Nog geen oplossing KVP-bestuursconflict VOORBEREIDING SOFTENONPROCES IN AKEN LEUVEN BLIJFT EXPLOSIEF Leiders op zoek naar steun Vlaamse volk KNOKPLOEGEN IN ACTIE Philipspersoneel wil weer n 3-jarige CAO Te veel boter in E.E.G. Egyptenaren uitgewisseld eet'n appel! Maandenlange duur verwacht Landru 's laatste geliefde overleden WOENSDAG 24 JANUARI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) BRUSSEL-LEUVEN De situatie In Leuven bljjft explosief. In de nacht van maandag op dinsdag schoten knokploegen van Waalse studenten niet luchtrabynen op vijftien Vlamingen die een huis en binnengevallen en het meubilair aan diggelen sloegen. Vier Walen werden gearresteerd. Een Vlaamse student werd ernstig, vijf Vlamingen licht gewond. De studentenleiders In Leuven hebben overi gens een oproep doen uitgaan gericht aan alle stu denten om niet in te gaan op aansporingen tot brandstichtingen en geweld. „l)e „actie", aldus het bestuur van het katholiek Vlaams studenten ver- bond, „moet krachtig maar waardig worden voort- j gezet". De studentenleiders zijn zelf druk bezig voor hun daadwerkelijke strijd steun te zoeken bij middelbare scholieren en bij arbeiders. Voorlichtingsploegen trekken langs fabrieken en middelbare scholen in het hele Vlaamse land om hun strijd aan de man te brengen en steun te vragen. Opvallend was gisteren, dat zowel in Gent als in Leuven de meeste scher mutselingen plaats hadden tussen middelbare scho lieren en de politie. De studenten zelf bleven over- dag vrij rustig. In Leuven legde een groep van vierhonderd studenten tijdens het avondspitsuur het verkeer op de hoofdstraat, de Bondgenotenlaan, vol ledig lam. In Gent staakten zowat alle studenten. Ook vandaag zou die staking worden voortgezet. De aandacht van de Leuvense studenten was van daag vooral gericht op het gerechtsgebouw, waar tien studenten, onder wie studentenleider Paul Goossen voor de raadkamer moesten verschijnen. Zij waren verleden week gearresteerd. Nu de eerste termijn van het toegestane arrest was verstreken moest de rechter over eventuele verlenging met dertien dagen beslissen. De raadkamer besliste eohter, dat zij alle tien in vrijheid gesteld moesten worden. De procu reur des konings daarentegen tekende onmiddellijk beroep aan tegen de Invrijheidstelling van drie studenten onder wie Paul Goossens. Het drietal mag. in afwachting van een nieuwe uitspraak, maximaal nog 24 uur in voorarrest worden gehouden. Aandacht trok verder een open brief aan kardinaal Suenens, die door het Davldfonds, een van de drie grote en invloedrijke culturele organisaties te Vlaan deren, werd gepubliceerd. In de brief wordt de kardi naal eraan herinnerd, dat het Davldfonds hem twee jaar lang op allerlei mogelijke manieren heeft trach ten te benaderen om over de kwestie Leuven te overlegden. „Wij hebben u als het ware gesmeekt om een woord of een daad, nadat ons verzoek om een gesprek geen gevolg kreeg. Dat u al deze uitingen van goodwill hebt genegeerd of er althans geen antwoord op hebt gegeven, heeft ons niet ge griefd terwille van de bejegening die ons ten deel viel, maar wel om de halsstarrigheid waarmee u de kansen afwees de stern te beluisteren van de Vlaam se Kerk, waarvan u het katholieke Davindfonds met zijn zeventigduizend ledengezinnen als een klank bord mag aanzien. Wij weten niet naar wie u wel geluisterd hebt, eminentie. Na het bevrijdende con cilie, waarin u een merkwaardige bijdrage heeft ge leverd, hadden wg niet gedacht, dat wij nog zouden herinnerd worden aan vroegere spanningen tussen Belgische kerkvorsten en het Vlaamse volk". 1 Toen ds. Visser de verklaring betreffende de ivederzijdse dooperkenning wil- i de tekenen, weigerde op het kardinale moment zijn pen. De naast hem zit tende kardinaal Alf/inlc bood hem toen de zijne aan. Lonen laagstbetaalden omhoog Korter werken in 1970 DEN HAAG (ANP) De directie van ïilips in Eindhoven heeft deze week n eerste oriënterende bespreking ge- lerd met vertegenwoordigers van de organisaties van werknemers over collectieve arbeidsovereenkomsten beambten en handarbeiders in deze iderneming. De huidige arbeidsovcreen- •msten lopen op 31 maart a.s. af. In deze bespreking hebben de werk-, imers een groot deel van hun verlan- s ter tafel gelegd. Ze gaan er van dat er, evenals vorige keer, ook nu looptijd van drie jaar in acht wordt nomen. Een percentage van de door de werk- mers mogelijk geachte loonkostenstij- BRUSSEL Volgens berekeningen in de Europese commissie zullen de E.G.-landen op 1 april wanneer de meenschappelyke markt voor melk. livelprodukten en rundvlees in wer- ng treedt een botervoorraad van nderd dertigduizend tot honderd vjjf- ;duizend ton hebben. Dat is. gezien de consumptie- en ex- irtmogelijkheden, zeker veertigduizend te veel. e commissie voorziet, dat dit over- hot in 1968 en 1969 zal oplopen tot gentigduizend ton, in 1969 tot 1970 tot nderd dertigduizend ton, in 1970 tot ?1 tot honderd zeventigduizend ton. De commissie is van oordeel, dat de s E.E.G.-landen op een zo kort moge- ke termijn maatregelen zullen moeten nen om evenwicht tussen produktie afzetmogelijkheden te herstellen Dr. Mansholt confronteerde gisteren Brussel de landbouwministers met ernstige, geldverslindende overschot- obleem. ging is in deze bespreking nog niet ge noemd. Onder loonkosten worden ver staan de kosten van alle verbeteringen tezamen, dus verhoging van lonen en salarissen, arbeidstijdverkorting, „bijstu ringsclausules" enz. De werknemers willen de eerste ver hoging van lonen en salarissen in de nieuwe driejarige contractsperiode laten ingaan op 1 april a.s. De volgende verho gingen zouden moeten ingaan op 1 juli 1969 en op 1 juli 1970. Met de bedoeling de jaarinkomens van de laagst betaalden iets meer op te trek ken hebben de werknemers voorgesteld, naar analogie van hetgeen is gebeurd met de ambtenarensalariëring, de va kantietoeslag voor de volwassenen aan een minimum te binden. Dit minimum zou voor 1968 zes procent van f. 9000,- moeten zijn, voor 1969 zes procent van f. 9500,- en voor 1970 zes procent van f. 10.000,- Tijdens de contractsperiode willen de werknemersvertegenwoordigers de weke lijkse werktijd van degenen die nu 43% uur werken terugbrengen tot 42V« uur. De wekelijkse werktijd van degenen die nu 41'» uur werken zou moeten worden verminderd tot 40% uur. Als datum van ingang van deze werktijdverkortin gen is 1 januari 1970 genoemd. Daar naast stellen de werknemers voor de va kantie voor jongeren tot en met 19 jaar uit te breiden tot twintig werkdagen per jaar zonder beperking over het gebruik. Op het ogenblik heeft Philips nog twee collectieve arbeidsovereenkomsten, nl. een voor handarbeiders en een voor beambten. Dat gaat veranderen. De werknemers willen tijdens de loop tijd van de CAO met de directie van Philips besprekingen voeren over wijzi ging van het winstdelingssysteem, de ploegendienst, herziening van het man telcontract en de structuur van de CAO, de overlegstructuur in de onderneming, de structurering van het werk en over de pensioenregelingen. Dooperkenning katholieken en gereformeerden Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Dominee P. Visser, praeses van de gereformeerde synode, cn kardinaal Alfrink hebben in Lun- teren een gezamenlijke verklaring van de beide Kerken betreffende de weder zijdse dooperkenning ondertekend. De betekenis van dc verklaring strekt overigens veel verder dan de doop, waarvoor althans theoretisch nooit on derlinge verschillen hebben bestaan, zei ds. Visser: „Het belangrijkste is dat onze Kerken elkaar hebben her kend". De verklaring komt een half jaar na een gelijksoortige verklaring tussen de Hervormde Kerk en de Katholieke Kerk van Nederland. De Gereformeer de Kerk en de Katholieke Kerk er kennen thans „dat de doop teken en regel is van de ene verbondsgemeen- schap met de Drie-ene God, zoals deze gestalte krijgt in Christus' Kerk, die naai' haar wezen een Is". De ver klaring behelst voorts een overeen komst over de vorm van de doopbedie- nlng, de doopformule en de samen hang van doop en kerkelijke gemeen- Pakhocdbrand ontstaan door te veel statische elektriciteit ROTTERDAM. (A.N.P.). Hoewel het volledige onderzoek naar dc oorzaak van de grote kcrosinebrand op zaterdag 13 januari bü Pakhoed in het Rotterdamse Botl'kgebied nog niet helemaal is af gesloten. zijn deskundigen al tot de conclusie gekomen, dat de explosie in tank 505, die de brand veroorzaakte, moet worden gezocht in het voorkomen van statische elektriciteit. De 4400 kubieke meter vliegtuigben- zine die de tank bevatte, was kort te voren uit een zeeschip overgepompt. Deskundigen nemen nu aan dat de reste rende benzine, die zich in de scheeps- tank bevonden, waterdeeltjes hebben bevat. Deze waterdeeltjes hebben er mogelijk toe bijgedragen, dat zich sta tische elektriciteit in de pijpleiding heeft verzameld, toen deze onder druk werd leeggemaakt. Men neemt aan, dat deze statische elektriciteit een elektrische stroom heeft veroorzaakt, die leidde tot ontbranding van de dampen, die zich tussen de oppervlakte van de vliegtuig- benzine en het dak van de tank bevon- Het koude weer van die dag kan zeer veel aan de ontwikkeling van een te grote hoeveelheid statische elektriciteit hebben bijgedragen. Scherpe reactie in Guyana op rede Pengel GEORGETOWN (AP) Dc beslissing van de Surinaamse regering alle Guya nese burgers het land uit te wijten, heeft een scherpe reactie van Georgetown ten gevolge gehad. De raad van ministers van Guyana, bijeen in afwezigheid van premier For bes Burnham. die in de Verenigde Sta ten is voor een medisch onderzoek, heeft gisteren de kwestie van het grensver- schil met Suriname uitvoerig besproken. Na afloop van de vergadering verklaar- 'n woordvoerder van de regering, dat uit verklaringen van premier Pengel van Suriname blijkt dat diens regering besloten heeft „onschuldige Guyanezen, die in Suriname wonen tot pionnen te maken in een spelletje machtspolitiek". Romme-instituut wordt te duur voor dc KYP (Van e r verslaggevers) EL CANTARA De laatsten van 4500 Egyptische krijgsgevangenen, zich tijdens de juni-oorlig aan de Is raëlische strijdkrachten hebben overge geven, zijn gisteren over het Suezkanaal gezet. Het waren fii totaal 465 Egypti ren. In ruil hiervoor leverde Egypte Israëlische piloot en een zeeman uit. Zij behoorden tot de tien Israëliërs die in Cairo gevangen hebben gezeten. De uit wisseling vond plaats onder toezicht vi het internationale Rode Kruis. Benoemingen DEN HAAG (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft pastoor C. P. de Wit van de H. Hartparochie te Den Haag benoemd tot pastoor van de O. L. Vrouw Geboorte parochie te Berkel. Tot zijn opvolger te Den Haag werd benoemd kapelaan G. A. J. van der Meer van de Eendrachts- kerk te Rotterdam. Vervolgens werd ka pelaan L. J. F. Grijpink van de St.-Be- nedictusparochie te Rijswijk benoemd tot Kapelaan van de H. Petrus en Pau- lusparochie te Reeuwijk met de op dracht om de ontwikkeling van de ziel zorg in de zich uitbreidende woonkern van Reeuwijkbrug te stimuleren en te begeleiden. Kapelaan P. H. M. Kloeg van de Petrus en Paulusparochie te Reeuwijk zal de plaats innemen van pelaan Grijpink te Rijswijk. Op een moment, dat de vrouwen in grote delen van de wereld uitsluitend aan hoge laarzen en warme mantels denken, laat de Parijse mode- ontwérper Jacques Heim zijn mannequins al in strandpakjes lopen. Dit is de strandmode voor 1968, zegt Heim. DEN HAAG. Het Rommc-instituu! te Baarn, ontmoeting*- en studiecentrum van de K.V.P., wordt te dour. De to tale kosten «Un opgelopen tot twee ton, die een te zware last voor de part(j betekenen. Daarom gaat dc jaarlijkse bijdrage omlaag. Het nieuwe K.V.P.-bestuur moet over de toekomst van het Romme-instituut beslissen. Het is wellicht mogelijk het te handhaven voor de drie christelijke partijen: het kan ook een andere taak krijgen, bijvoorbeeld als volkshogeschool! het kan ook verkocht worden. „Maar dan moet er wel een flink bod komen", aldus de K.V.P. (ADVERTENTIE) snoep verstandig: Modehuis van pr. Galitzine is failliet ROME (AP) Het wereldberoemde Romeinse modehuis van prinses Irene Galitzine, is op 18 januari failliet ver klaard, omdat de in Rusland geboren prinses haar rekeningen niet kon beta len. Als curator benoemde de rechtbank dr. Giorgio Belforti. Prinses Galitzine is een vriendin van mrs. Jacqueline Ken nedy en andere leden van internationale society. Bestuursraad uitstellen Y (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc KVP-commlssIe van goede diensten, bestaande uit oud- premier mr. J. Cals. professor mr. C. P. M. Homme, het Kamerlid J. Mae- nen en het oud-Kamerlid mr. K. van Rijckevoorsel, heeft tut nu toe overleg gevoerd met een aantal vooraanstaande partijleden. Daaronder bevinden zich ook verschillende kandidaten voor het nieuwe partijbestuur, dat op 10 februari gekozen moet worden. Het overlct heeft nog geen vaste vormen aangeno men. omdat de commissie allereerst wil proberen een gemeenschappelijke lijn te vinden voor de meest aanneme lijke oplossing. Gedacht wordt onder meer aan het stellen van nieuwe kandi daten voor het partijbestuur. Zowel bij de christendemocraten als bij de KVP-radicalen heeft men hier over verschillende opvattingen. Een aantal partijleden meent, dat de geko zen kandidaten gehandhaafd moeten worden, anderen geloven, dat de enige oplossing is het kiezen van drs. P. Bo- gaers als vice-voorzltter van de partij, terwijl een derde stroming veel schijnt te voelen voor een nieuwe kandidaat stelling. De commissie is naar verluidt nog lang niet aan een oplossing toe, vooral omdat de kerngroep van de KVP-radica len vasthoudt aan het vice-voorzitter- schap van drs. P. Bogaers. Niet al le radicalen denken daarover hetzelfde. Met name het Eerste-Kamerlid dr. J. G. Stokman met 'n aantal met hem bevrien de radicalen stellen voorop, dat deze kwestie geen breekpunt mag worden bin nen de KVP. De laatste tijd is over deze kwestie ook in een aantal rijkskieskrin gen vergaderd. De meningen zijn daar eveneens verdeeld, maar 'n meerderheid staat op 't standpunt, dat de KVP-radl- calen van de kandidatuur van drs. P. Bo gaers geen „halszaak" moeten maken. Eventueel zou men dan ook een andera voorzitter willen voorstellen. Het ziet er langzamerhand naar uit, dat de bestuursraad van 10 februari uitge steld moet worden. De commissie van goede diensten moet nog heel wat werk verzetten en daarna zal ln de KVP zelf ook veel overleg nodig zijn. Want de op lossing die de commissie zal voorstellen moet in leder geval de goedkeuring krijgen van de bij het Intern conflict betrokken partijen, de christeg-demo- craten en de KVP-radicalen. In dit verband wachten de radicalen binnen de AR en de CHU met evenveel spanning op de oplossing, als de betrok kenen binnen de KVP. De AR- en da CHU-radicalen zullen, naar men ver wacht, dezelfde koers volgen, die de KVP-radicalen eventueel binnen of bul ten de partij zullen varen. ADVERTENTIE Thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! Er is toch geen lekkerder warmte dan van een stralend kolenvuur. Vliljoenenschade )ij Albatros door Shellexplosie ROTTERDAM. (A.N.P.). Albatros perfosfaatfabrieken N.V. te Rotterdam eft door de explosie bü de naburig lell een zichtbare schade van enige Ijocnen geleden. Mogelijke beschadi- ig van installaties is nog in onderzoek. Uit assurantiekringen wordt verno- en, dat het niet waarschijnlijk is, dat verzekeringsmaatschappijen de uit te ren bedragen kunnen verhalen op de ell; ten eerste omdat assuradeuren f veelal afstand hebben gedaan van t recht op verhaal; ten tweede doordat or een verhaal nodig is, dat or sprake oet zijn van schuld of nalatigheid. (Van een onzer verslaggevers AKEN In tegenstelling tot berichten die dc laatste tijd in de Nederlandse pers verschenen, heeft de woordvoerder van het landgericht li- Aken ons medegedeeld, dat het proces tegen dc vervaardigers van het beruchte „softenon" in dc tweede helft van mei zal worden geopend. Er zullen een aantal directieleden en verantwoorde lijke functionarissen van de chemische industrie Grünenthal G.M.B.H. uit Stolberg terecht staan. Ze werden vorig jaar maart na 'n vooronderzoek van circa vijf jaar officieel in staat van beschuldiging gesteld door de officier van justitie te Aken, dr. H. Gierlich. De aanklacht, die werd samengesteld door dc openbare aanklager, dr. Joseph Havertz, werd door de rechtbank te Aken aanvankelijk afgewezen, omdat de rechters bepaalde gedeelten ervan niet voldoende achtten. Thans is de aanklacht gewijzigd. Uit de zeer uitgebreide en juridisch zeer ingewikkelde aanklacht blijkt, dat de beschuldigden op de eerste plaats terecht zullen staan wegens het vervaardigen en in de handel brengen van een geneesmiddel, dat gevaarlijk is voor de gezondheid. Daarnaast zal ook antwoord moeten komen op de vraag of Grünenthal Is blijven doorgaan met het in de handel brengen van thaladomidebevattende geneesmiddelen, nadat de funeste uitwerking ervan reeds bekend Het geneesmiddel werd in praktisch alle landen van Europa op de markt gebracht, in Nederland als softenon. In Duitsland als contergan. Het diende als kalmeringsmiddel en was in de meeste landen alleen op doktersrecept verkrijgbaar. Het funeste bestanddeel daarin is thaladomlde, dat bg volwassenen ernstige zenuwstoornissen zou veroorzaken en lnde eerste maanden van de zwangerschap de ontwikkeling van het embryo ln onderdelen zou afremmen, waardoor ernstige misvormingen zouden zijn opgetreden. Het komende strafproces in mei draait om de vraag of de vervaardigers van de softenonplllen strafrechtelijk verantwoordelijk kunnen worden gesteld. Eerst dan kunnen de slachtoffers hoofdzakelijk ouders van mismaakte kinderen, maar ook volwassenen met ernstige geestes stoornissen civiele procedures beginnen en trachten van Grünenthal, in casu de verantwoor- (k-lijk gestelde personen, schadevergoedingen te krijgen. De beschuldigden hebben zich ver zekerd van de bijstand van een groot aantal verdedigers en deskundigen om te kunnen aan tonen, dat zij niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld en dat noch van opzet noch van criminele onachtzaamheid sprake is. Het proces zal worden gevoerd voor de gewom- strafkamcr van het Landgericht in Aken. In het vooruitzicht dat het proces maanden zo niet één a twee jaar in beslag gaat nemen zal er in Aken een zogenaamde hulpctrafkamer worden gevormd om de gewone strafzaken gedurende die tyd af te doen. rechtbank voor het Landgericht wordt steeds gevormd door een beroepsrechter en twee (bur ger) bijrechtera. Deze laatsten worden gerekru teerd uit de burgerij. Daartoe krijgen volgens een bepaald schema burger» van het arrondisse ment Aken een oproep, waaraan zij moeten vol doen. Nu het zolang gaat duren, moet rekening worden gehouden met het uitvallen van een of meer bijrechters. Dit betekent, dat er meer bijrechters worden aangewezen, die vanaf het begin van de behandeling aanwezig moeten zijn. Wanneer zy immers moeten invallen, zullen ztj van de gehele gang van zaken van het proces op de hoogte dienen te z(jn. Een ander probleem, waarvoor tot op heden nog geen oplossing Is gevonden, Is de vraag waar liet proces zal worden gehouden. Het gebouw van het Landgericht biedt onvoldoende ruimte om alle betrokkenen: verdachten, verdedigers, des kundigen, getuigen, pers en publiek onder te brengen. Momentcel wordt nog gezocht naar een geschikte ruimte, waarbij onder andere wordt gedacht aan de aula van de technische hoge- schooL Het ls echter de vraag of de technische hogeschool deze ruimte een dergeiyke lange tyd kan missen. Overtuigd van zijn onschuld (Van onze correspondent) PARIJ8. Voortaan zullen In de kerk van Flers-de-I'Orne niet langer missen voor het zleleheil van de vrouwenmoordenaar Landru worden opgedragen, want de vrouw, die daarvoor de stipendia gaf, heeft ïon- dag een einde aan haar leven ge maakt. Zy Is Fernande Segret, do enige vrouw, die niet door Landru ls vermoord en verbrand. Fernande en Landru ontmoetten elkaar in een Parijse tram in met 1917 en maakten de eerste afspraak van hun leven in het Bols de Bologne. Landru gaf zich uit voor een zaken man en Fernande vertelde, dat zij verloofd was met een Franse soldaat ln Duitse krijgsgevangenschap. Door allerlei uitvluchten heeft Landru ver loving en huwelijk met Fernande weten uit te stellen. Tenslotte werd het huwelijk bepaald op 11 november 1918, manr toen was het wapenstil- standsdng. I.andru achtte het niet meer dan billijk, dat Fernande de komst van haar verloofde zou af wachten om hem haar voorgenomen huwelijk met landru aan te kondi gen. Van zoveel eerlijkheid kwam Fernande onder de indruk. De ver loofde kwam inderdaad terug, ver dween, zodat voor Fernande de weg vrij was om met Landru ooi. zonder huwelijk samen tc leven, Deze jaren moeten zeer gelukkig zijn geweest, want beiden hielden bijzon der veel van muziek. Zij zongen el kaar hele stukken uit opera's voor. De arrestatie van Landru en diens einde onder de valbijl in februari 1922 maakte aan de Idylle een einde. Verbitterd vertrok Fernande naar do Libanon, waar zit tot 1963 Is geble ven. Zij was toen 72 Jaar. Zij vestig de zich na haar terugkeer ln Frank rijk in het tehuis voor ouden van dagen ln Fiers. Maar zelden kwam zij buiten, omdat zij het gevoel had, dat men haar nog altijd met de vinger nawees. Op haar knmer liet zij een briefje achter, waarin zij haar dood aankondigde. Aan een van de muren hingen de portretten van haar moe der en van Landru, ln wiens onschuld zij tot het einde van haar dagen heeft geloofd.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5