BOETE (f300) VOOR BINNENKLIMMEN BIJ VALSEMUNTERS „Proces in Moskou verwekt onrust Politie handelt meer fouten in verkeer af aan regering Verzoekschrift Epidemie van geelzucht in Dedemsvaart Ook Kerk van Seper werkt aan vertaling Lerarenorganisaties oneens met wilde „nijverheids -acties Demonstratie in Utrecht Broodkwestie voor rechter GAZET VAN ANTWERPEN OVER CONCILIE „Nederland bijt spits af voor Wereldkerk Belgische klok loopt achter DONDERDAG 11 JANUARI 1998 DB LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEN HAAG, (A.N.P.). Met Ingang van 1 februari zullen dertien eenvoudige verkeersovertredingen, die tot nu toe niet voor transactie vatbaar waren, onder de transactiebevoegdheden van de politie gaan vallen. Dit blijkt uit het staatsblad van heden, waarin een K. B. is gepubliceerd, waarbij het besluit transactie in handen der politie 1959 nader wordt gewijzigd. Het betreft onder andere overtredin gen als het parkeren langs een doorge trokken gele streep, die terzijde van de rijbaan is aangebracht; het als bestuur der een voertuig verlaten zonder de motor af te zetten of de contactsleutel uit het contactslot te verwijderen; als bromfietser het stuur niet tenminste met één hand vasthouden; het als bestuurder van een motorvoertuig op meer dan twee wielen buiten de bebouwde kom niet de vereiste rood reflecterende driehoek meevoeren; het parkeren op een taxi standplaats of op een parkeerplaats, langer dan de aangegeven tijdsduur; het parkeren van een motorvoertuig op meer dan twee wielen (anders dan bij een parkeermeter) zonder het ter plaatse op het wegdek aangegeven parkeervlak in acht te nemen en voor voetgangers het zich zonder noodzaak bevinden op een autoweg, anders dan op een par keerplaats. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De politierechter bq de arrondissementsrechtbank te Maastricht, mr. Cornelissen, heeft gistermiddag de 52-jarige verslaggever W. van G. en de 26-jarige fotograaf P. Z., beiden verbonden aan „De Tele graaf", veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één week en een onvoorwaardelijke geldboete van driehonderd gulden. De eis van de officier van justitie, mr. Weggemans, was voor elk 500 gulden boete. W. van G. was wegens ziekte niet verschenen. Journalist en fotograaf wilden exclusieve plaat De beide verdachten waren op 22 november van het afgelopen jaar via het balkon en een bovenlicht de flat woning van een Kerkradenaar, die daags tevoren met zijn vrouw wegens het ver vaardigen van valse bankbiljetten was gearresteerd, binnengedrongen en hadden daar interieuropnamen gemaakt. Tet zitting hing de fotograaf een nogal ongeloofwaardig verhaal op over de wijze hoe hij in de woning gekomen was. Hij Deze 50 mm Zeiss-Planar ia de enige cameralens ter wereld met een opening van 1:0,7. Hoewel ontwikkeld voor fotografie in het heelal, kan de Planar ook voor andere objecten worden gebruikt. MOSKOU (AP) Verscheidene voor aanstaande Russische culturele en aca demische figuren hebben in Moskou in verzoekschrift geklaagd dat het pro- achter gesloten deuren tegen het jlange voorarrest van de schrijver Alexander Ginsburg en anderen onder de Sovjetbevolking onrust hebben ge kt. Afschriften van een desbetreffend rondschrijven zijn gestuurd naar partij leider Leonid Brezjnev, premier Aiexej Kosygin en president Nikolai Podgorny. Het proces tegen Ginsburg en drie metgezellen is maandag in Moskou be gonnen. Westelijke journalisten en de neeste verwanten en vrienden van de erdachten worden niet tot de rechtszaal toegelaten. Bedekt verwijzend naar de jaren van stalinistische terreur wordt in het verzoekschrift gezegd: ,,Dit kan er niet toe bijdragen de atmosfeer van on- maatschappij gezonder te maken, die t zo lang geleden getuige was van massaal eerherstel van hen die op grond was op een vuilnisemmer gaan staan en had toen door het bovenlicht va deur foto's van het interieur willen maken. Daarbij had hij zijn evenwicht verloren en was de woning binnengeval len. „Dat was dan een gelukkige val", merkte de politierechter nuchter op. Toen de fotograaf eenmaal binnen was, had hij de huisdeur voor de verslaggever geopend. De officier van justitie geloofde al evenmin in die „gelukkige val". Voor hem stond het vast, dat belde verdach ten de woning wederrechtelijk waren binnengedrongen. In zijn requisitoir noemde hij dit een ernstig misdrijf. „Ieder mens", zo zei hij, „heeft recht op een privésfeer, ook al kom je op een gegeven moment met de justitie in botsing, zoals in dit geval. De man was gearresteerd. Hij was dus weerloos en kon zich niet verdedigen". Voor deze daad van de beide verdach ten had de officier maar één kwalifica tie. „Ik noem dit zonder meer een misse lijke streek, waarbij ik niet nog grovere woorden wil gebruiken", zei hy. In een uiterst verzorgd requisitoir zodat zelfs de verdediger van verdachte P. Z., mr. Huurman dit prees, ging de officier de verhoudingen na bü het dagblad, waar- i voor de beide verdachten werken. Om I zich hier te kunnen handhaven moeten zU een harde huid hebben; moeten zU brutaal zgn en moeten zjj vaak tot de grens van het toelaatbare gaan". Dit wilde hij wel als verzachtende omstandigheid in aanmerking nemen, al kon hij zich niet voorstellen, dat jour nalisten van andere publiciteitsorganen zo zouden zijn opgetreden. „Je verknoeit hiermee namelijk de verhouding tussen pers en justitie, die goed is. Het op treden van beide verdachten getuigde daarbij van een wantrouwen in de jus titie, di eomwille van een onderzoek vaak bepaalde gegevens moet achter houden. Doorkruist Door dit onderzoek te doorkruisen en op eigen houtje nieuws te gaan ver garen, hadden zij de samenwerking tus sen de politie en de justitie kunnen schaden, want als dit niet ontdekt was, had men gemakkelijk kunnen denken, dat er ergens een lek was geweest en een bepaald dagblad was bevoordeeld. De gedachten waren hierbij echter niet stil blijven staan. Hun ging het alleen maar om het exclusieve plaatje. In hun be- roepsijvèr waren zij te ver gegaan en hadden zij hun beroepsethiek op flagran te wijze overtreden", aldus de officier. Na het pledooi van mr. Huurman, die een lagere geldboete vroeg, velde de politierechter terstond vonnis. In zijn uitvoerige motivering zei hij, dat beide verdachten de grens van hun beroeps ethiek ernstig hadden overschreden, waarmee zij de kring waartoe zij be horen, geen voordeel hebben gedaan. „Juist mensen, die moeten balanceren tussen wat wel en niet toelaatbaar is, behoren precies te weten, tot hoever zU kunnen gaan", zei hij. In zijn vonnis be paalde hij tevens, dat het in beslag ge nomen fototoestel van de fotograaf dien de te worden teruggegeven. SERVICE VOOR CARAVANS LEIDEN. (A.N.P.) De FOCWA. de organisatie van de carrosseriebedrijven in Nederland, heeft het initiatief geno- ecn landelijk net van caravan- 'ervisestations in te stellen. Naarmate liet aantal kampeer- en vouwwagens in ons land toenam thans zijn er naar raming reeds 75.000 in gebruik werd A behoefte aan betrouwbare adressen >or vakkundige en snelle reparatie en >or periodiek onderhoud steeds groter. Over ons hele land verspreid bestaat hans een net van zeventig reparatie- nrichtingen, die bereid en in staat zijn iestrande caravantoeristen te helpen. Het zijn carrosseriebedrijven, gespeciali- •frerd in het herstellen, van aanrijdings- ichade en het verhelpen van technische mankementen, zowel aan de carrosserie n onderstel, trekinstallatie, remmen 'n verlichting. Ook elders in Europa met name In West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land en Denemarken zijn de grond lagen gelegd voor een internationale dienstverlening, zodat ook buiten onze grenzen hulp gal worden geboden. van valse beschuldigingen veroordeeld Tot de ondertekenaars behoorden de dichteres Bela Akhamadoelina, de vroe gere echtgenote van de dichter Jevgeny Jevtoesjenko, de schrijver Vasilv Asio- nov, een winnaar van de Leninprijs, enige professoren van de universiteit van Moskou en een bestuurslid van de bond van artiesten. De petitie was gericht aan de Moskou- se rechtbank en zij drong aan op „vol ledige openbare behandeling, onpartijdig keuze van de getuigen en een volledig verslag van de zaak in de pers". Het proces is tot het grote publiek doorge drongen door uitzendingen van buiten landse radiostations. (Van onze correspondent) DEDEMSVAART In Dedemsvaart is de gevreedsde geelzucht uitgebroken. Vanmorgen om 10 uur waren er reeds 84 gevallen gemeld. Verwacht wordt, dat dit aantal voorlopig nog zal stijgen. De inspectie van volksgezondheid in Over ijssel wilde nog geen nadere mededelin gen doen, omdat men eerst een volledig overzicht van de toestand wil hebben. Een der Dedemsvaartse artsen vertelde, dat het woord epidemie overdreven is. In drie maancfen bijna 100 gevallen is meer dan normaal maar nog niet zo, dat men van een echte epidemie kan spreken. Op de vraag of de grote vervuiling van de Langewijk een gesloten kanaal direct de oorzaak hiervan is, antwoord den meerde doktoren beslist ontkennend. De gevallen van geelzucht zijn over de gehele gemeente verspreid en komen ook bij die mensen voor die praktisch nooit in Dedemsvaart komen. Wel ver klaarde men, dat het niet verwonderlijk zou zijn als door de Langewijk meer ge vallen zouden kunnen voorkomen. Het is een schande, dat er zo'n ding midden in het dorp kan liggen. Het wemelt er van de ratten en er komen open riolerin gen op uit. Het is een grote benden, aldus een aantal uitspraken. Een der artsen zocht de oorzaak verder, omdat de voor komende gevallen verspreid in de .ge meente zijn gemeld. „Het is de riolering, daar deugt niets van. Dat was in Vriezenveen zo en dat is hier ook het geval. Het wordt hoog tijd, dat de riolering wordt verbeterd**, Rap Brown zoekt toevlucht bij VN-missie Cuba NEW YORK (AFP) De Amerikaan se negerleider Rap Brown, een van de voornaamste pleiters voor „Zwart aan de macht" is de Cubaanse missie bij de Verenigde Naties binnengevlucht toen een politieman hem wilde arresteren. De politieman had Brown en een an dere neger de Cubaanse missie zien verlaten. Browns metgezel droeg een pakje onder de arm en toen de politie man vroeg wat er in het pakje zat, kreeg hij van Brown de raad te verdwij nen en zich met zijn eigen zaken te be moeien. Een poging het tweetal te ar resteren mislukte doordat zij het ge bouw van de Cubaanse missie binnen vluchtten. Een gewapende Cubaan ver leende de politieman geen toegang. Weg vrij voor Katechismus Mgr. Moors blij met uitspraak r,sponde, NIJMEGEN. Naar w(J van de leiding vair ht4 Hoger Katechetisch Instituut te Nijmegen vernemen, hebben enige professoren van het grootseminarie te Zagreb, de bisschopszetel van de zojuist tot opvolger van Ottavlani benoemde kardinaal Franjo Seper, toestemming gevraagd, de Nieuwe Katechismus ln het Kroatlsch te vertalen. Deze toestemming zal ongetwijfeld worden gegeven. Of kardinaal Seper persoonlijk achter deze aanvraag staat, is moeilijk na te gaan. Het minste dat men kan zeggen Is wel, dat hij er geen bezwaar tegen zal hebben. Pater Bless, directeur van het Hoger Katechetisch Instituut, bevestigt, dat in het verslag van de kardinalencommissie de Nieuwe Katechismus nergens van dwaling of ketterij wordt beschuldigd. „Het is een document van 33 getikte vellen", zegt hij. „Daarin wordt alleen gevraagd, een aantal formuleringen te herzien. Maar het gaat dan altijd om De koninklijke ontwerper Hardy Amies heeft een poging gedaan de minimode uit te bannen, getuige deze creaties uit zijn nieuwe voorjaars- en zomercol lectie. Elona Barton toont een pakje (of ia het nu weer kostuum) met blok patroon in zwartwit, Noeleen Johnson draagt een veelkleurige japon. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De massale demon stratie die een Rotterdams actiecomité van leraren by het nyverheldsonderwys voor zaterdag in Utrecht heeft belegd, heeft niet de instemming van de samen werkende lerarenorganisaties bij het ny verheldsonderwys. Het gaat dan ook om een wilde actie, die men ongaarne ziet plaatsvinden. Dit werd ons desgevraagd meegedeeld door een woordvoerder van de Algemene Bond van Ondenvyzend Personeel. Samen met o.m. de r.-k. vereniging van directies en leerkrachten bjj het ny- verhètdsonderwijs „St-Bernardus" heeft men zich inmiddels reeds pubiiekeiyk van de actie gedistantieerd. Dit ge schiedde in een communiqué van de sa menwerkende organisaties by het nijver heidsonderwijs. In dit communiqué wordt o.m. de op- vatting van het Rotterdamse actie- comité tegengesproken, als zou de re-1 gering 8alarisvoorstellen hebben inge-jM" diend die voor de leerkrachten ten min- ste een salarisvermindering betekenen ftj van 100 300 gulden per maand. Er wordt aan herinnerd dat van rege- ringszljde de stellige toezegging is ge- j daan, dat alle verkregen reohten van zittende leraren volledig gegarandeerd blijven. Ook is het. onjuist om zonder I W\Z~- meer te stellen, dat nieuwe leraren een ftWvL dergelijke salarisvermindering zouden —Ti krygen. ****- Het Rotterdamse comité stelt: „De L - lerarenorganisaties zijn in het georgani- J seerde overleg met de regering verte- genwoordigd door gezapige lieden, die zich niet bewust zijn dat hun tegen- voorstellen getuigen van onbekwaam- Kttb heid en onwetendheid". Ook zegt men dat de regering leerkrachten en dlrec-1 „fX teuren Mj het nijverheidsonderwijs de- oue gradeert tot „derde-rangsvaklieden", I Voorts uit men heit verwijt dat re gering en parlement zeer ter zake kun dige rapporten terzyde schuiven om per jaar enkele miljoenen guldens te kun nen bezuinigen ten koste van het onder- wys. Regering, parlement en het Ne derlandse volk verwyt men tenslotte „een discriminerende houding t.o.v. mensen die hun technische vaardigheden ln dienst stellen van onze economie". De Rotterdamse organisatoren ver wachten op de byeenkomst ln Utrecht a.s. zaterdag enkele duizenden leer krachten. DEN HAAG (ANP) De Nederland- vereniging van werkgevers in het bak kersbedrijf zullen zich woensdag 17 ja nuari a.s. moeten verantwoorden voor de economische politierechter in Den Haag. De Nederlandse bakkerijstichting heeft ln het voorjaar van 1967 bakkers aangeraden geen brood te leveren aan supermarkten, die het ver beneden de maximumprijs verkopen. De Nederland- ze vereniging van werkgevers in 't bak- bakkersbedrijf zou soortgelijke adviezen hebben gegeven. De rechter zal nu moeten uitmaken of ze hierdoor hebben meegewerkt aan ge nerieke verticale prijsbinding, dat is verticale prijsbinding voor niet-merkar- tikelen, die bij een koninklijk besluit van 1964 verboden Is. Volgens de dagvaardingen hebben stichting en vereniging zich schuldig ge maakt aan overtreding van artikel 15 van de wet op de economische mede dinging. Dit artikel verbiedt gedragingen die strekken tot het tot stand brengen, naleven of doen naleven van bepalingen mededingingsregelingen of van richt lijnen, die behoren tot een door de over heid onverbindend verklaarde categorie, zoals bijvoorbeeld de generieke vertica le prijsbinding. In maart yan het vorig jaar verklaar de de directeur van de Nederlandse bak kerijstichting, dr. G. H. M. J. Verhae- gen, dat de stichting niet valt over een prijsverschil van enkele centen, maar over een verschil van een dubbel- theologische nuanceringen, die binnen de orthodoxie liggen; de orthodoxie zelf is nergens in het geding. Wij zullen bezien, in hoever wij aan de wensen tot herformulering tegemoet kunnen komen. Op sommige punten zal dit een kleinig heid zijn, op andere punten lijkt over eenstemming bijna uitgesloten. Maar dat is ook niet zo belangrijk, nu eenmaal vaststaat, dat de meningsverschillen zich bewegen binnen de grenzen der ortho- De uitspraak van de commissie zal ook consequenties hebben voor diverse uit geverijen over heel de wereld. In Neder land zijn 400.000 exemplaren verkocht door de samenwerkende uitgeverijen Paul Brand, Malmberg en Romen en Zonen. Er zijn nog slechts 2000 exem plaren in voorraad. Getracht zal worden de gevraagde tekstverbeteringen nog in de volgende druk (25.000 exemplaren) aan te brengen. Deze druk zul vooral gebruikt worden voor het middelbaar en hoger onderwijs. In de Verenigde Staten zou Herder and Herder een vertaling op de markt brengen, die echter werd opgehouden door het uitblijven van de goedkeuring door Rome. In Duitsland gebeurde Iets dergelijks. Het Herder-Verlag in Frei burg wilde de Duitse vertaling al in oktober jl. uitgeven. Ook hier wacht men nog altijd op het Imprimatur. In afwachting daarvan is een beperkt aan tal exemplaren alvast toegestuurd aan alle Duitse geestelijken. De katechismus is echter nog niet in de boekhandel ver krijgbaar. Verwacht wordt, dat thans de toestemmingen voor de uitgave snel ge geven zullen worden. Mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, toonde zich zeer voldaan met ds uitspraak van de kardinalencommissie over de Nieuwe Katechismus. H(J vindt het „een verheugend bericht, waar ik zeer gelukkig mee ben". In kerkelijke kringen wordt, behalve aan het oordeel van de commissie als geheel, bijzonder veel waarde gehecht aan het oordeel van de als zeer orthodox bekend staande Ierse kardinaal Browne en zijn collega kardinaal Lefebvre. ADVERTENTIE Voorschot van 23,5 min voor Zuid-Holland Bij besluit van de minister van Binnen landse Zaken ls als voorschot op de uit kering, die de provincie Zuid-Holland over 1968 uit het provinciefonds ontvangt, een bedrag van 23.415.990 gulden vastgesteld. (Va BKl'SSEL „Wat ons steeds en altijd opnieuw boeide, was die toon van totale openhartigheid, die tydens de besprekingen in de NoordwUkerhoutse aula steeds maar opnieuw op de voorgrond trad. Dat een huisvrouw, sprekend namens een diocees, gewoon by de microfoon komt en vraagt of de kardinaal en de bisschoppen er even aan willen denken, dat de mensen haar hebben afgevaardigd, om iets te bereiken en niet alleen maar om einde loos te praten, ïykt ons een openbaring. Dat een kardinaal erkent, dat er In het verleden fouten gemaakt werden, wUst op de geest die dit concilie kenmerkte. De openhartige geest van twee grote overleden kerkelijke gezagsdragers, Paus Joannes XXIII en bisschop Bekkers van Den Bosch". Dit sehrijft in de Gazet van Antwerpen Gaston Claes, die voor zijn krant het pastoraal baraad In Naordwgkerbout büwoood» ln een krsHtl be schouwingen steekt Claes zijn verheugde bewon dering voor het gesprek, dat in Nederland tussen bisschoppen en gelovigen tot stand kwam, niet onder stoelen of banken. Hij is enthousiast over de sfeer, waarin de besprekingen in Noordwijkerhout verliepen. Uit vele van zijn alinea's proeft men het diepe verlangen van een Belgisch katholiek naar eenzelfde openheid, eenzelfde gespreksmogelijk- heid in zijn land. „Wat wij hier gezien en gehoord hebben is de definitieve start van het allernood zakelijkste gesprek, het allernoodzakelijkste per soonlijke contact tussen bisschoppen en gelovigen. Contact dat overal nodig is, maar zeer zeker niet overal zo vlot, zo ongedwongen, zo menselijk tot stand zal komen als in Noordwijkerhout het ge val was. Ook niet bij ons". Gaston Claes werd byzonder getroffen door de wyse, waarop zowel door de afgevaardigden als door het concillepraesidium gesproken werd over de moeiiykheden waarmee de priesters te kampen hebben. „Dat een priester in dergeiyke gevallen nlot san zün lot wordt overgelaten lijkt Nederland vanzelfsprekend- Uit de discussies bleek een be langstelling on sorg die ons bUsonder troffon". De redacteur van het Antwerpse dagblad Is, zo blijkt uit zijn beschouwingen, naar Nederland ge reisd met ia atfa bagage ook negatieve meningen over het Nederlandse katholicisme van vandaag ..Dit beraad", zo schrijft hij, „was dringend noodza kelijk geworden, omdat er werkelijk sinds enkele jaren, vooral door het tweede Vaticaanse concilie, in katholiek Nederland een beweging naar de op pervlakte groeide, waarvan niemand kon zeggen, or zij tenslotte niet zou belanden bij een uiterst gevaarlijk kruispunt, waar „schisma" m.-t een hoofdletter wordt geschreven. Zowel de conserva tieve als de progressieve stroming is in het Neder landse episcopaat uitstekend vertegenwoordigd. Gevaar voor bisschoppelijke ontsporingen lijkt ons, ook bij de zogenaamde vooruitstrevenden onder dit episcopaat, uitgesloten. Wij geloven dat wij eerlijk moeten zijn en moeten durven erken nen dat Nederland als eerste lqnd, dat de con crete lijn van bet Vaticaanse concilie is gaan door trekken, meteen de spits heeft afgebeten voor an dere landen, waar de Kerk al te omzichtig te werk gaat. Of gewoon lijkt ingedommeld". Gaston Claes gelooft niet, dat „een dergelijk diep menselijk en ongedwongen contact, een gesprek waarin belde partners zonder omwegen dc waar heid zeggen" in zijn land, in Vlaanderen, thans mogelijk zou zijn. Want, zegt hij, „daarvoor moet een nieuw klimaat ln het leven worden geroepen en ln alle oprechtheid en gelet op het huidige wan trouwen bij een seer groot deel van de Vlaamse katholieke intelligentie, geloven wij niet, zolang de onzalige kwestie Leuven geen gezonde oplossing heeft gekregen, dat dit gesprek bij ons, volgens de Nederlandse normen van vriendschappelijke openhartigheid, mogelijk is". De Antwerpse journalist stelt ook vast, dat de meeste buitenlandse waarnemers tijdens het Ne derlandse pastoraal beraad niet alleen onthutst waren door het feit, dat een gewone gelovige tij dens de koffiepauze „zijn kardinaal bij de mouw neemt om hem gewoon iets te vragen", maar dat zij ook „raar opgekeken hebben bij de moderne visie die de Nederlandse bisschoppen hebben op de menselijke betrekkingen van deze tijd". HU besluit «Un artikelenreeks met deze tin: „ZUn de Nederlandse katholieken met ren spelletje van dolzinnig voorthollen bezig? We geloven het niet. Dat er experimentele buitenissigheden (onder meer Inzake liturgische vernieuwing) mogelUk biyven, is vanzelfsprekend. Dat er hier en daar van ongeduld getrappeld wordt om maar door te werken, sells als stormrammen.... alles mogeiyk. Ons lUkt het Nederlands episcopaat bekwaam ge noeg om die vooruitstrevende stroom langs vaste kanalen te lelden. Misschien loopt dc Nederlandse klok wel voor, wanneer men In dit concilie van NoordwUkcrhout bepaalde stellingen hoorde ver dedigen. Maar de onze loopt beslist achter! Want bU ons is het gesprek nog altyd niet begonnen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5