UW MENING Ford Cortina 1200 „RIJNLAND" N.V. PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 JANUARI 1968 Rijksmuseum van Oudheden INTERESSANTE LEZING OVER DE MIDDELEEUWSE MOSKEE Over „De middeleeuwse moskeeën van Cairo" hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden een lezing in het Rijksmu seum van Oudheden. De bedoeling van deze lezing was een blik te geven op de grootse Islamietische beschaving van Egypte gedurende de Middeleeuwen, die men thans nog weerspiegeld ziet in de bouwwerken van Cairo, speciaal in de bedehuizen, de moskeeën en haar slan ke begeleidsters de minarets. Eerst gaf spreker een beeld van de huidige stad Cairo met haar pleinen en straten haar muren en poorten. Cairo met haar ruim drie millioen inwoners, I tegenwoordig de grootste stad van Afri- I ka. werd gesticht bij de komst van de BURGERLIJKE STAND Geboren: Marcel, zn. v. J. A. Vis e C. van der Zwan, Wessel Oskar, zn. L. H. P. Hogenkamp en C. J. Hulsteijn; Esther Petronella, dr. v. G. J. Knap pers en J. M. Barning; Maria Helena Jeannette, dr. van F. G. de Wayer A. T. M. Kuttschrütter; Roberto Clau dia Sandro, zn. van A. Morelli en C. W. de Ruijter; Antje, dr. v. C. Zand bergen en L. van Velzen. Overleden: J. C. Touw, 80 jaar, echt genote van H. J. Mosseveld, M. J. Kui pers, 63 jaar, vrouw; E. Otte, 70 jaar, wed. van N. Ammerlaan; M. P. Groe ne wegen, 86 jaar, wed. van J. W. van der Poel; L. B. van Elten, 58 jaar, man; W. F. van Koperen, 65 jaar, man; K. Ravensbergen, 56 jaar, man; G. Raar, 65 jaar, wed. van J. B. B. Bosse; L. Zwart, 79 jaar, man; A. W. Copier, 78 jaar, man; K. P. J. Bisdom, 72 jaar, man; C. van Duivenvoorde, 84 jaar, man; G. T. M. Colin, 4 maanden, zoon; C. van der Mei, 51 jaar, man; G. P. Vlasveld, 64 jaar, man; W. E. van Put ten ,61 jaar, echtgenote v. P. N. Schalk; M. J. Steenbergen, 74 jaar, echtgenote van A. G. Silvester; A. van Berkel, 81 jaar, man; M. G. Perica, 57 jaar, vrouw. LEIDSE AGENDA WOENSDAG SI JANUARI Schouwburg Toneelgroep Centrum: „Wanneer heb je min moeder voor het laatste gezien?", 20.00 uur. Luxor-theater Filmeritus Filmfes tival 2.30, 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 1 FEBRUARI Schouwburg Litterls Sacrum: „Zachtjes met de deuren", 20.00 uur. Aula RUnlandflat Kath. Nat. Bond voor EHBO. Jaarvergadering. 20.00 uur. Luxor-theater Filmeritus Filmfes tival. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 2 FEBRUARI Lidwinaschool Contactcommissie Kinderbescherming. 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Winteruitvoering Leidsch Politie Muziek Gezelschap, 20.00 Geopend voor spoedeisende geval len: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De zaterdag-, zondag, avond- en nachtdienst van apotheek R. v. Brocst Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apo theek. De Oegstgeestse Apotheek en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week ge opend. TENTOONSTELLINGEN Van 15 jan. tot 18 febr. zal in de La kenhal een tentoonstelling worden in gericht van „De viftig best verzorgde boeken van het jaar 1965". In het Academiegebouw aan het Ra penburg 73 exposeert vanaf half januari Jaap Nanninga schilderien. Tot 16 febr. Tot en met 1 febr. in Galerie v. d. Vlist werken van Frits van Eeden. Rijksmuseum v. Volkenkunde (Steen straat 1). Expositie Japanse Volkskunst. Tot 12 maart. ETEN DOOR CEMENT? Wat moet dat betekenen: Eten door Cement Op Noord-Sumatra in Indonesië ligt een groot en vruchtbaar landbouwge bied. Batakse boeren ploeteren daar jaar in jaar uit om rijst te planten en van de opbrengst te leven. Maar het zijn droge en dorre velden. Nu heeft de Nederlander Pater Krol met enkele Indonesiërs uit die streek een plan opgezet: zij willen bevloeiïng van deze dorre landerijen tot stand bren gen. Ze gaan een stuwdam bouwen eD gecementeerde kanalen aanleggen. Want het overvloedige moessonwater willen zij opvangen en daarmee het dro ge land tot vruchtbaarheid brengen. Het gevolg daarvan? De oogst wordt zes keer zo groot. Met enkele tonnen aan geld is hier een stuk ontwikkeling en cultuur op gang te brengen. Een idee. waar ieder rechtgeaard mens voor voelt. Nu vraagt die Nederlander Pater Krol, die zelf reeds jaren onder dit volk leeft: Wie helpt mij aan cement voor de bouw en wie zorgt voor aankoop van goede zaairijst?? Eén zak cement kost zonder transportkosten f 4,50 en één kilo zaairijst tl,—. Elke gulden en rijksdaalder uit Nederland is een bij drage aan een prachtig ontwikkelings project. Doet U mee om dit plan waar te ma ken? Doe het nu!! U kunt een gift overmaken op giro 791100 ten name van „Rijst" te Tilburg. Stelt U eventueel prijs op bredere informatie? Dan zend ik op uw ver zoek gaarne een brief van Ed. van den Berge, die persoonlijk de situatie ter plaatse heeft gezien. Pater A. VAN DEN VEN, ofmcap. Koenraadlaan 59, Eindhoven. schoon, waarin zich ongemeen schoon de oosterse bouwkunst der Middeleeu wen heeft weten te handhaven. In de Middeleeuwen bereikte zij een toppunt van bloei en was zij het stra lende middelpunt der Oosterse bescha ving. De sultans der verschillende dy nastieën. die toen over Egypte regeer den. bouwden prachtige moskeeën, waarin vele tot op heden als door een wonder zijn gespaard gebleven. In de ar chitectuur daarvan zijn veelvuldig ont leningen te vinden uit de Hellenistische en de Christelijke kunst van Syrië, als ook uit de Sassanidische kunst van Per- zië. Geen stad van het mohammedaan se Oosten geeft zulk een blik op de ontwikkeling van de moskee als huis van de eredienst, van de negende eeuw af tot in de Turkse tijd, als Cairo. Bij de moskeeën kan men drie grond typen onderscheiden, die chronologisch op elkander volgen; en Cairo eigent er zich bijzonder toe deze drie grondty pen te leren kennen want hier staan zij naast elkaar: de zuilenhof-moskee, de kruisvormige schoolmoskee en de koe pelmoskee. Spreker geeft dan aan de hand van een reeks lichtbeelden een na dere beschouwing over de meest karak teristieke Voorbeelden van elk dezer drie typen en besluit zijn voordracht met het geven van een impressie van de sfeer van deze stad, gezien van de Middel eeuwse citadel af, waar men het leven dige Cairo met haar talloze moskeeën r zich ziet oprijzen en van een panorama geniet om vergeten. St.-Laurentiuskerk en -pastorie te Voorschoten doelwit van inbrekers In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in kerk en pastorie van St.- Laurentlus, alsmede in Huize „Nieuw Voordorp" te Voorschoten. De ongenode gasten forceerden de hoofddeur en kwamen zo in de kerk. Hier maakten zij zich meester van de inhoud van een collectebus, waarna men in de sacristie z(jn krachten ging be proeven op de kluis, waarin de H. Vaten worden bewaard. Deze kluis werd ge forceerd, doch de inbrekers zagen geen kans deze te openen. De kluis is zodanig vernield (het slot werd onherstelbar be schadigd), dat er op z*n minst een nieuwe deur in moet. De kostbare inhoud is uit voorzorg overgebracht naar de kluis ADVERTENTIE Slechts ƒ1280,— als aanbetaling hebt U nodig om zo'n prachtige aan te schaffen. Automobielbedrijf VOORSCHOTENSE WINKELIERSVERENIGING KREEG VOORLICHTING VAN BEIDE WETHOUDERS IN NOORD-HOFLAND KOMEN ZEVEN TORENFLATS komt. Al zou het marktgeld worden verhoogd (het is in Voorschoten al hoog) dan blijft er toch nog een verlies, dat verder in de commissie zal worden be sproken. De parkeerplaats in de School straat is tijdelqk. De gemeente hoopte, dat zich bouwers of ondernemingen mel- aJsden, die er winkels zullen neerzetten. Maar is het dan niet mogelijk, dat een aantal Voorschotense zakenlieden hier een gemeenschappelijke winkel bouwen? Het zal de winkeliersvereniging niet mogelijk z|jn, dit te realiseren, maar kan er in die richting niet gedacht worden? De toekomst Gisteravond kwam de in november '67 opgerichte winkeliersvereniging te Voor schoten in huize „De Werf' bjjeen voor een algemene vergadering. Het dagelijks bestuur van deze vereniging is i volgt samengesteld: C. Fortanier, zltter, F. C. Mens, secretaris, A. Planje penningmeester. De voorzitter memo reerde aan het begin van de vergadering het overlijden van de heer H. Durieux, lid der vereniging. Deze was de persoon die als eerste had meegewerkt aan de Schoolstraat „nieuwe stjjl". Intern was ook een reclame-commis sie gevormd en het is de bedoeling om 4x per jaar naar buiten te treden. Ook werd ter vergadering duidelijk gesteld, wie wel lid en wie geen lid konden zijn. De vereniging kent geen persoonlijke le den, maar zakelijke leden. Grootwinkel bedrijven kunnen geen lid worden. De commissie Middenstand (of de Midden standsadviescommissie, MAC), een ad viescollege voor b. en w., moest worden aangevuld met afgevaardigden uit dé Middenstand. Tot afgevaardigden wer den nu benoemd de heren C. Mechelse, E. Griffioen, F. C. Mens en J. v. Wijk. Ter vergadering was men niet geheel tevreden met de samenstelling. De beide wethouders t.w. dr. M. S. Kamminga (o.a. wethouder voor Midden- standsaangelegenheiden) en drs. A. F. Laan (openbare werken) werden bereid gevonden deze avond als sprekers te fungeren. Het werd ze niet gemak kelijk gemaakt want er werden „hete ijzers" in het vuur gelegd. Hun aanwe zigheid ter vergadering en hun afwezig heid thuis werd naderhand met 'n goed gevulde fruit-wyn-mand beloond. 1 Wethouder Kamminga besprak eerst i het algemeen de Middenstandszaken zowel landelijk als plaatselijk. De positie is landelijk gezien niet rooskleurig, te wijten aan allerlei factoren, zoals moei lijke rationalisatie, zware loonkosten en sociale lasten die niet zijn door te be rekenen, behoefte consumenten die vaak niet te peilen is en de sterke opkomst van het grootwinkelbedrijf en voorts de grote investeringen, die gedaan moeten worden bij modernisering. In de periode 1950 tot 1966 daalde het aantal ambachtelijke bedrijven over het gehele land van 133.00 naar 104.000 en het aantal detailzaken van 134.000 naar 117.000. In Voorschoten is de situatie anders, zij werd van agrarische gemeen te een forensengemeente. Het welvaarts peil steeg. Volgens statistische gege vens van CBS is het besteedbare bedrag per hoofd van 't gezin landelijk 2150.-. Toegepast voor Voorschoten wil dat zeg gen, dat er 40 tot 50 miljoen per jaar kan worden besteed. DE TOEKOMST Hoe zal zich de ontwikkeling in Voor schoten voltrekken? De planning voor Noord-Hofland en Boschgeest is bekend. In Noord-Hofland komt een groot win kelcentrum (beschikbare ruimten voor winkels 2800 m2) en voor Boschgeest een klein verzorgingswinkelcentrum. Voorschoten telt 147 verkooppunten, waarvan er 42 in de Schoolstraat zjjn. En van deze 42 hebben 12 gemoderni seerd. De gemeente hoopt op een nieuw profiel in de Schoolstraat met een be sloten karakter en „luifels". Drs. A. F. v. d. Laan besprak het tot standkomen van een bestemmingsplan met alles wat daaraan vastzit, wegen, openbare gebouwen, winkels, woning bouw etc. Speciaal Noord-Hofland werd toegelicht. Hier komen 2200 woningen met ongeveer een inwonertal van 7000. Over een jaar zullen 538 woningen klaar z|jn en zullen er 2000 mensen wonen. Het was de vereniging niet mogelijk de wethouders te binden aan een uitspraak dat Voorschotense zakenmensen voor rang zullen krijgen in een uitbreidings plan. Dat konden ztj niet, want het zal geheel afhangen van de beleggers of ondernemers. Ook grondprijzen konden niet worden genoemd, want die zijn af hankelijk van de bouwplannen die er ko- Er komt veel hoogbouw in Noord Hof land. Voorlopig staan er al zeven toren flats van 10 verdiepingen op het pro gram. De rondvraag leverde veel stof ter overdenking en studie op. Moeten de marktgelden niet omhoog? Want de weekmarkt betekent voor de gemeente een verliespost. Het standpunt van de wethouder is, dat de markt voor de huis vrouwen een aantrekkelijk koopaspect biedt, dat de winkeliers ook ten goede van het politieburtau. In de pastorie werd in de keuken huishoudgeld weggehaald en in de ka mers werden verschillende kasten open gebroken. Er is méér vernield dan de waarde van de buit bedroeg. In Huize „Nieuw Voordorp" heeft men eveneens nogal huisgehouden. Voor zo ver kon worden vastgesteld werd daar enig geld ontvreemd. OEGSTGEEST Val met brommer Gistermiddag om kwart over 5 is de bestuurder van een brommer van het voetpad, waarop h|j reed, geraakt en in de berm gekomen. Het was de 55-jarige G. v. d. P. uit Noordwyk. B|j de val heeft V. d. P. een schedelbasisfractuur opgelopen en is deswege vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDERDORP Geboren: Arno, z.v. Johannes Kars tens en Gerredina Smid; Samuel J., z.v. Cornelis J. van der Sloot en Jo hanna A. Uittenbosch; Elisabeth A., d.v. Tijmen Spek en Elisabeth A. de Geus; Amy, d.v. Samuel Brussee en Yvonne A. van der Heiden; Bernar- dus J., z.v. Gerardus C. Lampe en Anton ia M. T. van Wees; Adriaan, Maria J. Bodegraven had in '67 teruggang bevolking De groei van de Bodegraafse bevol king is in 1967 duidelijk achter gebleven bij die in voorgaande jaren. Het aantal inwoners nam toe van 13.044 tot 13.151. Een vermeerdering dus met ruim 100 personen. In 1966 was dit het vijfvoudige. Het aantl vestigingen bedroeg 531, er vertrokken 631 mensen. Ook in het ge boorteoverschot zit een dalende tendens. Er werden 287 kinderen geboren (meer meisjes dan jongens); er overleden 80 personen. Dit betekent een overschot van 207. In 1966 en 1965 waren deze getallen reap. 240 en 265. Vorig jaar zijn in de vrije en premie sector vrijwel geen woningen gereedge komen, maar dit zal in 1968 anders z|jn. Het niet beschikken over woningen is op het terrein van bevolkingsaanwas een belangrijke factor. JAARVERGADERING REN- EN TOURVERENIGING „BOLLENSTREEK" Sterke wens om tot één rennersvereniging in de bollenstreek te komen S. van der Poll tot voorzitter gekozen Daarbij noemde de voorzitter de wens om bij eventuele samenvoeging een nieuw shirt in te voeren. Ook komt de naam van een nieuwe vereniging in het geding. Sassenheim zou de beide nu bestaan de verenigingen willen opheffen en een nieuwe vereniging willen vormen. Het bestuur van de „Bollenstreek" aldus de voorzitter, heeft aan Sassenheim medege deeld, dat tegen naamsverandering van „De Bollenstreek" wel bezwaren bestaan, doch het zou deze zaak aan de leden vergadering voorleggen. Daarom stelde der Poll verwelkomde 5? dk^punl op deee^j^rver^erlng^aan Dinsdagavond heeft de Ren- en Tour- vereniging „De Bollenstreek" een lang durige jaarvergadering gehad in café restaurant „De Beurs" te Lisse. De heer S. van der Poll leidde deze vergadering als waarnemend voorzitter, omdat in de loop van 1967 de heer D. Hemelman afgetreden om persoonlijke redenen. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER VERKEERSOVERTREDINGEN DE ORDE VAN DE DAG Tegen een 35-jarige Leidenaar eiste de officier van Justitie, mr. J. A. J. v. d. Bruggen gisteren twee weken voorwaar delijke hechtenisstraf met een proef tijd van twee jaar en vier geldboeten met een totaal van 360,- subs. 72 da gen. De badmeester had namelijk op een middag in november vier proces-verba len gekregen. Nadat hij met zijn auto op het kruispunt Korevaarstraat-Levendaal geen voorrang had gekregen en er dien tengevolge een botsing ontstond, ontdek te verbalisant, dat de badmeester geen rijbewijs en geldig kentekenbewijs bezat, zijn auto zich in een dermate slechte staat van onderhoud bevond, dat hij een gevaar op de weg betekende en hij bo vendien niet tegen WA verzekerd was. Hoewel verdachte ter zitting verscheen scheen, had hij niets tot zijn verdediging aan te voeren, hetgeen b|j het rechtscol lege overigens geen verwondering wek te. De officier nam het verdachte bijzon der kwalijk, dat deze niet alleen zonder enige rijbevoegdheid en verzekering maar bovendien nog met een „wrak op wielen" de weg op was gegaan. „Het rij den met dergelijke wrakken kost jaar lijks vele mensenlevens en kan absoluut niet worden getolereerd", merkte hij on dermeer met de nodige nadruk op, al vorens ter correctie van een en ander tot bovenvermelde eis te komen. Met verwijzing naar het ontstellend gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel dat verdachte aan de dag legde, vond de kantonrechter mr. W. de Koning, dat de geëiste correcties nog wat aan de milde kant waren. Z|jn vonnis luidde dan ook: vier geldboeten met een totaal bedrag van 375,- subs. 75 dagen, vier weken voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van twee jaar en de vernieti ging van Rijkswege van het in beslag genomen vehikel. Hoewel een 32-jarige verpleger uit Den Haag verstek liet gaan kreeg de tegen hem aanhangig gemaakte zaak toch een openbare behandeling. Hieruit bleek dat de verpleger met zijn auto op Rijksweg 4 zonder enige verkeers- noodzaak plotseling van de weg af en tegen een verkeerspaal was opgereden, waarna de politie tevens tot de ontdek king kwam, dat h|j zowel zonder rijbe wijs als WA-verzekering de wegen on veilig maakte. Zowel de officier als kantonrechter auto had veroorzaakt achtte hij dermate ernstig, dat h|j vonniste met 100,- subs. 20 dagen. Een 36-jarige slijper uit Leiden was had aan het hem ten laste gelegde feit. jan mening, dat hij geen schuld est zich verantwoorden, omdat hij Rijnstraat te Katw|jk met zijn sn zwenking naar links gemaakt had en dientengevolge in frontale bot sing met een tegenligger was gekomen. „Ik moest uitwijken voor twee wiel- rijdsters, die pardoes het Veereinde uit kwamen r|jden en zij dragen dus de schuld van die botsing", zo luidde ver- dachtes verweer en afwijzing van schuld. Hij stond met zijn verweer echter „ge heel alleen". De getuigen hadden, aldus las de kantonechter in het proces-ver baal, destijds namelijk verklaard: „H|j zat naar rechts te kijken, lette dus niet op en reed pardoes tegen die tegenlig ger op". Geen van de getuigen had de twee „hinderende" wielr|jdsters gezien, De officier achtte op grond van de getuigenverklaringen verdachtes schuld dan ook wettig en overtuigend bewezen en eiste gezien het veroorzaakte gevaar een boete van 75,- subs. 15 dagen. „Ik ben onschuldig", hield verdachte toch vol. De kantonrechter hield zich echter aar de verklaringen der getuigen en vonnis te conform. SASSENHEIM Elckerlyck met „Rare Chinezen'' voor D.V.V. Het was een goede gedachte van het bestuur van de Buurt- en Speeltuinver eniging „D.V.V." voor de jaarlijkse feestavonden gisteren- en eergisteren ln het KSA-gebouw, een beroep te doen op de Toneelgroep „Elckerlyck". Deze bracht de klucht „Rare Chinezen", waar van het publiek uitbundig genoot. Het vlotte spel werd met een lang durig applaus beloond, dat een ovatio neel karakter droeg. Ook de beide in valsters, mevrouw Van Rijn-Eldering en Leny v.d. Geest kweten zich prima hun taak. Van het stuk dat in '66 oordeel, dat ook in dit geval j00k reeds werd vertoond, werd toen een gevoelige straf diende te worden op-1 een uitvoerig verslag in ons blad gepu- gelegd. bliceerd. Vooraf sprak voorzitter Mazee Conform de eis luidde het vonnis dan j een kort openingswoord. Na een wel- ook drie geldboeten met een totaalbe-j k0m tot de grote DW-familie, zei hij drag mede - weken met een proeftijd laar. D __o met de feestavonden voort te gaan. Men is echter hierop te ruggekomen, waaruit geconcludeerd kon worden dat het bestuur ook uit rare chinezen bestond. Hij was bl|j dat „Elckerlyck" bereid was met een blij spel te komen, van welke bereidheid h|j overtuigd was, gezien de goede naam van het gerenommeerde gezelschap. „DW" noemde hij groeiend in getal en last. Bij het laatste aanhakend deed hij een beroep om hulp voor het onder houd van de speeltuin. Verder dankte LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 25 jan. t/m 31 januari zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd! Camera: Wie is bang voor Virginia Woolf (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 915 uur. Nachtvoorstelling vrijdag-zaterdag: „Orfeu Negro" (Aanv. 23.30 uur). Lido: Goudfort op Caribo (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7-00 en 9.15 uur. LUXOR - dinsdag 2.30: Liefdesspel in Finland, 18 jaar; 7.00-9.15 uur The Fox, 18 jaar. Woensdag 2.30 uur: Speciale Kinder matinee: Tekenfilmparade, alle leeft. 7;00 Het valse paradijs, 18 jaar. 9.15 u. II ciardino da delizie, 18 jaar. Studio: Stimulanti (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: De kanonnen van Navarone Prol. (14 jr.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: Hij kwam om te doden (14 jr.) Dagelijks: 2-30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vrij dag-zaterdag Stella's Sleutel 23.30 u. (18 jr.). KORRELTJE In de opvoeding moet in deze tijd nog altijd meer het hart dan de hand slaan. PUNT Ik ben nog niet Marktberichten RIJNSBURG, 30 jan. - Bloemen - Narcissen: L'Innocence 120-140, Har vest 110-120, Carlton 100-140, Early Glory 90-100, Irissen 210-390, Freesia's: White Swan 150-185, Golden Yellow 125-150, Tulpen: Pax 225-235, Apel doorn 200-225, Christmas Marvel 200- 225, Copland 190-225, Demeter 175-225 r de 1 Fusie-besprekingen met Sassenheim Voorzitter S. van der Poll hield e goed gedocumenteerd betoog over de ge- besprekingen l niet de orde. Het bleek dat niemand der h.tTreS^ê.7 H. mSJSTÜ.'t voor naamverandering Sassenheim, en de heer J. S. L. van Rei- j omdat d®. sen, voorzitter van de Sportraad te Hil- j legom. Voorts de heer W. Metz uit Haar lem. De voorzitter releveerde het afgelo pen seizoen en noemde dit een goed ge slaagd seizoen. Vooral de cycle-cross wedstrijd werd speciaal genoemd als 'n succespunt van het afgelopen seizoen door de bijzondere prestaties van de Lissenaar Jan van D|jk, Herman Zuider duin en andere prima renners. „Over het algemeen", zei de voorzitter, „mogen zeggen, dat „De Bollenstreek" in allerlei belangrijke wedstrijden een goed woord heeft meegesproken. De heer P. de Koning gaf een jaar verslag ten beste zoals weinigen deze kunst verstaan, namelijk om alle sport evenementen in korte trekken de revue te laten passeren en de aandacht te ves tigen op glanspunten van de Bollenstre- kers in de wielersport." De heer W. Stroombergen gaf een overzicht van de financiële toestand der vereniging. H|j kon mededelen, dat het boekjaar met een voordelig saldo kon worden afgesloten. Tot nieuwe leden van de kascommissie werden voor 1968 be noemd de heren B. van Leeuwen en C. Kaptein, terwijl de heer P. van der Reep nog een jaar als kascommissielid aan blijft. BH monde van de heer Jac. Faas werd een verslag van de Tourcommissies uit gebracht. Ondanks het minder gunstige jaar 1967 voor deze commissie kon hij toch nog van een klein voordelig saldo melding maken. De leden kregen van de heer B. van Stijn te horen hoe het financiëel met de Toto-commissie verlopen is. Het afgelo pen jaar is een groot succes geworden bestuur de „Bollenstreek" met het bestuur van „Sassenheim en Omstreken". Hij kon voorop stellen, dat de besprekingen in een zeer aangename sfeer gehouden zijn. H|j zei, dat het bestuur het bijzonder op prijs zou stellen, wanneer het tot een De heer W. Stroombergen liet zich samenvoeging zou komen. Het bestuur kiezen, doch wil naast hem een tweede stelt het belang der leden voorop en penningmeester, die na ingewerkt te zijn dadrom is één vereniging voor de bollen- zjjn funktie kan streek van belang te noemen. Voort zal „Bollenstreek' lam was voor de gehele streek in een bepaalde plaats gebon den was, al is de zetel nu toevallig in Lisse gevestigd. Men zou geen betere voor de gehele streek passende naam we ten! Bovendien gaat de naamsverande ring veel geld kosten door wijziging van Statuten, Huish. Reglement, Kon. goed keuring enz. Voorts meende de „Bollen streek" te mogen stellen, dat zij de oud ste vereniging is (16 jaar) en het groot ste aantal leden heeft en er eigenlijk als vereniging op zich niet het meeste be lang b|j heeft. De besprekingen met Sas senheim zullen voortgezet worden na dat ook „Sassenheim en Omstreken" al les met de leden zelf doorgesproken heeft. Het bestuur deelde mede, dat de schit terende bokaal, beschikbaar gesteld door de heer W. Metz uit Haarlem, voor een serie van 7 verschillende wedstrijden van verschillend karakter. De renner die het meeste heeft gepresteerd wordt de winnaar ervan. Voorts werd de belangrijke mededeling gedaan dat de „Bollenstreek" de organi satie van de wedstrijd om het kampioen schap van Zuid Holland van de Federa tie toegewezen heeft gekregen. Een eer voor de „Bollenstreek", maar dit heeft ook weer veel organisatorische zorgen! Aan het Gemeentebestuur van Lisse zal medewerking gevraagd worden wat het parcours betreft. De wedstrijd zal op 29 of 30 juni gehouden worden. Verkiezing voorzitter B|j het punt bestuursverkiezing deelde het bestuur mede, dat inzake de verkie zing van een voorzitter, waarvoor het bestuur de heer S. van der Poll als kan didaat stelde, vanuit de vergadering als tegenkandidaat gesteld werd de heer D. Hemelman, oud-voorzitter, welke bereid gevonden werd een eventueel voorzit terschap te willen aanvaarden of als ge woon bestuurslid toe te treden. Bij stemming werd de heer S. van der Poll met meerderheid van stemmen ge kozen. Hij-riep de heer Bemelman een hartelijk welkom achter de bestuurstafel toe en hoopt op 'n prettige king. bijzonder ge- belang der diend worden, parcours en een eigen clubgebouw zou kunnen beschikken. Men kan als één vereniging veel sterker zjjn, vooral in open wedstrijden, om de concurrentie met andere verenigingen te kunnen op- Naamsverandering Ook door de vereniging van Sassen heim, waarvan de heer Van Ruiten voor zitter is, worden de fusiemogelijkheden besproken. Er z|jn ook moeilijkheden der door het bestuur geregeld worden. ais voorzitter van de Sportraad Hille- gom. Hij gaf het advies inzake een par cours een vast omlijnd plan op te stellen en met dit plan naar de betrokken ge meente te gaan. Welke gemeente dit is is van minder belang. Een woord van bijzondere waardering richtte de voorzitter tot de trainer, de heer J. Aarts, die op zo voortreffelijke w|jze met de Jongens weet om te gaan en bijzonder goed is in het trainings- werk! interne zaken sloot de voorzitter welke nog opgelost moeten worden, de vergadering te middernacht. Eerde 150-160, Krelage 135- co vaii 150. Blauwe Druifjes 65-70, Hyacinten de da- 110-125 alles per bos. Hyacinten: Pink „Ik werd verblind door de laagstaan de zon en zag hem daarom niet aanko men". Dit beroep op „overmacht" werd gelanceerd door een 44-jarige radio monteur uit Hillegom die terechtstond, omdat hij met z|jn auto op de Gooweg onder Noordwljk linksaf sloeg zonder 'n tegenligger voorrang te verlenen. Tengevolge van de bdtaing werdi de bestuurder van de tegenligger (o.a. met; h|| de plaatselijke middenstand <Ue t.b nicmer 1Ö0.1W) öeilulltl iUll.AOU) een beenbreuk) geruime tijd op non-1 de verloting ve e mooie Pelzen.beschik- L Witwe 165-185, Preludium. 150- actief eesteld. baar had gesteld. Aan het eind van de De officier was van oordeel dat ver- j tweede avond onderstreepte de voorzit- ^eene!wfrwarmee?'"ieS;j ^VaU"Pg S^voor verdachte. De kantonrechterdeeldedeze j ^ele werk dat z« heeft verz^voorZorina 24-36, Garnet 28-32, Ca- mening niet. Integendeel, het gevaar, DW. De Gebroeders v.d. viug^^c rol 26-30, Am. Anjers: Espéranqe 29-36 dat verdachte door z|jn onoplettendheid I Voorhout zorgden voor ge e g Keeyer 32.35i Carry sim 31.35) R0se Sim 29-34, G. J. Sim 28-34, Rose Sim 30-33, Witte Sim 28-32, Farah Diba 28- 32, Crowly Sim 26-30, Arthur Sim 26- 30 alles per stuk. BODEGRAVEN, 30 jan. - Kaas - Aanvoer 5 partijen Goudse kaas. Prjjs: 3.82-3.98. Handel: kalm. TER AAR, 29 jan. - Groente - Witlof A en BI 91-92, witlof A en B II 89-95 witlof afwijkend 59-80, witlof stek 8- 53, andijvie 74, aardappelen 10, sprui ten export A 92, B 90, C 73, D 73, spruiten binnenland A 51-76, B 26-43 alles per kg, selderij 18 per bos. Appe- Raadsvergadering te Warmond BENOEMINC GEM.-SECRETARIS VERGDE ANDERHALF lliR GEHEIME ZITTING ïvn kortp aeenda en een zeer lang J. F. v. d. Berg woonruimte beschikbaar durende vergadering van de Warmondse te moeten stellen omdat deze b|j rechter- raad. Oorzaak, een meer dan een ander half uur durende besloten zitting in ver band met de benoeming van een ge meentesecretaris wegens emigratie van de vorige secretaris, de heer M. M. B. Pieterse. Na heropening van de verga dering werd overgegaan tot stemming en de uitslag was dat op de heer P. J. Baas, hoofdcommies-ontvanger, waarne mend gemeente-secretaris te Akersloot werden uitgebracht zeven stemmen en op de heer J. Tjjdhof, hoofdcommies en waarnemend secretaris in deze gemeen te, vier stemmen, zodat benoemd werd de' heer P. J. Baas. Uitvoerig werd gediscussieerd over de door verschillende personen ingediende bezwaarschriften tegen de kort vastge stelde forensenbelasting. Hierbij bleek, dat deze materie voor wat betreft hou ders van woonschepen en motorboten met verblijfsaccommodatie nogal wat moeilijkheden opleverde. Toch werd het voorstel van b. en w. om deze bezwaren ongegrond te verklaren, aangenomen. Aan de tennisvereniging „Steeds Voor uit" werd een subsidie toegekend in ver band met het gehouden scholierentoer- nooi. Aan de stichting Katholiek Onder wijs werd een bedrag van ƒ1976,25 be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de onder haar bestuur staande school voor ge woon lager onderwijs. Van de rechtskundige der gemeente waren declaraties ontvangen inzake ge dane voorschotten en het honorarium betreffende de gevoerde onteigenings procedure tegen P. Ciggaar en P. M. Sikking ter verkrijging van de eigen dom van in het bestemmingsplan „En depoel" gelegen gronden tot een bedrag van 20.132,55, benevens een bedrag van ƒ708,— wegens aan deskundigen van de rechtbank betaalde kosten. De raad besloot voor deze bedragen een krediet beschikbaar te stellen. Men betreurde het, dat de gemeente Warmond genoodzaakt was aan de heer WARMOND „Intro", de nieuwe vereniging in deze gemeente, die werkzaam is op cultureel gebied, geeft voor alle jongeren vrij dagavond 2 februari a.s. om 8 uur in de Burcht een avond met een programma over spirituals, religieuze liederen van de Amerikaanse negers, door de heer J. J. de Graaff. Een speciale zanggroep uit Voorhout zal hierbij optreden en negro-spirituals ten gehore brengen. lijk vonnis de door hem bewoonde ning, een snackbar, moest ontruimen. Aangezien er echter geen andere oplos sing mogelijk was moest de raad zich bij het voorstel van b. en w., hoe node ook, neerleggen. Na enkele hamerstuk ken, het onderwijs betreffende, werd de rondvraag gehouden, waarin geen zaken van bijzondere betekenis naar voren werden gebracht, waarna de raad op nieuw in geheime zitting ging. EXTRA VERGADERING GEMEENTERAAD Wegens vertrek van wethouder K. D. Dorsman zal de gemeenteraad in een extra vergadering bijeen komen op maandag 12 februari a.s. ter verkiezing van een nieuwe wethouder van finan ciën. De uit 4 leden bestaande fractie van de WD had bij de vorige verkiezing geen geschikte kandidaat voor deze functie en daarom is toen een van de twee raadsleden van de PvdA, de heer Dorsman, thans burgemeester van Wie- ringen, tot wethouder gekozen. len: Jonathan 25, Golden Delicious 40. ROELOFARENDSVEEN, - 30 jan. - Bloemen - Am. Anjers Sim Rose 23-36, Sim Rood 22-28, Sim Wit 26-31, Sim Keefer 27-29, Sim Arthur 24, Rozen Garnette en Carol 30-40, Forsythiatak- ken 23-49 p.st. Freesia's 90-155, Blauwe Druifjes 41-52, Irissen Wedgwood 185- 215, Narcissen Buxton 70-90, Early Glory 90-120, Carlton 100-125, Pionier 90-95, Fortuna 90-110, California 100- 105, tulpen Cassinie 135-145, China Pink 150, Preludium 120-150, Lustige Witwe 150-180, v.d. Eerden 140-165, Rose Capland 165-210, Krelage 120- 145, Apeldoorn 175-220, Wintergold 110 - 140, Br. Star 85-105, Sulphur Cloud Piquante, Margareth Milton, Purper Star, Princess Êeatrix, Golden Eddy, Tommy, Karel Doorman 155-180, De- meter 115-180, First Lady 155-190, Bel- lona 140-160, Christmas Gold 130-135, Prominence 175-195 per bos. Gouden jubilaris J. G. Knijnenburg bij Wassenaars Gemeentebedrijven Tijdens een bijeenkomst In de raads- een of meer functionarissen, die van al- zaal van raadhuis „De Paauw" te Was- lerlei zaken de voorgeschiedenis en de senaar is gisteren de heer J. G. Knij- achtergronden uit eigen ervaring ken- nenburg, technisch hoofdambtenaar bjj nen. Door zijn grote ervaring en door de gemeentebedrijven hartelijk gehul- z|jn toewijding is de heer Knijnenburg digd tr gelegenheid van zjjn gouden ju- vooral in de na-oorlogse jaren steeds bileum in dienst van de gemeente Was- meer de rechterhand geworden van de senaar. directie van ae bedrijven. De jubilaris, die vergezeld was van Geen wonder dat men op het kantoor echtgenote en kinderen werd toegespro- van de bedrijven met gemengde gevoe- ken door de burgemeester mr. W. J. lens de datum van de 65e verjaardag Geertsema, die hem mededeelde, dat van de heer Knijnenburg (in mei a.s.) hem een koninklijke onderscheiding ziet naderen. was toegekend: de gouden eremedaille, bedankte namens verbonden aan de orde van Oranje Nas- De burgemeester bedankte namens jgu het gemeentebestuur de gouden jubila- De burgemeseter wees op het uitzon- ris voor zjjn trouwe plichtsvervulling derljjke van dit jubileum. De gemeente gedurende zoveel jaren. Nadat hjj de Wassenaar heeft nooit eerder een gou- j Knijnenburg de gouden eremedail- den jubilaris onder haar ambtenaren, J gehad. Op 14-jarige leeftijd kwam delc had opgespeld overhandigde hp hem heer Knijnenburg in dienst van de toen- ook een gratificatie, malige n.v. Electriciteitsmaatschappij in 1918, het jaar waarin de gemeente eigenaresse werd van alle aandelen deze particuliere maatschappij. De heer Knijnenburg heeft in de halve eeuw sindsdien verstreken is alle spor ten van de rangenladder die bereikbaar waren, beklommen. Het is voor ieder bedrijf en zeker voor een gemeentelijk bedrijf van groot belang dat men beschikken kan over laris is daarna gelegenheid de jubi- z|jn echtgenote en kinderen ge luk te wensen. De huldigingssamen komst werd gevolgd door een drukbe zochte receptie. 's Avonds werd in het Jeroenhuis een afscheidsbijeenkomst voor het gehe le personeel van de gemeentebedrijven gehouden. Hier werd de heer Knijnen burg toegesproken door de directeur, ir. F. Bleichrodt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4