S)e CeidbeGott/fco/nf Nieuw toneelplan '68-469 door minister aanvaard Spreiding aan bod in nieuwe stijl JAMIN METRO ROTTERDAM STRAKS ONBEMAND EN 30 KM LANG Arrestatie na moord op melkmeisje Hotelmanege in as gelegd AL 120 DODEN IN INDIA Bezetting nog beter Kooiker vond vreemde eend Ook overledene heeft recht op uitkering van de Bijstandswet Geen moord als ouders niet waren gescheiden MINISTER KLOMPE BOOS OP HOEPLA EN N.V.S.H. PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFD 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. t 4.20; p. kwart. 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 12 DECEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TEMPERATUREN IETS HOGER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Lichte dool, maar vannacht ln het binnen land temperaturen om het vriespunt. 59e jaargang, no. 17.319 Gratis rit als kennismaking (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Over twee maanden, op vrijdag 9 februari, zal prinses Bea trix in Rotterdam de eerste Nederlandse metro officieel ln gebruik stellen. Vanaf die dag zullen 27 wagons met tussenpo zen van enkele minuten, zoals dat reeds wekenlang zónder reizigers ge beurt, het bijna zes kilometer lange tra ject in elf minuten afleggen. Nu reeds kan de rekening worden opgemaakt: meer dan 252 miljoen gulden en gere kend mag worden dat daar ieder ji weer een aardige sorp als exploitatiete kort aan toegevoegd moet worden. Maar daar maakt Rotterdam zich, zeker op dit moment nog geen zorgen Gezamenlijk heeft men vele jaren lang het ongerief van opgebroken straten moeten dragen; gezamenlijk gaat straks ook het openingsfeest vieren. De gemeente zendt ieder gezinshoofd ke zelfstandige per post een gratis kaar- tje voor de metro als kennismaking. Er komt een vuurwerk, er komen twee tentoonstellingen, die op de metro be trekking hebben en er komt een soort kermis. Als na het feest de papieren toeters zijn opgeborgen komen de cijfers weer voor de dag. Dan wordt nogeens Uitge rekend wat de volgende metrofaze zal gaan kosten. Die plannen bestaan in doortrekking van de nu aangelegde noordzuidlijn tot aan Hoogvliet, onge- veer 12 kilometer, en aanleg van de oostlijn, een traject van ongeveer elf kilometer, vanf het station Beurs naar Alexanderstad. Beide lijnen zijn reeds geprojecteerd en een deel van het onderaardse gangenstelsel in de binnenstad is direct maar aangelegd. Over twee drie jaar zullen hierin voor lopig trams gaan rijden. Als het gehele traject klaar is, nemen de sneltrams het Ook met het systeem, zoals dat in fe bruari gaat draaiep, is men er nog niet. Nu nog zit voorin elke metro een bestuurder. In wezen hoeft hij nipt veel te doen, maar hij kan gewoon -Mg niet ZWOLLE (ANP) Op grond van aan wijzingen is gisteravond een 37-jarige Inwoner van Dedemsvaart gearresteerd in verband met de moord op Nellie de Haan op 23 november te Avereest ge pleegd. Er is, aldus de politie, nog niet vol doende zekerheid om het onderzoek in deze zaak tot de persoon van deze ver dachte te beperken, maar de gegevens waren sterk genoeg om de man in ar rest te houden. Hij zal in de loop van de ochtend verder worden verhoord. De verdachte kent zowel de familie De Haan als de familie Melitz van de boerderij, die door Nelliebezocht werd om melkmonsters te nemen. Op weg van deze boerderij naar haar ouderlijke woning werd zij vermoord. Sporen we zen bij het eerste onderzoek al uit dat het meisje vrijwillig met de moordenaas moet zijn meegegaan cn geen argwaan heeft gekoesterd. Met het oog op de kwetsbaarheid van verdachte „omdat men ten plattelande iemand al snel als moordenaar dood verft" wilde de politie hangende het on derzoek en in afwachting van de resulta ten van het verdere verhoor, geen na dere aanduidingen rond de persoon van de verdachte vrijgeven. wegblijven. Daar is alles nog te nii tijd, als de kinderziekten voorbij zijn, komt de onljemande metro op de rails. Nu reeds worden opdrachten voor han delingen, zoals stoppen, vaart minderen en vermeerderen, deuren openen en het overgaan op een ander spoor naar de cabdne van de bestuurder doorgeseind. Deze heeft dan jwee minuten tijd om die opdrachten uit te voeren. Doet hij het niet, dan grijpt de apparatuur auto matisch in. Het lijkt dus niet meer zo'n grote stap om de bestuurder geheel weg te laten. Ook nu reeds bevindt het hart van de beveiiigingsinstallatie zdch centraal in een seinhuis. Hierin kan elke metro op zijn tocht door de onderaardse stad wörden gevolgd. De huidige metro verbindt de beide door de Maas gescheiden stadshelften. Ruim twee kilometer van het traject is ondergronds, ruim één kilometer on der de Maas en bijna drie kilometer bo de grond op een viaduct. Nergens is krullend verkeer. Er zijn zeven stations, waarvan Centraal Station de eerste en 3uidplein de laatste is. Uiteraard gaat de metro andere reeds bestaande bus- en lijndiensten overbo dig maken. In totaal zullen vijftien bus- en tramlijnen verdwijnen, terwijl elders vier nieuwe lijnen worden gecreëerd. Deze wijzigingen zijn reeds gedeeltelijk Ingevoerd en ook het laatste deel gaat bij stukjes en beetjes. Voorlopig zal de metro in de spits uren om de drie minuten en daarbuiten om de vijf minuten gaan rijden. De fre quentie kan dan nog worden opgevoerd tot een trein per twee minuten, waar door het mogelijk is 35.000 mensen per uur te vervoeren. De prijs voor een enkele reis is vijftig cent (kinderen vijf entwintig cent). Normale rittenkaarten bus zijn niet geldig. APELDOORN (ANP) Een felle brand heeft gisteren het gehele complex van hotel-manége De Sprengenhorst in Wiesel (gemeente Apeldoorn) in de as gelegd. Alleen de paarden konden nog gered den. Aangenomen wordt dat de brand gevolg is geweest van oververhitting een kachel in d erecreet-iezaal. De zesdaagse van Amsterdam Is voor Peter Post definitief afge lopen. De Amstelvener, die de nacht heeft doorgebracht op een, provisorisch bed op taf éls 'in een zaaltje in het R.A.I.-gebouw, bleek vanmiddag door 'n blaasontsteking nog meer dc 38 graden koorts te hebben. De behandelende zes- daagse-arts, dokter A. M. Farber, achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Het was nog niet bekend of Altig alleen doorrijdt of dat hij aan iemand anders zal worden gekoppeld. Post had gis teren reglementair ten hoogste vierentwintig uur „vrijaf" ge kregen. Die termijn was van middag om één uur verstreken. Peter Post wordt dus geen zesdaagsekeizer in Amsterdam. Op de foto toont organisator Kurt Vyth nog een optimistische lach, maar die zal wel verdwenen zijn. NIEUW DELHI (AFP) Het tal doden als gevolg van de aardbeving ln het westen van India is tot 120 ge stegen. In Koynagar en omgeving zijn weer twintig lijken geborgen. Men vreest evenwel, dat talrijke vermisten e eens zijn omgekomen. Vanmorgen zijn nieuwe schokken waargenomen. Het centrum van de eerste en hevig ste schokken lag bij de Westindiase stad Koyna Nagar, ten zuiden van Bombay, meer dan negentig procent van alle ge bouwen ging hier tegen de grond. Bijna alle vijfduizend inwoners zijn daardoor dakloos geworden. Het reddingswerk concentreert zich vooral op Koyna en omgeving. Men ondervindt daarbij moei lijkheden doordat de verbindingen met de stad grotendeels verbroken zijn. De stad ligt aan een reusachtige stuwdam in de Koyna. Het kunstwerk heeft de aard schokken goed doorstaan en is volledig intact gebleven. Ook in Bombay stortten enkele huizena ln. De iftad, die door de krachtcentrale in Ko^a van elektriciteit wordt voor zien, zat gisteren zonder stroom. Het was de derde zware aardbeving binnen 17 jaar in India., In 1950 verloren in de Indiase staat Assam 1526 mensen bij aardbeving het leven. Ongeveer 100 slachtoffers vielen bij aardschokken die zich in 1963 in het Kasjmierdal voor deden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister dr. M. A. M. Klompé voor Cultuur, Recreatie Maatschappelijk Werk geeft voorlopig haar medewerking aan het toneelbestel nieuwe stijl, zoals dit ontworpen is door de Haagse Comedle, de Nederlandse Co- :die te Amsterdam en het Nieuw Rotterdams Toneel. Zij willen hiermee betere spreiding van het toneel be reiken. De ministeriële medewerking geldt als proef voor het toneelselzoen 1968-'69, zo deelde de minister gister avond mee op opmerkingen hierover var groot aantal Kamerleden. Over de verdere uitwerking van het plan wil zU zich nog niet uitlaten. Mej. dr. Klompé heeft haar medewer king afhankelijk gestqld- van een tal voorwaarden: 1. De gezelschappen moeten hun begro tingen voor het seizoen 1968-'69 in ge zamenlijk overleg opmaken en per gezelschap gespecificeerd indienen; 2. het plan kan alleen uitgevoerd wor den wanneer de gezamenlijke inge diende begrotingen goedgekeurd wor- 3. de Haagse, Amsterdamse en Rotter damse gezelschappen moeten ieder hun bezetting verminderen. Dit moet in het komende seizoen al duidelijk blijken. Deze verschuivingen in de bezetting moeten een verbetering in houden van het niveau van alle gezel schappen, vooral van die in het noor den en het zuiden; een redelijke bespeling van de regio nale schouwburgen moet gehandhaafd blijven; 5. de grote gezelschappen moeten het exclusief recht op bepaalde toneel stukken opheffen. De minister heeft verder uitgesproken, dat de vestiging van EnsembJe in het zuiden een dringende noodzaak is. Dat voorzieningen getroffen möeten worden Zuid-Holland buiten de grote ste en dat meer aandacht besteed moet worden aan de inpassing van de toneel groepen Studio, Arena, de Nieuwe Co- medie en Proloog. Door de nieuwe plan- mag het totaal van de rijkssubsidies niet groter worden. GEERTRUIDENBERG Een vreem de eend in de bijt vond gisteren kooiker J. M. Reuser van de Hoofdmansplaat in de Biesbos. Volgens een deskundige identificatie bevond zich tussen de be kende eende ook een Bahamapijlstaart uit Zuid-Amerika. Het dier is In Neder land nog niet eerder waargenomen. De zeldzame vondst zal worden afge staan aan de diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De Bahamapijlstaart is een zwaar gevormde vogel, overwegend licht bruin van kleur en zwart gespikkeld. (ADVERTENTIE) room fondantkransjes 250 gram 99 niet duur weheerlijk Standpunt Alphen a.d. Rijn bij Raad van State: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ..Kan aan een stoffelijk overschot bijstand krachtens de Algemene Bijstandswet worden verleend?" Dit is een vraag, die enkele hooggeplaatste ambtenaren van Amsterdam en Alphen aan den Rijn slapeloze nachten heeft bezorgd. De Raad van State zal volgende week als scheids rechter in deze zaak tussen beide gemeenten moeten op- Een in Amsterdam wonende zwerver, uit Alphen aan den Rijn afkomstig, overleed door gasvergiftiging. Hij werd in Amsterdam begraven. De totale kosten waren 527 gulden. De overledene was verzekerd voor 300 gulden, zodat iemand nog een bedrag van 227 gulden had te betalen. Hiervoor werd een in Alphen aan den Rijn wonende zwager aangesproken, die voor dit bedrag bijstand vroeg. Daar is Amsterdam het niet mee eens, want de directeur van de gemeentelijke sociale dienst meent: „Aangezien de begrafeniskosten niet behoren tot de noodzakelijke kosten van het bestaan van de overledene kan derhalve in deze geen bijstand aan de overledene worden verleend". Amster dam wil de nabestaanden voor de 227 gulden aanspreken. Deze nabestaanden wonen ln Alphen aan den Rijn. Deze gemeente ls derhalve niet bijzonder gelukkig met het Am sterdamse standpunt. De directeur van de gemeentelijke sociale dienst in deze gemeente zegt dan ook: „De aanvraag werd ten behoeve van wijlen (naam) Ingediend. Daarom moet nu wijlen (naam) als aanvrager worden aangemerkt. Amsterdam voert nu wel aan, dat een overledene geen bijstandsbehoevende kan zijn, aangezien deze heeft opge houden een persoon te zijn en niet meer in het bezit is van de burgerlijke rechten, maar het blijft toch de vraag, of de nabestaanden als aanvrager van bijstand kunnen worden aangemerkt". Ook voor dit meisje in Hanoi gaat het leven gewoon door. Net als alle atidere meisjes over de hele wereld sleept zij haar pop overal met zich mee, ook achterop de fiets bij haar moeder. Alleen de helm, die ook meegaat, laat zien, dat de dood in Noord-Vietnam een grote rol speelt in dat leven van alle dag. Enkele gemaskerde mannen hebben ■gisteren in Frankfort in de parkeergarage van een warenhuis een overval gepleegd op drie banklopers en zich daarna uit de voeten gemaakt m et een bedrag van St0.000 gulden. Met een gereedstaand busje reden ze naar de eerste verdieping van de garage, toa ar ze het busje in brand staken. Van de verwarring, die toen ontstond, maakten zij gebruik om ongemerkt te verdwijnen. De politie trof later sleohte de uitgebrande wagen aan. Moordenaar van Emmanuel: VERSAILLES (AFP) De vijftien jarige Francois M., die heeft bekend het jongetje Emmanuel Mal 11 art te hebben ontvoerd en vermoord, heeft tegen zijn ondervragers gezegd, dat hij nooit tot zijn daad gekomen zou zijn, als z(jn ouders niet gescheiden waren. Ik bewonderde mijt» rader, hoewel hfl autoritair en koel tegen ons was. Toen hij ons zeven Jaar geleden verliet, voelde ik een grote leegte. Sindsdien deed ik thul» wat ik wilde. Ik was ln feite de enige man ln hult. aldus Francois. De jongen heeft tijdens de verhoren blijk gegeven van een verbazingwekkende helderheid en koelbloedigheid. Hij heeft het losgeld geïnd op de dag dat de politie de Jacht op hem staakte om hem in de gelegenheid te stellen met Emmanuel voor de dag te komen. Nadat hij het lichaam van Emmanuel onder de bladeren had verborgen en los geld van de ouders had geëist, ging Fran cois naar huls om te eten. Vervolgens ging hij op de gewone tijd naar school, waar hij levendig deelnam aan het ge sprek, dat natuurlijk alleen over de ont voering ging. HIJ zei zelfs tegen een van zijn klasgenoten, dat de ontvoerder het gevraagde losgeld zeker zou verhogen zoals later "inderdaad gebeurde nu bekend was geworden hoe welgesteld de ouders van Emmanuel waren. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het VVD-KamerUd, mevr. G. van Someren-Downer, heeft haar lidmaatschap bij de VPRO opge legd. Ze ls ten zeerste verontwaardigd over een uitzending van het veel ge wraakte Hoeplaprogramma. Niet dat, waarin fotomodel Phil haar blote aan schijn publiekelijk demonstreerde. Me vrouw Van Someren is gebelgd over de nltiendlng, waarin dronken soldaten in een militaire trein vragen worden ge steld over hun opvattingen ten aanzien van de kwestle-Vletnam. „Mc ben niet zo erg snel gekwetst, en heb gewoonlijk veel waardering voor de aanpak van de VPRO. Maar het ia toch wel zaak het doodgewone fatsoen te be waren", aldus mevrouw Van Someren ln de Tweede Kamer, waarin de begro ting van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk aan de orde was. ,,Het La in de Journalistiek goed ge bruik dronken meneen niet te inter viewen. Ik verfoei deze methode, en vraag me af of hier een strafbaar feit is uitgelokt. Soldaten mogen tenslotte ln uniform niet onder Invloed verke ren. Heeft de VPRO er soms voor ge zorgd, dat het krat bier de trein bin nenkwam?" zo vroeg de VVD-afgevaar digde zich af. Ook wilde zij weten, wat de minister denkt voor maatregelen te nemen en of de soldaten straf hebben opgelopen. ,,Als de VPRO leden ver liest, en ik hoor daar nu ook bij, dan ls dat eigen achuld", aldus mevrouw Van Someren. Minister Klompé van Cultuur, Re- creatie en Maatschappelijk Werk werd intussen overstroomd met brieven en telefoontjes over kwetsende tv-pro- grammu's". Zelf gelooft stj ook dat sommige programma's ver beneden peil zijn. „Een aantal programma's baren mij zorg. Dat van de VPRO over dronken militairen en ook die van de NVSH: Ik erger mU daarover dikwijls', ■el de minister. „Ik zit met het probleem", aldus mej. Klompé. „Ik geloof niet dat men te snel rigoureuze maatregelen mag toepassen. Ik hoop echter, dat men ln deze kringen zelf bij elkaar gaat zlttan over het ontwerpen van normen, waar men zich aan houdt. De Journalistiek heeft deze normen ook zelf ontworpen", aldus de minister. (ADVERTENTIE) zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig. •■Maandags gesloten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1