Waarheden als een koe in 57 gram kaas en 21 gram boter Rijbewijs nodig voor i-instructeurs riJ" Kleuters niet op de step Bezwaar tegen regeling van ziektekosten ambtenaren BONN EN BELGRADO ZIJN WEER VRIENDEN Zal rest van Oost-Europa volgen? Steentjes, emaille, kristalletjes in rijen of als krakeling Rozijn, peppil van het zuiverste water Polen betogen voor vrije kunst en toneel DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DENHAAG Er Is een melkover schot. een boteroverschot, soms een kaasoverschot. Men rekent daarbij dik wijls met duizelingwekkende cijfers, mil jarden kg melk. tonnen boter en tonnen kaas. De EEG worstelt ermee, de Neder landse landbouw kijkt zorgelijk, minister ir. P. Lardinois en het „groene front" van Tweede-Kamerleden kijkt bedenke lijk. De kreet moest gisteren in de Tweede- Kamer bij het behandelen van de land bouwbegroting dan ook wel vallen: „Pierre ook een stukje kaas uit het vuistje"? En Pierre, dat wil zeggen mi nister ir. P. Lardinois van Landbouw en Visserij kreeg dit stukje kaas uit het vuistje prompt opgediend. Een stukje Overschot loopt in miljoenen van 57 gram, de dagproduktie per Ne derlander en een stukje van 21 gram, de dagconsumptie per Nederlander. Blijft over 36 gram per dag per inwoner, dat Nederland uit moet, ofwel 432.000 kg per dag, iedere dag opnieuw. Daarover ma ken de Nederlandse landbouw, de han del, de parlementariërs, de minister zich steeds groter zorgen. Dat is nog niet alles. De minister kreeg ook een klontje boter opgediend. Een stukje van 21 gram, de produktie per dag per inwoner en een stukje van (ADVERTENTIE) DONDERDAG 1 FEBRUAR11968 583ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE f. 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 747 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 855 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 761 f. 400 zijn gevallen op numm.ers eindigende op: 264 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8398 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 012596 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 042553* Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 000257 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 014765 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 061600 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 099163* De prijs van f. 30000 is gevallen op het nummer: 063502 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. VERKEER IN TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In brede kring wordt op het ogenblik de vraag gesteld of het niet tyd begint te worden over te gaan tot Invoering van een speciaal rijbewijs voor rij-lnstructeurs. Dit is gebleken bjj de in de Tweede Kamer gehouden open bare hearing, waarbij de volksvertegen woordigers konden kennis nemen van de mening van ruim twintig verkeersorga- nisaties respectievelijk particuliere des kundigen. Van diverse zijden werd met klem op de invoering van een dergelijk rijbewijs aangedrongen. De commissie van over leg autorijscholen noemde een wettelijke regeling van de autorij-instructie een zaak van de hoogste prioriteit. Het aantal verkeersslachtoffers kan met 30 tot 40 procent worden vermin derd door een consequente soheiding van de verkeerssoorten. Men mag hiervoor 500 miljoen gulden per jaar uittrekken, de 'otale veiligheid kost namelijk niet minder dan een miljard gulden. Het researchprogramma van de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid bevat nauwelijks punten waar van een belangrijke verbetering in de onveiligheid te verwachten is. Dit heeft prof, ir. G. J. van der Burgt uit Delft de Kamerleden voorgehouden. Prof. Van der Burgt bleek op diverse punten ern stige aanmerkingen te hebben op het verkeersbeleid. Hij voerde aan, dat de verkeerswetgevlng nooit bewezen heeft met uitzondering van de invoering van een maximumsnelheid in 1957, enige invloed te hebben op de verkeersonveilig. heid. „Als men op de huidige manier het verkeer veiliger wil maken, zal dat niet lukken. Men dient er rekening mee te houden, dat bij duizend identieke han delingen drie vier fouten worden ge maakt, ook in het verkeer. Als er een wet wordt uitgevaardigd waarbij het DEN HAAG (ANP) De zeven cen trale organisaties van zelfstandige on dernemers in landbouw en middenstand hebben gezamenlijk de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp ziekteko* voorziening ambtena ling te nemen. timmerlieden wordt verboden zich op de vingers te slaan, zal dit het aantal keren, dat het toch gebeurt, niet verminderen", aldus prof. Van der Burgt. Als de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers haar zin krjjgt, zullen kleuters niet langer op de step naar school mogen. De vereniging zou een dergelijk verbod in het belang van de verkeersveiligheid vinden. Te meer daar, zoals werd betoogd, een snelheid van 15 kilometer kan worden bereikt zonder dat de step goed kan Jhr. ir. S Laman Trip, voorzitter van de stichting Links Voorrang, schatte een oesparing op het gebied van de ver keersveiligheid van 50 miljoen gulden per jaar mogelijk, door het verkeer van links voorrang te geven. Met andere bezuinigingen mee kan er jaarlijks zelfs honderden miljoenen worden bespaard. 9 gram, dat de Nederlandse consument dagelijks gebruikt. Per dag blijft dus over 12 gram per persoon of 144.000 kg per dag, iedere dag opnieuw, dat geëx porteerd moet worden. Maar in de EEG is al een boteroverschot van 140 miljoen kg per jaar. Gebeurt in deze EEG niets, dan vermeerdert dit overschot met 40 miljoen kg per Jaar. En dat wilde het Tweede-Kamerlid van de CHU, de 43-jarige veefokker T. Tolman uit het Friese Wolvega met zijn „stukje kaas uit het vuistje" de minis ter nog eens duidelijk maken. De minis- te en de Kamerleden van het „groene front" weten dit allemaal ook wel. 't Zit gewoon in de melkproduktie. „Laten we dan op de vleesproduktie overschake len", liet de socialist S. v. d. Ploeg, voorzitter van de algemene agrarische bedrijfsbond daarop horen. Er zijn im mers 4 miljoen runderen in Nederland. Maar daarmee is men er nog niet. Want de Brabantse KVP'er De Bekker verwees hiervoor waarschuwend naar het kunstvlees en de kunstmelk. Zeer sterke geruchten willen nu al, dat voor de vervaardiging van dit kunstvoedsel een Amerikaanse fabriek in Nederland gebouwd wordt. „En dan is de vicieuze cirkel voor de landbouw weer rond", aldus de liberale landbouwkundige ingenieur D. S. Tuijn- man. „Soja schijnt de belangrijkste grondstof te zijn voor de vervaardiging van kunstmelk en kunstvlees. Maar soja wordt ook gebruikt voor veekoeken, om de melkproduktie te stimuleren". „Zo draaien we door aan het kweken van overschotten in een beperkt gebied van de wereld", liet de AR'er drs. R. Zijlstra, voorzitter van de christelijke boeren en tuindersbond dringend weten. „In werkelijkheid is er een wereldtekort en daarom is er een totaal nieuwe han delsregeling nodig". Wat zo'n klein stukje kaas uit het vuis tje al niet voor harde waarheden in de politiek kan bevatten. Maar als iedere Nederlander 1,6 kg melk per dag zou drinken was er geen probleem. Toch wel: dat van de ontwikkelingslanden, waarover men over enkele dagen in het verre India gaat praten. En dat pro bleem is nog veel duizelingwekkender, dan de miljarden kg melk, de tonnen bo ter en kaas in het westen. „Pierre, nog een stukje kaas uit het vuistje? Of maar liever, dat tweede stuk naar elders gebrachtPraat er dan maar eens snel over met de collega's in de ministerraad. Het kan nu nog". Rembrandt gestolen ROCHESTER, (AP). Een schilderij m Rembrandt ter waarde van 100.000 dollar is de afgelopen nacht gestolen uit Eastman House. Het is het „Portret van jongeman", geschilderd in 1660. Het doek was door George Eastman, stichter de Eastman Kodak Co., nagelaten de universiteit van Rochester. Deze leende het aan Eastman House, het voor malige huis van Eastman, toen het 20 Jaar geleden als museum geopend werd. De lijst vond men buiten hangen aan een van een parkeerplaats die aan het museum grenst. ELKE DROGIST HEEFT HET (Va e correspondent Jan Bouwer) De zeven organisaties stellen zich op het standpunt, dat de ziektekostenvoor ziening van de ambtenaren niet los ge zien moet worden van de gehele, door de ziekenfondsraad aan de orde gestel de, problematiek van de ziektekosten verzekering van het gehele volk. De or ganisaties menen, dat een vertrek van 500.000 ambtenaren uit het vrijwillige ziekenfonds belangrijke consequenties zal hebben voor de toch al zorgwekkende premie-ontwikkeling van het vrijwillige ziekenfonds en tot op zekere hoogte ook voor de particuliere verzekeringspolis sen. De organisaties vrezen, dat het uittreden van de ambtenaren een aan zienlijke premiestijging voor de over- blijvenden de zelfstandigen met zich mee zal brengen. BONN Tussen Bonn en Belgrado bestaan sedert gisteren weer diploma tieke beirekkingen. Het kabinet in Bonn heeft in een recordzitting van drie kwar tier de resultaten goedgekeurd van de onderhandelingen die de afgelopen week bij toerbeurt in de Westduitse cn Joego slavische ambassade in Parijs over de hervatting van de diplomatieke betrek kingen werden gevoerd. Ofschoon heide landen nog ambassa deurs moeten sturen, kunnen de staven direct aan het werk gaan. In Bad Go- desberg is na de verbreking van de di plomatieke betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Joego-Slavlë de Joe- go-Slavische vertegenwoordiging on dergebracht in de Zweedse ambassade In Belgrado werkte de Westduitse ver tegenwoordiging sindsdien in de Franse ambassade. Tot de verbreking van de diplomatie-1 ke betrekkingen kwam het in 1957 toen I maarschalk Tito het communistische regime in Oost-Berlijn erkende. Bonn paste daarop de zogenaamde Hall- steindoctrine toe, die toen nog de hoek steen was van de Westduitse buitenland se politiek. Volgens deze doctrine kon niet in hehande- West-Duitsland geen diplomatieke be trekkingen onderhouden met een land dat ook Oost-Du itsland (als tweede Duitse staat) had erkend. Enige uit zondering op deze regel was de Sovjet-1 Unie. Het herstel van de betrekkingen tus- sen Bonn en Belgrado viel op de kop af een jaar nadat de Bondsrepubliek be- trekkingen had aangeknoopt met Roe-1 menie. Natuurlijk zijn nu Joego-Slavic en Roemenië min of meer buitenbeen tjes in het communistische oostblok en moet de bondsrepubliek bij de uitvoe ring van haar nieuwe politiek ten aan zien van de Oosteuropeae landen de grootste hindernissen nog nemen, na melijk Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Hongarije en Polen. Het is evenwel in Bonn bekend dat eerstgenoemde drie landen niet afwijzend staan tegenover een uitwisseling van di plomaten. Het moeilijkst wordt het met Polen, dat van Bonn de erkenning ver langt van de Oder-Neisse-demarcatie- lijn als definitieve Duitse oostgrens. Het is voor Bonn onmogelijk om een grens met Polen te erkennen, die het op het ogenblik nog niet eens heeft. Vol gens Bonn moet er dus eerst een her eniging plaats hebben en een vredesver drag gesloten worden, waarin grens kwesties kunnen worden geregeld. Voor Tsjecho-Slowakiie speelt het Münchense akkoord var. 1937 waarbij het Sudetenland werd afgescheiden een belangrijke rol. Desondanks bestaat er in Bonn hoop dat er ook nog met an dere Oosteuropese landen betrekkingen kunnen worden aangeknoopt, wat o.a. de Oostduitse staats- en partijchef Walter Ulbricht het genoegen zou ont nemen om in deze landen alleen voor Duitsland dat wil zeggen zijn visie van een communistisch Duitsland te spreken. y Men kan tegenwoordig gekleed gaan In maliënkolders van aluminium, plastic of leer met duidelijke mazen. Niets er onder. (Het metalen „gewaad" dat Pac- co Rabane ontwierp voor Audrey Hep burn, die er weliswaar een hemdje on der droeg, hangt in 'n Amerikaans mu seum!). Sieraden-ontwerpers zouden ai heel dom zijn. als zij zich bierdoor niet lieten inspireren. Zij zijn al begonnen hun halssnoeren van Tiroolse steentjes omvangrijker te maken en ze te laten dragen op de huid. Wij zien met spanning de scha- Cis drapeerde 4 rijen kristallen ro ze, violet, fuchsia en olijfgroen rond 'n rozekleurig email ovaal, (foto links). Nu moet u toch ook weten wie Cis is: niemand minder dan de gravin Zol- towska de Cis. Zij maakt 2 x per jaar een nieuwe collectie sieraden waar geen edelstenen aan te pas komen, maar die nochtans niet voor de poes zijn. Haar laatste collectie vertoonde in vele varia ties de combinatie van steentjes met geëmailleerd metaal. Roger Jean-Pierre hangt de oosterse stijl aan en schiep zoals de middelste foto laat zien 'n collier van langwerpi ge steentjes in zonnekleur, met 'n han ger van piramidevorm: saffierblauwe kristalletjes geschikt om 'n grote vler kante steen. Aan de basis van de pira mide hangt 'n franje in 3 zonnekleuren. Het haarornament is hierbij passend. Roger vond voor zijn sieraden o.a. in spiratie in de vruchtenschaal: herhaal delijk zien wij een ananasje; in de jacht: roofvogels; in het oosten: de pi ramide. Hij is bovendien bekend om zijn fantasieknopen. Een van zijn snuf jes: knopen in de vorm van Bretonse- hoeden' Van witte en schaduwkleurige kristal len, het halssieraad rechts, dat aan de voorkant eindigt in twee krakelingen waaruit stralen sproeien die een subtie le verbinding vormen. Ontwerp van dc Renel. parurier. Renel is hofleverancier van de Sjah van Iran, niet in de eerste plaats vanwege zij/i sieraden, want daar is aan dat hof geen gebrek. Meer met ceintuurs, gespen, schoenclips, pas sementerie en ook knopen. De ware Hollandse huisvrouw zet in dit jaargetijde haar dierbaren de tra ditionele wintertoeijes voor: de be roemde drie-in-de-pan. ovenschoteltjes, beschuittaart, zoete macaroni of gort. We kunnen er tientallen opnoemen, allemaal verschillend maar er komen altijd rozijnen in voor! Rozijnen, het hele jaar door even lek ker, even waardevol, even gemakkelijk staan toch in de winter bijzonder hoog genoteerd omdat ze vroeger ons vruch- tenarme tijdperk enorm verrijkten, vóór vriesinstallaties en koelhuizen wa ren uitgevonden en vóór er dus inge vroren aardbeien en gekoelde appels bestonden. Bij toeval ontdekt Ofschoon de Californische rozijnenin dustrie pas 90 jaar oud is, wordt hier toch de helft van de wereldproduktie geleverd. De druivencultuur bloeide al 100 jaar toen de rozijnen bij toeval werden „ontdekt". In de hete zomer van 1873 verdroogde de rijke oogst ta feldruiven aan de wijnstokken, maar een vindingrijke druiventeler plukte niettemin zijn verschrompelde vruch ten, liet de droge druiven in een winkel te San Francisco uitstallen onder de aanbeveling Peruviaanse lekkernijen, juist toen er een Peruviaans schip voor anker ging. In een ommezien was hij uitverkocht en was de Californische ro zijnenindustrie geboren. De hedendaagse Californische Thomp- sonrozijn is pitloos, heeft een hoog vruchtesuikergehalte en plakt niet. De zon schijnt daar 300 dagen van het jaar. De druiven rijpen in de nazomer en worden vol zorg met de hand ge plukt als het suikergehalte hoog genoeg is. Twee tot vier weken liggen ze te drogen in de zon; hun vochtgehalte daalt tot 15 procent hun goudgele kleur gaat over in blauwachtig roodbruin. De zon zet het zetmeel om in pure drui- venzuiker. wel tot 70 procent van 't ei gen gewicht (er komt geen suiker of zoetstof aan te pas, er wordt geen en kele chemische behandeling gegeven, hetgeen bij andere rozijnesoorten wel vaak het geval is, bevoorbeeld een be handeling met caustic soda of met zwa vel). Met recht mag men trots verkla ren dat het 'n natuurzuiver produkt is De rozijnen worden vele malen gron dig gewassen, van ongerechtigheden ontdaan in de grootste verpakkingsin dustrie ter wereld op hygiënische wijze verpakt, zodat ze zó uit het doosje kun nen worden gesnoept, een lekkernij die niet alleen kinderen bijzonder waar deren. Een snoepje waar ze profijt van hebben, want het levert naast vruch tesuiker ook vitamine A, BI, B2. cal cium, fosfor, ijzer en koper, terwijl er nu eens niet hoeft gewaarschuwd te worden tegen tandbederf. Pep-pil In het hoge druivesuikergehalte ligt het geheim van „energie door rozijn"! Want zuivere vruchtesuiker is van oudsher een middel waarmee moeder natuur ons snel aan nieuwe energie helpt. Als onze energie dan ook eens op een laag pitje brandt, is een handjevol rozijnen een van de onschuldigste en zeker een van de gezondste peppillen om ons weer snel fit te voelen en om weer op volle toeren te kunnen draai- Wij doen de rozijn onrecht aan wan neer we hem alleen maar als ingre diënt voor een wintertoetje zien. Daar om een recept voor muffins, de cakejes die het hele jaar door welkom zijn en bijzonder voorjaarsachtig kunnen wor- Slimme druiventeler kwam als eerste met „Peruviaanse lekkernij" naasappelrasp bij Meng alle ingre diënten goed door elkaar. Vul de vormpjes of beboterde zandtaartvormp- jes voor tweederden. Zet ze op een bakplaat in de oven en bak de muf fins in ongeveer 20 min. gaar en licht bruin van kleur. Baktijd: in de gosoven zonder thermo staat: verwarm de oven 10 minuten voor, schuif de bakplaats middenin de oven, temper de vlammen tot klein en laat de muffins ongeveer 20 minuten bakken In de gasoven met thermostaat: midden in de oven ongeveer 20 minuten, cijfer op 4 of 5 (het is aan te bevelen de oven eerst 10 minuten op deze stand Garnering: Klop, terwijl de muffins Wel de rozijnen plus minus 5 minuten in de oven staan, het eiwit cn het zout in heet water en laat ze daarna goed .met een garde of elektrische handklut- uitlekken. ser zolang tot het bijna stijf is. Doe er Meng en zeef de bloem, het bakpoeder dan een lepel gezeefde poedersuiker bij. Na het bakken dc muffins even la- Recept Parade muffins: 12 stuks (ln paple ren cakevormpjes of zandtaartvormp jes). Benodigd: 80 gr. (4 eetlepels) Califor nische blauwe rozijnen; 175 gram tar webloem; 3 theelepels (1 pakje van 15 gram) bakpoeder; theelepel zout; 50 gram (ruim 3 eetlepels) sui ker; 50 gram (ruim 3 eetlepels) ge smolten boter, 1 ei, 2 dl. melk; dc ge raspte schil van een (gewassen) ci troen of sinaasappel. Voor de garnering: 1 eiwit, mespunt zout, 200 gram poedersuiker. i het zout, doe er de suiker, de gr ielen op een taart roos ter. daar- Anti-Russisch stuk verboden (over het martelaarschap van Polen on der het tsaritischc bewind. Er staan zin nen in zoals: „Alles wat zij ons van Mos kou sturen zijn Jakhalzen, gekken en spionnen" en „Wij, Polen, verkochten orii# zielen aan Moskou voor een hand- ol zilvergeld Deze regels en soort- werden dooi het publiek luld- ►egejulcht Uit hoofde hiervan he loten de partijleiders het stuk voor ver dere opvoering te verbieden Een hele week lang hebben Japanse kinderen mogen werken aan huizen voor de toekomst. De klassen wei in groepen en deze mochten onder leiding en met een beetje hulp txzn een onderwijzer hun wildzte fanta.su- uitwerken in kunststofEen ron de groepen ie hier bezig aan het kuis waarin de jongens ooit hope,, te huis met glazen muren en tuinen op de grond in op het dak. WAKSCHA! (AP) De politie van Warschau heeft gisteravond vijftig studenten gearresteerd, die protesteer den tegen het feit dat een beroemd Pools toneelstuk met een anli-KussIsc tender,. verboden werd Vnl,rn. een Tim deu„„ yoor d, oo„elu.«r ven.m.lde„ .Ich Iwe.h.n- opendin»™ werd Iedereen met voor- (,f Zonder kaartje toegelaten. Dc zaal zat TSZrZr*' ,ampv"' Aan hcl «'Inde. aldus de woord- ij ont- voerder, kwamen de apeleis niet als ge- *lsen Aoonlijk naar voren om te bulgen, maar ging.-n grijnzend op an rij staan. Het I publiek brulde om regisseur Kazlmlerz D« groep was geslonken tot ongeveer! Dejmek. maar deze vei scheen niet. Toen 50 man die opmarcheerde, omtrent mid- i de schouwburg leeg liep ontrolden ver- drrnacht, in de nabijheid van het kantoor .schillende jongelui spandoeken met de van de censor, toen de politie optrad en eis voor meer voorstellingen. Er vorm de arrestaties verrichtte. Na enkele de zich een groep van ongeveer 2U0 uren te zijn vastgehouden werden de man die opmarcheerde na.u het stand- meesten van hen weer vrijgelaten Het beeld van de dichter Mic kiev onge- toneelstuk. door de 19e eeuwse Poolse veei 100 metei crdei Daarna greep da drama politie in. derd jonge betogers i •telling van- het stuk c koor: „Vrije kunst, vrij t rolden een spandoek n verdere voorstellingen". I dichter Adam Mickiewic

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7