S)e£<jidóe(Soti/tci/nt Verslagenheid om Wasjkansky's dood LONGEN GAVEN HET TENSLOTTE OP Produktiviteit met 6 pet onverwacht sterk toegenomen stelt voor Konstantijn voorwaarden zijn terugkeer PRIJZEN MINDER GESTEGEN „Veiliger naar school'' thema van onderzoek Vietkong 2 x zo sterk als geschat ARTSEN ZOEKEN JUISTE OORZAAK Positie van Novotny in gevaar De Gaulle is oud en aardig Sleuteli HANGERS Oorzaak van brugramp op Curasao: vooral roest Springlevend in koud Nederland Ooievaar ontdekt wintersport Anne-Marie in verwachting van derde kind Ton schade bij boerderij brand PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J F J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. f 4.20; p. kwart, 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 katholiek dagblad voor leiden en omstreken ENIGE REGEN Zwaarbewolkt met enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige, langs de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Vannacht geen vorst meer, morgen hogere temperaturen dan vandaag. 59e jaargang, no. 17.327 Minister De Block (Econ. Zaken): Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG In tegenstelling tot de verwachtingen zal de produktiviteits- styging dit jaar 6 procent bedragen. Bjj de berekeningen was men er aanvanke lijk vanuit gegaan, dat de stijging niet meer dan 4,5 procent zou zijn. Minister Block schrijft dit voor een belangrijk deel toen aan incidentele oorzaken zo als de gunstige weersomstandigheden. Voor 1968 verwacht de minister geen of weinig ruimte in de economie als ge volg van de devaluatie van het Engelse Pond en blijvende sluiting van het Suezkanaal. Minister De Block zei gister avond bij de begrotingsbehandeling van Economische Zaken weinig hoop te heb ben, dat de werkloosheid volgend jaar tot minder dan 60.000 man kan worden teruggebracht. De minister van Economische Zaken noemde een aantal factoren, die ertoe hebben bijgedragen, dat de produktivi- teitstoeneming dit jaar ongeveer 6 pro cent zal zijn: de verregaande rationalisa tie door de conjuncturele kentering, het effect van de diepte-investeringen, een meevallende ontwikkeling van de vraag (ADVERTENTIE) gevulde musket kransjes 200 gram 89 (Van r verslaggevers) ROTTERDAM Ter gelegenheid van dc totstandkoming van de 10.000ste wo ning in zeven jaar tijd heeft de directie van Eurowoningen NV een fonds ge sticht ter bekostiging van onderzoe kingen rond het thema „Veilig naar Alia basis is hierin een bedrag van J6.000 gulden gestort. Men wil laten na gaan op welke wijze het mogelijk ia de veiligheid van schoolgaande kinderen te verhogen. Drs. J. Poot, directeur van Eurowoningen, zei daarover gisteren op een bijeenkomst in het Rotterdamse Bouwcentrum: ,.Niet alleen de ruime woning en niet alleen het fraaie uitbrei dingsplan Is bepalend voor het geluk van het wonen. Ook de zekerheid, dat de kinderen weer veilig thuiskomen, bepaalt de leefbaarheid van de wijk en MO de woning. en de overheidsjmpulsen. Deze ontwik keling leidt, aldus de minister tot ge ringere prijsstijgingen: niet de verwach te 4,5, maar slechts 3 3,5 procent. Drs. De Block noemde dit feitelijke loonsverhoging. De ontwikkelingen in het buitenland vormen voor de minister nog geen reden tot uitbundigheid, hoe wel het tekort op de betalingsbalans mogelijk enige honderden miljoenen la ger zal worden. Deze opmerking van drs. De Block ontlokte aan leden van de PvdA-fractie een aantal interrupties over de werkgelegenheidspolitiek. De heren Den Uyl en Oele drongen er op aan opnieuw 200 miljoen gulden in flatoir gefinancierd uit te trekken, waar voor naar de mening van de minister geen ruimte is. De socialisten bestreden dit standpunt zonder evenwel minister De Block te kunnen overtuigen. Wel zei de minister te vrezen, dat de werkloosheid een jaargemiddelde van 90.000 100.000 man zal gaan bedragen met een afneming tegen het einde van het jaar. Over diverse andere economische za ken heeft de minister nog opgemerkt, dat de lonen voorlopig de produktiviteit zullen moeten volgen, dat de overheids bemoeiingen met betrekking tot de tech nologische ontwikkeling te klein is en dat er geen hoop is op fiscale facilitei ten voor de research. NEW YORK (AP) Volgens de New York Times zijn Amerikaanse functio narissen tot de conclusie gekomen dat de numerieke macht van de vijand in Zuid-Vietnam veel groter is dan aan vankelijk werd aangenomen. De huidi ge schatting is 418.000 a 483.000 man te gen een schatting van 285.000 in 1966. Men is van mening dat de vijandelij ke sterkte dit jaar iets is teruggelopen, maar dat een jaar geleden het totaal veel te laag is geschat. „Wat betreft de vernietiging van de vijandelijke macht, zijn wij veel verder van ons doel verwijderd dan wij het vorig jaar dach ten", zo heeft een regeringsfuntionaris in Washington aan een vertegenwoordi ger van de New York Times verklaard. „Hoe meer wij er achterkomen, hoe er ger het lijkt. Het ziet e r slechter uit dan een jaar geleden". Kleuter dwaalde 19 uur door bos FROHSDORF (AP) Een Oosten rijks meisje van drie dat 19 uur lang in de bossen was verdwaald en dat 's nachts temperaturen tot -5 celsius heeft doorstaan, is levend teruggevon den. Dokters hebben verklaard dat Sabi ne Dorfmeister, ondanks de bevroren handjes en voetjes, geen blijvend letsel zal ondervinden. Het meisje werd ge vonden door een brandweerman, 'een van de 250 man die het heuvelachtige gebied hebben afgezocht. „Zij lag in de sneeuw, stokstijf als een pop", zo ver telde de man, „maar zij sloeg de ogen c£>sn toen ik haai handjes «raap". De elfjarige Jonathan van Wijk gaat in het Karl Bremerziekenhuis in Kaapstad goed vooruit. Hij heeft een nier gekregen van Denise DarvaU, wier hart, is getransplan teerd naar Louis Wasjkansky. Op Schiphol zijn gisteren zes kindaren uit Vietnam gearriveerd, die hier voor brandwonden plastisch- ohirurgisch sullen worden be handeld. De kinderen, die wat onwennig deden, werden hartelijk onthaald. Steioardesse mejuffrouw E. Pfeiffer ontfermde zich over de dertienjarige Tran Thi Thanh-Ha. De Amerikaanse bond voor veilig verkeer houdt er rekening mee dat in het lange kerstweekeinde 825 725 mensen in het verkeer zullen omkomen en dat bij de helft van de verkeerson gelukken alcohol een rol zal spelen. KAAPSTAD (A.P.-Reuter) In het ziekenhuis „{Groote Schuur" in Kaapstad heerste vanmorgen verslagenheid, nadat de artsen de strijd om het leven van Louis Wasjkansky verloren hadden. De 55-jarige man die achttien dagen gele den als eerste mens een harttransplan tatie had ondergaan, stierf vanmorgen om 05-50 uur. Als voorlopige doodsoor zaak werd opgegeven dat z(jn longen het hadden begeven. Wasjkansky zal morgen worden begraven op het joodse kerkhof van Kaapstad, zo is meegedeeld door rabbijn Abrahams, die de dienst zal Een week gelegen nog zat de patiënt, die een enorme wilskracht aan de dag legde, nog in het zonnetje op het balkon van zijn kamer. Hij praatte en maakte grapjes met de verpleegsters en artsen. Toen hij zelfs de verwachte crisis, tien tot veertien dagen na de operatie, goed doorstond zonder aanwijzingen dat zijn lichaam het nieuwe orgaan zou afstoten, leek hij de ingreep te zullen overleven. Korte tijd later werd evenwel mee gedeeld dat Wasjkansky longontsteking had. Hij ging achteruit en sinds gisteren werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het hart bleef echter goed functioneren. Rond middernacht werd meegedeeld dat de patiënt weer iets vooruitgegaan was, maar nog geen drie uur later was zijn toestand kritiek. Zijn vrouw en zoon werden naar het ziekenhuis ontboden, waar enkele uren later het einde kwam. Aanvankelijk dachten de artsen nog dat Wasjkansky aan een dubbele long ontsteking leed. Daarna verklaarden zij dat de complicaties een uiting waren van de neiging van het lichaam een vreemd weefsel af te stoten. Deze onzekerheid heeft de pogingen om de patiënt in lever te houden ernstig bemoeilijkt. De artsen konden slechts afgaan op hun ervarin gen met niertransplantaties. Vanmorgen hebben specialisten en chirurgen een lijkschouwing verricht. Edward Darvall, de vader van het meisje Denise, die heeft toegestaan dat het hart van zijn gestorven dochter in het lichaam van Wasjkansky werd ge plaatst, was geschokt door de dood van Wasjkansky. Darvall verloor zijn vrouw en dochter door een auto-ongeluk. „Ik heb nu niets meer om naar uit te kijken. Na de operatie leefde tenminste een deel van mijn dochter voort in meneer Wasjkansky, maar nu is ze helemaal dood. Ik voel me helemaal leeg". PRAAG, (Reuter), -r- In Praag wordt nog steeds van officiële zijde een abso luut stilzwijgen bewaard over de bij eenkomst van het centrale comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische par tij, die al enkele dagen aan de gang zou zijn. Naar verluidt gaat het overleg voor namelijk over de binnenlandse politiek. Daarbij zou o.a. de posititie van Antonin Novotny in het geding zijn, die sinds 1953 eerste partijsecretaris is en sinds 1957 bovendien staatshoofd. Volgens ter zake kundige staat Tsjecho-Slowakije vo< sche moeilijkheden, die met impopulaire maatregelen zullen moeten worden be streden. De partij zou nu een nieuwe, jonge leider zoeken die ervaring heeft op bestuursgebied en economische achter- Geen krant ontvangen? Bel tassen 6.00—7.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent. (ADVERTENTIE) Catifatoua,soep... die is pas lekker! PARIJS (A.P.). De Franse president Charles de Gaulle is nu tien jaar aan de macht en iedereen in Frankrijk en daarbuiten heeft wel een mening over hem. Kinderen ook. Hier heeft u Hij leidt de aarde. Hij vervangt de koning. Overdag werkt hij. Hij is net een koning, alleen ls hij republikein en draagt hij geen lang haar. Hij draagt een hoedje en wuift altijd met zijn handen. Hij draagt de zorg voor de hele wereld. Hij komt op de televisie en voert oorlog. Hij praat, gaat dan naar Orly en komt weer terug. Generaal De Gaulle is in Parijs en heeft het daar goed. Hy is een heer, die over Frankrijk heerst. Zijn koninkrijk staat in Parijs. Hij is te oud en hij heeft een grote neus. Hij is rijk gekleed. Hij heeft een grote auto. Hy is oud. Hy heeft een grote neus. Ik vind hem niet knap. (Dit werd gezegd door een meisje). Hy houdt te veel redevoeringen. In ieder geval gaat hy altyd naar het voetballen en rugby kyken. Als hy daar naar toe gaat, ls hij de gevangene van agenten op motorfietsen. Hy is oud en aardig. (ADVERTENTIE) 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij S sleutelhangers Woonplaats knip urr - M*n California Soepan MardenMfk In de Joeg o-Slavische hoofdstad Belgrado maken jonge kunstenaars van de gelegenheid gebruik om de stad voor de komende feestdagen te versieren. Aan materiaal is geen gebrek: het heeft voldoende ge sneeuwd. WILLEMSTAD (ANP) De commis sie, die het bestuurscollege van Curagao had ingesteld voor een onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de in aan bouw zijnde brug over de St.-Annabaai in Willemstad, heeft een rapport over haar bevindingen ingediend. De commissie zegt aan het slot van haar rapport, dat zij na zorgvuldige be studering van alle beschikbare gegevens tot de conclusie is gekomen, dat de in storting niet kan worden toegeschreven aan een enkele factor. Het is voor d< commissie duidelijk, dat het belangrijk ste op zichzelf staande gebrek de ver zwakte trekkracht van de stalen in be ton verankerde staven was. Proeven hebben aangetoond, dat de kracht var het staal tot een laag peil was vermin derd als gevolg van roest. Bij de ramp op 6 november zijn 15 mensen omgeko men. De brug was voor de helft gereed. (Van onze correspondentI Joop Dekker had de vogel gis VENHUIZEN Een dag lang termorgen gevangen toen het greep de vogel stevig vast. auto heeft een „verdwaalde" oole- dier statig in de polder rond- Ondanks fel tegenspartelen, hem /aar vertoefd In het kippen- wandelde. Pikkend i de familie Dekker te men in de kleigrond was hij Venhuizen. Op zich is dit een Joop op gegeven moment op middag omstreeks vijf uur een Artis voorreed om te brengen naar gelukte het Joop Dekker de Amsterdam. huis te Dat men de heer Dekker, die de diergaarde had opgebeld, en niet op de hoogte nauwelijks wilde geloven, ie de voedingsgewoon- te begrijpen. Het komt zelden bij. want op de juiste tijden Omdat hij de vorige dag de ten van het dier men vangt voor, dat eind december een ontving het zijn natje en ooievaar ook al had opge- niet dagelijks een ooievaar ooievaar nog blakend gezond droogje in de vorm van bakjes nerkt ih de onmiddellijke om- moest het genoegen geving van het land, realiseer- met water en worm de hij zich, dat hier in ieder dier liet het zich uitstekend grip „wintersport" ook al be- geval iets niet geheel in orde smaken en keek zelf» enigs- kond w«a Sin dm gelegenheid op sins ontevreden, toen giste?- Koningin Anne-Marie van Grieken land kan in Rome soms alle zorgen om haar land vergeten. Dan denkt ze niet aan haar balling schap, maar vertroetelt de kleine prins Paul. (Van onze correspondent) CASTRICUM Een fel uitslaande brand heeft gisteren op de boerderij ven de heer J. Schermer ln Castrlcum een stal met hooizolder geheel vernield. Paarden en koelen konden tijdig uit de stal worden gered. De totale schade, met inbegrip van hooi, landbouwma chines en gereedschappen wordt ge schat op meer dan 100.000 gulden. Over de oorzaak van de brand tast men in ROME (Reuter) Koning Konstanttyn heeft gisteravond In Rome verklaard dat hU bereid Is naar Griekenland terug te gaan, maar de zekerheid moet hebben dat bet land bezig Is terug te keren naar de parlementaire democratie. De enige, voorwaarde die hy stelt voor r.yn terug keer „als wettig staatshoofd" Is, „dat de aan het bewind zijnde regering eon definitief en volledig tijdschema bekend maakt voor bet herstel van het normale democratische politieke leven". Konstantijn verklaarde dat hij zich niet openlijk tegen de militaire staatsgreep van de 21ste april had verzet om bloed vergieten te vermijden. Hij was toen ook niet uit Griekenland vertrokken, „omdat Ik hoopte dat ik door t« blijven de machthebbers ertoe zou kunnen bewegen het land spoedig terug te voeren naar de democratie." Hij had de militairen de kans willen geven hun toezeggingen waar te maken, maar met het verstrijken van de maan den was duidelijk geworden dat daar niet veel van terechtkwam. ..Toen besloot ik In actie te komen. Ik slaagde niet. Maar het blijft mijn plicht en doel. het parlementaire stelsel in Grie kenland te herstellen." De koning las de verklaring, gezeten in een kleine eetkamer in de villa van zijn neef, rustig en plechtig voor. Na afloop deelde hij de journalisten mee dat sijn vrouw, koningin Anne-Murle, in ver wachting is van haar derde kind. OFFICIEEL NIEUWS Burgemeester en wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de gemeente-ontvanger op 27, 28 en 29 december voor het publiek gesloten zal zyn. Het bureau van de dienst Kredictweaen aal normaal geopend zijn.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1