)e Leidse sterrenwacht Het 50-jarig jubileum van „St. Matthias'in zicht op een na de oudste van de wereld IN 1633 HOUTEN STERRENWACHT OP DAK VAN HET ACADEMIEGEBOUW ZATERDAG IJ JANUARI IMi Begrensd door singel en Hortus is de Leidse sterrenwacht een vertrouwde verschijning in het Leidse stadsbeeld. De majesteuze koepels blinkende helmen van nimmer ver sagende sterrenwachten richten zich al meer dan een eeuw ten hemel teneinde de bewoners van de planeet Aarde in de gelegenheid te stellen de sterrendoorfonkelde duisternis te doorvorsen en de mens een inzicht te geven in datgene wat miljarden lichtjaren van hem verwijderd is. In deze tijd, waarin de ontdekking van het heelal op één lijn staat met actieve ruimtevaart, waarin het om de maan vragen niet meer het summum is van het schier onmogelijke en Venus niet langer meer als een onbereikbare, lichtende verlokking aan de hemel staat, is de wetenschappelijke bestudering van liet sterrenstelsel (astronomie genaamd) een zaak, waarvan de waarde door niemand in twijfel getrokken zal worden. Dat was anders in de dagen toen Leiden voor het eerst een sterrenwacht kreeg. Niet veel meer dan een houten stellage op het dak van het oude Academiegebouw gaf de Leidenaren in 1633 het gelukzalige besef, dat zij tezamen met het Vati- caan, de enigen op de wereld waren, die het grote toneel der schepping konden observeren. Een bezigheid, die in Leiden in de loop der eeuwen met wisselend succes is verricht en waar grote geleerden hun namen onverbrekelijk aan hebben verbonden. Een van de oudste foto's die er van Leiden in omloop zyn, ge maakt vóór 1860. Op het dak van het Academiegebouw de houten sterrenwacht. Leidens oude sterrenwacht op oude platen te zien als 'n zeer opvallende en vreemde constructie op het Academiegebouw had zijn oprichting te danken aan een Initiatief van Jacobus Oool. volgens het gebruik van die dagen later Gollus genoemd, die in 1632 de cu ratoren wist over te halen een groot houten kwadrant te kopen. Het kwadrant (een cirkelsector ter grootte van een vierde gedeelte van een cirkel, gebruikt om metingen te verrichten) was afkomstig van de overleden Willibrord Snellius, die zijn onderzoekingen voornamelijk had ge richt op de bepaling van de diameter van de aarde en Leiden en Zoeterwou- de daarbij als proefterrein had ge bruikt. Het kwadrant werd opge beld ln een waarnemerstorentje op het Academiegebouw en sinds 1633 hield Golius zich in z'n sterrenwachtje Frederik Kaiser, beschreven als „van middelbare lengte en hoewel by toen hy stierf eerst ruim 64 jaar oud was, ging hy eenigszins gehukt reeds eenlge jaren voor zyn dood. Eene vrij groote hoeveelheid bruin krul lend haar, een hoog voorhoofd, zachte doch levendige ogen, door zware wenkbrauwen be schaduwd, spits toelopende neus. het langwerpig gelaat al leen van bakkebaarden voor zien, mond en kin byzonder fijn gevormd, ziedaar in korte trek ken de ulteriyke mensch zo goed mogeiyk geteekend". (Foto's: H. Kleibrink) voornamelijk bezig met de waarne ming van de kometen. Golius behoor de tot de mensen, die een universele geestesgave bezaten; hy was tegelijk Baanbrekende onderzoekingen Na de dood van Golius deed de ster renwacht lange tijd uitsluitend dienst bij het onderwys in de sterren kunde en werd niet gebruikt voor we tenschappelijke doeleinden. De astro nomie aan de Leidse universiteit was aan het verwelken in een tyd waarin belangryke ontdekkingen werden ge daan. Een der grootste natuurkundi gen aller tijden. Christiaan Huygens, deed in de buurt van Leiden baan brekende onderzoekingen op wiskun dig, natuurkundig en sterrenkundig gebied. Zijn werk omvatte de theorie van de slingerbeweging en de con structie van de eerste slingeruurwer ken, verder het vervaardigen van lenzen en kijkers, waarmee hij o.a. de ringen van Saturnus ontdekte en daaraan tevens de juiste interpretatie wist te geven. Hij was echter niet aan de Leidse universiteit verbonden, hetgeen vergaarbak van grote na men als de Leidse universiteit altijd is geweest te betreuren valt. Sterrenkijken op Cellebroersgracht Een radicale ommekeer, die een betekenisvolle periode van grote bloei voor de Leidse sterrenwacht zou inluiden kwam toen Frederik Kaiser van Amsterdam naar Lel den kwam en in 1826 op 18-jarige leeftyd tot observator bij de Ster renwacht werd benoemd. Reeds op 14-jarige leeftijd vestigde hij de aandacht op zich door ver dienstelijke berekeningen van een bedekking van het Zevengesternte door de maan en van een zonsverduis tering. „Eene nauwgezette waarne ming van de verschijnselen des he mels en een ernstig nadenken over hunne oorzaken" placht hy ten uit voer te brengen op de Cellebroers gracht (de tegenwoordige Kaiser- straat), door op de vliering van zijn huis de dakpannen er uit te tillen. Met gebrekkig instumentarium en 'n geleende kyker deed hij zyn waarne mingen, o.a. van de komeet van Hal- ley, die ook in het buitenland belang stelling trokken. Frederik Kaisers colleges Door inspirerende colleges wist Fre derik Kaiser de sterrenkunde po pulair te maken bij studenten van alle faculteiten; door zijn geschriften by het volk. Om zyn ideaal te verwezen lijken, nl. de sterrenkunde in Neder land tot bloei te brengen, beschouwde hij een met de beste hulpmiddelen uitgeruste nieuwe sterrenwacht als' een primaire eis. Na het overwinnen van veel moeiiykhcden slaagde hij er in toestemming te krygen voor de bouw van 'n nieuwe sterrenwacht. De aanbesteding voor de bouw van een volwaardige Nederlandse sterren wacht geschiedde op 9 augustus 1858, voor een bedrag van 132.000. De plaats waar hy zou komen te staan werd bepaald op het zuidelijk deel van het Hortus Botanicus, een dubi euze beslissing, omdat de Hortus een van de mooiste stukjes van zijn plan tentuin moest offeren, terwijl de ster renwacht beter aan de buitenkant van de stad gebouwd had kunnen worden. Men zag daar echter van af. omdat er dan nog enkele duizenden guldens voor de grond betaald zouden moeten Volwaardige sterrenwacht in Hortus 1861 werd een nieuw observa- torium. de sterrenwacht zoals de I/eldenaar haar kent, in gebruik genomen en was Kaiser In staat om het wonder van de wereld bul ten de aarde optimaal te observe ren. Het belangrykste Instrument van Kaisers sterrenwacht was een meridiaancirkel, waarmee posities van sterren met de uiterste nauw keurigheid bepaald konden worden. Deze cirkel Is byna honderd Jaar 't hoofd-instrument van de sterren wacht gebleven. Na da dood van Kalser stond zijn op volger, prof. H. G. van de Sande Bak- huyzen in 1872 voor de keus Kalsera werk, dat de sterrenkunde in Neder land tot ongekende bloei had ge bracht, voort te zetten of de sterren wacht in nieuwe banen te lelden. Hy is voortgegaan op de door Kalser in geslagen weg en heeft de werkzaam heid der sterrenwacht in hoofdzaak bepaald tot de plaatsbepalende astro nomie. Onder het directoraat van prof. De Sitter kwam daar verande ring in. Een nieuwe periode werd In geleid. waarin de sterrenwacht haar vleugels naar alle kanten uitsloeg en de gehele astronomie binnen haar mu ren verenigde. HELEEN CRUL-v. BRUSSEL Wilt De kortste weg met auto. van Hoog- u iets uetenmade naar Mlddelbeera (N.-B.). ■lagen van regen en sneeuw, noewei ut ze wel Ingespoten heb. Ia daar nog Iets aan te doen? Antwoord: Deze witte kringen zijn veroorzaakt door de zouten, vooral uit sneeuw en pekelwater. Ze zyn moeiiyk te verwyderen. Het beste is de laarzen helemaal nat te maken met schoon wa ter. ze op te vullen met oude kranten en zo te laten drogen (niet by de kachel!). Als u deze behandeling enkele malen toepast, zullen de zouten wel zyn opge lost en verwyderd, en kunt u het suède op de normale manier onderhouden. Antwoord: De kortste, maar vooral do snelste weg is in dit geval wel de auto snelweg. By Hoogmade kunt u direct de E 10 opryden. Deze snelweg breng» u via Den Haag, Rotterdam en de Moer» dykbrug naar Breda. Vandaar leidt d« E 38 naar Tilburg. Vanaf Tilburg hebt u twee mogeiykheden: 1. de snelweg volgen tot aan Oirschot en daar rechts- afslaan richting Ooatelbeera en Mlddel- beers. 2. in Tilburg rechtsafslaan rich ting Hllvarenbeek en daar linksaf naar Mlddelbeers. Deze laatste route is het kortst, maar de eerste waarschijniyk het snelst (snelweg E 38). i",n: MUZIEK EN TONEEL TE WARMOND Op 8 maart 1918 werd als gevolg van de wens van de Nederlandse bis schoppen om overal ln den lande K.K. gezeïschappen en verenigingen op te richten te Warmond „St. Matthias" gesticht. De leden kwamen voor het grootste deel uit de reeds bestaande plaatselijke neutrale vereniging en dat zette aanvankelijk wel wat kwaad bloed. De toen gevoerde polemiek is Inmiddels weer vergeten en nu wer ken beide verenigingen broederiyk Maart a.s. zal „St. Matthias" dus vyftig jaar bestaan, een reden voor ons een kort overzicht te geven van de gebeurtenissen, die de vijftigjarige alzo in die tyd heeft meegemaakt. De viering zal in verband met de vasten niet op 18 maart plaats hebben maar op 11 en 18 mei. De achtste maart was niet de eigenlijke oprichtings datum, maar de datum dat de ver eniging erkend werd. De datum van oprichting is eigenlijk 3 november 1903. De statuten uit 1903 waren zeer streng. Als men te laat op 'n repetitie was bedroeg de boete 5 cent. Als de direkteur echter aanwezig was, werd de prijs verdubbeld tot tien cent. Af wezigheid zonder gegronde redenen werd gestraft met boetes van 25 en (met direkteur) 50 cent. By uitvoe ringen was de prijs nog veel hoger, nameiyk 50 cent voor te laat komen en een ryksdaalder voor niet ver- schynen. Er werd streng de hand ge houden aan het reglement. Zozeer zelfs dat in 1921 de secretaris-biblio thecaris werd geroyeerd als lid om dat hij drie maal de repetities had verzuimd zonder geldige redenen. Ml ZIEK. ZANG, TONEEL Er werd gestart met drie onder delen onder één noemer, een toneel groep. een zanggroep en een harmo nie. Ondertussen is de zanggroep we gens te geringe deelname opgeheven en la er een drumband aan het ge heel toegevoegd. In 1921 werd be sloten de onderdelen van „St. Mat thias" te scheiden en ze alle een apart bestuur te geven, waarvan de voor zitters een adviserende stem hebben in het hoofdbestuur. Vanaf de oprich ting telde „St. Matthias" 6 voorzit ters de eerste was dc heer L. P. C. Pupót en de huidige is de heer Th. R. de Vroomen, die al vanaf 1924 be stuurslid is en vanaf 1946 voorzitter 12 secretarissen en 10 penning meesters. Er zijn nog twee personen lid vanaf de oprichting, de heren P. M. Kokshoorn en L. J. van Noort. Zij spelen nog lustig mee op de repetities, respectieveiyk es- en bes-bas. Ook zijn er nog enkele donateurs vanaf de oprichting. Op het ogenblik telt ..St. Matthias" 80 aktieve leden en 400 donateurs. „St. Matthias" is volgens de statu ten dus op 8 maart 1918 opgericht. Zij stelt zich ten doel het beoefenen der muziek-, zang- en toneelkunst en het bevorderen der onderlinge vriend schap en algemene ontwikkeling. Op het ogenblik telt Warmond ruim 4000 inwoners. Voor een betrekkelijk kleine gemeenschap is het frappant, dat de vereniging „St. Matthias" zo'n grote plaats innneemt in het culturele le ven aldaar en dat het met een be hoorlijk succes naar buiten treedt. De werkende leden zyn als volgt in „St. Matthias" gesitueerd: 55 leden van de harmonie o.l.v. Albert MeiJ uit Den Haag en van de drumband, de laatste o.l.v. C. van Egmond uit Lei den. De toneelvereniging telt 25 le den, onder de bezielende leiding (en vroeger ook regie) van de heer G. G. van Elburg te Warmond. Voorzitster Corry Schakelboa als moeder-overste in „De Fluwelen Handschoen" Door het verschillend karakter van de onderdelen worden er per vereni gingsjaar drie uitvoeringen gegeven, die de donateurs worden aangeboden. Een der avonden speelt dan de Har monie en de andere twee keren is er een toneelstuk. De Harmonie geeft 'a zomers dan nog drie openbare con certen ln de muziektent. Warmond was sinds de, vorige eeuw bekend om zyn muziekvereniging. De opvolgende generaties hebben de tra ditie in stand gehouden en zo is „St. Matthias" nu de belangrijkste Har monie in de afdeling Superieuren in de R.K. bond van Muziekgezelschap pen ln Zuid-Holland. In 1962 behaal de ze het kampioenschap van Neder land met haar optreden in het Con certgebouw ln Amsterdam. VIERING Alle aehterhaalbare leden en oud leden en donateurs zyn door „St. Mat thias" uitgenodigd voor het jubileum en zo wordt op een grote opkomst ge hoopt. Het getal van opkomst is nog niet bij benadering te zeggen, daar om worden de deelnemers vriedeiyk verzocht zich tijdig op te geven, zo dat men er rekening mee kan hou den l.v.m. de grootte van de af te huren zaal. De repetities door de Harmonie worden gehouden in het oude school gebouw De Burcht en wat betreft het toneel in 't Trefpunt. By mooi weer wordt door de Harmonie in de open lucht (muziektent) gespeeld. Voorzitter De Vroomen is by het negende lustrum onderscheiden met Pro Ecclesia en Pontlfice. Dit van wege zyn grote liefde en opoffering voor het verenigingswerk. Hij was als 16-jarige al „bij de muziek", maar doordat hij een bloeiend bloembollen- bedrijf heeft, was het hem niet moge lijk de repetities trouw te bezoeken, aangezien hy vaak ln het buitenland vertoefde. Een van de wensen van de nu 75-jarlge voorzitter is een pa rochiehuls waar dan alle aktivlteiten kunnen plaatsvinden. Dan spreekt hij ook de wens uit van alle plaatseiyke verenigingen, namelijk de Warmondse bevolking meer te Interesseren voor de plaatselijke kuituur-uitingen. De Harmonie trad aanvankeiyk op in het zondagse pak. Maar ln 1953 kreeg ze overhemden en baretten van de heer BUcker en tevens pan talons, terwyi ze momenteel unifor men hebben, een geschenk van de te Warmond wonende Industrieel Gies- Nog vóór dat 't lustrum zal plaats vinden zyn er nog enkele uitvoerin gen, waarvan op korte termyn twee muziekuitvoering op hedenavond en de zaterdag daarop In 't Trefpunt, aanvang 8 uur. TegeUJk zal het to neelspel „De dierentuin" worden ge- CREATIEF TONEEL? De toneelgeschiedenis heeft uiter aard ook zijn invloeden gehad in Warmond. Vroeger mochten er bij voorbeeld geen dames op het toneel staan en er waren dan ook prak tisch geen stukken, die damesrol- len bevatten. Tot 1933 hield dat stand by „St.-Matthias." Nu is er weer een andere problematiek ge boren uit het evolueren van het toneel met die tijd. De jongere to neelspelers willen nu ook wel eens creatief toneel spelen, maar de ouderen zien liever een familiestuk in het niet al te zware genre. Nu bestaat dc raad, die over de stuk kon beslist, voornamelijk uit oude ren, zodat het pleit al beslecht schijnt te zUn. Het was de bedoeling van de jongeren meteen tijdens het jubileum al te beginnen met het nieuwe tijdperk en de verouderde stukken niet meer te spelen. De andere generatie wil daar niets van weten. Zelfs een compromis (twee éénacters, waarvan één klassiek en een modern, gevolgd door zo'n drie kwartier creatief toneel) wordt waarschijnlijk niet door hen aan vaard. Nu is er de niet ongegronde vrees, dat de jeugd verder verstek z.al laten gaan bij het toneel, zodat daaruit weer zou kunnen volgen dat ook de toneelgroep zal uitsterven wegens gebrek aan belangstelling. En dat zou waarlijk zonde zyn. Wat creatief toneel is? Wel, het gaat als volgt: de spelers wordt een thema opgegeven dat ze meteen tij dens de opvoering uitwerken. Dus er worden van tevoren geen teksten uit het hoofd geleerd, maar gewoon gespeeld, waarby de afloop dus automatisch uit het gegeven ont wikkeld wordt. Daardoor is het mo gelijk dat men nog niet weet van tevoren of een creatief stuk nu een blijspel of een treurspel wordt. Het is gebleken dat tijdens het crea tieve toneel sterker wordt gespeeld, omdat de vrees dat men de tekst zou vergeten hebben niet aanwezig Hierover spreekt de heer Van El- burg. Hij zou gaarne hebben dat 't compromis aanvaard werd en er is inderdaad veel voor te zeggen onder het motto: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Niet alleen wat het creatief toneel betreft, is de heor Van Elburg actief. Hij organiseert ook telkens de toneeluitwisseling met België, waarbij een Belgische groep in Warmond optreedt en de Warmondse in het schone Vlaan deren. Eén der gevolgen van deze toneeIuitwis9eling was op 23 mei 1956 het huwelijk van de Belg Her man Se reu met de Warmondse Jo de Graaf. De zangvereniging is opgeheven, jawel. Maar de oud-leden (meestal vrouwen) treden oecumenisch op met de zangrlub van de Neder lands Hervormde Kerk op Bevrij dingsdag. Het dameskoor, dat ge vormd is, treedt op wanneer de man nelijke leden geen tijd hebben (dus overdag). Te weinig mannen telt ook het toneel. Het zou leuk zyn als de mannelijke jongeren daar aan wat meer belangstelling gaan besteden, maar daarop is weinig kans als de creatief-toneel-of-niet „vete" niet tot een oplossing is ge komen. GRAPPIGE GEBEURTENIS De Harmonie en drumband oefe nen erg serieus. Ook het toneel wel, maar de aard daarvan maakt het logisch, dat daar meer voorvallen te melden zyn, die niet in het boekje stonden. Zo kwam het voor dat de kleine Dirk Duijnhoven tij dens een repetitie vroeg: „Waarom krijg ik nooit meer rollen waarin lk gekust word?" Dan was er een mooie geschiedenis tijdens de uit wisseling van Belgié-Warmond en Dick Duijnhoven Sr. voorstelde het stuk langzamer te spelen, „anderi verstaan ze het idioom niet." Aldus werd besloten, en het biyspcl werd meteen veranderd in 'n treur- stuk. De rol van Duijnhoven Sr. werd zó aangrijpend, dat vele da mes uit de zaal hem ontroerd om de hals vlogen. Als slot déze: een speler had te diep in het glaasje gekeken en was zodoende zijn tekst kwijt. Tijdens de derde acte begon hij met het begin van de tweede en merkte veel te laat dat hy verkeerd bezig was. Na afloop kwam de vader by de regisseur en zei: „Wat heeft mijn zoon goed gespeeld" en bovendien merkte een der omstanders op: „Die had beroeps moeten worden." Op 11 en 18 mei dus de jubileum viering. Of we een gezellig familie stuk zien of enkele één-acters met een half uur creatief toneel is nog niet hekend, maar we gaan in ieder geval net als u kijken. „Waar de ster bleef stille staan" van Timmerman*. I.n.r.: Arie Duynhoven, 'Nick de Korte en Dlek Duynhoven Sr.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11