SeColdócSouAcmt VASTEN BEGINT IN 1969 OP ZONDAG Meer subsidie voor eigen woning Theodorakis niet vrij Moord als kunstzinnig handwerk VARA wint kort geding Koning Klant' lihfelle BEZEXTEEX IETS HEEL BIJZONDERS lihfelle lihfellei litfelle PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 198T Opkomstplicht op de helling ITIE commissie-Berger heeft gelijk, wan- u neer ze stelt dat afschaffing van de opkomstplicht bij verkiezingen de poli tieke partijen dwingt zich meer inten sief met de kiezers te gaan bezig houden dan tot dusverre geschiedde. Want al was de opkomstplicht de laatste tijd ,,de facto" een wassen neus, voor veel burgers gaf de wettelijke dwang toch nog net de doorslag om zich maar te houden aan de sleur van het optrekken naar een stemlokaal. Het afschaffen van de opkomstplicht kan dan ook bepaald gevolgen hebben; vooral voor politieke partijen die te kampen hebben met de kwaal van een hoog percentage sleurkiezers. Een eerste gevolg en een goed gevolg zou dan ook wel eens kunnen zijn, dat de par tijen zich bij verkiezingen concreter op stellen, minder moeite gaan doen voor het opstellen van fraaie staatkundige programs en meer tijd en inspanning rullen besteden aan propaganda die de gewone burger aanspreekt. Ergens kan op die manier dan een groot stuk bereikt worden van de poli tieke duidelijkheid die sommigen pro beren te realiseren door bijvoorbeeld een vèr-gaand stembusakkoord. Zeker wordt bij verkiezingen zonder opkomstplicht de keuze van de kandidaten van meer be lang dan tot dusverre vooral bij grotere partijen het geval was. Daaraan gaat dan natuurlijk weer het groeiende ge vaar van groepsbelangen gepaard en de kans dat bekwame lieden in eerste in stantie tussen de wal en het schip vallen. Maar zo'n gevaar behoeft niet lang te duren; zelfs in de politiek worden de burgers wel door scha en schande wijs TOALS de commissie-Berger ook te- recht opmerkt, zal de kans op geringe belangstelling het grootst worden bij ver kiezingen voor de Provinciale Staten; naar onze mening ook bij gemeente raadsverkiezingen in verschillende grote steden. Wij hebben al veel eerder ervoor gepleit die verkiezingen samen te laten vallen en zullen derhalve de dag prijzen, wanneer naar aanleiding van een af schaffen van de opkomatplicht daartoe eindelijk besloten gaat worden. Wanneer deze laatste verkiezingen dan zo veel als grondwettig mogelijk is plaats vinden op een tijdstip dat halverwege een normale parlementaire rit ligt, krijgen de verkiezingen voor de lagere vertegenwoordigende organen enige reële betekenis als tussentijdse opiniepeiling. Wel moet men beseffen dat bij vervroegde Kamerontbinding de landelijke en plaatselijke verkiezingen in de praktijk wel eens dicht in eikaars buurt zouden kunnen komen te liggen. Misschien komt het eerlang dan toch nog wel eens tot een afspraak om alle ver kiezingen op één dag te houden, waar voor politiek ook goede argumenten aan te voeren zijn. Het gebruik maken van stemmachines, waarover de commissie ook een positieve uitspraak doet, is zowel in het eerste maar vooral in het laatste geval een belangrijke zaak. Maar van doorslag gevende betekenis op een wijziging van onze verkiezingsgewoonten mag de mechanisatie toch niet zijn. Zelfs wan neer de stembureaus het wat zwaarder zullen krijgen en wanneer bij samen vallende verkiezingen de uitslag wat minder snel bekend wordt, is er nog geen man overboord. AF het kabinet-De Jong zelf terzake van het rapport van de commissie- Berger zich al een mening gevormd heeft, is niet bekend. Gezien de opstelling van zijn eigen partij zal de eerst verantwoor delijke minister, mr. Beernink, er wel niet erg voor warm lopen. Maar hoe dan ook, het Is een ver standige daad van het kabinet eerst nog eens verder te peilen. Ten eerste in het politieke milieu en dus ook bij de pu blieke opinie door het rapport voor te leggen aan de Tweede Kamer zonder er direct een wetsontwerp van te maken en ten tweede door de nieuwe staats commissie voor de grondwetsherziening om advies te vragen. Immers de kieswet is een van de onderdelen in het belang rijke pakket vraagstukken waarover deze zware commissie zich bezinnen Het al dan niet handhaven van de opkomstplicht kan een schakel zijn in de keten, die de staatscommissie smeden moet om de relatie tussen staat en bur ger aan de nieuwe tijd aan te passen. We nemen aan, dat ook de staatscom missie de reacties van de publieke opinie daarbij niet over het hoofd zal zien. Y ADVERTENTIE) Geloofsgetuigenis van formaat iT\E brief, die de bisschoppen eerder dit U jaar aan kardinaal Ottaviani geschre ven hebben in antwoord op zijn rond zendbrief, waarin geïnformeerd werd naar de stand van zaken op geloofsgebied ln de verschillende kerkprovincies, ls een hedendaagse geloofsgetuigenis van groot formaat. Zonder iets aan de geopenbaar de boodschap te willen afdoen, komen zij op voor het recht, deze boodschap vanuit eigentijds cn plaatselijk perspectief te benaderen, haar opnieuw te doordenken en aldus tot levend bezit van deze heden daagse kerkgemeenschap te maken. Zij houden de Nederlandse theologen, door velen verdacht van ketterij en modern heldendom, de hand boven het hoofd en pleiten ervoor, hun een grote vrijheid te geven. Ook voor de publiciteitsmedia, die zich bezig houden met informaties en commentaren op theologisch gebied, heb ben zij waarderende woorden. In één woord: zij treden op als voorgangers in het geloof van de hele Nederlandse kerk provincie, niet als waakhonden, die bij het minste geruchtje aanslaan, De brief bestaat uit twee gedeelten. In het eerste geven de bisschoppen hun visie op het beleid, dat ln de huidige omstan digheden door de kerkelijke gezagsdragers gevoerd moet worden. Het bevat een ant woord aan al degenen, die de bisschoppen van lafheid, gebrek aan durf en visie hebben beschuldigd, die vonden, dat zij de zaak maar op zijn beloop lieten en niet de moed hadden, om in te grijpen. Het antwoord luidt kort en goed: de ker kelijke leiders moeten niet proberen de huidige ontwikkelingen op theologisch gebied de kop in te drukken door maat regelen van censuur, zij moeten het. goe de in die ontwikkelingen onderkennen en stimuleren, zij moeten de theologen een grote ruimte laten om ln onderlinge dialoog en ln dialoog met het Godsvolk tot een eigentijdse interpretatie van het onveranderlijke geloofsgegeven te komen Wi] zijn onze bisschoppen dankbaar, dat zij dit tegenover de congregatie voor de geloofsleer duidelijk hebben gesteld. En wij verheugen ons, dit bij deze aan de hele katholieke gemeenschap te kunnen doorgeven. Zij willen ons in het goede, dat wij temidden van menselijke zwakheden laten zien, alleen maar be moedigen. In het tweede gedeelte van de brief be palen zij kort, en goed hun houding op de punten, die door kardinaal Ottaviani als verdacht werden gesignaleerd. Wij heb ben bewondering voor de bondigheid en zuiverheid van de formulering, die hier is bereikt. De bisschoppen gaan geen enkele moeilijkheid uit de weg maar zien haar recht in de ogen, belijden hun geloof ln de onveranderlijke kern van de geloofs waarheden maar geven ook haarscherp aan, hoe deze kem in steeds wisselende vormen geschiedenis maakt. In Rome zal men wel eens met de ogen hebben ge knipperd, toen men las, wat de Hollandse bisschoppen durven zeggen over de per soon van Christus, zijn verrijzenis en zijn maagdelijke geboorte. Maar men zal tegelijkertijd moeten toegeven, dat hun stellingen op solide argumenten berust berust en volkomen ligt in de lijn van het concilie. Uit alles blijkt, dat het Nederlands episcopaat over uitstekende theologen als adviseurs beschikt, zulks in tegenstelling tot de congregatie voor de geloofsleer, die ondanks het concilie en ondanks de na oorlogse theologie in een preconciliaire houding blijft steken. Kardinaal Ottaviani kan van zijn Nederlandse collega's minstens dit leren, dat hij zijn kring van adviseurs hoog nodig dient te vernieuwen. Hij is bepaald niet wat we boven noemden een „voor ganger" in het geloof, hij is eerder en hier herinneren we aan een kwalificatie die hij eens van zichzelf heeft gegeven een soldaat, die waakt over reeds verwor ven bezittingen. Een hard verwijt onderwijzerscongressen zijn er harde verwijten gericht aan politieke partijen, parlement en kabinet over de te geringe ruimte die ze vooral financieel het onderwijs in Nederland gegeven hebben Een deel van de verwijten valt moeilijk te weerleggen; voor een ander deel moei het bewijs nog geleverd worden, Een deel van de verwijten kan de tegenwoordige minister voor Onderwijs alleen aangewre ven worden inzoverre hij nu zit op de stoel van voorgangers die hem voor on ontwijkbare consequenties stellen. Een ander deel van de verwijten snijdt meer hout, omdat het de keuze van deze be windsman en zijn staatssecretaris uit meer mogelijkheden betreft. Maar in de kritiek wordt toch wel eens te weinig erkend, dat Onderwijs dan toch maar van „stiefkind" op de begroting een van de grootste „aandeelhouders" ls ge worden. Want alle detailkritiek kan evenmin als de kritiek op een paar hoofdpunten weg nemen dat het totaal van de uitgaven voor het onderwijs van 1958 tot nu ge stegen is van 1,6 miljard tot ruim 5,3 mil jard, of wat meer zegt van 4,9 van het bruto nationaal inkomen tot ruim 7,1 Nog duidelijker wordt de progressie van de uitgaven voor onderwijs, als men zich herinnert dat op de Rijksbegroting het onderwijs tien jaar geleden nog slechts 13,8 van de uitgaven opeiste, tegen nu meer dan 21 Met meer. niet onaanzienlijk meer zou het onderwijs, de opgroeiende generatie ln het algemeen Nederlands belang ge diend zijn. Inderdaad; maar soortgelijke uitspraken zijn met even steekhoudende argumenten te doen voor meer ontwikke ling, hulp, woningbouw, recreatie, ruimte lijke ordening, de volksgezondheid en de afbouw van het sociaal beleid. Het kabinet moet dan soms wei hard lijken. Uitspraken dat het kostbaar on derwijs ln Nederland politiek verwaar loosd wordt, neme men derhalve met een snufje zout. Inzoverre het onderwijzend personeel te kort gedaan dreigt te worden, ls dat onrecht dat het gehele overheidspersoneel bedreigt. En wat de kwaliteitsverbetering van het onderwijs zelf betreft: men wil gelet op de mogelijkheden te veel tegelijk. Ook dit ls een hard woord. Maar de onderwijzerswereld zelf is er debet aan, door haar grote belangengemeenschap of niet als één geheel te zien of niet in staat te zijn zelf een volgorde van urgentie te bepalen. En wanneer de overheid dat dan doet, moeten er wel tranen vallen en scherpe messen geslepen worden. ATHENE (Reuter) De Griekse com ponist Mikis Theodorakis zal niet ln vrij heid worden gesteld onder de vorige week door het Griekse militaire bewind afge kondigde amnestie. Zijn vrouw zei van de directeur van de Averoffgevangenis te hebben vernomen dat haar echtgenoot niet onder de amnestie valt omdat hij eerder tot totaal 29 maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens zijn poli tieke houding. Een voorbeeld uit het grote Mossel en Versteege assor timent. DE ENIGE ECHTE HAMMOND Het orgel dat reads 30 jaar aan de top staat. Beroemd, bekend, ongeëvenaard. Alleenverkoop voor Den Haag, Leiden, Delft en omstreken MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070 - 333970* UTRECHT (KNP) Honderden heiligen, die eeuwen lang hun eigen plaats ln het missaal hebben, zuilen hun functie in de eredienst der Katholieke Kerk spoedig moeten neerleggen Ook de indrukwekkende, maar niets meer zeggende zondagen als Septuagesima, Sexagesima hebben hun tqd en invloed in de Kerk gehad. Ook z(j verdwijnen in de jaren 1968 en 1969. Veel heiligen feesten vervallen Dit is een verder uitvloeisel van de liturgische vernieuwing, die sedert het tweede Vaticaans concilie op gang ge komen is. De verdere uitwerking hiervan zal niet alleen de gebruiken, riten, cere monies rond de misviering zuiveren, doch ook de stijl en toediening van de sacramenten voor de gelovigen begrij pelijk en weer ietszeggend maken. De stellige verwachting is, dat de raad voor de liturgie in Rome in zijn najaars vergadering van 1968 zijn goedkeuring zal geven aan de wijzigingen in het ker kelijk jaar. Deze zijn in ons land nog niet ingegaan al heeft het Nederlands episcopaat reeds wel de nieuwe lezingen cyclus (lectionarium) goedgekeurd. Dit heeft reeds hier en daar het misverstand in het leven geroepen als zou ook het nieuwe kerkelijk jaar ingevoerd zijn. Om de verschillen in de nieuwe lezingen cyclus met de oude indeling van het kerkelijk jaar te overbruggen heeft het liturgisch centrum een zogenaamde pe- ricopenlijst uitgegeven ter overbrugging van de overgangsperiode. Belangrijke wijzigingen in het kerke lijk jaar zullen onder meer betrekking hebben op de voorbereidingstijd op Pa sen. De vasten zal in 1969 niet meer beginnen op aswoensdag, maar op de (Vervolg van de voorpagina) De toegekende rijksbijdragen zullen voortaan ieder jaar worden verminderd in verband met de jaarlijkse huurver hogingen van vier percent. Voor de ei gen woningen blijft van kracht dat de toegekende rijksbijdrage in tien jaar in gelijke delen wordt afgebroken. Het uniforme subsidiesysteem in de vorm van jaarlijks aflopende rijksbij dragen brengt met zich mee dat de bij dragen voor de woningwetwoningen sterk moeten worden verhoogd nu in die bijdrage er rekening mee moet wor den gehouden dat de rentefaciliteit ver valt en tegen marktrente moet worden geleend. De nieuwe bijdrage beloopt ruim het drievoudige van de nu gelden de. Voor de aanvullende subsidies op so- qiale indicatie blijven eigen regels gel den. Het gaat hier om woningen voor minder draagkrachtigen, voor bejaar den, gehandicapten en maatschappelijk onaangepaste gezinnen. De rijkssubsidie voor bejaardenwoningen is 250 gld. ho ger gesteld dan andere woningen van de zelfde grootte Nieuwe stimulans Om de nieuwbouw beter toegankelijk te maken voor gezinnen met lage inko mens wordt een nieuwe stimulans gege ven aan de bouw van zogenaamde keu zewoningen, waardoor de extra-subsidie is verhoogd van 185 gulden tot gemid deld 250 gulden per woning. Van de rijkssteun voor deze huizen valt 500 gul den niet onder de automatische afbraak van de subsidies via jaarlijkse huurver hogingen. Voor de woningwetbouw blijft de mogelijkheid bestaan om tot negentig percent van de stichtingskosten garantie voor een geldlening te krijgen. Voor keu zewoningen, bejaardenwoningèn en -te huizen is garantie tot honderd percent van de stichtingskosten mogelijk. Relatief dure woningwetwoningen zul len niet meer volledig worden gefinan cierd door het rijk. Als de stichtings kosten door het plafond heenbreken moeten de meerkosten door gemeente of corporatie worden gefinancierd. Terwijl de huidige regeling voor de particuliere huurwoningen is afgestemd op de bouw voor de middengroepen, zal de nieuwe regeling het gehele terrein van de gesubsidieerde woningbouw bestrij den. Voor de goedkope particuliere huur woningen is de nieuwe regeling belang rijk gunstiger dan de bestaande. De vol ledige jaarlijkse huurverhogingen zullen niet meer automatisch in mindering worden gebracht op de rijksbijdrage maar rekening zal worden gehouden met eventuele stijgingen van de onder houdskosten, belastingen enz. Voor de eigen woningen wordt de rijksbijdrage in gelijke delen maar met niet minder dan honderd gulden per jaar in tien jaar tijds tot nul te ruggebracht. De premie-ineens is komen te vervallen. Voor de eigen woningen is Joan en moeder Baez op melk en brood OAKLAND (AP) Folkzangeres Joan Baez en 57 andere vrouwen onder wie haar moeder, die onlangs gearres teerd werden bij demonstraties tegen de rekrutering, zullen drie dagen op brood en melk worden gezet als straf voor een zitstaking in de gevangeniseetzaal. Sheriff Frank Madigan zei dat de de monstranten naar hun cellen waren ge dragen en op dieet gesteld. Een vrouwe lijke gevangene die woensdag tegen borgtocht in vrijheid werd gesteld, ver telde dal de actie dinsdagavond was ge voerd om opheldering te krijgen van het inhouden van post. bezoek en andere pri vileges. de jaarlijkse rijksbijdrage vijftig percent hoger dan voor een huurwoning met de zelfde stichtingskosten. Met 't duurder worden van de woning, neemt de bij drage in verhouding af. Evenals onder de oude regeling kan bij bouw ter vanging van een krot de bijdrage met vijftig percent worden verhoogd. Om de overgang naar de nieuwe geling soepel te laten verlopen, is het mogelijk deze al toe te passen op plan nen waarvoor na 1 juli 1967 rijkssteun is toegezegd op grond van de oude re gelingen. In bepaalde gevallen kan ook na 1 januari de oude regeling gelden. Ruimere keuze De nieuwe regeling brengt met zich dat in de nieuwbouw een ruimere keu zemogelijkheid zal komen. Van belang noemt minister Schut het, dat de parti culiere bouw niet meer wordt gecontln»- genteerd. In hoeverre de nieuwbouw op de bestaande, plaatselijke behoefte sluit hangt mede af van de vraag in hoe verre de gemeenten bereid zijn goedkope woningen goedkope grond ter beschikking te stellen Onafhankelijk van de vraag of 't hier om woningwetwonin gen of particuliere huizen gaat. De ver antwoordelijkheid van de gemeentebe sturen om naar behoefte te bouwen wordt groter. Aan het slot van zijn brief aan de ge meentebesturen zegt minister Schut dan ook: „In het vertrouwen dat u zich de inspanning zult willen getroosten om van de ruimere mogelijkheden gebruik te maken in het belang van een goede woningvoorziening in uw gemeente, doe ik gaarne een beroep op uw medewer- Critici bepaalden filmprijzen NEW YORK (A.P.) De Ncw-Yorkse filmcritici hebben gisteren „In the heat of the night" van United Artists uitge roepen tot de beste film in de Engelse taai van 1967. Rod Steiger werd voor zijn hoofdrol in deze film tot de beste acteur van het jaar verklaard. De beste actrice was volgens de film critici de Britse dame Edith Evans voor haar spel in „The whisperers". De beste regisseur was Mike Nichols voor zijr werk aan „The graduate". De beste buitenlandse film was „L« guerre est finie" van Alain Resnais. An dere buitenlandse films, die veel lof der filmcritici kregen, waren „La vie d< chateau", „The hunt", „Battle of Al giers", „Elvira Madigan" en „Closely watched trains". Nieuw schouwburgplan voor Alkmaar ALKMAAR (ANP) —De Amster damse architect J. J. van der Linden heeft zijn tweede plan voor een schouw burg te Alkmaar aangeboden. De bouw som wordt geraamd op 6,5 miljoen, In 1963 lanceerde hij zijn eerste plan, dat in 1965 „in de ijskast" moest worden gezet, omdat Gedeputeerde Staten v: den, dat de exploitatie van het plan, dat toen op zes miljoen geschat werd, het Alkmaarse budget te .zwaar zou De schouwburg, die 'n streekfunctae zal vervullen en de belangrijkste schouw burg in Noord-Holland ten noorden van Amsterdam zal worden, zal geschikt zijn voor elke vorm van theateruitvoe ring, voor groot en klein toneel, con certen en kamermuziek, maar ook voo congressen, beurzen, modeshows, ten toonstellingen, recepties, festiviteiten ei televisiemanifestatiés. daarop volgende zondag. De bekende zondagen als Septuagesima, Sexagesima quinquagesima vervallen, evenals het octaaf van Pinksteren. Waarschijnlijk zullen ook de quatertemperdagen dit lot Heel veel heiligenfeesten vervallen eveneens, waaronder vooral „particu liere" heiligen van orden, congregaties en bisdommen. Daardoor kan een groter accent gelegd worden op het tijdeigene, d-w.z. dg grote lijn, die door de zondagen loopt. Een nieuw feest wordt ingevoerd op de zondag na Driekoningen, waarop tot dusver het feest van de Heilige Fa milie werd gevierd. Op die zondag komt het nieuwe feest van de doop van Chris tus. Het feest van de Heilige Familie wordt verplaatst naar 31 december. Een belangrijke wijziging in de eucha ristieviering zal wel naar verwacht wordt volgend jaar kunnen worden ingevoerd. De Nederlandse vertaling de vier nieuwe canonteksten is namelijk praktisch gereed. Het gebruik hiervan zal dan ook de verwarring opheffen, die dikwijls voorkomt doordat de celebre rende priester een andere canontekst gebruikt dan in de zondagsmisboekjes voor kerkgangers afgedrukt staat. Andere veranderingen hebben betrek king op de wijze, waarop de sacrai ten worden toegediend. Binnenkort wordt de invoering bij wijze van experiment verwacht van de nieuwe wijze dopptoediening aan kinderen en vol wassenen. Klaar zijn ook de nieuwe richtlijnen voor de toediening van de wijdingen, van het sacrament der zieken. Ook is een nieuwe begrafenisritus ge reed. Bijna klaar is een nieuwq ritus voor de huwelijkssluiting. Voor het vormsel daarentegen is men pas gevor derd tot een werkproject. Een belangrijke wijziging zal worden ingevoerd, wanneer een protestant over gaat naar de Katholieke Kerk. Behalve dat er reeds een wederzijdse dooperken- ning bestaat tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Nederlands Hervormde Kerk en besprekingen met andere Kerken daarover gaande zijn, zal in de plechtig heid, waarin de protestant katholiek wordt, niet meer van hem gevi worden, dat hij zijn ketterij afzweert. Al deze wijzigingen zullen in het ko mende jaar in de liturgische raad of voor zover reeds goedgekeurd ook in ons land him beslag krijgen. „Toestel in gesprek", William Fair- childs komische thriller die gisteren in een zeer geslaagde Nederlandse be werking van Nel Bakker op het scherm werd gezet, was een goed voorbeeld van uitnemende gebruiks-tv. Eigenlek niets.-Bijzonders; alleen maar geslaagde ontspanning. Geslaagd omdat auteur bewerkster goed vakwerk leverden de regisseur (Frans 't Hoen) en zjjn spelers hetzelfde deden. U ziet, wij willen aan het thrillertje niet zwaarder tillen dan het waard was. Maar we moeten wél constateren dat dergelijke enorm bruikbare tv-spelen langzamerhand tot de zeldzaamheden gaan behoren. Ze zullen er wel zijn uiteraard, maar zelfs dat werk schijnt door de band te duur te zijn geworden om er ons regelmatig op te vergasten. Gelukkig gebeurde het gisteren v eens. In een plezierige opvoering wi in Allard v. d. Scheer weer een t zeker komisch karaktertje kon maken en Yda Andrea haar „moederlijke" ac- teerkunst kon uitspelen. De verdere cast was naar behoren. De filmopnamen (van Ad Braamhorst) evenzeer. By routineproduktie valt dat te meei als je daags tevoren een docent vai Filmacademie (Rein Bloem) hopeloos heb zien stuntelen met een NCRV-op- drachtfiim. De K.R.O. had toch een geluk kige avond. De songs van Miriam Ma- keba leverden een boeiend programma op. Dat deed óók de herhaling van Orffs Kerstspel door Delftse krachten o.l.v. Pierre van Hauwen, al hadden we dit programma liever op een kerst matinee gezien, omdat het. vooral de jeugd sterk moet hebben aangesproken. Brandpunt was weer op eigen niveau met eigen berichtgeving over rassen- strijd <n Milwaukee en een voortreffe lijke reportage uit onvry Griekenland. Vg. Tv-spel van vanavond: Om 21.40 uur vanavond brengt de NCRV-televisie via Ned I de Neder landse bewerking van het door de Crime Mystery Club in Amerika be kroonde televisiespel „Excursion to Murder" van Sydney Carroll. Paul Ro- denko, die de Nederlandse bewerking vervaardigde, gaf het stuk de titel „Moord als kunstzinnig handwerk". Dit is ironisch bedoeld. De schrijver laat namelijk een aantal acteurs van detec tiveromans en de door hen geschapen speurders pogen een moordzaak op te lossen. Bij de bewerking is NEDERLAND I (STER- reclameuitzcndingen om 19.03, 19.56 en 20.16 uur) IJTS: 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur: Pick-up, platenprogr. NTb: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Stoelendans, komedie 21.20 uur: Farce majeure, cabaret 21.40 uur: Moord als kunstzinnig handwerk, tv-spel 22.50 uur: Dagsluiting NTS: 22.55 uur: Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting NEDERLAND II (STER- rcclam» .endingen om 20.16 en 22.30 uur) NTS: 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Die van hiernaast, tv-serie 19.33 uur: Binnenlands jaarover zicht van het journaal 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Het jaar van de generaal, politiek overzicht 21.20 uur: Pro sport NTS: 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) NTS: 15.30 uur: Nieuws In het kort 15.34 uur: Weekjournaal jor gehoorgestoorden TROS: 16.00 uur: Rick de Kikker 16.15 uur: Laurel i - Hardy, tekenfilm 16.20 uur: Zwaan kleef aan, tv-sprookje 17.30 uur: Sluiting HILVERSUM I VARA: 21.00—22.10 uur: Stereoconcert 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenkeus NCRV: 21.271.2.00 uur: Een koude vakantie, luisterspel TROS: 22.00—23.55 uur: All-in, amusements programma Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM O: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM IH: Elk heel nur vanaf 9.00 Radioprogramma 18.15 Commentaar op informatie. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. 18.30 Hee: een programma voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Is misdaad nodig, een gesprek over de toe komst van de rechtspraak. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter begrip: muzikale lezing. 20.45 De rol van Jezus, gesprek. VARA: 21.00 Ste reo: Instrumentaal ensemble en solisten: oude muziek. 22.10 Klavecimbelrecital: klas sieke muziek. 22,30 Nieuws. 22.40 Actualitei- 22.55 Stereo: Prettig weekend: licht pla- tenprogrs 13.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM (298 m) - NCRV: 18.00 Kerk- 19.00 Voor tiener toespraak. 21.00 Lichte orkestmuziek: muziek uit Grootmoeders tijd. 21.27 Een koude va kantie, hoorspel. TROS: 22.00 All-In: gevari- rs). 23.55-24.01 BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportult- slagen. 18.30 Lichte muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Amusementsmuziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.35 Lichte muziek. 19.00.Nieuws, weerbericht en radlp- kronlek. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.00 Amusementsmuziek. 20.30 Amuzementspro- Dansmuziek. 23:40-23.45 Nieuws. ZATERDAG Nieuws tlsch strijdlied. 7.23" Stereo: Pi bekende melodieën van het afgelopen jaar. diostrlp voor de kinderen. 9.25 Sores van Do- rus: licht programma. 9.50 Gesproken por tret. 10.05 Humor in de muziek: Een Hoff- nung festival selectie. 10.40 Vragen vuur: een ide Nederlander beantwoordt vragen Blrma-reünle. 13.00 Nieuws. 13.10 Tijd voor teenagers. 14.00 Voor de twintigers. 14.40 Ra dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Welvaart en democratie: reportage van een congres van de Katholieke Hogeschool te Tilburg. 15.30 Volksmuziek: oude j aars viering op de Neder landse Antillen. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig jaar jazz. VARA: 16.30 Limburgs symfonie orkest met zangsolisten: amusementsmuziek. 17.00 Het jaar draait voorbij: klankbeeld. ^HILVERSUM II 298 m) 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: taal trio: moderne muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. 8.32 67 bis - Het Jaar, waarin wij huisden, klankbeeld. KRO: 12.00 Country and Western Express (gr). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn. Een uitzending van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen, een rubriek over mis sie en zending. NRU: 12.00 Openbaar Kunst bezit. 13.10 Vliegende schijven: platenpro- gramma voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel .plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Chassldisme: gesprekken. KRO: 17.30 Voor de tieners. programma.110.00 is. 15.00 Nieuws. 15.02 Halte: program- voor twintigers. 15.30 Country and Wes- muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualitel- 16.07 Licht platenprogramm BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsprogramma. 12.40 Weerbe richt, mededelingen, programma-overzicht en SOS-berlchten voor de schippers. 12.45 Lich te muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Geva rieerd programme (14.00 en 15.00 Nieuws). 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.35 Negrospirituals Amerikaanse romanfiguren vervangen door iemand van Nederlandse her komst, namelijk de Chinese réchter Tie, een creatie van de dit jaar over leden diplomaat en schrijver Robert van Gulik. Een van de aardigste kan ten van het stuk is, dat men wordt geconfronteerd met de vele uiteen lopende methoden, die de fictieve detec tives gebruiken en die alle leiden tot dezelfde slotsom. Men kan in „Moord als kunstzinnig handwerk" naast de reeds genoemde rechter Tie, kennis maken met de volgende schrijvers c.q. detectives: Dupin, Rex Stout, Archie, Edgar Allan Poe, Nero Wolfe en Co- nan Doyle. AMSTERDAM, (A.N.P.) Het kort ge ding dat tegen de VARA en de samen steller van haar t.v.-rubriek „Koning klant", de heer Gerrlt Schilder, was aangespannen door een meubeltoonka- mer in Rotterdam heeft deze firma verloren. In de uitzending van 28 nov. van deze rubriek, was volgens de N.V. de indruk gewekt dat het by de meubelwinkelier goedkoper is dan 1>U de meubeltoonzaal. Er was volgens eiser nagelaten te vermelden dat er een belangryke uitzondering is, nl. het be- dryf van eiser. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. Stheeman, heeft gis teren de vordering van de toonkamer afgewezen en het bedrijf veroordeeld tot de kosten van het geding. De presi dent overwoog dat al mocht de N.V. de grootste in haar soort zijn zij er geen aanspraak op kan maken dat ze, indien zij inderdaad uit prijsvergelijking guns tig of niet ongunstig te voorschijn mocht komen, in een t.v.-uitzending als de onderhavige met name genoemd wordt. Het verwijt van eiser aan de VARA achtte de president derhalve on gegrond. Verder overwoog de president dat de VARA en de heer Schilder niet verder menen te kunnen gaan dan te verkla ren dat eiser volgens hen een van de meest fatsoenlijke meubeltoonkamers is onder mededeling dat een door hen verricht onderzoek niettemin heeft uit gewezen dat een prijsvergelijking ten aanzien van tenminste 77 meubels voor de Rotterdamse toonzaal ongunstig uit valt. In het vonnis werd nog overwogen dat eiser de stelling van het te duur zijn van meubeltoonzalen in het algemeen niet bestrijdt en zelfs in deze bedrijfs tak misstanden toegeeft, maar beweert dat zij op de regel een uitzondering vormt en zich als grootste in haar be drijfsvorm nu te kort gedaan voelt door dat zij in de uitzending niet met name als gunstige uitzondering is genoemd. Televisie voor Rotterdam? ROTTERDAM (ANP) Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam heeft een werkcommissie samengesteld, die de mogelijkheden voor een Rotterdams radio- en televi siestation moet gaan onderzoeken. Voorzitter van de commissie is de Rot terdamse wethouder drs. J. van der Ploeg. Gemeentesecretaris mr. J Kamp is vice-voorzitter. Verder hebben in de commissie zitting drs. W. Hoffman als vertegenwoordiger uit de culturele sector, de heer J. Raalte, representant van de Rotterdamse pers en mr. H. En gelsman, namens Rijnmond. De heren J. Bax en Erik de Vries zijn onafhan kelijke adviseurs in televisiezaken. De eerste vergadering van de commissie is vastgesteld op maandag 12 februari 1968. ADVERTENTIE wordt 35 jaar Gratis champagne voor u met gratis J kleuter-1 blad Losse nummers 70 cent 6000 verkooppunten

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2