Meisje ging wekenlang door hel BUREN WETEN NERGENS VAN AANTASTING RECHTEN AMBTENAREN Vermindering investeringen ten koste van de veiligheid J&Damp Dochtertje van 11 jaar verzorgde stervende vader MEER SAMENWERKING KEDERLAND-DUITSLAND Nieuwe diensten Verlies N.S. lager dan geraamd OMVANG VERVOER GEDAALD Felle kritiek van ARKA-voorzitter Loerakker: Te weinig overleg In landbouw weinig inkomen, veel ziekte Velen in financiële zorgen DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers* BREDA Een 11-jarig meisje, Corry Ver hagen uit Zeist, heeft vijf verschrikkelijke weken lang een gezin drijvende gehouden, dat behalve uit het kind zelf, bestond uit een doodzieke, bedlegerige vader en twee debiele broers van respectievelijk 21 en 6 jaar. Het kind kookte, deed de was, verzorgde en waste haar vader, hield het huis op orde, deed boodschappen en ging tussendoor nog naar school ook. Eind vorige week, twee dagen nadat deze onmogelijke situatie bij toeval was ontdekt, stierf de vader aan long kanker. Het meisje is na de begrafenis, uit geput door alles wat zij heeft meegemaakt, ernstig ziek geworden. Het kind werd met hoge koorts in het ziekenhuis opgenomen. Gisteravond wilde men daar alleen zeggen, dat Corry alweer aardig opknapt. Deze dramatische gebeurtenissen rondom een ont redderd gezin, waarvan de moeder 2 jaar ge leden is gestorven, zijn gisteravond aan het licht gekomen door een reportage in de t.v.-rubriek Achter het Nieuws. Het ontstellende van de situatie Is, dat dit intrieste gezinsdrama zich kon afspelen zonder dat iemand het heeft geweten öf er iets aan heeft gedaan. Het is onbegrijpelijk dat de buren in deze nieuwe wtJk niets van het drama hebben gemerkt. Een overbuurman verklaarde voor de televisie dat hij vorige week donderdag een maatschappelijk werkster van de gemeentelijke sociale dienst had gealarmeerd. Daarna zou deze dienst, volgens hem, onmiddellijk hebben ingegrepen. Mevrouw P. J. Takken-de Wit, die in Zeist de supervisie over de gezinszorg van het Groene Kruis heeft, liet ons gisteravond echter weten dat zij de avond tevoren het drama zelf heeft ont dekt. Daarna zijn er van de zijde van het Groene Kruis en de sociale dienst onmiddellijk maat regelen genomen om de nodige verzorging voor de op sterven liggende man en het gezin te ver zekeren. Onbegrijpelijk Mevrouw Takken van haar kant vindt het on begrijpelijk dat zij niet eerder door iemand uit de directe emgeving van het gezin gewaarschuwd is. De buren moeten volgens haar op de hoogte zyn geweest. Ook oud-collega's van de vliegbasis Soesterberg, waar de heer Verhagen heeft ge werkt, hadden alarm kunnen slaan, zo meent ze. De heer Verhagen Is begin juli vorig jaar uit het ziekenhuis ontslagen. Hy heeft van meet af aan tot eind november gezinshulp gehad. Mevrouw Takken is eind november naar de heer Verhagen toegegaan om te spreken over de betaling van deze gezinshulp. Samen regelden zy toen de aan vrage om financiële steun by de gemeenteiyke sociale dienst. De heer Verhagen zei by die ge legenheid dat hy verder geen gezinshulp meer nodig had. „Dan doen we het wel weer met eikaar. Dat hebben we ook gedaan vóór ik naar het zieken huis ging". De heer Verhagen was eind novem ber lopend patiënt. Het leek verantwoord de ge- zlnshnlp ln te trekken. Volgens mevrouw Takken heeft zy de heer Ver hagen op het hart gedrukt te waarschuwen wan neer hy opnieuw gezinshulp nodig had. Dit is niet gebeurd. Tot vorige week woensdagavond wisten het Groene Kruis zowel als de sociale dienst niets van de tragische wending, die zich in de ziekte van de heer Verhagen heeft afgespeeld, aldus mevrouw Takken. Vorige week dinsdagavond kwam Corrie Verha gen by mevrouw Takken aan de deur. Ze had 600 zij zich. Haar vader had haar opgedragen het geld te brengen. Hij had nog niets van zyn aanvraag by sociale zaken gehoord, maar hij wilde zyn schuld voor de genoten gezinshulp be talen. Mevrouw Takken ging de volgende dag, woensdagmiddag om 6 uur, naar het huis van Verhagen om het geld terug ts brengen. „Ik schrok vreseiyk van de toestand, waarin de heer Verhagen zich bevond. Hy was meer dood dan Huisarts Mevrouw Takken regelde woensdagavond een gezinshulp voor het gezin Verhagen. Die kwam donderdagochtend. Donderdagochtend belde zy de waarnemend huisarts, mevrouw Schubert-Jansen, met het dringende verzoek onmiddeliyk naar de patiënt te gaan. De arts Is de op sterven liggen de patiënt donderdagmiddag om vier uur gaan opzoeken. Twee maatschappeiyk werksters heb ben donderdagavond de dienst van de gezinshulp overgenomen. Donderdagavond om eLf uur kwam een nachtzuster van de sociale dienst deze twee aflossen. Deze zuster ontdekte vrydagochtend dat de heer Verhagen een groot gat in de rug had. De zuster deed gedurende de gehele vrijdag alle moeite om de patiënt In een ziekenhuis op genomen te krijgen. Haar werd beloofd dat ds heer Verhagen zaterdag zou worden opgenomen. Intussen waren verschillende familieleden van de ernst van de situatie op de hoogte gebracht, zy zijn in de loop van de vrijdag ook by de heer Verhagen op bezoek geweest. Niemand Icon rioh echter vrymaken om by de patiënt te blijven. De heer Verhagen stierf in de nacht van vrijdag op zaterdag In aanwezigheid van de nachtzuster. Even tevoren had hy zyn kinderen voor het laatst gezien. Zy waren door <le nachtzuster uit bed gehaald. Toen de man stierf zat alleen nachtzuster aan zyn bed. men in het ijs (water), ja gezellig.' Dat is het devies van deze Russen en Hsinnen in Gorki, Ze stellen zich niet meer tevreden met te baden in een het ijs, maar ze maken het zich bovendien gezellig rond de ijsschotsdis. Ontwikkelingshulp Gezamenlijke aanpak van jongeren- vrijwilligers n onze parlementaire redactie) HAAG Nederland en West- iland gaan in de toekomst op het van ontwikkelingshulp meer sa- 'erken vooral met de jongeren- riiligers. Dit is gisteren in Den Haag een tweedaags gesprek tus- ninister drs. B. J. Udink van Ont- elingshulp en zijn Westduitse colle- J. Wischnewski. De twee minls- iren het er ook over eens, dat In- iië dit jaar meer financiële hulp ontvangen dan in 1967, omdat dit uit het stadium van stabilisatie aat naar dat van ontwikkeling. er dagen gaan Nederlandse des- igen in West-Duitsland een studie de particuliere bijdragen in ntwikkelingshulp. Het gaat hierbij ie particuliere invfsteringen in de ikkelingslanden, waarvoor de bonds- ing verschillende faciliteiten vast- Id heeft. Minister Udink brengt enige tijd eveneens een bezoek aan om met zijn Duitse collega van fikkelingshulp verder overleg te voe- Besloten is namelijk het wederzijds eg zo intensief mogelijk te houden, samenwerking tussen de Neder- e en Westduitse jongerenvrijwilli- gaat zich voorlopig concentreren amenwerking bij individuele pro- gelijktijdige inzet van Ne- tndse en Westduitse jongerenvrijwil- een en hetzelfde program; af- bij regionale arbeidsverdeling ïtwikkelingsgebiedenhet wederzijds nden van deskundigen. De bedoe- is dat deze samenwerking in de toe- st uitgebreid wordt, ndsminister Wischnewski prees Ne- and, omdat ons land in percenten idrukt van het bruto nationaal pro- dukt, aanmerkelijk meer ontwikkelings hulp beschikbaar stelt dan West-Duits- land. Omgekeerd echter is West-Duits land veel verder met zijn particuliere investeringen in de ontwikkelingsgebie den. Als gevolg daarvan gaan de Neder landera. dit in West-Duitsland bestuderen, terwijl volgens de Westduitse minister Duitsland nog veel kan leren var Nederlandse aanpak bij de ontwikke lingshulp. De Nederlandse en West-Duitse mi nisters waren het er ook over eens, de internationale ontwikkelingsassociatie als essentieel onderdeel van de wereld bank zo spoedig mogelijk aanvullende financieringen nodig heeft om haar ont wikkelingswerk nog beter te kunnen voortzetten. De Ned. Spoorwegen bieden de trein reizigers met ingang van de nieuwe dienstregeling (26 mei) meer sneltrei nen aan en snellere snel- en stoptrei nen. Voorts komen er twee nieuwe voorstadstations bij: Utrecht-O vervecht en Rotterdam-Alexander. In de verbinding van het westen met Arnhem) zullen in de spitsuren treinen worden toegevoegd als begin van een integrale frequentieverhoging. Tussen Utrecht C.S. en Leiden v.v. komt er op werkdagen elk uur een sneltrein bij (in de nieuwe gele kleur). Enkele vaste treindiensten zullen wor den versneld, zoals de sneltreinen naar en van het noorden en oosten (van één tot zeven minuten) en de stoptreinen Utrecht CSLeiden v.v. (zes a zeven minuten). Enkele andere wijzigingen in de dienst regeling: voor druk weekeinedeverkeer worden op verschillende verbindingen extra-treinen ingeschakeld ten behoeve van militairen (tevéns toegankelijk voor andere reizigers); als gevolg van elek trificatie van diverse Duitse trajecten worden enkele D-treinen via Venlo ver sneld; op werkdagen, behalve zaterdags, worden drie paar buurlandverbindin gen toegevoegd van het Rqn/Roerge- bied via Eindhoven naar Rotterdam en Amsterdam; tussen het Roergebied en Arnhem wordt een treinenpaar toege voegd, dat in Arnhem aansluit op trei nen van en naar het westen. (Van onze correspondent) UTRECHT Het verlies van dc Ned- Spoorwcgen over 1967 zal beneden eer dere ramingen blijven, namelijk geen 106 miljoen gulden bedragen maar iet9 minder dan 100 miljoen gulden, waarbij nog de 35 miljoen gulden buiten be schouwing blijft die de overheid als voorlopige tegemoetkoming voor het ver richten van onrendabele activiteiten heeft verstrekt. Deze iets minder ongunstige bedrijfs resultaten vormden wat de financiële situatie van de spoorwegen betreft vrij wel het enige lichtpunt in de rede, die de president-directeur van de N.S., ir. J. Lohmann in zijn nieuwjaarsperscon- Niet alleen de bewoners van huizen rondom Schiphol hebben last van het lawaai van vliegtuigen, ook die rond het vliegveld Kloten wonen klagen al maanden over het lawaai, dat speciaal de modernste vliegtuigen maken. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss-Air test verschillende manieren om het geluid te dempen. Op de foto één van de geteste modellen. De geluiddempers helpen echter alleen om het lawaai te verminderen als het vliegtuig op de grond staat. Voor het lawaai-bij de start en de landing heeft men nog geen oplossing gevonden. ferentie uitsprak. De Aangekondigde ta riefsverhoging zal op 't verlies nauwe lijks van invloed zijn. „Plannen, waar bij veel cost voor de baet uitgaat zul len zeker tot 1970 niet in aanmerking ko men, want voor grote nieuwe investerin gen, ook als die duidelijk arbeidsbespa rend zouden zijn, hebben wij geen geld. Wij zullen het met onze investeringen moeten hebben van de krenten in de pudding: kleine projecten waarvan op korte termijn een grote rentabiliteit te verwachten is" aldus ir. Lohmann. Het financieringstekort werd door de N.S. 1970 geraamd op 350 miljoen gul den. Dank zij de garantiewet is het de spoorwegen mógelijk een beroep te doen op de kapitaalsmarkt. Zou echter het verlies jn de komende jaren nog groter worden dan deze raming, dan heeftdit noodzakelijk tot gevolg, dat de investe ringen worden verminderd. Dit zou echter niet gaan ten koste van de mo dernisering van de beveiliging. „De modernisering van de beveiliging zal voor zover het rendabele projecten betreft, worden voortgezet zo snel als onze investeringsmogelijkheden toelaten, want dit kan een belangrijke besparing aan mankracht opleveren" zei de heer Lohmann. In het afgelopen jaar werd de ongun stige ontwikkeling van de bedrijfsresul taten vooral veroorzaakt door de daling van de vervoersomvang naast een ster ke stijging van de kosten. De perso neelskosten stegen in ds laatste 5 jaar met 60 procent en de rente-kosten na men toe door financiering van Investe ringen van het verlies. In dit verband zei de president-direc teur, dat het streven naar efficiency verbetering, vooral in de personeelsec- tor en naar produktlviteltsverhoglng niet zonder succes is gebleven. Tot 1965 lag de toeneming van de produktiviteit bij de N.S. hoger dan het gemiddelde van het Nederlandse bedrijfsleven en op de Europese ranglijst van spoorbedrijven staat de N.S. onder meer wat de arbeids- produktiviteiten betreft nog bovenaan. Tussen 1957 en '67 is het personeels bestand langs natuurlijke weg met 5700 man verminderd. Dat een verdere per soneelsvermindering in de komende ja ren ook met opwachtgeldstelling ge paard zal gaan is reeds bekend. Er zal echter gelijk sterk de nadruk worden gelegd op een verminderde instroming van personeel. Sprekend over plannen op korte ter mijn zei de heer Lohmann onder meer, dat het beheer over alle 300 N.S.-sta- tions in de toekomst zal worden samen gebracht in 23 rayons. Twee van der- (Vervolg van voorpg.) oals inmiddels wel bekend gaat het voornemens tot verslechtering van geldende kindertoelagerekeling. de itenarenpremiespaarregeling en het Plaatslngskostenbesluit. die een uit- 'envermindering van enkele tiental- miljoen guldens inhuodt. Dc bevrie- g van dc kindertoelage voor het eer- en tweede kind op het peil van 31 icmber j.l. zal over vier jaar zelfs de atkist 100 miljoen gulden besparen. >aarnaast zijn de ambtenaren ook ir ontevreden over de uitkomsten 1 het overleg over de salarisherzie- 18 per l januari 1968. De ambtena- 1 krijgen 2 pet, waarmee niet eens de op 3 pet geraamd stijging van de kosten van levensonderhoud kan wor den opgevangen. Pas aan het eind van 1968 zal de ambtenaar ontvangen het geen hij in vergelijking met de loonont wikkeling in het bedrijfsleven te kort ge komen is (het zgn. trendbeleid met na calculatie). Vice-voorzitter Dijsselbloem heeft echter aangekondigd, dat men de regering voorstellen zal doen tot be taling van een voorschot op de nacalcu latie eerder dit jaar. Dertiger jaren De heer Loerakker zei, dat de rege ringsmaatregelen doen denken aan de tijd van de dertiger jaren, die men als begraven waande en waarin de ambte narensalarissen „een sluitpost van de begroting" waren. Na de oorlog werd het Woord sluitpost als een vloek be schouwd, maar minister Beernink stelt er waarschijnlijk prijs op als tweede bezuinigingsminister de geschiedenis in te gaan, aldus de heer Loerakker. In het overleg was het voor de amb- tenarenorganisaties slechts een kwestie van slikken of stikken. „Wij stikten lie ver dan deze bezuinigingsvoorstellen te slikken", aldus de A.R.K.-voorzitter. Hij wees erop, dat de ambtenaren twee maal getroffen worden, want zij moe ten ook reeds de lasten dragen, die door bezuinigingsmaatregelen aan iedere burger zijn opgelegd. Reuze zwaai De heer Loerakker gaf voorts aan de hand van enkele citaten van minister Beernink uit de tijd van diens Kamer lidmaatschap aan. hoe deze toenmaals over ambtenarenzaken dacht. Hij con cludeerde dat de heer Beernink van Kamerlid tot minister geworden toch toch wel een onbegrijpelijke reuzezwaai heeft gemaakt. „Mij persoonlijk lijkt het een droeve afgang van een Kamer lid, dat wij respecteerden oin zijn pro gressieve houding voor de belangen van de ambtenaren", aldus de heer Locrakker. De A.R.K,A.-voorzitter betoogde voorts, dat de minister door zijn handelwijze ook voorbijgaat aan hetgeen in de open bare commissievergadering van da Tweede Kamer over deze materie is opgemerkt. „Waar blijft de verantwoor delijkheid van de volksvertegenwoordi ging? Kamerleden zijn toch geen harle- Leergeld Vice-voorzitter dr. W. J. .1. Dijssel bloem, die lid is van het georganiseerd overleg, ging uitvoerig in op het falen van het overleg en het gebrek aan de mocratie, doordat de ambtenaren zijns inziens als werknemers niet onverkort voor hun rechten kunnen opkomen. Hij stelde uitdrukkelijk, dat teleurstellende uitkomsten van het „overleg", niet de schuld zijn van de centrales, maar van de regering. Daarom staat thans geen andere weg open dan het inroepen van medewerking van het parlement. Dr. Dijsselbloem deelde mee, dat be gin februari de besprekingen in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg worden hervat over de mate van inspraak der ambtenarenorganisa- tles en de structuur van het overleg. HIJ zei te hopen, dat de regering bij dit overleg leergeld eel hebben getrokken uit de conflictsituatie, die nu is ont staan. Op een forumdiscussie met een aantal Kamerleden is men vervolgens de politieke aspecten van de materie gaan behandelen Voorschot. De katholieke bond van overheldf-, personeel (K.A.B.O.) belegt maandag a. a. een buitengewoon congres over deze materie. „Dit gescheiden optreden is geen kwestie van animositeit. Wij zijn het juist met elkaar eens en de onderlinge verstandhouding Is goed", verzekerde de heer Loerakker desge- gelijke rayons, n.l. Eindhoven en Deven ter functioneren al. De spoorwegen ho pen in de komende 6 jaar met deze cen tralisering grote vorderingen te maken. Uitvoerig stond de heer Lohmann stil bij een planning op langere termijn, of beter gezegd: de visie van N.S. op de toekomstige taken van het railvervoer, want wat de plannen daaromtrent be treft zijn de spoorwegen sterk afhanke- van de plannen van andere Instan ties. De N.S. draagt met zijn visie o.m. bU aan de planning op bet gebied van ruimtelijke ordening. Zo heeft bijvoor beeld een team van N.S.-medewcrkers de planologische voorwaarden voor een stelsel van openbaar vervoer uitge werkt, waarin het openbaar vervoer een kerkeUJk alternatief voor de auto kan bieden. Deze mogeiykheden biyven ech ter hypothetisoh zei de heer Lohmann zolang de concretisering van ruimtelijke plannen van rijk, provincie en gemeen ten zich niet ln die richting bewegen. In dit verband vroeg de heer Loh mann zich af, of met een afzonderlijke uitbreiding van stedelijke vervoersnetten wel het gewenste doel wordt bereikt. Bundeling van stedelijk en regionaal vervoer op hetzelfde railstelsel zou een verantwoorde railexploitatie mogelijk kunnen maken en zou bovendien aan de behoefte van de reizigers tegemoetko men, omdat het de noodzaak van over stappen wil beperken. Het is echter wel onvermijdelijk, dat men reeds in een vroeg stadium tot een dergelijke inte gratie van vervoerssystemen zou moe ten besluiten. De spoorwegen hebben reeds een ont werp voor randstadmaterieel gereed, dat voor het vervoer tussen en in stadsgewesten op korte en middellange afstanden zou kunnen worden gebruikt. Dit ontwerp is bedoeld ter stimulering van de gedachtenwisseling met de gro te gemeenten. '(ADVERTENTIE) MANTHEY flatpiano Dit Wast-Duit» kwaliteits instrument is bij uitstak ge schikt voor huiskamerge bruik. Door toepassing van aan moderatorsysteem kont u de Manthoy bespelen, zon der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionair* modellen zijn werkelijk toonaangevend dat mag u ook verwachten van een fabriek met een eeuw ervaring! Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren bij: Alleenverkoop MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970* verbeterd dan zal een der voorwaarden hiertoe zijn, dat de openbare vervoers ondernemingen gczamelljke streven naar maatschappelijk gezien de goed koopste oplossingen. De rijksoverheid zon hierbij als coördinator en stimulator kunnen optreden" aldus de heer Loh- Wat de 15 onrendabele lijnen betreft onderzoeken de N.S. nog ln hoeverre vereenvoudigde exploitatievormen ver betering van dc financiële resultaten kunnen geven. Dit onderzoek zal mis schien de beslissing van de regering over de toekomst van deze lijnen kun nen vergemakkelijken. (ADVERTENTIE) VEMCOUOHfl (Van onae parlementaire redactie DEN HAAG. In de afgelopen Jaren hebben rnlm 11.000 bedrUfshoofden in land- en tuinbouw een aanvraag inge diend om In het kader van de be- elndiglngsregellng van het ontwlkke- Ungs- en sancringsfonds voor dc land bouw hun bedryf te beëindigen. Van deze aanvragers hebben er momenteel meer dan ruim 5000 hun bedryf via deze regeling beëindigd en zyn er ruim 3500 afgewezen, omdat zy niet aan de voorwaarden voldeden: van de overigen is de aanvraag nog In behandeling. Op verzoek van de cultuurtechnische dienst heeft het Landbouw-Economisch Instituut door middel van een enquête onder aanvragers en potentiële aanvra gers een onderzoek ingesteld o.a. naar de redenen waarom men het bedrijf wenste te beëindigen en naar de finan ciële positie vóór en na de beëindiging. Onder potentiële aanvragers werden verstaan de eigenaren van betrekkelijk kleine bedrijven, die zo ongeveer aan de basisvoorwaarden van het fonds vol doen. Uit het onderzoek kwam o.m. naar voren, dat 47 procent van alle aanvra gers, ziekte, ouderdom en invaliditeit als eerste reden noemden van hun aanvraag tot bedrijfsbeëindiging. Door circa een derde van de aanvra gers werd de slechte inkomenspositie als primaire reden genoemd voor de wens tot bedrijfsbeëindiging, terwijl 17 procent het ontbreken van een opvol ger als reden opgaf. Wat de hoogte van de beëindigingsuitkeringen betreft, was 79 procent van de gesancerden zeer te vreden. Opmerkelijk was dat 74 procent van de gesaneerden te kennen gaf, dat zij ook zonder deze uitkering na het 65e jaar het bedrijf door middel van de beëindigingsregcllng beëindigd zouden hebben. Hoewel de afgewezenen niet aan de voorwaarden voldeden, vertoonden zij veelal een grote verwantschap met de groep gesaneerden. Van de afgewezenen verkeerde 44 procent in financiële moei lijkheden. Dat beëindiging voor deze groep in veel gevallen harde noodzaak was, bleek uit het feit, dat in februari 1967 34 procent van de afgewezenen het bedrijf ondanks de afwijzing beëindigd had en dat 33 procent van plan was dit zo spoedig mogeiyk te doen. In de studie van het L.E.I. wordt voorts o.m. aandacht besteed aan het bedrljfstype, de bedrijfsomvang, de per spectieven en de daarmee samenhangen de plannen, die men met dc bedrijven heeft. Voor wat de groep potentiële aan vragers betreft, bleek bijvoorbeeld dot 25 procent van deze groep ter zijner tijd het bedrijf via de beëindigingsregeling zou willen beëindigen, terwyi nog eens 18 procent belangstelling had voor deze wyze van beëindigen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5