BINNEN 15 JAAR RUIM 3600 KM SNELWEG KLAAR Op papier nog 1900 Bayer ontwikkelt nieuw medicament SFIFAX 4^ km weg Vrouw was wekenlang op geheime V.S.-basis Vrijspraak van Franz Nowak vernietigd Groep 18 voor rechtvaardige verdeling nationaal inkomen Tegen kanker werkzaam Luns nodigt Peter uit voor tegenbezoek Trein rijdt in op pelgrims: 16 doden Jongetje krijgt kogel in duim VS leveren weer wapens aan Jordanië MENSEN WAT EEN MENSEN Het ontwerp rijkswegenplan is geba ard op het schema van hoofdwegen, dat 1966 in de tweede nota voor de ruim- •lijke ordening opgenomen is. Het struc- ïurschema moet beschouwd worden als' ;n toekomstschets, ontwikkeld naar het erwachte verkeer na 1978. Het ontwerp- jkswegenplan 1968 past zich aan de :staande situatie aan, waarbij een :ote achterstand ingehaald moet wor- i. Naast de bestaande hoofdwegen, die ir een deel verbeterd moeten worden, oorziet het plan in een aantal nieuwe ;rbindingen, die voor 1980 aangelegd worden. Minister Bakker heeft in dit verband astgesteld, dat bij iedere herziening van et rijkswegenplan rekening gehouden al moeten worden met eventuele wijzi- ingen in het grote structuurschema. Dit ructuurschema, opgenomen in de laat- ONDERDAG 15 FEBRUARI DE LEIDSE COURANT {Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het ontwerp rijkswegenplan 1968 voorziet in de aanleg van 900 km wegen in de komende 10 tot 15 jaar. De meeste wegen worden itosnelwegen, waarvan een deel reeds in gebruik is als tweestrooksweg. olgens het ontwerpplan, dat vandaag verschenen is, moeten in 1980 onge- eer 3600 km wegen gereed zijn. Hiervan is tot nu toe rond 1700 km aan- elegd, waarvan 700 km als autosnelweg. In totaal moeten er 78 rijkswegen ^<T (ADVERTENTIE) LAKENHEATH (A.P.). Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland heeft toe gegeven dat er wekenlang een Britse vrouw onopgemerkt heeft rondgelopen op de topgeheime Amerikaanse basis b(j Laken- heath, verkleed als militair van de luchtmacht. Hq deelde voorts mee dat er een onderzoek zal worden ingesteld. De 22-jarige vrouw had de basis de afgelopen drie maanden met regelmatige tussenpozen bezocht. Haar laatste verblijf had drie weken geduurd. Zij deelde een barak met 28 (mannelijke) mili tairen. Tegenover het blad The Daily Mail verklaarde de vrouw nader hand in een uniform te hebben rondgelopen met het korte haar onder een soort baseballpet. Haar aanwezigheid werd ontdekt tijdens een onderzoek naar verdovende middelen op de basis. „Ik deed het in de eerste plaats om bij mijn vriendje te kunnen zijn. De andere jongens in de barak bewaarden ons geheim. Ze brachten me eten heel goed eten zelfs zoals biefstukken en zo. Ik bracht de uren door met breien en lezen en luisterde wat naar de radio. Ik was als een moeder voor ze, streek hun kleren en stopte sokken". Een zegsman van het Britse minis terie van Defensie deelde desge vraagd mee: „Dit is een zaak die de Amerikanen maar moeten af wikkelen. Zij zijn verantwoorde lijk voor de veiligheid van de sta nota over de ruimtelijke ordening moet steeds aangepast worden aan de nieuwe inzichten van de ruimtelijke or dening en aan de groei van de verkeers- behoeften. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat heeft in zijn ontwerp-1968 na drukkelijk rekening gehouden met mo gelijkheden voor streek- en structuur plannen. Daarom ziet hij de hoofdwegen niet als de korste verbindingen tussen de steden, maar als rechthoekige aan sluitingen, waardoor deze hoofdwegen ook in de toekomst buiten de stedelijke centra om geleid kunnen worden. Afzon derlijke verbindingen leiden het verkeer deze hoofdwegen af naar de centra. Daarbij is tevens voldoende ruimte ge schapen voor allerlei moderne kunstwer- in deze verbindingen. De ruit van Rotterdam, het wegenstelsel rond Am sterdamHaarlem, de situatie bij Utrecht, Tilburg en Eindhoven bij voor beeld geven deze opvatting al duidelijk Bovendien is rekening gehouden met een te grote verkeersbelasting in 1980 van een aantal wegvakken in de randstad Holland. Daarom zijn daar aanvullende verbindingen gedacht. Het ontwerp rijks wegenplan wijkt op enkele punten af van het structuurschema 1966, zoals dat in de tweede nota ruimtelijke ordening opgenomen is. In midden-Overijssel is een vrij ingrijpende wijziging aange bracht door de verbinding Deventer Hoogeveen te vervangen door de verbin ding DeventerZwolle. De toekomstige groei van Zwolle vraagt om een daaraan aangepast patroon van hoofdwegen, al dus minister Bakker. Volgens hem bestaat aan verschillende wegvakken van een op het structuur schema aangegeven verbinding, niet al tijd gelijke behoefte. Daarom zijn in en kele gevallen zogenaamde kortsluitingen aangebracht, waardoor parallel lopende verbindingen samengevoegd kunnen den. Dit is onder meer het geval met het reeds eerder geplande deel van de toe komstige rijksweg 16 tussen Rotterdam en het Noordzeekanaal en met de nieu we weg tussen Haarlem en Den Haag. Thans is vanaf Rotterdam naar Haar lem een nieuw wegvak geprojecteerd, dat aansluit op de weg HaarlemAlk- Op het ontwerp rijkswegenplan zijn geen nieuwe grensoverschrijdende ver bindingen opgenomen, waarover op in ternationaal niveau nog geen overeen stemming is bereikt ten aanzien van de plaats van deze grensoverschrijding en het aansluitende hoofdwegennet van het grensland. Dit heeft, aldus de minister, ertoe geleid, dat tussen Nieuwerschans en Denekamp nog geen oost-west-verbin ding kon worden opgenomen en dat ae doortrekking van weg 62 in zuidelijke richting achterwege moest blijven. Enkele belangrijke bestaande rijkswegen zijn niet meer in het ontwerp-plan opgeno men. Het gaat hier vooral om rijkswe gen, waarvan de functie als hoofdver keersweg in de toekomst zal worden overgenomen door een weg, die wel op het ontwerpplan geprojecteerd is. In zijn toelichting zegt minister Bakker verder, dat verschillende verbindingen van structuurschema volgens de nota ri telijke ordening, waaraan regionaal ker een bepaalde behoefte bestaat, niet in het ontwerpplan opgenomen konden worden. Deze verbindingen hebben vol gens hem als hoofdverkeersweg een min der hoge urgentie dan de wel opgenomen verbindingen, terwijl aan de omvang van het plan grenzen moeten worden gesteld- Het omgekeerde komt volgens de mi nister echter ook voor. Een streekverbin- ding kan door de verder voortschrijden de ruimtelijke ontwikkeling het karakter van een hoofdverkeersweg krijgen. Zo zijn thans enkele verbindingen, die duidelijke functie voor het verkeer op lange afstand hebben of in de komende jaren zullen krijgen, op het ontwerp- rijkswegenplan geplaatst, onafhankelijk van het feit dat thans een secundaire weg in de verkeersrelatie voorziet. Het ontwerp-rijkswegenplan ligt ter inzage op alle provinciale griffies. De be doeling is dat hiervan zoveel mogelijk kennis moet worden genomen in band met de secundaire en tertiaire gen, die waarschijnlijk zullen overvloeien in verschillende rijkswegen. ZO ZIET DE WEGENKAART ER IN 1980 UIT WENEN, (D.P.A.). Het hooggerechts hof in Wenen heeft het vonnis van een Weense rechtbank vernietigd, waarbij Franz Nowak, de voormalige medewer ker van Adolf Eichmann, was vrijge sproken. Nowak, die er van was beschuldigd, het vervoer van honderdduizenden joden naar de vernietigingskampen te hebben georganiseerd, werd op 6 oktober 1966 weliswaar schuldig bevonden aan open lijke geweldpleging, maar toch vrijge sproken, omdat vier van de acht gezwo renen het argument van de verdachte aanvaardden, dat hij op grond van be velen van hogerhand niet anders had kunnen handelen. Wanneer in een jury de stemmen staken, moet volgens de Oostenrijkse rechtspleging vrijspraak volgen. Het hooggerechtshof vernietigde het eerste vonnis op grond van het feit,'dat de betrokken jury onvoldoende zou zijn voorgelicht over de consequenties van haar uitspraak. De zaak van de oud- SS-offieier is naar de rechtbank in We nen terugverwezen. (ADVERTENTIE) Binnenkort publikatie van rapport TAAK VOOR OVERHEID (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Op 26 februari a.s. ho- Pen de KVP, AR en CHU-vertegenwoor digers in de zogenaamde „groep van achttien" gereed te komen met de eind redactie van een rapport over een chris telijke politiek inzake inkomens- en ver mogensverdeling en van een rapport over zeloof en politiek. De officiële publikatie *»n de rapporten zal zo spoedig moge lijk daarna plaatsvinden. De voornaamste «cdachten liggen echter al wel vast. Zo zal in het rapport over de inko- l*ïsa»- en vermogensverdeling met na druk gesteld worden, dat het belang van een rechtvaardiger verdeling niet onder geschikt gemaakt zal mogen worden aan het belang van de grootst mogelijke eco nomische groei. Aan dit uitgangspunt ligt de opvatting ten grondslag, dat de hui dige inkomens- en vermogensverhouding in Nederland kritiek uitlokt. Een beperkt aantal personen heeft nog altijd vermo gens in handen en de produktiewinsten komen niet in gelijke mate aan de ver schillende bevolkingsgroepen ten goede. Daarom moet de verdeling rechtvaardi ger worden, waarbij er vooral voor de overheid een taak ligt om mee re hel pen aan de vergroting van inkomens en vermogens van de lagere en laagst be- Om de bevolking aan een aandeel in het nationale vermogen te helpen wijst het rapport op mogelijkheden als de tot standkoming van vermogensaanwasde- ling in bedrijven, 't invoeren van spaar en investeringslonen met waarborgen voor te grote risico's voor kleine spaar ders. ruimere toepassing van winstde- lings- en spaarregelingen en tenslotte de uitgifte van volksaandelen in particuliere en overheidsbedrijven. Het rapport breekt ook een lans vooi het waardevast en liever nog welvaarts- vast maken van pensioenen in het be drijfsleven het overheidspersoneel heeft dit al verworven. Voorts keert het rapport zich tegen overmatige winsten uit speculatie. Tenslotte bepleit het rapport het vin den van wegen om meer kinderen uit lagere milieus naar de middelbare school en universiteit te laten doorstromen. Het gaat daarbij echter niet alleen om het wegnemen van financiële drempels. (Van onze correspondent LEVERKUSEN Dc Bayerfabrieken in Leverkusen bq Keulen waarschuwen uitdrukkelijk tegen al te optimistische verwachtingen die kankerpatiënten zou den kunnen koesteren naar aanleiding van berichten over een geneesmiddel te gen kanker, dat door Bayer zou zijn ont wikkeld. Bayer zelf spreekt in dit ver band bescheiden over een „verdere ont wikkeling" op het gebied van de kan kerbestrijding: dat wil zeggen een middel, dat bU proefnemingen met dieren werk zaam is gebleken. Dit preparaat gaat nu over enkele maanden in de zogenaamde „klinische onderzoeking". Het zal dan onder voort durende wetenschappelijke controle in ziekenhuizen aan kankerpatiënten wor den toegediend om zijn werking te tes ten. Deze „klinische onderzoeking" is West- Duitsland evenals elders ter wereld voorgeschreven. Het duurt enige jaren. Ook om deze reden moet tegen al te groot optimisme worden gewaarschuwd. Het is zeker niet zo, dat nu binnenkort alle kankerpatiënten met behulp van het nieuwe Bayerpreparaat kunnen worden De firma Bayer is al sinds jaren werk- am op het gebied van de kankerbe strijding. In het verloop van de onder zoekingen in thans deze „verdere ontwik keling" gelukt. Het gaat naar verluidt 'n middel, dat kankercellen kan ver nietigen. Klinisch moet echter nog wor den onderzocht of het werkzaam is bij iselijke patiënten en in hoeverre het werkzaam is tegen welke soorten van kanker. Dit onderzoek kan, volgens de chef van het instituut voor experimentele pa thologie van de Bayerwerken in Lever kusen, prof. Grundmann „slechts aan 't ziekbed worden onderzocht". De Hamburgse patholoog prof. Selberg sprak evenwel als zijn mening uit, dat zelfs indien het Bayerpreparaat werk zaam zou blijken te zijn tegen slechts een beperkte groep kankergezwellen, dit reeds een belangrijke stap voorwaarts zou zijn. De geruchten over het kankerprepa raat van Bayer had op de internationale beurzen geleid tot een stijging van de Bayeraandelen. BOEDAPEST. (A.N.P.). Minister Luns heeft zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Peter uitgenodigd voor een tegen bezoek aan Nederland. Dit geschiedde bij de ondertekening van het culturele verdrag en de overeenkomst voor econo mische, technische en industriële samen werking tussen Nederland en Hongarije. Een datum voor het bezoek van minister Peter Is nog niet vastgesteld. CALCUTTA (AP) Een expresse- trein van Delhi naar Calcutta is gisteren op een station bU de stad Patna inge reden op een groep mensen. Het Indiase persbureau Trust heeft bekendgemaakt, dat zestien mensen bij het ongeluk zijn gedood en dertien ge wond. Een en ander gebeurde op het station van het plaatsje Lakhiserai waar men zich had verzameld voor een bede vaartstocht naar de Ganges. Verscheide- nen staken de spoorweg over toen de trein kwam aandaveren. Vanmorgen heeft een woedende menigte een aanval gedaan op het station, het aanwezige per soneel werd gemolesteerd en het inte rieur der kantoren kort en klein ge- Rid- WASHINGTON (AFP) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de V.8. besloten hebben de wapen leveranties Jordanië te hervatten. Op de vraag welke wapens zullen worden geleverd, wilde de woordvoerder alleen zeggen, dat er over het soort wapens onderhan deld zal worden In Amman. Dit overleg zal direct beginnen. De woordvoerder van het state depart ment zei woensdag, dat „de V.S. var mening blq'ven, dat de matiging bij de wapenleveringen aan het Midden-Oosten een essentiële factor vormen voor de stabiliteit in dat deel van de wereld". In officiële kringen In Washington merk. te men op, dat de hervatting van d( wapenleveranciers aan Jordanië een ge volg zijn van de massale wapenzendin gen van de Sovjet-Unie aan bepnalde landen ln het Midden-Oosten. Men achtte het van groot belang dat het machtsevenwicht in dat gebied v gehandhaafd. ADVERTENTIE tér stopt? ELKE DROGIST HEEFT HET en de 9-jarige Arie Brrevaart, mogen van geluk spreken, dat een experiment j met een oud pistool, dat zij vonden. goed is afgelopen. Alleen Nico werd licht gewond aan zijn duim. Een kogel uit het zwaarverroeste en beschadigde pistool raakte hem aan zijn duim. Arie vond het vuurwapen op een bouwplaats in Ridderkerk tijdens graaf werkzaamheden. De knapen namen het gevaarlijke ding mee naar huis om te kijken of het nog werkte. Dat gebeurde met een klap met een hamer op hc-t wapen. Een kogel verliet de loop van het op scherp gestelde pistool en ver wonde Nico aan da duim. Ocean Sprinter over paar dagen weer in de vaart MARY8TOWN (AP) Hel raadsel van de Oeean Sprinter namelijk om het Nederlandse vrachtschip vorige maand zware slagzij maakte zodat de bemanning gedwongen was h««t schip te verlaten is niet opgelost, omhtnki een nauwkeurig onderzoek In Mary* Een woordvoerder van de New Found- land Malnt; Worka heeft verklaard dat de Ocean Sprinter na uit St.-Johna naar Marystown gekomen te zijn aldaar nauwkeurig onderzocht is door scheep vaartautoriteiten en functionarissen var de muatschapptj. „HIJ wordt nu een beetje achoonge- maakt en krijgt een nieuw verfje, en dar kan ae over een dug of twee weer de vaart In", aldua de woordvoerder, Er la geen schade geconstateerd die de alagzlj ten gevolge zou hebben kunnen gehad. De Ocean Sprinter is afgeloen week de ketting" gekomen en kon daarna de Inspectie naar Maryatowm. Alie Cyaankali Alie Waarachtig, daar staat re i Cyaankali, dc gevaarlijkste vrouu) van Rotterdam. Paarse nepvos om haar nek, groene slobbersjaal In het smalle •avijn tussen haar revers. Zie d'r fijn paan in de lichtbaan t?an de schijnwerper. luister naar haar smeuiig accent, waarin de dageraad het succes al overtuigend chloort. Voor Alie is het gewoon een kwestie komen, zien en overwinnen. Daar kun je vergif op innemen. Gekke, malle Alie: re heeft haar deh- werkterreln tijdelijk verlegd van de Lijnbaan naar DIHgentia, de sereen ingeschrompelde muziektempel aan 't Haagse Lange Voorhout, waar de be legen wonderkinderen al generaties lang ten behoeve van de twaalf abon nementshouders in de klassieke echo put jodelen, (apropos freule vindt u ook dat het adagio vanavond wat schraal uit het ivoor kwam?). Ze heeft het ka le podium met wat bloemen en een rood gordijn opgetut tot een smake lijk boudoir, ze heeft Bach en Mozart vervolgens verbannen naar de koffie kamer. Ze i* nu klaar voor haar gro te kleinkunstslag Chanson '68. Alie staat op scherp. Van de mannen, die ze hoopt mee te lokken naar haar Kaskadee heeft zich op deze donderdagmorgen pas één ge meld: Toon Hermans, ais toehoor der is een geheel nieuwe creatie, die hij niet lang volhoudt. Als Alie haar laatste volrin in de duisternis heeft gelanceerd en met vragende ogen in zijn richting kijkt, springt hij op en roept: „Je moet niet de hele tijd stil staan. Je moet ook eens een keer lo pen. Als je over het (onecl wandelt. krijg je opeens een heel ander lichaam. Dan ziet het publiek, dat je benen hebt. En armen. Probeer het eens". De branding van de muziek rolt over het voetlicht. Alie slaat haar vos om, pakt de microfoon en stelt zich op nieuw in schurend Rotterdams voor ,,Jk ben Alie Cgiaankali". te face lifting tïaii Alie. Een paar mi nuten eerder is een juffrouw sloffend binnengekomen met een blad vol kop pen koffie, die ze met een besmuikt horecalachje op het toneel heeft neer gezet. Alie heeft zich prompt verslikt en dringend verzocht om de versnape ringen elders te deponeren. „Ik ben namelijk aan het repeteren ziet u. Ik moet van meneer Hermans over het toneel lopen". De Juf/rouw heeft ge knikt en het blad tussen de parterre- stoelen laten zakken. „Artiesten", zag je haar vol walging denken, „mijn Meneer Hermans heeft ondertussen ook niet stilgezeten. Hij heeft zijn vle zige camavalsstok bij hoge uitzonde ring in zijn la, la la la la la laten liggen en zich beperkt tot het vervaar digen van nuttige aanwijzingen. Het resultaat is bemoedigend: twee blad zijden van een forse bloknoot kan hij nu tijdens het krijgsberaad aan Alie en haar zijnen overhandigen. „Dat verhaaltje in die bakkerij", zegt hij opgewekt, „over die vrouw en haar corset. Sta je daar op?" Alie haalt de schouders op. Het is dui delijk, dat ze er niet van harte op „Je mag het er van mij uitlaten zegt meneer Hermans, „er zitten mis schien twee, drie lachertjes in, maar je tast er je eigen A lie mee aan. Het is nou eenmaal geen revue maar een chansonavond. Alie moet meer wit hebben. Die vrouw met dat corset haalt het applaus weg". Alle knikt. „Het Is nog helemaal niet gezegd, dat er applaus komt", mom pelt re. Meneer Hermans lacht. Natuurlijk komt er applaus meisje. Dat is voor mij geen punt. Je liedjes zijn sterk. Het zijn zalige dingen. Vóór de pauze heb je op zijn minst al tien minuten applaus gehad. Maar dat corset moet je vergeten. Alie moet de volle laag hebben". BETRAPT SCHOOLKIND De gezworenen bui gen zwijgt ad het hoofd. Meneer Hermans heeft gelijk meneer Hermans heeft altijd gelijk Daarom heeft Alle hem ook gevraagd haar IJzersterke verschijning tc res taureren. Als hij rept, dat de tussen teksten er wat aartelend uitkomen, knikt ze als een betrapt schoolkind. „Ik ben bang voor die tussenteksten", bekent ze. „ik heb het gevoel, dat ik er niet helemaal achter sta". „Vit je kop lerenbeslist meneer Her mans. „het publiek merkt meteen of je weifelt. Die tekst moet er geheid in- Ze heeft nog 32 uur respijt vrijdag avond na de warme maaltijd Is het uur van de waarheid aangebroken: dan zal blijken of Alie nog cyaankali genoeg heeft om haar publiek op de knieën te krijgen. Het grootste deel van haar liedjesmarathon zal ze het overigens zonder vitriool moeten stel len. Dan is ze gewoon Lia Dorana, ca baretière, actrice, chansonniére van eenzame klasse. Zr heeft een water dicht repertoire achter de hand met liedjes van Prëverf, Annie Schmidt en andere grote Amerikaanse kanon nen. Ze heeft tien nagelnieuwe chan sons van collega Seth Gaikema, die tussen de bedrijven door onthult, dat hij met zijn teksten een romantische zijweg is ingeslagen. ..Tot nog toe", zegt hij, „heb ik studentikoze teksten geschreven. Het ging allereerst om de woordvonst. Hu ik voor Lia schrijf, komt het op de emoties aan. Voor ern vrouw moet je volkomen andere tek sten maken dan voor een man".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5