GOUDEN 600 ttè 20 NEDES! (Van «en onzer verslaggevers) DEN ®A*G OostonrUk was In 1883 het eerste Europese land, dat een girodienst Introduceerde. Het duurde nog 35 Jaar vóór ons land dat voorbeeld volgde. Verscheidene andere landen waren ons In- voorgegaan, zoals Hongarije, België en Luxemburg. Maar WU zo ver: de heer M. G. de Bloeme, admlnlstra- de P.T.T„ werd belast met de organisatie en de voorbe de girodienst. Het aantal rekeninghouders was heel vierduizend. Nu, precies een halve eeuw later, ar-t uitgegroeid tot de meest geauto- leldlng van Nederland pleegt thans têurMbU de bescheiden Is de postcheque- en gli In oudheid werd al met koren „gegireerd" Wie meent, dal gireren een snufje van de laatste hon derd jaar is, zit er helemaal naast. Reeds de oude E gyp ten aren hadden een min of gouden jubilaris. De gouden girodienst (de vijftigste ver jaardag valt op 16 januari) biedt mo menteel service aan anderhalf miljoen rekeninghouders, welk aantal nog jaar. lljks met tweehonderdduizend wordt uitgebreid. Het ligt in de l(jn der ver wachtingen, da* ons land nog dit jaar Frankrijk zal /oorbijstreven wat be treft de grootste girodichtheid. En dat, terwijl in het larws van De Gaulle giraal betalen verplicht is gesteld voor de genen, die een zeker inkomen genie ten. Dit gaullistisch besluit maakt de belastingcontrole voor de Franse fis cus aanmerkelijk gemakkelijker. De vooral de laatste jaren pijlsnelle ontwikkeling van het girale verkeer lijkt nog slechts het begin van een nog niet overzienbare evolutie. Dat wordt scherp onderkend door de heer H. Reinoud, hoofddirecteur financiële en econcr.nlsche zaken van de P.T.T. In zijn inleiding op de dezer dagen door de girodienst uitgegeven jubi leumpocket spreekt de heer Reinoud over de afgelopen jaren als „de incu batieperiode van nu nog onwaarschijn lijk lijkende vormen van betalingsver keer en daarmee samenhangende dienstverlening". Groeistuipen De huidige periode van girale hoog conjunctuur is voorafgegaan door vijf decennia vol organisaties en reorgani saties, centralisaties en decentralisa ties, invoering en afschaffing van maatregelen, Indiening en verwerping van nieuwe plannen enz. Het waren, kortom, de gewone groeistuipen van een bedrijf in opkomst. Over deze belangrijke en minder be langrijke schommelingen in de giro- geschiedenis heeft mr. VV. Molenaar in de al eerder genoemde jubileum- pocket een fors hoofdstuk geschreven. Het levert bij lezing een pregnant beeld op van de problemen, die moes ten worden overwonnen voor de hui dige stand van zaken kon worden be reikt. De aanvankelijke organisatie van de dienst was door haar ver doorgevoer- de decentralisatie zo ingewikkeld als het skelet van een zevenkoppige draak. Ieder postkantoor deed dienst als giro kantoor. Deze werkwijze, gevoegd bij de kwaliteit en kwantiteit van het per soneel, bracht zoveel moeilijkheden met zich mee, dat al ras plannen tot centralisatie werden opgeworpen. In 1923 werd de centralisatie een feit: op 24 augustus werden alle postreke ningen naar Den Haag overgebracht. Het resultaat ervan was een afschuwe lijke chaos. Er werden zoveel vergis singen gemaakt en de achterstand in de dienstuitvoering werd zo groot, dat de dienst al op 4 oktober moest wor den gesloten. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST 018-1968 meer girale betalings vorm. Als betaal middel deed toen voornamelijk koren dienst. Om het steeds transporteren te voor komen, werd het koren bewaard in staatsentrepóts. Er ontwikkelde zich in Egypte toen zelfs al een geldgiro, maar de betekenis daarvan was uiter mate gering. In tegenstelling tot zo veel andere Egypti sche verworvenhe den, is het systeem van giraal betalen niet door Romeinen en Grieken overge nomen. Pas in de tjjd van de geldwisse laars, de renaissance, duikt deze betalingsmethode weer op. Er ontston den lokale glronet- ten, waar kooplieden hun geld bij de wis selhandelaren depo neerden. Over dat geld hielden zjj de be schikking vla cheques, de zgn. chirographa. Deze en andere bij zonderheden over de ontwikkeling van de giro vindt men eveneens in de ju bileumpocket, in het hoofdstuk van mr. dr. L. O. van den Berge. In welke richting ont wikkelt zich de automa tisering bjj de giro? Zo als gezegd, de heer Rei noud ziet vooralsnog geen einde aan de mo gelijkheden. Met name het gebruikmaken van automatische kassiers schijnt slechts een kwes tie van tijd te zijn. Nog dit jaar zullen proe ven worden genomen, net Zweedse robot-auto- maten, terwijl ook on derhandelingen met een Engelse leverancier gaan de zijn. Op langere termijn, mo gelijk rond de eeuwwis seling, zal het gebruik van girofoons de ge woonste zaak van de we reld zijn. De robotkassiers moeten in staat zijn geld van 'n postrekening uit te beta len op een identificatie- BETALING DOOR AUTOMATISCHE KASSIER EN VIA TELEFOON kaart. Deze kaart moet in de gleuf van de auto maat worden gestoken, die vervolgens de geldig heid van de kaart con troleert. Als dat is ge beurd, opent sesam de poorten van de kluis, waarna de rekeninghou der op een toetsenbord aangeeft over hoeveel geld hij wenst te beschik- Via geheime i lichtsignalen vindt dan de uitbetaling plaats. De automatische kassier zal naar alle waarschijn lijkheid binnen tien jaar gemeengoed kunnen zijn. Als bezwaar wordt op geworpen dat de per soonlijke benadering bij een dergelijke wijze van dienstbetoon wel volle dig verdwenen is. Maar daar staat tegenover, dat rijvorming voor de lo ketten wordt tegenge gaan. En tijd is geld. Het gebruikmaken van de telefoon voor gire- ringsopdrachten en in formatieverwerking zal vermoedelijk ook niet lang op zich laten wach ten. Daarmee kan het in stant-giraal betalen in warenhuizen, winkels en supermarkten een aan vang nemen. Het zal zelfs zo ver komen, dat aan het telefoontoestel van een groep gebrui kers apparatuur is ver bonden, die de afreke ningen direct laat af drukken De voornaamste schuldige was de te zelfdertijd in gebruik genomen pons- kaartenapparatuur. Onvoldoende scho ling van het personeel veroorzaakte reeksen fouten. Het hierdoor ontstane extra-werk kon, als gevolg van de toenmalige situatie op de arbeidsmarkt, slechts worden verricht door onge schoolde krachten, met als gevolg nóg meer fouten. Deze vicieuze cirkel kon slechts worden doorbroken door de girodienst tijdelijk uit de roulatie te AUTOMATEN VERVANGEN DE HELFT VAN HET PERSONEEL AFSCHUWELIJKE CHAOS NA VERHUIZING NAAR DEN HAAG Verlies Ook op financieel gebied waren de beginjaren niet zo denderend geweest. Met uitzondering van 1919 werden er steeds behoorlijke verliezen geleden. Zonder de moed te hebben verloren en na de vooruitstrevende ponskaarten- apparatuur buiten werking te hebben gesteld, kon de P.T.T. op 1 oktober 1924 (dus nagenoeg een jaar na slui ting) de girodienst weer inschakelen. Het aantal postrekeningen bleef regel matig toenemen: van 113.000 in 1925, tot 266.000 ln 1935 en 495.000 in 1945. Na de Tweede Wereldoorlog ontstond er door allerlei oorzaken opnieuw een forse achterstand. Om deze weg te kunnen werken werd een rekeningstop ingevoerd, zodat het tot maart 1948 duurde voordat de halfmiljoenste re keninghouder werd geaccepteerd. Door allerlei omstandigheden (vooral personeelstekort was hieraan debet) ging de gecentraliseerde organisatie van de girodienst steeds meer belem merend werken op een vlotte afwik keling van de taken. Den Haag en omgeving bleken niet in staat het. per soneelsbestand op voldoende peil te houden, zodat de P.T.T. haar toevlucht moest nemen tot wervingscampagnes in het noorden, oosten en zuiden des lands. Het bleek geen oplossing op lange termijn te kunnen bewerkstelli gen. In 1955 werd de situatie opnieuw kri tiek: er dreigde een niet meer in te halen achterstand te ontstaan. Om het voortbestaan van de dienst te garan deren moest, men een principiële koers wijziging in het beleid aanbrengen en ov -gaan tot een beperkte decentrali- i. jlei» werd een tweede kantoor te openen in Arnhem. Met deze maat regel, die in 1956 werd gerealiseerd, waren de moeilijkheden op personeels gebied de wereld uit. Hetgeen niet be tekent. dat de splitsing op ieder ter rein feilloos verliep: de vernumme ring van de girorekeningen, die moest worden aangebracht, gaf aanleiding tot lichtelijk paniek. Nog jaren na dato werden oude, onjuiste nummers- ge bruikt bij betalingsopdrachten. Ponskaarten De oprukkende automatisering was ook voor de giro niet tegen te houden. Tien jaar geleden zette men de eer ste stappen door de verspreiding van ponskaarten onder het publiek. Vanaf dat moment volgen de automatise ringsfazen elkaar razendsnel op. Het leidde er mede toe, dat aan het eind van 1964 voor de eerste maal in de geschiedenis van de dienst geen ach terstand meer bestond ln de verkeers afwikkeling. Voorts kon iedere beper- De Zweedse automatische kassier. de PTT nog dit jaar proeven zal i king wat betreft aantallen rekening houders worden opgeheven. Dat resul teerde in een stormachtige toeloop van zo'n tweehonderdduizend man per jaar. De automaten vervingen 43 pro cent van het personeel, hetgeen een besparing betekende van veertig njiil- joen gulden. Het heeft er toe bijgedra gen, dat de giro 'n florerende Instelling is, die jaarlijks grotere winsten boekt. Deze ontwikkeling zal zich, naar de mening van de heer Reinoud, in de komende jaren voortzetten. De giro dienst rekent op „zeer aanzienilijke exploitatieoverschotten". Voor welke taken en verantwoorde lijkheden de dienst zich gesteld ziet, moge blijken uit de volgende cijfers: Per werkdag worden 55.000 accept giro's verwerkt. Per werkdag worden 22.000 kas cheques verzilverd. Het tegoedsaldo bedraagt 3400 mil joen gulden. dagelijks melden zich 800 nieuwe cliënten. Vorig jaar vonden 300 miljoen transacties plaats. dagelijks worden 14.000 girokaart boekjes aangemaakt. 74 procent van alle girobetalingen gaat via de postgiro. Prijsvraag De girodienst jubileert dus op 16 janu ari. De directie heeft het, om dit feit te markeren, niet gelaten bij de uit gifte van de pocket. Er is bijvoorbeeld een prijsvraag uitgeschreven om een oplossing te krijgen voor de automati sering van het „invoersysteem". De P.T.T. hoopt op deze manier aanwij zingen te krijgenvoor de meest schikte machine, ter verwerking de binnenkomende betalingsopdrach Voorts wordt er vanaf 16 januari jubileumzegel van 20 cent verkocht ontworpen door de tachtigjarige kui stenaar P. Zwart uit Wassenaar. D frankeerzegel Is uitgevoerd in de kleu ren rood, zwart en goud-geel. Groeistuipen van soms een vol jaar (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Ze kunnen het eenvoudig allemaal niet meer aflopen, de hoogste en hogere ambtenaren van de ministeries der federale regering in Bonn, de ver tegenwoordigers der grote firma's (de „lobbyisten") in de Bondshoofdstad, de leden van de buitenlandse diplo matieke missies en de bin nen- en buitenlandse jour nalisten, die voorzover zij in de landshoofdstad en zijn directe omgeving zijn ge stationeerd en bij de Bundes- regierung geaccrediteerd óók tot de min of meer pro fessionele party-gangers be- Op het ogenblik ligt het aantal uitnodigingen voor ontvangsten waarop de regelmatig-genodig- den moeten rekenen, rond de 600 per jaar. Wanneer men al leen maar de zondagen niet meerekent en dan nog 313 da gen overhoudt, komt dit neer op een gemiddelde van twee uitnodigingen per dag. Daarbij kan het zeer goed voorkomen, dat er op een namiddag en avond vier of zelfs zes uitnodi gingen tegelijk vallen. Er zijn in Bonn en Bad Godes- berg (en voor een deel ook nog Ui Keulenj rond 100 buitenland se diplomatieke missies geves tigd. Elk der landen, die zij in de bondshoofdstad vertegen woordigen, heeft minstens een nationale feest- of herdenkings dag ter viering van de verjaar dag van de regerende vorst of vorstin, van het staatshoofd of ter herdenking van de onafhan kelijkheidsdag. Dat alleen al ga randeert minstens honderd of ficiële ontvangsten per jaar. Verschillende landen hebben bo vendien meerdere feest- of her denkingsdagen. Deskundigen op het gebied van parties hebben uitgeknobbeld, dat elke ambassade of legatie minstens tweemaal per jaar deze of gene hoge diplomaat overplaatst. Ook dit betekent vier recepties, d.w.z. twee voor de scheidende en twee voor de nieuw-benoemde diplomaat. En als op de twintig ministeries in Bonn een staatssecretaris of een andere zeer hoge ambte naar wordt bevorderd, gepen sioneerd of overgeplaatst, moet er een receptie worden gehou den, Dan zijn er nog de ver tegenwoordigers van de elf deel staten in Bonn, die ook regel matig recepties houden om in contact te blijven met de inter nationale wereld en de „lobby isten" wier werk voorname lijk uit dit soort public relations bestaat blijven uiteraard niet van 600 uitnodigingen per jaar gemakkelijk bij elkaar. Het vereist een zekere „vak bekwaamheid" om al deze par ties af te lopen. Het is voor de leden van de partijkring na melijk onmogelijk om niet te verschijnen. Zij moeten die uit nodigingen aannemen, als, ze niet verschijnen zou dit kunnen worden aangezien voor een aan duiding van verslechterde be trekkingen. De ervaren party lopers hebben een methode ont wikkeld om per avond zes re cepties af te lopen, wat zeer vaak voorkomt. Zij betreden de ontvangstzaal, 'drukken de gast vrouw en gastheer de hand (wat betekent, dat zij op de lijst der genodigden kunnen worden „afgehaakt") nemen van het presen teerblad van de vele rondlopen de kelners een glas whisky of achter. Zo komt dan het aantal orange-juice, wisselen een proost met een stuk of twee drie belangrijke lieden op de receptie en verdwijnen dan in het gewoel dat in de zaal inmiddels is ontstaan. Niemand merkt, dat ze zijn verdwenen en aan de eisen der diplomatieke hoffelijkheid is voldaan. Intussen hebben nu ook de ambassadeurs en gezanten die zelf ook behoren tot de slacht offers van de party-draaimo len, de koppen bij elkaar ge stoken om te kijken, of ze het PARTIES VERMOEIEN DIPLOMATEN IN BONN aantal van hun recepties nie kunnen vennindeien of tenmin ste het bezoek daaraan ver gemaklcelijken. Er wordt ge werkt aan een methode om di diplomatieke parties te ratio naliseren door meerdere ont vangsten tegelijk in een en hel zelfde gebouw te houden, bij voorbeeld in verschillende za len van de „internationale club" in Bad Godesberg. Vier an? bassades hebben daarmee kort' geleden een proef genomen. Zj nodigden uit voor ontvangstenl die op hetzelfde uur in heli zelfde gebouw werden gehoul den. De gasten konden zichl zonder veel moeite en zonde] het tijdverlies dat wordt ver] oorzaakt door het rijden val de ene naar de andere recepi tie, in de verschillende zaica aan de verschillende ambaJ sadeurs en hun echtgenoten prei senteren. Natuurlijk is een dergelijk! rationalisering alleen mogtl lijk voor ambassades en gei zantschaooen van landen, dil elkaar ook in het normal! leven goed zijn gezind. z| zou het op het ogenblik vol strekt ondenkbaar zijn, da^J de Franse en de Engels j ambassadeur in de „inter nationale club" van Godesberg tegelijkertijd eet receptie zouden houden. Or van de Arabische landen Israël helemaal maar r te spreken

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12