mening UIT DE STAPEL dinsdag 19 december 1967 de leidse courant BIGGLES: SUSKE EN WISKE: DE ZEVEN SNAREN Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1316 Het moge dan zo zijn, dat brigadier Kleuntjes van vroeger jaren sprak, al gauw zou blijken, dat men in de Swarte Plraet de oude techniek nog tot in de puntjes beheerste. Wanneer we onze aandacht weer richten op Loetje Saloe, Loetje. ,,Je schept altijd zo op, dat je zo snel bent dan horen we tenminste hoe deze zijn bokser-portier met je mes Nou, dóé dan eindelijk 'es wat Snij uitmaakte voor alles wat mooi en lelijk was. .Schiet me los en bevrijd me uit dat wijnvat Met enkele toch eindelijk 'es wat op, luie niksnuttierde halen van een vlijmscherp stilet ontdeed dikke Janus zijn baas van diens boelen en vervolgens voltrok zloh een veelzeggend tafereeltje. Met een katachtige sprong wipte Loetje Saloe uit zijn gevangenis en terwijl hij met zijn voet de toegang tot de onderaardse spelonk dichttrapte, haalde hij met zijn linkerhand een schakelaar over. Een zwaar geluid werd hoorbaar, net alsof er een stalen luik neergelaten werd,,Net op tijd", schaterde Loetje met een duivelse lach. „De vloed komt al op Met een paar uur is het gebeurd en dan ls het goud voor mij Maar natuurlijk was het neerlaten van dat rolluik niet ontgaan aan Gozewljn van Uylen. Met een vertwijfelde sprong schoot hij erop af. Maar eilaashij was al te laat. Met een bonkende slag viel de zware stalen deur neer en versperde hem de weg naar de vrijheid. „Laat me er UIT 1 1", brulde Gozewtjn en wanhopig beukte hij met z{jn vuist op het harde staal. En intussen werden de plassen op de grond steeds groter. Een paar minuten later was het zelfs al zó ver, dat de arme Gozewljn tot over zijn enkels In smerig, koud water stond Paul Gauthler, Deze handen, dagboek van Nazareth, (H. Nelissen, Bilthoven, patmos, Antwerpen, 1967) Dagboek van een Franz seminarieprofessor, die alle schepen achter zich verbrandde en als priesterarbeider ging werken in Na zareth onder gehoorzaamheid aan de plaatselijke bisschop, mgr. Hakim. Ont roerende getuigenis van een tijdgenoot, die heel realistisch de voetstappen van Jezus de timmerman uit Nazareth wil de drukken. F. J. Heggen, Gezonde seksualiteit, (J. J. Romen en Zonen, Roermond en Maaseik, 1967) Goede introductie In het hele vraagstuk van de menselijke seksualiteit, die uitdrukkelijk niet bij voorlichting op biologisch gebied wil blij ven staan maar een oriëntatie probeert te geven in de betekekenis van de sek sualiteit voor de mens en in de moge lijkheden tot zinvolle, vreugdevolle be^ leving ervan. De moraaltheoloog Heg gen heeft zich verzekerd van de mede werking van een hulsarts en een lerares opvoedkunde. Het geheel verdient zon der meer te worden aanbevolen. Jean-Marle Paupert, Kunnen wij nog geloven ln de twintigste eeuw? een per soonlijk getuigenis, (Ambo, 1967) Boeiend getuigenis van een leke-theo- loog, die beslist tot de open vleugel ge rekend moet worden maar die daarom zijn kritische zin tegenover alle moge lijke hedendaagse verschijnselen op ker kelijk gebied niet verloren heeft. Inte ressant is te lezen waarom hij de syn these van Teilhard de Chardin meent te moeten verwerpen, welke bezwaren hij heeft tegen verschillende aspecten van de liturgievernieuwing en wat hij denkt van de tegenwoordige preek. Hoewel primair voor Frankrijk bedoeld, kan het boek ook de geëngageerde Nederlander tot nadenken prikkelen. Hier ls Iemand aan het woord die „ontmythologiseert" zonder daarmee de mythe uit het leven weg te schrappen, Integendeel. Alden Hatch, Paulus VI, Paus tussen twee werelden, (Bechts Uitgeversmaat schappij N.V. Amsterdam, 1907) De auteur, die reeds bekendheid geniet om zijn levensbeschrijvingen van generaal De Gaulle, Prins Bernhard en Paus Jo annes XXIII, biedt hierbij een biografie aan van de veelbesproken figuur Paus Paulus VI. Hij slaagt er In, het karak ter van Jan Baptist Montlnl voor de le zer open te leggen, er de sterke maar ook de zwakke kanten van te laten zien. Een boek dat men met Interesse en met vrucht zal lezen. Indien we enkele bezwaren naar voren mogen brengen dan betreffen deze een zekere eenzijdig heid in de beschrijving. De auteur heeft een relatief te grote belangstelling voor de reizen van de Paus en een te kleine voor de rol, die hij op het concilie heeft gespeeld. Daar komt dan nog bij, dat het concilie oppervlakkig en slecht be schreven wordt. Onwillekeurig ontstaat de indruk', dat de Paus dit concilie als een lastige erfenis van zijn voorganger heeft overgenomen, dat hij het nooit in zijn eigen levensopdracht heeft kun nen integreren. In dit verband twee ci taten. „Men zou kunnen zeggen, dat de negenenzestigjarige Paus Paulus, toen het concilie was geëndlgd, volwassen was geworden" (pag. 180). En: „Het belangrijkste voor de ontwikkeling van zijn persoonlijkheid waren ongetwijfeld zijn reizen, waarvoor het plan altijd van hem uitging" (pag. 181). Tenslotte la het jammer, dat het boek eindigt op REGEN of geen REGEN DE BILT. - Boven Spanje ligt een hogedrukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van de Alpen. Boven Scandinavië, ons land en boven het Kanaal vinden we een vore van lage luchtdruk waarin enkele storingen naar het zuid-oosten trekken. Eón txxti deze storingen heeft via Zuid-En geland een hoeveelheid zachte lucht mef k.n.m.i. Sneeuw- deelt j mede: buien zich meegevoerd in onze richting. Langs de frontale zone kwam vannacht sneeuw voor in het midden en zuiden van het land. die i« de ochtend overging in regen. Vandaag blijft ons latvd nog in deze overgangszone van warme en koude lucht. Na het wegtrekken van bovengenoemde storing zal de koudere lucht opnieuw over West-Europa door dringen. Van de Far-Ooereilanden trekt namelijk 'n hogedrukgebied naar Engeland. De noordelijke wind zal bij ons terugkeren met buien in de vorm van hagel en sneeuw. Zon 8.46—16.60/ maan 11.46/ hoogw. Sohev.: 4-60, l6-4g- Weer in Nederland mx enn ml Den Helder geh.bew. 5 4 l Ypertburg regen 5 l 5 Vllsslngen regen 6 1 3 Eelde geh.bew. 4 0 a De Bilt sneeuw 6 0 2 Weer in Europa Nazimethoden Uit alles blijkt, dat nazlmethoden het nog steeds goed doen. Zelfs in het zo „vreedzame" Nederlandse leger. In Het Binnenhof van dinsdag 12 december stond een verslag van een rechtszaak. Een sergeant had een brandende siga ret op de blote rug van een soldaot ge- doofd om op deze wijze lets loo te krij gen. Het leger 9peelde namelijk oorlog je. De soldaat was krijgsgevangen ge maakt en de legerleiding hnd een ieU harder optreden bevolen. Befehl 1st Be- fehl. Toen de „krijgsgevaiigene" niets losliet kwam de sigaret op de proppen. Een strafmethode die wijion de SS fana tiek aanhing. Maar de advokaat-flskaal mr. Zaayer oordeelt anders. „In begin sel aldus mr. Z. is een dergelijke metho de wel denkbaar, maar van nabootsing vAn de realiteit was toch geen sprake". Wat een naïeve man moet die mr. Z. zijn. En wat een mentaliteit houdt deze man erop na. In beginne! I» een dergelijke methode wel denkbaar. Is het dan volgens mr. Z. ook in beginsel denk baar, dat weerspannigheid met de gas- cel bestraft zou kunnen worden? Er moet toch wel heel wat aan de Neder landse rechtspraak haperen wanneer een Jurist een dergelijke opmerking kan maken. Wat mij ook opviel, was de straf. Normaal neemt men aan, dat sa disten ogenblikkelijk uit het leger wor den verwijderd. Maar neen. Aanvanke lijk werd deze man door de krijgsraad te Den Bosch veroordeeld tot «en weck voorwaardelijk, een proeftijd van twc« jaar een een boete van 100 gulden. Maar dat vond men toch wel Iets te licht be straft. Dat het leger overigens niet zo afkerig van dit soort mensen is, blijkt wel uit de promotie van deze „soldaat", want in mei, toen hij zijn ondervraging hield, was hij nog korporaal. Het zou toch gewenst zijn, als er eens een alge heel onderzoek naar het leger wend in gesteld. Wie weet, wat er allemaal aan het licht zou komen M. O. Voorburg (Naschrift: Mr. J. Zaaljer, die ten maand militaire detentie heeft geëist, heeft tijdens de zitting de ondervraag- methode met een brandende sigaret verontwaardigd en scherp veroordeld. Met de boven aangehaalde zinnen heeft hij slechts willen betogen, dat hoewel het denkbaar is dat dergelijke praktij ken onder oorlogsomstandigheden door bepaalde partijen zullen worden toege past en hoewel het vaststaat dat ze zijn toepepast, dit de betrokken militair niet het recht geeft zich er op te beroepen dat hij „slechts" de realiteit nabootste. Redactie.) de dag waarop het concilie gesloten werd. Zo wordt de lezer een inzicht ont houden in de figuur van Paus Paulus, zoals hij zich in de laatste jaren ontwik keld heeft. Peter Schlndler, Epistelpredikaties (Beyaert, Brugge, 1967) Verdienste lijke poging, om stof aan te dragen voor een zondagse prediking, die zich niet op het evangelie maar op het epistel ba seert. De verwerking van de stof is nogal persoonlijk. Het gebodene kan ze ker niet zonder meer door een Ncdcr- landse predikant worden overgenomen. Ook is het jammer dat het boek ver schijnt op 'n ogenblik waarop 'n nieuw» lozingscyclus wordt Ingevoerd. Daar door heeft het veel van zljr. bruikbaar heid verloren. Niettemin 1 een lofwaar dig initiatief.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7