SLANKE SPRINGSCHANS VAN ST.-NIZIERS IS OOGAPPEL VAN OLYMPISCHE ORGANISATIE Drie- banders nog niet erg op dreef Retourtje Grenoble voor ijsmaker Kick Bergström Blokkeer ontmoet in Brabo sterke tegenstander Back Braunschweig stelde doelmannen aan de „kaack Schaatsbaan Grenoble geen Alma Ata Theo Laseroms opvolger Kraay? DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT GRENOBLE Er zijn meer accommodaties dan de springschans in Saint-Niziers, waarnaar de organisatoren van de Olympische Winterspelen met een trotse glim lach op het gelaat wijzen. Maar die schans heeft toch wel de harten gestolen van de op élégance en schone vormen zelfs van een springschans gestelde Fransen. De negentigmeterschans en dat is het enige dat de Fransen een weinig steekt is een ontwerp van de Duitse expert Heinrich Klopfer. Ze hadden hem graag zelf ontworpen. Maar de Duitser is nu eenmaal een erkende grootheid op dat gebied en omdat niets goed genoeg kan zijn voor Grenoble en wijde omgeving, werd hem het ont werp opgedragen van de accommodatie, die nu al de faam geniet de schoonste van Europa, wel licht van de wereld, te zijn. 'Van onze sportredactie DEVENTER „Ik ben dolgelukkig met die uit nodiging", zegt de twin tigjarige Kick Bergström uit Deventer, die van de organisatie van de Olym pische Winterspelen het verzoek ontving assisten tie te verlenen bij de be reiding van het Ijs. waar op 's werelds snelste spe cialisten strijd zullen le veren om olympisch ere metaal. „Het gebeurt niet. vaak. dat de organisatie een buitenlander voor iets dergelijks uitnodigt. Toen ik de invitatie kreeg, via de directie van de Deven ter ijsbaan, kon ik het bijna niet geloven". Kick Bergström. zoon van de directeur van de KNSB is al meer dan vijf jaar als „ijsmaker" verbonden aan het sta dion in Deventer. Bij verschillende grote evene menten, die reeds in de IJsselstad werden ge houden, heeft hij zijn vakmanschap gedemon streerd. Het schitterende wereldrecord, dat de ster ke Noor Fred Anton Maier tijdens de in begin ja nuari gehouden schaats- interland Nederland— Noorwegen op de vijf kilometer reed. beschouwt Kick Bergström ook een beetje als een succes van het personeel van de De venter ijsbaan. De Invitatie voor Greno ble dankt hij aan de Fransman Cavalli, die als lid van het organisatie comité enige tijd geleden een bezoek bracht aan Deventer om te kijken hoe men daar het ijs maakt. Cavalli vroeg Kick Bergström of hij er in principe voor voelde om naar Grenoble te komen tijdens de Spelen. „Be langstelling had ik na tuurlijk, maar ik wist uiteraard nog niets ze- Een brief van het Franse Olympische Comité maak te in november aan alle onzekerheid een einde. ..Men heeft mij voorna melijk gevraagd omdat wij in Deventer op de hoogte zijn met het. pro bleem van de vochtig heidsgraad van de lucht. De moeilijkheden, die we hier hebben, kent men in Grenoble ook en omdat ijsmaken door de voort durende wisselende weers omstandigheden niet zo eenvoudig is. wil men in Grenoble geen risico ne- Verlangend leeft hij naar deze dag, de eerste febru ari. waarop hij naar Frankrijk vertrokken is uitgezien. „Het lijkt me iets geweldigs de Olym pische Winterspelen te kunnen meemaken", zegt de jeugdige Deventenaar die een retourtje Greno ble verdiende omdat „zijn ijs te goed is". De springer die zich in de peilloze af- grond stort, heeft het idee dat hij van 1 de slanke schans af rechtstreeks Greno ble inspringt. Het is natuurlijk slechts schijn, maar de ontwerper heeft tussen het bergmassief zo gemanoeuvreerd dat het geheel als tot de omgeving behorend erin is gepast. Skispringer Max Bolkart, die de eer genoot de schans „uit te pro- i beren", was er helemaal van onderste- j boven. Met zijn tweede sprong haalde j hij al honderd meter en de befaamde Wirkola kwam zonder enige voorberei ding tot negenennegentig meter. De in woners van Grenoble, die geen weekein- de voorbij laten om in de buurt te gaan skiën en derhalve niet alleen „liefheb bers" maar ook kenners zijn, verheugen zich al maanden op de grote Olympische strijd, die „onvermoede prestaties" zal kunnen opleveren. Die springschans in Saint Niziers is slechts een hoekje van het visitekaartje dat de Fransen in twee weken aan de gehele wereld gaan afgeven. Als het even wil, zo hopen de organisatoren, zul len zeventigduizend toeschouwers in het natuurlijke amfitheater de springers zien. Helaas meldt het programma dat het springen op de laatste dag plaats vindt en dat is niet zo bijster gunstig. Helaas ook heeft men voorzorgsmaatre gelen moeten nemen voor het geval het weer het laat afweten. Wat ze gaan doen, weten de Fransen nog niet maar als de gevreesde mist als een voile om de bergen gaat hangen, hebben ze de keus om de wolken met jodium te be sproeien met het risico dat er een sneeuwstorm wordt ontketend of de mist weg te branden op de wijze zoals dat op vliegvelden gebeurt. Want men wil toch wel graag, dat de zes miljoen, uitgegeven voor Saint Niziers accommo datie niet de mist ingaat. In Alpe d'Huez, waar het bobsleeën wordt gehouden, heeft men ook maar meteen een nieuwe baan aangelegd. Er De 90-meterschans (in aanboüw) in St. Niziers, geklemd tussen de bergen en de natuur niet ver storend. Europa-Cupvolleybal (Van onze volleybalmedewerker) Zaterdag om twee uur vangt in de sporthal Steenwijklaan de eerste van de twee wedstrijden aan. die Blokkeer en Brabo in de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup tegen elkaar moe ten spelen. Voor dit treffen bestaat een ongewoon grote belangstelling. In de voorverkoop zijn reeds tweeduizend toe gangskaarten verkocht. Een bomvolle sporthal zal dus getui ge zijn van dit duel. dat Blokkeer aan vankelijk niet hoopvol tegemoet heeft gezien. De vorm was zoek. Maar sinds enkele weken is er een kentering geko men, o.a. Constandse heeft enige tenta mens achter de rug. Blokkeer vangt de komende strijd met gelijke kansen aan als Brabo. De Belgische ploeg trok als trainer-speler de Roemeen Nicolau aan en diens komst bracht het spel van Bra bo op een veel hoger plan. Brabo is zelfs een zeer gevaarlijke tegenstander geworden. Toch rekenen wij op een kleine zege van Blokkeer, dat zich ge steund weet door een groot aantal sup porters. Voor de competitie van de ere divisie dames wordt op vrijdagavond om 20.30 uur gespeeld de derby Cele- bes-OVC—HML-CLV. Sybrands en Wiersma naar ic.k. dammen DEN HAAG De Koninklijke Neder landse D;- >nd heeft de achttienjari ge Ton S. .unds (Amsterdam) en de vijftienjarige Harm Wiersma (Leeuwar- Vergeefse reis Bayern München een schot van Sacco zodanig van rich ting dat doelman Wolter in de verkeer de hoek dook. De marge voor de Italia nen bleef zodoende nog tot redelijke grenzen beperkt en de tweede ontmoe ting biedt nog kansen te over BRAUNSCHWEIG De Duitse j Tevergeefs voetbalkampioen. Eintracbt Braunsch weig, heeft gisteravond op eigen terrein de eerste kwartfinalewed strijd van het toernooi om de Europese beker tegen Juventus (Italië) met 32 gewonnen. Bij rust stonden de Duitsers met 31 voor. De 35.000 toeschouwers in het niet geheel uitverkochte Eintracht-stadion zagen hun favorieten in de eerste helft een voorsprong nemen van 31. Daar voor hadden de Duitsers nog een tegen slag moeten overwinnen want in de twaalfde minuut was linksachter Kaack zo ongelukkig zijn eigen doelman te pas seren. Met snelle, open aanvallen werd de Italiaanse kampioensclub in de ver dediging gedrukt. Drie doelpunten lever de het Duitse offensief op. Eerst revan cheerde Kaack zich, toen hij de gelijk maker achter Anzolin schoot en daar-1 na brachten Dulz en Berg de stand op j 3—1. In de tweede helft veranderde het spelbeeld. Het wreekte zich in de Ein- j tracht-voorhoede, dat Maas enigszins geblesseerd was. Acht minuten voor het einde van de wedstrijd veranderde Base Een andere Duitse vertegenwoordi ger in het Europa Cup-voetbal, beker houder Bayern München, had een tever- geefse reis gemaakt naar Spanje omdat het veld van Valencia door zware slag regens onbespeelbaar was geworden. „Stalen hersens" zullen de resul taten verwerken en de borden met resultaten bedienen. is gegarandeerd ijs op de hoogte van 1850 tot 3.000 m. Omdat er geen enkel risico wordt genomen je weet tenslot te nooit met dat rare weer zijn er ijs machines die de vijftienhonderd meter lange baan in conditie houden. Op vi tale punten, waar de zon wel eens roet in het sleeën zou kunnen gooien, worden zonneschermen geplaatst, uiteraard in aanlokkelijke kleuren want daarvan houdt de Fransman. Enige bezwaar is dat Alpe d'Huez 63 km. van Grenoble is verwijderd. Er loopt wel een nieuwe weg heen maar de organisatie geeft volmon dig toe „dat het een eind is". De deel nemers aan het bobsleeën heeft men dan ook maar in hotels ondergebracht. Ondanks alle voorzorgen blijkt de baan toch geducht te zijn aangetast door de trainende bobsleeër en er wordt over wogen de Olympische strijd gedeeltelijk in de nachtelijke uren bij kunstlicht te houden. Hoge noorden Wie aan de hand van een van de hos tesses, die chef hostess Solange Ca- try opperste stewardess bij Air Fran ce en destijds uitverkoren om driehon derd vijftig gastvrouwen te selecteren uit tweeduizend aanmeldingen heeft aangesteld in de voor-Olympische we ken als ze nog wel wat tijd hebben de vijfendertig kilometer van Greno ble naar Autrans heeft afgelegd, waant zich in Scandinavië. Het gebied waar de Noordse combinatie, bestaande uit een cross country en springen van de kleine schans, en het biathlon worden uitge voerd, lijkt bedriegelijk veel op het ho ge noorden. Dat beseften de organisa- oemeense turnsters i.p.v. Tsjechen DEN HAAG De Tsjechische dames- turnploeg, die op 6 en 7 juli in Den Haag tegen Nederland zou uitkomen, heeft deze wedstrijd wegens andere ver bintenissen moeten afzeggen. Het KHGV heeft zich daarop telegrafisch in verbin ding gesteld met Roemenië, dat heeft toegezegd te zullen komen. Roemenië is een van de hoogstgeplaatste landen op de wereldranglijst. Spurs winnen replay LONDEN Dc uitslagen van de gis teren in Engeland gespeelde beslissings wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi om de FA-cup zijn Crystal PalaceWalsall 12 (win naar in de volgende ronde thuis tegen Liverpool); ReadingManchester City 07 (winnaar thuis tegen Leicester Ci ty); Sunderland-Norwich City 01 (win naar uit tegen Chelsea); West Bromwich AlbionCochester United 40 (winnaar thuis tegen Southampton); Tottenham HotspurManchester United 10 (na verlenging» (winnaar thuis tegen Pres ton North End); Hull CityMiddles brough 22. Militaire zege op Cambuur LEEUWARDEN Het Nederlands militaire elftal heeft gisteravond in Leeuwarden een oefenwedstrijd tegen SC Cambuur met 50 gewonnen. Bij de rust had de eerste-divisieclub een ach terstand van 20. Voor de militairen scoorden Rensenbrink (DWS), Klijnjan (DFC V. d. Kuylen (PSV) en Jeuring (NEC, tweemaal). Drieduizend toeschou wers woonden de wedstrijd bij. toren zelf ook wel en zij hebben er een Olympisch dorp laten bouwen, dat alle andere deelnemers met afgunst zullen bekijken. Op identieke wijze als in het hoge noorden zijn een prachtig gebouw voor 650 deelnemers, officials e.d. en 4 flats van vier verdiepingen opgetrokken, met gebruikmaking van veel hout. Een fantastisch geheel dat na de spelen als vakantieoord zal dienen. De eenendertig kilometer naar Villard- de-Lans achtte men ook te ver weg voor de deelnemers aan tobogganing oftewel rodelen. Ook dat gebeurt vanzelfspre kend zou men bijna gaan zeggen op een nieuwe baan. waarlangs 132 licht masten zijn opgesteld, zodat ook in sche mering en desnoods In het donker kan worden gestreden. Dc deelnemers heeft men zekerheidshalve in hotels onderge bracht. Dit voor hen die deze in ons land totaal onbekende sport willen gaan bekijken: de hotels zijn vol. Computercentrum Het kindervakantieoord in Chamrous- se, arena voor de alpinecombinatie, 'n samengestelde wedstrijd bestaande uit afdaling en slalom, is geconfisqueerd en omgevormd tot een Olympisch dorp. Omdat er toch in Chamrousse, dat se dert men er in de zomer van 1965 aan de accommodaties begon te werken ge heel is veranderd, voldoende arbeids krachten aanwezig waren, is er meteen een postkantoor gebouwd. Dat was ook wel nodig want de plaats ligt dertig ki lometer van Grenoble en men heeft zich met medewerking van een interna tionale grootheid op computergebied a raison van een miljoen gulden tot opgave gesteld alle resultaten on middellijk en overal bekend te maken. Ook een vitaal onderdeel van de orga nisatie. Vanaf elf verschillende plaatsen zijn verbindingen gelegd met het com putercentrum in het Olympisch centrum in Grenoble. Honderd aparte telefoon lijnen zorgen ervoor dat de honderd vijftig experts In Grenoble A la minute de uitslagen kunnen publiceren op de resultatenborden, die een primeur op deze spelen vanuit het computer centrum worden bediend. Zo snel kand de bobslee niet over de baan suizen of 't elektronisch brein ach terhaalt 't apparaat en seint de uitslag zodra de slee de finish is gepasseerd. Ook op dit gebied wil men alle records breken en quicker than quick zijn Geen wondertijden De minste hoofdbrekens kostte uiter aard de accommodaties in Grenoble zelf: het magnifieke ijsstadion voor het kunst- rijden en ijshockey (a-poule) en het ijs stadion waar de schaatsers en schaat- sters om goud, zilver of brons zullen strijden. Grenoble had al een achtens waardig ijspalelsje, daterend van sep tember 1963, en dat wordt gebruikt voor ijshockey in poule-b. Dat is het stadion waar in 1964 de Europese kampioen- FEIJENOORDMANAGER BROX: ..GEEN ENKEL CONTACT" schappen kunstrijden werden gehouden. Er kunnen 2500 toeschouwers in met een uitwijkmogelijkheid naar 4000. Rond de schaatsbaan kunnen tienduizend kijker een plaats vinden en in het ijs stadion 11.500 Men zat even te kijken met de moei lijkheid dat het water in Grenoble zeer kalkhoudend is en het ijs daardoor niet altijd even glad. Er is op gestudeerd en men acht zich in staat het water te „ontharden", zo dat nodig mocht blij ken. Overigens houdt men er wel vast rekening mee dat op de schaatsbaan geen wondertijden zullen worden gerealiseerd. Het is geen Alma Ata, of Inzeil Het is Grenoble dat een formidabele krachtsinspanning leverde, een vrijwel geheel nieuw Olympisch strijdperk bouwde en dat deed met zoveel liefde maar ook met zoveel kennis van zaken, dat nu al vaststaat dat er nog nimmer in de geschiedenis van de winterspelen zul ke fraaie accommodaties ter beschik king hebben gestaan van het leger schaatsers, sleeërs en skiërs, die in een tijdsbestek van veertien dagen naar de „hoogste hemelen" kunnen rijden of tot de „diepste afgronden" kunnen afda len. Ze zullen in dat laatste geval niet de schuld kunnen schuiven op de voor zieningen. die het organisatiecomité heeft getroffen. (ADVERTENTIE) POEDER-CREME-OLIE-ZtEP Tsjechen versloegen Canadese ijshockey'ers PRAAG Het Tsjechische ijshockey- team heeft gisteren in Praag een vriend schappelijke ontmoeting tegen Canada met 21 gewonnen. Alle treffers kwa men in de derde speelperiode tot stand Bij Tsjecho-Slowakije waren Hejma en Jirik succesvol. Dinen zorgde voor het tegendoelpunt. Eerste maal met kunsthallen j ROTTERDAM De slrlJd in de ere- klasse driebanden kan dit Jaar heviger t worden dan ooit tevoren, omdat de krachtsverschillen tussen het merendeel I van de deelnemers, zouls dc laatste Ja- ren trouwens reeds duidelijk werd. haast miniem zijn geworden. Gisteren begon nen de deelnemers in de Maaszaal van het Rotterdamse Zeven Provinciënhuls, waarvoor het eerst in de driebandenge- schiedenis met kunsthallen werd ge speeld. Dit behoeft echter bij drieban den in tegenstelling tot bij de kader- I spelen geen opzienbarend hogere re sultaten te veroorzaken. Dat bleek ook in de eerste partijen, waarin Cees van Oosterhout (uit tegen Van Bracht in 64 beurten) en Brosens (winnaar tegen Popeyus in 61 beurten) bepaald geen revolutie veroorzaakten. Van dit tweetal had echter Van Ooster hout veel eerder uit moeten zijn. De bil jartfabrikant heeft één zwak punt: hij buit te weinig de goede aanvangstoten uit. Nu werd Van Oosterhout ook in het geheel niet geïnspireerd door Rlni van Bracht, de Waalwijkse jongeman die het vorig jaar als een komeet aan de drie- bandenhemel omhoog schoot. Van Bracht biljartte tegen Van Oosterhout bepaald slordig en raakte dan ook al spoedig zo ver achter (3418 in 31 beurten) dat er voor hem geen hoop op winst meer bestond. Hij was aangeslagen en beëin digde deze partij met het zeer schamele moyenne van 0.531. Spanning heerste er wel in de ontmoe ting tussen Brosens en Popeyus totdat de eerstgenoemde plots wegliep: 4056 in 53 beurten. Toen baatte Popeyus ook een serie van acht niet meer ai kwam hij nog met het totaal van 52 carambo les heel dicht bij Brosens, die vooral voor de laatste punten te veel beurten nodig had. Ook In de laatste twee partijen van de openingsronde moest de spanning het ge mis aan kwaliteit vergoeden. Vooral in de ontmoeting tussen Doggen en debu tant Michielsen kregen de toeschouwen» wat dat betreft volop waar voor hun geld. Nadat in de bcginfaze Doggen ver was weggelopen (193 in 17 beurten) kwam het herstel van zijn streekgenoot met een serie van 8. Aanvankelijk bleef Doggen nog open spelen, maar het duurde niet lang of hij moest hevig aan de noodrem gaan trekken, toen Michiel sen hem tot op een punt was genaderd: 3938 in 48 beurten. Daarna gaven de routine van Doggen en de planken koorts van Michielsen de doorslag in het voordeel van de oudkampioen: 6044 in 68 beurten. Ook titelhouder Henny de Ruyter kwam tegen Bert Teegelaar in moeilijk heden. De Waalwijkse hotelhouder start te slecht (na 24 beurten was het pas 1112 In zijn voordeel), maar spurtte vervolgens met 20 punten in 9 beurten weg. Een inzinking deed zijn voorsprong weer snel slinken. Teegelaar kwam in die periode heel dicht bij (3943 in 55 beurten), maar het elndsehot van De Ruyter was weer zo formidabel, dat ten slotte Teegelaar nog ver achter bleef: 4460 in 68 beurten. rie uitslagen vsn de eerste partijen lulden: Morman Popyeua (Ellen) W m s o »2 TU-st Broae* (Breda) «0 61 8 0.963 Cces van Ooosterhout Rlny v. Bracht (Waalwijk) M 64 4 rui Jan Doggen (Heerlen) «o ks ons* Cecs Michielsen (Breda) s omt Bert Teegelaar (R'dam) 44 68 o 647 Hcnny de Ruyter (Waalwijk) 60 88 6 0.883 (Va. den) aangewezen voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat van 10 tot en met 29 juni in Bolzano zal worden gehouden. De KNDB heeft belde spelers vrij gesteld van het toernooi om het Neder lands kampioenschap omdat deze wed strijden pas op 8 juni eindigen. DEN HAAG Manager Guus Brux van Fcyenoord was vanmorgen zeer positief in zijn beweringen: „Feüennord heeft op generlei wijze contact gehad met Theo Laseroms. IIU zou voorlopig toch nog niet voor ons mogen uitkomen". Later echter bekende Brox: „Ik kan iemand, met wie ik een overeenkomst ben aangegaan, ver bieden daarover te spreken. Wanneer de persoon In kwestie er toch over spreekt, heb ik het recht te zeggen dat ik van niets weet". Ex-Spartaan Theo Laseroms kwam vorig jaar plotseling in het nieuws, toen hij heimelijk naar Amerika vertrok, waar hij ging spelen voor de Pittsburg Phantoms. Sparta spande daarop een kort geding aan tegen Laseroms en enige maanden later stelde de Amerikaanse vereniging van Laseroms de Rotterdamse eredivisieclub financieel schadeloos. Toen de Pittsburg Phantoms werden opgeheven, een voortvloeisel van Él de fusie tussen de door de FIFA erkende voetbalbond en de „wilde" Amerikaanse bond, kwam Laseroms eigenlijk zonder werk te zitten, hoewel hem een contract werd aangeboden bij de nieuwe profclub Boston. Inmiddels had Feijenoordspil Hans Kraay het bestuur van zijn vereniging laten weten (nadat Feijenoord niet wilde ingaan op de financiële eisen van Kraay bij een eventuele verlenging van zijn contract) zijn voetballoopbaan te willen beëindigen. In dit verband werd Theo Laseroms, die mo menteel bij zijn moeder in Roosendaal verblijft, als opvolger van Hans Kraay genoemd. Mocht Laseroms en ook de andere voor de wilde Amerikaanse voetbalbond uitgekomen spelers inderdaad voornemens zijn weer voor een Nederlandse club Ie gaan spelen, dan ligt eon beslissing ten deze In handen van de KNVB. die door de FIFA gemachtigd is de kwestie Inzake het al dan niet uitkomen van dc zogenaamde „wilde voetballers" naar eigen inzichten te regelen. In de loop van de volgende week zal de KNVB, die Inmiddels de nieuwe Amerikaanse bond heeft erkend, beraadslagen over deze aangelegenheid. Mocht het resultaat voor de betreffende spelers gunstig uitvallen, dan zullen zij per 1 juli speelge rechtigd zijn. Elke medaille heeft ztjn keerzijde, dus ook de olympische medailles die Ruth Williams, de Duitse gastvrouw, laat zien. Aan de ene zyde beelden de medailles de betreffende tak ivin sport uU en aan de anderzijde het symbool txin de Olympische Spelen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9