DE NIEUWE BMW 2002 Nrd-Korea tussen Moskou en Peking Ter gelegenheid van de introductie in Nederland van Feestelijke BMW show in de grote showroom van de importeur TOURNOOIVELD- DEN HAAG Vrijdag 26, zaterdag 27, maandag 29 januari van 10.00-22.00 uur op ZONDAG 28 januari van 10.00 -18.00 uur. DE PREMIERE VAN DE BMW 1600 GT BMW 1600 cabriolet Overladen mens wordt aggressief Na overbelasting volgt afknapper PARATHIONAFFAIRE NOG DUISTERE ZAAK Vergif in sinaasappel in ziekenhuis Artsentekort R'dam-zuid Ï-7AZI ïZ-1 Hoogvliet bang voor rampen met giftig gas Rapport van persraad naar minister VRIJDAG 26 JANUARI 1968 DK LEUDSE COURANT PAGINA 5 '(ADVERTENTIE/ Expositie van het complete BMW-programma en tevens voor ons land Onderstaande BMW dealers zullen u voor deze grandioze show gaarne verwelkomen in de grote showroom van de importeur: Alimpo n.v., Tournooiveld, Den Haag. leiden 4069g i katwijk aan zee Automobielbedrijf Rob Gorris Co. Hog. Bgn# m-tw T.i.ioon 40997 (omo) j Garage van der Plat s«r. v.rk.vWr.tr«»i 14 t.i.Ioob 2497 <oi;i8> moderedactrice) A RIJS. Niet zo lang geleden ivas jrj lc dag van de Diorshow, ,fi"-dag, oaarop ieder wachtte. Amerikaanse n Franse dagbladen lieten hun peciale loopjongens komen om de opij heet van de pen tijdens de ihows af te halen aan de uitgang van 0-ïe salons. De ontwerper werd na de oorstelling als een koning op het idlkon geroepen. Tijden verandereti en ;h üorie vergaat. Ook die van huizen als $5 )ior, die netjes in het rijtje komen en oms zelfs minder publiciteit krijgen an Ted Lapidus, Esterel en anderen. 1envoudig en alleen omdat daar de elevisie toegelaten wordt, de manne quins er draaien en keren onder het oht van de hete lampen en men |\a b avonds deze couture, of eigenlijk Verder pasklare kledij, bestemd voor n ultra-jeugdigen, hóórt bestempelen als 5-dé mode van het komende seizoen. ^Dior heeft gisteren geshowd als enige R.grote" en niemand is buitengelopen Piom de resultaten aan de wereld te Jhverkondigen, integendeel. Verwacht 15dus ook geen revolutionaire ver- Stnderingen. want wat nieuw lflkt, ia liet geschikt om in het huidige levens- itme te worden gedragen. Bohan ci^eeft zich laten inspireren door Renoir tyn andere romantische schilders uit dat ijdperk. Zfln mannequins krijgen ilterst grote „tuinhoeden" met papa- 8, tulpen en andere bloemen, slingeren meterslange, ijle en tere nousseline rond hun hals en laten de C^itelnden neervlijen over hun al dan ilet met struisveren bezaaide na- Bofciiddagkleren. De kleuren komen uit de pastelreeks: roze. groen, blauw, telge, een keus van wit, hier en daar oraalrood en marineblauw, iet begin beloofde nochtans een spe- iale collectie: er waren (eindelijk! neer, hoorde ik iemand verzuchten) j inge broeken, kleurig of bedrukt, j nder effen lange overvesten. Onder echte overjasjes kwamen jongens- akken te voorschijn in flanel of be- irukt, met kleurige of tere hemd- loezen, geknoopte foulards en ver- iezeld van witte kniekousen. 'esten, in blazerstijl, effen flanel of edrukt weefsel, werden gedragen over looi- of lichtjes uitstaande rokken, iet kleurige fantaziebloezen of ngerie over bloezen, die aan tunieken leden denken en over dat alles heen mantels in „stofjas"-stijl. waren er in overvloed: uit iliemaal kleurige kraaltjes, in aarlemoerschakeltjes, uit vele samen- .evoegde vergulde kettinkjes of uit jaartjes. Bij deze dagkledij werd met leuren gespeeld: roodgroen keerbare antel, marineblauw geheel met rode eintuur om een voorbeeld te noemen. In verder bjj opdrukken van naïeve loempjes op witte grond. Ja deze gemakkelijke reeks, waarbij n. lanamahoeden in deukhoedstijl, of de ■vera! opduikende alpenmutsen gedra- werden. kwamen de Renolr- en mdere 1920-30 modellen aangerukt, lohan moet een hele fabriek van wit irgandie hebben aangekocht en Iaat nu lies ln deze tere, wazige stof verwer en met brede, mistige volants; bloe en. jurken, cocktail- en avondmodellen, dies een beetje uit deze tijd, gesitueerd 1 de periode van Jean Harlow of Mar ine Ditrich het femme tafale-type we de laatste jaren niet meer ken- 1. De ouderen hebben dat met ver edeling aangekeken: zij hebben zich ïisschien ook ooit zo uitgedost: met ehouderlange golvende haren, geteken- wenkbrauwen, helrood getekende ïond en tragisch omrande ogen onder haarlokken, waarop dan liefst het lpenmutsje pronkt (met een camelia I» pzen, bij Dior) of de vernoemde m tenolrhoeden. En Jongeren halen de chouders op 'ed Lapidus showde onder veel lawaai jan muziek, veel publiek en Journalis- k( en ln een broelkastemperatuur. HIJ v 11 wolkenkrabbers en blokkenapparte- "jj ïenten concurrentie aandoen. Sommige fl inge broekspijpen krijgen dus vier tn- 5 fstikte vouwen, dwarse naden geven ta e wolkenkrabberverdiepingen aan. We n ebben bij hem de voorbijgestreefde ïilitaire goudgalons aangetroffen, met uiadellef jes en bourdons geborduurd anel en prince de galles, witte kousen ^|n minirokken de lblj zowat al de an - Dior Ingegrepen ten minste 0 cm verlengd zijn, en zich daar be driten tot ontblote knieën. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De mentale belasting is niet een privé-aangelegenheld van bedrijfsartsen, ook niet van psychologen, maar het probleem van de mentale be lasting verdient de aandacht van iedere bewust le vende mens". Dat zei gistermiddag dr. J. W. H. Kals- beek in een inleiding voor de Maatschappij van Nijverheid en Handel in het Kurhaus. Dr. Kalsbeek is directeur van het laboratorium voor ergonomische psy chologie van T-N.O. in Amsterdam. Dit laboratorium verricht metingen naar de mate waarmee mensen belast kunnen worden. Het gaat hierbij zowel om de lichamelijke als geestelijke belasting. Het laboratorium beschikt hiervoor over apparatuur waarmee onder meer de hoeveelheid informatietonen bij proefpersonen tot een hoog tempo wordt opge voerd. Terwijl de hoge en lage seinen steeds frequen ter worden, moeten de proefpersonen bepaalde op drachten uitvoeren. Gemeten wordt dan tot welk punt een proefpersoon nog normaal handelt en bij welke hoeveelheid informatie de proefpersoon de controle over zichzelf gaat verliezen. Wanneer mensen te grote hoeveelheden informatie te verwerken krijgen, gaat een mentale overbelasting optreden. De overbelasting bedreigde vroeger de ar beiders die onder slechte omstandigheden lange werk dagen moesten maken. Maar nu bedreigt de overbe lasting niet meer de arbeiders, maar de bestuurders: bestuurders van ondernemingen en organisaties, maar ook bestuurders van vliegtuigen en autobussen. Bij vele van deze mensen moet het menselijk brein constant een enorme hoeveelheid informatiegegevens verwerken. Het overschrijden van de grens tussen de normale capaciteit van het hersensysteem en reserve capaciteit wordt de mens gewaar door bij voorbeeld optredende vermoeidheidsgevoelens of de lust om het bijltje er bij neer te gooien. Deze gevoelens zijn op te vatten als waarschuwingssignalenpas op, de reser vecapaciteit wordt aangesproken. Moet het hersen systeem constant de reservecapaciteit aanspreken, dan is de kans groot, dat er bij een plotselinge piek- belasting, bij voorbeeld zorgen in het gezin, een mentale afknapper optreedt. De proeven laten zien wat er gebeurt bij een over belasting door een te grote hoeveelheid informatie gegevens. De motoriek wordt dan ontstuurd, de ge- dachtenstroom droogt op, bij tekeningen enz. worden details weggelaten. Het vooruitzien wordt beperkt. Er wordt van stap tot stap gestuurd en de visie op het geheel wordt los gelaten. De psychische horizon van de proefpersoon wordt beperkt Er treden ontremmingen op. Keurige mensen gaan vieze woorden schrijven of aggressieve taal gebruiken. De zinsbouw wordt slordiger en ont aardt tot nietszeggende woorden of alleen maar letters. Dr. Kalsbeek wees erop dat weggebruiken ziende blind kunnen handelen door overbelasting. In so'n situatie komt de Informatie van wegtekens niet meer goed door, details vallen weg. BU de wegaanleg dient hiermee terdege rekening te worden gehouden, aldus dr. Kalsbeek. Een uitwijkmogelijkheid om aan de mentale over belasting te ontkomen is: de taak te gaan beperken. Dit geldt bij voorbeeld voor leidinggevende personen in snelgroeiende ondernemingen. Moet men daar de dood of de overspanning van één man afwachten om hem door twee te laten vervangen? Visie en vooruit zien vallen als slachtoffers van de mentale overbe lasting, zei dr. Kalsbeek. HIJ vroeg zich af: zouden zich veel beleidsbepalers in Nederland in een over belaste situatie bevinden? Sandie Shaw het meisje dat vorig jaar het „Eurovisiesongfestival" won heeft gisteren in Milaan haar eerste eigen ontworpen modecollectie aan hst publiek getoond. De ontwerpen, waarvan er verschillende buitengewoon extravagant waren oogstten veel succes. Sandie heeft onlangs in Londen een eigen boetiek geopend. Op de foto showt zij een van haar eigen modellen. (Van onze correspondent) BREDA Heeft J. II. uit Handel ge tracht zijn vrouw om het leven te bren gen door parathion te spuiten in een si naasappel, die hij meebracht toen zij in het ziekenhuis te Veghd was opgeno men? Met deze vraag heeft zich de Bossche rechtbank gisteren de gehele dag bezig gehouden en ook vandaag is geheel voor deze zaak uitgetrokken. Vier rechters in plaats van de gebruikelijke drie (vanwege de ingewikkeldheid van de zaak) hebben gisteren de zeven ge tuigen gehoord. De verdachte ontkende hardnekkig iets met deze vergiftigings poging te maken te hebben. Door de oplettendheid van een der zus ters. die een benzinelucht aan de sinaas appel waarnam, kon erger voorkomen worden De getuige-des kundige dr. Jansen liet er geen twijfel over be staan, dat de hoeveelheid parathion vol doende was om een mens te doden. De verdachte heeft een bewogen leven achter de rug, dat tijdens de morgenzit ting door mr. W. Poerink zorgvuldig werd uitgekamd. Hij heeft in de illega liteit gewerkt en was ridder in de Mili taire Willemsorde vierde klasse. Met zijn tweede vrouw heeft hij geprobeerd na zijn dienst als oorlogsvrijwilliger in het voormalige Nederlands Indië een be staan op te bouwen. Dat lukte niet: zijn vrouw overleed en na een ongeluk op de plantage moest zijn rechterbeen wor den geamputeerd. Terug in Nederland huwde hij voor de derde maal, hij had toen reeds een zoon, voor wie hij een nertsfarm wilde inrichten in Handel Spanning Uit het verhoor bleek, dat de vrouw zich van het eerste ogenblik af tegen de ze plannen heeft verzet. Zij vond boven dien dat haar man te veel geld besteed de aan zijn zoon. Deze jongen is overi gens op 16 september op tragische wijze om het leven gekomen. Hij kwam uit de getuigenverklaring naar voren als een zacht, openhartig mens. Maar tussen de stiefmoeder en deze zoon ging het hele maal niet Hij werd achtergesteld bij zijn zusje en klein gehouden. Dikwijls werd hem de huid vol gescholden, maar hij schold niet terug. Zodoende groeide in het huis van H. een verschrikkelijke •panning, die zo erg werd dat de vrouw onhandelbaar werd en overspannen raakte. De dokter kwam eraan te pas. Hij adviseerde haar te doen opnemen in het ziekenhuis. Dat gebeurde tenslotte. De president kwam te spreken over een tweetal injectiespuiten, die gevonden zijn in verdachtes woning. Deze had er een verklaring voor: de eerste spuit had zijn moeder gebruikt omdat zij leed aan suikerziekte, de tweede had hij nodig gehad om zichzelf te behandelen tegen blaren onder de voet. Maar er werd ook vergif gevonden: ergens in een groen kastje en in de auto van verdachte. Vol gens verdachte was dat vergif nodig om door het voedsel van de nertsen te men gen, waarvan hij de huidjes zo spoedig mogelijk wilde verkopen. Zou de vrouw een poging tot zelfmoord hebben ondernomen? Zij heeft eens verklaard parathion in haar tasje te hebben bewaard en in het ziekenhuis in een onbewaakt ogenblik een injectie naald te hebben bemachtigd. Deze ver klaring heeft ze echter spoedig daarop herroepen. Iets ergs Uit een gesprek, dat een der getuigen gehad heeft met de schoonzuster van de verdachte en diens vrouw, bleek, dat beide dames veronderstelden dat ver dachte de poging tot vergifitiging ge pleegd moest hebben. Zijn zoon achtten zij volledig niet in staat een dergelijke daad te bedrijven: daarvoor was hij veel te goedhartig en hij was niet haatdra gend. Deze getuige vertelde ook dat de kamergenote van mevrouw H. in het ziekenhuis, de gesprekken die mai vrouw voerden, erg stroef vond verlo pen en dat mevrouw H. eens tegen haar gezegd had: „Er is iets ergs gebeurd. Met het verhoren van de getuigen ver liep de eerste dag. Vandaag krijgt de officier van Justitie mr. J. Booster gele genheid voor het uitspreken van zijn re quisitoir. Daarna zal mr. B. Drion de verdediging voeren. Onderzoek naar tandbederf lerslaggevi DEN HAAG Op initiatief van staats secretaris Kruiainga (Volksgezondheid) zal een landelijk onderzoek worden inge steld naar tandbederf (carias) bij kinde ren. Een aantal geselecteerde school- tandverzorgingsdiensten zal dit onder zoek naar de toestand van gebitten aan twaalfjarigen uitvoeren. Geïnteresseerde in hygiëne van damesondergoed opgespoord AMSTELVEEN (ANP) De 21-Jarige R. E. B. uit Amstelveen blijkt de man te zijn die zich sinds juli vorig jaar in diverse plaatsen in ontf land heeft uitge geven voor arts en In die kwaliteit huis vrouwen trachtte te bewegen zich ten de le te ontkleden in het kader van een on derzoek naar de hygiëne van dameson-1 dergoed. Slechts ln enkele gevallen luk te het hem zijn onderzoek uit te voeren, J onder anderen bij een meisje in Amstel- Behalve aan deze stad bracht hij on der meer bezoeken aan Katwijk, Abcou de, Vreeland, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Arnhem en de omgeving van Den Haag. Doordat een vrouw in Katwijk zich het kenteken van zijn auto wist te herinne ren kwam de politie achter de identiteit van de jongeman. Op verzoek van de Amstelveense recherche meldde hij zich gisteravond op het politiebureau, waar hij alles toegaf. Hij zou geen oneerbare bedoelingen hebben gehad, maar alleen de voldoe ning willen hebben dat de vrouwen hem als arts accepteerden. Omdat geen straf bare feiten aan het licht zijn gekomen werd de jongeman weer naar huis ge zonden. ROTTERDAM (ANP) Het neerleg gen van de praktijk door enkele huisart sen in Rotterdam-Zuid heeft per 1 janua ri de situatie veroorzaakt, dat ongeveer 4.000 inwoners van Rotterdam-Zuid zich niet of met de grootste moeite van huis artsenhulp kunnen voorzien. Het meest kritiek dreigt hierbij de situatie te den voor de bewoners gevestigd in of nabij de zogenaamde Afrikaanderbuurt Gemeentediensten zjn reeds enkele ken bezig in of nabij de Afrikaander buurt een geschikte praktijkruimte te vinden voor een huisarts, die in deze omgeving wil gaan praktizeren. Burge meester en wethouders onderzoeken ver der op welke wijze de vorming van eer groeppraktijk in dit gebied, waartoe en kele artsen zich principieel bereid heb ben verklaard, van gemeentewege kan worden bevorderd. (ADVERTENTIE) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Kard. Alfrink naar Duitsland UTRECHT (KNP) Kardinaal Al trink Is gistermiddag per trein naai Duitsland vertrokken. In Bonn en Düs- ssldorf zal hij ais president van de in ternationale Pax Christi-vredesbeweging spreken over oorlog en vrede, zulks op uitnodiging van de Duitse afdeling der Pax Christibeweging, van de Evange- llsch-Katholische Arbeitakreis en de Evangelisch-Katholische Studenten Ge- meinde. In Bonn aal hl) de gaat zijn van de apostolisch nuntius in Duitsland, mgr. HET is al bijna 15 Jaar geleden dat de 38ste breedtegraad de scheidslijn werd tussen Noord- en Zuid-Korea na de eerste grote krachtproef tassen het communisme in opmars en de weste lijke wereld. De oorlog was vooraf gegaan door een ln felheid steeds meer toegenomen koude oorlog, die in Europa z|)n oorsprong vond. maar in Azië zijn breekpunt. Drie Jaar golfde de strijd op en neer: eerst een Noordkoreasnse vloedgolf, vervolgens een Amerikaanse tegenactie, dan een Chinese overstroming, tenslotte een westerse kruistocht, die verzandde b|j de 38ste breedtegraad. I11 de jaren die volgden is het aan de grens betrekkelijk rustig geweest, al hebben de incidenten van de laat ste jaren duidelijk gemaakt, dat de grens geen garantie biedt voor een duurzame vrede. Dit is te meer geble ken sinds in Noord-Korea de Chinese invloed terrein heeft gewonnen ten koste van de Russische. Het communisme is in Korea ont staan als reactie tegen de Japanse bezetting, die in 1910 begon. Na de Japanse nederlaag ln 1945 kwam het noorden, evenals Oost-Europa, onder Russische Invloedssfeer, het zuiden werd door de Amerikanen bezet. Vanuit Rusland kwam Kim Il-sung naar Noord-Korea, een balling, die in zijn land volslagen onbekend was. Maar dank zij de Russen kreeg hij de macht, een macht die hij, ondanks tegenwerking van Chineesgezlnde communisten, volgelingen van de in Yenan verblijvende Mao en van de communistische guerrilla's wist te behouden. Kim Il-sung heeft daarna veilig ge laveerd tussen de twee grote com munistische machten. Het ideolo gisch geschil tussen Moskou en Pe king gaf hem de kans een onafhan kelijke positie ln te nemen en zijn hechte banden met Moskou wat los ser te maken. De nadering van de culturele revolutie maak het hem mogelijk ook ten aanzien van China de Koreaanse zelfstandigheid te be nadrukken, al bracht dit tevens een den minder nog dan ln Zuid- Vletnam voor het regime van Ho Tsjl mlnh. Deze afwijzing van Zuid-Korea van de avences uit het noorden heeft een toestand geschapen, waarin allerlei kleine Incidenten elkaar zijn gaan afwisselen. Het aantal grensschen- dlngen is vorig jaar snel toegenomen en daarmev.- het aantal slachtoffers aan beide zijden. In het teken van verinniging mee van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Hoe verschillend de situaties ook zijn, toch zijn er overeenkomsten met de toestand in Duitsland en Vietnam. In elk van deze, door een verdrag ge scheiden staten, blijkt een verlangen naar eenheid te bestaan en een zich afzetten tegen protectie van buitenaf. Evenals in Vietnam is dit verlangen in Korea het sterkst aan de kant van het noorden. Noord-Korea hoopt nog steeds op de „bevrijding van het zuiden", maar vindt voor deze hoop nog weinig grond. Zuid-Korea heeft zich, mede door de oorlog ln Vietnam, wel heel sterk aan Amerika gebon den. En sinds de Koreaanse oorlog kan van het zuiden weinig sympa thie voor het noorden verwacht wor- die strijd stond ook het kidnappen van zeventien studenten in Duitsland door Zuldkoreaanse agenten, enkele maanden geleden. Met anderen wer den deze zeventien tenslotte veroor deeld wegens het voeren van actie voor het noorden. In deze sfeer van groeiende koude oorlog is het nu tot een gevaarlijke crisis gekomen. Amerika heeft be sloten tot een groot vlagvertoon, al moet betwijfeld worden of het zijn vingers wil branden uan een tweede Aziatische oorlog. Noord-Korea zal, wil het zijn zelfstandigheid bewaren ten aanzien van Moskou en Peking, de zaak niet verder op de spita drij ven. En deze overwegingen geven maar één mogelijkheid: redelijk over leg. ROTTERDAM (ANP) Op de hearing die gisteravond door de PvdA In Hoog vliet werd belegd, kwam duidelijk naar voren dat de inwoners van deze Rotter damse satellietstad bevreesd zijn voor de gevolgen van ernstiger rampen dan die waarmee ze zaterdag geconfronteerd werden. Met name het gevaar dat gif tig gaa zich over de woonwijken zal ver spreiden wordt nu duidelijker aange voeld dan voorheen. In dit verband nam de Hoogvlietse huisarts J. C. Bol geen blad voor de mond. Sprekend over de plaats Rozen burg, gebouwd in een put ln 't opgespo ten industrieterrein, voorspelde hij de mogelijke gevolgen van een ramp, waaraan giftig gas te pas komt. „Een beter massagraf kunt u zich niet voor stellen". Wanneer de absolute veilig heid door de industrie niet gewaarborgd kan worden is er, aldus deze spreker, slechts een alternatief: „Rozenburg af breken". De ramp in het Botlekgebied komt bin nenkort aan de orde in een gesprek tus sen de bewindsleden van Binnenlandse zaken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid en mr. J Klaasesz, commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland. Nagegaan wordt of de veilig heidsvoorschriften voldoende stringent waren en of de veiligheidsmiddelen op 4* Juiste glSAtMO (ADVERTENTIE) Eon voorbeeld oit bot groto Mossol en Versteege assor timent. DE ENIGE ECHTE HAMMOND Het orgel dat reeds 30 jaar aan de top staat. Beroemd, bebeod, ongeëvenaard. ee Alleenverkoop voor Den Heeg, Lelden, Delft en ometreken MOSSELVERSTEEGE Alle geede merken In tée teek Dtn Mug droning» - Htarl» Zoetmanctrut Ud - 40c. ToL 07Q-333970° DAGBLADCONCENTRATIES (Van onze parlementaire redactie DEN* HAAG Persraad Is giste re» nagenoeg gereed gekomen met do opstelling van het door minister Klompé (C.R.M.) op korte termjjn gevraagde rapport Inzake de situatie In de dag bladwereld. De aanleiding hiertoe vorm de het verschijnsel vsn de dagblad con centratie* en de nauw daarmee verhand houdende financiële situatie, waarin de dagbladen verkeren. Naar verluidt sluit een aantal aan bevelingen ln het thans gereedgekomen rapport aan op sommige verlangens die de Vereniging de Nederlandse Dagblad pers (N.D.P.) waarin de uitgevers van dagbladen verenigd zijn reeds eerder bij de regering heeft geuit. Dit betreft dan met name de wens om het fiscaalregime voor de dagbladen te verzachten door bepaalde belastingfaci liteiten te verschaffen. In dit verband noemde men een verlaging van de om zetbelasting en een speciale regeling voor de dagbladen bij de invoering van het nieuwe toekomstige systeem van be lasting over de toegevoegde waarde (B.T.W.). Het rapport van de persraad wijst er op, dat een zachter fiscaal regime een belangrijk middel kan vormen om ver dere concentraties In de dagbladwereld te helpen tegengaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5