S)e£cidócSoil^Cmt VANAV0ND laatste keer voor camera en microfoon Lonneke Hoogland neemt afscheid van de t.v. T.v. is eigenlijk gevaarlijk medium Aannemers stichten ontwikkelingsfonds Garantiefonds steunt leden Uitgaven voor ambtenaren kritisch bezien Grote vraag naar goud in Duitsland IN HOLLAND VAARTEEN VLOOT I «RAIFFEISENBANK I Geef invaliden verlengde uitkering ziekengeld Vanavond op tv. Film, Sarah Vaughan en Karei Jonckhere TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 DB LETOSE COURANT WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 De „lafaards" van drs. Gruyters TERWIJL kritiek op zijn eigen ondecno- <crftti6ch optreden in Helmond hem nog in de oren moet hebben gesuisd, sprak drs, Gruyters van D "66 maandag over de K.V.P het vonnis uit van een ondemocratische gezindheid. En per zelf de post kregen de radical™ van drs Bogaers zich de onderscheiding van „laf aards" toegewezen, omdat ze naar zijn mening geen consequeties durven te trek ken uit hun radicale gezindheid. Drs. Gruyters ls geen „lafaard" ge weest, hij heeft de V.V.D radicaal de rug toegekeerd, toen men daar zijn ideeën bleef afwijzen. Misschien moet drs. Gruyters eerlang nog wel eens een politieke partij de rug toekeren om aan zijn eigen veroordeling wegens lafheid te ontsnappen. Want voorlopig lijkt hij „wilder" te worden, naarmate hij zich langer op het politieke toneel beweegt. IIEBBEN de K.V.P.-radlcalen zich „laf" "gedragen? Natuurlijk zou een Arnhemse explosie de heer Gruyters en zijn partij meer ln het algemeen zeer dierbaar zijn geweest. Want dan kreeg D'66 betere mogelijkheden dan haar naast een voor uitstrevende christen-democratische par- tijconcentratle en een voor verdere af braak nog slechts beperkt gelegenheid biedende Partij van de Arbeid te wach ten staan. Drs. Gruyters weet wellicht beter dan niepellingen voor D 66 wel gunstig zijn. maar zie bijvoorb. Helmond betrek kelijke garanties bieden. D "66 moet het hebben van ongenoegen over andere partijen en een blijvende begeerte naar Iets nleuw6. HIJ moet weten dat een kraohtlg blijvend vooruitstrevend blok van katholieken en protestanten die in de christen-democratie geloven dan wel haar als de beste onder allerlei on volmaaktheden zien. voor zijn aspiraties een ernstiger sta-ln-de-weg zal vormen dan de radicalen in een eigen partijver band. ook al zullen dlc zelfstandig opererend D '66 afbreuk doen. hopen dat. mede door hun inbreng de grote K.V.P. samen met antl-revolutio- nairen en christelijk-histarischen de kie zers bij de parlementsverkiezingen een christelijk gezicht zal laten zien. is de bijdrage hunnerzijds geen daad van laf heid. En wat het stembusakkoord betreft: uit woorden door drs. Gruyters te Velp ge sproken zou men kunnen afleiden dat het „ontploffen" van de K.V.P voor hein be langrijker is dan het duidelijk regerings program op zichzelf. En dat strookt dan weer met de denkbeelden van nuchtere mensen als dr. W Drees, die aan de hand van feiten elders hebben betoogd dat een setmbusakkoord, ja zelfs een twee-par tijenstelsel een regeringsbeleid tot ge volg plegen te hebben dat tussen kabinet- parlement-klezers een even grote span ning (en vaak teleurstelling) berokkent als nu in het zo onduidelijke .Nederland het geval is. Ons benieuwt wie in zoh situatie dan Jokinen zaait weer paniek EEN aantal jaren geleden was de jonge Amerikaanse planoloog Jokinen een dankbaar object voor de publiciteit en een nachtmerrie voor de autoriteiten van wege zijn revolutionaire voorstellen om in Den Haag de verkeersproblemen en daarmee samenhangende stedebouwkun dige vraagstukken tot een oplossing te brengen. Den Haag hapte evenwel niet toe. hoe wel prof. Jokinen in bepaalde mate het vertrouwen van provinciale autoriteiten en andere belanghebbende Instanties scheen te hebben. Een paar Jaar ver dween prof. Jokinen naar hpt. achterplan maar hij kwam terug. Nu hebben andere steden het genoegen dat prof. Jokinen een visie aan hun pro blemen gewijd heeft Amsterdam ls dit maal een der gelukkige: maar de reac tie der autoriteiten ln dc hoofdstad is niet minder stekelig dan die destijds ln 's-Gravenhage was Jokinen wekt weer paniek: zijn plannen werken we! ln op de verbeeldingskracht, maar ze stroken niet met de nuchtere Nederlandse werkelijkheid. In 1945 had prof. Jokinen misschien lets in Rotter dam of in Nijmegen kunnen beginnen. Nu liggen zijn plannen ongeveer in het zelfde vlak waar zaken als studieloon. het. eigen gebouw voor de Nederlandse Opera, het waardevaste pensioen voor alle burgers en een eigen Europa-maanraket zich bevinden. „Das 1st zu schön urn war zu sein" verkondigde een vóóroorlogse „topper" vanuit het oo6ten. En ln de plannen van Jokinen zit meestal ook wel een kantje dat op de keper beschouwd niet eens zo heel „schön" blijkt te zijn. Maar waarom huurt staatssecretaris deze planoloog niet uit aan Bonn om een alternatief te zoeken voor het plan-Leber We gunnen de Westduitse regering ook wel eens een paniekje! ala je zo'n anderhalve keer per week 't gemiddelde van 7 maal per maand) 's middags om 3 uur naar Bussum moet rijden en pas om middernacht weer thuis bent". Lonneke Hoogland (Vlaardingsc van geboorte) is bij de t.v terechtgekomen via de radio: AVRO's jeugdomroep Minjon ..Ik was daar met aankondigen bezig, toen Gerrit de Brabet even de studio binnenliep en eigenlijk direct weer verdwenen was. Maar die man heeft zo'n fenomenaal geheugen, dat hij toen er een jaar later eer. presentatrice voor het jeugd programma „Rooster" werd ge zocht hij zich dat Vlaar- dingse meisje herinnerde. Ik moest naar de studio komen, werd getest en toen voor de camera's gegooid". Dat „vooi de camera's gooien" is iels dat Lonneke Hoogland niet lekkei zit. Een nieuwe omroepster charmante verschijning, com pleet met prettige oogopslag en goede microfoonstem zou eigenlijk moeten worden ge- coached, zou haar optreden voor de camera eigenlijk op de beeldband moeten zien. „Daar leer je namelijk ontzet tend veel van", vindt Lonneke gen. Hoogland. „Sommige program ma's van „Rooster" heb ik ook In haar hooggelegen Haagse bekeken. Je schrikt dan wel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kleine gezelschap t.v.-omroepsters moet vanavond weer een charmante veer laten: Lon neke Hoogland zit dan na zo'n jaar of zes „Bus sum" voor het laatst voor camera en microfoon om programma's aan te kon digen, storingen op te van gen en de kijker een hart- gemeend „wel te rusten" toe te wensen. Enige tijd geleden meldde een kort krantebericht haar vertrek. Reden: sociale verplichtin- uitzicht op de duinen en een snufje zee zegt mevrouw L. de Soet-Hoogland dat dat wel zo'n beetje klopt. „Ik moet me zo langzamerhand een beetje gaan 'n gezin. En m'n topfunctie bij de KLM heeft en dus nogal eens met echtgenote moet opdraven, heeft er ook recht op dat ik bemoei". beetje van jezelf, heb je als je we mes moet, alleen i onder het ïr voordeel (bijna) ex-omroepstei de span ning vóór elke uitzending. „Het is allemaal techniek en men senwerk. Er kan dus heel ge- Geen omroepsterrel dus. geen makkelijk ergens iets fout Boeiende spanning Het boeiende van het werken gekondigd en je merkt dat een voor de camera's vindt de ander exemplaar in de trommel ruzie of ontevredenheid, het opgeven berij voor echtgenoot ter. „En ook wel ee gaan" En éls het dan fout liefheb- gaat, moet de „omroepster t i doch- dienst" zorgen dat de voor mezelf. Want dan kan ik eindelijk 's dingen gaan doen, die ik al jaren heb uitgesteld. Ik kwam er gewoon niet toe. beetje kijkers zich met het bordje .storing" kunnen verzoenen. „Je mag geen moment met je mond vol tanden staan. Zelfs niet als je een bepaalde film hebt aan- is gezet. Die spanning, „in-een-keer goed", zal ik wel missen. Maar misschien word ik in de toekomst nog vraagd om een of ander pro gramma te presenteren. Dat zou ik wel leuk vinden. Maar ge regelde diensten, nee, toch liever niet meer". T.v.-kritiek is nutteloos De „einmaligkeit" van een televisie-uitzending verleidt LONNEKE HOOGLAND dag kijkers Lonneke Hoogland tot de uit-] 8e" spraak dat t.v.-kritieken vol komen nutteloos zijn. „Een kritiek op een toneelstuk, dat Bussum veel van de recensen ten aantrekt. Zeker niet van die heer van „onze bladen" en ook niet van diens collega die altijd van zulke intieme, ex clusieve en zeer tendentieuze artikelen schrijft". Televisie is volgens Lonneke Hoogland een gevaarlijk medium. „Als Hitier televisie gehad zou hebben, dan weet ik nog zo net niet of de oorlog binnen vijf jaar afgelopen ge weest zou zijn. En neem nou De Gaulle. Als er op een dag zestig procent van de Fransen „non" zegt, hoeft hij maar één keer op het scherm te komen, en de volgende dag zeggen ze allemaal „oui". Iemand kan nog zo'n slecht politicus zijn, als hij het op de televisie „doet", zit hij bij een eventuele verkiezing wel goed. En dat vind ik echt een beetje beangstigend". Willem en Mies Op de vraag wat zij het beste televisieprogramma vindt, zegt ze een beetje aarzelend wel iswaar „Willems Vuist is heel goed, omdat hij van tevoren niet weet wat hem boven het hoofd hangt. En als je dan een dergelijk programma nog zó weet te maken, is dat voor mij een bewijs dat je er wel dege lijk wat van kent. Mies? Dood gewoon een goede vakvrouw, die haar „Scene" die tot in de puntjes is voorbereid toch zo weet te presenteren alsof het van begin tot einde im provisatie is. Héél knap". Dingetjes frutselen Dc vrijgekomen uren gaat Lonneke Hoogland benutten om een „heleboel plezierige dingen te doen. Koken, handwerken, dingetjes ln elkaar frutselen en me met man en dochter be- tientallen voorstellingen beleeft, moeien. Ik zal de televisie mis- dat kan. Maar derhalf uur floept het program ma van het scherm af, en wat heeft kritiek achteraf dan nog voor waarde? Ik geloof niet dat men zich in Hilversum en Niet in het begin, denk ik. maar op den duur toch wel. Maar er blijft nog zoveel te doen over, dat dat gemis ook wel weer opgevangen zal wor- vergadering heeft de Nederlandse nemers- en patroonshond in de bouwbe drijven besloten tot dc instelling van een ontwikkelings- en garantiefonds. Met financiële steun van de leden zal dit fonds het wetenschappelijk onder zoek in de bouwnijverheid stimuleren en middellange termijnstudies bevorde ren. Verder zal een programma van voorlichting en ontwikkeling worden op gesteld. Dit programma zal bestaan uit een aantal cursussen op het gebied van be drijfsleiding, de organisatie van de on derneming, het financiële beheer en de kostprijsberekening. Aan de leden zal ook individuele voorlichting worden ge geven. Het is de bedoeling dat het ga rantiefonds bij arbeidsconflicten over ernstige bedrijfsschade aan gedupeerde leden beperkte financiële steun zal ge- DEN HAAC (ANP) In 1965 gaf de overheid voor cultuur 527.000.000 gul den uit. Vergeleken met 1964 betekent dit een stijging van 123.0' J.000 gulden of 30 procent. Het bedrag van 1965. om gerekend per hoofd van dc bevolking, komt neer op rond 42 gulden. Het me rendeel van deze uilgaven, namelijk 306 miljoen gulden (58 procent) werd door dc gemeenten gefinancierd: het rijk droeg 195 miljoen gulden (37 pro cent) bij, terwijl de rest voor rekening van de provincies kwam. De sport was veruit de belangrijkste uitgavenpost: hij bedroeg 130 miljoen gulden, dat wil zeggen 10 gulden per hoofd der bevolking. De overheidssteun voor de sport is vrijwel geheel een ge meentelijke aangelegenheid. De overheidsuitgaven voor cultuur omvatten verder met name: musea, ar chieven en monumentenzorg: 98.5 mil joen gulden, toneel, muziek en ballet. 82,7 miljoen gulden, bibliotheken en volksontwikkeling: 66 miljoen gulden en Jeugdvorming: 50,6 miljoen gulden. Per hoofd van de bevolking zijn deze bedragen respectievelijk: 8 gulden, 7 gulden, 5 gulden en 4 gulden. Het aan deel van de centrale overheid in deze uitgaven is groter dan ten aanzien van de sport: voor toneel, muziek en ballet bedroeg het 25 procent, voor de andere genoemde activiteiten ligt de bijdrage tussen 40 en 60 procent. Deze gegevens zrijn ontleend aan de zojuist verschenen publikatle van het centraal bureau voor de statistiek: sta tistiek van de uitgaven der overheid voor cultuur 1965. Kunst en Kunstenaars Marie Cécile Moerdijk zal op vrijdag avond 22 en zaterdagavond 23 decem ber op initiatief van het Algemeen Haags Comité bijzondere concerten geven In de Rolzaal van het Binnen hof. Begeleid door haar broer Carlos 7.al zij een programma van volkslie deren uit vele landen ten gehore bren gen, voor een gedeelte afgestemd op het a.s. kerstfeest. steld op 15 cent per 1000 gulden omzet van na 1 juli aangenomen werk. In het eerste jaar zal de bijdrage per lid niet hoger mogen zijn dan 5000 gul den. Voor 1968 zal het ontwikkelings- en garantiefonds dan kunnen beschikken over 200.000 gulden. Hiervan zou 40.000 gulden voor bijstand aan leden worden bestemd, 100.000 gulden voor voorlich ting en ontwikkeling, 30.000 voor weten schappelijk onderzoek en 25.000 gulden voor verbetering van de positie van de bedrijfstak De raad van bestuur bouwbedrijf, waarin de verschillende aannemersbon den samenwerken, had reeds eerder be sloten tot instelling van een opleidings ei. ontwikkelingsfonds. Deze raad wilde ook komen tot een garantiefonds voor de grote bouwondernemingen. Deson danks meent de Nederlandse aannemers- en patroonsbond dat er vooral op het gebied van voorlichting en ontwikkeling nog meer dienstverlening aan leden kan worden betoond, zodat een eigen fonds nodig is. FRANKFORT (DPA) Sedert het begin van de week bestaat in Wcst- Duitsland weer een „levendige" tot „•wilde" vraag naar goud, die doet den ken aan dc hausse, die onmiddellijk na de devaluatie van het pond sterling in november optrad, zo is van de zijde der banken vernomen. Ook bij de Deutsche Gold- en Silber- Scheideanstalt (Degussa) in Frankfort de belangrijkste verkoper van goud in Duitsland in de handel in goud in de eerste twee dagen van de week weer merkbaar toegenomen. Na een voorbijgaande normalisatie van de goudverkopen na de vergadering van de „goudpool" op 26 november in Frankfort zijn de aankopen van goud vooral na de jongste stijgingen van de goudprijs op de Londense markt in Duits land weer groter geworden. Bij de Duitse banken heeft men reeds te kam pen gehad met moeilijkheden bij de le vering. Wei is er voldoende goud voor handen, maar de banken kunnen bij het omsmelten van grotere blokken in kleinere staven geen gelijke tred hou den met de vraag. Terwijl de prijs van baar goud sta biel is gebleven op 4830 tot 4840 Mark per kilogram zijn de prijzen van gou den munten op de Duitse markt sedert de devaluatie van het pond ten dele met meer dan tien procent gestegen. Alleen al op maandag en dinsdag zijn gouden munten tot twee procent duur der geworden. De prijs van het Oosten rijkse honderd-kronenstuk bijvoorbeeld, ls na de devaluatie met 4,50 Mark ge stegen tot 154 Mark. ADVERTENTIE ...De Zilvervloot! Het Ideaal-Spaarplan voor jonge mensen van 15 tot 21 Jaar. Vaar meel Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% over 't gespaarde bedrag èn de rente. Je 1 beste thuishaven voor Zilvervloot-sparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en ruim 2 miljoen spaardersl spaarbank en alle bankzaken j LliNtHlHlHiMlMNIUHNIIMHIIMHMMilltHJ Early Birdverbinding Nettv Rosenfeld met Kerst bij emigranten HILVERSUM De NTS stelt alles in het werk om op tweede kerstdag een beeldverbinding tot stand te brengen tussen Nederlandse emigranten in Ca nada en hun verwanten ln studio Bellc- vue te Amsterdam. Voor deze kostbare uitzending wordt een verbinding aangevraagd via de Early Bird. Via deze satelliet zal Net ty Rosenfeld, de Nederlanders in Cal gary aan de voet van de Rocky Moun tains interviewen en hen ln contact brengen met hun verwanten in het va derland. Joop van Zijl zal de kerstda gen doorbrengen bij de paters assump- tionisten in het klooster St.-Petrus in Gallicantu te Jerusalem, met wie hij op tweede kerstdag ook een bezoek brengt aan het nabij gelegen Bethle hem. Het filmmateriaal zal naar Italië worden overgevlogen en daar op het eurovisienet worden gezet en doorge geven naar Hilversum. Het tijdstip van uitzending is nog niet bekend. Stichting van de Arbeid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De centrale organisa ties van werkgevers en werknemers sa menwerkend in de stichting van de ar beid, hebben de bedrijfsverenigingen ge adviseerd de voor 1 juli j.l. geldende re gelingen voor het verstrekken van zo genaamd verlengd ziekengeld aan inva liden, voort te zetten. Opvolging van dit advies zal de bedrijfsverenigingen circa 100 miljoen gulden per jaar kosten. De aanbeveling houdt verband met de inwerkingtreding van de wet op de ar beidsongeschiktheid op 1 juli j.il. Deze wet keert uit op basis van het laatstver diende loon en deze uitkering is wel- vaartsvast. De „oude" invaliden, dus de genen, die reeds zeer lang invalide zijn en wier laatste loon nog nauwelijks te herleiden is, krijgen uitkering op basis van het loon van een ongeschoolde. Tot 1 juli j.l. zorgden de bedrijfsverenigin gen veelal voor een aanvullende uitkering die dan „verlengd ziekengeld" werd ge noemd. Bij de inwerkingtreding van de WAO hielden deze aanvullingen in de meeste gevallen op, waardoor de invali den aanzienlijk in inkomen achteruit gin gen. De stichting van de arbeid heeft, met j de overweging dat het hier om een aflo- j pende zaak gaat de bedrijfsverenigingen aangeraden het „verlangde ziekengeld" j te continueren (met terugwerkende kracht) met dien verstande, dat als aan vulling nominaal hetzelfde bedrag wordt gegeven, dat op 30 juni j.l. gold. De wet telijke uitkering volgt dus het indexcijfer voor lonene en prijzen, de aanvulling niet. De aanvulling zou moeten gelden tot het 65ste jaar van de invalide of tot het (eerdere) moment dat de Invaliditeit eindigt. Toen de WAO in werking trad was de veronderstelling, dat het uitkeringsbe drag voor circa 150.000 Invaliden omlaag zou gaan. Omdat sommige bedrijfver- enigingen na 1 juli spontaan een aanvul- lingsregeling handhaafden, zal dit aantal thans op 90.000 kunnen worden gesteld. Als de bedrijfsverenigingen het advies van de stichting volgen, zal de 100 mil joen gulden, die ervoor moet worden op gebracht, wel van invloed zijn op de ko mende loononderhandelingen, be NTS schotelt de kijker vanavond een hoofdfilm voor: het uit 1958 date rende Franse produkt „Cette quit la'! (In die nacht), vervaardigd onder re gie van de (toen nog) jonge Maurice Cazeneuve. Deze heeft geprobeerd in „In die nacht" een thriller in filmbeeld te brengen en vooral sfeer te laten spreken. Men zou kunnen zeggen dat hij Hitchcock op zijn Europees heeft willen nadoen. Een loffelijke opzet, die echter gedoemd was slechts matig te slagen omdat het verhaal dat hem ten dienste stond een veel te gefor ceerd karakter droeg. Voordat er enige tekening komt in de vragen of de baas 'n misdadiger is dan wel 'n nette kerel; de beeldschone jonge vrouw lichtzinnig dan wel trouw is; de jaloer se echtgenoot al dan niet een moord heeft gepleegd moeten er zoveel beelden over het doek vloeien, en zo veel overbodige, zij het dan van filmta lent getuigende spanning worden opge roepen, dat bij de toeschouwer soms het doodgewone woord „opschieten" over de lippen wil. De wegens haar knapheid tot sterrendom opgeklommen Mylène Demongeot laat geen diepe in druk achter wat betreft haar filmisch talent. Maurice Ronet. fungerende als haar echtgenoot is het prototype van de (toen) moderne, artistiek afgestem de Parijzenaar en Jean Servais een uit stekende fllmfiguur, acteert in dit erkstuk opvallend mat. Voor het overi ge: een anderhalf uur goede ontspan ning. Ned. I. 20.30 uur.). Op dezelfde zender volgt na Socuterat Tweede Journaal en Openbaar Kunst bezit, een rechtstreekse reportage van uit de nieuwe RAI in Amsterdam, waar het laatste half uur van de ZESDAAGSE gereden wordt. Verslag- VANAVOND VIA HILV. I Een chronisch bedrijfsongeval in Delfzijl gever'"is1 Fred Racfc% (2Z.35 uirr tot 23 u Op Nederland" II vanavond van 20.20 uur tot 21.05 uur een „Literaire Ont moeting" met Karei Jonckhere, bij veel Nederlanders bekend als de woor denrijke en spitse voorzitter van „Hou je aan je woord". Vanavond verschijnt hij echter op het scherm als de grote voorvechter van de Vlaamse letterkun de, die hij als één geheel met de Ne derlandse wil zien. Van 21.05 uur tot 21.40 uur 'n filmopna me van 't NEWPORT JAZZ FESTIVAL dat eind oktober in De Doelen in Rot terdam is gehouden Vanavond een optreden van de jazz-zangeres Sarah Vaughan, begeleid door Miles Davis. Geldgebrek is het grote motto dat de tv-programma's ln dit seizoen teistert. Daardoor zjjn de „toneelavonden" meest teruggebracht tot vertoningen van meest miezerige eenakters, krijgen we geen grote musicaluitzendingen meer, worden de showprogramma's in geperkt. Er schijnt maar één zuil te zijn die wèl geld heeft. De NTS, zuil van geen-man-en-vele-centen. Getuige bijvoorbeeld de onzinnige programma formule van het wekelijkse Eidofoor. Voor dit programma komen clrie com plete technische ploegen in actie, die met pak-weg tien camera's, vier regis seur, een drievoudige bezetting van licht-, geluid- en ander technisch per soneel gaan doen wat één team plus een handvol retourtjes Hilversum, veel beter zou kunnen. Gisteren zagen we een flink stuk van Eidofoor. De for mule bleek even ondeugdelijk als vorige keren dat we dit programma Onderwerp was het recente geef-de- stad-een-kans-plan vqn prof. Jokinen. liet werd voor zover wij het zagen een onmogelijke uitzending, omdat gemakshalve maar verondersteld werd. dat de kijkers e' grondige kennis van de stedebouwkundige situaties van respectievelijk Maastricht en Amster dam hadden, benevens een even gron dige kennis van de plannen der res pectievelijke stadsbesturen plus het Jokinenplan. Bovendien: als Eifodoor zo nodig tv-technisch vernuft moet etaleren, had men ook de ondertite- lingsapparatuur moeten inschakelen. Prof. Jokinen sprak namelijk Ameri kaans met af en toe een woordje Nederlands ertussen door. Onvertaald was dat, menen wij, voor veel kijkers moeilijk te volgen. Interessant was de manier waarop KRO's „Vanavond in Nieuwspoort" het KVP-congres nabeschouwde. Namelijk zonder woordvoerders voor de grootste, niet-radicale KVP-groep. Het leek bevooroordeeld, maar pakte als metho de achteraf gunstig uit. Omdat het thans bijeengebrachte gezelschap KVP-radicaal, AR-radicaal, WD'er, katholieke PvdA-man, D '66-er in derdaad zinnige commentatoren kon plaatsen waar een confrontatie van KVP-groeperingen alleen tot hei-kau wen van meningen had kunnen leiden. Over een paar dagen is het konink- rüksdag. Tv hoort daar iets aan te doen en gisteren deed de KRO dat. In een documentairereportage, die nogal aan de oppervlakte bleef, al had samensteller Ha.is Bik de goede ge dachte gehad de medewerking van Willibrord Nieuwenhuizen in te roepen. Diens „Amerika?nse visie" op de West was het enige originele element van dit „Uit vrije wil". De HIRO was er ook weer gisteren. Gewijd aan de Soefibeweging ditmaal. Eigenlijk best aardig. We kunnen ons voorstellen, dat er heel wat kijkers zijn die denken: „Gut, ik had nooit ge dacht 'dlf WfcV'tfièniën óókMrf' ons land rondlopen". Britse helikopters tijdelijk op de grond LONDEN (Reuter) Het Britse mi nisterie voor Defensie heeft bekendge maakt, dat aan de „Wervelwind"-hef- schroefvliegtuigen van de Britse lucht macht een defect is ontdekt en dat zij voorlopig aan de grond moeten blijven. Vorige week is een van deze toestellen bij Newbury in het zuidwesten van En geland verongelukt. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 19 03, 19.56 en 20.11 NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws ln het kort 19.03 uur: Schateiland, t.v--serie 22 00 uur: Uitzending Stichting Socutera 2215 uua- Tweede journaal 22.20 uur: Openbaar Kunstbezit 22 35 uur: Laatste halfuur zesdaagse Amsterdam 23.00 uur: Sluiting AVRO 19.03 uur. Moef Ga Ga. tienerprogramma 19.26 uur: Hier Parijs - hier Jan Brusse, rendez-vous NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20 20 uur: Literaire (kleurentelevisie) 19.32 uur: NEDERLAND II ontmoetingen 21.05 uur: Panoramiek STER 20.00 uur: (Reclameuit7endlnRcn 21.40 uur: Journaal om 20.16 en 22.11 uur) Medische kroniek 20.20 uur: NTS NTS Zendtijd Politieke 18.55 uur: 22.15 uur: Partijen (KVP) Pipo de clown Tweede journaal 19.00 uur: Cette nuit la. film Journaal Sluiting HILVERSUM I 21.20—21.50 uur I Trammelant in Loeren aan de Hor. I luisterspelserie HILVERSUM II NCRV 20 00 -21.30 uur: Salzburger Festspiele 1967 NRU 22 40-23.55 uur Iks - eeD spprong in hei duister, amusemenis- programma avond wordt een documentaire uitge zonden onder de titel „Een chronisch bedrijfsongeval ln Delfzijl" (22.05 tot 22.30 uur llllv. I. 402 m.) Samensteller Tom Pauka ceeft hierin gedetailleerde informatie over adem halingsmoeilijkheden die zich voordoen bij een deel van het personeel van Alu minium Delfzijl N.V. Bij tien tot twin tig procent van de mannen die werken in de elektrolysehal van dit bedrijf, zijn vernauwingen van de luchtwegen opgetreden. Enkelen werden opgeno men in het sanatorium Beatrixoord. Oorzaak is een bij het smelten van alu- minlumerts vrijgekomen damp. die men in de anderhalf jaar oude fabriek tot dusver niet doeltreffend heeft kun nen afzuigen. In deze documentaire wordt over de medische en sociale as pecten gesproken met enkele getroffen arbeiders, hun vrouwen, met prof. dr. N. G. M. Ori (hoogleraar in de long ziekten aan de rijksuniversiteit van Groningen) en ir. R. Smits, directeur van Aluminium Delfzijl N.V Radioprogramma HILVERSUM I (402) HILVERSUM II (298) - NCRV: 18.U0 Gewl, Kritiek op de Nederl. 'strafrechtspraak', IS sprek, 21.30 Franse chansons. 22.05 Spie van BelglC. 22.20 Sextant. 22.30 Nieuws. V. X. een sprong In het duister. 23.55 Nleu' Voor de solda'. DONDERDAG HILVERSUM I (402) - AVRO: 7 00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.20 Gram., 8.00 Nieuws en actual., 8.20 Gram., (8.30 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Gram., 9.40 Schoolradio, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeldsvitaml- tuinbouw, 12.35 Gram. muziek voor oudere RADIONTEUWS- DIENST HILVERSUM I 7.00, 8.00. 11.00 13.00, 16.00, 18.00. 19 30. 22.30. 23 55 HILVERSUM II 7.00, 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9 00 i Nieuws, 13.10 Journaal. 13.30 beeld 15 45 Vrljetijdsb bij de koffie. NRU: 12 00 Nieuws. 12.02 Ver- zoekplatenprogr KRO: 13.00 Nieuws, actual 13.07 Knalmuztek. 14 00 Nieuws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15 00 Nieuws. 15.02 Where the action ls. 16.00 Nieuws. 16 02 lORRRrrrrr platenshow 17 on Nieuws, actual.. 17.07—18.00 Verzoekplatenprogramma. VERONICA (192) - 6.00 Ook goetmorgen. 9 00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 Koffietijd, zoekprogr., •k bij de lunch. 14.00 Van concert- Jukebox. 15.00 Speciaal programma BRUSSEL Nederl. (324) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek. 13.20 Tafelmuzlek, 14.03 Klass. muziek 15.03 Lichte muziek, 15.30 Lichte muziek en zang. 16.09 Volksliedjes. 17.13 Hammondorgel-klanken, 17.30 Koormuziek.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2