UICnAAH mijtvnnv SLECHTE PERS VOOR ISRAËL IN WEST-EUROPA Dajaks tegenover Chinezen WEDIJVER MET DE Scotland Yard roept techniek te hulp ,r DE LEIDSE COURANT (Van onze medewerker dr. F. Schlomann) Scotland Yard rolde korte tijd geleden de grootste organisatie van schilderijvervalsers op die tot dusver bekend was. Vier dagen en nachten stonden als arbeiders vermomde rechercheurs van de C.I.D. op het Londense vliegveld Heathrow op wacht, totdat een Zwitsers toestel arriveerde met een kist met zeven schilderijen, die op de veiling ruim kwart miljoen gulden zouden hebben kunnen opbrengen als ze echt geweest waren. Helaas, ze waren even vals als de bijbehorende certificaten van echtheid. De leveranciers vormden een bende jarenlang onrust op de inter nationale kunstmarkt had teweeg gebracht door geraffineerde falsifi caties. Deheren hadden al zo vaak groot succes geboekt, mede door hun (raaie en vertrouwenwekkende cata logi. Maar nu was een van de direc- van een Londense veiling wakker geworden, nu gelijktijdig meerdere exemplaren van de kost baarste doeken van Rembrandt, Michel angelo en Leonardo da Vinci werden ■angeboden. Hij nam contact op met Scotland Yard, die Interpol in Parijs de F.B.I, in New York informeerde. Dt arrestaties volgden daarop,-ip. si 'empo. Scotland Yard boekte onlangs ook succes in de strijd tegen de Smokkel handel. Er waren benden die 's nachts met kleine bootjes vanuit Nederland België voor de prijs van ruim duizend gulden per persoon Indiërs en Pakistani, die het visum geweigerd in Engeland aan wal brachten. Op de terugreis naar het vasteland l namen de bendeleden illegaal goud I mee uit Engeland, dat via Zwitserland door rood Chinese tussenpersonen tot voor zesmaal de normale prijs gekocht Maar met alle respect voor Scotland Yard mag men niet over het hoofd zien dat de criminaliteit in Londen in 1967 opnieuw met 2,4 pet. gestegen is. Dit cijfer lijkt misschien laag, verge leken met de stijging in geheel Groot- Brittannië van 5,8 pet., in West-Duits- land met 7,2 pet. en in de Verenigde Staten met 11,4 pet. Maar als men de groei van de criminaliteit in Londen over de laatste dertig jaar beziet, luidt het oordeel over Londen heel wat minder gunstig: vóór de laatste oorlog registreerde Londen per jaar „maar" 95.000 misdaden, na de oorlog 126.000 en in 1961 reeds 196.000. In 1964 254.000 tegen 282.588 in 1967. Bijzonder groot was de stijging van de misdrijven tegen de persoon. Ver geleken met 1961 namen deze met meer dan 13 pet. toe. In steeds grotere mate wordt daarbij, anders dan vroeger in Engeland, gebruik gemaakt van vuur wapens. Het getal moorden in 1967. 49. vormt eveneens een record Ernstige mishandelingen en roofovervallen stegen binnen tien jaar met honderd procent. vergeleken met de laatste jaren voor de oorlog zelfs met vijfhonderd procent In 1967 werd voor ruim tweehonderd miljoen gulden gestolen.. Een heel apart hoofdstuk vormen de ver dovende middelen. Nog vier jaar geleden werden er maar 152 gevallen gere gistreerd. maar vorig jaar 2957. dat is driemaal meer dan in heel West-Duits- land. In heel Engeland is het aantal gebruikers van narcotica in vijf Jaar tijds met 300 pet toegenomen, en de consumptie van heroïne steeg zelfs met 700 pet In april 1967 vond men op London Airport in sinaasappelkistjes 4" kilo hasjiesj Kort tevoren had Scotland Yard in en kele stoelen van de kleine kerk aan Trafalgar Square een opslagplaats voor cocaïne ontdekt Onlangs werden ver scheidene succesvolle razzia's op narco tica in diverse clubs in Soho gehouden maar tegelijkertijd werd Londen weet een nieuw verdovingsmiddel rijker ondei am STP. Het schijnt dat de grootste consumptie van narcotische middelen niet plaatsvindt in Soho of in de achterbuurten, de „slums", maai li betere kringen In privéwoningen zelfs meer dan 70 pet., waarvan 15 tot 18 pet. voor rekening komt van kinderen beneden de veertien Momenteel kan Scotland Yard ongeveer 23 pet- van alle aangegeven misdrijven tot klaarheid brengen. Zes Jaar geleden was dit nog 25 pet. Bij roof ligt het per centage thans op 24,8 pet., bij inbraken op 18 pet. En bij autodiefstal op onge veer 14 pet. In Amerika wordt ongeveer 22 pet. van alle misdrijven opgehelderd, in Parijs en West-Duitsland zelfs 53 pet. Dit Londense cijfer hangt samen met het feit dat ruim tien jaar geleden „maar" 100.000 vergrijpen gemeld wer den aan de politie, die over 16.500 man beschikte. Intussen is de misdadigheid met 160 pet. toegenomen, maar de per soneelssterkte van Scotland Yard maar met zegge en schrijve 17 pet. Londen heeft een tekort van 6000 agenten, en dit vormt het grootste probleem in de strijd tegen de misdaad. Een agent ver dient nog voor zijn dertigste jaar ruim tienduizend gulden, maar gehuwden heb ben daar niet genoeg aan. Men klaagt in politiekringen ook over veel te lang zame promoties en over de uiterst harde driejarige opleiding "f Hoog tempo ■He^-moéilijkste punt bij de bestrijding der criminaliteit vormt het enorme tem po waarin de misdaad zich voltrekt. De misdadiger kan allang voordat de eer ste agent ter plaatse is, weer elders zit ten, en het is een klein kunstje binnen een paar kwartier per vliegtuig op weg naar het vasteland of naar Amerika te zijn, voordat het eerste onderzoek al wat klaarheid heeft gebracht. Maar de Londense politie gaat steeds meer gebruik maken van de moderne techniek. Men heeft grote verwachtingen van de t.v.-camera's, die op de drukste punten van de binnenstad zijn opge steld, en met een radlus van 360 meter een oogje in het zeil houden. Scotland Yard heeft zich in zijn nieuwe toren flat in Victoriastreet de modernste ap paratuur aangeschaft. De ontvangst- posten van de 999-alarms zijn direct ver bonden met de overvalwagens van de vliegende brigades („flying squad"). En alle archieven met hun meer dan 2.170.000 naamkaarten en ruim 180 dui zend vingerafdrukken kunnen via de meest moderne methoden gebruikt wor den. Hel volgend jaar zullen de com puters rechtstreek? deelnemen aan de bestrijding van de misdadigheid Zonder twijfel is Scotland Yard de modernste politiecentrale van West-Europa, maar het is een vraag of men de groei der criminaliteit zal kunnen beteugelen.. het hele apparaat TEL AVIV In Israëlische kringen maakt men zicb ernstig ongerust over de slechte pers. die Israël sedert het Jeugdbenden De Jeugdbenden, de rockers en de mods Ün wat op de achtergrond geraakt. Ver geleken met vroegere jaren is de eigen lijke Jeugdcriminaliteit In Londen nau welijks toegenomen, al maken de Jonge- rulm 40 pet uit van alle gearres teerden In meer dan de helft van alle gevallen werken de jongeren samen In bendes. Het Is een zorgwekkend ver schijnsel dat één op de drie mishande lingen door jeugdige personen wordt gepeegd. Het Jeugdcljfer voor Inbraken ln magazijnen Is 32 pet., voor Inbraken een bezettende mogendheid is gewor den. vooral in West-Europa krijgt. De Israëliërs zijn in het algemeen zeer gevoelig voor buitenlandse kritiek. Een Israëlische militaire woordvoer der sprak tegenover mij zijn teleur stelling uit, dat ook sommige Neder landse kranten Israël op essentiële punten af- en aanvallen. En dat terwijl Nederland Israël tijdens de kritieke dagen in juni van vorig jaar zo spon taan en daadwerkelijk had geholpen De woordvoerder vroeg zich af, waardoor deze kentering in de publie ke opinie zich liet verklaren ifc wees hem erop, dat vooral het leed van de Palestijnse vluchtelingen, dat zo vaak op de tv-schermen komt. de aandacht van de oorzaak van de jongste Israë- lisch-Arabische oorlog heeft afgeleid. De woordvoerder begreep, dat het een menselijke trek is dat de sympathie naar de zwakke uitgaat. Voor het uitbreken van de Israël isch- Arabische oorlog presenteerde Israël zich als het door een overmacht be dreigde land. De Israëlische overwin ning en de wijze waarop deze werd behaald, heeft de rollen in het Ara- bisch-Israëlische geschil echter om gedraaid. Israël lijkt nu de reus van het Midden-Oosten en de Arabieren de kleintjes. De Israëlische militaire woordvoerder was het met me eens, dat het opbla zen van Arabische huizen op de wes telijke oever van de Jordaan of in d< Gazastrook door Israëlische troepen, wanneer bleek dat de bewoners van die huizen met de Arabische terroris tische organisatie El-Fatah hadden sa mengewerkt, in Europa een heel slech te indruk maakt. En ook dat de Ne derlanders, die zich de Duitse bezetting nog herinneren hiervoor bijzonder ge voelig zijn. „Maar wij hebben geen andere keus' zei hij. „We kunnen de Arabieren toch niet zomaar doodschieten. En we kun nen toch ook uiet alle Israëlische ge vangenissen volstoppen met Arabisch* terroristen en hun helpers". Naar de mening van de militairc woordvoerder is het opblazen van hun huizen voor de onderontwikkelde Ara bieren de enige taal die zij goed ver staan. .Het is de effectiefste manier om de Arabieren te bewegen van sa menwerking met de El-Fatah af te Hij voegde eraan toe: ,,In het westen heeft men totaal geen begrip van de Arabische mentaliteit. Wij kennen die door en door. Voor het opblazen van huizen hebben de Arabieren het diep ste respect En het geeft resultaten!" Het ziet er dus naar uit, dat de Israë liërs steeds weer, indien zij het nood zakelijk achten, in Arabische dorpjes tot grote schrik van de bewoners hui zen met een doffe knal zullen opbla zen. Dit vooruitzicht vervult ook de Is raëliërs met zorg. Na jaren van goede verstand houding medewerker) Toen meer dan twee eeuwen geleden op verschillende plaatsen in West-Borneo goud werd ontdekt, riepen de plaatselijke, inheemse vorsten Chinezen van elders naar West-Bornco om het zware goudgraverswerk te doen. Er ontstond een ware goudkoorts. B|j duizenden stroomden de Chinezen uit Zuid-Chlna naar West-Borneo, voms bi) „clans" tegelijk onder hun eigen hoofden, en vonden een goed bestaan ln de goudmijnen. Nadat de mijnen waren uitgeput, keerden zjj niet naar hun land terug, maar vestigden zich als landbouwer». Door de jaren heen bleven z|j een vreemd element in de maatschappij, onder hun eigen bestuur in „kongsi's", rechtspraak en verdediging. ZU betaalden jaarlijks een schatting aan de Chinese keizer, naast die aan de inheemse vorsten. In feite vormden de kongsi's onafhankelijke rUkjes. die elkaar be oorloogden, in elkaar opgingen of zich weer splitsten. Eerst in de vorige eeuw werd aan deze situatie door de Nederlanders in de „kongsi-oorlog" een einde gemaakt. Maar nog in de dertiger jaren van deze eeuw werden van tijd tot tijd op Chinese scholen in Nederlands-Indië land kaarten aangetroffen, waarop West-Borneo als Chinees territoir was aan gegeven. Thans wonen 250.000 d 300.000 Chinezen in West-Borneo cn maken er 19 procent van de bevolking uit Zij beheersen in nog sterkere mate dan elders in Indonesië de economie Onder hen zijn nogal wat Taiwanchinezen, aan hangers van nationalistisch China en daardoor „staatloos", omdat Indonesië nationalistisch China niet erkent De vele anderen zijn officieel staatsburger van de Chinese Volksrepubliek ofwel tot Indonesisch staatsburger genatura liseerd. uit opportunistische ovei-wegingen. Het komt niet zelden voor, dat in een familie de familieleden een verschillende politieke status hebben, bij voorbeeld de man is Chinees en de vrouw Indonesisch staatsburger of omgekeerd. Een aantal Chinezen was tot de P.K.I. toegetreden de Indonesische com munistische partij en een paar waren zelfs ln het C.D.B., het bestuur van de I» K.I.-afdeling van West-Borneo, opgenomen. De leider en zijn vervanger waren evenwel Indonesiër. Confrontatie Toen in 1962 president Soekarno zich daadwerkelijk ging verzetten tegen de vorming van de nieuwe staat Maleisië, bestaande uit Malakka, Singapore, Serawak en Sabah (de nieuwe naam voor Brits Noord-Borneo), als een nieuwe vorm van kolonialisme, had hij de volle steun van de Chinese Volksrepubliek en haar talrijke aanhangers in Maleisië, waar een Chinese „minderheid" van ongeveer 40 procent woont. Indonesische troepen van Java en elders werden naar West-Borneo overge bracht om door raids over de grens met Serawak Maleisië onder druk te zetten. Enige honderden Chinese jongelieden uit Serawak, fanatieke volgelingen van Mao Tse-toeng, trokken over de grens naar West-Borneo en werden met open armen ontvangen door de Indonesische strijdkrachten en als vrijwilligers ingedeeld. Zij kregen de naam van Pasoekan Gerilja Rakjat Serawak guerilla's van het volk van Serawak kortweg P.G.R.S. genoemd Ver moedelijk heeft Peking via Djakarta in China getrainde guerilla's overgevlogen om aan de P.G.R.S. ieidlng te geven. De Indonesische commandant van de militaire operaties in het grensgebied van Borneo en Maleisië was brigade generaal Soepardjo, een man die zorgvuldig door de P.K.I. was opgeleid voor de militaire leiding in een toekomstige communistische greep naar de macht. Brigade-generaal Soepardjo werd in september 1965 dooi de P.K.I naar Djakarta geroepen en voor de -staatsgreep van 1 oktober 1965 geïnstrueerd De coup eindigde in een volslagen mislukking en Soepardjo werd later voor zijn aandeel daarin ter dood veroordeeld. Generaal Soeharto werd aanvankelijk te veel door de situatie op Java bezig gehouden. De confrontatie tegen Maleisië sudderde op een luag pitje voort om tenslotte geheel op te houden. De troepen werden-uit West-Borneo terugge trokken. De P.G.R.S bleef achter. De militaire commandant van West-Borneo, een Soekarnoïst, nam geen maatregelen tegen de P.G.R.S. De strijd om de macht tussen president Soekarno cn generaal Soeharto was nog in volle gang Het getij kon nog ten gunste van Soekarno kejen en de P.G.R.S. kon nog teren op de door het leger achtergelaten vooriaden in het binnenland. Soekarno's val K^rt na de definitieve afzetting van Soekarno ln het begin van vorig Jaar werd de militaire commandant van West-Borneo vervangen door brigade generaal Witono. een overtuigd tegenstander van het communisme. Hij kreeg instructies om de P.G.R.S te liquideren en begon met de kust door een barrière van militaire posten van het binnenland af te sluiten om hulp van buitenaf te beletten, mede door patrouilles ter zee In samenwerking met Serawak werd de grens van dat gebied streng bewaakt. De P.G.R.S. wier sterkte op 1000 a 1200 man wordt geschat en in vele kleine groepen opereert sloeg terug. In juli j.l boekten zij een opvallend succes met een aanval op een klein vliegveld ln Sanggau Ledo, in het binnenland van West-Borneo. De militaire bezetting werd onder de voet gelopen en vrij veel moderne be wapening ging aan de guerilla's verloren. De P.G.R.S werd nu een ernstige bedreiging Steeds meer troepen worden uit alle delen van Indonesië naur West-Borneo gedirigeerd Weliswaar krijgen de guerilla's geen steun uit het buitenland, maar ofwel uit sympathie dan wel onder bedreiging met geweld worden zij door de plaatselijke Chinese bevolking van het nodige voorzien om in leven te blijven Voorts zijn zij in de uitgebreide rimboe van het binnen land bijkans ongrijpbaar. De verhouding tussen de Dajaks in het binnenland en de Chinezen ls over het algemeen altijd goed geweest. Beide bevolkingsgroepen vulden elkaar economisch aan. Dc Dajaks leverden hun bosprodukten aan de Chinezen In ruil voor r|)st en adere artikelen. Onverantwoordelijke politici vereenzelvigen de totale Chinese bevolkings groep nogal eens met de P.G.R.S, en zetten de Dajaks tegen de Chinezen op. In september verspreidde zich hel gerucht, dat negen Dajaks in het gebied van Sanggau Ledo op gruwelijke wijze door dc P.G.R.S. waren afgeslacht. De Dajaks stelden de Chinezen erantwoordelijk en namen het recht in eigen handen. De wildste geruchten, met verhalen ovei kannibalisme, vonden een gewillig oor bij de in paniek geraakte Chinezen Opgejaagd door de Dajaks verlieten tienduizenden hun haardsteden en trokken met ai wat zij dragen konden naar de kust. De vertegenwoordiger van de Dajaks in het volks congres en parlement, Palaunsaka, vloog naar Pontlanak, de hoofdstad van West-Borneo, om de Dajaks tot bezinning te brengen. Maar het kwaad was Inmiddels geschied. En de kuststeden Pontianak, Mempawah en Singkawang zijn thans door 70.000 Chinezen uit het binnenland overstroomd. Toekomst Een vergelijking met Malakka dringt zich op, waar in 1948 communistische Chiqezen onder de naam van bevrijdingsleger van het Malclse volk een terreur tegen de Britse overheid begonnen, die aan duizenden mensen het leven heeft gekost en die tien jaar heeft geduurd. Een groep van 6000 guerilla's hield toen een leger van 50.000 militairen en 100.000 man politie al die jaren intensief bezig. Eerst toen de Chinese bevolking buiten de steden in kampen van de terroristen was geïsoleerd, kon de opstand worden neergeslagen. Zo'n vaart zal het in Indonesië hopelijk niet lopen. In de eerste plaats vecht de P.G.R.S niet tegen een koloniaal bewind, maar tegen een nationaal regime, voorts is de Chinese „minderheid" aanzienlijk kleiner en tenslotte is de P.G R.S. veel meer geïsoleerd, vooral in politiek opzicht. Enorme rekken met dossiers staan de speurders van Scotland Yard ten dlensta.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7