VELDPOST UIT VIETNAM Vandaag is het Kerstmis. Je zou het niet zeggen Steekpenning aannemen mag maar werkgever moet t weten „IK ZAL NOOIT MEER DEZELFDE ZIJN" Kerstkalkoen een Britse uitvinding DINSDAG 19 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT KERSTMIS LUIDT NIEUWE WET IN: Corruptie ook in niet-ambteliike kring strafbaar \ta X T« in TANDAAG is het Kerstmis. Je zou het niet zeggen. Temperatuur van ongeveer 33 graden heb vier uur 55 in de zon gezeten twee uur wachten en twee uur voor de show was vrij goed. We hadden oorspronkelijk een normaal vliegprogramma voor vandaag. Toen kwam dit kerst bestand. Nu heb ik zojuist gehoord, dat het nog met een dag verlengd is. Ik hoop dat we niet te veel tijd zullen verspillen aan dit soort onzin. We zullen ze nog meer op hun bliksem moeten geven, voordat er iets goeds uit te voorschijn kan komen." Dat is de kerstgroet van een Ameri kaanse majoor van de luchtmacht, per luchtpost overgebracht vanuit strijdtoneel Vietnam. Er bestaan méér van die brieven, niet alleen van de majoor, maar ook van ge wone dienstplichtige soldaten, mari niers, sergeanten en legeraalmoeze niers. Amerikanen met één gezamen lijk herkenningspunt: zij voeren de oorlog in Vietnam. Misschien niet overtuigd, wel verbeten. Verbetenheid ls immers de beste garantie om de oorlog te overleven. De brieven, gezonden naar familie in de States, tekenen de oorlogssfeer in Vietnam beter dan welk krantebe- richt dan ook kan. Daarom zijn ze belangrijk om te worden gelezen. Vooral in deze kerstdagen, die nog steeds ..vredesdagen" worden ge noemd. Ook in Vietnam. Soms. Zo als vorig jaar toen de oorlog er en kele dagen werd bevroren. De brie ven werden verzameld door Bill Adler en in Nederland uitgegeven door Hollandia N.V. Baarn onder de titel „Veldpost uit Vietnam". Het zijn verrassende brieven. Vanwege hun za kelijke mededelingen, maar nog meer vanwege de brok menselijke gevoelens die er uit spreekt. Het lezen waard. Wij geven er hier enkele grepen uit Soldaat eerste klas Harim Strickland was al dood, toen in zijn bagage een niet verzonden brief werd gevonden voor zijn familie in Noord-Carolina: „Lieve mensen, dit is de laatste brief die ik zal schrijven. Jullie hebben waarschijnlijk al bericht ontvangen, dat ik dood ben en dat de regering zijn diepste leedwezen wenst uit te- spreken. Geloof me, ik wilde niet sterven, maar ik weet dat het mijn bijdrage aan deze oorlog is. Ik wil dat mijn land nog miljoenen en mil joenen jaren zal blijven voortbe- Marinier eerste klas David Callis staat aan de vooravond van zijn eerete gevecht: „Lieve allemaal in mijn wereldje, deze avond is de avond vóór het gevecht. Morgenochtend vertrek ik op mijn eerste werkelijke reis in het onbekende, uit mijn eigen wereld van negentien jaar naar die wrede en bar baarse arena van haat en bloedver gieten die oorlog heet. We hebben de losse patronen door kogels vervangen, de levenloze, onschadelijke dummies door metalen projectielen die snel dood en vernietiging kunnen brengen. Alles wat we nu hebben gaal af met een enorme knal en met iedere knal zullen er mensen sterven". NOOIT MEER DEZELFDE „Lieve mam", schrijft marinier Joe Pais uit Nieuw-Mexico, ..ik weet. dat ik nooit meer dezelfde Joe zal zijn. Gisteravond heb ik een van mijn beste kameraden verloren. Het was niet Bob, maar hij was altijd bij ons. De Vietkong wist op de een of andere manier door onze linies te breken en wierp een handgranaat in de tent, waar mijn kamaraad sliep. Een van mijn andere kameraden werd ern stig gewond en men verwacht dat hij binnenkort zal sterven. Weet je, mam, totdat we hier kwamen, vond ik het. allemaal niet zo erg. En nu verlies ik twee van mijn kameraden. Het valt niet mee,, mam, om zoiets te verwefken en daarom zeg ik, dat nu alles anders zal worden. Ik kan zelfs niet meer glimlachen en vind Vietnam of, oorlogen Sergeant John Woods aan zijn dochter Karin van acht jaar: „Als je vader om de een of andere reden niet meer terug zou komen, denk er dan aan dat ik er geen spijt van zal hebben. Want je vader gelooft in vrijheid voor alle mensen en speciaal voor jou en Een „gesproken" brief op band stuur de soldaat eerste klaa Carl Rogers aan de gemeente van de Algemene Presbyteriaanse Kerk in New York: „Generaal Westmoreland zegt dus, dat hun opdracht tweeledig is en dat we de communistische aggressor moe ten bestrijden en verslaan. Dan volgt als tweede punt: dat het onze plicht is het Vietnamese volk te tonen, wat het betekent vrij man te zijn. De/.e uit spraak verwekte hier en daar wel wat hilariteit, want daar zaten we met onze groene uniformen aan in de zon met een temperatuur van zo'n 45 graden. Voor mij had het een heel speciale betekenis, want ik zat daar in een uniform, dat ik verafschuw, in een land, dat in oorlog gewikkeld is, die mijn goedkeuring niet heeft en toch moet ik deze mensen laten zien wat het betekent een vrij man te zijn. Dat valt niet mee". Zo zit leder mef zijn eigen gevoelens die hg kwijt wil. Ook een hond kan een troost «tJn. Korperaal Neil Mc Caffrey schrijft erover aan «U» vader, burgemeester van Ailenhurst In New woorden. Ik heb haar foto's gestuurd. Ja, dat was mijn hond. Ik noemde .haar Lathyrus. Ik heb haar drie maanden gehad. Ze was een echte ge vechtshond en had een insigne als be- „Ik gebruik de verleden tijd, want ze is dood. Lathyrus werd, toen ze met me op patrouille was, aangeschoten en ik moest haar doodmaken. Ik kan me niet herinneren ooit zoveel van een hond te hebben gehouden, Ze was meer voor me dan een hond. Het is moeilijk onder woorden te brengen. Maar als je lang in een gevechtszone bent en al jè dierbaren zijn thuis, moet je je genegenheid op de een of andere mander kwijt en terugontvan gen. Anders word je gek. Je kunt niet voortdurend hard en gevoelloos zijn". GOEDHARTIG J - Rabbijn E. Drijer, aalmoezenier, vindt dat zijn landgenoten in Vietnam han delen als „typisch goedhartige Ame rikanen": „Ik heb een soldaat moeten bijstaan, ,die sinds de avond, waarop de Vietkong een burgerrestaurant in Saigon bombardeerde, door nachtmer ries gekweld werd. Deze typisch goed aardige Amerikaan had een hongerig Vietnamees meisje gevonden en haar meegenomen naar het restaurant om haar te laten eten. Hij kwam heel huids uit het bombardement te voor schijn. Het meisje rende weg, toen de eerste bom ontploft was en werd door de tweede gedood". Het verhaal van het Vietnamese wees jongetje Ti wordt in verschillende brieven van Emil Spadaforas (van de adviescommissie 99) aan zijn moeder verteld. Het begon als volgt; „Drie maanden geleden werd de stad Cho-Heip 's nacht zwaar onder vuur genomen en wij gingen er als verster king heen. De stad werd door een troep van het volksleger verdedigd, maar het noodlot wilde, dat wij te laat kwamen om hen te redden. De Vietkong heeft hen allen vermoord. Ons bataljon heeft bij het aanbreken van de dag kans gezien de stad .e heroveren. Toen we binnentrokken was er maar één levend wezen: een jongetje dat ernstig gewond was. We brachten hem naar het Amerikaanse veldhospitaal en na vier of vijf we ken was hij weer op de been en op een goeie dag verscheen hij hier bij het lst/46. Zijn vader was een van de soldaten van Cho-Heip geweest en samen met zijn moeder gedood. Hij kwam naar mij toe en zoals ge woonlijk kon ik niet weigeren hem te helpen. Het is de laatste drie we ken bij mij gebleven en we zijn aan elkaar gehecht geraakt. Het probleem is, dat ik hem niet achter wil laten! Er zijn duizenden oorlogswezen hier en als hij hier blijft, zal hij God weet waar terecht komen. Zodat er maar één alternatief ls: hem meenemen naar de Verenigde Staten". Acht maanden later schrijft Emil naar zijn moeder: „Ik heb de vorige week voor zes maanden bijgetekend. Ik heb bijgetekend voor eeri Vietna- Als e plaats beschikbaar is bij de infan terie, kom ik waarschijnlijk naar huis, maar als dat wel het geval is, wordt het december voordat ik thuis kom, lk weet wat U nu denkt: waarom?!!! Ik heb daarvoor vele redenen, maar twee in het bijzonder. De eerste is Ti. Als ik hier langer blijf, kan ik misschien helpen hem hier aan de gang te krijgen, aangezien ik ervan overtuigd ben, dat U hem niet wilt nemen. De tweede reden is het feit dat ik zo vast geloof in datgene wat ik hier doe". Voor Ti kwam het allemaal tenslot te goed: Emil heeft de jongen op een kostschool gedaan en mevrouw Spadaforas heeft de verantwoordelijk heid op zich genomen voor zijn op voeding en onderhoud totdat hij in staat zal zijn voor zich zelf te zor- Angst, opstandigheid, humor, fanatis me en onmenselijkheid, 't is er alle maal in Vietnam. Maar ook in deze lange smerige oorlog Is er nog plaats voor mensen, die zichzelf op peil we ten te houden door aan andere te den- (Van onze juridische medewerker)' DEN HAAG Op Eerste Kerstdag van dit jaar treedt de wet in werking die dc omkoping van niet-ambtenaren strafbaar stelt. Voor dc ambtenaar gold een soort gelijke strafbepaling al veel langer, maar op do voet van de ons omringende landen België natuurlijk uitgezonderd en omdat men van mening was dat het euvel van de omkoping juist in het bedrijfsleven grote afmetingen was gaan aannemen, heeft de minister van Justitie een wetsvoorstel ingediend om de corruptie ook buiten ambtelijke kring strafbaar tc stellen. De beide kamers hebben het zonder veel discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. de leiding van een bedrijf en de mensen aan wie belangrijke taken, zoals de in koop, worden gedelegeerd. De zuiverheid van deze verhouding wordt grondig ver pest door de omkoperij. Kisten champagne Het begint meestal met wat men noemt de relatiegeschenken: een kistje cham pagne met Kerstmis, dat precies wordt toegezonden aan die figuur in een be drijf, die een goede order te vergeven heeft. Tegen de baas zwijgt de gelukkige daarover natuurlijk in alle talen. Als de champagnezender dan een volgende keer over die belangrijke order komt praten, gaat de man door de knieën en is het kwaad gebeurd. Zakelijke motleven om de order aan deze of gene te gunnen spelen geen rol meer, maar alleen de steekpenning, die gegeven wordt om de order los te krijgen. De nieuwe wet bevat eigenlijk een ingenieuze vondst tegen dit soort prak tijken. Wanneer bijvoorbeeld de inkoper van een bedrijf wordt benaderd met het aanbod van een vakantiereisje naar jorca of met de toezegging van 10 pro cent van de order, dan is hij, zelfs als hij een en ander afneemt, niet strafbaar, wanneer hij maar de leiding van zijn bedrijf daarvan in kennis stelt. Strikt genomen is het dus zo, dat men gerust steekpenningen e.d. mag aannemen men zijn baas er maar van op de hoogte stelt. Wat de nieuwe wet wil Is: een open eerlijke en zuivere verhouding tussen di medewerkers in het bedrijfsleven, en dl< dingen worden bij uitstek gediend door het melden van corruptieve aanbiedin gen en cadeautjes aan de baas. Dat is het wat de nieuwe wet eigenlijk plicht stelt. Nu ls het ook niet zo, dat iedere por tier iedere gulden fooi, die .hij krijgt, of iedere employé, Iedere sigaar die hij een vertegenwoordiger bij een bespreking ontvangt, aan zijn baas moet gaan mel den. De wet wil dat deze dingen in goede trouw worden opgevat en uitge voerd. Maar wie in strijd met de goede trouw deze dingen voor zijn baas ver zwijgt, kan gestraft worden met gevan genisstraf van ten hoogste een Jaar of een boete van ten hoogste honderddui zend gulden. Vakantiereisje De omkoper zelf gaat ook niet vrijuit. Natuurlijk zal iemand die met steekpen ningen een order in de wacht wil sle pen, van zijn enthousiasme danig bekoe len, als de ander hem rustig mededeelt! Over wat zich aan corruptie in de par ticuliere sector afspeelt, komt niet vaak iets naar buiten. Toch klaagde in 1910 reeds de commissie van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat het euvel van de omkoping in ons land be trekkelijk veel voorkwam. En in die I kring kon men het weten. In de jaren 1927—1928 stelde diezelfde maatschappij een onderzoek in, waaruit bleek dat niet I alleen het aanbieden en aannemen van fooien en cadeaus bij bijzondere feest dagen maar ook van echte steekpennin gen in ons land zeer veel voorkwam. Cij fers hierover zijn wat ons land betreft niet bekend. In Amerika schat men dat door de omkooppraktijken in het bedrijfs leven de eindprodukten voor de Ameri kaanse consument meer dan 15 procent duurder worden. Die schade voor de uiteindelijke af nemer is maar één aspect van de zaak. Daarnaast is de omkoping gelijk het misbruik van alcohol en verdovende mid delen een bron van veel andere mis drijven. Zowel de omkoper als de om gekochte zijn vatbaar voor chantage: de omkoper door de bedreiging met annu lering van de order, de omgekochte met het dreigement dat zijn baas op de hoog te wordt gesteld. Omkoping moet vaak door allerlei bedrog, zoals valsheid in ge schrifte of knoeien met maten en ge wichten, in de doofpot worden gestopt. Tenslotte is er nog de verhouding tussen Franse prijs voor muziek PARIJS (AFP) De grote Fr muziekprijs is voor 1967 toegekend die 10.000 franc bedraagt, is voor tilleux voor zijn gehele werk. De prijs, die 10.000 francs bedraagt, is voor eerst toegekend. Du/tilleux kreeg in 1938 de grote prijs van Rome. Hij schreef onder meer bal letmuziek, twee symfonieën, een sonate voor piano en kamermuziek. „Goed, ik zal dat aannemen, maar ik r wel mijn baas van op de hoogte stellen". De omkooppraktijken zullen ipoedig tot het verleden behoren als ieder dat deed. Maar dergelijke aan- biedfhgen worden doorgaans gedaan met het bekende knipoogje. Het douceurtje >or de man privé bedoeld en de baas heeft daar niets mee te maken. leer iemand met een dergelijke in stelling steekpenningen geeft, of in het vooruitzicht stelt, kan hij met dezelfde straf als degene die zich Iaat omkopen, gestraft worden. Strikt genomen is het zelfs mogelijk dat de laatste vrijuit gaat de omkoper wel gestraft wordt. De verzekert aan de omgekochte straf feloosheid als hij tijdig zijn chef in licht, terwijl de omkoper voor de bijl gaat als hij redelijkerwijs mocht aan- «men, dat de ander zijn mond zal hou- en, en daarop speculeert. Veel vervolgingen voor dit delict ver acht de minister van Justitie niet. Het zul geen aangirten regenen en het be wijs is niet altijd makkelijk te leveren. Wei is te verwachten dat de bedreiging van een strafvervolging, die de deel nemers aan omkooppraktijken ultljd bo ven het hoofd hangt, er hoeft maar Iemand zijn mond open te doen de moraal van zakenlieden op dit punt heel wat zuiverder zal maken. Vooral als een paar sensationele vervolgingen, en laten we het niet ontveinzen: die komen er zeker uitgebreid in de kranten heb ben gestaan. LONDENS SYMF. ORKEST Dirigent treedt af LONDEN (AP) Istvan Kcrtesz. eerst dirigent van het Londcns Sympho- nle Orkest, treedt 31 augustus af ten ge volge van een geschil over een contruct, aldus heeft een woordvoerder voor het orkest en Kertesz gisteravond meege deeld. De in Hongarije geboren maestro be kleedde de post sedert 1965. Hij is ook dirigent van de Keulse opera. Een woord voerder voor het orkest zei dait bij de onderhandelingen over een nieuw con tract de dirigent eisen stelde waaraan het orkest niet kon voldoen. Verdere bij zonderheden werden niet bekendge- Robert Pilot overleden MONTREAL (AP) Robert W. Pilot, een van Canada's bekendste schilders, ls zondag na een langdurig ziekbed in de ouderdom van 69 Jaar in een ziekenhuis te Montreal overleden. Piilot werd beroemd door zijn zeege zichten en landschappen, die zijn aange kocht door particuliere verzamelaars en musea In Frankrijk, Spanje, de Verenig de Staten, Italië en Canada. V.S. verlagen invoerrechten per 1 januari WASHINGTON (Reuter) President Johnson heefit besloten dat de verlaging van invoerrechten die de Verenigde Sta ten tijdens de tariefonderhandelingen in Genéve, de zogenaamde Kennedyronde, hebben toegezegd op 1 januari van kraeht zal worden. Bij de ondertekening van dit besluit tijdens het weekeinde drong hij aan op krachtige tegenstand tegen de „kortzichtige" eisen voor een protectionistische handelspolitiek van de Verenigde Staten. MAAND DETENTIE Sigaret geduwd op rug militair Conform de els van dc advlcnat-fiscaal heeft het hoog militair gerechtshof t« Den llaag vandung een 22-Jurigc beroeps- sergeant uit Rijswijk veroordeeld tot een maand militaire detentie. De sergeant trachtte in mei van dit Jaar, toen hij nog korporaal was, tijdens een oefening ge vangen genomen militairen aan het pra ten te krijgen door een brandende siga ret op de blote rug van een van de ge vangenen te duwen. De krijgsraad had de sergeant veroor deeld tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf en een onvoorwaardelijks boete van honderd gulden. De auditeur militair bi) de krijgsraad had twee we. ken gevangenisstraf gevorderd en voor waardelijk ontslag uit de militaire dienst HU was van het vonnis van de krijgs raad In appel gegaan. Otis Redding begra MACON (Georgia) (AP) Na een rouwdienst In de gehoorzaal van de stad Macon Is de blueszanger Otls Rdding gisteren begraven. Naar schatting wa ren 8.000 mensen naar de gehoorzaal gekomen. Daarvan konden 4500 een plaats In de zaal krijgen, terwijl de ove rigen bulten moesten blijven staan. Redding, soms „The big O" genoemd» was Macons beroemdste neger. Hij be gon zijn carrière in een smateurshow in een bioscoop ln Macon. De 26 jaar oude „King of soul** over leed op 10 december, toen zijn vliegtuig neerstortte in het ijskoude water van ha meer in Wisconsin. Hij is begraven op zijn vec-boerder4j te Roud Oak in Georgia, ca. 50 km ten noorden van Macon. Tijdens de rouw* dienst zong blueszanger Johnnie ^Taylot hullend ,,1'U stand by". Joe Simon, son andere blueszanger, bracht „Jesus keep me near the cross" ten gehore. Tot slot werd het eerste succesnum mer van „The big O" gezongen! „These arms ot mine". LONDEN Voor de meeste Britten is Kerstmis tegelijk een Sinterklaas- en Nieuwjaarsfeest, metdaarbij ,nog wat carnaval. Door overdadig veel te eten en te drinken en elkaar met geschen ken te overladen, houden ze er dagenlang de stemming in. Van het godsdienstig aspect blijft wei nig over. Een typisch voorbeeld van de Engelse kerstfeestmenta- liteit is deze hoteladvertentie „Bespreek nu uw kamers en/of tafels voor een zorgeloze kerst! Vier dagen lang traditionele feestelijkheden! Lek ker eten, comboyfilms voor de kinde ren, minirokwedstrljd, optreden van een „pop"-groep, het kerstmannetje, televisie en bingo". Voor de wijze waarop de doorsnee- Brit Kerstmis viert, zijn twee van zijn landgenoten verantwoordelijk. De auteur Charles Dickens zorgde met zijn verhalen voor de nodige roman- liek van besneeuwde daken en stra len, postkoetsen en de gezellige warmte van een open haardvuur de geschikte sfeer om rond de kerst boom te gaan zitten en geschenken te bewonderen. De ontdekkingsreiziger William Strickland van zijn kant zorgde voor de traditionele hoofdschotel van het Britse kerstmenu. Rond 1459 was hij gezagvoerder van een zeilschip dat uit Bristol vertrok voor een expeditie naar de nieuwe wereld. Ter hoogte van de Amerikaanse kust wierp hij het anker uit Strickland trok met een groepje matrozen aan wal om voedsel de leerden schatten. Het viel zo in hun smaak dat Strickland besloot een aantal jonge kalkoenen mee te nemen naar Engeland. Daar verdrong dit merkwaardige importprodukt spoedig de eend en de gans van het kerst menu. Sedertdien worden in Groot- Brittannië elk jaar honderdduizenden speciaal voor Kerstmis gekweekt Tegenwoordig slacht men ze al maan den van tevoren. Dan stopt men de kalkoenen in koelkasten, om tegen Kerstmis gemakkelijker aan de enor- vraag naar „birds" te kunnen voldoen- Begin november duiken de eerste be- vrorenkalkoene voor Kerstmis in de Engelse supermarkten op. Het groot ste nadeel van deze vogels is hun isgez. ich rplicht zien bijna een week lang koude kalkoen te eten. Bij de meeste Britten komt hij op tafel omdat het een kersttraditie is ntet omdat de leden van het gezin graag kalkoen lusten. De naam van ontdekkingsreiziger Strickland raakte langzamerhand in de vergeethoek. Hij stierf in 1598, nadat hij beloond was met een wa penschild, waarop een kalkoen prijkt die een hoge borst opzet Als hij deze Amerikaanse vogel niet ingevoerd had, zou de Britse huisvrouw tegenwoor dig niet ieder jaar tegen Kerstmis met hetzelfde probleem opgescheept zitten: zich voor haar gezin een kal koen aanschaffen die zo goedkoop mo gelijk en toch niet te klein ls. Het jaarlijkse traditionele braadritueel van de kerstkalkoen verklaart waar om de ovens van de Britse gas- en tlketrische keukenfornuizen veel gro ter zijn dan die van bij ons. Papieren hoedjes De kerstlunch van kalkoen met sprui ten en gebakken aardappelen wordt naar binnen gewerkt onder de ge kleurde papieren slingers die de buis kamers een feestelijk uitzicht moeten geven. Iedereen draagt een papieren earnavalshocdje en bij hoge uitzon dering mogen de kinderen nu ook een slokje wij» of bier drinken, inplaats van gewoon limonade of water. Rond die lijd zijn de meeste volwassenen reeds lung niet helemaal nuchter meer. Ze hebben al dagen tevoren ontzettend veel gedronken in bun 'pubs', op li mi kantoren en in hun werkplaulxen, om Kerstmis en het nieuwe jaar te vieren. De dronken schap, waartoe deze feestdagen aan leiding geven, is een van de redenen van de nieuwe wet die de politie het recht geeft om vrdachte chauffeurs aan blaasproeven te onderwerpen. Op kerstdag te 15 uur kijken de roya listen ontroerd en verzadigd naar het televisiescherm waar koningin Eliza beth II haar traditionele „Christmas Message" voorleest. Ze zal dit jaar ook in kleuren te zic*n zijn, maar het Britse publiek beschikt voorlopig over nauwelUks 15.000 toestellen voor kleu rentelevisie. Dit laatste kan er trou wens niet veel toe bijdragen om de Verzadigd kijken naar koningin op kleuren-t.v. schap aan te sporen. De Britse jeugd jongeren tot het bekijken en beluis teren van de koninklijke kerstbood- is opgegroeid in dc traditionele, vaak volkomen onchristelijke kerstgeest en interesseert zich bovendien geen klap meer voor het vorstenhuis. Cadautjes kopen voor familieleden, vrienden en kennissen, is eigenlijk het enige aspect van Kerstmis dat deze jeugd bezig houdt. Onderdak Kerstmis is beslist een tijd waarin de Britten niet enkel aan zichzelf den ken. De Inzamelingen voor noodlijden den nemen dat ook sterk toe. Er wor den „Christmas Bazars" ingericht waarin gll'ten (gewoonlijk afgedankte huishoudelijke voorwerpen) van lief dadige lieden aan de map gebracht worden om zoveel mogelijk geld voor de armen en de zieken te bekomen. Dit jaar worden de traditionele kerst- cumpagnes echter overvleugeld door „Shelter", een aggressieve organisatie van jonge mensen die binnen enkele weken een bedrag van vijf ton wil bij elkaar krijgen om behoeftige gezinnen behoorlijk onderdak te kunnen ver- behoorlUk onderdaak te kunnen be zorgen. De publiciteltsf.logan van „Shelter** ia ruw en liard. Hij komt hierop neer. dat Kerstmis geen betekent» heeft voor arme mcn.<*n dis ln wraakroe pende toestanden leven. AaangrlJpen de foto's Illustreren de waarheid van d«ne leuze. „Shelter" heeft tot dusver op een on gewone manier al veel goed werk ver richt. De gemiddelde leeftijd van hel bestuur van deze liefdadige organisa tie ls 24 jaar. Voor K tot haar keet-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15