BÉT s XERXES/DHC KREEG IN ROTTERDAM PREDIKAAT „CHAMPIONKILLER" Neptunus had meeste last van glad veld en verloor van UVS Listige boogbal Den Os gaf R'burg halve winst „We waren er al bang voor" GELIJKSPEL VERDIEND Kostbare blunder van Feijenoorder Israël Feijenoord voor eerste maal in competitie op de knieën AANVOERDERS GEBLESSEERD MAANDAG 18 DECEMBER 1987 TRAINER PEETERS: (Van onze sportredactie De big boss van het gelukkige Xerxes/D.H.C., de Rotterdamse Volkswagenkoning Piet Hoogenboom, heeft de stunt van zijn club niet meegemaakt. In zijn bungalow in het milde Spanje zal hij mogelijk via de radio het sensationele nieuws hebben ontvangen. De man, die als rechterhand van de heer Hoogen boom fungeert, Kees v. d. Peppel, was wel present in het Feijenoord- stadion. Hij zei ons „De wedstrijd is precies verlopen zoals wij van tevoren gepland hadden. Onze stra tegie was consequent dekken en vanuit de verdediging aanvallen. We hebben wel zuiver op een 00 ge speeld. Nu is het zo gelopen, dat we nog een extra-puntje uit die wed strijd hebben gesleept. Natuurlijk is het geweldig. De verdienste van de spelers is geweest, dat ze hun op dracht zo nauwgezet hebben uit gevoerd. Uitblinkers vond i]^ Jonqic, Hanegem, v. d. Heide, Kronshorst en niet te vergeten doelman Treytel". Trainer Ben Peeters van Feijenoord vertelde ons „Het is echt niet zo, dat we door deze nederlaag in de put zitten. Het klinkt misschien ook gek, maar dit verlies kwam toch heus niet zo onverwacht. We hebben erg tegen deze wedstrijd met Xerxes/D.H.C. opgezien. Vrijdag avond bij een laatste bespreking hebben we ook al gezegd, dat dit een van de zwaarste thuiswedstrijden zou worden. Je zit maar te wachten op het eerste goeltje. En dat wil maar niet komen. We hebben ons aan ons eigen spelsysteem gehouden, dus op de aanval spelen. O ja, Feijenoord had hetzelfde als Xerxes- D.H.C. kunnen doen en ook alles op de verdediging leggen. Dan was het 00 gebleven. We hebben echter ons gewone spel gespeeld, maar dat houdt ook in, dat je iedere noncha lance achterwege moe* laten. De linkervleugel van Feijenoord werd gevormd door Wim Jansen (bijna aan de bal) en Coen Moulijn. Zij konden ook niet voor de hoogstnoodzakelijke treffer zorgen. DIRK NIJS: MUSJES BEHENDIGER (Van onze sportredactie) Zij, die gistermiddag bij 't warme haardvuur de radioverslagen over de nationale schaatskampioenschap pen verkozen boven een bezoek aan het sportpark Leiden-Noord leken een juiste beslissing te hebben genomen. Roodenburg en De Musschen konden de weinige supporters in de eerste helft geen goed voetbal laten zien. De wil was er wel degelijk, vooral van Rot terdamse zijde, maar de tegenstand die de spelers ondervonden van de regen, die met windkracht 7 over het terrein joeg, werkte weinig inspirerend. Toen echter na de hervatting een dui delijke weersverbetering intrad ont wikkelde zich een alleszins aantrek kelijke wedstrijd waaraan beide ploe gen, geheel volgens de verhoudingen één punt aan overhielden. van het spel. De „musjes" van Dirk Nijs konden beter uit de voeten ko men op dit zware veld, dat echter vrij van plassen was. Het middenveld eis ten zij al snel voor zich op en van daaruit vertrokken lange, maar zui vere passes naar de voorhoedespelers. Het aanvalskwartet van de Rotter dammers, die in v. d. Most en v. d. Graaf hun grootste troeven hadden,' toonde zich aggressief en wendbaar en eiste de volledige aandacht van de Rood en burg-defensie voor zich op. Niet altijd wist dit onderdeel van de Leidse ploeg de zaak naar behoren op te lossen en keer op keer vielen er ontstellende gaten. Bert de Jonge was niet opgewassen tegen v. d. Graaf die de Roodenburg-linksback met ge mak omzeilde. Op zijn hoge voorzetten tastte Mattie Keereweer nogal eens mis. De „blauwzwarte" goalie had be paald zijn dag niet en het was enkele ker.n aan het attente optreden van G. Dubbeldeman te danken, dat de Rotterdammers de missers niet af straften. Vertragingen In de voorhoede vlotte het ook niet al te best. De zwaargebouwde Aat Heymans speelde duidelijk beneden zijn kunnen. Vertraagde combinaties als gold het een slotperiode waarin de voorsprong koste wat het kost moet worden vastgehouden, sloten bij voor baat iedere verrassing uit. Slechts één maal zagen we een flitsende actie en wie anders dan Sam den Os speelde daarbij de hoofdrol. In volle sprint stormde hij de Rotterdamse defensie binnen, speelde over naar de meege komen Heymans, die de Leidse aan valsleider direct de bal weer teruggaf. Het eerste doelpunt leek een feit te zullen worden, maar de tijdig uit zijn doel gekomen Ten Kate stond succes in de weg. Aan de andere zijde door stond de achterhoede van de thuisclub even later eveneens een gevaarlijk moment met moeite. Uit een corner kopte v. d. Graaf fraai in, doch Keere weer wist de bal, die in de uiterste bovenhoek leek te zullen belanden nog juist weg te tikken, zodat de rust met dubbelblanke stand aanbrak. Het spelniveau lag na de rust aan merkelijk hoger. Pluvius had zijn ac tiviteiten gestaakt. De toeschouwers aan de overzijde van de overdekte tribune die zich voor de pauze achter paraplu's of plastic hadden verschanst kwamen weer tevoorschijn en pro beerden door toejuichingen hun ver kleumde ledematen wat te verwarmen. Kortom de sfeer rondom het veld was er weer, en dat vergrootte de daden drang van de spelers. Het veld daaren tegen had een verslechtering onder gaan en dat zou ertoe leiden dat aan beide zijden een speler vervangen moest worden. Aan Roodenburg-zijde was dat Koos van Weerlee, die na 15 minuten met een blessure de kleedkamer opzocht. Cor Pennenburg verving hem met dien verstande dat hij zijn vertrouwde plaats in de achterhoede innam, ter wijl André Ooyendijk weer eens rechtsbuiten werd. Roodenburg, dat haar aanhang in de eerste helft nogal had teleurgesteld liet aanvankelijk haar tegenstander weinig kans- Henny de Klerk zag o.a. een afstandsschot via de lat overgaan. Een hevig offensief leek De Musschen de nederlaag te zullen bezorgen. Doelpunten Het doelpunt zou echter aan de andere kant vallen. In de 20ste minuut kreeg Paul Roodnat een corner te ne men. Het werd een afgemeten bal, die door de hoogopspringende Ad Ver- hey langs Mattie Keereweer werd ge kopt. Aanvoerder Isaac van Weerlee dirigeerde daarna zijn mannen naar voren, maar ver lieten de Rotterdamse verdedigers hen niet komen. Rustig en beheerst vingen zij de aanvallen op, totdat in de 35ste minuut Sam den Os een afgeslagen bal in zijn bezit kreeg. De koningsschutter overzag even de situatie en zond de bal toen over een zee van hoofden naar de verlaten hoek van het Rotterdamse doel en dat betekende de verdiende gelijkmaker. Zelfs hebben de Leidenaars de zege nog voor het grijpen gehad. De Mus- schen-defensie, na het tegenpunt een onsamenhangende formatie, verschafte André Ooyendijk even voor tijd een unieke kans. De Roodenburger die een (Van i sportredactie) ROTTERDAM Voor 44.000 mensen direct en voor de hele nationale voetbalwereld indirect heeft Xerxes/DHC zondagmiddag in het Feijen- oordstadion een bom doen barsten. Op de kop af elf minuten na de rust tegen een doorlopend aanvallend Feijenoord worstelde de Rotterdams- Delftse combinatie zich een moment los uit de omsingeling. Met de bal aan de voet snelde Radovic naar voren, botste op Rinus Israel, die de Joego-Slaaf wel even van de bal zette, toen kennelijk een black out kreeg en tot ontzetting van de duizenden toeschouwers, maar vooral van de al ver uitgelopen Pieters Graafland de bal naarRadovic retourneerde. Zonder zich te bedenken knalde deze de bal in het lege doel. Xerxes/DHC leidde met 10, een wonderlijk gezicht, die stand op het scorebord. Want alleen door zich met man en macht op verdedigen toe te leggen en niet in het minst ook door het geluk, dat doelman Treytel zijn allerbeste vorm had meegebracht, was Xerxes/DHC erin geslaagd de eindeloze reeks aanvallen van Feijenoord op te vangen. Toen het daarenboven nog 10 werd voor de bezoekers, kwam er een soort heilig vuur over de Rotterdams-Delftse cocktail. En het lukte, Feijenoord kwam er niet door, kreeg geen doelpunt en zo werd Xerxes/DHC op deze dag de grote stunter door Feijenoord in eigen milieu op de knieën te drukken, de eerste neder laag in deze competitie van de al als de aan staande kampioen gedoodverfde Rotterdammers. kerende Feijenoord werd het niet be paald een wedstrijd van allure. Door lopend was het 't ouderwetse aanvallen en verdedigen. Maar het moet wel wor den gezegd, dat Xerxes/DHC beter ver dedigde dan Feijenoord attaqueerde. Het schot bij de Rotterdammers moet trou wens van één man komen, Kindvall. De andere spelers in de voorste linie zijn op het onderdeel van het schieten weinig talentvol. Veel werd er dan ook over en naast het doel van Treytel gekogeld. Maar was de richting goed dan bewees deze Treytel deze middag onmiskenbaar zijn grote kwaliteiten. Enige malen gin gen de handen in het stadion ook op elkaar voor Treytel, zoals toen hij,, een enorm hard schot van Guus Haak (hoge voorzet ineens op de schoen) klemvast stopte. Knap. werk werd er ook geleverd door v. d. Heide, die constant in de schaduw van Coen Moulijn bleef, zodat de gevaarlijke Rotterdamse linksbuiten lang niet zo kon schitteren als men dat de laatste tijd van hem gewend is. Even wassen Kennelijk was Feijenoord van plan geweest dit varkentje eens even vak kundig te wassen. Scheidsrechter Bom had nauwelijks de spelers in actie ge bracht of een voorzet van Coen Moulijn veroorzaakte al moeilijkheden voor Xer xes/DHC. Treytel sprong naar de bal, maar miste. Voordat Kindvall echter ge vaarlijk kon worden had Fafié de bal hard het veld ingeschoten. De eerste Feijenoordaanval was afgeslagen. De Rotterdamse ploeg rukte op, legde een ring rond het doelgebied van de gasten en poogde met alle energie zo snel moge lijk de wedstrijd de juiste kleur te geven. Met acht man bouwde Xerxes/DHC echter een onneembare muur voor het eigen doel. Wat Feijenoord ook pro beerde, het zag geen kans daarin een bres te slaan. Sporadisch kwam de be zoekende ploeg in de eerste helft in de buurt van Pieters Graafland. Eenmaal was er een aardige combinatie tussen Kleinjan, v. d. Heyden (rechtsbuiten) en Radovic. De Joego-Slaaf kogelde hard eh laag rakelings naast. Het bleef bij zo'n enkele uitval. Feijenoord bleef aanvallen en aanvallen, maar het zo gewenste succes wilde maar niet komen. Sensatie Nog meer drukte Feijenoord op het doel van Xerxes/DHC na de pauze. Af en toe ging het tussen beide tegenstan ders een tikje naar de harde kant. Zo veroorzaakte Jonclc een vrije trap op de rand van het strafschopgebied. En bloc posteerden de Delftse Rotterdammers zich voor de eigen veste. De enorme kogel van Boskamp kwam er ook niet door. Pal daarop snorde een fel schot van Kindvall op een haar naast de paal In het Rotterdams-Delftse doelgebied verlaten doel voor zich kreeg, nadat Sam den Os enkele verdedigers naar zich had toegetrokken om dan handig de bal naar zijn rechtsbuiten toe te schuiven, verloor in eerste instantie even het evenwicht. Toen hij daarna opnieuw aanzette hadden de Rotter dammers zich reeds hersteld, waar door zij in ieder geval nog één punt veilig stelden. Eerste klasse B: Neptunue-UVS 1-2, Papendrecht-GSV 1-1, Unltaa-VUC 1-2, Roodenburg-de Musschen 1-1, EBOH- Gouda 1-0, Overmaas-CW 0-2. Neptunus UVS Roodenburg EBOH CW Papendrecht De Musschen Overmaas Unitaa GSV yuc 10 6 J 2 10 4 2 4 10 8 4 3 10 4 2 4 11 3 4 4 10 1 1 T 14 24—13 13 21—10 12 15—11 11 15—14 11 19—21 10 19—15 10 16—16 10 16—19 10 17—16 9 13—18 7 11—20 4 8—21 DEN HAAG Brabo wordt de tegen stander van Blokkeer in het Europese toernooi van de landskampioenen vol leybal. Brabo won zaterdag ook in de tweede wedstrijd van Blau Gelb (Oost.). De setstanden van de wedstrijd in We nen, die Brabo Antwerpen met S1 won, waren 18—11, 7—19, 18—11, 18—8. hoopten de spelers zich op, op een klein stukje groen werd de slag vervolgd. Het was bijna onmogelijk dat Xerxes/DHC op die manier nog ruim een half uur stand zou houden. In het stadion wachtte de menigte op het doelpunt. Dat kwam tenslotte, maar niet aan de kant waarop men had gerekend. Het gebeurde in een flits. Ineens kreeg Radovic de bal uit zijn eigen verdediging. Het moet wel een toeval zijn geweest. De Joego-Slaaf bot ste op Rinus Israel. En de spil, die bijkans nooit een fout maakt, blunderde deze keer zoals hü nog nooit heeft ge daan. Een kostbare fout, toen hij de bal afnam en domweg weer voor de schoen van Radovio legde. De schreeuw van Pieters Graafland was nutteloos. De Feijenoordkeeper was nog naar de bal gedoken, maar Radovio was een tikje vlugger en kon toen zonder moeite in het verlaten doel schieten. De sensatie was bijna dubbel gewor den. Want enige minuten later zag Ha negem ook kans de bal achter Pieters Graafland te deponeren. Scheidsrechter Bom had echter een overtreding gecon stateerd van Kleinjan tegen Pieters Graafland. Xerxes/DHC rook de sensatie, een overwinning op het onoverwinnelijk geachte Feijenoord. Wat een stunt! De jongens hebben het klaargespeeld, al was het af en toe op het kantje af. Eenmaal haalde Kromsehot, die als „Ausputzer" fungeerde, de bal van de doellijn, een kopbal van Israel ging luttele centi meters naast, een gemene schuiver van Guus Haak haalde Treytel uit de hoek. Ja die Treytel. Op de tribunes zeiden ze: „Dat is echt een keeper voor ons. Want Pieters Graafland is een te oude man geworden....". „Oude" Pieters Graaf land werd kort voor het einde nog bijna voor een tweede keer gepasseerd toen Radovic was doorgebroken en de bal over de uit zijn kool stormende Eddy lepelde. Net naastI Hoe dan ook, Feijen oord moest toch bakzeil halen, een kapi tale dreun voor het Rotterdamse voetbal- prestige. Was het nu Ajax, Sparta of ADO geweest. Maar dat juist Xerxes/ DHC de championklller In deze compe titie moest worden. De blamage werd daardoor dubbel zo groot. Maar Xerxes/ DHC zorgde in elk geval voor het ge sprek van de dag en voor heel wal schouderklopjes /an Ajax. De competitie is door deze uitslag immers ineens weer een brok spannender geworden. (van onze sportredactie) Op een weinig glorieuze manier heeft UVS in Rotterdam twee punten bemachtigd op de oude rivaal Neptunus. De lijstaanvoerder nog wel en nog steeds, hoewel de voorsprong sinds gisteren geslonken is tot één punt. Het ziet er naar uit, dat Neptunus zich nog slechts korte tijd koploper kan noemen, want tegen UVS, dat slechts bij vlagen uitstekend voetbal speelde en verder grote moeite had met 't slechte terrein aan de Abraham van Stolkweg, hebben de Maasstedelingen op geen enkele manier duidelijk kunnen maken, hoe zij in de eerste helft van de competitie het grootste aantal punten van de twaalf wed ijverende verenigingen hebben kunnen vrgaren. Van laaggeplaatste clubs hebben we althans in de achterliggende maanden heel wat beter voetbal gezien. Misschien heeft het allemaal wel aan het gladde en modderige veld gelegen maar daar had UVS ten slotte net zoveel last van dat de drietanders slecht uit de voeten kwa men. De vaste steeën Holxhauer en aanvoerder De Ruyter, al vele jaren vaste keus en de robuuste kern van het elftal, hadden het bijzonder moei lijk en werden herhaaldelijk door de lichtere en veel snellere blauwwitten In de luren gelegd of gepasseerd. Dat UVS tenslotte slechts met 21 won, dat de onzekerheden en misgre pen van de Rotterdamse achterhoede niet meer dan twee keer fataal wer den, is een gevolg van het feit, dat UVS zich slechts enkele keren ver hief boven het middelmatige niveau en met de nodige geestdrift door drukte. Niet hoopgevend De wedstrijd begon overigens niet bijzonder hoopgevend voor UVS, want na enkele vruchteloze Leidse aanvallen, brak Neptunus in de ze vende minuut plotseling uit en het was direct een doelpunt. Even buiten het strafschopgebied mocht namelijk Van Yperen een vrije schop nemen. In een poging de bal op te vangen liep Wynand Sloos uit, maar het hoofd van Faber was eerder aan het leer en het was 10. Dit snelle succes heeft Neptunus nochthans niet kunnen inspireren om UVS meer tegenwicht te geven. De blauwwitten namen het initiatief vol ledig in handen en drongen vrijwel de verdere eerste speeltijd de thuis club terug op de eigen helft, welke met iedere minuut zwarter en zwarter werd. In de tweede speelperiode zou de grondige vernieling van de andere veldhelft beginnen Zonder bedenken Voor het echter zover was maakte UVS eerst nog gelijk in de zestiende minuut. In een offensief, dat panieke rig door de Rotterdammers beant woord werd, trok Sjoerd Teske scherp voor naar invaller-linksbuiten Ger Logeman en die dreunde zonder be denken van korte afstand raak. Logeman probeerde voor de rust deze stunt nog enkele malen te her halen, maar de juiste richting vond hü toch niet meer. De druk van UVS op het doel van Van Luyk hield aan, maar wonderwel slaagde Neptunus er in de schade tot een doelpunt beperkt te houden. Men kwam zelfs nog tot een niet van gevaar ontblote tegen stoot van rechtsbuiten Van Yperen, maar Wijnand Sloos verkleinde door tijdig uitlopen keurig zijn doel en werkte in een moedige duik het harde schot van de Rotterdammer tot corner. Uitvallers De tweede helft begon al met al niet erg plezierig voor beide elftallen. De beide aanvoerders Jan Leget van UVS en De Ruyter van Neptunus bleken bij botsingen vlak voor de onderbreking dermate hinderlyke blessures te heb ben opgelopen, dat verder spelen on mogelijk bleek. Eerst ruimde De Ruy ter het veld waarschynlyk een gekneusde rib en direct daarna gaf Leget zijn aanvoerdersband over aan Désar, omdat zün schouder te pynlyk gekwetst was. De voorhoede van UVS Désar ging op het Middenveld opereren werd hierna gecomple teerd door Jan Verver. De wyzigingen bleken UVS niet geheel ten goede te zijn gekomen, want minder krachtig dan voorheen werd er aangevallen, zodat de defensie van Neptunus het iets gemakkelijker kreeg. Aanvallend bleven de Rotterdammers echter by- zonder pover opereren. Enig gevaar van die kant kwam er slechts in het zicht van de eindstreep, toen UVS via een prachtige kopbal van Mattie Kantebeen over de doelman heen de stand op 12 had gebracht. Kante been werd daartoe in staat gesteld door Gerard Désar, die zyn rol als schakelspeler een moment had opge geven voor het nemen van een hoek- Het wanhoopsoffensief, waarmee Neptunus nog iets meer aan de mid dag probeerde over te houden dan een geblesseerde aanvoerder, een ge martelde grasmat en een matige re cette, had tenslotte geen resultaat. Eén bal trof overigens wel het net, maar scheidsrechter Van Boven had seer Juist gezien, dat een van de Rotter dammers hands had gemaakt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9