ruimte in LEM maandag de wereld vrede ligt op zeebodem UITGEBREIDE PROEVEN MET MAANSLOEP (Door onze ruimtevaartmedewerker G. J. Plukkel Als eind 1969 de eerste Amerikaanse astro nauten voet zullen zetten op de maan, doen ze dat in de wetenschap dat hun expeditie is voorbereid op een wijze die zijn weerga niet heeft in de geschiedenis der ontdekkings reizen. Stap voor stap, soms voetje voor voetje, moet de mens de weg naar de maan afleggen. De ene testvlucht na de andere, met of zonder ruimtevaarders aan boord, moet tot een goed einde worden gebracht, alvorens men straks enig succes kan garan deren aan de eerste maanpioniers. Maandag aanstaande zal in het kader van het Apollo- programma weer de lancering van zo'n proefvaartuig plaatsvinden, de vijftiende belangrijke in een serie van minstens twintig. Maar voor het eerst zal het nu hele maal gaan om het meest vitale toestel dat bij de expe ditie gebruikt moet worden, de maansloep, die de mens zal neerzetten in de steenwoestijn, hier 380.000 kilometer vandaan. De raket, waarmee de Amerikanen naar de maan gaan, is de domhoge Saturnus 5, die de hele 48 ton wegende en uit drie delen bestaande Apollocabine makkelijk zover kan brengen. Omdat dit keer alleen het bijna vijftien ton zware maanlandingsvaartuig in een baan om de aarde zal worden uitgeprobeerd, kan men nu volstaan met een kleinere telg in de rakettenfamilie, de altijd nog 75 meter hoge Saturnus 1 b. De ironie van het lot wil, dat deze zelfde raket oor spronkelijk de eerste drie Apollo-astronauten in de ruimte had moeten brengen, maar nu bijna een jaar ge leden, op 27 januari 1967, kwamen Grissom, White en Chaffee bij een felle brand om het leven, dezelfde brand, die ook him capsule verwoestte. Niet gestroomlijnd Op het eerste gezicht ziet* het maanlandingsvaartuig, of zoals de Amerikanen zeggen de Lunar Module, afgekort LEM, er erg lomp uit. Het ruim zes meter hoge ge vaarte heeft niet de stroomlijnvorm die we van andere ruimtecabines gewend zijn en dat hoeft ook niet. Immers het zal alleen maar opereren in de buitenaardse, lucht ledige ruimte, want de maan heeft geen atmosfeer en de LEM wordt niet mee terug genomen naar de aarde. Bovendien zorgen bij de start een paar stroomlijnkappen ZATERDAG 20 JANUARI 1908 VAARTUIG MOET STRAKS ASTRONAUTEN TERUGBRENGEN ervoor dat het toestel beschermd wordt tegen te sterke luchtkrachten. Zoals bekend zal de hele Apollo, het bemanningsverblijf, de machinekamer en dus de LEM het volgend jaar in een baan om de maan worden geschoten. 'Tfaar stappen dan twee van de drie ruimtevaarders over in de LEM en na losgekoppeld te zijn van de rest van de Apollo zullen ze met behulp van een remraket afdalen naar het maanoppervlak. Deze remraket zit in het onderste ge deelte van de LEM, waaraan ook de vier stevige landings poten bevestigd zijn, die de klap van de landing moeten kunnen opvangen (bij de proef van maandag zullen de poten nog ontbreken). Dit hele remraketgedeelte plus het landingsgestel zullen op de maan achterblijven en ze dienen bij de start van de LEM, terug naar het in de maanbaan wachtende moederschip, als een soort lanceerplateau. De LEM heeft dus nog een raket, de vertrekmotor in feite, want het ligt nu eenmaal in de bedoeling de astronauten op de maan te krijgen, maar ze moeten natuurlijk ook weer kunnen terugkeren naar huis, zij het dan met een ge halveerd vaartuig. Proeven De onbemande LEM 1 zal maandag in een baan om de aarde tussen de 172 en 222 kilometer worden gebracht Ongeveer viereneenhalf uur na de lancering zal ge durende 36 seconden de regelbare remraket worden be proefd, eerst op tien procent van zijn kracht en gelei delijk oplopend tot bijna 91 procent. Ruim een half uur later wordt de proef herhaald, nu echter met meerdere variaties, net alsof werkelijk een maanlanding wordt uit gevoerd en gedurende meer dan twaalf minuten. De volgende zeven uren zullen nog besteed worden aan het uitproberen van allerlei hulpapparatuur, zoals de brandstofafvoer, het elektriciteitssysteem enz. Voor dit alles heeft men op de plaats van de astronauten twee vluchtcontrolecomputers gebouwd, die elektronisch de zelfde handelingen kunnen verrichten als de mens- De LEM zal na beëindiging van de test nog twee Jaar om de aarde blijven draaien om tenslotte in de dampkring te verbranden. De proef, die bekend staat onder de naam Apollo 3, is de eerste in een reeks van zes, die voor dit jaar op het programma staat. Een tweede LEM zal de komende zo mer de ruimte ingaan. Enkele weken later moet de eer ste Apollobemanning, Schirra, Eisele en Cunningham tien tot twaalf dagen baantjes om de aarde draalen. Voorts worden in 1968 nog drie reuzen in de Saturnus 5- serie gelanceerd waarvan de laatste tegen het einde van het jaar bemand zal worden door McDivltt, Scott en Schweickart (Van een onzer redacteuren) De wereldbevolking groeit sneller dan de beschikbare hoeveelheid voedsel. Miljoenen mensen lijden aan ondervoeding. Een man van 75 kilo heeft per dag 2500 calo rieën nodig, een vrouw van 56 kilo 2100. Bij zware arbeid heeft de man zelfs 4000 cal. nodig en de vrouw 3000. Helaas, slechts 38 van de wereldbevolking krijgt per dag 2300 tot 3200 calorieën, 42 krijgt er maar 2000 tot 2300 en 20 moet met minder dan 2000 zien te leven. De ei wit voorziening van de mensheid is nog slechter. Een mens behoort per dag ongeveer 25 gram eiwitten te ont vangen. In Peru echter bedraagt het gemiddelde dagelijkse ransoen maar 14 gram, in Pakistan en Egypte 11 gram, in China en India 6 gram, en in Kongo slechts 5 gram.. In India sterft 40 procent van de kinderen voordat zij vijf jaar zijn geworden. Van de 100 kinderen overleven in Duitsland 974 hun eerste jaar, in Boli via 770, in West-Afrika 650 en ln enke le steden van Brazilië 550. Duidelijk is dat de wetenschap alles op alles dient te zetten om de voedsel voorziening voor de toekomst aanzien lijk te verbeteren. In de V. S. bestaan plannen voor besprekingen, om bin nen het kader van internationale sa menwerking de wereldzeëen dienst baar te maken aan voedselvoorziening. Oceanografie De wetenschap van het oceaanonder- zoek, de „oceanografie" zal in dit ka der belast worden met een heel pro gram van tot dusver onbekende óp- drachten: 1. Exploitatie van de voedselreserves der zee ter bestrijding van de hongers- 2. Het probleem van de vervulling en erosie van de stranden, baaien en in hammen. 3. Onderzoek naar de invloed van de oceaan op het weer en het klimaat, tot verbetering van de weersvoorspel ling en van de regenval op het land. 4. De winning van mineralen uit de zeebodem en uit de zee. 5. Het probleem van internationale samenwerking inzake alles wat een vreedzaam gebruik der wereldzeëen betreft. De Amerikanen beseffen zeer goed dat al deze plannen enkel kunnen sla gen als er een internationale samen werking ontstaat. Het moet mogeliik zijn om alle naties tot medewerking te brengen. De Amerikanen, als voor treffelijke organisatoren, hebben zich in hun program als richtlijn gesteld om vijfmaal meer aan voedingsstof fen uit de zeëen te winnen. Een van de technische voorwaarde voor succesvol oceanisch onderzoek is een perfecte navigatie. Amerika wil daarom voor heel de wereld de navi- gatieproblemen voor de civiele zeevaart oplossen, met name door .gebruik te maken van gegevens versterkt door satellieten. Voor de wereldvrede moet er een onmetelijk communicatienet ge spannen worden vanuit de verst be reikbare uithoeken van het heelal tot in de diepste diepten der wereldzeën. Deze maand zal er een zeer con creet begin gemaakt worden met het exploratieschema der Verenigde Sta ten: aan de oostkust van Noord-Ame rika zal men beginnen met een onder zoek naar mineralen op de bodem dei- zee. Men zal de oceaanbodem aan de kusten van Florida, Georgia en Zuid- Carolina onderzoeken. Deze „vloer" is als het ware bestraat met talloze man- gaanknollen, die vaak bovendien nik kel, ijzer, kobalt en koper in diverse hoeveelheden bevatten. Men wil heel dit stuk „vloer", ruim tweehonderd kilometer uit de kust, onderzoeken. De diepte van het veld is ruim duizend meter. Het diepzee vaartuig „Discoverer" zal met zijn dreggen deze knollen verzamelen en boven water brengen. Men wist al ruim een eeuw van het bestaan van dit „knollenveld", maar eerst de mo derne techniek was in staat de zaak grondig te onderzoeken. Een chemicus heeft eens de oceaan een „reusachti ge chemische fabriek", genoemd. Met recht, want op onmetelijke diepten worden voortdurend nieuwe stoffen ge schapen. De diepten der zee zijn schat kamers met miljoenen tonnen goud. zilver, diamanten, kortom met alle kostbare en zeldzame stoffen. De olie industrie begint reeds op bescheiden schaal aan diepzeeboringen, maar men is nog lang niet toe aan diepten van enkele duizenden meters. Voedsel Zeewier bevat kostbare voedingstof fen, maar het wordt slechts op enkele plaatsen ter wereld gewonnen. En de visvangst kan men betere methoden vijfmaal vergroot worden zonder dat de visstand geschaad wordt, (momen teel wordt er jaarlijks 45 miljoen ton vis gevangen.) Heel het planten- en dierenrijk van de oceaanen moet nog grondig bestu deerd worden met het oog op de voed selvoorziening. Ook de geneeskunde heeft de grootste belangstelling voor de levende en do de schatten van de wereldzeeën. Phar- macologen van de Amerikaanse mari ne hebben nog maar een eerste begin gemaakt met hun ondersoek, maar nu reeds weten zij dat zij van bepaalde planten stoffen kunnen winnen die pijnstillend werken, de groei van tu mors tegengaan, het hart kunnen sti muleren en virussen kunnen bestrijden. Technici van de marine bestuderen thans de mogelijkheid om onderzeese verblijven te bouwen, waar men kan leven in glazen bollen over overkoepel de verblijven verankerd op de zeebo dem. Die woningen zullen dienen voor hen die werken aan de kweek van al lerlei diepzeeplanten en dieren, die voor de mensheid van nut zijn. Zo zal zich een diepzeelandbouw- en veeteelt kunnen ontwikkelen. Hopelijk zullen de Amerikanen erin slagen voor dit onderzeese vredesprogram, dat een heel nieuw tijdperk voor de mensheid kan inluiden de med' werking van jIIc naties te verkrijgen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9