Voorzitter K.V.O.B. over de economische situatie bloembollenvak Versnippering exportapparaat dient vermeden BETALING ABONNEMENTSGELD PER GIRO MAANDAG 18 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT Ter opening van de hedenmiddag gehouden algemene vergadering een van de belangrijkste peilers moet van de Kath. Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenvak w' w (K.V.O.B.) heeft de scheidende voorzitter C. G. M. Meskers een be langwekkende rede gehouden waarin hij diep inging op de huidige economische en technische aspecten van het bloembollenvak, mede in verband met de huidige en nog komende veranderingen ingevolge maatregelen in het kader van de E.E.G. „Teruggrijpend op het afgelopen seizoen, moet ik eerlijk bekennen, dat de export zijn best heeft gedaan. Maar de export heeft ook niet alles in zijn macht. De gevolgen van het gunstiger groeijaar voor alle agrarische produkten, zijn ook de bloembollen niet gespaard gebleven. Er volgde een goede handel. In het buitenland werden goede resul taten bereikt, welke gunstig werden beïnvloed door de goede bloemen- prijzen aldaar. Dat alles gaf een oplopende markt te zien voor de tulpenbollen", aldus de heer C. G. M. Meskers. „Maar de gunstige groeiresultaten van dit seizoen met als gevolg daarvan grote opbrengst- getallen, deed de vrees van een „te veel" al snel om zich heen doen grijpen. Het gevolg was van een dergelijke situatie: dalende prijzen. Wanneer men nu ziet, dat de export deze gehele oogst heeft verwerkt -t, dan moet ik terecht zeggen dat de export zijn best heeft n. Maar als men nu weet, dat dit is gebeurd tegen afbraakprijzen, dan ga je je toch wel afvragen of bloembollen alleen maar tegen af braakprijzen te verkopen zijn. Als dit zo is, dan telen we er te veel en is het jammer, dat we aan een vrije teelt begonnen zijn. Of moeten we zoeken bij het afzetapparaat?" MECHANISATIE IN DE BEDRIJVEN MOET ECONOMISCH VERANTWOORD ZIJN Hoe ernstig ons exportapparaat ver snipperd is, kunnen we opmaken uit de omzet-statistiek van de betreffende ondernemingen, vervolgde spr. In 1966- 1967 waren 770 erkende bloembollen- exporteurs waarvan: 79 zonder export (daar heb je dan geen last of gemak van); 250 met een omzet tot 100.000.- en met 'n totale omzet van 6.947.199-.; 350 met een omzet van 100.000.- tot 1.000.000.- en met een totale omzet van 110.371.325.-; 91 met een totale omzet van meer dan 1.000.000.- met een totale omzet van 215.460.019.- Ongeveer 12 van de exporteurs verzorgen rond 66 van de export Oudste ingezetene van Zoeterwoude overleden Mevrouw Joh. van Haaster- van der Lee Vrijdagavond overleed nu een kort stondige ziekte, mevrouw Johanna Van Haaster-v,d. Lee. Zij was met haar 98 jaren de oudste ingezetene van de ge meente Zoeterwoude, en verbleef al ver scheidene jaren In het bejaarden tehuis „Eramaus" aan de Zuidbuurtseweg. Op 28 maart van dit jaar bevestigde zij een gedenksteen in het nieuwe be jaardencentrum in aanbouw aan de Ver- laatweg dat in het komende jaar in ge bruik za! worden genomen. en de resterende 88 van de expor teurs nemen de rest of ongeveer 34 van de omzet voor hun rekening. VERNIEUWING Ik zal de laatste zijn om te ontken nen, dat het bloembollenvak door de sterk individualistische mentaliteit is groot geworden, aldus de heer Meskers. Het is echter geen wet van Meden en Perzen dat alles zo moet blijven zoals het was en is. Alles, of althans veel wat ons lief is, wordt omgebogen. Maar in het nieuwe vinden we toch ook veel goeds, hetgeen ook geldt voor de ontwikkeling van het bloembollen vak. Ook hier dient zich een nieuwe, andere tijd aan, die weer andere eisen stelt aan de vakgenoten. En in ver band hiermede stel ik mij de vraag of er niet iets gedaan moet worden aan de verbetering en sanering van ons afzetapparaat, of moet het gezocht worden bij de kwekers en met name in het vlak van het aanbod der pro dukten? Of moeten we een oplossing voor de moeilijkheden op het terrein van de prijsvorming in beide richtin gen zoeken? Met het verder voort schrijden van de EEG komen we steeds korter voor bepaalde beslissingen te staan. Na gesproken te hebben over de zorg voor het behoud en de opvoering van de kwaliteit van ons produkt, die blijven, waarop het te voeren beleid voor het bloembollen- én bolbloemen- vak moet rusten, besprak de voorat ter het teeltbeleid voor de hyacinten, dat binnenkort weer punt van bespre king uit gaan maken. De mogelijkheid van een innameregeling abnormaal ligt bij dit artikel gemakkelijker dan bij de tulpen, omdat het areaal hyacinten nog beheerst wordt. Maar juist om dat beheerste areaal zal het gaan, nu door de bloemisterij vergunningen eer groot vraagteken achter deze beheer sing is geplaatst. Het gaat er om of de ontwikkeling nog te beteugelen de omvang van de mogelijkheid van onsnapping aan deze beheersing van het hyacinten-areaal nog een gering percentage van dat areaal uitmaakt. Misschien is het mogelijk deze onge wenste ontwikkeling te keren door 't verhuren van de teeltvergunningen niet toe te staan en anderzijds voor de teelt op de bloemisterijvergunning de eis te stellen, dat men zelf ook daad werkelijk bloemen moet trekken? Hoe dan ook, de hyacinteteelt is altijd een kurk geweest waarop men kon drijven. Mijn advies is dan ook alles in het werk te stellen om deze kurk te behouden. GEZONDE TEELT: GEZONDE HANDEL Voor de toekomst dienen wij er van uit te gaan, dat een gezonde teelt de grondslag moet vormen voor een gezonde handel. Een gezonde teelt heeft lonende prijzen nodig en deze komen alleen tot stand wanneer de vraag naar ons produkt op de binnen landse markten steeds in stand wordt gehouden. Dit kan b.v. ook worden bereikt door de actie om de verkoop van bol- bloemen in supermarkets en andere winkelbedrijven te bevorderen. Ook wordt de aandacht gevraagd voor de producentenorganisaties in EEG-ver- band met de daaraan gekoppelde mo gelijkheden van bodem prijzen en een interventieregeling. Het zijn zaken waarop we als bloembollenvak spoe dig antwoord moeten geven. Bedrijfsvoering Herhaalde malen is in de afgelopen jaren de aandacht gevraagd voor de bedrijfseconomische aspecten van de bedrijfsvoering. Regelmatig werd ge pleit voor het bijhouden van een be drijfseconomische boekhouding naast een fiscale boekhouding. De gelegen heid om dit hulpmiddel als een be langrijk onderdeel van een goede be drijfsvoering te gaan gebruiken, be staat al verschillende jaren in de vorm van aansluiting bij de Bedrijfsecono mische Afdeling van het Boekhoud- bureau van de LTB. „Tot mijn leed wezen, aldus spreker, moet ik echter vandaag aan de dag nog constateren, dat in te geringe mate van deze wei- PASTOOR L J. BRESSER, OUD-PASTOOR VAN VOORHOUT, OVERLEDEN Mr 1871 werd geboren. GIRO KATH. CLUB EN BUURTWERK in het St.-Elisabeth- pastoor van Voorhout Hij bereikte de leeftijd van 69 jaar. Laurentius Joseph Bresser werd op 10 januari 1898 te Rotterdam geboren. De lagere studies volgde hij op het bisschoppelijk seminarie te Voorhout en de philosophische en theologische studies te Warmond. Op 26 mei 1923 werd hij priester gewijd. Hij was buurtwerk" van zaterdag jl. heeft hetachtereenvolgens kapelaan te Honse- zetduiveltje ondanks grote nauwkeurig--ers<*ijk (1923), Lutjebroek (1926), lieid weer voor een zeer vervelende ver Amsterdam H-H. Martelaren van Gor- musing gezorgd. Het gironummer, waar- j <™L<1928>; «otterdam St-Lambertus op gitten kunnen worden gestort ten be-1 1989> en ^^aag St.-Jeroen (1937) hoeve van dit belangrijke werk, stond '945..werd ,ot ?ast™r verkeerd weergegeven Het moet z(jn: te Z.erikzee, alwaar hu, v<»r zijn vele 1.3 262 45 verdiensten in de naoorlagse jaren I daar bewezen, bij zijn afscheid het T i ereburgerschap mocht ontvangen. Op 23 juli 1951 is pastoor Bresser als KAARTEN OM KERSTBOUT De knartliefhebbera krijgen in j herdeT van de pirochie St.-Bartholo. week volop de gelegenheid om met hun Voorhout de opvolger gewor- favoriete spel een kerstbout te winnen. dm van Kramer die na slechts Dinsdag 19 december organiseert het een .aar in voorhout gewerkt te heb- bouwfonds „Nieuw Ons Huis" een kla-1 ben plotseling was overleden, verjaswedstrijd in het gebouw aan de Dorpsstraat. Als extra attractie krijgen In de ruim zestienjarige periode alle deelnemers twee keer gratis koffie, waarin pastoor Bresser de leiding had Woensdagavond 20 december zullen de over de Voorhoutse parochie heeft hij hoogstgeklasseerden bij het kaarten in 1 daar onmiskenbaar zijn stempel op- J. Z. clubhuis eveneens wild of gedrukt. Het kerkinterieur onderging enjge belangrijke veranderingen. Het oude, veel hout bevattende hoofdaltaar werd verwijderd en er kwam een modern altaar voor in de plaats, ter wijl een gedeelte van het oude altaar, waarop de monstrans bij de uitstelling werd geplaatst, opzij van het altaar als een soort rustaltaar ging fungeren. Na enkele weken kwam de houten op bouw van het oude altaar echter weer achter het nieuwe altaar te staan. De modernisering uit die beginperiode is echter door de veranderde wijze van liturgieviering met het gezicht naar de mensen weer achterhaald. Daarom volgde de plaatsing van een aangepast tweede altaar. Ook de oude monstrans met veel lovertjes en kettinkjes werd door pastoor Bresser vervangen door gevogelte ontvangen. OECUMENISCHE KERSTBIJEENKOMST On donderdag 21 december a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk een kerstbljeen- komst worden gehouden waaraan mede werking zal worden verleend door de neide plaatselijke zangverenigingen de Chr. Gem. Zangver. „Zingt den Heere", de r.k. gem. zangver. „Sancta Lucia", de chr. gem. zangver. „Cantate Deo" uit Katwijk a.d. Rijn en leden van het Rijn lands strijkorkest. Het geheel staat on der leiding van Bas Siereveld. Burge meester Detmers zal het Kerstevangelie voorlezen. De aanvang ls bepaald op acht uur. De toegang is geheel gratis. Abonnees, die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht, dit vóór de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 103003. De abonnementsprijzen z(jn: per maand 4,48 per kwartaal 18,85 per kwartaal per post 16,20 AUTOMATISCHE GIRERING Het bespaart U tijd en moeite, Indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschrijven. Op aanvraag zen den wfl U gaarne een opdrachtformulier toe. De Leldse Courant - Abonnementen-adm. nig kostbare mogelijkheid gebruik wordt gemaakt." Het La ndbouw-Economisch Instituut heeft berekend, dat in 1966 de be drijfskosten alleen al met 10 pet. zijn gestegen, waarvan 4 pet. voor reke ning komt van de loonkostenstijging, 3 pet. als gevolg van de verhoging van het rentepercentage van 5 naar 6 pet., en de resterende 3 pet. kostenstijging het gevolg zijn van andere prijsver hogingen. Sinds 1960 is dit proces in feite reeds gaande, van kostenstijgingen die de stijging van het ondernemersinko men verre te boven gaan. Vanzelfsprekend is dit terug te vinden in het regelmatig dalende on dernemersinkomen. Gemiddeld be droeg dit ondernemersinkomen in de Bloembollenstreek over 1966, volgens de LEI-cijfers, slechts f 13.500,per ondernemer. In dit gebied had 43 pet. van de ondernemers een inkomen van min der dan f 10.000,per jaar. Wanneer men bedenkt, dat in het ondernemers- inkomen ook de rente van het eigen vermogen is begrepen, dan zal 'n groot deel van de kwekers niet of nauwe lijks toekomen aan het inkomen van een werknemer. Deze onlangs door het LEI geprodu ceerde gegevens, ondersteunen de stel ling, dat vraagstukken als bedrijfsfi- nanciering, bedrijfseconomie en be drijfsorganisatie enorm belangrijk zijn. MECHANISERING Een belangrijk kosten pakket vormt in toenemende mate de mechanisering van de werkzaamheden. Door 'n ster ke mechanisatie heeft men, ondanks het verminderde aantal arbeidskrach ten de produktie weten uit te breiden, en ook kwalitatief op peil weten te houden. De mechaniastie zelf betekent ech ter een onophoudelijke investering in machines en werktuigen. De ma te waarin de individuele onderne mer echter zélf kan en moet inves teren, is aan bedrijfseconomische grenzen gebonden en houdt even eens verband met de grenzen van de eigen financieringsmogelijkhe- De vraag in hoeverre men zelf kan mechaniseren, dit kan men doen in samenwerking met colle- óf de werkzaamheden moet Marokkaan raakte dodelijk bekneld By de aanleg van aardgasleldlngen door de duinen In Noordw(Jk is zaterdag middag om vier uur de Marokkaanse gastarbeider B. E. Sargulnl (86) tussen een buis van 12 ton en de greppel, waar- In het gevaarte moest worden geplaatst, bekneld geraakt. Het slachtoffer, dat niet grote spoed naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden is vervoerd, is aan z(jn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde, toen de buis, die in een strop hing, in de sleuf werd neergelaten. Het slachtoffer heeft v sch(jnlljk te laat de buis bemerkt. Hij was werkzaam bij Entrepose in Was- EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren W. D. v.d. Berg (Amsterdam), R. Stoon (Schoonhoven) en L. de Jong (Vlaardingen). Voor het kand. ex. gelse taal- en letterkunde mevr. L. H. Punt-Heynlng (Noordwjjk). Voor het kand. ex. Nederlandse taal- en letter kunde slaagden de heren R. A. de Bree (Rijswijk), W. G. Dwarshuis (Vlaardin gen) en B. M. Janssen (Den Haag). Voor kand. ex. Klassieke taal- en letter kunde slaagde de heer G. W. J. Janssen (Den Haag). PROVINCIALE „HERDERSTOCHT TROK MASSALE BELANGSTELLING overlaten aan loonbedrijven, is door de heer Meskers. het Instituut voor Tuinbouwtech niek en het Landbouw-Economisch Instituut bestudeerd. Het resultaat van deze studie, be trekking hebbend op de teelt op zandgronden is neergelegd In het LEI-rapport: „Kostenaspecten van de mechanisatie in de bloembollen teelt". In grove lijn kan gesteld worden, dat de kritische oppervlakte, waar boven men zelf verantwoord eigen rooi- en plantmachines en derge lijke kan gebruiken voor zandgron den, ligt tussen de 1,5 en 2 ha. bol lenteelt. Gaan de omstandigheden veranderen door wijziging van de loonwerktarieven van de uurlonen, of van de capaciteit van de machi nes, dan komt de zaak echter weer anders te liggen. Dit rapport gelezen hebbend komt men al snel tot de gedachte, dat lang niet alle doorgevoerde mechanisaties in be drijfseconomische zin, op verantwoor de wijze hebben plaatsgevonden en nog plaatsvinden. Deze materie ver dient wel onze volle aandacht, aldus WASSENAARSE BRANDWEER VERLOOR EN ONTVING NIEUWE COMMANDANT een voor een dorp uit de bollenstreek passende monstrans, waarin tulpen-, hyacinten- en narcissenmotieven zijn verwerkt. De grote wit gekalkte vlakken bo ven het hoofdaltaar en aan de achter wand van de kerk werden met be schilderingen tot stichting van de pa rochianen versierd. Ook onderging de Kalvariegroep achter in de kerk een wijziging, omdat op die plaats een hoognodige derde in- en uitgang werd gecreëerd. Eveneens werden, om de massale toeloop by enkele kerkdien sten te kunnen opvangen, vele ban ken aan bedde zijden voorzien van op- klapbankjes. Uiteraard werd ook de pastorie aan gepast. Op de gevel verscheen na ge ruime tijd een wapen, waarvan velen zich afvroegen welk wapen dat wel was. Het bleek een oud wapen van Voorhout te zijn, een voorganger dus van het huidige gemeentewapen. De geestelijke invloed van pastoor Bresser op zijn parochie is moeilijker aan te geven dan die op de kerk en de omgeving ervan. Wat nl. op de ene persoon animerend werkt, kan op een ander het tegenovergestelde effect bewerken. Wel staat zonder meer vast dat de pastoor de kerkelijke plechtig heden gaarne met luister omgeven wilde zien en hij heeft daarmee de parochianen altyd gesticht. In de litur gievieringen was hij wat betreft ver nieuwingen niet de eerste, maar ook geenszins de laatste die zich aanpaste. Hij gaf een ieder het zijne. Zo liet hij door de kapelaan jongerenmissen in de kerk houden, die een zeer grote bekendheid hadden. Maar ook hand haafde hij de „Derde Orde" en de „H. Familie." Om de zieken en de mensen die langdurig niet naar de kerk kon den komen toch de liturgie te laten meevieren bewerkte hij dit door de „zieken telefoon"-aansluitingen. Zijn optreden in de kerk en ook naar buiten was rustig, maar hij had een eigen veelal gefundeerde mening, waaraan niet altijd even gemakkelijk te tonnen viel. ^Vlaar bovenal toonde hij zijn mede leven met de parochianen door zijn onvoorstelbare kennis van de omstan digheden van ieder gezin. Het lag niet in zijn aard deze kennis naar buiten uit te dragen, doch de zeer velen, die door hem in stilte geholpen zijn, zul len hem zeker in dankbaarheid ge denken. Vooral de kinderen van Voor hout droeg hij een warm hart toe, wat wel tot uiting kwam bij zijn 40- jarig priesterfeest, waarbij zij hem een grootse en vooral spontane hulde brachten. De laatste maanden van pastoor Bresser zijn niet gemakkelijk geweest. Begonnen met twee kapelaans heeft hij het vele jaren moeten doen met een enkele en de laatste maanden stond hij alleen voor de verzorging van zijn parochie. Dit en zijn reeds gevorderde leeftijd deden hem beslui ten emeritaat aan te vragen. Voor hij dit echter zelf aan zijn parochianen, kon meedelen werd hij ziek, een ziekte die gisteren zijn overlijden ten ge volge heeft gehad. Zaterdag heeft tijdens een samen komst met vele genodigden in de raadzaal de officiële commando-wisse ling bij de Wassenaarse brandweer plaats gehad. Er werd afscheid geno men van de heer G. J. Boven als com mandant, en de heer A. dë' Graaff werd in die functie geïnstalleerd. Mr. Geertsema richtte zich met woorden van dank en waardering tot de scheidende brandweercommandant, de heer G. J. Boven. 17 Jaar geleden werd hij in Wassenaar bij de politie aangesteld en werd hem tevens de functie van onder-commandant van de brandweer toebedeeld. In 1963, toen de heer J. J. Maandag met pensioen ging als commissaris van politie en als commandant brandweer volgde de heer Boven hem in deze laatste functie op. Mr. Geertsema zeide, dat naast de hoofdtaak van de heer Boven die hoofdinspecteur van politie is de brandweer rijkelijk heeft mogen pro fiteren van zijn kwaliteiten: verant woordelijkheidsgevoel, organisatieta lent, vindingrijkheid, tact. De heer Boven heeft een belangrijk gehad in de modernisering De nieuwe brandweercomman dant te Wassenaar, de heer A. de Graaff met de „staf", die hem door zjjn voorganger, de heer G. J. Boven, was overhandigd. brandweer, zowel wat materieel als wat geoefendheid van het personeel betreft. Hij heeft voorts veel gedaan voor de zeer goede verstandhouding tussen beroepskern en vrijwilligers- De wisseling De burgemeester reikte na zijn toe spraak aan de heer Boven een onder scheiding met oorkonde uit, die hem is toegenkend door de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de scheidende brandweercommandant een fauteuil Hierna richtte de burgemeester zich tot de nieuwe commandant, de heer A. de Graaff, die zich sinds 1 septem ber j.l. aan het inwerken is, en tot de uit het beroepskorps voortgekomen ondercommandant, de heer J. Jansen. Hij wenste hen beiden veel succes toe. De heer Jansen voerde vervolgens het woord namens het brandweer korps, dat de scheidende commandant een warm hart toedroeg. Het korps schonk de heer Boven een antieke klok, die op een originele wijze ver pakt was in een brandblusapparaat. Er volgde nog een reeks toespraken: door de heer M. Aaldijk, districts inspecteur van de Rijksbrandweer- inspectie, de heer F. Stikkelbroeck na mens de kring van brandweercom mandanten, de heer J. Coodee namens de afdeling Zuid-Holland van de Ver- Onder bijzonder grote belangstelling Is zaterdagnacht te Boskoop de z.g. „Herderstocht" gebonden, ditmaal georganiseerd door de Boskoopse Ver kenners. Aan deze provinciale tocht werd door bijna 800 Jongelui van heinde en ver deelgenomen, een massalere belangstelling dan ooit. Voor hun start werden de Jongelieden door pastoor Van Dam In het R.K. Verenigings gebouw toegesproken (zie foto). Om ongeveer 4 uur was men terug van een nachtelijke wandeling van 16 kilometer. In het Verenigingsgebouw werd na afloop een „Herdersmis" opgedragen met beatbegeleldlng. Het evenement werd besloten met een zeer geanimeerd „Herdersbal". Omstreeks 8 uur gistermorgen werden de Jeugdige „herders" weer met bussen naar huls vervoerd. enigin van Brandweercommandanten, de heer S. W. Hagedoorn, comman dant van de brandweer te Leiden, en door de heer H. L. J. van Dillen, voorzitter van de Wassenaarse brand weervereniging „De Brandbel". Verschillende van deze toespraken gin gen van geschenken vergezeld, terwijl de echtgenoten van de heren Boven en de Graaff met bloemen bedacht werden. Tenslotte droeg do heer Boven met 'n toespraak het commando over aan de heer De Graaff. HU deed dit symbolisch door het overhandigen van een brand- mecsterstaf, zoals die vroeger gebruikt werden. De heer De Graaff sprak een dankwoord. Er volgde tot slot van de plechtigheid n défilé van brandweermaterlaal voor het raadhuis. Brandweer-tentoonstellln g Burgemeester Mr. Geertsema opende vervolgens ln een andere zaal van het raadhuis door het hanteren van een grote ratel een interessante brandweer tentoonstelling, die was Ingericht ter gelegenheid van het feit, dat Wassenaar 250 Jaar geleden zijn eerste brandweer- verordening kreeg. Op de tentoonstel ling was historisch materiaal bijeenge bracht uit de verzameling van de ge meente Wassenaar en materiaal uit de verzameling van de heer L. G. Ooster ling. LEIDSCHEN DAM LANDSTEINER-PLAQU ETTES Wethouder J. ten Heuvelhof heeft in de aula van de school aan de Dobbelaan aan mevr. N. Groos-Lamens en aan de heren G. C. van Riessen en H. Audenga de Landsteiner plaquette uitgereikt voor het feit dat zU reeds 20 maal oloed voor de plasmadlenst van het Rode Kruis hebben afgestaan. Vervolgens werden aan 72 plasma-donors die 5 maal hun bloed hebben afgestaan diploma's ult- In de parochiekerk H.H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant en in de St.- Joseph-Oplfex aan de Burg. Sweens- laan zal donerdagavond a.s. de inter kerkelijke kerstdienst worden gehouden waarin de pastoors en de predikanten zullen voorgaan. Het parochiaal zong- koor van de Petrus en Pauluskerk zal ln deze kerk de dienst opluisteren terwijl het kerkkoor van de hervormde An-,, dreaskerk dit zal doen in de St.-Jozef- Oplfexkerk. Na afloop zal ln belde kerken een col lecte gehouden worden voor een ge meenschappelijk doel. Pas op voor paddestoelen TONEELGROEP „DE GASTSPELERS" DEED GOEDE GREEP MET THRILLER Het moet voor de leden van de l Leidse toneelgroep „De Gastspelers" toch wel een prettige ervaring zijn iedere keer als zij optreden te bemer ken dat zij nog steeds beschikken over een grote groep leden en bezoekers.1 Ook zondagavond in de Leidsche Schouwburg was dit het geval. En I terecht wees de voorzitter, de heer H. Buis, in zijn openingswoord op dit voor zijn vereniging zo verheugend verschijnsel. Het mysteriespel dat gis teravond door de groep gebracht werd was getiteld „Pas op voor paddestoe len," een spel in drie bedrijven van mr. H. M. Planten. De geschiedenis speelt zich af in het landhuis van de schatrijke kolonel Sterling Abkins. Deze kolonel is, als Burgerlijke Stand Geboren: Sebastlaan Ernest Jorge Koos zn van J. G. W. Bavelaar en G. J. van Els. Tommy zn van J. C. M. Moolje- kind en C. Klitz. Rudolf Richard zn v. A. Riethoven en M. Breedljk. Johannes zn van J. de Jong en A. Hoek. Renate Anna dr van S. P. Hopman en R. G. Rita. Remco zn van M. Slngelenberg en I. E. I. M. Beltsma. Jansje dr van W. de Roode en C. S. J. G. Fasel. Johanna Ja- coba Maria dr van T. H. Witteman en L. C. Wijnands. Gehuwd: J. Verschoor en D. J. A. M. de Graaf. A. J. Heuzen en C. H. Scheer. W. D. Regeer en J- J. de Zwijger. Overleden: M. H. van D(jk 73 jr, wed. van C. de RuJJter. M. M. C. Wllken 81 jr, echtgen. van A. P. A. ten Broek. K. A. Wessellus 76 Jr, man. Bollenbeurs voor Hillegom „Het hoofdbestuur van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur heeft besloten de nieuwe beurs in Hil legom te doen verrijzen," aldus heeft de voorzitter drs. H. B. P. A. Letschert, vanmorgen in de 244ste algemene ver gadering van de vereniging in Haar lem meegedeeld. De afweging van de financiële fac toren heeft tot dit besluit geleid en ook hebben andere ernstige overwe gingen een belangrijke rol gespeeld. Een nieuwe beurs in Haarlem, waar alle benodigde ruimte en voorzienin gen in opgenomen moesten worden zou én b^j de investering én bij de jaarlijkse exploitatie meer financiën van de vereniging en leden eisen dan een uitbreiding van de bestaande ac commodatie te Hillegom, waarvan het bestaande gedeelte al een gunstige exploitatie heeft, aldus de voorzitter. het spel begint, juist opgenomen voor ernstige vergiftigingsverschijnselen van paddestoelen. De kolonel overlijdt en al gauw rijzen de eerste vragen op van hoe het mogelijk is dat de kolonel, die een uitstekend padeestoelkenner is, zich vergist heeft en giftige padde stoelen heeft gegeten. Een overbuur vrouw, de schrijfster Alice Tomlinson, op voortreffelijke wijze gestalte ge geven dor Nell de Lange-Reizevoort, krijgt achterdocht en door haar be moeienissen wordt de politie inge schakeld. Achtereenvolgens worden di verse personen verdacht. Op de eerste plaatst het nichtje dat het vermogen erft, Jean Wilcox (Lidy Opdam) en Kathleen Hill, een goede rol van Jan- ny Edelaar-v. d. Kwartel. De regie was in de vertrouwde han- den van de heer Jac. Buis. De grime van de firma P. v. d. Pijl. Rest ons nog te vermelden dat de toneelaan kleding goed verzorgd was. „De Gast spelers" hebben met dit spel en deze spelers een goede greep gedaan, het geen ook bleek uit de reacties uit de Wilt u iets weten VEROLM E. Weet u het adres van Verolme Antwoord: Het persoonlijke adres van de heer C. Verolme kunnen wij u helaas niet verstrekken, maar als u een drin gende reden heeft om persoonlijk te willen schrijven, kunt u dat altyd vla het adres van zyn schcepsbouwmaat- schapplj doen. Dit adres luidt als volgt: Botlekweg, Rozenburg (tel. 010-162500). (Verolme Dok- en Scheepsboqw My. n.v.). Lutherherdenklng - Wordt er In ver band met de Lutherherdenklng een pen ning geslagen? Antwoord: Er ls ons hieromtrent niets bekend. Gezien het feit dat het slaan van dit soort penningen uitgaat van particuliere instellingen en/of be drijven op dit gebied, ls het zeer wel mo- geiyk dat er toch zulke penningen wor den geslagen. Het verlenen van zake- ïyke bemiddeling op dit gebied valt vanzelfsprekend bulten het bestek van deze rubriek. VRAAG: Het adres van de minister van verkeer en waterstaat. Antwoord: Ministerie van Verkce-* en Waterstaat, Binnenhof 20, Den Haag. Successierecht Als Iemand een legaat uit een nalatenschap ontvangt, groot 15.000 (helemaal geen familie) welke aftrek voor successie berekent de fiscus Antwoord; Het successierecht bedraagt ln dit geval 6.240,00. VRAAG; Tot wie moet Ik my wenden voor het verkrijgen van kaarten voor de wedstryd AJax-Feyenoord Antwoord: Daarvoor kunt u terecht by de administratie van het AJax-stadion. Middenweg 401, Amsterdam.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3