ROSSINI'S „LE COMTE ORY" Postkoets „Open oog' voor cineast Herman van der Horst Boeiende vertoning, vol raffinement van Nederlandse Operastichting PAGINA 2 DE LETDSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 1968 Amerikaans machtsvertoon tegen Noord-Korea jyiET veel machts- en vlagvertoon heb- *ben de VS gereageerd op het enteren van de Pueblo, die, zoals bekend met zijn bemanning van 83 koppen opge bracht is naar de Noordkoreaanse ha ven Wonsan. Wat de bedoeling van de VS is, is niet geheel duidelijk. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat er sprake is van een voorbereiding tot een actie. Even min ls waarschijnlijk, dat de Noordko- reanen zo diep onder de indruk raken van al dat machtsvertoon, dat zij schip en bemanning nu ijlings terug zullen gaan geven. In de laatste weken is de situatie in Korea bepaald onprettig geworden. Inci denten waren en zijn aan de orde van de dag en een Noordkoreaanse infiltra- tieploeg heeft geprobeerd de president van Zuid-Korea te vermoorden. Wellicht grijpen de Amerikanen het incident-Pue blo aan om Noord-Korea eraan te herin neren, dat Zuid-Korea nog altijd onder Amerikaanse bescherming staat. Boven dien willen zij misschien aantonen, dat meer aandacht voor Korea niet inhoudt dat de Amerikaanse inspanningen in Vietnam verminderd worden. Zoals gezegd lijkt een voorbereiding tot et andere actie niet waarschijnlijk. Een dergelijke actie, van welke omvang ook, brengt misschien wel het schip maar niet de bemanning in Amerikaanse handen. Overigens bestaan er rondom het inci dent nog tal van vragen. Was de Pue blo in territoriale wateren, wat daar dan ook onder verstaan moet worden, of niet? Waarom kwam een dergelijk be langrijk, nauwelijks bewapend schip, zonder enige bescherming zo dicht on der een vijandige kust? Zeker is in ieder geval, dat de situatie in het Verre Oos ten er niet plezieriger op is geworden. De gulden middenweg MERGENS woedt de controverse tus- sen wat we gemakshalve dan mmaar „links" en „rechts" zullen noemen, fel ler dan op het terrein van de communi catiemedia. VVD-feestspreker senator Van Riel heeft daartoe misschien niet onbedoeld, maar wel ondoordacht een forse bijdrage geleverd. Mrewkaardig is, dat deze controverse „links-rechts" zich niet tot politieke te genstellingen beperkt; er wordt dikwijls het gehele levenspatroon bijgetrokken, zoals opvattingen over fatsoen, ethiek, eer en verantwoordelijk ten opzichte van de medemens. Zullen er niet verschillende Nederlan- lers, wanneer ze zien en horen hoe par tijen in deze controverse elkaar in ge breke stellen, denken aan het verhaal van de vos die meende de passie te. moeten gaan preken? Wij vinden hier een typisch voorbeeld aanwezig van de grote bezwaren die er in Nederland zullen rijzen, wanneer al les moet worden opgedeeld in twee groe pen. We hopen dat de groep van men sen die, wanneer de ingeslagen weg niet snel verlaten wordt, een groeiend onbe hagen zullen krijgen over zowel het een als bet ander, sterk gaat groeien. Want de middenweg in de controver se die we hier aan de orde stellen, lijkt ons toch echt een gulden middenweg te zijn. Een weg, die niet bewandeld wordt omdat men niet zou durven kiezen, maar een weg die men uit overtui ging prefereert, waar beide alternatie ven onaanvaardbaar zijn. Niet om een ad-hoc uitgevonden prin cipe maar eenvoudig vanuit een alge meen verantwoordelijkheidsgevoel voor de eigen persoon en de wereld waarin we die persoon tot ontplooiing moeten brengen. Leven op een vulkaan IJET is economisch vanzelfsprekend, '•dat in het Botlekgebied grote raffi naderijen staan. En het is ook logisch, dat tal van industrieën zich daar en rond de Europoort hebben gevestigd. Maar te sterke concentratie van nij verheid levert gevaren op. De mensen die daar wonen leven in zeer verontrei nigde lucht en staan bovendien, als zij bij de chemische bedrijven wonen, bloot aan explosiegevaar. In de aanloop van de industrialisatie, in de vorige eeuw, werd niet op deze bezwaren gelet. We hebben aan die on achtzaamheid, voortgekomen uit onkun de, maar ook uit een negatie van hu mane overwegingen, de dorre, giftige gebieden als de Roerstreek, de gebieden rond Sheffield en Birmingham en Penn- sylvanië te danken. Streken waar vrij wel geen apdere dan zwavelhoudende luchi in te ademen valt, en waar thans de overheid, eindelijk met de meest mo derne middelen de luchtvervuiling dage lijks observeert nu het vrijwel te laat is. Natuurlijk hebben alle grote bevol kingscentra, alle miljoenensteden, ook zonder enige industrie, te lijden aan luchtvervuiling, door de auto's, en dooi de nog vaak gebrekkige verwarmings installaties in de woningen. Maar ner gens is dit erger dan in de echte indus triegebieden. Reeds om redenen van hy giëne zijn dus industriële concentraties als de Botlek en Europoort een dubieu ze zaak maar nog erger wordt het als in zulke streken honderdduizenden mensen wonen. De bewoners van Hoogvliet, die noch gezonde lucht kunnen inademen, noch „fatsoenlijk" water kunnen drinken, le ven gisteravond hebben ze zich nog eens duidelijk uitgesproken op een vulkaan. Men mag het dan „toevallig" noemen, dat er in één week twee explosies zijn voorgekomen. Maar het is eveneens toevallig, dat er maar twee dodelijke ongevallen hebben plaatsge vonden. Een geschikte plaats voor wo nen kunnen we Hoogvloet bepaald niet noemen, en als we nagaan wat voor ei sen de wetgever soms meent te moeten stellen aan de industrie men zie de Hinderwet daar maar eens op na dan begrijpen wij niet hoe zo dicht bij een raffinaderij duizenden mensen mo gen wonen. Evenmin begrijpen we dat bij zo'n raffinaderij een kantoorgebouw mag staan. We leven in een klein land. Spreiding van industrie en van bevolking is moei lijker dan in vele andere landen. Bo vendien moeten we blij zijn, dat de in ternationale raffinaderij-industrie ons land ook een kans geeft. Maar dat neemt niet weg, dat heel het gebied rond de Rijmond wel eens de aandacht van de regering mag hebben. Kan men in ons land voortgaan met de samen balling van industie en van mensen in die streek? Wordt een dichtbevolkt deel van Nederland niet onbewoonbaar en onbruikbaar, als we zo doorgaan? Het Westland lijdt al sterk onder de luchtvergiftiging. De overheid zal een strenger beleid inzake ruimtelijke ordening moeten vol gen: want de afschuwelijk agglomera ties in de aanvangsperiode der industria lisatie zijn thans helemaal onduldbaar, nu we naast fabrieksrook ook nog te maken hebben met'giftige uitlaatgassen gen: want de afschuwelijke agglomera- en explosieve industrieën. De door toevallige omstandigheden vrij beperkte ramp van Pernis vormt een ernstige waarschuwing. Probleem blijft bij afwijzing van het regeringsvoorstel VENTUEEL vrijkomende woning- wetwoningen zullen toch onbetaal baar blijken voor mensen met lage in komens. Dat is één van de motieven waarom het overlegorgaan der drie gro te vakcentrales het plan Bogaers-Schut voor een extra-heffing op de huur van door beter betaalde bewoonde woning wethuizen blijft afwijzen. Overigens mét de erkenning dat minister Schut het plan van zijn voorganger aanzienlijk verbeterd heeft. Maar welke realiseerbare oplossing hebben de vakcentrales dan voor de laagst betaalde woningzoekenden? Ze vinden dat die individueel hun toesla gen zouden moeten krijgen, maar zo iets kost geld, waarvoor de schatkist thans geen enkel perspectief opent. Men zou zich kunnen voorstellen dat in plaats van naar individuele huurtoeslagen te sturen, de overheid de laagst-betaalde probeert te helpen door de bouw van al leen voor hen bestemde extra-gesubsi dieerde woningen, waarvoor ook weer speciale voorzieningen zullen gelden bij de afbraak van de subsidies. Maar ook dat kost weer geld en dat moeten de vakcentrales toch uiteinde lijk gevoelig worden voor het feit, dat dat geld mede ontbreekt doordat menig burger ten laste van de schatkist een economisch te lage huur betaalt. Inderdaad blijft de vraag of de voor genomen huurbelasting de doorstroming snel en afdoende bevorderen zal. Dat lukt o.i. alleen maar in samenwerking met andere maatregelen waarvoor nieu we subsidie-politiek er één kan zijn. Kenmerkend is bijvoorbeeld dat de laat ste maanden de interesse voor een ei gen woning bij verschillende woning wethuurders groter geworden is. En daarnaast blijft er het financieel resultaat van de extra-heffing. Waar schijnlijk zijn eventuele verdere maat regelen voor de oplossing van de wo ningnood der minst-betaalden (denk bij voorbeeld aan de krotopruiming) van het van de subsidies terugbetaalde be drag financieel afhankelijk. Want ook de volgende miljardennota staat al weer in het centrum van vele aanspraken. Marianne Kreuzer uit hechtenis ESSEN (DPA) De voormalige ad vocate Marianne Kreuzer die In februa ri vorig jaar In het proces Dominas tot zes Jaar gevangenisstraf werd veroor- eeld, ls wegens haar slechte gezond heid gisteren uit voorlopige hechtenis in Essen ontslagen. Marianne Kreuzer was een van de voornaamste beklaagden in het proces tegen de bende juwelenrovers die in Duitsland en Nederland had gewerkt. Het vonnis tegen Kreuzer was nog niet rechtsgeldig omdat omtrent een revisie nog geen besluit is genomen. De advo cate is eens als verdedigster opgetreden voor de chef van de bende, Petras Do minas, die tot vijftien jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Later werd zij medeplichtige. Zij werd veroordeeld wegens mede plichtigheid aan roof, heling, poging tot moord en andere delicten. In het pro ces dat vorig Jaar februari werd gehou den, werden negen medeplichtigen van Dominas tot gevangenisstraffen van ze- ntien maanden tot dertien jaar veroor- Cora Canne Meyer in nieuwe Franse opera GRENOBLE (AFP) De Nederland se azngeres Cora Carrne Meijer zal een van de belangrijke rollen vertolken in de nieuwe Franse opera „La Chartreu se de Parme", waarvan op 7 februari in Grenoble ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen de wereldpre mière wordt gegeven. Het libretto is ontleend aan de beken de roman van Stendhal. De componist is Henri Sauguet, die ook de uilvoering zal leiden. De regie is in handen van Jacques Etcheverry .Andere solisten zijn Christine Stutzmann, Georges Lic- cioni en Jacques Doucet. Ter gelegenheid van een Jeugd- postzegelexpositle in Rotterdam wordt, zoals gemeld, een rit met een postkoets gemaakt. Met de postkoets kunnen en veloppen worden meegegeven. Inlich tingen hierover worden verstrekt door het exposltiosecretarlaat, waarvan het telefoonnummer gisteren niet juist is gepubliceerd. Het Juiste nummer is: 010—28.22.3flL Vanavond via Ned. II De wekelijkse rubriek „Open Oog", die de NTS vanavond via Ned. II uitzendt (19.2520.00 uur) bevat een interview met de filmer Herman van der Horst, wiens jongste werk „Toccata" dezer dagen in première is gegaan, llit „Toc cata" zullen enkele fragmenten worden getoond. Een van de andere onderwer pen is „De Rotterdamse diergaarde Blijdorp in de winter". Verder komen dc ANVV-tips, het wekelijkse spelletje cn het weekjournaal aan de orde. Op Nederland I is de beurt aan de NCRV. Na „Hier en Nu" en de tv- strip „Stoelendans" is er een program ma gewijd aan „'t Winkeltje" van Ansje van Brandenberg, dat is onder gebracht in een van de kelderruimten van de Rotterdamse Doelen. In dit café-chantant zingt zij vanavond lied jes van Tonny van Verre en Alexander Pola. Haar man, de acteur Steye van Brandenberg, werkt aan dit program ma mee. De verbindende teksten wer den geschreven door Ansje van Bran denberg. Voor de begeleiding en de arrangementen zorgt Rudi Pieters. (Ned. I, 21.25—21.50 uur). „Het ziekenhuis als werkplaatsis het onderwerp van gesprek in de vrijdag avondserie van de NCRV: „De Zeven tigers", tussen jongere en oudere men sen, die werkzaam zijn in ziekenhui zen. (Ned. I, 22.10 uur). Het ziekenhuis heeft een plaats in onze samenleving, met een geheel eigen sfeer. Intenser dan waar ook, kan men hier ervaren, dat het leven op het spel staat. Na tuurlijk blijft het ziekenhuis ook niet buiten de stroom van ontwikkelingen, Mechanisatie doet zich ook hier voor en het beschikbare instrumentarium vereist steeds meer kennis. Beant woordt de huidige organisatie van het ziekenhuis aan deze ontwikkeling? Zijn de artsen en het verplegend personeel opgewassen tegen de eisen, die aan hen worden gesteld?- Is het niet dringend nodig bestaande structuren en verant woordelijkheden te herzien? Deze en vele andere vragen komen aan de orde in de derde aflevering van de serie „De Zeventigers", waarvan de samen stelling in handen is van' de heer N. van Gelder. Papandreoe De NCRV-televisie zal Nieuwe omroepster bij K.R.O.-televisie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Dezer dagen zullen de kijkers een nieuwe (free-lance)-tele- viesie-omroepster op het beeldscherm zien verschijnen. Het is de 27-.jarige mevrouw Eveline Velsen uit Amster- Mevrouw Velsen is in Soekaboemi ge boren, gehuwd met een Amsterdamse jurist en heeft twee kinderen, resp. een dochtertje van drie en een zoontje van een jaar. Nadat zij haar einddi ploma MMS had behaald, verwierf ze de MO-akte Nederlands, waarna zij lessen aan de academie voor mode- en reclametekenen volgde. Mevrouw Velsen was geruime tijd secretaresse en gastvrouwe bij het Holland-Festival. van het tv-programma een extra-uit zending van „Hier en Nu" verzorgen. In dit actualiteitenprogramma heeft Nic Heizenberg een gesprek met An dreas Papandreou, de zoon van de oud premier van Griekenland. Dit inter view is gisteren te Parijs op film vast gelegd. (Ned. I, 22.45 uur). Telefoon enquête Overleg VARA-PTT voortgezet (Van o e omroepcorrespondent HILVERSUM. De besprekingen tus sen de vertegenwoordigers van de cen trale directie der PTT en de heer Piet te Nuyl jr., hoofd van de VARA- televisie, over de telefoon-enquête in „achter het nieuws" worden vandaag voortgezet. De conferentie van gisteren heeft geen resultaat opgeleverd. Mocht het over leg vandaag geen oplossing brengen, dan zal de VARA-televisie haar enquê- ete moeten staken, aangezien de PTT dan van elke medewerking zal afzien. Men wenst bij de PTT niet het - risico te lopen, dat een belangrijk communi catiemiddel als de telefoon wekelijks ten gevolge van overbelasting in het ongerede raakt. Belangrijke lijnen van politie, brandweer, GGD, ziekenhuizen, doctoren etc. mogen niet de dupe wor den van een bliksem onderzoek per telefoon, waarvan de uitslag elke we tenschappelijke 'waarde mist; en meer bedoeld is als een binding tussen een omroep en de kijkers. „Goudgevers-Goudzoekers", Ad Lange- bents KRO-programma over ontwikke lingshulp, was voor in dit onderwerp geïnteresseerde kijkers van de voor treffelijkheid die we van een bijzonde re Brandpuntuitzending mochten ver wachten. Dat die geïnteresseerden waarschijnlijk 'n betrekkelijk klein per centage van de kijkers getroffen, mag, geloven wij nauwelijks als bezwaar gel den gezien de originele wijze waar mee dit programma was opgezet en uitgevoerd. Die opzet: het als uitgangspunt nemen van een boeiend inzicht van de Kongo lese econoom Etienne Ndonyola. De ui voering: reacties, daarop (vrijwel zon der dat eèn der deelnemers in herha ling verviel!) van een aantal hier stu derende mensen uit verschillende ont wikkelingslanden benevens van zeer ge kwalificeerde deskundigen uit ons land, benevens één Belg. Jammer, dat men het te mooi wilde doen, n.I. via een directe uitzending- met-simultaanvertaler. Dat systeem gaf het programma te vaak iets hope loos, vermoeiends. Wnt de vertaling ging hortend en stotend en bleef boven dien een paar seconden achter op de originele tekst die ook duidelijk hoor baar was. Voor wie die tekst meest al Engels kon volgen werd het be luisteren van de betogen een hels moei lijke en als gezegd, verschrikkelijk ver- moelende bezigheid. Had men het programma, gewoon ou derwets, vooraf op ampex uitgelegd en ondertiteld dan had men a. de sprekers ongehinderd in eigen taal kunnen be luisteren b. de uitzending in alle rust kunnen ondergaan zonder de overlast van de doorelkaarheenpraterij. Een goed programma werd hier nodeloos ten dele om zeep gebracht. Er zijn mensen die de zendtijd voor acht uur als een Pipoverlenging be schouwen, een soort kinderuurtje, waar ook de groteren een oogje aan kunnen wagen. Die mensen zijn niet best af met de nieuwe KRO-serie „Zonder tra lies", die bij zijn start gisteren nogal aan de sombere kant was. Wij waren van mening dat deze Britsse reeks een gelukkige tegenhang kan vormen tegen de flauwekul van „De vliegende non". Er werden levensgrote problemen aan gesneden op de realistische wijze van de betere Britse tv-serie als Corona- tionstreet of Z.-Cars. Als „Zonder tra lies" ook in de volgende afleveringen dit niveau houdt, vinden we het een waardevolle programmaverrijking. Zelfs vóór acht uur. Ook het korte KRO-tv-spel mocht er zijn. Auteur Gert Hofmann leende er voor bij Max (De Brandstichters) Frisch maar 't deed het met originele wendingen en 'n pittige dialoog. Egbert van Paridon speelde de gemakkelijk beïnvloedbare burger Otto Mol voor treffelijk. Het bleek bovendien 'n voor deel dat de Centrumdirecteur prak tisch nimmer op het scherm komt. Hij is een der heel weinigen die je als tv- I kijker niet kan „uittekenen". Voor Frans Vorstman, zijn tegenspe ler, geldt dat minder. Maar omdat hij hier al zijn vorige t.v.-rollen over trof vonden we dit geen bezwaar. Ka rin Haage bleef wat achter bij wat haar twee collega's te bieden hadden. Regisseur Paul Pouwels leek hard ge werkt te hebben op de dialoogregie en hij kwam met beelden die de half-re- ele inslag van het spel goed overbrach ten. Vg. NEDERLAND I: (STER- reclameuitzendingen oi 18.55, 19.03, 19.56 i 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Pick-up, platertprogr. NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Stoelendans, tv-spel 21.25 uur: Café-chantant, 't Winkeltje 21.50 uur: Farce majeure, cabaret HILVERSUM I: NCRV: 20.45 uur: Koning in een kooi,, luisterspel 22.40—23.55 uur: All-in, amusements programma De zeventigers, documentaire NTS: 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II: (STER- reclameuitzendingcn or 18.55 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signaleringsprogr. 20.00 uur: Journaal HILVERSUM II VARA: 21.10—22.30 uur: Concert door Noorde lijk Philharmonisch Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenkeus AVRO: 20.20 uur: Peyton place, tv-serie 20.45 uur: Danstest '68 21.57 uur: Televizier, actualiteitenrubriek NTS: 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I: TELEAC: 13.30 uur: Automatisering 14.C0 uur: Polemologie 14.30 uur: Russische les NTS: 15.00 uur: Schaatsen in Oslo, reportage Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, ,23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma ke muziek. 18.30 Nlei Nieuws. 18.15 Berichten. 18.20 Uitzending van 't Gereformeerd Politiek Verbond. 18,30 Hee: programma voor onvolwassenen. 19.00 Jazz- rondo. 19.20 De Nederlander, van morgen, lezing. 19.30 Nieuws. 19.35Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter begrip: muzikale lezing. 20.45 Jeruzalem, gesprek. VARA: 21.00 Europees kampioenschap hard rijden op de schaats voor heren te Oslo en het wereldkampioenschap hardrijden op de i. 22.55 Stereo: Prettig Weekend1 ;erd platenprogramma. 23.55—: 0 Lichte muziek. 18.45 Sport- Lichte muziek. 19.4! kunstkroniek. (9.35 Waterstanden). ll.Oi Nieuws. 11.02 Het maskerspel der religie, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraag- 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Zon der grenzen: een rubriek over missie er zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven platenprogramma voor de militairen KRO: 14.00 P.M.: familieprogramma. (16.00—16.02 Nieuws). ----- - listisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Van de voorpagina: persover zicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. 10.30 Sores van Dorus: licht programma. 10.50 Wegwijs: tips voor trips 30 Nieuws. 11.02 Finale assband Concours 1966. kroniek. 11.45 Metropole nu en later, lezing 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tussen start en fi nish: actueel sportnieuws, (waarin: op de schaats voor heren in Oslo). 13.0( Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Reportages van het Europees kam pioenschap hardrijden op de schaats voor he ren in Oslo en het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames in iki. VARA: 16.30 Lichte grammofoon- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarlee programma. (10.00 Nieuws.) NRU: 13.30 Zuidzee-Serenade. 14.00 Nlei T(w)ieneraitia: programma voor tl twens. 15.00 NleuWS. 15.02 Halte w8lÏ»?óS 'acKo tl tel ten'. ftlklicht pla- amma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 nu: wekelijkse sportshow met llch- berlcht, mededelingen, progi Henry Moore in Kröller-Müller OTTERLO Op 4 mei a.«. be gint in het Rijksmuseum Kröller-Mül ler te Otterlo de grote tentoonstelling die ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van Henry Moore In verschil lende landen van Europa wordt gehou den, haar tournee. (De expositie wordt In de herfst van 1968 In het Mnsenm Boymans-Van Beuningen getoond). In het museum en beeldenpark zul len ca 75 beelden en 40 tekeningen worden geëxposeerd daterend van 1922 tot 1967. Er werd niet alleen gestreefd naar een adequate vertegenwoordiging van alle periodes van Henry Moores oeu vre maar tevens werd de nadruk ge legd op werken die in de laatste jaren zelden op het continent werden getoond. De beeldhouwer zelf is ten nauwste betrokken geweest bij de keuze en heeft zijn eigen collectie vrijelijk ter-beschik king gesteld. Een bijzondere attractie zal o. a. zijn de expositie der schets boeken uit de tweede wereldoorlog en vooral ook die uit de jaren 1924-36; bo vendien zal er een grote vitrine worden gemaakt met de schelpen, botten en andere curiosa die Moore zijn hele le ven verzameld heeft. Er wordt een uitvoerige, rijk geïllu streerde catalogus gemaakt in het En gels en Nederlands waarin tal van nim mer gepubliceerde (persoonlijke) gege vens en afbeeldingen worden opgeno- Onze mening, uitgesproken in de in leidende beschouwing over „Le Comte Ory" van Gioacchino Rossini, dat deze opera, in een vloek en een zucht ge schreven, tot de betere werken van de Italiaans-Franse meester behoort, von den we In de uitstekende vertoning, ons gisteravond door de Nederlandse Opera stichting in het Scheveningse Circusthe ater geboden, volledig bevestigd. Verto ning, die dit stuk alle recht deed weder varen - om met de aankleding, afgestaan door de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel te beginnen: hier openbaarde zieh een zinvolle en kleurrijke fantasie, die de lichtelijk spottende, lichtelijk iro niserende sfeer, in deze opera levend, ook voor het oog geheel waarneembaar Doch het oog werd zich meer bewust door een zich daaraan volledig aanpas sende regie; hier kreeg ieder detail, de kleinste beweging, de mime, de oogop slag, zin door de muziek, die men te horen kreeg. Waardoor de stelling weer eens' bewezen werd, dat een goede regie (ADVERTENTIE) VRIJDAG 26 JANUARI 1968 583ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen f. 50 zijn gevallen f. 100 zijn gevallen f. 200 zijn gevallen f. 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende opi op nummers eindigende opt Een prlje van f. 2000 le gevallen op het nummer; 051784 Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer: 008772 Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer; 060302 Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer: 040845 Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer: 098395 Een prijs van f. 5000 Is gevallen op het nummeri 001067 De prfjs van f. 25000 Is gevallen op het nummer: 052943 uitsluitend en alleen bepaald wordt door de partituur, door de zich daarin bevin dende noten., we kunnen ons geheel voorstellen, dat een man als Herbert van Kara jan enscenering, regie en mu zikale directie in één hand wenst te hou den..! Dat was hier niet het gevel, doch het moet onmiddellijk gezegd: de mogend heden konden het blijkens het gebode- ne uitstekend met elkander vinden. Slechts één opmerking moet ons in dit verband van het hart: we hadden de tempi, door dirigent Alberto Erede ge nomen, voortdurend iets scherper ge wenst, het champagneachtigevan de muziekkarakteristiek van Franz Liszt was daardoor nog beter tot zijn recht ge komen. De drieëenheid voor de artistieke gang van zaken verantwoordelijk met ge noemde Alberto Erede was dat Anthony Besch en Thiérry Bosquet vond voor deze opvoering uitstekend materiaal om mee te werken: 'n voortreffelijk voorbe reid Brabants Orkest in de bak, dat zich op zeer prijzenswaardige wijze van zijn taak kweet, een bekwaam koor ten to nele, dat met kleur en klank voortdu rend de discipline opbracht, die de schijnbaar zo nonchalante Rossini op al le momenten op een bijna meedogenlo ze wijze eist en een groep solisten, die zich, hoe dan ook bijeengebracht, aan ons vertoonde als een gesloten team. Dat werd bewezen door de Comte Ory zelve, gisteren door Serge Maurer, naar we hoorden een nieuweling in deze ere- Componiste Del Riego overleden LONDEN (AP) Madame Terese del Riego, de componiste van meer den 300 populaire songs, waaronder „Do dry those tears" en „Homing", is In 'n rust- huls in Norfolk op 91-jarige leeftijd ge storven. Zij werd in Londen geboren en opgeleid in het klooster van het Heilig Hart en het West Central College of Music. Zij schreef haar eerste song toen zij 12 jaar was. Haar liedjes werden gezongen door artiesten als Clara Butt, Melba, Eva Turner, John Coates en Maggie Teyte. „Homing" was een van de hits Ujden» de eerste wereldoorlog. atie, een voortreffelijke, fraai zacht zin gende tenor, die ook geraffineerd goed wist te spelen. Doch niet minder door de twee sopranen uit. het gezelschap, de page Isolier Dolores Crivellari en gTavin Adèle Eliane Manchet van wie we met opzet Isollier het eerst noe men: we vonden haar namelijk het mooist. Bijzonder aantrekkelijk in hun optre den waren voor ons de figuren van Raimbaud Heinz Blankenburg en de gouverneur Pieter van den Berg die al actuei^end excellent zongen. De kostelijkste scene in deze tweeak- ter: we vinden hem in 't laatste bedrijf, waar Rossini, in zijn diepste wezen een echt achttiende-eeuwse operacomponist, zich met alle genot, d amoralist ken merkend-, aan vermomming en bedrog overgeeft door als nonnen verklede in dringers te laten optreden de spot bereikt hier zijn hoogtepunt. Ge moet zo ge er gisteravond nog niet geweest bent, gaan zien en horen. En ge krijgt er de kans toe: morgenavond als, In het Circustheater, de tweede (en laatste) opvoering gaat. Doch als graaf Ory treft ge dan niet Serge Maurer, maar Michel Sénèchal. B.R. Kröller-Müller loont eigen tekeningen OTTERLO In februari en maart zal in het Kröller-Müller Museum te Otterlo, verspreid over het gehele ge bouw, een expositie worden gehouden van circa 145 tekeningen uit eigen bezit Het is de eerste keer dat dit aspect van de collectie zo ruim getoond zal worden. De aanleiding tot deze expositie 1* de verschijning van de eerste druk van een tekeningencatalogus, waarin ruim 3000 tekeningen van 340 kunstenaars behan deld worden en circa 325 werken afge beeld. Twee groepen domineren in de teke ningencollectie (de generatie van Is. Israëls en Van der Leek enerzijds en de contemporaine beeldhouwers ander zijds), maar globaal genomen kan men zeggen dat van alle schilders en beeld houwers uit de 19e en 20e eeuw, die in de Kröller-Müllercollectie vertegenwoor digd zijn, ook tekeningen werden aan gekocht. LE COMTE ORY (opera I Eugène Scribe en r Muziek: Gloacchtno Rosslnl Personen: Graaf Orly Serge Maurer ~s gouverneur J Een vriend Paolo Gortr Allee, boerenmeisje Muzikale leiding: Alberto Erede; regie Anthony Besch; Instudering: Patrict Libby, decors/kost. Thierry Bosquei Het Brabants Orkest; Het Nederland: Operakoor; koordirigent: Cor Olthui: In plaats van kaarten. Na een kortstondig geduldig gedra gen lijden, overleed heden, op de leeftijd van 54 jaar, mijn lieve vrouw, moeder, schoonmoeder, zus ter en schoonzuster JOHANNA MARIA HOOGERVORST geboren van Denzen echtgenote van Hendricus Marcellus Hoogervorst H. M. Hoogervorst Leo en Miek Antoon en Marijke Riet en Theo Ans en Kees Cobie Henkie F am. Hoogervorst Fam. van Denzen De H. Mis van Requiem zal wor den opgedragen maandag 29 Janu ari a.s. om 10 uur in de parochie kerk van de H. Pancratius te Sas- senheim, waarna de begrafenis zal geschieden op het kerkhof van de parochie. Rozenkransgebed iedere avond 8 uur ln Huize St. Bernardus, Hoofdstraat 82, Sassenheim.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2