DAVOS LEUVEN IN TEKEN VAN NIEUWE STAKINGEN Dader roof C.enA. in Parijs gepakt Yvonne Paul weer op Schiphol gezien Op de vlucht voor fotograaf TEN DODEN NVERKEER POLITIE 7.F.I.F GEBET D snoep verstandig: eet'n appel! UK 91 vrijwel zeker vergaan Industrie in noorden sterk bevorderen Slachtoffer verkeer aangerand en vermoord Rondgereden met man op motorkap Treinramp in Brazilië eist 40 doden Sjaloom bedrijft in Odijk kosmopolitiek BAANDAG 29 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Yvonne Paul is jnmorgen weer op Schiphol gesigna- lerd. Ze blUkt vrijdag ontslagen te «Un it de psychiatrische Inrichting in Sant- tort, waar ze 14 dagen opgenomen is weest. Ze volhardt nog steeds in haar a terug te keren naar Amerika. Of ze weer op de luchthaven gaat ■akkeren (waar ze eerder 88 dagen rbleef om vervolgens wegens lokaal- ;debreuk gearresteerd te worden), is niet bekend. Oorspronkelijk zou ne Paul vervolgd worden, maar ze in de vrouwengevangenis in isterdam in hongerstaking was gegaan, 'loot de officier van justitie te Haar- mr. Bredius, van het proces af te In plaats daarvan liet hij haar der psychiatrische behandeling stellen, was vanochtend gekleed in dezelfde awe. geleende regenjas. Wel droeg zij aronder een nieuwe japon. ,Ik vind het een schande, dat ze me (Van een oneer verslaggevers) >EN HAAG Zeker tien mensen zijn afgelopen weekeinde b|J verkeersoiv ukken om het leven gekomen. Drie rsonen werden gedood by een verkeers- Igeval In de gemeente Voorst, waar een •nenauto geen voorrang verleende een andere wagen. Het echtpaar ddlngh (belden 79 Jaar) uit Epe over- d ter plaatse, evenals mevrouw Van lorst uit Deventer. Haar man werd istlg gewond in een ziekenhuis opge- !n Utrecht werd de 68-jarige A. Meurs zijn bromfiets geschept door een sonenauto. Het slachtoffer werd 25 ter meegesleurd. let echtpaar J. Relouw-Wilms werd de nacht van zaterdag op zondag in telen dodelijk gewond toen het werd igereden door een onbekend gebleven omobilist. De auto bleek van diefstal tomstig. De eigenaar heeft aangifte vermissing gedaan. )e 46-jarige mijnwerker, G. Kanne- ïs uit Ubach over Worms kwam om leven toen hij met zijn bromfiets n voorrang verleende aan een perso- lauto. Zijn echtgenote, die op de duo werd licht gewond, i Utrecht werd de 69-jarige mevrouw aangereden door een personen- zij plotseling de weg overstak, j aankomst in het ziekenhuis bleek zij eds te zijn overleden. Doordat de wagen waarin hij meereed jen een langs de weg geparkeerde auto tste, werd de 60-jarige H. Hagoort uit itnansdorp op slag gedood. De bestuur- t werd licht gewond. De 14-jarige C. Slljkerman uit Wie len werd gedood toen de wagen waar- lij meereed in een flauwe bocht van weg raakte en tegen een boom reed. bestuurder en twee andere inzltten- werden licht gewond. (Vervolg van de voorpagina rke verhalen [ej. De Leeuw zei, dat Davos gonst de geruchten. Iedereen heeft ster verhalen, weet meer dan een ander. een feit is, dat voor vele mensen lawines als een spook opdoken en i ongemerkt voorbijgingen. Zo is er 4 „Hermann", waar de lawine aan /oorzijde van het restaurant binnen- Qg en er aan de achterzijde uit ver en. Het gebeurde aan het begin van lacht, de gasten sliepen al, niemand d getroffen, velen sliepen door slachtoffers vielen dan ook vooral loger gelegen gebieden. „Hier aan bostkant hebben er vier gestaan. Ze den destijds voor eigen verantwoor- Ikheid van de eigenaren gebouwd, r kans op lawines bestond. Om- bouwverbod niet mogelijk was iensen eigenwijs waren, werden chalets toch gesticht. Vrijdagavond ?n de bewoners gewaarschuwd het feitelijke gevaar. De vier Ne- anders, die er logeerden, wilden /ankelijk blijven, maar zijn later vertrokken. Gelukkig maar, want van de vier chalets zijn er niet En met deze huisjes zijn nu en- bewoners onvindbaar", aldus mej Leeuw. „Vandaag zijn er een paar lelling op geweest. Veel is niet te- evonden. ook niet van de eigendom- Een Nederlandse auto moet ook ergens zijn. ej. De Leeuw vervolgt: „De hele zie je helikopters en kleine rode tvliegtuigen cirkelen om naar sno- itoffers en geïsoleerde personen oeken. De helikopters halen waar slijk ook zelf wel mensen op, die op de ijsbaan, hier vlakbij, de- n. Voorts zijn er vele reddings- len, vergezeld van speurhonden, /eg naar de getroffenen. Heel wat en, die nu nog gevrijwaard zijn, die alsnog kans lopen getroffen /orden, worden geëvacueerd, iere 2500 meter hoogte' enst ilta- op die manier naar een ziekenhuis hebben ontvoerd", aldus de verontwaar digde Yvonne bij haar terugkeer op Schiphol. „Ze hebben me zenuwziek willen verklaren op grond van het feit, dat ik in hongerstaking ben gegaan, toen ze me van Schiphol wegvoerden. Ik heb 15 dagen lang geleefd op een glaasje water per dag. Zonder me te vertellen wat ze met me gingen doen hebben ze me ln een auto gezet en naar Santpoort vervoerd. Ik heb daar tegen de geneesheer-directeur gezegd: u moet me niet nemen, het doet mijn zaak geen goed. Maar ik werd toch opgenomen". Op dat moment in het gesprek ont waarde mej. Paul een fotograaf en nam ijlings de benen. Achtervolgd door de fotograaf en een cameraman van de NTS, die zich bij hem voegde, vluchtte ze het gebouw uit en nam plaats in een KLM-bus, waarin ze naar Amsterdam Yvonne Paul zag er ondanks de hon gerstaking goed uit. Ze leek nauwelijks vermagerd. Vermoedelijk heeft ze om streeks 20 Januari in het ziekenhuis haar houding gewijzigd en is toen wel gaan eten. In ieder geval gedroeg ze zich de gehele vorige week zo normaal, dat de medici haar niet langer als een patiënt konden beschouwen. De officier van justitie in Haarlem had tegen het middaguur nog geen offi ciële melding gekregen over een onge wenste aanwezigheid van mej. Yvonne Paul op Schiphol. Over eventuele maat regelen kon hij daarom nog geen mede delingen doen. Het medisch onderzoek in Santpoort heeft uitgewezen, aldus hebben de be handelende geneesheren de officier van justitie in Haarlem laten weten, dat er geen reden is tot voortzetting van de verpleging. Als de officier van justitie haar wil vervolgen, zal opnieuw een dagvaarding tegen haar moeten worden uitgebracht. AMSTERDAM (ANP) De 20-jarige TtaUs Offenberg, die op het Damrak in Amsterdam de schoten zou hebben afgevuurd op de chef Interne dienst van C. A, de heer Schaeffer, bU een poging 300.000 gulden te bemachtigen, zit achter slot en grendel. Hoofdinspecteur Westerhof, chef recherche van het politiebureau aan de Warmoes straat, heeft hem gistermiddag in Parijs, waarheen de jongen was gevlucht, op gehaald. Eenmaal in de Franse hoofdstad aangekomen moet het de jongen duidelijk zijn geworden, dat hij geen of weinig mogelijkheden had in vrijheid te blijven. Bovendien blijkt hij veel spijt van zijn daad te hebben. Dit deed hem be sluiten zelf de heer Westerhof mee te delen, waar hij zich bevond en hem te vragen opgehaald te worden. Hetgeen dit weekeinde is gebeurd. Vanochtend rond vier uur arriveerden de hoofdinspecteur en zijn arrestant per auto in Amsterdam. Uit een voorlopig verhoor men zal nog veel dieper op de zaak moeten ingaan blijkt wel vast te staan, dat Thijs de schoten heeft gelost die de heer Schaeffer in het ziekenhuis hebben gebracht. (ADVERTENTIE) URK (ANP) Het Is vrUwel zeker, dat de UK 91 „Jonge Albert" met man en muls is vergaan. Tijdens de orkaanach tige wind woensdagmiddag probeerde een groot aantal Erker kotters een haven te bereiken. Het bleek onmogeiyk de haven van Terschelling binnen te komen. Som mige schippers setten koera naar Den Helder, anderen naar Borkum. Van ver schillende schepen werden de onbreek bare ruiten In de stuurkasten stukgesla gen en gedeeltelijk weggerukt. Enkele schepen, waaronder de UK 91 en de UK 69 (de Jonge Jan) bevonden zich in het centrum van de storm. De UK 69 stoomde achter de UK 91. Op een ge geven moment verloor de bemanning van de Jonge Jan het achterlicht van de an dere kotter uit het oog. De UK 69 is het haventje van Borkum binnengelopen, waar reeds andere Urker kotters ge meerd lagen. Eerst donderdagavond, op weg naar Urk, maakte de bemanning van de UK 69 zich enigszins ongerust over de UK 91, maar maakte daarvan niet direct melding. Het blijkt nu dat de Jonge Al- bert, op weg naar de haven van Borkum, daar niet is aangekomen, noch in een andere haven. De Jonge Albert heeft vijf man aan boord. Schipper is de heer A. Snoek. De andere bemanningsleden zijn R. Loosma, J. Butter, A. Zwaan en H. de Boer. Op een kwelder achter een boercnpol- der te Pieterburen is de reddingsboel ge vonden van de UK 9L GRONINGEN (ANP) Het gemeen schappelijk congres van kaderleden en leden van NKV en NVV, dat in Gronin gen gehouden Is, mondde uit In een re solutie, die onder de aandacht wordt ge bracht van regering en lagere overhe den. In deze resolutie wordt vastge steld, dat de werkloosheid in het noor den onaanvaardbaar hoog la en van structurele aard moet worden geacht. Dat de door overheid getroffen maatre gelen ter stimulering van de werkgele genheid een volstrekt onvoldoende ef fect hebben, dat de beleidsmaatregelen neergelegd In een nota over de ontwikke ling van het noorden des lands van ja nuari 1968 geen actieve werkloosheids bestrijding op korte termijn Inhouden en op lange termijn evenseer onvoldoende geacht moeten worden, waarbij veelal de flnancirëlng in het vage wordt gebou- Het congres is van mening, dat meer doeltreffende maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid op korte termijn dienen te worden genomen, dat met name het bouwbedrijf daar toe mogelijkheden biedt door alsnog het landelijk contingent woningwetwo ningen met 10.000 woningen te vergro ten. waarvan een naar verhouding groot deel aan het noorden wordt toegewezen (daarbij zal de krotopruiming sterk ge stimuleerd dienen te worden). Voorts dat met spoed een drastische vergroting van de nodige infrastructule werken dient plaats te vinden, dat de subsidie voor aanvullende werken tot 100 procent moet worden opgevoerd ln die gevallen, waar het de lagere organen aan geld middelen ontbreekt, dat een krachtiger werving van ondernemingsvestiging van een centraal punt moet worden opgezet, gepaard gaande met uitbreiding van het geheel van vestiglngsfacilltelten en een versoepeling van de procedures ter ver krijging ervan. Dat naast een met kracht uitgevoerde werving de overheid door di recte deelneming de vestiging van be drijven moet stimuleren en werkelijk ernst moet maken met de spreiding van haar eigen diensten. Op bijna hautaine wij se draagt Yvonne Paul haar trotse houding, zélfs tegenover de R.L.M.'er, die haar slechts toevallig passeerde. Jonathan v. Wijk krijgt weer nieuwe nier KAAPSTAD (AFP) De Jonge Afri kaan Jonathan van Wijk (tien Jaar), die twee maanden geleden een nieuwe nier kreeg van Denlse Darvall is in het siekenhuls Karl Bremer in Kaapstad opnieuw geopereerd. Er werd bij hem een nier overgeplant van een 12-jarige neger, Carolus van Schalkwijk. Zijn toestand was gister avond bevredigend. Volgens een woord voerder van het ziekenhuis werkte de nier die hij eerst -had gekregen slecht, omdat er een te grote tussenpose was geweest tussen het verwijderen van de nier uit het lichaam van Denise Dar vall en het overbrengen in zijn lichaam. Zoals men weet werd het hart van De nlse Darvall overgeplant in Louis Washkansky, die daarmee nog achttien dagen heeft geleefd. Personenauto's Fiat naar Born (Von o irretpondent) MAASTRICHT Een belangrUk deel van het landelijk import- en distributie apparaat van FIAT zal naar Born wor den overgeplaatst. Dat betekent, dat in 1969 ruim 30.000 FIAT-personenauto's vanuit Italië rechtstreeks In Born zullen arriveren en daarvan uit 'ver praktisch het gehele land zullen worden gedistri bueerd. In Bom zullen deze personen auto's verkoopklaar worden gemaakt. De directeur van FIAT-Nederland, de heer Lang, ontkende dat daardoor de uiteindelijke personeelsbezetting van FIAT-Born enkele veelvouden kan be dragen van de oorspronkelijke geplande 200. Volgens hem zal de import- en de distributie van personenauto's In Born 6lechts voor enkele tientallen mensen meer werk gaan opleveren. De definitieve personeelsbezetting van de nieuwe FIAT- fabriek in Born zal dan uiteindelijk 300 personen gaan bedragen. De eerste per sonenauto's zullen reeds in mei vai jaar arriveren. Een groot terrein voor de opslag wordt thans in gereedheid ge bracht. Een en ander betekent niet, dat het nieuwe gebouwencomplex in Born reeds op korte termijn zal moeten wor den uitgebreid. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Leuven begint van daag de derde actieweek met, behalve een nieuwe studentenstaking zoals sa terdag gemeld, ook een staking van de Vlaamse professoren. Met grote Instem ming van de studenten heeft de meer derheid van de Vlaamse professoren in Leuven besloten tot 5 februari geen colleges te geven. Daarna zullen de professoren tot 24 februari hun werk hervatten. Ze hebben verklaard, dat „indien op 23 februari nog geen prin cipiële beslissing la genomen die aan de Vlaamse gemeenschap voldoening schenkt", zU hun actie zullen hervat ten, „met dc meest radicale middelen". De Vlaamse professoren in Leuven zijn van oordeel, dat „het kaatsspel tussen Leuven, het parlement, en bis schoppen en de regering nu lang genoeg heeft geduurd". „Parlement moet beslissen" De academische raad voor Leuven- Nederlands, kwam gisteren in spoedzit ting bijeen en liet weten teleurgesteld te zijn over het feit. dat de regering noch de inrichtende macht van do uni versiteit (de bisschoppen) twee weken na het opnieuw uitbreken van de crisis ook maar een begin van een oplossing in het vooruitzicht hebben gesteld. Even teleurgesteld is het bestuur van de Ne derlandse afdeling over de nieuwe sta king. die professoren, wetenschappelijk personeel en studenten vandaag begin- Het voltallige bestuur van de veren I- I ging van Vlaamse professoren waar in alle Vlaamse universiteitscentra ver tegenwoordigd zijn heeft in dit week- I end van verklaringen, geëist: onmiddel- 1 lijkc uitbreiding van de laalregcllng tot het vrije hoge onderwijs en de vol ledige overheveling van Leuven-Frans naar Wallonië; voorts zonder uitstel een principiële beslissing van het par lement Het bestuur van de vereniging is het oneens met de regeringsopvatting. dat de oplossing van het vraagstuk Leuven op do allereerste plaats geïnspireerd moet worden dom een beslissing van de bisschoppen. „Het probleem is een politieke aangelegenheid die door het pailement beslecht moe» worden; Im mers het parlement beslist ook over de bijna volledige financiërlng van de vrije universiteiten door de staaf'. SOUTHAMPTON (Reuter-AP) De Britse politie heeft een man gearres teerd. die wellicht ieU te maken heeft met de moord op de 16-Jarlge Carol Heath. Carol Heath, die zaterdagavond ln Droxford haar «pantel uitliet, werd door een passerende automobiliste be wusteloos langs de kant van de weg gevonden.. Ze was klaarblijkelijk aan gereden. De automobiliste hield een bestelwa gen aan. Het meisje werd in de bestel wagen gelegd, waarna beide auto's naar het dichtstbijzijnde politiebureau reden. Onderweg verdween evenwel de bestel wagen met het meisje. Anderhalf uur la ter werd Carol gewurgd, ontkleed en verkracht gevonden. Gisteravond arres teerde de politie 320 km van de plaats van het misdrijf een man. Ook de bestel wagen is opgespoord. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie la erin geslaagd de man te vinden, die op 18 Januari na een op zichzelf niet belangrijke aanrijding met de 22-Jarige F. de Jong op a|Jn motor kap een ware dodenrit door Amster dam heeft gemaakt. Het is de 39-jarlge P. M, koopman, wonende in Diemcn. Na de botsing wilde De Jong het ken teken van de Mercedes van M. noteren. Deze kennelijk boos daarover, sprong in zijn wagen en gaf vol gas. De Jong werd geschept en kwam op de motor kap terecht. Door zich aan de zijspie gels vast te houden en zijn benen tus sen de motorkap en de spartborden tc klemmen kon hij voorkomen van de autokap geslingerd te worden. M. deed daartoe namelijk elke denkbare poging en kruiste enige tijd met grote snelheid dwara door Amsterdam. Tenslotte stopte hij nabij Diemen en sommeerde De Jong van de motorkap te gaan. Deze was echter zozeer door de kou bevangen, dat hij als verstijfd bleef liggen. M. sloeg hem daarna letterlijk van de motorkap en reed daar op zonder zich ook maar iets van zijn slachtoffer aan te trekken weg. Aan de hand van het kenteken ls de politie erin geslaagd M. op te sporen Hij wordt beschuldigd van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling. RIO DE JANEIRO (AFP) Bij een spoorwegongeluk in Brazilië zijn veer tig mensen om het leven gekomen en zestig min of meer ernstig gewond. Het ongeluk deed zich voor op het empla cement van Fanfa in de staat Rio Grande do Sul, waar een passagiers- trein Inreed op een rangerende goede rentrein. Met het gezicht en armen in verband loopt een Amerikaanse marinier, nogal spookachtig, met *(jn wapen in de hand door een kamp, dat al dagen lang onder zwaar artillerievuur ligt. Amerikaanse voorverkiezingen in Nederland? (Van o respondent ODIJK Er I* een hele ïaterdag lang kozinopolltlek bedreven door meer dan 500 gewone Nederlandse staatsbur ger*, die begaan zijn met het lot van de wereld. Het werd een Indrukwekkende manifestatie voor vrede cn ontwikke lingshulp. bijna perfect georganiseerd door dc Sjaloomgrocp, die in het bij Bunnlnk gelegen OdIJk haar aetel heeft. In verschillende gebouwen met het naar Churchill genoemde gemeenschaps huis als middelpunt waren „werk plaatsen" ingericht met de namen van de steden van waaruit het gezicht van de wereld wordt bepaald: New Delhi (ln februari wordt daar de wereldhandels- en ontwlkkellngsconferentie van de V.N. gehouden), Bogota (hoofdstad van Co lombia, ln het midden van een wereld deel vol revolutionaire acties), Peking. Uppsala (waar een grote conferentie Overledene lag 14 dagen thuis (Van o i correspondent) DEN HELDER Na ruim twee we ken is men tot de ontdekking gekomen, dat de 72-Jarige heer Th. van Zon uit de Basstraat aan een hartverlamming is overleden. Hij werd zaterdag, nadat men sinds 12 januari niets meer van hem had vernomen, levenloos op bed in zijn wo ning aangetroffen. De hond van de heer Van Zon heeft al die tijd zonder voedsel de wacht bij zijn overleden baas gehou- De zoete commandobrug noemt men dit instrumentenpaneel in een Duitse suikerfabriek, waar de produktie geheel ts geautomatiseerd. Br is geen man meer, die nog tussen de machines doorloopt behalve dan die met de oltespuit. Dc „arbeiders" elften op zorgvuldig uit gebalanceerde stoeltjes, vanwaar zij het proces volgen en regelen en zonodig ingrijpen. Zij schijnen het ideaal te hebben bereikt, het ideaal t>a« met elkaar je brood te .unnen verdienen. Maar vergis u «lief, met hun hersens moeten zij er constant bij blijven. En dat levert zeker ook hun gezichten te sien toch nog zware arbeid op. de wereldraad van Kerken op han den Is), New York. Vledder (waar de hang naar wereldvrede onder de Neder landse jeugd een afspiegeling krijgt In steeds voller kamp voor dienstwei geraars). Tenslotte had men ook nog „de grote uitkijkpost op de wereld" gecreëerd en wel in 'n kerkgebouw te Hilversum (het grootste communicatiecentrum ln Ne derland) waar men ln discussie kon tre den met de menzen van de actualiteiten rubrieken van radio en televisie. Zeven werkplaatsen dui. waar men bezig was met een problematiek die in de morgenuren min of meer werd ge markeerd door de zeven vragen waar over polemoloog prof. Rttllng en prof. Tinbergen van gedachten wisselden. Vooral voor deze dialoog bestond een overweldigende belangstelling. De leiders die zich zoveel mogelijk op de achtergrond hielden en discussies slechts coördineerden waar dat absoluut noodzakelijk was brachten tijdens een avondlijke boercnkonlmaaltijd verslag uit van de voorstellen, gedachten en plannen die in elke werkplaats waren ontwikkeld. Toen de 300 deelnemers de gamellen goeddeels leeg gegeten had den, hoorden zij bijvoorbeeld dat er naar het aartsbisdom een telegram van de volgende Inhoud was verzonden „Deelnemers aan de SJaloomcontactdag „zeven ia voldoende" te Bunnlnk vragen aan het Nederlands episcopaat om open lijk, duidelijk, en tot het uiterst gaande solidariteit met hun vooruitstrevende collega's en alle andere geestelijken ln de landen van Latijns Amerika, inclusief Er werd een uitwuifactie georgani seerd voor minister De Block als hij vandaag met het vliegtuig naar de we reldhandelsconferentie zal vertrekken. Daarbij zullen de deelnemers de spreuk verkondigen: „Doe wel en duvel op". Er zal geprobeerd worden om. voor dat de verkiezingen voor de Amerikaan se president georganiseerd worden, In Nederland voorverkiezingen van de grond te krijgen met echte campag- nes, met muziekkorpsen en kreten al* ..My baby loves Spock" trnlende vanuit Europa een tegenkandidaat te stellen. Een Jeugdige dominee uit de „werk plaats Uppsala" deelde mee dal men daar tot de conclusie was gekomen dat de Kerken in de bcataande .structuur in het geheel nteta kunnen betekenen al* het gaat om wezenlijke verbeteringen van de wereld. In de „werkplaats Vledder" waa eni ge keren de vertoning opgevoerd van de dienstweigeraar die gehoord wordt door de commissie die uiteindelijk moet be palen of de aangevoerde gewetensbezwa ren erkend kunnen worden. Nadat op voorstel van de heer P. Reek- man een geldinzameling waa gehouden om de professoren Röllng en Tinbergen ln de wereld uit te zenden teneinde hun Ideeën ook elders te verkondigen, werd de dag afgesloten met oen vurig gezon gen „We shall o

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5