Achter Khe Sanh nog altijd Giap AARTSBISDOM VERHOOGT HET INKOMEN VAN DE PASTOORS ^FIFAX Ontwikkelingshulp moet dit jaar al miljoenen hoger Verschil van mening over mogelijkheden Lenen van kerkenbouw Meisje (11) alleen op vakantie Man ligt week dood in huis Uitbreken uil denkbeeldig bruggehoofd Landmacht toetst in oefening Proefkonijn zijn verbindingen SAMENWERKING IN BENELUX INTENSER eet'n appel! Voor 90.000 gulden gestolen bij juwelier DONDERDAG 8 FEBRUARI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 egen het einde van het vorig jaar, begin december, verscheen op de telex een berichtje, dat de Noordvlet- namese minister van Defensie, gene raal Vo Nguyen Giap al enkele weken lang niet meet in Hanoi was gezien. Uit zijn verband gehaald, zei het di rect niet veel en dus bereikte het nau welijks de kolommen van de dagbla- Sinds vorige week het Vietkongoffen- sief losbarstte, of eigenlijk al sinds Noordvietnamese troepen in de omge ving van Khe Sanh werden samenge trokken met de kennelijke bedoeling een groot, geconcentreerd offensief te openen, weet men waar generaal Giap mee bezig was. Deze meester in de guerillatechniek, uitvoerder en uitbou wer van Mao Tse-toengs theorieën, trof de laatste voorbereidingen voor de beslissende slag tegen de Amerikanen en Zuidvietnamezen. De naam van generaal Giap is' voor altijd verbonden aan Dien Bien Phoe, waar in 1954 de Fransen een verplette- tende en opzienbarende nederlaag le den. Dat zijn naam voor de Amerika nen iets onheilspellends heeft, hoeft niet te verbazan, wanneer men de on miskenbare overeenkomsten tussen de huidige gevechtshandelingen en de be slissende acties van 1954 ziet. Terwijl de Franse troepen overal in het land verbonden waren in de strijd tegen de krachtig optredende gueril la's, bouwde Giap om de Franse ver sterking Dien Bien Phoe rustig aan een grote strijdmacht, tot ieders verras sing volop voorzien van zware artille rie. Met deze overmacht viel hij de in gesloten Fransen aan. Na een felle, harde strijd vielen de laatste fortifi caties van Dien Bien Phoe, maar daar mee waren de Franse militairen niet verslagen. Hun verliezen bedroegen 12.000 man, Giap verloor minstens evenzoveel soldaten. Maar spoedig wa ren de gevolgen enorm. Giap gaat ervan uit, dat elke voor de tv-camera gesneuvelde Amerikaan aan het thuisfront telkens weer een brokje wil om door te vechten wegslaat. Des ondanks is het nog de vraag of het on der de voet lopen van de basis Khe Sanh, slechts bezet door vijfduizend mariniers en wat Zuidvietnamese hulp troepen, eenzelfde politiek effect zou hebben als indertijd Dien Bien Phoe. Waar dan is 6ok de twëede dbèlstel-" ling van de Noordvietnamez^n en Vietkong de moeite waard. Namelijk het verwerven van een zo stevig mo gelijke uitgangspositie bij eventuele onderhandel ingen. IAP werd geboren in Amman als zoon van een fruitboer. Op veertien jarige leeftijd al begint hij met revo lutionaire activiteiten. Hij is lid van een communistische groepering. Toen hij achttien jaar was, raakte hij voor het eerst in een Franse gevangenis verzeild. Tijdens de tweede wereld oorlog zat Giap, zoals zoveel Vietna mese revolutionairen, in de Soedan. In die tijd werd zijn vrouw door de Fran sen gevangen gezet. Zij stierf in de gevangenis en sindsdien werd Giap beheerst door een nietsontziende haat tegen de Fransen. Een haat, die hij la ter gemakkelijk overbracht op de Amerikanen. Giap laat haat ook ge bruiken als factor in de strijd. Hij leerde het zijn vechtsoldaten even grondig als de wapenhandel in de gue rillatechniek. Generaal Giap telt een mensenleven niet. Het geeft hem als mili tair tacticus vele voordelen boven de westerse methoden, waarbij uitzon deringen daargelaten het minimum aantal verliezen een belangrijke fac tor is bij de opstelling van een krijgs- Ook tegenover de Zuidvietnamese land genoten, de boeren van het platteland, de stedelingen, gedraagt hij zich niet anders. Terreur, gemengd het propa ganda, moet de boerenbevolking op het spoor van de revolutie brengen. Terreur tegenover de weerlozen is de enige methode om zijn doel te berei ken. Hij maakt gebruik van „het poli- iieke leger van de massa, dat alle leef tijden en beide geslachten omvat, dat gevestigd is in het hele land, op elke plaats". Een dergelijke „leger" is een moeilijk tegenstander: zichtbaar maar ook on zichtbaar, grijpbaar en tegelijkertijd ongrijpbaar. Via miljoenen t.v.-scher men klonk vorige week nog de stem van een Amerikaanse officier de wereld toe: „De grootste moeilijkheid is dat we niet weten of we met gewone bur gers of met guerilla te doen hebben." En deze officier had het over Saigon. Generaal Giap streeft uiteraard niet naar een gehele militaire overwinning. Hij is realist genoeg om te zien dat hij dat nooit zal kunnen behalen. De doelstellingen zijn in grote trekken het onderdruk zetten van de Ameri kaanse publieke opinie om via deze de Amerikanen concessies af te dwingen. Dat is ongeveer hetzelfde als de Ame rikanen beogen met hun militaire in spanningen in het algemeen en met de bombardementen op Noord-Vietnam in het Lijzonder. Tegelijk probeert Giap (door het ontke tenen van revolutionaire geweld der massa's) het bewind in Saigon zodanig in diskrediet te brengen dat de bevol king hierin het vertrouwen verliest en de generaals daardoor genoodzaakt zijn te wijken. ENERAAL Giap, klein van stuk, sterk verouderd, maar met felbran- dende ogen, doet zijn werk vakkundig en effectief. Hij behoort met Mao Tse- toeng tot 's werelds grootste guerilJa- specialisten. Het is eigenlijk geen won der: evenals Ho Tji minh, ontleende Giap zijn eerste revolutionaire impul sen aan een grote bewondering voor de historie van zijn land. Een van de meest eervolle en glori euze Vietnamese historische tradities is de guerilla, de vrijheidsstrijd. Viet nam heeft daarin tweeduizend jaar er varing. Verreweg het grootste gedeelte van die twintig eeuwen, vochten de Vietnamese vrijheidsstrijders tegen de Chinese overheersers. Enkele tientallen kinderen uit Tietjekstradeel zijn gisteren niet naar school gegaan. Zij werden door hun ouders thuisgehouden. De ouders wilden daar mee uiting geven aan hun grote ongerustheid over de gevaarlijke tocht die de kinderen viermaal daags moeten maken. Hun weg naar school voert over een smalle, slechte weg, waarlangs doorlopend vrachtauto's rezen, (foto) Het gemeentebestuur van Tietjerk heeft de Inspectie voor schoolverzuim van de handelwijze van de ouders op de hoogte gesteld. KVP-RADICAAL DRS. J. M. AARDEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De K.V.P.-radlcaal drs. J. M. Aarden heeft gisteravond in de Tweede Kamer opnieuw sterk ge pleit voor een verhoging van de ont wikkelingshulp met 40 miljoen gulden nog in dit jaar. „We moeten rekening houden met een erkende achterstand in deze hulp en wanneer we zoals mUn fractie dit vandaag uitgesproken heeft reeds in 1970 tot één procent van het nationale inkomen willen ge raken, dan dient het bedrag dit jaar opgetrokken te worden tot 570 mil joen gulden, inplaats van tot 525 mil joen gulden", aldus drs. Aarden. Eind vorig jaar had hij reeds in de openbare commissievergadering van Buitenlandse Zaken een pleidooi voor meer ontwikkelingshulp gehouden. Bo vendien wees hij destijds in de open bare commissievergadering van Defen sie aan, waar de regering in de defen siebegroting 38 miljoen gulden zou kunnen bezuinigen terwille van de ont wikkelingshulp. Drs. Aarden ontkende niet, dat deze regering prioriteiten geeft aan de hulp aan ontwikkelingslanden. Maar volgens hem moet dit jaar al meer geld ter beschikking komen, ook al om de ont stane achterstand van de laatste jaren te kunnen inhalen. Het Zou van het antwoord van minister Udink afhangen, of hij met een motie zou komen. Gezien de inhoud ervan, wordt de motie zeker gesteund door zijn ra dicale K.V.P.-fractiegenoten,door da P.v.d.A. en D'66. „Ik prijs D'66, dat zij de eerste geweest is, die een nieuwe denkwijze over de ontwikkelingshulp naar voren gebracht heeft". De even tuele stemming ervan kan pas volgen de week dinsdag gehouden worden. Minister Udink begreep, zei hij later, wel de intentie waarmee drs. Aarden zijn beroep deed om de ontwikkelings hulp te verhogen. Tussen hem en het Kamerlid bestond geen verschil van mening over de ernst van Ce situatie. Wel over de moeilijkheden die Neder land heeft. De minister wees er thans opnieuw op, dat voor de komende jaren ten bate van de ontwikkelings hulp al bij voorbaat beslag gelegd is op 8 procent van de ruimte. Daarbij hebben de andere ministers zich ook bij voorbaat al neergelegd. Tot 1971 wordt de hulp opgetrokken van 525 miljoen gulden in 1968 tot 825 miljoen gulden, ofwel één percent van het na tionaal inkomen. Bovendien blijft Ne derland zijn bijdrage aan de ontwik- kelingskas van de Wereldbank hand haven op 2.2 percent, ondanks de nei ging in verschillende andere landen om deze bijdragen te verminderen. De volkslening ten bate van de ont wikkelingshulp gaat voorlopig niet door. De hierbij betrokken maatschap pelijke organisaties willen eerst zelf proefprojecten opstellen en daarvoor zelf ook fondsen verzamelen, eventueel aangevuld met garanties van het rijk. (Van onze correspondent UTRECHT In de jongste aflevering van de Ana lects van het aartsbisdom Utrecht wordt onder de kop „financiële regelingen" melding gemaakt van een solidariteitsfonds, waaruit in bepaalde gevallen steunbedragen gegeven zullen worden ter verhoging van het pastoorsinkomen. Met dit fonds zal in 1968 een begin worden gemaakt. Parochies beneden de duizend zielen kunnen bij dit fonds een gedocumenteerde aanvraag indienen voor een bijdrage. De maximumbijdrage zal 4000.be dragen, terwijl het totaal der uitkeringen de 150.000 gulden niet zal overschrijden. Beoordeling der aan vragen zal geschieden door een daartoe in het leven geroepen commissie, die zal bestaan uit de economen van het aartsbisdom, de adviseur van het aartsbisdom inzake de jaarrekeningen en begrotingen en een deskundige leek uit iedere provincie van het aarts- Analecta zegt te hopen, dat het benodigde geld voor 1968 gefourneerd kan worden uit de kerkebouw- gelden. Alhoewel de uitgaven voor de kerkenbouw steeds stijgende zijn en de inkomsten gelijkblijven en zelfs enigermate dalen, ziet het voor 1968 naar uit, dat er een overschot zal komen. Dit houdt ver band met de wijziging van de plannen, waardoor de bouw van enige kerken geen doorgang zal vinden en de bouw van enkele kerken naar een later tijd stip kan worden verschoven. Ook zullen de tekorten van de priesteropleiding nieuwe stijl, voorzover mogelijk, uit de overschotten van de kerkenbouw voorgeschoten worden. De grootte van deze tekorten zijn tot nog toe niet met zekerheid te ramen. De directeur Bouwzaken van het aartsbisdom, drs. B. J. Weterman, om commentaar gevraagd, g.if de volgende toelichting. De gelden voor het solidatlteits- fonds worden niet blijvend aan de kerkenbouw ont trokken. Zij worden alleen voorgeschoten. Dit kan gebeuren, omdat in 1968 de uitgaven, benodigd voor de kerkenbouw, door toevallige omstandigheden be neden de raming zullen blijven. Hoe het fonds in een later stadium zal moet enworden gefinancierd, staat nog te bezien. Bovendien moet men rekening houden met het feit, dat de Utrechtse kerkenbouw- gelden grotendeels verkregen worden door een om slagstelsel. dat aan leder kerkbestuur en bijdrage oplegt van f 3.54 per pascant per jaar. Deze bijdrage is een voortzetting van de vroegere bijdrage voor „arme kerken". Het aartsbisdom acht het redelijk met deze gelden ook die kerkbesturen te helpen, die niet in staat zijn om de pastoor een redelijk inkomen uit te keren. De bijdragen uit het solidariteitsfonds gaan niet direct naar de pastoor, maar naar het kerkbestuur, dat in financiële moeilijkheden ver keert. FANTASIERIJKE TOCHT (Van e erslagge i>, NUNSPEET. Een klein meisje uit de Belgische plaats Vilvoorde, de elf jarige Margaretha Swenne. heeft de afgelopen dagen in Nunspeet en in België grote consternatie veroorzaakt. Het meisje, dat vorige week vrijdag van huis wegliep, heeft vUf dagen bü ken nissen in Nunspeet gelogeerd, zonder dat ook maar iemand iets achter haar plotse linge komst zocht. Dinsdag jl. is de Nun- I speelse politie, die getipt was door Inter- pol. haar komen ophalen en vandaag is zU met een rijkspolitieman met de trein weer terug naar België gegaan. Margaretha was vorige week vrijdag van huis weggelopen omdat zij ruzie had. Zij herinnerde zich toen de familie Van i Laar, die zij met haar vader en moeder j ontmoet had tijdens een vakantie op een camping in Zwitserland. Ze haalde al het geld uit haar spaarpot en nam in Brussel de trein naar Amsterdam. Zonder door de douane lastig gevallen te zijn, stapte zij in de hoofdstad uit en wisselde haar Belgische geld om. Ze ging naar de kapper, daarna kocht ze verschillende cadeautjes voor de familie Van Laar, ging weer terug naar het station en nam de trein naar Nunspeet. Daar zocht ze een hotel, liet een taxi voorrijden om haar naar Henkie van Laar (3), met wie zij in Zwitserland zo leuk gespeeld had, te laten rijden. Bij de familie Van Laar werd zij uit bundig begroet. Het meisje vertelde, dat zij veertien dagen vrij was van school in verband met de studentenrellen in Leuven. In de dagen die volgden werden radio, televisie en pers in België ingeschakeld om het meisje op te sporen. De politie vroeg aan de ouders van het meisje alle plaatsen op, waar het kind naar toe zou kunnen gaan. Daarbij noemde de familie Swenne ook Nunspeet. De politie vond het meisjes, spelende met Henkie ADVERTENTIE 31^ Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! In Bovenkarspel opent volgende week de Westfriese Flora. Het kleurige gebeuren vindt plaats in de veilinghal. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In zUn woning de Nieuwe Haven in Middelburg is de bijna 80-jarige alleenwonende heer M. Maljaars dood aangetroffen. Nadat een buurman tegen een surveil lerende hoofdagent had gezegd, dat hij de bejaarde man al enige dagen niet had gezien, ging de politic het huis bin nen. Daar werd de man, geheel gekleed, op zijn bed aangetroffen. Hij is waar schijnlijk op 30 of 31 januari overleden, aangezien zijn horloge met datumaan duiding was stil blijven staan op 30 ja nuari. In de brievenbus werden de kran ten vanaf 31 januari gevonden. De politie acht een misdrijf uitgesloten, aangezien in de woning alles in ordelijke toestand werd aangetroffen en het be kend was, dat de heer Maljaars een slechte gezondheid bezat. (Van VARSSEVELD Onder de naam „Proefkonijn" Is dinsdag In Gelderland, Overijssel en de drie noordelijke provin cies een achtdaagse militaire oefening van de koninklijke landmacht begonnen, waaraan 2600 manschappen en 750 voer tuigen deelnemen. Voornaamste doel van de oefening is het toetsen op hun goede werking van de in oorlogstijd zo uiterst belangrijke verbindingen. Na 1970 zal er ln de filosofie van de verbindingen met de komst van nieuw ontwikkeld ma terieel nog heel wat veranderen, zo zei de commandant van de eerste divisie, generaal-majoor J. H. C. Bartel» Generaal baitei*. die de gcheic uric nlng leidt, moet volgens zijn opdracht trachten uit te breken uit een denkbeel dig bruggehoofd over de Rijn om in noordoost el ijke richting op te rukken naar de Noordzee. Omdat geen „vijan delijke" troepen aan de oefening deel nemen heeft de generaal zelf een groot a~ntal tegenslagen en andere calamitei ten voor zijn eigen manschappen in het draaiboek van de oefening opgenomen. Rivieren kan hij bijvoorbeeld naar wens verbreden, heuvels verhogen en bruggen vernietigen. Omdat het accent bij de oefening zo sterk op de verbindin gen ligt was het niet nodig een grote troepenmacht in da oafaning „Proefko nijn op de been te brengen. Wel doen inee de officieren en onderofficieren van de staven van twee brigades pantserin fanterie, van de 43ste puntserbrigade en van het 102de verkenningsbataljon. Ook dienstplichtige telexisten en telegrafis ten doen mee, maar geen gevechtstroe pen. Voorts heeft men de beschikking over 18 helikopters, die„bombardemen- ten" kunnen uitvoeren. De gevechtshan delingen worden bij deze oefening gro tendeels gesimuleerd, hetgeen in dit ge val geen afbreuk doet aan het doel van de oefening. Generaal-majoor Bartels, een cavala- rist in hart en nieren, met grote bewon dering voor da lagandariaoha Amerikaan- Aan de operatie „Proefkonijn" riemen 2600 manschappen en 7HO voertuigen deel. De oefening moet nkgei ial Pat vooral ge brand op snelheid. Voor het snel over steken van rivieren en kanalen beschikt hij over vier ponten, die desgewenst kunnen worden omgebouwd tot bruggen. Wie snel is kan de mooiste kansen be nutten, meent generaal Bartels. Hij is ook op de gedachte gekomen om de manschappen 's morgens een bulletin te verstrekken met een verslag van de bereikte resultaten van de vorige dag en inet de krijgsplannen voor de nieu we dag. Hij meent dat op die manier ook de gewone soldaat beter begrijpt waar het in de slag om begonnen ls. Van zaterdagmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 4 uur wordt de oefening on derbroken, maar de deelnemers gaan niet met verlog naar huis. Gelukkig we ten ze nog niet dat volgens het draai boek het gestelde doel het bereiken van de Noordzee niet gehaald zal worden. Men zal zelfs door de vijand worden teruggeslagen. Wel zal het ver kenningsbataljon lukken door tc stoten naar de Lauwerszee. Maar laat de „proefkonijnen" dit vooral niet weten. Ook overleg met kandidaten voor de EËG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke samen werking In de Benelux wordt steeds in tensiever. Nederland. België en Luxem burg plegen regelmatig overleg over de EEG-problemen en over de contac ten met Engeland. Ierland, Denemarken en Noorwegen, de vier kandiadatleden voor de EEG. In Beneluxverband is ook voortdurend beraad gevoerd over de Griekse kwes tie. Als gevolg hiervan zullen de ambas sadeurs van Nederland en België ver moedelijk normale contacten met het tegenwoordige Griekse regime opnemen. Er is ook een voortdurend overleg gaande over de relaties met de ontwik kelingslanden en over de Oost-West betrekkingen. „Deze samenwerking op politiek terrein is de laatste tijd gevor derd. Zij zal in de toekomst nog verder uitgebreid worden", zei minister I.uns gisteravond ln de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting. De drie regeringen stellen zich voor wat het overleg met de EEG-kandidaten betreft, een variatie aan te brengen per project en per activiteit. De Bene lux moet in dit verband bij voortduring bedacht zijn op het eventuele gevaar van het continentaal isolationisme, zei minister Luns. Daarom is het volgens hem beter tijdelijke EEG-regelingen aan te gaan, dan definitieve beslissin gen te nemen, die toekomstige EEG-le- 7 redacteuren nemen ontslag bij Vrij Nederland DEN HAAG (ANP) Zeven van «Ie acht leden tellende redactie van het werkblad „Vrij Nederland" hebben hun ontslag ingediend, omdat zij zich niet kunnen verenigen met een artikel van de hand van de hoofdredacteur van dit blad, de heer P. M. Smedts. Dit arti kel verschijnt in het blad van morgen. Het betreft hier een reactie op het protest van het dagblad Het Parool te gen een eerder in Vrij Nederland ver schenen bericht. Hierin werd gesteld, dat de Paroolleiding zich niet fair zou hebben gedragen bi i haar ontslagverle ning aan haar medewerkster Wim Hora Adema, verzorgster van de vrouwenru briek en sinds de oorlogsjaren, toen Het Parool illegaal werd opgericht, mede werkster aan het blad. De achtste redacteur is nog pas sinds kort in dienst van het blad en heeft zich mede op aanraden van zijn collega's af zijdig gehouden. De lieer Smedts /.elf verklaarde desgevraagd op de hoogte te zijn van het ontslag van zeven zijner re dacteuren. maar zich vooralsnog te wil len onthouden van commentaar. Naar de heer J. van Tljn, redacteur van Vrij Nederland desgevraagd nader meedeelde, waa de teneur van het hoofd redactionele artikel, dat de kop draagt verontschuldiging aan Het Parool een uiting van door de knieën gaan, nog voor dat de zaak zelf voor de raad van de journalistiek was uitgevochten. Drs. W. Norden, directeur van Het Pa rool en tevens commissaris van Vrij Ne derland, had ln een weerwoord op het eerste artikel aangekondigd een klacht bij deze raad in te zullen dienen. Hier van echter was tot op vandaag niets ge komen aldus de heer Van Tijn. den zouden afschrikken zich bij de zes aan te sluiten. Ook hierover is voortdu rend overleg gaande. De voorzitter van de Europese com missie. de Fransman Jean Rey, komt dezer dagen naar Den Haag, om met de "regering van gedachten te wisselen over het Beneluxmemorandum over de problemen in dit verband voor de EEG en over andere Europese vruagstukken. De regering zal daarbij nadrukkelijk vooropstellen, dat in de EEG behouden moet blijven wat waardevol is maar dat ons land zich zal verzetten tegen al le pogingen, die zouden leiden tot een aantasting van de supra-nationale instel ling van de gemeenschap. Minister Luns deelde de Kamer verder nog mede, dat hij hoopt in het voorjaar een nota over de NAVO-problemen gereed te hebben voor het parlement. Ook over de NAVO- kwestics wordt in Beneluxoverleg voort durend beraad gevoerd. (ADVERTENTIE) snoep verstandig: (Van een onzer verslaggevers) BREDA Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag »i op woensdag 7 fe bruari voor ruim 90.000 gulden aan gou den voorwerpen gestolen uit de Juwe- llerszaak van dc firma F. Hoogland en zonen in de Hoschstruat in Breda. Vol gens de politie is dit een van de grootste kraken, die ooit in 'n Breda's juweliers- bedrijf is gezet. De heer Hoogland is niet verzekerd. Zijn zaak die enige Ja ren geleden I* verbouwd, was vrij ge brekkig beveiligd. De Bredase recher che. die ook Interpol inschakelde, heeft enige sporen in en om het pand aange troffen. maar beschikt verder over wei nig aanknopingspunten De heer Hoog land mist 600 (gouden) horloges, 500 gou den ringen, 100 armbanden en een zeer grote hoeveelheid oorbellen, kettlnghun- gers en dergelijke. Uil de opengebroken kassa was bovendien 200 gulden verdwe-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5