LAND WAS ZEE GEWORDEN Meer garanties gevraagd voor NS-personeel Ontslag Biemond om „praktische redenen* Geen crisis in leiding Jaarbeurs Mag kunstvlees wel vlees worden genoemd? Uit wraak tweemaal brand gesticht St.-Ignatiusvloed eiste 15 jaar geleden 1835 doden Censuur in Griekenland verzacht Mr. SCHADE GAAT HEEN VAN C.R.M. „Woelige en weerbarstige materie van radio en t.v. DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 DE T.KTPSE COURANT PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Gezien de diep aangrijpende sociale gevolgen van de reorganisatie bU de spoorwegen voor velen nieuw werk. verhuizing, werk van lager niveau. inkomstenvermindering uit onregelmatige dienst, het vervallen van promotiekansen meent de katho lieke bond van vervoerspersoneel, dat er voor het personeel meer garanties moe ten worden geschapen dan alleen een wachtgeldregeling. De bedrijfsgroep spoorwegen van de KBV heeft daarom een nota ingediend bij de personeelsraad van NS, waarin maatregelen worden bepleit, die moeten voorkomen dat het reorganisatiebeleid de sociale positie van de werknemers aantast. De voorstellen beogen onder meer het scheppen van plaatsingsmoge lijkheden buiten NS. (bijvoorbeeld bij dochterondernemingen, PTT, gemeente, provincie of rijk) met begeleiding en eventueel omscholing alsmede overbrug ging van de inkomensverschillen. De KBV wenst eenzelfde begeleiding van de werknemers, die werk in eigen streek prefereren boven overplaatsing binnen het spoorwegbedrijf. De KBV wenst verder compensatie voor het wegvallen van bevorderings kansen en prioriteit voor toekomstige ar beidstijdverkorting. JAARBEURSBESTUUR IN COMMUNIQUE l'TRECIIT. De heer A. G. Biemond heeft zijn werkzaamheden als plaats vervangend algemeen directeur van de Jaarbeurs met ingang van gisteren be ëindigd. Hiertoe hebben het bestuur van de Jaarbeurs en de betrokkene gisteren besloten. Het bestuur kwam drie weken eerder bijeen dan de aanvankelijk vast gestelde datum, 20 februari. Begin deze week deelde de directie van de Jaarbeurs mee, dat de heer Bie mond zijn ontslag had aangeboden in verband met het aanvaarden van een functie in de V.S. en dat hij nog tot 1 juni in dienst zou blijven. In een communiqué van het bestuur werd gis teren gezegd dat het vertrek van de plaatsvervangend directeur „om prak tische redenen" is bespoedigd. Het ont- Op de Haagseweg te Amsterdam, ter hoogte van de Schiphoitunnel, raakte een personenauto In een slip, sloeg enkele malen over de kop en kuam, tot wrak gereduceerd, tot stilstand. De enige inzittende kon de puinhoop ongedeerd verlaten, zij het dan, dat de schrik er wel in zat. Onderzoek naar naamgebruik (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister ir. P. Lardinois van Landbouw is het de vraag of het kunstvlees, dat deze week op de markt komt, wel vlees ge noemd mag worden. Waarschijnlijk zal er met het oog op de warenwet, een on derzoek naar ingesteld worden. De mi nister deelde dit gisteravond mee in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn landbouwbegroting. Hij maak te zich nogal zorgen over dit kunst vlees, dat hij als een belangrijke con current van de landbouw zag. Het probleem wordt wellicht des te groter omdat de landbouw zich langzaam maar zeker moet gaan toeleggen op een gro tere vleesproduktie. Het melk- en boteroverschot in de EEG wordt steeds nijpender en daar om gaat de ministerraad van de EEG eind van deze maand praten over al lerlei maatregelen om het evenwicht te herstellen. Een ervan is een regelende stimulans voor een grotere vleespro duktie. Een andere maatregel wordt zeer waarschijnlijk een hoger vetgehal te van consumptiemelk tot 3,5 procent. Daarnaast zou dan zogenaamde dieet- melk met een lager vetgehalte ter be schikking komen. Minister Lardinois voelde daarvoor wel iets zei hij in de Maar door al deze nieuwe besprekin gen is de kans groot, dat het nieuwe zui velbeleid niet op 1 april kan beginnen. Met misschien ook onplezierige gevol gen voor de veredelingsindustrie. Somber beeld Minister en Kamer gaven nu en dan •en vrij somber beeld over de toekomst voor de Nederlandse land- en tuin bouw. Feit is de minister beklem toonde dit voortdurend dat de agra rische sector zich moet blijven aanpas sen en dat ook tal van bedrijven nog zullen verdwijnen. Maar 't gezinsbedrijf zal nog jaren het beeld van de Neder landse landbouw blijven beheersen, al dus de minister. Dit in tegenstelling van wat sommige Kamerleden ervan dach ten. „Het zal echter in de toekomst geen uitzondering meer zijn, dat een jong, goed opgezet bedrijf hetzelfde werk kan doen als'vijf niet moderne bedrijven. Waar het echter om gaat is de aanpas sing in het totale EEG-landbouwbe- leid, waarbij ook in de Nederlandse landbouw meer evenwicht moet komen met zo weinig mogelijk overschotten. Daarom een groter accent op de vlees produktie en daarom ook een voorstel uit de Europese commissie om boeren met 5 of minder koeien door middel van een premie te stimuleren met de melkproduktie op te houden". werd hem op eervolle wijze Een nadere toelichting op „praktische redenen" was bij de Jaarbeurs niet te krijgen. De perschef van de Jaarbeurs wilde alleen zeggen dat deze gelegen zijn in de omstandigheid, dat het onjuist is dat de heer Biemond wordt gecon fronteerd met de nieuwe problematiek. Het was nog niet bekend of de wens van een vervroegd vertrek afkomstig was van het Jaarbeursbestuur of van de heer Biemond zelf. Deze was niet bereid enig commentaar op het besluit te geven. Kort nadat hij de bestuurs vergadering had bijgewoond, had hij het Jaarbeurssecretariaat reeds verlaten. Maandag jl. zei de algemeen directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, in een inderhaast belegde pers conferentie, dat er in tegenstelling met wat er in een krantebericht was be weerd, geen sprake was van een conflict tussen hem en de heer Biemond. Er was wel een verschil van inzicht in bepaalde beleidsvraagstukken, maar de persoon lijke verstandhouding was goed, zei hij. De heer Biemond merkte op, dat zijn ontslagaanvrage was bepaald door de omstandigheid, dat hij zich in een onder geschikte positie minder happy voelde en daarom had gezocht naar een werk kring met. een grotere mate van zelf standigheid. (Van onze correspondent DEN BOSCH De advocaat-generaal bjj het Bossche gerechtshof, mr. Pfeil heeft gisteren 12 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van voorarrest gecist tegen de 19-jarige J. S. uit Roermond, die in juli van het vorig jaar tot twee maal toe brand heeft gesticht in het kasteel „Neubourg" te Gulpen gevestigde hotel, waar hU werkzaam was. De Roermondse rechtbank had hem in overeenstemming met de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met trek van voorarrest. De verdachte had aanvankelijk tot volle tevredenheid van zijn werkgever gewerkt, zelfs za, dat deze had besloten hem in het winterseizoen, wanneer het hotel in Gulpen gesloten was, een werkkring te bezorgen bij een relatie in Zwitserland. Daarna begon het werk van de jongen echter veel te wen sen over te laten en ging hij lijdelijk verzet plegen, waarop de directeur zijn toezegging introk. Daarover was ver dachte zo kwaad geworden, dat hij op wraak zon. Eerst had hij in een hotel kamer een prop brandend papier ge worpen. Zelf was hi) re het eerst bij om de ontstane brand mee te blussen, zodat die vrijwel tot de betreffende kamer beperkt bleef. Toen de directeur er weinig van onder de indruk bleek te zijn, wierp hij de volgende dag op de zolder van het kasteel een brandende sigaret tussen twee rechtopstaande matrassen. Twee uur later stond de zol der in lichter laaie en bracht een enorme brand aan het kasteel en de waarde volle inboedel bijzonder veel schade toe. Zowel de president als de advocaat- generaal namen het verdachte bijzonder kwalijk, dat hij bovendien had gepro beerd de schuld op een collega te schui- U.K. 91 VERGAAN Koningin stuurt telegram aan rk burgem. URK (ANP) De koningin heeft de burgemeester van Urk een telegram van deelneming gezonden in verband met het vergaan van het vissersvaartuig U K 91. „Nu helaas definitief moest worden aangenomen dat de U K 91 „De Jonge Albert" met zijn bemanning is vergaan, wil ik mijn deelneming betuigen met de driemaal in korte tijd herhaalde ramp spoed die de Urker gemeenschap trof. Ik verzoek u mijn deelneming in het bijzon der aan de nabestaanden te willen over brengen", aldus de koningin in het tele- (Van onze correspondent ZEELAND Vijftien jaar geleden is het. Vijftien jaar na de nacht van de watersnoodramp, die in de geschiedenisboekjes als St.-Ignatiusvloed zal voortleven. De tienduizenden die vluchtten voor het gulzige water, de vaders en moeders, de kinderen van de 1835 omgekomenen voelen het hart van daag weer koud en leeg worden. Het land was tot zee geworden in die nacht van 1 februari 1953. aan die nacht waarin in een paar uur tijd 1835 mensen verdron ken, en 33.750 stuks vee, 47.300 gebou wen werden vernield en 'n schade van 1.5 miljoen gld werd aangericht, is her inneren aan een moment dat menselij ke onmacht met een rampzalige slag duidelijk werd. Zo verbijsterd als men toen was over de zwakte van de ogen schijnlijk zo sterke dijken, zo veilig voelt men zich nu, wetend dat de kan sen van de zee weer kleiner gemaakt zijn, dat de Deltadammen hooghartig de golven van zich afschudden. Maar zo veilig voelden al die mensen zich vijftien jaar geleden ook Toen de nieuwslezer de avond tevoren had gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water, heeft niemand gedacht dat „gevaarlijk" zo'n afschuwelijke werke lijkheid zou worden. En niemand had erg in de slinkse aanval van het water, die niet op de sterke op de zee gerich te dijken lossloeg, maar op de zwakke re dijken aan de zuid- en oostkant van de eilanden. Herinneren aan die ramp nacht is ook herinneren aan de even in drukwekkende en overweldigende vloed van hulp en meeleven uit de hele we reld. Er werd in Nederland 93 miljoen gulden ingezameld, er werd door tallo ze naamlozen geholpen op alle moge lijke gebied, de dijken werden gedicht van de geheel verdronken Zuidholland se eilanden en Schouwen Duiveland, van Zuid Beveland. Tholen, West-Bra bant en Zeeuws Vlaanderen, waarvan grote delen onder water stonden. Na de schok durfde Nederland weer aan de wederopbouw te denken, aan nog krach tiger beveilingen. Er is alleen geen dijk te bouwen tegen het verdriet om bijna tweeduizend doden. Ie Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars heeft op de jongste alge mene ledenvergadering in de plaats van de heer J. Diederen tot voorzitter gekozen de heer G. Lataster. Het be stuur bestaat verder uit: P. Defesche, J. Gijsbers, H. Hazenbroek, H. Noor- lander, H. Claesen, E. Vijlbrief, J. Sierhuis, M. van Beek en J. Roede. Citaat uit krant van 29 januari '54 „Het water kwam al opzetten, we konden on mogelijk ln de keuken blijven, ons Jaantje dacht aan de beesten die op stal stonden. En schreeuwde dat ze die los ging maken en ze verdween door de keukendeur. We hebben haar nooit meer gezien. Jaantje was niet naar haar zuster gevlucht, die was, evenals zij, verdronken. Truus had een dochtertje bi) zich van negen maanden, ze verdronk. Haar man was radeloos. HU niet alleen, want ook zUn broer verloor zUn vrouw, eveneens met een kindje, dat was zeven maanden oud." De moeder van de jongens doet de deur van een kast open en keert terug met een sigaren doos in haar handen. Ze neemt er drie doods- prentjes uit: „MUn dierbare man" staat op een van die prentjes, „vanuit de hemel zie ik met ons Toosje op u neer." De moeder bergt de prentjes op en wjjst naar de schoorsteen: „Dat is To", zegt ze. „Dit Is Truus, dat is Jaantje, en dat Is Ineke" BU een brand in een leegstaand herenhuis aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam, waarin voorheen een labora torium van de VrUe Universiteit was gevestigd, is gisteravond de 51-jaQge onderbrandmeester M. C. Jansen bedwelmd door rook. Dit gebeurde bU een explosie. Drie brandweerlieden werden tegen de grond geslagen. ZU werden naar het Wilhelminagasthuis gebracht, waar kort nadien de heer Jansen overleed. Op de foto: onderbrandmeester Jsneen wordt door twee college's «té bet brandende buk gebaald. ATHENE (AP) De eensuur op de Griekse dagbladen Is gedeeltelijk opge heven voor een proeftijd van tien dagen. Het hoofd van de regering»voorlich tingsdienst. Michael Slderatos, heeft de hoofdredacteuren meegedeeld „dat recht streekse kritiek en commentaren toege staan worden, maar dat geen schertsen de opmerkingen of ondubbelzinnige uit spraken geduld zullen worden". De censuur blijft echter gehandhaafd op het nieuws over Cyprus en op alles wat de Griekse strijdkrachten betreft. SER-advies arbeidsmarkt politiek Regio duidelijker inschakelen Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad is bijna gereed met het op stellen van een advies aan de regering betreffende de te voeren arbeidsmarkt politiek. In dit advies zal de S.E.K.. naar het laat aanzien, pleiten voor een gerichte, zeer bewuste arbeidsmarktpo litiek In die sin. dat een optimale ar beidsverdeling wordt bereikt. Aangegeven zal worden op welke wij ze de regering de vestiging van nieuwe industrieën in gebieden waar een struc turele werkloosheid heerst, kan bevor deren. Bij het aangeven van de gebie- den, waar de industrie zou moeten wor den verstrekt, zal de S.E.R. zich niet uitsluitend laten leiden door de actuele situatie, maar hij zal in zijn advies ook de toekomstige ontwikkeling incalcule ren Zoals de gevolgen van de automati sering voor de arbeidsmarkt Een gerichte arbeidsmarktpolitiek is volgens de voorzitter van de S.E.R. een onmisbaar onderdeel van een algemene economisch* planning op middellange en lange termijn. In sommige S.E.R.- kringen leeft de behoefte om de regio duidelijker in te schakelen in de advise ring. Dit zou kunnen door van de Ka mers van Koophandel tevens een kleine S.E.R. te maken, die dan zijn gegevens zou kunnen doorgeven aan de echte S.E.R., h*t toporgaan van h*t bedrijfs- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. A. W. Schade van Westrum beeft gistermiddag op het mi nisterie van Cultuur, Recreatie rn .Maat schappelijk Werk afscheid genomen als hoofd van de hoofdafdeling radio, televi sie en pers. Hij heeft die functie 22 Jaar vervuld. Zijn opvolger 1* mr. M. P. Ba- Jetto, tot voor kort plaatsvervangend hoofd van dc hoofdafdeling radio, telc- Bii het afscheid in de kantine van het ministerie herinnerde minister Klompé eraan, dat de heer Schade 22 jaar gele den met een medewerker en een secre taresse was begonnen, ln de loop der Ja ren heeft hij zich met vele belangrijke zaken op het terrein var tlemlddelen beziggehouden, waarbij de minister noemde de opbouw van eerst het onderbestel en daarna d* organisa tie van de televisie, de voorbereiding van dc omroepwet en recentelijk de schadelijke invloed van de televisiere clame op de couranten en de perscon centraties. Na vechtpartij over Hitier overleden MUNCHEN (Reuter) ln MUnchen is het gisteravond tot gevechten geko men tussen leden van een linkse groe pering en aanhangers van de uiterst rechtse NPD. laatstgenoemden probeer den een bijeenkomst te verstoren die de linkse organisatie „Actie januari 1988' had belegd ter gelegenheid van het feit, dat Hitier 35 jaar geleden tot rijkskan selier werd benoemd. In een vertrek naast de zaal werd la ter het stoffelijk overschot van 'n 83-ja- rlge man gevonden. VolgenR de politie wa# hij aan een hartaanval overleden. Bij elkaar „woelige en weerbarstig* materie". Daarbij ondergingen de com municatiemiddelen de weerslag van de snelle maatschappelijke wijzigingen, de botsingen van nieuwe denkbeelden met de oude structuren en de onzekerheid. Toen ik mij in de moeilijke materie van het omroepbestel moest Inwerken, hebt ii mij snel en volledig op de hoogte ge steld. I gaf antwoord op duizend en een vragen, zei mej. Klompé. De minister verwierp de bewering als zou er op haar ministerie nog een hang zijn naar een nationale omroep. Deze, kennelijk op mr. Schade gerichte kritiek, \ond zij ongepast want „een ambtenaar kan zich niet verdedigen, de minister Is ver antwoordelljk". Minister Klompé zei. dat mr. Schade in de afgelopen '22 Jaren op uitstekende wijze tien ministers en staatssecretaris sen met zijn deskundigheid had gediend. Zij bood enkele boeken aan. Directeur-generaal dr. J. Verhoeve zei, dat hij ln de grootst mogelijke har monie met mr. Schade had samenge werkt. aan de omroepwet, „waarmee we nog niet helemaal uit de problemen zijn". Mr. Bajrtto vertolkte de waardering van de medewerkers en bood giammofoon- platen aan. Voorts spraken prof. J. W. G. Schol ten namens de radloraad. mr. Roosjen namens de omroepverenigingen en de heer H. Algra namens de wereldomroep. In zijn dankwoord schetste mr. Scha de, dut hij aanvankelijk bij de rechte lijke macht had gewild, zich als advo caat en procureur ln Groningen had ge vestigd. voor 25 gulden per maand Jurist bij een bank was geweest, later repeti tor. daarna in de crisisjaren Jurist bij de akkerbouwcentrale en vlak voor de twee de wereldoorlog btj de economische voorlichtingsdienst werkzaam was ge weest. Vele bestuurders van radio- en te levisieorganisaties kwamen van mr. Schade afscheid nemen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5