RADICALEN WEIGEREN EN BLOC FUNCTIES IN PARTIJBESTUUR VIYELLA Verscherpt conflict binnen KVP alléén dinsdag en woensdag damesblouses 19 71 Hanoi ontkent dood van Ho Tsji Minh Kwekelingen willen (straks) kleinere klas Moeilijkheden om Bogaers als vice- voorzitter 46 studenten onder de hoede van UAF HART GEPLANT IN KERNCENTRALE Sigaret was oorzaak van auto-ongeval „Schiedijk vergaan door navigatiefout? Kollias terug naar Athene Italiaan heeft reeds forse straflijst PAGINA 4 DE TiEIDSE COURANT MAANDAG 8 JANUARI 1968 Profiteer nu van deze fantastisch voordelige aanbieding Viyella imprimé blouses. Wol met 45% katoen... behaaglijke, soepele kwaliteit. Diverse modellen met lange of driekwart mouw, groot assortiment modekleuren. Maten 38-48. Slechts 2 dagen voor de helft van de prijs: Chester Bowles in Cambodja MOSKOU/SAIGON (Rhr/AP) Een woordvoerder van de Noordvictnamese ambassade te Moskou heeft met klem een bericht van een Zuldvlctnamccs blad te gengesproken dat president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam zou zijn overleden. ..Kameraad Ho leeft en maakt het goed", aldus de woordvoerder, die eraan toevoeg de dat Ho een dag of wat geleden nog een bijeenkomst in Noord-Vietnam had toegesproken. Het Zuldvietnamese blad „Cong Tsjoeng" zou uit betrouwbare bron heb ben vernomen dat Ho op 26 december zou zijn overleden. Dit bericht, dat even wel noch ln Saigon, noch in Washington werd bevestigd, zou het plotselinge vredes aanbod moeten verklaren dat de Noord- Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken Ngoejen Doey Trinh op nieuw jaarsdag deed. De 77-Jarige Ho is overi gens de laatste Jaren verscheidene malen ernstig ziek geweest. De Amerikaanse ambassadeur in India. Chester Bowles, die optreedt als speciale afgezant van president Johnson, is van morgen in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh aangekomen, waar hij met het staatshoofd prins Norodom Slhanoek zal spreken over het gebruik van Cambod- jaans grondgebied als toevluchtsoord door communistische troepen. Men verwacht overigens geen belangrijke resultaten van het bezoek. Bowles zal voorstellen dat de internationale controlecommissie zal wor den versterkt die schendingen van de grens tussen Cambodja en Vietnam moet onderzoeken. De Zuldvietnamese bisschoppen hebben een beroep gedaan op Noord- en Zuld- Vietnam om zich aan de conferentietafel te scharen en een eind aan de oorlog te maken. „Het ogenblik is gekomen dat u een eind aan het conflict moet maken ondanks mogelijk ongemak en nadeel, omdat het toch eens zal moeten worden beëindigd en dan misschien met zulke rampen en verschrikkingen, dat niemand zich die kan voorstellen" De bischoppen herhalen de oproep van de Paus tot het beëindigen van de bombardementen op Noordvietnam en de infiltraties van Noord-Vietnam in het zuiden. Het luxueu ze leven van de Zuldvietnamese rege ringsleiders wordt in het bisschoppelijk communiqué bekritiseerd. .AMSTERDAM (ANP) Ongeveer vijf honderd kwekelingen, studenten, middel bare scholieren en ouders hebben zater dag in Amsterdam tijdens een rustig ver lopen protestbijeenkomst een motie aan genomen tegen het onderwijsbeleid van de regering. Daarin spraken zij hun ern stige bezorgdheid uit over de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs. In de mo tte wordt bij de minister van Onderwijs en de Tweede-Kamerfracties aangedron gen op een nader ebeschouwing van onv de regeling der kleutersehoolgelden. ver laging vnn de leerllngsehalen de dreigen de em zich uitbreidende werkloosheid van onderwijzend personeel en de verminde ring van de rijksstudietoelagen. De bijeenkomst was belegd door de werkgroep onderwijs Amsterdam. In hoofdzaak bestaande uit leerlingen van de hoofdstedelijke kweekscholen. Voor zitter van de hoofdstedelijke kweekscho len. Voorzitter van de groep is de heer W. VerspuiJ. hodfd van een lagere school ln Amsterdam. Rudolf van Ling, leerling van de rijks kweekschool ln Haarlem, had ernstige kritiek op het feit dat in de jongste on derwijsbegroting met geen woord werd gerept over verlaging van de leerlingen- schaal. Hij noemde vijfentwintig kinde ren per klas het ideale aantal.. .Dan hoe ven ook de onderwijzers en onderwijzeres sen die zo van de kweekschool okomen niet werkeloos te worden en krijgen kinderen een kans op onderwijs dat al hun gaven ontwikkelt" De heer Van Llng noemde het een krankzinnig verschijnsel dat onderwijzers moeten toezien dat het onderwijs verdrinkt in het grote aantal kinderen per klas. terwijl er onderwij- ■end personeel voldoende is. Aan het slot van de bijeenkomst, die werd voorafgegaan door een protestmars door de stad. werd bekendgemaakt dat d« oprichting van een landelijke bond van studerenden wordt overwogen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tegenstellingen tussen de KVP-meerderheid en de KVP- radicalen zijn zaterdag tijdens de kandidaatstelling voor enkele belangrijke bestuursfuncties te Baarn groter geworden dan ooit. Als gevolg van deze situatie hebben de KVP-radicalen zich teruggetrokken als kandidaat voor alle eventuele functies in 't partijbestuur. Het conflict spitste zich toe op drs. P. Bogaers als vice-voorzitter van het dagelijks bestuur, waartegen zich een belangrijke meerderheid van het partijbestuur verzette. Enkele compromis voorstellen uit het bestuur om oud-minister Bogaers lid van het dagelijks bestuur te maken en zijn geestverwant F. van der Gun, vice-voorzitter of eventueel zelfs voorzitter van de partij, leden schipbreuk op de weigering van de groep-Bogaers-Van Doorn, die vasthield aan het voorzitterschap van zijn woordvoerder Bogaers. De KVP-radicalen hebben zich gister avond beraden op eventuele gevolgen van het verscherpte conflict binnen de K.V.P. De kans is zeer groot, dat zij ln samen werking met enkele geestverwante kring voorzitters tegenkandidaten zullen stellen voor 10 februari, waarin de partijregle menten namelijk voorzien. Op die datum moet de bestuursraad de nieuwe functio narissen in het dagelijks en partijbestuur Wordt drs. P. Bogaers op 10 februari toch door de bestuursraad gekozen tot vice-voorzitter, dan zal mr. A. P. J. M. van der Stee uit Arnhem, die voorgedra gen is om mr. P. Aalberse als voorzitter op te volgen, zijn benoeming opnieuw in overweging nemen. „Niet omdat ik ook maar iets heb tegen de heer Bogaers, maar omdat ik een zo eensgezind mogelijk dagelijks bestuur no dig acht. dat het vertrouwen kan genie ten van alle stromingen binnen de partij, ook van de mensen met hun eigen harde opvattingen", zei de toekomstige nieuwe voorzitter van de partij gistermiddag. Mr. Van der Stee kreeg zaterdag wel het vertrouwen van waarschijnlijk alle radicalen binnen het partijbestuur. Op zijn kandidatuur werden 29 van de 36 stemmen uitgebracht. Het ging, aldus de K.VJ?.-woordvoerder gistermiddag, waar onder mr. P. Aalberse tijdens een toe lichting over de meningsverschillen zaterdag in Baarn ontstaan, niet tegen de radicalen maar tegen hun onverbin dende eisen. De groep Bogaers-Van Doom eiste, aldus deze woordvoerder, behalve voor drs. Bogaers voor nog een KVP- radicaal het vice-voorzitterschap. Het dagelijks bestuur telt namelijk drie vice-voorzitters, waarbij volgens de KVP- radicalen. pas van een werkelijke ver nieuwing en van een herstel van vertrou wen in brede kring sprake kan zijn, wan neer twee geestverwanten als tweede voorzitter zitting krijgen. Duidelijk was dat dit voor hen drs. Bogaers en de heer Een meerderheid van het partijbestuur, waaronder de kandidaat-voorzitter, vond dit onaanvaardbaar, „Omdat ln de directe top geen zogenaamde frontmensen moe ten zitten". Een voorstel vanuit het partijbestuur de heer Van der Gun kandidaat te stellen als vice-voorzitter en drs. P. Bogaers als lid van het dagelijks bestuur, naast nog een KVP-radlcaal, wees de groep-Bogaers af. Een nieuw compromisvoorstel van de heer Van der Gun als voorzitter voor te dragen en twee radicalen waaronder drs. P. Bogaers als leden van het dagelijks bestuur, weigerden de KVP-radicalen eveneens te aanvaarden. Zij handhaafden hun eisen: de heren Bogaers en Van der Gun vice-voorzitter of helemaal geen geestverwant bestuurslid in het partij bestuur. Herstemming De heer Van der Gun, die later 25 stemmen op zich kreeg als vice-voor zitter, trok zich daama terug, omdat drs. Bogaers niet in een dergelijke functie verkozen werd, ook niet bij een her stemming. Als gevolg van deze gang van zaken weigerden alle aanwezige KVP-radicalen een kandidatuur voor alle bestuurs functies. Voorgedragen werden toen als vice-voorzitters: drs. H. A. M. Eisen uit Wassenaar secretaris der gefusioneerde katholieke protestants-christelijke werk gevers, ir. J. W. Dellen uit Wassenaar, directeur-generaal van het ministerie van Landbouw, de heer A. J Hermes, wet houder te Beverwijk en voorzitter van de kring Haarlem. Voor de functie van pen ningmeester als opvolger van de gekandi- dateerde voorzitter mr. Van der Stee werd kandidaat gesteld drs. H. J. Neefs uit Den Haag, directeur van het Ontwikkelings bureau (afdeling van de AMRO-Bank te Den Haag) Niet alle radicalen schijnen hetzelfde te denken als hun geestverwanten zater dag in Baarn. Een van deze andersden kende radicalen heeft gisteren de aftre dende partijvoorzitter namelijk laten we len. wel een kandidatuur te willen aan vaarden wanneer hij voorgedragen zou worden. Men wilde zijn naam evenwel niet bekend maken. Naar verluidt willen enkele vooraanstaande partijledeh in de komende weken bemiddelingspogingen ondernemen om het nieuwe conflict, dat ernstiger is dan tegenstellingen in het verleden, tot een oplossing te brengen. Bij een aardgasontploffing ln een vleeswarenfabriek te Meppel zfln zaterdag drie personen ernstig en tien licht gewond. De explosie vond plaats nadat de brandweer een kleine brand, ontstaan doordat een vonk uit een rookkachel in aanraking kwam met wat aardgas, was geblust. De aansluiting op het aardgasnet moest plaatsvinden zonder dat de hoofd leiding kon worden afgesloten. De afsluiting bleek hoewel alle voor zorgsmaatregelen waren getroffen niet afdoende te zijn. Toen de brand weer het vuurt je meester was, en de rookkamer binnenging, ontstond een hevige explosie, die gepaard ging met een zware steekvlam. Een deel van de gewonden was getroffen door een aantal weggeslingerde voorwerpen anderen liepen min of meer zware brandwonden op. UTRECHT (A.N.P.). Het aantal studenten dat op het ogenblik in ons land studeert met een beurs van het Universitair Asiel Fonds bedraagt 46. Dat is 13 minder dan vorig jaar. Vorig jaar konden 16 studenten worden afge voerd: daarvan behaalden zeven het einddiploma, twee zetten hun studie I buiten Nederland voort, vier zetten hun j opleiding voor eigen rekening voort en i drie staakten de studie wegens onvol doende resultaten. Dit jaar werden drie studenten in het fonds opgenomen, één Palestijnse vluchteling, één Armeniër en één Hongaar. Het grootste aantal stu denten dat onder de hoede van het U.A.F. is, komt uit Hongarije, namelijk 16. Vijf komen er uit Zuid-Afrika, vier uit Jordanië, drie uit Bulgarije, twee uit Joego-Slavië, Syrië en China. De stu denten komen voorts uit landen als Egypte, Oost-Duitsland en Roemenië. Primeur voor ons land Splijtingsproces weldra op gang in Dodewaard DODEWAARD (ANP) De eerste Nederlandse kernenergiecentrale In Do dewaard heeft dit weekeinde zijn harl gekregen. Het was een operatie van on geveer drie uren om dit hart, de onge veer honderd ton wegende kernreactor, vijftig meter omhoog te hijsen en neer te laten in de reactorkamer. Het weer was zaterdag juist niet slecht genoeg om de operatie te moeten uitstellen. Als alles nu verder volgens program ma verloopt, zal men de reactor medio maart met splijtstofelementen kunnen gaan laden en twee of drie maanden la ter kan de reactor dan kritisch zijn. Dat wil zeggen, dat men dan het kern splijtingsproces op gang heeft gebracht en dat de daarbij vrijkomende warmte genoeg stroom levert om de turbine aan te drijven die is gekoppeld aan een ge nerator, waarmee men voorlopig een vermogen van ongeveer 50 megawatt kan opwekken. Het in Dodewaard verrichte karwei dat de komende dagen verder zal wor den afgewerkt betekent het hoogte punt In de bouw van Nederlands eerste kernenergiecentrale. Met die bouw is men begonnen in het voorjaar van 1965, nadat in de maanden daarvoor het ter rein in de Hiensche Waard bouwrijp was gemaakt. Sindsdien zijn 22 000 ku bieke meter beton verwerkt, waarvan 1100 kubieke meter in het 1,80 meter dik ke biologische schild rond de reacitorka- Kweekschoolleerlingen, kleuterleid sters en leraren van laffere scholen droegen zaterdag spandoeken met niet mis te verstane leuzen door de Amsterdamse straten. UTRECHT (A.N.P.). Een sigaret heeft zaterdag een verkeersongeluk ver oorzaakt, waarbij bijna een heel gezin werd gewond. De heer J. van Dijk (42), hoofdonder wijzer in Wijk bij Duurstede, reed met vrouw en vier kinderen in Hoogland, toen zijn 5-jarige dochter de sigaret uit zijn mond sloeg. Hij wilde het vuur van zijn kleren afkloppen, maar verloor daarbij de macht over het stuur. De auto reed een boom omver en kwam via het fietspad in een sloot terecht. De heer Van Dijk en zijn dochtertje zijn in een ziekenhuis in Amersfoort opgeno- i. Mevr. Van Dijk en twee van de andere kinderen mochten weer naar LOENEN. Op de rijksstraatweg onder de gemeente Loenen is gisteravond een personenauto met grote snelheid uit de bocht gevlogen, tegen een boom ge botst en in een sloot terechtgekomen. De 19-jarige bestuurder van de auto en een mede-passagiere kwamen hierbij om het leven. De overige drie inzittenden liepen lichte verwondingen op. DEURNE. Vanmorgen is in het ziekenhuis te Deurne (N.-Br.) de 17-ja- rige M. van Meel uit Asten overleden. Hij was gisteravond in Deurne met zijn bromfiets grontaal in botsing gekomen met een personenauto. ROTTERDAM. De Britse matroos Thomas Spence (45 jaar), opvarende van het schip .British Poplar", is zaterdag avond bij het aan boord gaan van zijn schip in de Rotterdamse haven te water geraakt en verdronken. Prinselijk paar teruggekeerd van jacht SCHIPHOL (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus zijn zondagmidag per KLM-toestel uit Hamburg teruggekeerd uit Duitsland. Het prinselijk paar heeft o.a. een nieuwjaarsbezoek gebracht aan de familie Von Amsberg. Met zestig an deren, onder wie veel vertegenwoordi ger* van de Europese adeldom, heeft 't paar deelgenomen aan een Jacht van twee dagen, die zaterdagavond eindigde met een feest bij toortslicht. De Jagers schoten derig rendieren, achtentwintig wilde zwijnen en een konijn nee*, Kapitein ging als laatst van boord (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De tweede stuurman van de „Schiedljk", de Rotterdammer j L. van der Put (31) heeft gistermorgen j op Schiphol gezegd dat zijn schip niet is vergaan in een vliegende storm, zo- I als aanvankelijk was gemeld. „Het was weliswaar donker, maar het zicht was ondanks de bewolking redelijk en er stond geen zuchtje wind". En zonder uitdrukkelijk te verklaren dat er een na vigatiefout gemaakt zou zijn, gaf hij desgevraagd wel toe, dat volgens hem de „Schiedljk" geen enkel technisch man kement vertoonde. Over het lot van de gezonken vrachtvaarder zal vandaag worden beslist. Een deskundige van de HAL aal met een aantal dalkers een on dersoek op de plaats van de ramp in stellen. Bij eb is nog een deel van het achterschip zichtbaar. De romp ver toont een gat van ongeveer negentig Stuurman Van der Put kwam gisteren op Schiphol aan, samen met 32 mede- opvarenden van het vergane HAL-schip. Kapitein Arie van Dijk uit Voorburg moest met zes andere bemanningsleden in de stad Vancouver blijven, waar door de Canadese Raad voor de Scheep vaart een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt ingesteld. „Op het moment dat de Schiedijk werd opengescheurd", zo vertelt stuur man Van der Put, „was de kapitein op de brug, samen met de 61-jarige Cana dese loods, de derde stuurman, een roer ganger en de uitkijk. We waren op weg naar open zee, door een fjord van bijna een mijl breedte. Pltseling voelden we een hevige schok. Ik rende direct naar de brug. Daar zag ik dat we vlak onder de wal voeren. Aan stuurboord lag op korte afstand een lichtbaken". Geen paniek Ketelbinkie Johan Prins uit Blokker (15 jaar) vertelt: „Er was niks te mer- Een groot aantal familieleden van de bemanning van de Schiedijk was zondagmorgen op Schiphol om hun vader, echtgenote, zoon of verloofde na de ramp veilig en wel weer in het vaderland, te begroeten. ken van paniek. Terwijl het schip heel langzaam maar zeker naar achteren be gon over te hellen, werden we in sloe pen gezet en te water gelaten. Ik heb ir de sloep nog achterom gekeken naar het schip. Het lag er toen nog vrij redelijk bij. Kapitien Van Dijk is tot op het laat ste moment aan boord gebleven, terwijl er langszij een sloep lag, om als dat nodig was hem op te pikken. Hij stapte pas over toen de „Schiedijk" gevaarlijk begon over te hellen. Een even later dween de schuit onder water. Het laat ste wat ze van hem gezien hebben wai de schoorsteen. Ik kan me best inden ken hoe de kapitein zich op dat moment moet hebben gevoeld". „Wel de zenuwen" Zes uur lang heeft de bemanning op het water rondgedobberd, voor zij den opgepikt door een Canadese ijsbre- ker. „We werden naar een klein dorp gebracht, hebben wat geslapen in een hotel en zijn toen via Seattle en New York naar Amsterdam gevlogen. Thuis hadden ze wel een telegram var HAL gehad met „Schiedljk gezonken, bemanning veilig" of zoiets, maai hadden toch de zenuwen. En of ze waren dat ik weer veilig in Blokker aardigd bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij N.V. De inmidels bij de RDM opgedane ervaring met reactor- bouw cn de daar ontwikkelde methoden kwaliteitsbeheersing en controle hebben ertoe geleid, dat dit bedrijf een flinke orderportefeuille op kernenergie gebied heeft en zelfs Is doorgedrongen op de Amerikaanse markt. De voor Do dewaard gebouwde reactor was de eer- ter wereld die volgens recent opge stelde Amerikaanse voorschriften werd geconstrueerd en beproefd. Als straks de centrale in Dodewaard in bedrijf komt, zal voor dit object on geveer 130 mdljoen gulden zijn besteed. Dat is dan twee- tot driemaal zoveel als wat een conventionele (met gas of olie gestookte) centrale zou hebben gekost. Dodewaard is echter voor alles een proefobjeot, voor de Nederlandse elek triciteitsproducenten en voor de Neder landse industrieën die bij de bouw wa ren betrokken. 98 procent van de leve ranties aan het project Dodewaard wa ren Nederlands. Werkelijk renderend zal de centrale Dodewaard nooit worden. Dat moet ui terwaard wel het geval zijn met lagere kernenergiecentrales. De N.V. Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Neder land (GKN) heeft bij een aantal bedrij ven thans offerte gevraagd voor een kerncentrale met een vermogen van 300 tot 400 megawatt. Als plaats voor de bouw gaat de keuze tussen Vlissingen- oost of Dodewaard. ne teruggekeerd, waar hij hoopt zijn werkzaamheden als procureur-generaal bij het hooggerechtshof weer op te vat ten. De voormalige minister-president was koning Konstantijn gevolgd toen de ze ln de nacht van 13 op 14 december zijn land verliet, toen zijn poging om een eind te maken aan het militaire be wind bleek te zijn mislukt. Kollias had zich steeds buiten de politiek gehouden, totdat de vorst hem op 21 april van vo rig jaar, „kort na de militaire staats greep", belast had met de vorming van een nieuwe regering. Voor zijn terug keer uit Rome naar Athene verklaarde hij zondag, dat hij zich niet met poli tieke zaken zou inlaten. Gruwelijke vondst bij Wuppertal WüPPERTAL (Reuter) In het weekeinde is in dc omgeving van de Westduitse stad Wuppertal een stoffe lijk overschot gevonden, waarvan het hoofd, de handen en de benen waren af gesneden. De benen had men al op 15 december langs dezelfde weg gevonden. De andere delen ontbreken nog. De romp was tegen een boom gezet. Op de rug stonden de woorden „Wreek Batsch", die met een mes in de huid waren gesneden. Vermoedelijk is het laatste woord een verbastering van de naam van Jürgen Bartsch, een sla gersknecht die vorige maand in Wup pertal tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan het vermoorden van vier jongens In het betrokken gebied wordt nie mand vermist. In arrest na overval in Cothen UTRECHT (ANP) Met de aanhou ding van de twee Italianen, die worden verdacht van de overval op het postkan toor in Cothen, vorige week woensdag, blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Volgens een voorlopige opgave van de Italiaanse politie is de 27-jarige Biaggio S. in Italië verschillen de keren veroordeeld wegens aanran ding, verboden wapenbezit, diefstal en geweldpleging. Het verleden van zijn vriend, de 30-jarige Salvatore B., wordt nog uitgeplozen. Beide mannen ontken nen overigens nog steeds, dat zij de da der® van de overval in Cothen zijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 4