PRAATJES-MAKEN géén gemakkelijke bezigheid Vereniging Oud-Leerlingen Leidse Ambachtsschool gaat haar achtste lustrum vieren KORTE, MAAR FELLE BRAND IN WOONHUIS VOORSCHOTENSE BAKKER I.C.C.-PRAATPARADE HET AGNESLYCEUM IN Teruggang in boerenkaasproduktie ook merkbaar op Zoeterwoudse Kaasdag DONDERDAG 14 DECEMBER 1967 OVERPEINZINGEN VAN EEN JURY LID Het interscholalre contact in Leiden leeft bfj <i® gratie van een jaarlijks wisselende commissie, samengesteld uit vijf leden van beiderlei kunne: drie jongens en twee meisjes, herkenbaar aan een rood-wit ambtsketen. Zij hadden vrijdag jl. in de aula van het St.-Agneslyceum een „praat-parade" georganiseerd, waarop zo'n 20 leerlingen van een elftal scholen uit Leiden en omgeving voor voort gezet (middelbaar) onderwijs met elkaar wedijver den in het kletsen, praatjes-maken, spreken, rede voeren (of hoe men dan ook die bundeling van klanken, ontsproten uit hun brein en gesierd door mimiek en eigenschappen als flair, schroom, spon taniteit en zenuwachtigheid, wil noemen). Behou dens het leger vogels van zeer uiteenlopende plui mage de leerlingen van de deelnemende scholen dat grootscheeps op de been was om de sprekers zo niet met hun aanwezigheid te steunen, dan toch met onverholen interesse hun pogingen gade te slaan, was er die avond ook een jury. Zes lieden groot, die de eer hadden hiertoe uitgenodigd te worden en in het zweet des aanschijns het spraak water over zich heen moesten laten gaan en de retorica moesten honoreren. Dat was voor de drie leraren een gemakkelijker opgave zij immers hebben van het cijfers uitdelen een vak gemaakt dan voor de,drie journalisten, die nooit cijfers uitdelen (alleen maar krijgen) en bovendien en dat is ook een groot verschil met de leraren alles wat zij te zeggen hebben slechts indirect en dan nog schrijvend kwijt kunnen, betgeen resul teert in een zekere mate van schrijfvaardigheid en een geringe mate van spreekvaardigheid. Uit zonderingen bevestigen de regel. Wergezeld van indrukwekkende lijsten, waarop de totaal-indruk, die de kandidaten achterlieten, in verschillende cijfers zijn weer klank moest gaan vinden; een stop-watch en een toeter, die nor maal slechts gehanteerd wordt om botsingen in vaarwater te voorko men, nam de jury, waaronder on dergetekende, plaats aan een tafel. Wet het accepteren van de uitnodi ging deez' jurerende bezigheid te verrichten, had men ook 20 „eigen tijdse" onderwerpen moeten instu ren, hetgeen zelfs als men maar één generatie, en dat wil tegen woordig zeggen vijf jaar, verder is de nodige hoofdbrekens kost. Ook hiermee zullen de leraren weinig moeite gehad hebben; zij zijn bij uit stek degenen, die de jeugd met begrip kunnen benaderen. De journalisten hadden wat meer moeite. Zij moesten in hun eigen jeugd gaan graven (of de kranten naslaan), hetgeen alleen de ontboezeming opleverde dat er toch maar veel veranderd was „sinds" en verder weinig. Enfin, de onderwerpen zijn er toch gekomen en de eerste kandidaat hield zijn praatje wver: „Waarom ik in Sinterklaas ge loof'. Centraal in zijn vijf minuten durend, voorbereid verhaal stond het „love-m"-thema, waarvan de bloemen elders al opgehouden hebben een uitnodigende geur te verspreiden, maar waarvan men in Leiden, zo werd het deze avond meerdere malen duidelijk, de geur te pakken heeft.- Spreker geloofde in Sinterklaas om dat dit feest volgens hem een gelegen heid was eens echt lief, aardig voor zijn naaste te zijn. Andere criteria De tweede kandidaat we zullen zijn naam om begrijpelijke redenen niet noemen liet voelen hoe een praat- parade kan ontaarden in een aller smartelijkste vertoning, welke niet na laat het mededogen (en de hoon) van het publiek op te wekken. Waar hij gedurende dagen misschien al angst visioenen van had gehad, gebeurde: n* een woordvloed van een halve mi nuut stond hij met zijn mond vol tan den over het onderwerp: „Als ik vliegen kon" Na de constatering dat hem niets meer te binnen wilde schie ten. junioren tot vijftien jaar spra ken onvoorbereid werd zijn weife lende lach een diepe denkrimpel en menigeen voelde al de nattigheid van wanhoopstran en Angstvallig dit punt genaderd wist hij toch in het donker van zijn stille, onuitspreekbare gedachten een benauwde sprong te maken, die *ijn zwijgen verbrak, de zaal deed lachen en de jury vertederd voldoendes deed kalken onder de criteria: voordracht, articulatie, keuze van het onderwerp, mimiek en uitspraak. Criteria die we ove rigens graag wat genuanceerder hadden gezien in de trant van: be handeling van het onderwerp, voordracht, spreekvaardigheid en contact met de zaal. Het was ook voor de leraren op grond van deze laatste criteria gemakkelijker ge weest waarderingen in cijfers om te zetten. Onvoorbereid ment uit met de huidige opvattin gen over stedenbouw of de visies over de stad van de toekomst, die herhaaldelijk, ook die vrijdag toe vallig, krantennieuws vormen. Overigens hadden praktisch alle kandidaten weinig originele stand punten, weinig gerichtheid op de toekomst, hetgeen me opmerkelijk voorkwam. Wel was er sprake van een grote sociale bewogenheid en overtuigde geloofsbelijdenissen en dat zijn verschijnselen, die je in deze leeftijdsgroepen, niet of al thans niet in deze grote mate zoekt. Interessant zou het zijn te weten of dit terug te voeren is tot de scholen. Vrouwelijke sprekers Een zeer apart hoofdstuk vcxmden ook hier de meisjes. Op dit soort avonden voel je schrijnend dat vrouweneman cipatie soms zo geen fictie, dan toch ADVERTENTIE De vrouwelijke sprekers de populariteit van beat, geloof ik in God, over teevee-reclame, over de massa. Zij bedienden zich meer van mimiek, zei den aanmerkelijk meer „eh-eh" en dwaalden meer van him onderwerpen af. Slechts één was er, die het woord betoog niet subjectief interpreterend tot een babbeltje degradeerde. Tussen het kletsen van vrouwen en het spre ken van mannen bleek ook hier een kloof te liggen die wél door de laatste categorie, maar niet door de eerste overbrugd kon worden. De meisjes gedroegen zich overigens wel minder krampachtig en ongedwongener dan de mannelijke kandidaten, voor wie het spreken vaak een zaak op leven Spreekvaardigheid verplicht vak? De prijswinnaars waren vier mannen. Pierre Pinkse van het Diocesaan Col lege met zijn voorbereid verhaal over „Cremeren of begraven", die daar een bizarre voordracht met een morbide humor van maakte, hetgeen niet na liet indruk te maken. Hij was een van de weinigen bovendien, die een dui delijk overwicht op het publiek had. Robert-Jan Bakker van het Rijnlands lyceum won bij de senioren de tweede prijs. Hij was de enige, die een slui tend betoog hield; een gedegen ver handeling over wat hij over discrimi natie vond. Over de toekenning van de tweede prijs was de jury, in een moeizaam conclave met koffie, het zelfs helemaal eens. Bij d® junioren was het Hans Wakka, die weer met de prijs ging strijken. De komende jaren zal hij voor zijn mededingers wel datgene worden wat Sjouke Dijk stra voor Joan Haanappel was: een niet te verslane rivale. De tweede prijs bij de junioren ging naar Michiel Noordzij van het Rijnlands lyceum, die te kennen had gegeven bang te zijn in het donker en dat gedurende twee minuten. Al met al was het na een avond moeizaam cijfers geven, optelsom metjes maken, trillende neusvleu gels en gewriemel aan jasjes zien, wel de algehele conclusie, dat het toch geen luxe is om de spreek vaardigheid als verplicht vak op te nemen in het lesrooster van de middelbare scholen. Ongeacht of je er betere I.C.C.-avonden door krijgt die zijn door hun sfeer toch wel geslaagd men heeft er voor de rest van zijn leven zo geweldig veel aan. Dat kan beslist niet van alle schoolvakken worden. HELEEN CRUL- ulJ Na arioop bleek dat veel schade wu aangericht, niet zozeer door de brand alt wel door het water. Met name het binnenwerk hod veel schade opgelopen zoals uit deae foto duidelijk biykt. FOTO-TENTOONSTELLING W. NOORDHOEK IN DE LAKENHAL Van 20 december 1967 tot en met 28 januari 1968 zal in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te Leiden 'n overzichtstentoonstelling worden ge houden van ruim 100 foto's van de graficus en fotograaf Wim Noordhoek. Noordhoek, die in 1916 te 's-Graven- hage werd geboren, bezocht daar eni ge tijd de Vrije Academie. Als grafi cus autodidact, vervaardigde hij van 1944-1960 etsen en houtsneden. Aan het einde van de jaren vijftig ging hij zich op de fotografie toeleggen, aanvankelijk in zwart-wit (lessen van Pan Walhter) later ook in kleur (con tact met Chris Broere). De tentoonstelling omvat zwart-wit foto's van 1960 tot heden, en een aan tal experimentele foto's uit de laatste zes maanden, die een bijzondere gra fische werking bezitten. GOEDE TOEKOMSTVERWACHTINGEN De jaarlijkse kaasdag door en voor de Zoeterwoudse zelfkazer» in de zaal Roe leven georganiseerd leed ditmaal ook enigszins onder de teruggelopen produk- tie. Het aantal inzendingen was wat lager dan vorig jaar. Hoewel er diverse kazen van uitstekende kwaliteit te zien waren was het gemiddelde van de jonge kaas 1,8 punt gedaald ten opzichtte van 1966. Het weinig aantrekkelijke prijspeil van het begin van het seizoen is Inmid dels aanzienlijk gestegen. Sedert enkele maanden maakt de boerenkaas weer een uitstekende prjjs die belangrijk hoger ligt dan de notering voor de fabrleks- kaas. Op de in de avonduren belegde bijeenkomst, waarin men kennis kon ne men van de Jury beoordeling, wezen di verse sprekers op de goede vooruitzich ten voor het volgend jaar. Hier zal on getwijfeld een stimulerende werking van uitgaan. Ir D. Rozeboom zei, dat de te ruggang in het aantal Inzendingen van 25 naar 18 ongeveer overeenkomt met de flinke landelijke daling in de produk- tie. De 7 miljoen kg. kaas die de boe ren in 3966 produceerden liep dit jaar terug naar 5.8 miljoen kg. Twee facto ren waren hiervan de oorzaak. De „stremselaffaire" van 1966 heeft er toe geleid dat een aantal zelfkazers belang rijke bedragen terug moest betalen aan de handel. In sommige bedrijven be droeg dit 5.000,of meer. Toen in 1967 de eerste kaas geen goede prijs opbracht, zonk bij velen de moed in de schoenen. Lichtpunten Spreker zag echter duidelijke licht punten voor het volgend jaar. Teneerste na 1 april komt de handel in de E.E.G. 'an woorden, dat verspoelde, zal ik niet tot in de finesses uitweiden. De junioren stonden voor een zeer moei lijke taak, nl. onvoorbereid te spreken over een kort voor hun beurt te kie zen onderwerp en het is mij niet dui delijk geworden waarom men beslo ten heeft juist deze categorie van vijftienjarigen en jongeren onvoorbe reid te laten spreken en de ouderen niet. Alleen een mogelijk spontaner optreden bij deze categorie kan dit besluit rechtvaardigen, maar alleen Hans Wakka vah hel Sl.-Bonaventura- lyeeum bracht deze spontaniteit op. Zijn grappige branie zal echter ook voor een niet onbelangrijk deel voort gesproten zijn uit de zekerheid, dat hij verleden jaar reeds in de prijzen was gevallen. Als man in bonis be- Doel van VOLA: CONTACT ONDERHOUDEN STUDIE BEVORDEREN De Vereniging van Oud-Leerlingen der Leidse Ambachts school, de V.O.L.A. zal in het komende voorjaar op grootse wijze haar achtste lustrum vieren. Op 8 mei 1928 werd op initiatief van enkele leraren en oud leerlingen de thans jubilerende vereniging opgericht. Een van de oprichters, de heer H. Mulder, vertelde tijdens een persconferentie, dat de V.O.L.A. in Lelden de oudste vereni ging van oud-leerlingen van een ambachtsschool in Neder land is. Een van de doelstellingen van de oprichters was door het in stand houden van de onderlinge contacten tuaeen door het organiseren van culturele en leerzame avonden een verdere studie van oud-leerlingen van de Ambachtsschool te stimuleren. In eerste instantie, aldus de heer Mulder, was en is de ambachtsschool een eerste aanloop in de opleiding van bouwvakarbeiders tot aan archi tecten toe. Ten tijde van de oprichting was er in Leiden nog maar één ambachtschool. Daarnaast werd dooi vele leer lingen de avondschool van het Koninklijk Genootschap M.S.G. gevolgd. Kort nu de oprichting trad hij dan ook hel toneel: blikte j bonden om gelijkertijd de ambachtsschool vriendelijk en ongecompliceerd de zaal in, straalde onbekommerd naar de jury een gebaar dat diploma tieke waarde heeft en hield een uiteenzetting over wat er volgens hem nog uitgevonden moest worden. Heel eigentijds, sterk beïnvloed door popu laire tee-vee-sieries en gefascineerd door science-fiction en dat laatste viel alleen bij hem te bespeuren, hetgeen ons zeer verwonderden. Weinig origineel In een betoog over hoe de ideale stad moest zijn, gebracht door een senior, kwamen nauwelijks origi nele gezichtspunten naar voren; ergert er sprak geen enkel engage- te volgen, omdat dit voor de leerling belasting zou zijn. De V.O.L.A. heeft toen sterk gestimu leerd, dat oud-leerlingen van de ambachtsschool na hun schooldiploma te hebben behaald ook de M.S.G.-cursus gin gen volgen. Dit diploma kwam toen overeen met het huidige H.T.S.-examen. VIERHONDERD LEDEN Veel leden van da V.O.L.A. bezoeken de bijeenkomsten re gelmatig om de ontwikkelingen in hun eigen vak bij te hou den, maar ook om door lezingen over andere onderwerpen wat meer vaai de algemene ontwikkelingen op technisch ge bied op de hoogte te blijven. De V.O.L.A. telt vierhonderd leden in de leeftijd van 15 tot 85 Jaar. Een van de grote promotors 'tot de oprichting van de V.O.L.A. was de toenmalige directeur van de Ambachts school, de heer G. E. E. Kuijntjes. De oprichtingsvergade ring bed toen plaat» ka de oud® tlsuilftraftaj van de am bachtsschool. Dat de vereniging toen solide In elkaar is gezet blijkt uit het feit dat de V.O.L.A. thans over de gehele wereld leden telt en dat het idee van de vereniging navolging heeft gekregen. Er bestaan nu ln den lande meerdere V.O.L.A.'s en de Leidse afdeling stimuleert nog krachtig de oprichting van soortgelijke verenigingen in de omgeving. Bovendien is de Leidse afdeling de enige met een eigen (drie maandelijks) orgaan, waarin de leden op de hoogte worden gehouden van diverse ontwikkelingen in de verschillende beroepen. Daarnaast wordt ook aan andere dingen aandacht besteed in dit blad. zoals b.v. in de artikelenserie „Veilig werken". Van de oprichting af bestaat er een buitengewoon goede samenwerking met het Koninklijk Genootschap M.S.G. Zo wist de heer Mulder zich te herinneren, dat de toenmalige directeur van „Mathesis", ir. Verweys, zijn leerlingen voor de oprichtingsavond van de V.O.L.A. vrijaf heeft gegeven. REÜNIE De jubileumcommissie van de V.O.L.A. heeft het plan op gevat om in verband met de viering van het 40-jarig jubi leum een reünie te organiseren van nil* oud-leerlingen van de ambachtsschool. De feestviering, die op 26 april 1968 zal plaats hebben wordt voorafgegaan door een bondsver gadering in café-restuurant Central ln Lelden, waarbij alle verenigingen van oud-leerlingen van ambachtsscholen uit Nederland zullen zijn vertegenwoordigd Daarna wordt ln de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een receptie gehouden. Om 8 uur begint liet eigenlijke feest, waarvoor al de gehele Stadsgehoorzaal is afgehuurd. Door middel van het Nederlands Theaterbureau heeft de jubileum commissie voor deze avond al de medewerking toegezegd gekregen van de volgende artiesten: De Mountles. Karin Kent, Het Cocktail-trio, Willeke en Willy Albertl, André van Duin, Les deux Jaques, Tonny Leerlnk en het televisietrio van Tony Eyk, Vanaf half twaalf tot de volgende ochtend wordt dan nog een „nafeest" gehouden, waarvoor als een van de attracties al kan worden vermeld het radio- en t.v.- ensemble „Confettle" uit Amsterdam. De jubileumcommissie, die dit alles organiseert, bestaat uit de heren A. Gerritsen (voorzitter), H. Mulder (secreta ris), L. J. Hartlng (penningmeester), J. Alphenaar, F. de Boer, D. P. de Planje en S, M. Wijling (leden). Namen en adressen van oud-leerlingen van de ambachtsschool kunnen worden opgegéven bfj de heer L, J. Hartlng, Lange Mare 72 in Leiden, op wiens giro (nummer 767790) ook bijdragen voor <1® jutttaunvtertoe kunnen worden gestort. vrij. Dan komen er meer kansen voor „open" kazen. Nu mag uitsluitend le soort worden geëxporteerd. Tentweede het ziet er naar uit dat de industrie- melkprijs maar nauwelijks de in E.E.G. verband gestelde prijs zal halen. Ten- derde er komt geen inleveringsprijs voor de kaas. Tenvierde de steun van minis ter voor de subsidie aanvraag b(J de E.E.G. i.v.m. de dagkaasbereiding w(Jat er op dat men op het ministerie de toe komst van de boerenkaas met optimis me tegemoet ziet. 269 bedrijven gaven zich op. De beslissing hierover zal ech ter nog geruime tijd op zich laten wach ten. Voor bijkomende verbouwingskosten ls de Brusselse portemonnee echter dicht. Onderzocht wordt of er nog mogelijk heden zijn bij de Nederlandse O. eu S - fonds voor de landbouw. Jurylid Joh. Nusselder gaf een toelichting op de keu ring. H(j wees op enkele kleine tekortko mingen en gaf de wegen aan die hierin verbetering kunnen brengen. Op een vraag van een der aanwezigen verklaar de hij dat „blinde" kaas in het voorjaar een gevolg is van de lage temperatuur waardoor bacterie ontwikkeling eu gas- vorming achterwege blijven. Nadat de heer Nusselder enkele nieuwe gereed schappen had getoond en aanbevolen wees hij de aanwezigen nog eens op de voordelen van de kaasmakerij teu op zichte van ander bijwerk op de boerde rij dat veelal een flinke investering vraagt, en waar men ln tegenstelling tot het kaasmaken niet zo maar mee kan stoppen. Oud-ontvanger van Leiden F. Verstegen benoemd tot voorlopig burgemeester van Vinkeveen Tot voorlopig waarnemend burgemees ter van <le gemeente Vinkeveen ls met Ingang van vandaag benoemd de heer F. Verstegen, tot nu toe wethouder van financiën (VVD) van de gemeente Ber gen (N.H.). De heer Verstegen was tot 1 nov. 1966 gemeente-ontvanger van Lel den en directeur van de dienst Kasbe heer eu Kredietwezen. Toen h(j als zoda nig zijn ontslag aanbood werd* hij be noemd tot adviseur in alg. dienst van Leiden. Deze functie heeft h(j tot 1 mei 1967 waargenomen. De heer Verstegen volgt in Vinkeveen mr. A. V. Blom op, die maandag op zijn verzoek ontslag kreeg als burgemeester De heer Blom was een omstreden figuur geworden door een te groot aantal af gegeven bouwvergunningen in zijn ge meente. De heer Verstegen Is gisteren ln het Utrechtse provinciehuis beëdigd. Frederlk Verstëgen werd in 1907 te Den Helder geboren. In september 1940 werd h(j benoemd tot hoofd-administra- tief ambtenaar te Lelden. In 1955 werd hij directeur van de DKK en gemeente ontvanger alhier. Mevr. Prangers neemt afscheid van ondenv ijs Mevr. Prangers-Liebregs te Leider dorp gaat pet 1 Jan. a s. liet onderwijs verlaten. De laatste drie jaar van haar loopbaan heeft z(J met veel liefde en succes gewerkt als Avo-lerares aan de R.K. Centrale school voor vrouwelijke vorming te Alphen a, d. R(jn. leder jaar leidde zij haar klas op voor het Ivlo-diploma en ullljd niet zeer gi»e- üe resultaten. Zjj deed dit niet veel ani mo en vindt het jammer het nu niet meer te kunnen doen. Na haar drukbezette leven wordt haar nu wel wat rust gegund met haar kin deren en kleinkinderen. 21 december neemt de school afscheid van haar met een Eucharistieviering enkele verrassingen. Prognoses De heer J. L. de Vries, voorzitter van de Ned. Bond van Kaasproducenteu, maakte enkele prognoses voor het ko mende Jaar. De afzet zal anders komen te liggen. De produktie van de fabrieka- kaus zal beslist niet het niveau halen van vorig jaar toen men niet kon con curreren tegen de melkpoeder uit andere landen en men noodgedwongen, én aan gelokt door de inleveringsprijs, enorme hoeveelheden produceerde. Verwacht wordt een goede prijs voor de magere melkpoeder waardoor de fabrieken zich hier meer op zullen concentreren Resumerend verwacht de heer de Vries een gezonde kaasmarkt voor het vol gend jaar. De huidige prijzen van 8,18 voor het fabrleksproducl legen 8,80 voor de boerenkaas zijn hiervoor mogelijk ecu vingerwijzing. Aan het slot van de avond bracht voorzitter G. de Jong dank aan allen die hadden meegewerkt aan het wel slagen van deze kaasdag waaruit ook nu weer veel lering kon worden getrokken. Jury: N. Verklei] te Alphen a.d. Rijn; Joh Nusselder Gouda Arbiter Ir. D. Rozeboom Woerden. Uitslagen van de keuring: Ingezonden: Jong 9 kazen gem. aantal punten 86.8. In 1966 15 jonge ka zen. Gem. aantal punten 88.1 le soort 7 kazen, 2e soort geen. 3o soort 2 kazen. Belegen kaas 9 stuks ln 1966 1U kazen, gein. aantal punten 87.6 In 1966 88.1. le soort 6 kazen, 2e soort 3 kazen 3e soort geen. Inzendingen lesoortkaas (jong): 197 punten A. G. J. Noordman, 2 94 pnt. C. J v. Leeuwen, 3 93 pnt. G. W. Versteegen, 4 90 pnt. N v.d. Poel, 5 88 pnt. .1 G. Capteln, 6 87 pnt. G. J. de Jong, 7 86 pnt. P. J. Capteln Inzendingen le soort belegeu: 1 92 pnt. A. G. Noordman, 2 92 pnt. N. v.d. Poel, 3 91 pnt. G. J. de Jong, 4 90 pnt. C. J. v. Leeuwen. 5 88 pnt. J U. L. Cuptein, 6 88 pnt. G. W. Versteegen. Door de gemeente Zoeterwoude en Voorschoten, De Leidse Courant, enkele instellingen en bedrijven waren fraaie prjjzen beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE OPPEPPERTJE II weet toch ook dat w(jn kopen een kwestie van vertrouwen ts. Uit de Telegraaf van vrijdag 8 december 1967 Goedkope landwijn bocht Mr. dr Ft. W H. Pltlo. officier van justitie in Utrecht, uitte van morgen kritiek op de kwaliteit van de uiterst goedkope Franss wijnen, die onder moer ln waren huizen en supermarkten ts koop z(jn. De officier sprak van „bocht". „Het grote publiek slikt ncmder meer wijn, die naar Inkt smaakt", zo zei hij. Mr. Pltlo zei dit tijdens een zitting van de economische politierechter. ONS ADVIES Kom ,k(jken naar onze enorme sortering. Een kleine bloemlezing uit onze wijndiscotheek: Grand Vin National Kouge-Blane-Koaé per flea !,M Graves Supérieure* (demi sec) ƒ8.96 BeuuJotaU Milage* a.c. 1964 ƒ4,75 Chat. Haut Gaain 1964 ƒ4.95 Chat. Neuf-du-pape 1962 a.c. 6,75 en denkt TT er aan b(j 12 flessen altijd de dertiende grattn. Haarlen Horenstraat 6 Voorzitter Rond van Huiseigenaren PROCEDURE OM BELASTINGEN TE INNEN BEVORDERT VERKROTTING WONINGVOORRAAD DOORBEREKENING AAN HUURDERS NIET TOEGESTAAN De procedure, welke gevolgd wordt (nu de herring waterkwaliteit van het hoogheemraadschap voor Rijnland te innen is gisteren in de halfjaarlijkse vergadering van de Leidsehe Bond van Huis- en Grondeigenaren nogmaals onderwerp geweest van zware kritiek. Een groot deel van de openingsrede van voorzitter J. v. Iterson was ook aan deze zaak gewijd. De huiseigena ren zijn bepaald niet tegen het be staan op zich van de heffing water kwaliteit, wij zijn van het nut over tuigd en zijn bereid als democratisch burger hel eigen deel te betalen, maar een onbillijkheid is het de huiseige naren te laten betalen wat rechtens dooi andere burgers (de huurders) be taald dient te worden, aldus stelde de heer Van Iterson, die tol /ijn teleur stelling moest vaststellen, dat pogin gen om veranderingen in deze situatie le brengen zelfs door Rijnland zelf ondernomen' zijn vastgelopen op de weigering van de minister om de hef fing in de huren te laten doorbereke nen. Zolang in deze provincie de huur- liberalisatie (vrij overleg tussen huur der en verhuurder over de prijs) nog niet zijn intrede heeft gedaan zullen de huiseigenaren, als er alsnog geen wijziging meer komt in de standpun ten de heffing voor hun rekening moeten nemen Een moeilijk verteerbare zaak, zo viel uit de woorden van de heer Van Iterson en de volgende discussie op te maken, was de nieuwe verhoging van d® noolreoht«n door de gemeent* Leiden Omdat ook d«e verhogingen niet doorberekend kunnen worden voor de bestaande bouw worden weer ertkelingen belast om tc betalen, waar mee allen gediend zijn, aldus de voor zitter. die memoreerde, dat de Bond zich tevergeefs met een adres tot de raad heeft gericht. Omdat er evenwel mogelijkheden zijn om de rioolbelas ting op een andere wijze te innen niet via de huren doch via een kop peling aan de hchtrekening bijvoor beeld zoals in Den Haag of zoals in Oegstgeeat door een aanslag aan het adres van de gebruiker van het riool heeft de Bond een verzoekschrift aan de Kroon gericht, waarin om ver nietiging van het Leidse' raadsbesluit wordt gevraagd Niet alleen omdat men het als on billijk voelt dat de heffing waterkwa liteit en de verhoogde rioolbelasting niet kunnen worden doorberekend, maar ook omdat de Bond vreest, dat dooi de nieuwe maatregelen de ver krotting van de woningvoorraad ver der in de hand wordt gewerkt zal d® Leidsehe Bond van Huiseigenaren ac tie blijven voeren en het hoofdbestuur tot nog meer activiteit aansporen. Uit het huishoudelijk gedeelte van de vergadering, dat zonder discussies werd afgehandeld is nog vermeldens waard, dal de begroting van penning meester B Bakels sluitend op een be drag van f30.379,91 werd goedgekeurd. Het geraamde tekort van f 2.207,13 zal dooi be/oep op de reserves kunnen worden gedekt. Voor d$ verschillende gemeentelijke commissies werden door de Leidsehe Bond de volgende perso nen aangewezen: Commissie Huisves ting: J Ravestein en O. Th, J. Bik; Huuradviescommissie: J Ravestein sn H. Verbeek; en Commissie ingevolg® art. 8 van de Woonruimtewet (de zgn. vorderingscommissie)B Bakels en L. Zitman.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3