's op het gemeentehuls worden bezorgd. rlnge opkomst een moeiiyke situatie ontstaan. Er wordt gedacht om voor volgend jaar een drie-partijenstelsel te In de nieuwe Delftse Studentenraad ls het N.S.A. met dertien zetels de grootste fractie geworden. Het Delfts Studenten Corps behaalde zes zetels en de nieuwe partij Coalitie Centrum Links elf. De N.S.A. hed vorig jaar elf zetels. De S.V.B. deed ln Delft, evenals de opge heven Progressieve Studenten Organisa tie. niet mee aan de verkeizingen. In Leiden ook succes voor dc S.V.B. Deze partij kwam van 10 op 12 zetels. Het N.S.A. krygt een zetel minder In de Leidse Studentenraad. De nieuwe partij, Stud '75, kreeg 5 zetels. DEN H A AD (AM) I). ntr.l. werkgeversverbonden, samenwerkende in de raad van Nederlandse werkgevers- verbonden, hehben In een communiqué hun inzichten meegedeeld over liet loon- overleg. Hierin stellen zU, dat de cen trale organisaties voor zich zelf nog steeds een taak zien by de uitvoering vnn de loonpolitiek In tegenstelling tot anders luidende berichten. „Ook in het vryere systeem van loon politiek", zo vervolgt het communiqué, hebben de centrale organisaties van werkgevers en van werknemers een taak ten aanzien van de algemene sociaal- economische ontwikkeling, waarvoor zy een zekere mate van medeverantwoorde- ïykheid dragen. Deze dient vla begeleidend Intern over leg ln de loonvorming een rol te spelen Uiteraard kan de ontwikkeling van het loonoverleg ook aanleiding geven tot nader beraad tussen de centrale organi saties van werkgevers en van werk nemers onderling. Het past echter niet In de opzet van dc vrije loononderhan delingen. dat de vakcentrales de bedryfs- bonden openiyk byvallen ln de onder- hnndellngen met de werkgevers. (ADVERTENTIE) -JL VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND VLISSINGEN Een paar minuten langer in het ijskoude water en het was met ons gedaan geweest. Ik voelde mijn armen en benen verstijven. De vijftien tot twintig minuten, dat ik mij drijven de moest houden, leken mij een eeuwig heid. Ik werd gered door mannen van het loodswezen. Zet u ln dc krant, dat die mensen prachtig werk hebben ge- Kapitein Arne Persson (52) ls 24 uur nadat hij zijn schip „Magne" na een aanvaring met de „Kirribilli" bij Westkapelle verloor opvallend kalm. Alleen zijn zachte stem klinkt wat be verig. Dat kan ook vermoeidheid zijn. Sinds zijn redding heeft hij nog geen half uur geslapen. In een Vlisslngs kleding magazijn hebben ze hem helemaal in het nieuw gestoken. De bemanning van de „Magne" is ondergebracht in het hotel „Noordzee- boulevard" van waar men een „prach tig" uitzicht heeft over de Schelde. Het grauwgrijze water houdt nog 5 medeop varenden vast. Het zoeken naar hun li chamen is in de vroege morgen door de reddingsboten en andere vaartuigen ge staakt. Hun lot is bezegeld. Over twee andere ongelukkigen be staat zekerheid. Hun ontzielde lichamen werden in de vroege morgen in Vlissin- gen aan wal gebracht. Op de loodskot- ter „Antares" had men, kort nadat ze waren opgepikt, nog getracht hen met kunstmatige ademhaling weer tot leven te brengen. Spoedig zag men echter dat KWARTIER IN IJSKOUD WATER In het Sint-Josophziekenhuis ligt de 55-jarige stewardess Asta Wencel. De arts S. Wartena, die 's nachts met de loodsenter „Zilvermceuw"op de plaats van de ramp is geweest, vertelt, dat ze onder meer een been heeft gebroken. Zij I zul echter wel weer opknappen. Ook de Souburgse loods K. Derks heeft zijn hachje kunnen reden. Bi) de midden- steenbank-boei voltrekt zich intussen do laatste akte van het drama: passerende schepen worden verzocht uit tc zien naar de eerste stuurman Lars Holm (45), de tweede machinist K. Stoeman (22), dc (vrouwelijke) kok Astrid Magnusson (56), de 14-jarige Spaanse messbediende Jose Cardenas-Coccoro en de Griekse lichtma troos Inonumu Efstatnios (20). Kapitein Persson een goedig gezicht, blauwe ogen en kortgeknipt grijs haai kijkt wat onbegrijpend voor zich uit: „Het is allemaal tc vlug gegaan. Wij hadden geen schijn van kans. Dc „Kir ribilli", die ons aanvoer, is bijna zes keer zo groot als onze 1400-ton metende

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5