NA STAGNATIE IN 1967 KREEG ECONOMIE NIEUWE IMPULSEN Ouwe Nol" moet aanstichter van drie moorden zijn Italië staat voor somber jaar Rennies Alleen werkloosheid bleef somber beeld bieden Beeld al met al niet ongunstig Nieuwe vaccinatiecocktail ,5 in 1 prik Spoor van valse cheques van A'dam naar Parijs VEROLME KAN NOG 4000 MAN PLAATSEN Brazilië sensationeel ONENIGHEID BINNEN COALITIE Communisten via stembus naar de macht VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG. In opdracht van staats ecretaris dr. Krui- tinga (Volksgezond heid) onderzoekt het rijksinstituut voor i© volksgezondheid thans of de „4-in-l"- prik bij kinderen kan worden uitge breid tot 'n „5-in-l"- prik. Onderzocht wordt namelijk of de combinatie van vaccins tegen difte rie, kinkhoest, teta nus en polio de zogenaamde d.k.t.p.- prik kan worden uitgebreid met een Met een combinatie van de verschillende aantal ziekten wordt Staatssecretaris Kruisinga wil de „b in l"-prik uit breiden tot een „5 in 1". Een geruststelling voor een zeer groot per- veel kinderen. Weer een paar traantjes minder. centage kinderen in ons land bereikt. De staatssecretaris streeft ernaar de inenting tegen mazelen in het nationale vaccinatieprogramma in te passen. Als dit gebeurt, zou dat uniek zijn, want in geen enkel land is dit nog het geval. Mazelen is een zeer besmet telijke ziekte, die vrijwel iedereen krijgt. Ongeveer zeventig procent van de bevolking heeft de ziekte beneden het vijfde levensjaar gehad. Een kwart van de mensen krijgt de ziekte tussen de vijf en tien jaar. Boven het vijftiende jaar komt de ziekte zelden voor. Op dit moment is nog niet één bepaald type vaccin geschikt voor een nationaal inentingsprogramma. 55 VERHOOR VERLIEP MENSELIJK UTRECHT (ANP) De Utrechtse politic beschikt over meer aanwijzin gen, dat de 75-jarige Utrechter R., be ter bekend als „Ouwe Nol", zijn 25-ja- rige stadgenoot Hans van Z. heeft aan gezet tot het plegen van moorden, dan alleen de verklaringen van Van Z. zelf. Zoals bekend heeft Van Z. toegegeven de dader te zijn van de moorden op de Amsterdamse Coby van der Voort (37), de Utrechtse winkelier J. J. A. Donse (80) en de Heeswijkse landbouwer R. di (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! AMSTERDAM, (A.N.P.). In Parijs zijn een Italiaanse man en een vi (geen echtpaar) gearresteerd, die enkele honderdduizenden dollars valse Canadese travellerchcques b(j zich hadden. Deze waren van hetzelfde model als b(J de twee ln Amsterdam gearres teerde Italiaanse oplichters. In de papieren van deze laatsten vond de Amsterdamse recherche de namen van deze man en vrouw, zodat vaststaat dat het een groep is die volgens hoofd inspecteur G. J. Toorenaar mogelijk uit nog meer personen bestaat Vast staat voorts, dat de twee mannen in Beiroet en Zürich geopereerd hebben. Het derzoek van de Amsterdamse centrale recherche is nog in volle gang. Tot de gedupeerden in de hoofdstad behoort ook de cabaret- en nachtclub eigenaar Kees Manders, in wiens zaak het Italiaanse duo dinsdag een feestje heeft gegeven, waarvan de kosten (1600 gulden) met valse cheques werden betaald. De arrestatie in Amsterdam is net op tijd geschied, want de mannen hadden vliegtickets bij zich voor het toestel Rome. Het is gebleken, dat zij zelf het gevoel hadden stok te zullen lopen, dat het in diverse winkels niet allemaal zo vlot liep. Zij gaven in diverse zaken cheques als handgeld voor goederen af en zeiden later terug te komen om op te halen en te betalen. Op de cheques staat een opvallende fout. Op de echte van „Canadian Im perial Bank of Commerce of Toronto" staat boven aan de biljetten de naam van de bank gedrukt met daaronder „branch" met de naam van het bijkan toor. Deze opdruk ontbrak op de valse cheques, waarvan het bestaan tot op heden ook bij Interpol niet bekend was. is meegedeeld., op een, opdejaars- ontmoeting politiekers in Utrecht. Hoofdcommissaris W. Offers sprak bij de&è gelegenheid ook. geruchten tegen :ou Van Z. via derdegraads metho den tot zijn bekentenissen zijn gedwon gen. De man is nooit meer dan vier uur achter elkaar verhoord en dat gebeurde dan altijd op een menselijke manie: dus de heer Offers, die in dit verband een vergelijking maakte met de metho den van de roman-commissaris M ad- Dat de Utrechtse politie zich bij de verhoren houdt aan de normale ethiek, blijkt volgens hem wel uit het feit, dat de heer De Vides, die eerder als dachte in de moordzaak-Donse enkele dagen is vastgehouden en verhoord, danks zdjn onschuld na zijn vrijlating spontaan op het politiebureau kwam be danken voor de manier waarop hij behandeld. Er zijn tot nu toe geen aanwijzingen, dat Van Z. nog meer misdaden zou heb ben begaan. Hij wordt ilog steeds dage lijks verhoord door een team van vier rechercheurs. Het onderzoek, dat zich over heel Nederland uitstrekt, zai nog wel enkele maanden in beslag ne Indertijd Is voor aanwijzingen ln de moordzaak-Donse een beloning van gulden uitgeloofd. Hoewel justitie het al of niet toekennen daarvan nog tot een beslissing moet komen, is men bij de politie voorlopig van mening, dat nie mand voor.de beloning ln aanmerking komt. De weduwe, die het slachtoffer werd van Van Z's laatste roofoverval cn die daarbij vrij ernstig werd gewond, heeft weliswaar aanwijzingen gegeven die leidden tot opheldering van de roof overval, maar haar informaties hadden geen betrekking op de moord op de heer Donse. Intussen heeft de weduwe nog niet de helft terug van de haar ont roofde twaalf mille. Prof. v. d. Leeuwprijs voor Ton de Leeuw DEN HAAG De Professor Van der Leeuwprijs is door de minister van CRM toegekend aan Ton de Leeuw voor diens „Symphonies of Winds". De uitreiking van de prijs zal geschieden op een nader te bepalen datum. De Professor Van der Leeuwprijs, die kan worden verleend dank zij de mede werking van de N.V. Philips' Phonogra- phische Industrie te Baarn, is dit jaar toegekend overeenkomstig het eenstem mig advies van een op voordracht van di Raad voor de Kunst door de minister ln gestelde commissie, bestaande uit Oscar van Hemel (vttorzitter)Paul Hupperis en Nico Schuyt (leden) en (secretaris) DEN IIAAG (ANP) Conjuncturele ontspanning, structurele moeilijkheden in sommige bedrijfstakken en inkrim ping van de werkgelegenheid hebben vooral aanvankelijk hun stempel ge drukt op de economische ontwikkeling 1967. De conjuncturele ontspanning begon zich reeds in de tweede helft van 1966 af te tekenen. Monetaire krapte, verkleining van de winstmarges en een minder expansief verloop van de bui tenlandse vraag speelden hierbij een rol. Toch is 1967 als geheel geen jaar van :n algemene economische terugslag geworden, aldus een overzicht van het ministerie van Economische Zaken. Wel liep de werkloosheid in een aantal pro vincies op tot een hoog peil. Uit ver schillende verschijnselen blijkt echter, dat zich in de tweede helft van het jaar conjunctureel herstel heeft voltrok ken, zij het dat dit in de cijfers over de werkgelegenheid nog nauwelijks viel te nemen. Zo is de industriële pro- duktie na enige maanden van stabilisa- weer gaan stijgen, waardoor voor het gehele jaar op een produktiegroei circa 4,5 procent mag worden ge rekend. Omdat daarnaast de voortbrenging in landbouw en in de bouwnijverheid konden profiteren van gunstige weers omstandigheden, is de totale produktie in bedrijven in 1967 gestegen tot circa 5 procent boven het niveau van het vo rige jaar. Dit hogere produktiecijfer kon worden bereikt bij een lagere ar- beidsbezetting. Dit was mogelijk door dat de arbeidsproduktiviteit in bedrijven in 1967 vermoedelijk met niet minder dan 6 procent zal toenemen. Aan de bestedingenkant is een stij ging van het investeringsvolume van particuliere bedrijven waarneembaar van enkele procenten. Deze stijging komt geheel voor rekening van de in vesteringen in gebouwen. Die in outil lage lagen vermoedelijk iets lager dan in 1966. Het volume van de particulie re consumptie geeft over het gehele jaar gezien een toeneming te zien van naar schatting 4,5 procent. De verhouding tussen middelen en be stedingen vertoonde nog steeds een ze kere mate van overbesteding. Het over- schöt op de lopendg rekening van de be talingsbalans zal duidelijk achter blij ven bij een ook uit structureel oogpunt wenselijk niveau, terwijl bovendien de Voor veel ouders t* het vaak eer» vraaa hoe hu» kleine kin deren tijdens lange treinreizen bezig te houden. De Duitse Spoorwegen hebben diiar iets op ge vonden. De hoofd- conducteur persoon lijk bezorgt ieder kind tussen vijf en negen jaar in de treinen op de grote trajecten re» prach tig kleurboek met kleurpotloden, waarmee liet zich tijdens lange en ver moeiende treinrei zen kan bezig houden. Ze kunnen ook nog meedoen aan een prijsvraag met aantrekkelijke prijzen. Diepere achtergrond van de ze serviceauto rijdende huisvader* rrvan te overtuigen, dat het gemakke lijker is (en voor de spoorwegen natuur lijk financieel aan trekkelijker) met snelle treinen naar vakantieoord of weekend bes tem - ming te rijden. voorraadvorming zeer beperkt is ge- Het verloop van de export was niet onbevredigend. Het volume hiervan steeg in de eerste 11 maanden vergele ken met het cijfer in dezelfde periode het vorige jaar met 8 procent. De invoer bleef hierbij met een toeneming m 4 procent ten achter. De toeneming van de produktiviteit beperkte de kostenstijging. Samen met de invloed van het gunstige weer leidde dit tot een vermindering van de prijs verhoging. De consumptieprijzen stegen het eerst sinds enkele jaren niet dan 3 a 3,5 procent, van welke percentage ruim de helft is toe te schrij- aan autonome factoren als huurver hoging, hogere Indirecte belastingen en aanpassingen aan EEG-regelingen. Toestand patiënt die op nieuw hart wacht, is verslechterd CHICAGO (Reuter) De toestand van dr. Philip Blaiberg, een 55-jarige tandarts, die de volgende kandidaat voor een harttransplantatie in het Groo- te-Schuurziekenhuis in Kaapstad is, gaat snel achteruit. „Ik hoop dat ze hem in lipven kunnen houden tot ik in Kaapstad terug ben", zo verklaarde professor Bar nard in Chicago, Barnard, die op 3 de- dember een harttransplantatie verricht te op Louis Wasjkansky, verblijft in Chicago voor een bijeenkomst van Ame rikaanse hartspecialisten. De Griekse premier Papadopoelos heeft de afgelopen dagen een rondreis gemaakt door de noordelijke provii Griekenland. Hier drukt hij de hand van een Turkse grenswacht. Papadopoelos werd begeleid door zijn vir, en minister uon Binnenlandse Zaken Patakos. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Scheepsbouwer Ver- olme heeft in de komende jaren naar eigen verwachting zeker nog 4000 work- :rs meer nodig. De bedrijven onder deze naam breiden zich voortdurend uit nieuwe plannen maken bet aantrek- i van duizenden werkkrachten nood zakelijk. Scheepsbouwer Verolme schrijft in het personeelsblad van zijn bedrijven, dat het cijfer van 4000 in de komende jaren niet overdreven is. Voor de nieuwbouw en reparatie van alle mogelijke scheeps- typen zijn hellingen en dokken in aan bouw, terwijl voor de bouw van dokken op een nog onbebouwd stuk grond bij A-griep legt openbaar leven in Engeland goeddeels lam LONDEN (Reuter) Een plotseling uitgebroken epidemie van Aziatische griep beeft een tekort aan bedden ln de Britse ziekenhuizen doen ontstaan. Het aantal mensen met griep dat moet worden op genomen ls 50 hoger dan andera ln deze tijd van het jaar. De spoorwegen hebben een aantal treinen moeten laten uitvallen wegens gebrek aan personeel en ook bij de British European Airways ls het aantal ziektegevallen zeer hoog. In het gebied van Londen steeg het aantal opnamen in de ziekenhuizen var 222 vorige week donderdag tot 317 gis teren (woensdag). De ziekenhuizen heb ben niet-dringende operaties uitgesteld om bedden vrij te houden voor griep- patiënten en sommige artsen in Londen hebben gemeld dat het aantal zieken vijfmaal zo groot is als normaal, meeste patiënten herstellen echter enkele dagen bedrust thuis. De uitbarsting van a-griep ln Engeland volgt na dergelijke golven in de Verenig de Staten en Skandinavië POSTZEGELS UIT ROULATIE DEN HAAG (ANP) De PTT heeft besloten de verkoop van postzegels in de waarden 2, 3, 4, 6, 7, 18, 24, 37 en 61 cent met ingang van 1 januari a.s. t< beëindigen. De verkoop van nog aanwe zige voorraad zal vanaf die datum uit sluitend plaatsvinden aan de loketten voor verzamelaars. de Rotterdamse scheepswerf de steun van de regering gevraagd is. De Braziliaanse werf van Verolme ont wikkelt zich nogal sensationeel. Dit jaar werden al bestellingen gedaan voor twaalf nieuwe schepen tussen de 6650 en 12.000 ton. MeMt de Braziliaanse rege ring zijn onderhandelingen gaande over de bouw van marineschepen. Voor de samenwerking tussen de Nederlandse en Braziliaanse bedrijven van de onder neming is ir. J. Nijman, voorheen bij Fokker werkzaam, in de hoofddirectie opgenomen. In 1975 geen tankers meer door Suezkanaal LONDEN In het Jaaroverzicht van Lloyd's schrijft dc voorzitter van de Britse kamer van scheepvaart, Anthony Cayzer, dat in 1975 vrijwel geen olie- tankschepen meer van het Suezkanaal gebruik zullen maken, omdat de vaart om Kaap de Goede Hoop dan bijna even goedkoop zal zijn. De sluiting van het kanaal heeft de vraag naar nog grotere tankschepen doen toenemen en volgens Cayzer zul len er in 1970 ten minste 160 schepen van 200.000 ton en meer in gebruik zijn Ruim honderd daarvan zijn besteld se dert de sluiting van het kanaal. Bij ge bruik van die schepen op de vaart om de Kaap tussen de Perzische Golf en Europa kunnen zij jaarlijks tweehonderd miljoen ton olie vervoeren, ongeveer evenveel als gewoonlijk het Suezkanaal passeerde. Niet alle schepen zullen die route bevaren, maar uit de statistieken kan worden afgeleid dat binnen tien jaar vrijwel geen tankschepen meer door het kanaal zullen varen. Door de doorvaarrechten vallen de kosten voor de vaart van een schip van 200.000 ton, zelfs als het kanaal daar geschikt voor zou worden gemaakt, niet veel lager uit dan die van de vaart om de Kaap. r ié?-* Smnm: - Smmm„ ymmmr. X Maüai (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Het nieuwe Jaar kondigt zich ook voor wat Italië betreft aan als een hoogst kritiek jaar. De twee voomaumste bepalende factoren, die de vooruitzichten zo somber maken, heb ben alleen voor een zeer oppervlak kige waarnemer niets met elkaar te maken, We bedoelen aan de ene kant de parlementsverkiezingen die ln april of uiterlijk In mei zullen moeten wor den gehouden en aan do andere kant de zeer onbehaaglijke situatie, die in het oosleUjk bekken van de Middel landse Zee ls ontstaan, nu Rusland voor de eerste maal in de geschiedenis zich een blijvende en machtige positie heeft verschaft als Middellandse Zee mogendheid. De sinds txaal Peter de Grote hardnekkig nagestreefde droom; het voornaamste politieke doel, dat ook na de grote revolutie de diverse Sovjetregeringen onveranderd voor ogen bleef staan De situatie in Italië wordt gekenmerkt door een op alle gebieden voelbare on zekerheid. De politieke verhoudingen zijn vaag en onduidelijk. De sinds enkele jaren bestaande regeringscoali tie van christen-democraten en socia listen heeft beslist niet de rustgevende stabiliteit gebracht, die men ervan had mogen verwachten. De beide regerings partners werken elkaar voortdurend op zelfs belangrijke programmapunten tegen, terwijl tegelijkertijd zowel de socialisten als de katholieken intern scherp verdeeld zijn gebleven. Maai daar komt nog een ander bedenkelijk feit bij, n.l. dat er inderdaad geen enkel alternatief bestaat. Met andere woorden: de Democrazia Cristiana, die nog steeds de grootste partij is, zou op dit ogenblik geen enkele andere coalitie kunnen aangaan, terwijl zij zelf ver verwijderd is geraakt van de absolute meerderheid. Dit betekent derhalve, dat Italië politiek beschouwd is „vastge- In dit verband moet bij deze jaarwisse ling onvermijdelijk de somberste ge beurtenis van het afgelopen jaar wor den herdacht, n.l. het wel zeer oneer volle „wegwerken", enkele maanden ge leden, van de voorzitter van de senaat. Deze krachtige en onkreukbare figuur, Cesare Merzagora, hield bij een zeer plechtige gelegenheid en ln aanwezig heid van de president van de republiek, een grote redevoering, waarin hij een haarscherp, volkomen juist en daarom schrikwekkend beeld schetste van de huidige politieke situatie in Italië. Hij hield de rede niet als voorzitter van de senaat maar als privé-burger aan wie de grondwet de meest absolute vrijheid van meningsuiting garandeert. Niette min werd hem door de diverse partij leidingen, die nog steeds de meest zon derlinge opvattingen huldigen inzakt democratische vrijheid, de wacht aan gezegd en verdween hij van het toneel Maar die „historische" redevoering heeft op de openbare mening toch wel zulk een indruk gemaakt, dat juist ook omdat de spreker werd wegge werkt de algemene onzekerheid en de sfeer van wantrouwen er nog aanzien lijk door werden versterkt. En de toch al sinds lang bestaande gezagscrisis kon alleen maar ernstiger worden. Deze crisis is door een gezaghebbende jour nalist nog onlangs gedefinieerd als „het afwezig zijn van de staat". En dit lijkt inderdaad een juiste diagnose. Misschien wel nooit tevoren hebben de communisten dermate de wind mee ge had ln Italië als nu. Men sou hiervoor ontelbare oorzaken kunnen aanwijzen, maar we willen ona beperken tot de belangrijkste. Om te beginnen hebben de ten sinds 1947 geen enkele politieke verantwoordelijkheid gedragen en valt het hun dus gemakkelijk om zeer veel van het goede en positieve dat bereikt werd (door anderen) toe te schrijven aan hun fameuze „constructieve oppo sitie". Voorts is overal in (het vrije) Europa het eens zo krachtige „anti- communisme" hopeloos uit de mode geraakt, waarbij het in Italië nu zover is gekomen, dat het tot in de hoogste kringen domweg tot de „bon ton" be hoort om filocommunist te zijn, hetgeen dan wordt aangekleed met het begrip „impegnato". Iedereen die wil mee tellen, is „impegnato" (wij zouden zeg gen: „Engagé"). De zgn. „intelligentsia" oftewel die bonte wereld van boek, film, toneel, schone kunsten, aristocra tie, snobs, meelopers en „social clim bers" is voor 90 pet ofwel regelrecht communist ofwel pro- of filocommu nist. En op de derde plaats is daar dan de enorm ingrijpende verschuiving in kerkelijke kringen, ten aanzien waarvan de communistische topfiguren een onbetaalbaar handig spel spelen. Zo laat Togllatti's opvolger, Lulgl Longo, nauwelijks een redevoering voorbijgaan zonder dat hij diepzinnige bespiegelingen formuleert over „Mater et Megietra" van Patie Joannes of „Po- pulorum Progressio" van Paus Paulus. Men moet zich verder geen illusies maken over de enorm verspreide im populariteit van de topfiguren van de Democrazia Cristiana, wier onloochen bare verdiensten te midden van onoplos bare moeilijkheden en problemen wor den weggevaagd en te niet gedaan door de psychologische blunders van de staatsradio en staatstelevisie, die avond na avond stem en gezicht, eindeloze redevoeringen en stereotiepe gebaren en glimlachjes van premier Moro of partijsecretaris Rumor aan de machte loze luisteraars en kijkers voorscho- En Juist omdat de zaken slecht gaan, omdat er elke dag nieuwe stakingen zijn, omdat het gezag geen vertrouwen meer heeft, is het „heimwee" naar de sterke-man-van-toen onbewust groeien de. Natuurlijk is Mussolini dood en het fascisme begraven en zelfs de grootste fantast zou niet in staat zijn om ln de zielige troep van wanordelijke en idioot-verdeelde rechtse partijtjes een man te vinden. Nee, het is veeleer een heimwee naar een strakke leiding, een doelbewuste politieke koers, een wel geordende administratie, een werkelijk- bestaande discipline, een goedgesmeerd staatsapparaat kortom naar het ab- solute tegendeel van de huidige toe- I stand en gang van zaken. En men kan zeggen wat men wil, maar de communisten garanderen dit alles. Het is duidelijk, dat de communistische partij in Italië een redelijke kans lijkt te hebben om langs de fameuze „legale weg" van wijlen Togliattl, d-w.z. via de stembus, bij de verkiezingen van het komend Jaar de macht te verwerven. Ook Rusland kent zijn kerstman Maar hij heet er, naar Russische ge woonte, Vadertje Winter. Dit jaar it hij bijzonder in zijn element. Dwalend over Moskous boulevards geniet hij van een temperatuur van 15 graden nndsr ntU

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9