llfi Hr jü De Leidse sterrenwacht Ultra-moderne melkveehouderij te Voorhout IS LEIDEN ONTGROEID ZUID-AFRIKA EN DWINGELOO BELANGRIJKE LEVENSADER BEDRIJF IN LEIMUIDEN HAD PRIMEUR ZATERDAG 20 JANUARI 1060 de Leidse sterrenwacht de Unie Sterrenwacht In Johannes burg, werd het mogelijk astronomen uit Lelden geregeld in het prachtige klimaat van Zuid-Afrika te laten werken, waar men kan rekenen op 200 A 300 heldere nachten per jaar. Veranderlijke sterren Te Johannesburg en Hartebees- poortdam In Zuid-Afrika is sinds 1923 intensief gezocht naar ver anderlijke sterren. Sterren, waar van de lichtuitstraling verandert niet de t(jd. Zij vormen 'n speciaal, interessant soort; geven een inzicht in de inwendige structuur en de evolutie van de Nterren en hebben veelal een bijzondere lichtkracht. Daardoor zijn ze op verre afstand al waarneembaar, temeer omdat ze evenals vuurtorens aan hun lichtwis seling te kennen zjjn, zelfs al zijn ze miljoenen lichtjaren (een lichtjaar is 9460 miljard kilometer) van ons ver wijderd. Het onderzoek naar deze sterren is onder leiding van prof. Hertzsprung begonnen; vanaf 1945 wordt het door prof. dr. P. Th. Oosterhoff geleid. Sinds 1957 beschikt de Leidse ster renwacht over zijn eigen telescopen in Zuid-Afrika. Melkwegstelsel Voor een succesvolle bestudering van grote planeten zijn grotere instrumenten en een beter klimaat nodig dan Nederland heeft. De Leidse sterrenwacht heeft echter een belang rijk aandeel ingenomen in het onder zoek van twee kleinere soorten licha men in het zonnestelsel, nl. de Kleine Planeten, honderdduizenden brokken steen, die in een ring tussen Mars en Jupiter rondbewegen, op de plaats waar eigenlijk een grote planeet had moeten cirkelen, en anderzijds de be studering van de kometen, 't „Melk wegstelsel" de structuur van het bijna eindeloze ons omringende stelsel van sterren vormt een groot deel van 't huidige onderzoek van de ster renwacht. Ook de sterren waaruit dit k -.ï M bestaat (de ster waarvan men het meeste weet is de zon) worden be studeerd. Radio-astronomie Na de laatste wereldoorlog is er een nieuwe tak van sterren kunde ontstaan. Het onderzoek van uit het heelal komende straling bU radiogolflengten is een belangrijke rol gaan spelen op de Leidse ster renwacht. De verst verwijderde ra diobronnen staan op de afstanden van miljarden lichtjaren van het sterrenstelsel. De radiogolven, die men thans in de radiosterrenwacht in Dwingeloo ontvangt zijn zo lang onderweg geweest dat de over deze weg gebruikte t(jd een wezenlijk onderdeel vormt van de leeftijd van het geobserveerde sterrenstelsel en het heelal. De hoop is daarom ge rechtvaardigd dat deze radiogolven iets kunnen leren over de toestand van het heelal In de vroegste tijden van zijn bestaan. Twee dingen zijn hetzelfde gebleven Had Frederlk Kaiser in zjjn houten sterrenwaclitjo dromend van een Een belangrijke historische foto, |e- nomen In de werkkamer van prof. W. de Sitter op 26 sept. 1923. Staande van links naar rechts: Einstein, Ehrenfeet en De Sitter. Zittend van links naar rechts: Eddlngton en Lo^ nieuwe „moderne" sterrenwacht, de futuristische fantasiën van Jules Verne gehuil, dan hnd hU het alle maal misschien kunnen voorzien: een leidse sterrenwacht, die In deze tijd nog slechts In naam „l-eids" Is. zijn iM-llchamlng vindt in een handjevol glanzende koepels rondom het Sterrenwachtlaantje, maar zoals prof. dr. J. H. Oort, de directeur van de Leidse Sterren wacht. dat In 1961 t.g.v. het 100- Jurlg bestaan van de Sterrenwacht reeds zei: „In lalden blijvend, 1*4- den Is ontgroeid". Ie de sterrenwacht na 100 Jaar niet reeds hopeloos verouderd?" vroeg h(| zich toen af. „Ik geloof van niet. Ik voor mij voel haar zo samengegroeid met Lelden, dat ik haar liever niet weg zou willen hebben. Maar men kan het ook anders, en wat realisti scher bezien. Een sterrenwacht ont groeit niet slechts aan Lelden of Gro ningen of Utrecht, maar ook aan Nederland en zelfs aan Europa. En wie weet of z|j binnenkort niet zelfs aan de Aarde ontgroeid zal zijn..?" Prof. Oort voegde er aan toe: „De hedendaagse sterrenwacht is een In ternationaal instituut geworden. De sterrenwacht zelf kan daarbij in Lel den blijven. Nationaal in opzet en gro tendeels levend van het initiatief van haar vaatc staf Is zij tegelijkertijd een internationaal instituut, waar op het ogenblik ongeveer evenveel buiten landse als Nederlandse geleerden werken. Dit alles is anders dan in Kaisers tijd. Maar twee dingen zijn hetzelfde gebleven. Het uiterlijke kleed en de ziel: het sterrenwacht gebouw, dat er nog bijna net zo staat als Kaiser het geconcipieerd had en bij de werkers hetzelfde verlangen dat Kaleer bezielde: om steeds verder in het wonder van de natuur buiten de aarde door te dringen Aan deze woorden hoeft in 1968 nog niets toegevoegd te worden! HELEEN CRUL-V. BRUSSEL Sterren-wachten" in Nederland is een kwestie van lijdzaam lid oefenen. De wetenschap dat men hier jaarlijks maar gemiddeld 40 heldere nachten kan rekenen; de toenemen- stadsbebouwing, die het uitzicht van de Leidse sterren acht belemmert en de stadsverlichting, die de fotografie van ke hemelobjecten praktisch onmogelijk maakt, hebben toe bijgedragen, dat de Leidse sterrenwacht een deel van par kijkers heeft verplaatst. Hoewel in haar werkzaamheden deel uitmakend van een oter, internationaal geheel, heeft de Leidse sterrenwacht haar eigen, belangwekkende onderzoeken: die van het Jkwegstelsel, de Kleine Planeten en de kometen. Boven- en is de sterrenwacht in de laatste 40 jaar een van de be- angrijkste wereldcentra voor het onderzoek van veranderlijke iterren geweest Deze kunnen het efficiëntst worden bestu- ieerd in het prachtige klimaat van Zuid-Afrika, waar ten eesten van Pretoria een Leidse, zuidelijke afdeling is ge bouwd. Samen met de radio-sterrenwacht in Dwingeloo vormt deze nederzetting de belangrijkste levensader van de Leidse sterrenwacht. prof. W. de Sitter brak in 1919 met de traditie, dat de Leidse Sterrenwacht zich hoofdzakelijk be zighield met de plaatsbepalende astronomie. Tezamen met de be roemde Deense astronoom Hertz sprung, die naar Leiden was ge komen, maakte h(j van de Sterren wacht een veelzijdig, modern insti tuut. De Sitter als theoreticus, Hertzsprung ais waarnemer, die in Leiden een school van praktische astrophysici stichtte, die in de hele wereld beroemd is geworden. piraalnevel in het Melkwegstelsel (foto's H. Kleibrink) Onder De Sitter ontwikkelde de ster renwacht zich tot wat een Britse astronoom (met een beetje overdrij ving) „The astronomie capitol of Eu rope" noemde. Zich baserend op het werk van Einstein (in die dagen bij zonder hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse universiteit vanwege het Leids Universiteits Fonds) gaf prof. De Sitter een beslissende stoot tot een nieuw inzicht in het heelal dobr het denkbeeld van de expansie van het heelal te opperen. Het uit dijend heelal was vele malen het on derwerp van gesprek tussen de hoog leraren Einstein, De Sitter en Lo- DankziJ een overeenkomst tussen prof. W. de Sitter en de directeur van VAN EEN STREEK die zelfs aan de bollen haar naam ontleent, verwacht je op landbouwgebied geen daverende dingen. In de bollenstreek neemt deze agrarische bedrijfstak dan ook maar een ondergeschikte plaats In. Des te meer verbazing wekt het in Voorhout, midden tussen de straks weer bloeiende bollen, een boerderij aan te treffen, waar voor Nederland revolutionaire me thoden worden toegepast. Achter zijn uit 1632 daterende Hoeve Klein Bouwlust aan de Jacoba van Beierenweg heeft de 29-jarige veehouder H. G. W. Jansze een stal laten bouwen, waarop niet alleen zijn collega's uit de omgeving jaloers kunnen zijn. De stal, waarin 42 dromerig kijkende melkkoeien hun tijd staan te herkau wen in gezelschap van een extra goed vastgebonden, onvriendelijk uitziende stier, is opgetrokken uit betonplaten. Unieker is het inte rieur van de op een constante temperatuur van 15 graden Celsius gehouden ruimte. Amerikaanse leest Het bijzondere van dat interieur zit hem in een op Amerikaanse leest ge schoeide melkleiding, die tussen de voorpoten van de koeien doorloopt en de melk in een grote tank met een Inhoud van 2500 liter brengt. In deze voor een leek op technisch gebied van allerlei meters, kijkglaasjes en andere onbegrijpelijke toestanden Hoeve „Klein Bouwlust" kend is hij zeker in de bollenstreek wel de eerste die ermee voor de dag Is gekomen. Mestafvoer „achterlangs" De nieuwe st&l, 27,5 meter lang en 10 meter breed, biedt nog een ander be langrijk voordeel. Sroomt voor de koeien langs de melk weg, achter langs ia dat het geval met de mest. die via zgn. drjjfmestroosters wordt afgevoerd naar een sloot. Vuile han den komen er niet meer aan te pas. Do koeien zelf kunnen niet op die roosters gaan staan of liggen, door dat het voor hen bestemde plateau enkele centimetere hoger Is. MELK STROOMT VAN UIER IN KOELTANK Met deze van de meest verbluffende gemakken voorziene stal heeft vee- ïouder Jansze de naam. die hty in Nederland (en in de bollenstreek In het bijzonder) heeft, hooggehouden. Z(Jn vader, wijlen de heer Ant. Jans ze. was een van de eersten, die over ging op electri8ch melken. Wat toen nog revolutionair was, la nu de ge woonste zaak van de wereld gewor den. Tegen de tijd dat het melklel- dlng8ysteem dat ook is. zal in Voor hout wel een nog opzienbarender me thode worden toegepast. Als dat nog mogelijk is tenminste. voorziene tank wordt de melk vloeibaar en op temperatuur gehou- Het grote voordeel van dit systeem, waaraan nauwelijks meer enig hand werk te pas komt, ls dat de wagens van de melkfabriek niet meer twee maal per dag, maar slechts tweemaal per week hoeven te komen om de toe komstige inhoud van yoghurt-, pap-, vla- en melkflessen af te voeren. Per dag levert de „Bouwlustlge vee stapel namelijk zo'n 800 liter melk. Alleen in het voorjaar, wanneer do produktie groter is, komt de wagen driemaal per week langs. Automatische melkerij De melkleiding is, zoals wij schreven, weliswaar geschoeid op Amerikaanse leest, maar niet helemaal naar Ame rikaans voorbeeld gemaakt. Anders dan daar zijn in Voorhout de buizen niet achter maar voor de koeien aan gebracht en, wat belangrijker ié, de leiding ligt laag, wat in Amerika ook al onbekend is. Dank zy die lage lig ging, een „uivindlng" van de verte genwoordiger van de leveranciers, wordt voorkomen dat de vacuüm- pomp zijn werk niet aankan, 't Volledig geautomatiseerde systeem betekent een belangrijke arbeidsbe sparing, zowel voor de heer Jansze zelf als voor de afnemer, de melk- centrale. Kwamen tot nog toe aan het melken twee man te pas, straks kan het karwei door één man worden geklaard. De besparing voor de melk fabriek komt tot uitdrukking in de hogere prijs, die voor de melk wordt betaald. Doordat de nieuwe stal van de heer Jansze later werd afgebouwd dan voorzien was, liep hU net de Neder landse primeur mis. Een bedrijf 1,1 l*>lmulden ls nu met de eer gaan strijken. De Voorhoutse veehouder Ugt er niet wakker van. In elk ge val behoort hij tot de zeer weinigen In Nederland die zo'n stal de hunne kunnen noemen en voorzover be-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11