Peter Nottet: „Het gaat gewoon weer BRONS MOOIER DAN IWEEPI IN TITELSTRIJD Wim de Graaff: „Winst Grenoble is de moraal" VREUGDE IN SPORTWERELD Weekje rust in Davos bleek hard nodig PERSOONLIJK RECORD OP 1500 METER Groot feest voor Verkerk Toto naar half miljoen Gerard Maarse oog gericht op schaatstoekomst ZATERDAG 17 FEBRUARI 1668 Kür van Danzer niet beloond GRENOBLE De Oostenrijker Wolf gang Schwarz heeft zijn bij de ver plichte figuren opgebouwde voorsprong prijsgegevenhet goud bij het kunstrijden was voor hem. Doch niet Wolfgang Schwarz, maar zijn landgenoot Emmerich Danzer was gis- In het ijsstadion van Grenoble de gevierde man. De wereldkampioen demonstreerde een schitterende Kür mogelijk de beste uit zijn carrière. Zijn rijkdom aan ideeën, de soevereine houding en de dwingende verbeeldings kracht waarmee hij over het ijs ging, i keuze van de muziek en de wijze waarop deze werd omgezet In passen sprongen, maakte het publiek en thousiast. De sportieve inhoud bleef daarbij niet achter. Na dertig seconden had Danzer reeds vier schitterende dubbelspron- gen op het ijs getoverd. De enthou- iaste toeschouwers gaven met spreek koren te kennen: Danzer hoort niet op de vierde plaats (de positie, die hij de verplichte figuren bezette), de Oostenrijker moet op het erepodium. Toen hij tenslotte als hoogtepunt van zijn Kür zowaar een driedubbele sal- chow sprong, riep zijn trainster Herta Waechtler: „Je bent er Emmi". Met' bevrijdende lach op het gelaat reed de over vier weken 24 jaar oude Danzer naar het einde van zijn voorstelling. Maar slechts één jurylid, de Italiaan Beltrani. hief het bordje met het maximale cijfer zes omhoog. i de verplichte figuren leidende Wolfgang Schwarz was verstandig ge noeg om na zijn drievoudige salchow geen onnodig risico meer te nemen. De 20-jarige maskeerde zijn moeilijk heden zorgvuldig en reed vijf minuten !ang ..met de rem erop" De jury ging 5.6 tot 5.9: geen kans voor de na de verplichte figuren reeds duidelijk achterstaande Tim Wood. Voor de Amerikaan, die een drievou dige sprong had zien mislukken, maar het algemeen meer inhoud aan zijn Kür had gegeven dan Schwarz. het zilver weggelegd. Als derde kwam uiteindelijk toch niet Emme rich Danzer op het ereplatform. Op grond van majoriteit werd hij door de Fransman Patrick Pera naar de vierde plaats verwezen. Zowel in pun- tenaantal als in plaatscijfer was de Oostenrijker beter gewaardeerd dan zijn rivaal. Een onbevredigende gang zaken dat Danzer desondanks buiten de medailles bleef, want Pera duidelijk overgewaardeerd door de Jury. De Fransman, die voor eigen publiek reed, kwam ten val bij de lutz, zijn spreidsprong mislukte en nok bij de pirouttes was de afwer- ting niet voldoende. eindstand van het kunstrljden luidt: Olympisch kampioen Wolfgang "7 (Oost.) pl. cijfer 13 - 1904,1 pnt.: Marian File (TsJ.-Sl sportredacteur Herman van B er gem) GRENOBLE Op de Haagse Academie voor Lichamelijke Op voeding kent men het sportpas- poort. De rector dr. K. Rijsdorp heelt dat aan het begin van dit seizoen na overleg met de docen ten ingesteld om topsporters in de gelegenheid te stellen om onder leiding en onder de hoede van een aangewezen docent hun tijd zodanig in te delen dat zij de tentamens kun nen afleggen op tijdstippen die hen het best schikken. Zij zijn dus min of meer vrij in het be palen van hun studietempo. Maar er wordt niets cadeau gedaan. Het examen is een staats examen en dat is voor een ieder hetzelfde. Het sportpaspoort evenwel biedt de topsporter faci liteiten die, zo hoopt men in Den Haag, navolging zullen vinden bij andere onderwijsinstellingen. Een van de topsporters die hiervan profiteert is Peter Nottet, bronzen Peter van de vijfduizend meter. „Nou, profiteren. Ik ben pas in septem ber begonnen met de studie fysiotherapie en eerlijk gezegd is er nog niet veel van gekomen". Dat klopt. Peter Nottet heeft in die maanden zijn aandacht voor een zeer groot deel op het schaat- v- sen moeten richten. Hij heeft een tijdje een te rugslag ondervonden. Na de strijd om de Neder landse titel, waarin hij achter Ard Schenk twee de werd, ging het ineens niet zo best meer. DEN HAAG De landenwedatrijd tussen de elftallen van Nederland en Ocmt-Duitsland, die op 19 mei in Eind hoven zou worcl.n gespeeld, gaat niet door. De Oostduitsers liadden voor hun komst als eis gesteld dat de Oostdultse vlag zou worden gehesen en dat hun volkslied zou worden gespeeld. Omdat het niet waarschijnlijk is, dat de hockey- bond een dergelijk verlangen zal kunnen inwilligen, is besloten in plaats van Oost- Duitsland een andere tegenstander te zoeken. Vermoedelijk zal Polen naar Nederland komen. Nadat Peter Nottet gisteren op zijn „zorgenafstand", de vijftienhonderd meter, zijn persoonlijk record nadruk kelijk op 2.06.3 had gebracht en dat is een fraaie prestatie vertelt hij: „Ik ben de enige die hier een persoon lijk record heeft gereden en daar ben Ik. natuurlijk blij om. Achteraf be schouwd heb ik in het begin van het seizoen te sbheif> gestaan, dat kwam omdat net Nederlands kampioenschap zo vroeg is gehouden. Half december is te vroeg naar mijn mening en daar is de KNSB nu ook wel achter. Daar na had ik het Europese kampioenschap in mijn hoofd, maar dat viel tegen. In Oslo zat ik wel goed ln elkaar". Dat klopt ook. De prestaties van Peter Nottet vielen niet mee: 14de in het eindklassement, gedeelde 8ste plaats op de 500 meter, 21ste op de 1500 ter. 15e op de 5 km en 11de op de 10 kilometer. Men kan naar oorzaken ken, men' kan wetenschappelijke handelingen houden, op zeker moi ligt het feit er dat een atleet dood eenvoudig niet meer gaat zoals hij En dat kan allerlei oorzaken hebben. Peter Nottet ging na Oslo naar Davos met de olympische ploeg. Daar heeft hij een week uitgerust en dat bleek hard nodig. Grenoble heeft het bewe zen, want hij is er weer volledig. „He w£s fijn in Davos. Wel zwaar, omda het zo hoog ligt. Daar ga je op he eind stuk aan. Moet je nagaan, ik speelde op de 5 kilometer in twee r den zes seconden. Ik zal op 7.30.0 ik reed 7.30.6. Daarvan hebben we nu profijt". Er is gevraagd waarom deze olym pische ploeg toch zo laat in Grenoble arriveerde, afgelopen maandag pas, terwijl de meeste ploegen al aangeko men waren. Het antwoord was: zolang mogelijk rode bloedlichaampjes opdoen. Peter Nottet kan het beamen. „Hier hebben we adem zat. We hebben over door die veelheid aan rode bloed lichaampjes". Tussen de groten Het is er dan de laatste dagen ook wel uitgekomen. Voor Peter Nottet vooral. Vier jaar geleden stond hij aan het begin van zijn carrière. In Innsbruck kon hij geen rol van betekenis vervullen. Hij was te jong, had geen ervaring en was mentaal nog niet volgroeid. Dat is nu allemaal anders. Zelfbewust en pre cies wetend wat hij kan en wil, heeft hij zich tussen de groten geschaard. Een nauwgezette training ligt daaraan ten grondslag. Voor trainer De Graaff is Peter Nottet een rijder over wie hij geen zorgen heeft. „Als er een dag iets is uitgevallen, staat Peter de volgende dag er op dat hij eerst doet wat werd nage laten". Het conciëntieuze in zijn training heeft zijn vruchten wel afgeworpen. Op de 5000 meter kaapte Peter Nottet de bronzen medaille weg voor grootheden als Guttormsen, Hoeglin, Sandler, Nils- son en nog een handvol anderen. HU wist tevoren niet of de Olympische Winterspelen in zUn carrière hoger ge waardeerd moesten worden dan bjjvoor- beeld een wereldkampioenschap. Nu weet hU het: „Na de Europese kampioen schappen, die voor mij dus tegenvielen, ging ik op de Olympische Spelen aan. Nu ik eenmaal een plak heb, vind Ik dat veel mooier dan tweede te worden op de 10 kilometer ln een wereldkam pioenschap en Ik heb er toch niets extra's voor gedaan. Ik heb wat meer aan mUn techniek geschaafd, maar geen speciale training gehad of lets van die aard. Het gaat gewoon weer". Echt wel mooi Het gaat zelfs enorm. Vader en moe der Nottet, die in Oslo moesten kijken naar prestaties die minder waren dan werd verwacht, zijn er weer bij en ze hebben meegemaakt dat in het grote ijspaleis het rood-wit-blauw ter ere van hun zoon werd gehesen. Als het even kan het gaat er tenslotte wel inhak ken willen ze ook naar Götenburg. Peter Nottet heeft goede moed op, zoals hij het zegt, het toernooi voor het we reldkampioenschap. „Al mijn afstanden zijn momenteel goed. Ten opzichte van al die sprinters stelt mijn tijd op 1500 meter niet veel voor, maar ln een klas- sementawedstrijd heb ik er toch wel wat aan. En dat ik op de 1500 meter maar 1.3 seconden achter Ard Schenk zat, is toch echt wel mooi. Overigens zit ik er liever een seconde vanaf, dan 0,1, zoals een paar jongens". Peter Nottet neemt de laatste slok uit zijn flesje frisdrank en ln de alge mene vreugde over het goud van Kees Verkerk en het zilver van Ard Schenk, heeft hij nog vele handen te schudden Nottet: „Meet supporters stimuleert" (Van onze sportredacteur Herman van Bergem) GRENOBLE. Peter Nottet heeft een supportersclub. Vooral in Maasdijk en Honselersdijk wonen nogal wat fane van hem. „Ik denk, dat het door het wiel rennen komt. Leo Duyndam woont daar en de mensen worden meer het Westland aardig wat suppor ters heb. Hoe meer hoe liever, want dat stimuleert en ik zou best willen, dat er nog meer bij kwamen". Dat kan, want de heren Wassenburg ,^et maar van de tennisbaan Berg en Dal" en Mesch uit Loosduinen zitten klaar om nieuwe fans van inlichtingen te voor zijn prestatie op de 1500 meter, die enige tijd zijn zorgenafstand is geweest, maar waarop hij in Grenoble tot een persoonUjk record kwam dat er zijn mag. Tennisfederatie op weg naar compromis PARIJS Na de harde houding van de Internationale tennisfederatie ten op zichte van het door Groot-Brlttannië op gang gebrachte proces, open toernooien, afschaffing van het onderscheid tussen amateurs en profs in de tenniswereld, be gint thans de bereidheid tot een compro mis zich af te tekenen. De amateurcommissie van de ILTF, die een conoept heeft uitgewerkt voor de buitengewone algemene ledenvergadering van 30 maart, heeft een voorstel uitge werkt dat drie punten omvat. Deze ko men in verschillende opzichten aai wensen van Groot-Brittanië tegemoet. Zo stelt deze commissie, die onder leiding staat van de ILTF-voorzitter De Stefani, onder meer voor: een beperkt aantal open toernooien onder auspiciën va internationale federatie en verder wordt aanbevolen te komen tot een gemeen schappelijke houding ten opzichte var het. vraagstuk profs/amateurs. Beide cate gorleën zouden binnen het internationa le verband moeten kunnen bestaan. De commissie stelt nog eens met na druk vast hoe belangrijk het is vast te houden aan het begrip amateur voor alle spelers, die onder de top komen. Men wil een nieuwe categorie in het leven roepen: die van de geautoriseerde speler. Deze status ls te vergelijken met die va onafhankelijke bij het wielrennen. (Van onze sportredactie PL'TTERSHOEK Puttershoek vlagde. Nog geen v(Jf minuten nadat bekend was geworden, dat „Keessie" de gouden medaille op de 1500 meter had gewonnen. wapperde in de kleine Hoeksewaardse gemeente de Nederlandse driekleur b(Jna huis-aan-huis. De meest trotse man ln Puttershoek was burgemeester A. Schreuder. Graag wilde h(j de verslaggevers vertellen, hoe bl(J h(J was. dat Kees toch nog goud had veroverd. „Ik had het wel gehoopt, maar je weet nooit", gaf hU toe. „vooral na donderdag toen Kees zilver haalde, voelde men xich in Puttershoek j teleurgesteld. Men ls al aan de situatie gewend geraakt dat Kees titels haalt cn geen genoegen neemt met een tweede plaats." Burgemeester Schreuder. die ook voorzitter is van het huldigingscomité, en «ijn gemccntcnaren gaan een drukke t(jd tegemoet. Natuurlijk moet „Keessie" feestelijk onthaald worden, natuurlijk moet er weer een groot cadeau komen. „Hoe we het dit jaar zullen doen, we ten we nog niet", vertelt de heer Schreu- dee. „Het moet natuurlijk weer een groot feest worden. Vandaag maakt de Putters- hoekse fanfare om te beginnen een rond- j gang door het dorp. Met de fanfare mee lopen de collectanten, die al voor de vierde achtereenvolgende keer hun vrij- willige werk voor een groot geschenk voor Kees Verkerk verrichten." Café Verkerk is gereed om de overstel pende stroom feestgangers, die er onge twijfeld dit jaar weer zullen zijn, te ont vangen. Het café is uitgebreid, het is twee keer zo groot geworden. Op het trapje naar het nieuwe gedeelte staat niet zoals gebruikelijk „denk om 't opstapje", maar „Heya Keessie". Ome Kees en tante Nel (oom en tante van de olympi sche kampioen) hadden gistermiddag een flink aantal klanten te bedienen. „Maar donderdagavond was het hier een som bere stemming", vertelt ome Kees, „Keessie had slechts zilver" Met vertrouwen Het bleef overigens de vraag wie giste ren gelukkiger was. Kees Verkerk, die ook in het uur van zijn triomf de ene kwinkslag na de andere plaatste, of coach Wim de Graaff, wiens zwijgzaamheid veel bekritiseerd is. De 37-jarige Maas- sluizenaar was gisteren in Grenoble een man van belang. TV- en radiocommen tatoren dongen naar zijn gunst. „De winst van deze Olympische Winterspelen is de moraal", zei hij bedachtzaam, „we hebben het dit seizoen moeilijk gehad. In Davos zijn we mentaal sterker geworden. Maar de medailles op de vijf kilometer en de 1500 meter van Grenoble hadden we beslist nodig voor ons zelfvertrou- De successen kwamen voor De Graaff, eigenaar van een zaak in sportartikelen, beslist niet onverwacht. „Die 1500 m is de enige afstand waarvan ik bij voorbaat heb durven zeggen: daar zit 't in. Het klinkt wat overdreven misschien, maar de resultaten hadden nog beter kunnen zijn als de rijders na Verkerk geen voor deel gehad hadden van een verbetering van het weer. De wind verdween toen geheel". „Nu kunnen we met vertrouwen naar het wereldkampioenschap in Gothenburg gaan", vervolgde de coach zonder ook maar een vraag af te wachten. „Te meer daar bij ons het accent steeds op de klas sementswedstrijden heeft gelegen. Onze rijders hebben eenvoudig geen gelegen heid gehad zich sterk te specialiseren op een of meer afstanden. Na de teleurstel lende resultaten van het Europese kam pioenschap in Oslo moesten we in Davos zelfs nog kwalificatiewedstrijden rijden". Programma O.S. niet op tijd beëindigd GRENOBLE Voor de eerste keer in de geschiedenis van de moderne olym pische spelen bestaat het gevaar dat het programma niet voor de sluitingsplech tigheid kan worden afgewerkt. Na de rodel- en bobwedstrijden zijn er nu moeilijkheden met het springen van de 90-meterschans. De training moest gisteren opnieuw verschoven worden wegens een zeer laag hangend wolkendek. Op de tafel van de schans bedroeg het zicht niet meer don twee meter. Indien de weersomstandigheden niet veranderen ls de mogelijkheid nog aanwezig het springen van zondag naar maandag te verplaatsen. Als ook maandag het sprin gen niet gehouden kan worden. Is het zeer de vraag of er medailles op dit num mer zullen worden uitgereikt. Het Inter nationale olympische comité zou dan moeten besluiten het springen na de slot1 plechtigheid plaats te laten hebben. Stien Kaiser wordt in Delft gehuldigd DELFT. Delft gaat Stien Kaiaer woensdag aanstaande huldigen. De wereldkampioene wordt die avond na een korte raadsvergadering op het stad huis ontvangen, tezamen met haar fa» mille en eventuele andere leden van de dameskernploeg. Daarna gaat ze ia, feestelijke stoet naar de schouwburg: Stads Doelen, waar ln de foyer Iedereen» haar zal kunnen feliciteren en/of ge-' schenken aanbieden. Men grijpt deze huldiging aan om er een eerste manifestatie aan te ver binden voor de Stien Kalserkunstijsbaan, In Delft, zodat men de aanstaande geld schieters van dit project reeds een- beginkapitaal zal kunnen aanbieden. j Zomerspelen door boycot bedreigd ADDIS ABEBA Nauwelijks vieren twintig uur nadat het Internationale Olypisch Comité besloten had Z.-Afrlka tot de Olympische Zomerspelen ln Mexl- co-City toe te laten, heeft Ethiopië als eerste land bekendgemaakt geen afvaar diging naar Mexico te zenden. Hierdoor zal de olympische marathon worden gelopen zonder Abebe Blkila, die zowel ln Rome (1960) als in Tokio (1964) goud won. De algemeen secre taris van de Ethiopische sportbonden deelde gisteren mee, dat naast Ethiopië geen der Alro-Aziatische landen en hun bevriende naties naar Mexico zal rei zen, omdat het een absurde situatie is dat Zuld-Afrika daar met een geïnte greerde ploeg zal verschijnen, terwijl de toestand in het land self ongewijzigd is geblerven. sportredactie) BU de Twce- s een wetsont- gen geven duidelijk uiting 45 procent, de tevreden gevoelens J. W. Muilenburg (directeur dus zeker veel r 12 procent. We kunnen i een aantrekkelijker vorm A. Burgwal (secretaris- werp ingediend voorgesteld d< prüzen te verhogen Nationale Sport toto Staatsloterij van honderd ordt Nationale Sporttoto): .Hel kleine prijzen, hetgeen de toto penningmeester - wetsontwerp opent inderdaad zeker aantrekkelijker zal maken. Maar ik zeg nogmaals zullen moeten afwachten niet alleen de KNVB vooruit kunnen wat er uit de bus komt". duizend gulden tot een half Te vroeg juichen moeten miljoen na aftrek van de shculdigde belastingen, sportkringen Is men uiteraard zeer verheugt over de voor gestelde verhoging, die echter niet want we weten nog Dr. W. In niet hoe de Tweede Kamer over het wetsontwerp zal be slissen. Belangrijk is dat, Z(jll (directeui het ontwerp zou worden ge- aangenomen, ruimere prUzenmarge accepteerd, er heel wat r Het N.O.C. heeft gisteravond een receptie gegeven in Grenoble waar uiteraard ook de Nederlandse deelnemers aanwezig waren. Carry Geyssen mocht van de chef-kok het speenvarken voorsnijden. biedt en die in de nieuw vorm beter het hoofd kan concurrentie vooral onze clubs dat we erg content zijn met elke ver betering die wordt voor de Ned. Sport Federatie): gesteld. F.n ik meen dat de erg verheugd zijn als voorgestelde wijzigingen het worden echt mogelijk maken om toto verder te ontplooien, worden Ik ben er ook van overtuigd het wetsontwerp wensen speling komt ln het prijzen schema. Tot dusverre was 33 de stijging buitenlandse procent van de totale inzet pakket van 33 naa beschikbaair voor de prijzen, cent. waardoor er dat wordt met de voorgestel- ruimere mogelijkheid is ge- moeilijkheden heeft onder- voldaan. Belangrijk vind ik dat de departementale het prijzen- missie, die deze moeilijke 45 pro- affaire heeft behandeld, zeer veel snel heeft gewerkt I Enkele reactie* alt *x>rtkrh>- de verhoging na gebracht op komen om het gehele schema kend' JONGEREN VOLGEND JAAR IN KERNPLOEG hij zich tijdens het ge- nationaal op de 500 meter sprek voortdurend tegen het beleid vai KNSB. Ongevraagd erkent hij hierbij dat schaatsen rijders ook iets te betekenen de hebben. Terug naar de kern ploeg en de functie van coach, die vueant schijnt groep eigen- te komen. Een kernploeg individualisten die naar de mening van Maarse moet worden uit gebreid tot tien mun en waarvan de begeleiding En tussen en- kele halen van een siga- 'Van onze sportredactient (dertig per dag! HEEMSKERK Gerard „Maar nog altijd kan ik volgens hem uit moeten bestaan: bochtje één man voor het korte vertelt werk, één plaats op de 1500 meter laten zien" tijdens de Olympische Gerard Maarse, dat Winterspelen van 1952 lange werk. De techni- de periode Huiskcs sche kwaliteiten van de man moeten het zwaar ste wegen. In de opvoed kundige waarde van de sport geloof ik niet bij een topsport, al wordt men wel rijper en sta- anwijzingen te bieler en al krijgt men ipo— r ambities reikten op dat te vernemen, hoe wij het seringsvermogen" moment inderdaad nationaal niveau. Maar deden. Wat moest hij e hU had een aantal wensen ders? Hu miste elke op papier staan waar- varing. Dit wel allemaal eigenlijk De voorzitter de KNSB. de heer H. Wes- selo, heeft deze week in tv-intervlew moeten leidsfout bij de KNSB. klnard, dat Nederland bij voldoen. Nu het er op- Wij als trainers hebben de heren over een grote nieuw naar uitziet, dat de toen De Graaff laten val- groep deskundige leiders kernploeg een nieuwe ion. Eigenlijk niet fair, beschikt. „Ja, we kloppen coach zal krUgen. wordt want hij bedoelt het wel ons op de borst. Wij, de weer de naam van Gerard goed. Maar ja, hij mist KNSB, moeten gaan le- programma die ge- stap Russen. Maar Uwe hebben voor onze het trainings- eigen ploeg geen bekwa- 7 ent", schampert Hij somt enkele op 'van mensen, lenloren die naar zijn mening de moeten gaan maken. Toch wil Maarse ze graag noemt ze en wijst baantje als hulptrainer nog een jaar onder zijn volgens af. „Kapitein bij een ploeg van Maarse. hoede hebben. Hij vreest Leen Pfrommcr, met Weinige maanden later dat dat met de jeugd werd De Graaff benoemd kampioen Ronny Nooit- schoold, tot coach van de kern ploeg, een functie waar Gerard Maarse, zo kernploeg, „maar ik vrees langrijk is zonder de gaat als Ary Eriks en Noorse taal. Henk van hij tot de kandidaten be- dat hU dan dezelfde weg enige kennis hoort, nu pertinent bedanken. Zijn laatste jaar schaatstrainer „ik heb Jongens als Plet Vink i altijd gezegd dat ik door ga totdat ik 40 ben en blijven graag bij Maarse. Kees Broekman? Een dat is onmiddellijk na het Zij zullen zich volgend persoonlijke vriend van volgend seizoen zou seizoen op de Nederland- me, met wie ik vroeger Maarse dus voltooien zo- se kampioenschappen in de kernploeg altijd als hij begonnen is: als meten met de grote man- Vtote houdt Qtiwim enkele Maarse het oog gericht uitstekend geschikt is. maar die niet de kunst en Jan verstaat zijn kennis aan i zullen anderen over te dragen" i Maarse Gerard Maarse heeft ge- Vink, Co Giling, Theo ligt, op de Olympische sproken. Zou ook dit ge- Roozendaal en Jacques de Winterspelen in 1972 sprek bij de KNSB aan- Konlng. Gerard Maarse aandienen ala de eerste leiding geven tot boze ls niet rancuneus. Wel zet Nederlanders die Inter- telefoontjes?

Leidse Courant | 1968 | | pagina 15