Leidsche Onderwijsinstell. van Leiden naar Leiderdorp WWkf Voor Posterijen drukste tijd van breekt de 't jaar aan - VERONTRUSTE VOORSCHOTENSE RAAD ZWAAIT MET MOTIE OVER RIJKSWEG 11 Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ingeklemd tussen de Zijlsingel en omringende bebouwing beeft de LOI geen ruimte meer om de verwachte toekomstige groei te kunnen venverken. In de veertig jaar van zyn bestaan en in vestigingen elders in Leiden heeft de LOI zich ontwikkeld tut het grootste instituut van Europa op het gebied van het schriftelijk onderwys. door de gunstige ligging. Via de Wil lem de Zwijgerroute voor de ople vering van het nieuwe bedrijf is deze route geheel gereed is het station Leiden in enkele minuten bereikbaar. Dit wordt vooral van groot belang geacht voor de cursisten, die in de weekeinden aanvullend mondeling onderwijs komen volgen. ongecorrigeerd GEBOUWEN OOSTERKERKSTRAAT ZIJN TE KLEIN GEWORDEN De Leidsche Onderwijsinstellingen gaan uit Leiden verhuizen naar Leider dorp. Omdat de beschikbare ruimte in Leiden reeds volledig is benut en omdat de LOI zich de laatste jaren door de enorme vlucht van het schriftelijk onderwijs zich in toenemende mate moest behelpen met de te krap geworden gebouwen aan de Oosterkerkstraat voormalige fabriek van Edelachtbare sigaren en omdat het schriftelijk onderwijs, gecombineerd met mondelinge lessen gedurende de weekeinden, zich naar de verwachting van de directie zal blijven ontwikkelen, heeft men noodgedwongen moeten omzien naar een nieuwe ruimte. Men heeft die gevonden in Leiderdorp nabij de nieuwe brug over de Zijl bij de Touwfabrieken, waar de LOI met het gemeentebestuur van Leiderdorp is reeds overeenstemming breikt over de grondprijs en de verkoopvoorwaarden de beschikking krijgt over een terrein met een oppervlakte van 30.000 m2. Bouwkosten geraamd op 6 a 8 miljoen De verwachting van de heren I. J. en R. SIoos, de directeuren van de UOI en het Nederlands Drukkerij Be drijf, is dat in september 1968 de eer ste paal geslagen kan worden voor het complex, dat drie gebouwen zal omvatten. De bouwkosten, exclusief de grondkosten, worden geraamd op een bedrag van 6 tot 8 miljoen. Archi tect is de heer J. van Tubergen uit Den Haag. De LOI, die momenteel contacten onderhoudt met ongeveer 80.000 tot 100.000 schriftelijk studerenden, ver wacht, dat het schriftelijk onderwijs in de komende jaren nog sterk zal toenemen. In vergevorderd stadium zijn bijvoorbeeld de plannen om de cursussen in totaal heeft men on geveer 400 basisleergangen te gaan invoeren in de ontwikkelingslanden en andere Europese landen. Bezig is men thans aan het omzetten van een groot aantal cursussen in acht talen. De eerste landen, waarin men binnen afzienbare tijd gebruik zal maken van het LOI-cursusmateriaal zijn Iran, Su riname en de Nederlandse Antillen, terwijl ook Indonesië een land is, waarop zich de belangstelling van de LOI-directie sterk richt. De nieuwbouw te Leiderdorp zal uitgevoerd worden in fasen, doch men verwacht, dat medio of eind '69 de eerste afdelingen van de Oosterkerk straat zullen kunnen verhuizen. Drie gebouwen De voorgenomen bouw te Leider dorp voorziet in drie gebouwen: 1. Het kantoorgebouw en de school, welke waarschijnlijk drie verdiepin gen en een grondoppervlak van 5000 m2 krijgt; 2. het Bedrijfsgebouw (zon der verdiepingen) met een oppervlak te van 2600 m2, waarin het magezijn, de expeditie en de verzending (eigen postkantoor) ondergebracht worden en 3. het Nederlands Drukkerij Be drijf met 'n oppervlakte van 5000 m2. Het Nederlands Drukkerij Bedrijf, waarin 120 mensen werkzaam zijn, vervaardigd al het drukwerk van de Onderwijsinstellingen en voert ook opdrachten voor derden uit. De helft van de capaciteit van dit bedrijf wordt besteed aan opdrachten voor derden. Het vertrek van de LOI en het Ne derlands Drukkerij Bedrijf betekent, in tegenstelling tot het vertrek van andere bedrijven uit Leiden, geen verlies voor de economie van de Leid- se agglomeratie. Alle medewerkers op het ogenblik zijn dat er totaal on geveer 500 verhuizen successieve lijk mee. Ook in de „image" de recla mevoering zal geen verandering ko men, want de slogan „Studeer vanuit Leiden" en de naam blijven ongewij zigd, omdat de nieuwe complexen tegen de Leidse gemeentegrenzen liggen. Bereikbaarheid De nieuwe plaats van vestiging is behalve door het feit, dat te Leider dorp voldoende mogelijkheden tot uit breiding zullen zijn, ook ingegeven HUMOR IN LEIDSE SCHOUWBURG Het Nieuw Rotterdams Toneel bracht gisteravond en brengt ook van avond nog een blijspel, dat beant woordt aan alle eisen die men daar aan stellen mag. Het gegeven is nog steeds actueel, hoewel de Ierse auteur St. John Ervine het stuk al in 1929 heeft geschreven. „De eerste mevrouw Fraser" is wel het meest bekende toneelstuk dat Ervine schreef. Het had destijds in Londen al een zeer groot succes en Nieuwe „Fotiek" in Leiden-Zuidwest In een der z.g. dagwinkels op het 5 Meiplein heeft Foto Van der Horst een z.g. „fotiek" geopend, waardoor thans in het zuid-westelijke stadsdeel van Leiden ook de fotohandel acte de présence geeft. Dit filiaal van de be kende zaak aan de Doezastraat is een ultramoderne winkel waar alles wat de fotoliefhebber van zijn gading kan zijn Is te verkrijgen: niet alleen het gewone filmpje en het goedkope boxje maar ook de dure en de heel dure apparaten. Runner van het filiaal is de heer Th. van Venetiën. De aantrekkelijk uitziende winkel, gisteren tijdens de opening opgefleurd met een schat van bloemen, is op eenvoudig symbolische wijze geopend door de 83-jarige heer L. G. v. d. Horst, vader van de eigenaar. Voordat deze de deur opende met de gewone win kelsleutel, had hij zich zelf gefoto grafeerd met behulp van afstandbe diening. Fotobedriif N. v. d. Horst werd op gericht in 1941 in een bescheiden pand aan het Levendaal. In 1947 verhuisde men naar de Doezastraat 39, doch daar de zaak zich gestadig uitbreidde werd omgezien naar meer en moder ner verkoopruimte. Deze werd gevon den in het dubbelpand Doezastraat 22- 24, dat enkele jaren geleden werd betrokken. ook de toeschouwers in een bijna ge heel bezette Leidse Schouwburg ge not engisteravond met volle teugen. Het is echt een stuk om eens lekker voor te gaan zitten. Het gemak, waar mee 't toneelgezelschap speelde, droeg hier veel toe bij. Enny Meunier brengt haar titelrol met smaak en een flinke dosis ironische humor, op de juiste momenten onderbroken door de bra- nie-achtige opmerkingen van Jules Rovaards, in de rol van zoon Ninian. Het stuk speelt in de flat van de gescheiden mevrouw Fraser. Haar man is getrouwd met het egoïstische fotomodelletje Elsie (Camille de Vries) die hem in de steek laat omdat hij zijn titel misloopt. Fraser (Pim Dik kers, die ook de regie voert) denkt nu, dat. hij zomaar weer bij zijn eerste vrouw kan terugkeren, maar daar is zij tocht te veel vrouw voor De manier, waarop het Nieuw Rotter- dames Toneel het stuk heeft „gemo derniseerd," verdient alle lof. Er zijn enkele kleine tekstwijzigingen aan gebracht en het décor is zo smaakvol opgebouwd, dat een moderne flat er niet vor onder doet. Vooral het, schijn baar onopvallende, televiesie-toestel plaatst de toeschouwer vanaf 't eerste moment in de tegenwoordige tijd. LEIDSE AGENDA Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. WOENSDAG 13 DECEMBER Leidsche Schouwburg 20.00 uur Het Nieuw Rotterdams Toneel met „De eerste mevrouw Fraser". Stadsgehoorzaal 20.00 uur Con cert door pianist Julius Katchen. DONDERDAG 14 DECEMBER Stadhuis 14.00 en 19.30 uur i' grotingsvergadering. EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd zijn voor kand.ex. kunst geschiedenis: mej. M. E. D. C. Dinge- mans (Overveen) en mej. M. P. C. de Nooijer (Lichtenvoorde); dokt.ex. rechten vrije studier.: mej. E. J. S. Scholtens (Leiden); dokt.ex. Engelse taal- en letterkunde: mej. C. Eversen (Eede); dokt.ex. Franse taal- en let terkunde: de heer B. P. F. Al (Leiden); kand.ex, Franse taal- en letterkunde: de heer E. H. v. d. Werf (Noordwijk) doet.ex. scheikunde: de heren R. A. v. Santen, cum laude (Leiden) en H. W. v. Ark (Leiden); mej. C. Joukes (Leiden); mevr. G. M. v. Hoeve-Brou wer. cum laude (Leiden); de heren P. W. v. Hoeve (Leiden) en T. Postma - (Leiden); docl.ex. Geologie, de heer 't°ol van Voorschot P.v.d.A. en V.V.D. zien Boerenpartij liever niet meer in commissies Vrijdagavond had burgemeester L. de reeds e ivang J. G. v. Eden (Groningen); doet. Natuurkunde: de heren C. P. Louwer- se (Leiden) en J. F. Olijhoek (Leiden); kand.ex. A. W. en N.: de heren R. H. v. Battum (Den Haag); A. M. J. v. d. Berg (Leiden) en J. L. Mol (Leiden); kand. ex. Al: de heren P. A. J. Linde mans (Leiden); J, v. Peppen (Den Haag); L. A. G. M. Wulffers (Leiden); J. C. W. Bosschiet^r (Leiden) en J. J. Zwart (Hillegom); kand.ex. Dl: de heer L. A. H. Schreurs (Leiden); kand. ex. E: H. J. de Jong (Den Haag); kand.ex. F: de heer G. Boekestein (Leiden); kand.ex. G: de heer M. Th. Giesen (Leiden); kand.ex. J: de heer J. H. Boelens (Leiden); kand.ex. KI: mej. M. M. Wesseling (Leiden); kand. ex. KI: mej. A. de Wit (Rotterdam); kand.ex. L: de heren A. W. Kuipers (Leiden); H. Huizer (Leiden) en J. J. Kinga (Leiden) en mej. I. Tak (Leiden). Actie voor aanschaf van geluidsinstallatie t.b.v. nieuw jeugdcentrum Een inwoner van de Sleutelstad heeft het loffelijke initiatief genomen om 'n oproep te versturen naar Leidse industriën en particulieren voor een geldelijke bijdrage ten behoeve van een geluidsinstallatie voor het nieuwe Jeugdbuitencentrum „Korte Vliet", dat binnenkort zal worden geopend. Er moet voor dit doel 3000.- worden opgehaald. Iedere bijdrage is welkom op postrekening 149399 t.n.v. Coöp. Raiffeisenbank te Leiden met vermel ding van t.g-v. Jeugdbuitencentrum. het antwoord de raadsleden daarop in to iikt niet de beantwoording der ge stelde vragen. De antw hoiuler dr. Kanuninga ken wegens het late u avond kwam de raad verder te luisteren naa van het college, waarn weer gelegenheid krcgi gaan. Burgemeester L. de Kool liet ten, (lat het college er voorstander van was eerst de begroting 1968 af te han delen, daarna komt de sportnola aan de orde en vervolgens bet programma van de gemeente volgens hetwelk gewerkt gaat worden. T.a.v. de voorlichting de burgery wilde li- wyzc laten zoals voor onvoorziene kapitaalslasten reden geeft tot een gematigd optimisme. Ge tracht zal worden rust te brengen in de belastingverhogingen voor 1968. Doch aan regionale of landelijke maatregelen valt niet te ontkomen. Daar de watervoorziening voor de toe komst voor Voorschoten moeilijk wordt, doeli niet alleen voor Voorschoten, doch vtor grote delen van het land, zal dit probleem op nationaal niveau moeten worden opgelost. Duaroni doet Voor schoten wellicht een goede keuze zich by Wassenaar en Den t- j Unag. De middenstandsproblematlek in Voor- ii "rnaandag- j schoten is vrij ingewikkeld. Voorschoten heeft te kampen met gewijzigde koop gewoonten van het publiek. De gemeente kan niet verder gaan dan het scheppen van een gunstig klimaat, daarom is het belangrijk dat er een vereniging is van Voorschotense zakenmensen, wat voor de gemeente een goed communicatiemid del is. Winkelcentra Het college zal geen wijziging brengen college de werk- j jn markttijden. Of de marktgelden De raad bleet jets moeten worden verhoogd zal in stu- Over de nieuwe plannen voor het raad huis wilde het college niet spreken. Er ls Immers een commissie ad hoe. T.a.v. de nieuwe burgemeesterswoning ls al leen de plaats bepaald, doch verder niets. De uitbreidingsplannen snel volbouwen? Studeert u maar, adviseerde de burge meester. Probeer de vensters naar de toekomst maar te openen. Met betrekking tot de verkeersveilig heid verwees het college naar de regelma tige doorlichting van de gemeente, doch daarnaast blijven incidentele maatrege len nodig en die zullen indien nodig ge troffen worden. Het spreekuur van het college wijzigen, daar was geen behoef te aan en uitzonderingen worden niet gemaakt. Er zijn altijd mogelijkheden om de leden van het college te spreken te krijgen. Wethouder Kamminga dat de begroting 1968 met voorzien van 100.000,ei verklaarde, een post on- 500.000, ADVERTENTIE belangrij- I d0Ch cüt is teruggebracht tot een klein. I In Noord Hofland is grond gereser veerd voor een flink winkelcentrum. Hier zal binnenkort reeds een super markt zich gaan vestigen. Wethouder v.d. Laan beantwoordde de vragen ter zake van Openbare Werken. T.a.v. de woningbouw kennen wij geen prestige kwesties. Als er betere argumenten zijn, dan wil het college best zijn mening her zien. Zelfwerkzaamheid bevorderen met betrekking tot verenigingen ls goed, doch dit kan niet op alle gebieden. Aan het industrieterrein over de spoor lijn dient enige uitbreiding te worden ge geven, want enkele nmbachteljjke lie- dryven zullen de dorpskern moeten ver laten. Het college wil de bouw van wo ningwetwoningen niet stoppen, „we moe ten ze accepteren". Het college zou het betreuren als de B.P. niet meer vóór zou stemmen. Wij zullen dat niet doen, verklaarde naderhand de fractieleider van de B.P. Uitvoerig werd op Rijksweg 11 en Ber- bice ingegaan. Toch constateerde diver se fractievoorzitters bij het college enige terughoudendheid, temeer daar de wet houder niet wilde ingaan op een schrij ven dat de raad wel en het college niet had ontvangen. Verontrust Dr. Pels (PvdA) bracht later op de avond een motie ter tafel, die op de meerderheid van de raad steunde en in hield: De gemeenteraad van Voorschoten, In toenemende mate verontrust, dat het tracee van Rijksweg 11 schade zal toe- brongen aan het landgoed Berblee, dal voor Voorschoten en omgeving van be lang is voor culturele, recreatieve, loka le, regionale en zelfs nationale doelein den hoopt de betrokken Instanties de tracering van genoemde Rijkswegzo zullen situeren, dat op geen enkele wijze schade wordt berokkend aan dit onver vangbare stuk groen en het historische gebouw. Deze motie zal verstuurd worden naar de Ministeries van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk, Verkeer en Wa terstaat en aan G.S. B. en w. zullen vrij dagavond hun standpunt bekent maken. De Forensenweg, geprojecteerd vanaf de Rijndijk via de Papelaan en de Land goederen De Horst en Duivenvoorde de Forensenweg. Een besnoeiing van d« Plantsoenendienst met 25X100,op een bedrag van bijna 3 ton ls niet in grijpend. Wethouder Iestra, Onderwijs en Cultu rele zaken deed do toezegging, dat de subsidies aan het Koningin Wilhelmlna Fonds, de Rheumastlchting en de Asth- mastichting op gelijk niveau zullen wor den gebracht en wel op 600,per jaar en uit te keren aan de plaatselijke afdelingen. Dit bericht kreeg de instem ming van alle fracties. Hel college staat op het standpunt de Leidse Muziekschool te blijven sub sidiëren. Het onderhoud van sportvelden door de verenigingen zal In de Sport raad worden doorgesproken. De Kunst markt, die geslaagd genoemd kan wor den, heeft de waardering van het colle ge en de gemeente kan slechts mede werking verlenen om dit tot een jaar lijks terugkerend evenement te maken. Ook volgens het college verkeert het Ambachtshuis in een deplorabele toe stand. Het college kan slechts con serveren, niet restaureren. Voorlopig blijft de bestemming van het Ambachts huis nog huisvesting bibliotheek, doch dat kan wijzigen. Mevrouw Scheffera- Munsters (WD) suggereerde hier dan een ontvangstcentrum voor de gemeente van te maken. Hierna werd het onderwijs uitvoerig besproken. T.a.v. Noord Hofland zijn be sprekingen gaande met de besturen van de bijzondere scholen. Zo ook wordt er niet het r.k. Schoolbestuur onderhandeld over een financieringsmethode voor de Willibrordusschool. Van particuliere zijde bestaande plannen tot bouw van be jaardenwoningen en een dienstverle ningscentrum. Misschien zit het erin. Do gemeente hoopt op spoedige nadere in formaties. Na de antwoorden van liet college volgden de replieken, die een levendig verloop kregen door vele Interrupties. De B.P. zo stelden b. en w. en VVD had te veel zaken voor het voetlicht ge bracht, die besproken werden of Inhe- spreklng zijn in de commissies. Deze uitlatingen werden ten zeerste betreurd en als dat niet veranderd, dan vragen zij zich af, of er nog wel ruimte Is voor een vertegenwoordiger von de B.P. In het seniorenconvent. De Prot. Chr.-fractie vroeg nog eens bijzondere aandacht voor de bebouwing tussen Papelaan en Bydorpatraat. Hier ontstaan hoogst ongewenste toestanden. In verschillende woningen bevinden zich nog de verouderde 50 ltr. boilerB, die de Prot. Chr.-fractie graag vervangen zag door gasgeysers. Het college voelt daar niet zoveel voor, daar deze vervanging geschat moet worden op 160.000, De Prot. Chr.fractle was het hiermede niet eens en zag graag een sociaal be leid hierby toegepast. Uitsmeren over jaren en de aanvragers laten meefinan- Vrydagavond wordt de bcgrotingsver- gaderlng voortgezet. OPROEP DOCOS-LEDEN Vanwege het overlijden van hel Docos-lid Jos Stikkelman worden alle leden van Docos, afd. voetbal en ta feltennis uitgenodigd deel te nemen aan de Avondmis op donderdag 14 december om 8 uur in de parochie kerk van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart en St.-Joseph (Herensingel). Op vrijdag 15 december is de Uitvaart- mis om 9.30 uur in bovengenoemde Marlahoeve zal niet direct door de 1 kerk, waarna de begrafenis volgt om Prov. Waterstaat worden gerealiseerd. J uuf aan. Zijlpoort. Eerst de verbetering van de Voorschoter- weg (ln uitvoering) dan volgt de breding van de Korte Vliet en dan pas valt. Veertig jaar in het kleuteronderwijs Mejuffrouw J. Brouwer, hoofd van de openbare kleuterschool aan de Ma- resingel 54 („De Goudsbloem'), zal op 16 december 1967 40 jaar bij het on derwijs werkzaam zijn. Op vrijdag 15 december om 14.30 uur wordt in het schoolgebouw aan de Maresingel mejuffrouw Brouwer gehuldigd. PATER F. CASTELEIN Pater F. L. M. Castelein O.F.M. is door kardinaal Alfrink benoemd tot kapelaan te Lichtenvoorde (H. Boni- facius) FIETSER KEEK NIET UIT Omstreeks zeven uur, gisteravond, wilde een 63-jarige wielrijder uit Leiden de Lahimenschansweg oversteken, ter hoogte van de Leliestraat. Hij lette hier bij niet genoeg op het drukke verkeer en werd door een personenauto aangereden. Met een lichte hersenschudding en een enkelbreuk is hij in het Diaconessen-zie kenhuis opgenomen. Het tai'cltennisteam van clubhuis „De Spreeuwpot" te Leiden (genaamd TTCS) heeft de reeks van overwin ningen ook voortgezet in de laatste drie wedstrijden en wel als volgt: Reflex Vs 4—TTCS 1 0—10; Pit '54 6 —TTCS 1 1—9; TTCS 1— ATTC 3 7—3. Hiermee is het Leidse TTCS ongesla gen te voorschijn gekomen uit de 4e klasse van de NTTB en gaan zij over naar de promotieafdeling voor de 3e klasse. De 19-jarige Leidse studente in de pedagogie uit Den Haag, Henriëtle van Wermeskerken, heeft gistermid dag tijdens het studentenkampioen schap op het internationaal indoor- concours-hippique in Zuidlaren de kampioensbeker behaald. Op maandag 18 december is de heer W. van Egmond, Bloemstraat 8 40 jaar werkzaam in de slagerij van de firma G. P. Bergers, Doezastraat 23. Gelegenheid tot feliciteren te zijne huize Bloemstraat 8 van 14.00-16.00 u. Nieuwe regeling toelatingsexamen VHMO en ULO-scholen Het toelatingsexamen 1968 voor de middelbare scholen te Leiden, Oegst- geest en Voorschoten zal worden ge houden in de eerste helft van mei. De omstandigheid dat de zogenaamde Mammoetwet van kracht wordt na dit toelatingsexamen, maar mèt de aan vang van de cursus 1968/1969, heeft tot overleg geleid tussen de VHMO- scholen en de ULO-scholen in en om Leiden. Als resultaat van dit overleg zal een toelatingsexamen worden afgeno men aan alle leerlingen die voor bo- j vengenoemde scholen zijn opgegeven. Voor de ULO- (na 1 augustus 1968 MAVO-) scholen omvat dit examen voor rekenen: hoofdrekenen en cijfe- ren, voor Nederlands: stilleesstuk (tekst met vragen), dictee en gram- matica. Voor de VHMO- (na 1 augus- tus 1968 HAVO- en VWO-) scholen omvat dit examen dezelfde stof, bij de meeste onderdelen met enige vragen uitgebreid, alsmede voor rekenen re- i dactiesommen (beredeneersommen) en voor Nederlands een opstel. Daar- naast zal bij alle examenkandidaten een intelligentie-onderzoek worden ingesteld met de bedoeling na te gaan i welke procedure in de toekomst de beste aanwijzingen kan geven omtrent de geschiktheid van het kind voor voortgezet onderwijs. Kandidaten die op grond van het toelatingsexamen worden afgewezen voor het VWO en HAVO, als de exa menresultaten dat rechtvaardigen, zonder opnieuw examen te doen tot een MAVO-school, ter keuze van de ouders, worden toegelaten. A.R.-vergadering uitgesteld De vergadering van de A.R. kamer centrale Leiden die hedenavond ln Boskoop gehouden zou worden gaat niet door, omdat de voorzitter, de heer W. Berghuis nog niet geheel hersteld Is van zijn ziekte. Wanneer de vergade ring nu gehouden zal worden is nog niet bekend. IN NOORDWIJK EN VOORSCHOTEN GAAT MEN „BROMMEN" De tijd, wi toe leeft de decembermaand en ook I dag bedraagt, loopt eind december*op nog het begin van januari is aan- tot *- gebroken. Men voelt al de stijging begii van de lijn, die het aantal stukken per dag aangeeft en die vlak voor en vlak na de Kerstdagen een scherpe top zal vormen. Miljoenen Nederlan ders zullen in de komende weken vrienden en familieleden op de hoogte brengen van hun beste wensen, door middel van een briefkaart of brief. Ook het aantal pakjes dat met de Kerst wordt verstuurd, neemt elk jaar toe. 'aak 200.000 en dit blijft januari. 58 Man in Leiden, 13 in Oegstgeest en 9 in leiderdorp zor gen dan, dat dag in dag uit de post op de juiste adressen komt. Het is zelfs zo erg, dat er hulp ingeschakeld moet worden van scholieren en stu denten. De bestellers beginnen dan 's morgens om zes uur en werken de gehele dag door. Nadat hij de post voor zijn wijk heeft gesorteerd, gaat de postbode om acht uur de straat op. Hij loopt tientallen tuintjes binnen en klimt nog meer trappen van flats op, want lang niet alle flatgebouwen heb ben een gezatnelyke postkamer. In Katwijk weegt de hoogbouw erg zwaar voor de 17 bestellers, die ervoor zorg dragen, dat 35.000 mensen hun kerst- en nieuwjaarspost op tyd thuis krijgen. Maar gelukkig zijn het meest jonge krachten, die het werk nèn kun nen. Ook hier wordt het aantal stuk ken per dag, dat 18- 19.000 bedraagt, in de midwintertijd verdubbeld. De gemeente Noordwijk heeft drie bromfietsen tot haar beschikking, om, samen met tien bestellers per fiets, 12.000 stukken per dag te bezorgen. De grootste wijk, die per bromfiets wordt gereden, is liefst 34 km lang. In Voorschoten ligt het probleem bij de bezorging vooral bij de woon boten. Het is vaak erg moeilijk hier de juiste brieven aan het juiste adres af te geven. Evenals in Noordwijk worden hier bromfietsen ingeschakeld om de bezorging te vers-neller. De grootste afstand die zo'n brommer af legt ligt rond de 27 km per dag.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3