ALI BABA BINNEN HANDBEREIK ffNHBTJSMtSi feflÉÈ STRANDEN EN SAHARA RUINES EN MOSKEEEN ZATERDAG 13 JANUARI 1968 Het wordt gezegd dat de economische vooruitgang van Tunesië meer dan in enige andere natie het werk van zijn staatshoofd is. Zeer zeker is de politie ke rust het gevolg van zijn beleid. Tu nesië is in snelle opkomst als toeris- tenland. Vele Nederlanders zullen er in de komende jaren hun weekjes zon en zee opdoen. Zij zullen een land aan treffen waar het goed toeven is. Zij die Arabische landen kennen, zullen ver stomd staan over de afwezigheid van bedelaars, oplichters en gauwdieven die u in de meeste Arabische steden het leven zuur maken. Dit jaar werden vele Europeanen van een vakantie in Tunis weerhouden door de oorlog. Toch kwamen nog ongeveer 300.000 toeristen, meest Duitsers, En gelsen en Zweden. De vreemdelingen- industrie is een van Bourguiba's stok paardjes. Zijn land is onvruchtbaar en arm aan grondstoffen, maar door toe risme kan het aan de broodnodige de viezen komen. Tevens ziet Bourguiba de invloed die de honderdduizenden Eu ropeanen op zijn bevolking zullen heb ben als een belangrijke factor in zijn culturele en sociale vooruitgang. Tunesië heeft de vakantieganger veel t* bieden. Het klimaat is goed en de stranden zijn eindeloos. Voor de reizi ger blasé van Cóte d'Azur en Costa Brava, zijn de medina's, de oude stadswijken en moskeeën wellioht exo tisch. Het is per slot van rekening Afrika. De toerist kan er genieten van taferelen die zo uit Ali Baba konden komen. Door het gehele land vindt men historische bezienswaardigheden. Van de ruïnes van Carthago bij Tu nis tot de Romeinse baden in Gafsa en de moskeeën van de voormalige hoofd stad Kairouan. De hotels zijn bijna alle nieuw en mo dern. Vele zijn gebouwd met buiten landse financiële hulp. Tunesië is het land waar Amerikaanse economische bijstand verleend werd voor het bou wen van hotels en nachtclubs. De res taurants volgen de Franse cuisine en ofschoon voor de gourmet niet om over te juichen, zijn zij beter dan wat men in de meeste Europese strandplaatsen vindt. De service laat soms te wensen over, maar is een verkwikking voor hen die Franse en Italiaanse vakantie plaatsen gewend zijn. De prijzen zijn redelijk. Frans wordt algemeen ge sproken. In de vreemdelingenindustrie spreekt bijna iedereen ook Duits. Exotisch Goede stranden vindt men vrijwel overal, maar als men ook wat boule vardvertier zoekt, zijn Sousse en Mo- nastir de plaatsen bij uitstek. Wie de grote stad zoekt, moet naar Tunis of Sfax. De laatste is ongetwijfeld de be koorlijkste van de twee. Wie een exo tische vakantie aan zee zoekt, vindt in Gabès zijn wens. Het is een oase aan zee, waar men de dag prettig kan ver delen door zwemmen, wandelen, bier drinken in prieeltjes bij een bron of het gadeslaan van Europese meisjes van terrasjes in de stad. Ter afwisse ling kunt u zich doelloos in kleurige koetsjes laten rondrijden. Natuurlijk behoeft men niet' aan de kust te blijven. Weinig toeristen trek ken het Atlasgebergte of de Sahara in, maar het is het ongerief waard. De wegen zijn smal maar goed onderhou den. Waar zij doodlopen in het zand, kunt u voor een gulden per dag per ka meel uw weg vervolgen. Buiten de steden in het binnenland ont moet men weinig autoverkeer. De we gen behoren daar aan kamelen en ezel tjes. Reizend door Tunesië begrijpt men de enorme ontwikkeling die Rome hier in de eerste eeuwen na Christus be werkstelligde. Het lijkt er soms op dat men slechts een kuil hoeft te graven om Romeinse munten of aardewerk te vinden. Tunesië was de graanschuur van Ro me. Wie de dorre bodem van heden ziet, twijfelt nooit meer aan wat erosie kan betekenen. Het komt als een schok, dat inzicht dat deze woestenij eens een vruchtbare landbouwstreek was. Misschien komt dit besef als men door een dorre streek naar El Djem rijdt; waar men hooguit een gehucht ver wacht, rijst opeens het gigantische co- losseum (145 x 120 meter, in vrij goe de conditie) aan de horizon op. El Djem is een negerij in de schaduw van deze kolos, maar als Thysdrus was het een van Afrika's voornaamste steden en een centrum van cultuur. De jeugd brengt er nu antiek aan de man, zoals elders kranten. Een vertegenwoordiger van de regering heeft als taak u tegen opdringerigheid te beschermen. Hij neemt zijn werk ernstig op en rent als een bezetene achter de joelende kinde ren om. als hij er een vangt, het met noeste ijver met een stok op het hoofd te beuken. Schatkist Tunesië is een archeologische schat kist van vele beschavingen die nauwe lijks aangesproken is. Van een duizend jaar oude moskee naar een Byzantijns kasteel of Romeinse catacombe of Phoenicische tempel is vaak slechts een wandeling van minuten. Tussen E: Djem en Sfax liggen uitge strekte olijfboomgaarden die het ei gendom van de regering zrtjn. Sfax heeft een voorname fosfaatindustrie. De mijnen liggen in het binnenland, maar de fabriek waar duizenden wer ken, ligt aan de rand van de stad. Het is een mooie stad met een interessan te medina en brede boulevards. Het Romeins museum heeft prachtige mo zaïeken. Zoals de andere Tunesische steden lijkt Sfax veel op een Fran se stad. Aan de rand van de stad ligt een keurig onderhouden Britse be graafplaats uit de laatste oorlog. In de buurt van Sfax komt de olde- pijpledddng uit Algerije aan de kust uit. Tunesië laat Algerije ervoor betalen. Er heerst onrust in Tunesië over de verslechterende verhoudingen met het militaristische bewind in Algiers. Er is speculatie dat als het tot een gewa pend conflict komt deze pijpleiding wellicht de aanleiding zal vormen. Langs de gehele kust vindt men Eu ropese toeristen. Duitsers liggen onder enorme klodders vet roerloos te bra den. Zweedse meisjes zeggen dat zij zich vervelen, terwijl de Engelsen zich geanimeerd met Engelsen onder houden. Amerikanen ziet men er niet veel. Die men ziet zijn meestal Peace Corpsvrijwilligers, die als leerkrachten in lagere en middelbare scholen werk zaam zijn. Want Bourguiba houdt de deur wijd open voor Amerikaanse hulp. Verder van de kust zijn de toeristen zeldzamer, al raast nu en dan een tou- Het grottenhotel i ringcar voorbij. In het Atlasgebergte waant men zich op de maan. In vele streken daar kunnen slechts oude men sen zich herinneren dat het ooit gere gend heeft. De regering voert water aan in tankauto's. In deze stoffige on herbergzame bergen vindt men bij Matmata een Duitse militaire begraaf plaats. Moeilijk had men - n trooste- lozer oord kunnen vinden als rust plaats voor Rommels woestijnratten. Men vraagt zich af waarom de bevol king hrier blijft wonen. Niets vindt men er dat iemand van eerf snel vertrek zou kunnen weerhouden. Maar de mensen daar denken er anders over. Of misschien denken zij er helemaal niet over, want op vragen ontvangt men slechts schouderophalen. Hier en daar ziet men de witte koepeltjes van We zitten met een familie in de koel te van zo'n grot en eten het aangebo den platte brood en drinken de zwar te koffie met sombere verwachtingen. Het meubilair In de grot bestaat uit twee bedden, een kist en een weefge touw. Een van de bedden is van hout en primitief. Het andere is een koper monster met krullen en halen. Ik vraag me af hoe het hier terecht is gekomen. Een meisje van twaalf slt achter het weefgetouw en bewerkt het met vlugge vingers. Het opvallende, zoals overal in Tune sië, zijn de kinderen. Zelfs ln de meest primitieve omgevingen zijn zij intelü- President Habib Boor- guiba van Tunesië is een roepende in de woestijn tussen zijn twaalf Ara bische collega's. Hij maant de V.A.R. niet de ogen te sluiten voor de werkelijkheid van Israël; hij dwingt Chi nese communisten zijn land uit; hij onderhoudt verrassend goede rela ties met het westen. In de Arabische gordel is hij een verrader, maar in het westen luistert men. Tunesië ontkwam niet helemaal aan de hyste- Van onze speciale verslaggever Luke Wijsen) rie die deze zomer door de Arabische landen voer. Het verschil was echter dat toen de hordes zich op Ameri kaanse en Britse gebou wen en joodse winkels wilden storten in Tunis, zij door Bourguiba's politie op krachtdadige manier tegemoet getre den werden. De demon straties waren nog van korter duur dan de Egyptische opmars naar Tel Aviv. Bourguiba deelde officieel mee dat het voorgevallene hem speet en vergoedde on middellijk de schade. De gearresteerden en hun bondgenoten ervoe ren weer eens dat als iets Bourguiba spijt, het degenen die er ver antwoordelijk voor zijn pijnlijk aangerekend wordt. dodenmonumeriten. Het zijn kleine vierkante bouwsels met koepeldaken. Op begraafplaatsen is met kelen en stokken aangegeven waar graven zijn. Dikwijls ligt er een kledingstuk of gebruiksvoorwerp bij. Geen Arabier komt nodeloos op een begraafplaats. Vergankelijkheid is bijna iets tast baars op deze primitieve verlaten do denakkers, waar vergane kledingstuk ken aan paaltjes hangen. Zwervend De regering heeft hier dorpjes van nette huisjes gebouwd, voor de noma den, die er echter met een boog om- heentrekken. Slechts weinigen heb ben zich laten lokken binnen vier mu ren en een dak. De meesten verkiezen hun zwervend bestaan. Men ziet ze soms de weg oversteken op hun tocht van nergens naar nergens, van horizon naar horizon. Een of twee mannen zitten schrijlings op enorme balen waaronder kleine ezeltjes voortdribbelen. Daarachter lel den zij aan 'n touw de sjokkende kame len mee die beladen zijn met pakken en balen. De achterhoede wordt gevormd door vrouwen en kinderen, die met takken gewapend de geiten en scha pen van de familie voor zich, uit drij- Een ander regeringsdorp, Nieuw Mat mata, gebouwd voor de grottebewo- ners van Maitmata, staat eveneens half leeg. De grotten van Matmata zijn uitgehouwen in zachte steen rond schachten van verdroogde wellen. De schachten zijn gewoonlijk een meter of zes diep en tien in doorsnede. Via een tunnel bereikt men de put, waarop drie, vier of meer grotten uitkomen. De schacht vormt een soort binnen- Een bedoeïenenkaravaan gent en beleefd. Het ls een gewaar wording om in een grot, waar de ma teriële vooruitgang van de laatste dui- die vloeiend Frans spreken, de aard rijkskunde van Amerika te bespreken. Onderwijs in Tunesië is een ander stokpaardje van Bourguiba. Mannen zijn niet aanwezig. De oudste van de twee vrouwen heeft een weelde van donkerblauwe en rode tatoeërin gen en gouden tanden. Haar koorts achtige ogen fonkelen in een uitge teerd gelaat. Ze trekt voor ons haar mooiste kleren aan. Een gewaad van stugge donkerbruine stof dat op ver nuftige wijze met spelden en een dik ke kluwen witte wol wordt opgehou den. Een dozijn kettinkjes voltooit het toilet. De jongere vrouw is waarschijnlijk twintig, maar toont reeds sporen van ouderdom. Ze is zwanger en houdt zich wat achteraf. Ik probeer de familiere laties te ontwarren, maar kom niet ver. De vrouwen spreken vrijwel geen Frans. De kinderen schijnen uit een soort schaamte niet te willen praten over hun omgeving. Vele van hen zul len waarschijnlijk in de toekomst de grotten de rug toekeren. De grotten zijn eigenlijk beter dan ve le Arabische huizen in deze streken, die bestaan uit slechts drie of vier mu ren met een dak van takken. Als men het ezeltje en veulen en de andere die ren de toegang zou ontzeggen, zou de grot best bewoonbaar zijn. Een jongen zegt dat er acht personen in deze grot wonen. Ik tel drie kinderen en twee Drie van de putten in Matmata heeft men door tunnels verbonden en een dertigtal grotten tot hotelkamers ge maakt. We overnachten er. De grotten zijn witgekalkt en proper. De lakens onder de veelkleurige dekens zijn ha gelwit. Er zijn enkele kranen en uit een komt een straaltje water. Elek trisch licht is er niet. Een kale Zwit ser die met een blonde vriendin op naaldhakken ln een Porsche is komen aanstuiven, vindt het niet comfortabel genoeg. Een groep Engelsen die met een bus gekomen zijn amuseren zich uitstekend. Zij laten zich fotograferen terwijl zij als aap of oermens voor hun grot poseren. Aan een lange tafel ge bruiken wij gezamenlijk het avondeten. Het eten en de wijn zijn goed. Voor de Engelsen heeft men het op treden van de culturele groep van Mat mata op het programma staan. Als het donker ls, komen vier zwarte muzikan ten met trommels en fluiten een der schachten binnen, gevolgd door zestien lichter gekleurde dansers, allen man nen. De komende uren vliegen om in een festijn van ritme en folklore. Zwaard- en waterdons en een dozijn andere worden vertoond met de intense geestdrift van authenti citeit. (Ik moet denken aan de volks dansen in een hotel in Sousse waar een van de dansers de echtgenote is van de bandleider, beiden geboren in Na pels). Er is geen pauze. Muzikanten en dansers gaan urenlang door en tenslotte blijft niemand zitten en dansen wij al len. Zelfs het oudste Engelse echtpaar gaat krakend door de knieën in dansen die wellicht teruggaan tot de tijd van Abraham. Flakkerende olielampen wer pen onze schaduwen tegen de wanden van de schacht. De volgende dag bezoeken we een fort in de bergen dat vroeger van het vreemdelingenlegioen was. Mijn metge zel die nu interieurs van hotels en bars ontwerpt in Tunesië, heeft er nog ge diend. Met wat weemoed staart hij van de schansen uit over 't maanlandschap. Tunesië heeft bijna geen strijdkrach ten en het fort biedt nu onderdak aan enkele gezinnen. In de vlakte tussen de bergen en de Sahara stoppen we voor een lekke band. Van een afstand slaat een herder ons gade. Wanneer we tenslotte samen komen, blijkt hij heel vriendelijk. Hij spreekt alleen een Arabisch dialect. Hij heeft een vijftig geiten en schapen bij zich en uit het struikhout trekt hij een broertje te voorschijn. De staf en stok van de herder en de ruige herders- cape die hij over de schouder draagt zijn ongetwijfeld identiek aan die van de herders van Bethlehem twee millen nia geleden. De vlakte loopt uit in de Sahara. Vier duizend kilometer woestijn liggen voor ons. De Sahara is geen woestenij zo als de meeste zogenaamde woestijnen van Noord-Afrika en het Midden-Oos ten, die bestaan uit een soort grijs stof en gruis. De Sahara heeft geel zand. De wind blaast er fraaie rimpelmotie tocht in de woestijn. ven in en speelt met heuveltjes. Er zijn routes waarlangs men de Sahara be reist, van oase naar oase, gedurende de zomer. Een kameel kan zelfs ln het heetst van de zomer een week zonder water tussen oases gaan. Zelden reist Iemand echter diep ln de Sahara. Niemand woont ln de Sahara. Er zijn geen nomaden. De bedoeïenen die ge woonlijk voor nomaden versleten wor den, onderhouden permanente dorpen, waarin zij de winter doorbrengen, want ln de winter maken zandstormen en plotselinge stortvloeden die kilometers brede voortrazende rivieren kunnen veroorzaken, de Sahara onbegaanbaar. De bedoeïendorpen liggen meestal aan de rand van de woestijn. Ze bestaan uit wat half onderbestoven huisjes, ge bouwd van grote kelen en takken. Hun inwonertal is gewoonlijk beneden de honderd. Het voornaamste bezit is de kudde kamelen die kan variëren tus sen de honderd en driehonderd die ren. 's Zomers trekt men met deze kudde langs de rand van de Sahara, meestal niet verder dan een zeventig kilometer van het dorp. Men woont dan ln tenten. Vroeger ging het hele dorp, maar thans eist de leerplicht dat de jeugd achterblijft om naar school te gaan. Wat oude vrouwen en enkele mannen zorgen voor hen De bedoeïenen hebben weinig gemeen met de Tunesiërs van de kuststreken in het noorden. Er bestaat veel arg waan tussen de twee groepen. De be doeïen zijn een eigenzinnig volkje, dat vasthoudt aan hun uiterst primi tieve levenswijze, waarbij gewelddadig heid niet vreemd ls. Zoals overal ln Tunesië buiten de ste den is de kameel niet alleen een waardevol bezit, maar ook het ver vervoermiddel b(j uitstek. Het zijn lelij ke, slecht gehumeurde beesten, maar buiten het vliegtuig zijn zij het beste wat de reiziger in de Sahara heeft. Een auto is sneller, maar een kameel ls vclLiger. Veel etsen zij niét. Wat cactussen (naalden en al) en vetplan- ten met af en toe een honderd liter water en zij sloffen door de hel. Voornamelijk langs de rand vnn de Sahara liggen talrijke oases. Het ia een prachtig en welkom iets om zo'n helgroen en dichtbegroeid eiland uit de gele zandoceaan te zien opdagen. De vegetatie is er in verdiepingen. Het water la er koel en komt soms met zo veel kracht uit de grond, dat men in het water staande kan blijven zonder de bodem te raken. Al is men ln deze oases zelden meer dan een twaalf uur van Tunis verwij derd, vanwaar snelle vliegtuigen u ln luttele uren naar New York, Londen of Amsterdam kunnen vervoeren, toch kan men de idee niet onderdrukken hier wel heel ver van de westerse we reld weg te zijn. Rijdend op een dei nende kameel, voorafgegaan door zwartgebrande bedoeïenen ln een onaf zienbare woestijn ls men niet ln ai- stand maar wel in tijd ver van alles weg. Tegenstroming Voor Tunesië kan men slechts hopen, dat Bourguiba zijn werk zal kunnen voleindigen of dat zijn opvolger sljn vooitjeeld zal volgen. Een drastische wijziging ln politiek be leid zou funest zijn. Ogenschijnlijk is alles wel, maar wie met mensen die er wonen spreekt, vooral do Europea nen, leert dat er sterke stromingen bestaan, vooral onder de jeugd, die Tunesië willen laten breken met het westen, maar de pro-Nasserlleden die Bourguiba als een verrader zien, zul len ongetwijfeld wat van hun enthou siasme hebben ingeboet sinds Juni. Er zijn ook anderen. In Sousse ont moette ik jonge Arabieren die Hitlers ideologieën vereren en Mao's drie ge boden en acht voornaamste punten ln ernst bespreken. Zonder zich aan de realiteit te storen dromen zij van een toekomst waarbij Tunesië zich bij communistisch China schaart. Tot voor kort waren de Chinese vertegenwoordi gers ln Tunesië nauw betrokken bij het organiseren van zulke groepen. Mijn gustheren in Sousse verzekerden mij vele geestesbroeden ln Tunis te hebben. Onder de Europeanen drie hun leven of geld geïnvesteerd hebben ln Tunesië (meestal mogen zij slechts de helft van hun winst het land uitbrengen) heerst onrust over een eventuele om keer ln de regering. Men vreest niet zozeer dat Bourguiba met geweld ver wijderd zal worden want zijn poli tieapparaat ls geducht en de massa schijnt hem werkelijk te beminnen maar dat hij opgevolgd zal worden door een minder bekwame en nuchte re leider, want per slot van rekening ls Tunesië een Arabisch land. Maar ieder jaar In de status quo ls winst, leder jaar brengt 'n beter ont wikkelde bevolking en ren groter aan tal bekwame leiders, maar wat meer tot de verbeelding spreekt, leder Jaar zal de vooruitgang in Tunesië mrer af steken tegen de toeatanden In andere Arabische landen waar achteruitgang dc normale gang van zaken Is. In de medina's, de oude wijken t

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13