Breed onderzoek naar problematiek van priesterleven MENSEN IVAT EEN MENSEN Pastoor Miedema: fel, bewogen en vlijmscherp Mgr. P. Moors: in heel de procedure een heer Celibaat hoofdpunt eet'n appel! VISSERS WILLEN IMPORT REMMEN Tweeduizend bezoekers bij politiecentrale Driebergen Mgr. Moors ontslaat pastoor Miedema Parochieraad overweegt heen te gaan Bemanning Pueblo wordt Vrijstelling voor t.h.'ers onjuist gestraft u l r). V' SETH GAIKEMA kom, tuut tuut, ho ho. Nou niet gaan roepen, dat Seth Gaike- i briljante tekstschrijver is, ;cn middelmatige cabaretier, J daarmee bewijst u alleen, dat u achter de feiten aansukkelt. Dat 1aari die bri^ante tekstschrijver klopt steeds, dat zit voorgoed snor, 'r de blozende Groninger, die in de (lopen jaren linkshandig en met een jr.kiek voor tussen de schuifdeuren. uuit onze vaderlandse podia zicrf, is uuxjezet in het massagraf der herinne- ateri. Voor hem in de plaats is nu een it (lnkunstenaar gekomen, van wie de ners zeggen: ,,dat is de man van pekomst". e des grimlachenden vaderlands jcema draagt die nieuwe image als decent maatpak. ,,De Nederlandse digerikunst", zegt hij, „is net de Tour France. Vóór het grote peleton gaat |auto met de grote drie. Die hoeven te fietsen, die laten rijden. Daarachter komen de jongens, de veelbelovende de r het komt er niet uit". Ze is een tussensprintje, lopen twintig meter uit en vallen dan heb ook al die jaren in het peleton eten. Veeibelooende Seth, de domi- pzoon uit Groningen. De jongen, die ng doctorandus was, maar op het pel nog steeds de student uithing, prowinciaal, die nooit echt los kwam zijn papieren tekst. kijken gaat nu veranderen. Ik heb Toon is opgebeld en gevraagd, of hij tijd had om me een beetje te |chen. Hij zei: ,,Huur maar een ■tje, dan kom ik wel effe kijken", b zestien zaalhouders opgebeld, niemand kon me een ochtendje i. Beste business dus. Uiteinde- I kon ik terecht in Laren, in de Sin- /concertzaal. Toon kwam en had aan n minuten genoeg om te zien, waar schoen van Gaikema wrong. Toon zo'n verschrikkelijk goeie vakman, t is bijna treurig. Hij zei wat over [belichting, over de dosering. Alle- al kleine dingen. Hij gaf ook huis- rk op: ,,Je moet alle typetjes, die je akt, tot in den treure oefenen", zei „ze moeten een stuk van jezelf u, dat doe ik dus. Als ik 's mor- is mijn tanden spoel, maak ik even <r de spiegel Ome Jo. En tussen de erhammen met jam de leraar, die orde kan houden. Ik hoef nu al- '<^Ia 1 no° een registertje open te trekken dan rollen ze er uit. Dezelfde Ome gisteren, dezelfde leraar. Toon in mijn show eindelijk theater naakt. Het fessioneler" ikema (met stemmig vest, dat over licht welvende tors spant) is bij opmars naar de top inmiddels aan- and in Amsterdam. Hij heeft daar grachtenhuis gehuurd, waar hij een secretaresse voor hele dagen zijn carrière metselt. Tussen die rijven door werkt hij ook nog aan dissertatie over Louis Davids, irmee hij binnen afzienbare tijd de ite doctor in het Nederlands caba- zal introduceren. Honderd vijftig jes van de spreekbuis der schlemie- heeft hij al tot op het bot afgeklo- en op hun artistieke meritis ge- tst. „Wat die man heeft geschre- zegt hij, „behoort nog steeds het beste, wat het Nederlands ca- et heeft voortgebracht". ir zijn verhuizing naar de hoofdstad It hij nog dit: „Ik heb tot nu toe eds in Groningen gewoond. Ik voel- dat ik daar op mijn plaats was, ik •fde niet op recepties te verschijnen stroop te smeren om allerlei mon- heb geen spijt, dat ik zolang in het orden ben blijven hangen, maar ging alleen niet meer. In Gronin- heb ik een reservoir gekweekt, ik er op mijn dooie gemak werken, ir op den duur mis je toch het act met anderen. Als ik nu wat Louis Davids wil weten, heb ik de i naast mijn deur. Amsterdam ooi met ouwe artiesten, die alles ;n van vroeger. Je komt in aanra- met allerlei verrukkelijke type die je weer bij je eigen werk iti eren. Dat is verrekte belangrijk". ;n gezicht m kom, tuut, tuut, ho ho, dat hij nu oen keer heeft gespeeld, beschouwt als de ezelsbrug naar zijn uitein- lijk succes. „De beste nummers heb bijgeschaafd, de rest heb ik vervan- n. Het is ni een programma gewor- n met een volkomen eigen gezicht. lar toch is het nog niet. wat ik be- el. de komende maanden ga ik keihard rken aan mijn definitieve vorm. Er I geen oud liedje meer in zitten. Ik Oin gewoon met een schone lei. In tober moet de zaak rond zijn. Dan ik een week in Amsterdam staan, arna een week in Rotterdam en Den heb er rin in. Ik heb zin om hem 'er eens ouderwets van Jet te geven. hoop, dat mijn publiek straks de lfde ontdekking doet, die ik heb ge- e zullen zeggen: „Gaikema is pil- geworden. Minder marmelade. roggebrood. Minder pitjesjam, karbonade" I nou ook wel eens in die auto het peleton uitrijden". CCHAESBERG De kwestie-Miedema is een typisch geval van escalatie, van verscherping in een conflict. Dat blijkt overduidelijk uit het witboek, dat vorige week door de parochie 't Eikske in Schaesberg werd uitgegeven. Wie alle brieven en stukken, daarin opgenomen, leest, kan een gevoel van pijn over een zo hoog lopende ruzie om in de aanvang zo onbenullige zaken niet onderdrukken. Inderdaad onbenullige zaken. Aan de kant van pastoor Miedema: het benoemen van een kerkmeester buiten het bisdom om, het geven van de communie onder twee ge daanten, het laten gelden van de mis op zaterdagmorgen voor de zondagsmis, het doen van één in plaats van twee lezingen tijdens de liturgie en nog enkele zaken meer, die in het parochiebeleid ook wel elders geschieden. Aan de kant van het bisdom: te weinig attentie aan pastoor Miedema betoond toen hij voor een operatie in het ziekenhuis lag, een ontactisch briefje van een secretaris, het niet opsturen van een beloofd verslag en verschillende andere fouten, die overal elders door gezagsdragers worden gemaakt. Het wonderlijke is, dat deze onbenulligheden, wanneer een bepaald punt is bereikt, vrijwel ineens tot principekwesties worden opgeblazen. Ziedaar de escalatie. Pastoor Miedema noemt het gedrag van de functionaris, die hem tijdens zijn ziekte een kort bezoek brengt en daarbij niet rept van een vervelende brief, die kort tevoren door die functionaris aan zijn huisadres werd verzonden, „een weerzinwekkende en liederlijke vertoning". Hij kwalificeert diens houding als „immoreel in de meest letterlijke zin van het woord en hypocrisie van de eerste grootte". Hij schrijft de enigszins ontactisch optredende secretaris, dat hij „nog maar pas komt kijken en geen ervaring heeft in zaken waarmee hij zijn confrater meent te moeten becritiseren". Hij hekelt het bis dom om zijn veel geproclameerde maar weinig beleefde collegialiteit: „Is dit begrip bij jullie in de abstractie en de definitie blijven steken?" De bisschop van zijn kant stelt de zaken eveneens op scherp. „Ik constateer bij u (Miedema) een gebrek aan pastorale wijsheid, een ernstig gebrek aan bereidheid om uw beleid in overeenstemming te brengen met de richtlijnen van de bisschop en een duidelijk gebrek aan collegialiteit ten op zichte van uw medepriesters." In een later stadium worden deze kwalificaties nog enigszins toegespitst en bijgeslepen. jyiIEDEMA laat het er niet bij zitten. Hij schrijft de bis- schop: „Het lijkt me goed u te laten weten, dat ik voor dreigementen en intimidatiepogingen van welke zijde die ook mogen komen, geen principes prijsgeef en dat de be langen van de leken bij mij voorrang hebben op die der hiërarchie annex zijn krampachtig verdedigde structuren en codificaties, waarvan zij het achterhaalde karakter maar niet wil accepteren". Hiermee zijn we al in de sfeer van de principes terecht- gekomen. En iedereen, die iets van conflicten afweet, zal beseffen, dat het nu bijzonder moeilijk wordt partijen tot overeenstemming te brengen. Ook bij de bisschop is de zaak intussen tot een principe kwestie uitgegroeid. Hij stelt Miedema voor de keuze: vrij willig ontslag nemen of anders ontslag krijgen. „Op grond van alle mij ten dienste staande gegevens ben ik van oordeel, dat ik niet verantwoord ben als ik pastoor Miedema in zijn huidige functie handhaaf", schrijft hij aan zijn priesters. En hij beroept zich op het woord van trouw, dat hij bij zijn wijding aan de Kerk heeft gegeven. „Trouw aan het gegeven woord, ook in moeilijke omstandigheden, is voor mij een van de meest zwaarwegende plichten in mijn leven." Ziedaar in vogelvlucht de escalatie in het conflict tussen de bisschop van Roermond en pastoor Miedema. Wij nemen aan, dat ze beiden deze ontwikkeling niet hebben gewild, maar dat ze door de loop der gebeurtenissen de weg van de escalatie op gedwongen zijn. Ieder betreedt deze weg op zijn eigen wijze. De bisschop bewandelt de ambtelijke weg en doet dit zonder ooit de vormen te verontachtzamen of de etiquette uit het oog te verliezen. Hij is in heel de procedure een heer, dat moet men hem nageven. Pastoor Miedema daarentegen is fel, bewogen, gebruikt onparle mentaire uitdrukkingen naast vlijmscherpe spot, hij schrijft brieven waar de honden geen brood van lusten. Op de achtergrond speelt bij beiden, zo lijkt het althans, een ver schillende opvatting van het gezag. In feite is het veeleer hun verschil in temperament, dat de bisschop en de pastoor doet botsen. WIJ hebben er alle begrip voor, dat de bischop nu het eenmaal zo ver gekomen is, pastoor Miedema uit zijn functie ontslaat onder uitdrukkelijke vermelding dat hij tegen dit ontslag bij een hogere instantie in beroep kan gaan. De schade die daardoor wordt aangericht en die is zeer reëel kan niet opwegen tegen de schade die het gevolg zou zijn van een voortduren van het conflict. Er moest een oplossing komen. Overigens zal pastoor Miedema de eerste zijn, die de juist heid van deze stelling moet onderschrijven. Wat zich nu afspeelt tussen de bisschop en hem heeft zich zij het ln heel andere verhoudingen afgespeeld tussen hem en het plaatselijk kerkbestuur in het jaar 19G3. Miedema heeft zich toen langs ambtelijke weg van dit kerkbestuur ontdaan terwille van het algemeen belang van zijn parochie. Hij richtte een verzoek aan de bisschop, de betrokkenen te ont slaan en een paar echte medewerkers te benoemen, welk verzoek door de bisschop werd Ingewilligd. Hij weet, als het erop aankomt, wat het zwaarste is het zwaarst te laten wegen. Moge hij dit inzicht wederom opbrengen, nu zijn eigen persoon in het geding is. Enquêteformulier bij alle priesters SLUIERS ALS WAPENRUSTING FRANSE UTRECHT (KNP) Aan alle Nederlandse priesters, diakens en subdiakens is een vragenlijst toegezonden, om informatie te verkrijgen over hun houdingen en op vattingen met betrekking tot een aantal aspecten van de ambtsvervulling en met name de levensstaat van de priester. Dit onderzoek werd reeds aangekondigd in een perscommuniqué, uitgegeven naar aanleiding van de bisschoppenvergadering van 20 januari 1967 en in de „Pastorale beleidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester in Nederland". De opdracht tot dit onderzoek werd verstrekt door het Nederlands episco paat, dat hiertoe het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie te Rotterdam heeft gedelegeerd. De uit voering van het onderzoek werd op gedragen aan het Instituut voor Toe gepaste Sociologie in Nijmegen. Bij de opzet en de uitvoering van de enquête worden de onderzoekers bege leid door een vanwege het episcopaat ingestelde commissie, bestaande uit: mgr. drs. J. A. A. van Laarhoven, vica ris-generaal van het bisdom Den Bosch (voorzitter), prof. dr. F. Haarsma, hoog leraar in de pastoraaltheologie aan de katholieke universiteit te Nijmegen, prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de empirische sociologie aan de katho lieke hogeschool te Tilburg, drs. W. Kusters, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, drs. A- van Rijen M.S.C., lector in de moraaltheo logie aan de Stichting Theologische Fa culteit te Tilburg, prof. dr. O. Schreu- der O.F.M., hoogleraar in de godsdienst sociologie aan de katholieke universi teit te Nijmegen en dr. J. Weima, do cent in de godsdienstpsychologie aan d< katholieke universiteit te Nijmegen. Als secretaris is aan deze commissie toege voegd drs. J. A. van Kemenade, direc teur van het Instituut voor Toegepaste Sociologie. Na uitvoerige voorbereiding en ge sprekken met verschillend, priesters in Nederland is een vragenlijst opgesteld, die betrekking heeft op de houdingen (ADVERTENTIE) snoep verstandig: en opvattingen ten aanzien van een aantal aspecten van de werksituatie, de woonsituatie, de ambtsvervulling, de levensstaat en het geloofsleven. In het onderzoek wordt veel aandacht ge schonken aan de houdingen en opvat tingen met betrekking tot de ongehuw de levensstaat van de priesters. Deze wordt echter niet geïsoleerd doch in samenhang met andere aspecten be naderd. De bisschoppen verwachten, dat de re sultaten van dit onderzoek hen in staat zullen stellen om, mede op basis van het hierdoor verkregen inzicht in de feitelijke situatie: gunsuge condities te scheppen voor een goede en volwaardige beleving van het ongehuwd zijn omwille van het rijk Gods; een zo adequaat mogelijk antwoord te vinden op de inzake het celibaat bestaande nood; de behoefte aan en de mogelijkheid tot een grote differentiatie binnen het ene ambt meer nauwkeurig te kunnen bepalen. Het ligt in de bedoeling om de resul taten van dit onderzoek mede te belich ten vanuit pastoraal en theologisch perspectief en voor een nadere inter pretatie van bepaalde aspecten verder gaand onderzoek vast te stellen. De re sultaten van het onderzoek zullen te zijner tijd openbaar worden gemaakt. CELIBAAT In de vragenlijst (39 vragen in totaal) komen er enkele voor, die van wezen lijke betekenis kunnen worden geacht voor het doel van de enquête. Zo wordt de priester gevraagd of hij de werk zaamheden, die hij verricht, zinvol vindt voor een priester. Hij moet zich ook uitspreken of hij zich voldoende kan ontplooien en of hij naar zijn zin kan arbeiden. Een tweede groep van vragen stelt de ondervraagden in de gelegenheid zich uit te spreken over de manier, waarop naar hun inzicht een priester zijn ar beid onder de gelovigen moet verrich ten, b.v. of hij meer moet preken over het toekomstige leven of over het leven nu, of hij het kerkelijk standpunt of zijn eigen visie moet verdedigen, of hij snel of traag moet vernieuwen. Belangrijk is ook de vraag, of de priester ere dienst, sacramenten en verkondiging als zijn eerste taak ziet dan wel het mede menselij k-zijn. Met betrekking tot het celibaat wor den de priester.-, via zeer gedetailleerde vragen in staat gesteld zich uit te spre ken. Alle argumenten voor en tegen worden voorgelegd. Maar ook mogen zü zeggen hoe zij zouden reageren als het celibaat facultatief werd gesteld, ln drie aanvullende vragen wordt hun ge vraagd zich uit te spreken over hun persoonlijke beleving van het celibaat- Enkele vragen houden ook verband met de woon- en leefsituatie van de pries- De enquête sluit met twee vragen, die ten doel hebben de oriëntatie van de priesters op de Kerk te peilen, waarbij alle hete hangijzers in vraagvorm ter beantwoording worden voorgelegd. Tot slot volgt vraag 36, die iets wil weten over de persoonlijke geloofsbeleving van de priester. „Hebt u moeilijkheden of niet met het bestaan van God, de god heid van Christus, het voortbestaan na de dood, de goddelijke inspiratie, zonde, verrijzenis en realis presentia". 'fan onze correspondent Lucas Kleijn) PAKIJS Sedert lang bent nat grote redenhrtd over de Franse vinnen, towel In liet zuiden als In het noorden van liet land. Men voelt zich om diverse redenen bedreigd: door een te grote vangst, door daling van de prijzen en ioor invoer uit het buitenland, lie Pary- te regering staat onder voortdurende druk van «Ie vakbonden. I-eldt dat niet lot onmiddellijke resultaten, dan gaan telf tot Voor het eerst krijgen ook de vrouwen van Jemen geweren in handen om hun land te verdedigen wanneer dit wordt aangevallen. De eerste groep vrouwen, die de wapens leerde hanteren, werkt in een weverij en spinnerij in de hoofdstad Sanaa. Deze nieuwe activiteit van de vrouwen is mogelijk geworden, omdat de vrouwen gelijke rechten als de mannen hebben gekregen. Wel gaan de vrouwen nog gesluierd, al dragen zij een oude wapenrusting. UTRECHT. (A.N.P.). Dc sectie voor bijzondere verkeerstaken van dc rijks politie, die haar nieuwe onderkomen in Driebergen feestelijk heeft laten ope nen, heeft nu het verkeer moeten rege len voor haar eigen huis. Vier politie mannen van de verkeersgroep waren er bijna de hele dag druk mee. Oorzaak: een volksoploop tengevolge van het zo genaamde „open huis", waarvoor de sectie voor bijzondere verkeerstaken had gezorgd. De leiding van de sectie wilde met dit dagje gastvrijheid voor de bevolking van Driebergen uiting geven aan de dank baarheid voor de medewerking, die de sectie bij de huisvesting en verhuizing van de bevolking heeft ondervonden. Er zijn ruim tweeduizend Nederlan ders bij de sectie op bezoek geweest. Volgende maand tweede proef met Apollo WASHINGTON (Reuter). Omstreeks 21 maart zal een tweede onbemand Apollo-ruimteschip. bestemd voor een bemande reis naar de maan, in een baan om de aarde worden gebracht. Dat heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart bekend gemaakt. De lancering betekent tevens een tweede proef met de grote Saturnus- 5-raket, die vorig jaar november voor de eerste maal omhoog ging. De Apollo moet in maart een hoogte van 22.530 km bereiken en zal tien uur in een baan om de aarde draaien. Daarna moet het ruimteschip in de aardatmosfeer terug keren en in de Stille Oceaan neerkomen. SCHAESBERG De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft aan Ed Miedema met ingang van 23 februari ontslag gegeven als pastoor van de Mi- chaëlparochie te Schaesberg. De pastoor was uitgenodigd om voor 20 februari ont slag te vragen, maar heeft laten weten, dat hij hieraan niet kon voldoen, aldus een communiqué van het bisdom. Het communiqué vervolgt: „Pastoor Miedema is wezenlijk in gebreke geble ven, waar het erom ging zijn parochieel beleid te plaatsen binnen het kader van het bisschoppelijk beleid. Bovendien heeft mgr. Moors een fundamenteel ge brek moeten constateren in de verhou ding van de pastoor tot hem als zijn bis schop. Vanzelfsprekend blijft Ed Miede ma zijn ambt en gewone bevoegdheden als priester behouden. Hij is enkel ont slagen uit zijn huidige functie. De bis schop heeft hem mededeling gedaan over de mogelijkheid in Rome in beroep te gaan en over de wijze waarop dit kan geschieden. VERVANGER In dit stadium wordt er nog geen de finitieve regeling getroffen omtrent dc i opvolging. Met de tijdelijke leiding van j de parochie is met ingang van 23 fe- j bruari belast J. H. Lumey, aalmoezenier van sociale werken te Kerkrade, in wiens distriet Schaesberg ligt. Hij hoeft zich niet in de parochie te vestigen. De j verzorging van de kerkelijke diensten staat onder zijn verantwoordelijkheid en hij is voorzitter van het kerkbestuur. Mocht pastoor Miedema niet in beroep gaan, dan wordt met inschakeling van de diocesane diensten bezien, of bij bin nen het kader van het bisdom werk zaam kan blijven. Ofwel er wordt een financiële regeling voor hem getroffen. Ook wil het bisdom hem naar mogelijk heid helpen bij het zoeken van een pas sende woongelegenheid. De bisschop zal het kerkbestuur, de parochieraad en de parochianen van Het Eikske schriftelijk over zijn beslissing inlichten", aldus het communiqué. REACTIE „Wij hopen dat pastoor Miedema on- I danks het ontslag in Schaesberg blijft, want de mensen die hem nodig hebben moeten hem kunnen blijven bereiken". Dat zei gisteravond voorzitter F, H. Weyers van de parochieraad van Het I Eikske in Schaesberg. „Maar het zit er ^natuurlijk dik in dat wij als parochie raad ophouden te bestaan. Want door I het ontslag heeft de bisschop voor een 1 soort kerk gekozen, waaraan wij nnmn- I gelijk onze medewerking kunnen ge- I ven. Misschien dat ons gezelschap wel blijft bestaan maar dan niet als paro chieraad. Wij zouden misschien bijeen moeten blijven, omdat zoveel mensen hier nu helemaal niet meer weten, waar De parochieraad zal de nieuwe tijdelij ke functionaris H. Lumey geen duim breed in de weg leggen. Zelf Icon deze gisteravond nog maar weinig commen taar geven op zijn benoeming, noch op de wijze waarop hij de precaire situatie in Het Eikske zal aanpakken „Ik moet gewoon zorgen dat de zaken daar goed draaien en daarvoor zal ik wel de hulp van enige mensen nodig hebben", aldus de voorlopige plaatsvervanger van pastoor Miedema. Pastoor Miedema wilde gistcravoni geen commentaar meer geven llij lie aan dc deur weten: „Alles is al gezegi in het communiqué van de bisschop Het spel Is uil". De pastoor deed gister avond normaal de mis. Met een groei kasuifel: de kleur van de hoop. Dat is bijvoorbeeld het geval geweest In Marseille, waar alle trawlers de In gang van de oude haven hebben ge blokkeerd zodat er niemand meer ln of uit kon. Het protest was hoofdzakelijk gericht tegen dn invoer van sardines uil Portugal. Do regering deed gedeel telijke concessies, onder meer door 2000 extra-verkoopplaatsen van Franse sar dines te creëren. In het noorden van Frankrijk, spe ciaal in de streek van het Pas dn Calais, gaan de protesten tegen de Invoer van vis uit België en Ne.Ierland. Eveneens door een te grote aanvoer en daling van «Ie prijzen, liggen In Boulogne sur Mer, Gravellne8 en Etaples alle Franse trawlers aan de ketting. De vissers weigeren uit te varen en verzetten zich tegen de Import van Belgische en Neder landse vis, die per vrachtwagen wordt Ingevoerd voor de vlsfabrlelten en voor particuliere verkoop, Nederlandse vrachtwagens zijn by Boulogne teruggestuurd. Ook komt voor dat buitenlandse wagens weten door te dringen tot de visfabrieken. maar daar moeilijkheden ondervinden met het los- sen van de kisten, omdat het personeel I van de fabrieken zich uit angst solidair I verklaart met de vissers. Op het ogen- blik ls het zo dat Nederlandse vrucht- wagen» enkele kilometers hoven Bou- I logne samen een konvooi vormen en dan onder begeleiding van de politie door rijden naar dc Industriële wijk van de haven, waar de kisten gelost worden onder bescherming van de gendarmerie en onder het oog van de Franse vissers die op een afstand worden gehouden. Wat voor maatregelen de Franse re gering tegen de import overweegt is nog niet bekend. Niet uitgesloten Is. dat in Brussel een beroep zal worden gedaan op de bekende ontsnappingsclausule In de verdragen van Rome. maar daarover slant nog niets met zekerheid vast. De verkoop van bultenlnndse yls In Parys al dor Schot heeft ondervonden by de expoi Frankryk. Dat de kwaliteit van HTS-UNIE MOSKOl (Reuter). De Noord- koreaanse zaakgelastigde in Moskou. Zang Ye Soen, heeft er op gezinspeeld dat dc bemanning van het door >|e Noordkoreanen opgebrachte Amcr se spionageschip „Pueblo" gestru I „Degenen die tegen een land spionage hebben bedreven moeten worden ge straft volgens de wetten van dat land" zei de zaakgelastigde tijdens een pers conferentie. Tijdens de bijeenkomst werden banden afgedraaid met „bekente nissen" van de kapitein en bemannings leden van het schip. Op de persconfe rentie waren Amerikaanse correspon denten aanwezig. DEN HAAG (ANP) De Unie van Studerenden aan hogere technische en hogere textielscholen heeft minister Den Toom van Defensie gevraagd het besluit ongedaan to maken, waarbij baccalaurei van dc t.h Twente twee j jaar uitstel van militaire dienst kunnen krijgen als zij na het baccalaureaats- j examen een functie ln het bedrijfsleven i De HTS-unie vindt, dat In dit be sluit oen onrechtvaardige beoordeling schuilt, een duidelijke vorm van discri minatie ten opzichte van het hoger technisch onderwijs. Afgezien van de I waarde, die het bedrijfslev en aan het besluit hecht, meent de HTS-unlc. dat j deze maatregel ten onrechte moei die nen de levenskansen van het bacca- laureaat te helpen vergroten.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5