SaftzkióeGou/fant KVP-partijraad erkent radicalen JAMIN Jonge moordenaar lokte Emmanuel in „voddenkar" mee Wasjkansky deze week uit bed? Aan onze abonnees vJ KOELBLOEDIGE DAAD VAN GESTOORDE Nieuwe basis voor overleg gevonden Studiecommissie in hoog tempo aan het werk Lichaam van vermistte Steïïlbus nog zeer moeilijk Marie-Claude Gervais in kanaal gevonden ZIEKENFONDS NIET VOOR EIGEN RISICO Pensioeneis wordt duurder Aardbeving treft India probleem Maand korter dienen voor20.000militairen Bezuiniging in Defensie ermee gediend PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTEEAFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F. J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. 4.20; p. kwart, f 12.65; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) MAANDAG 11 DECEMBER 1967 v KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN INVALLENDE DOOI De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond i Vannacht in het midden en zuiden van het land lichte tot matige vorst. Morgen geleidelijke stijging van de temperatuur tot boven het vriespunt, voor afgegaan door neerslag ln de vorm van sneeuw, ij zei of regen. Matigo tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar weet of noordwest. (Van i correspondent L. Kleijn) PARIJS. Het drama van Versailles Is opgehelderd. De ontvoerde Emmanuel Malliart, 7 jaar, is vermoord door scholier van 15 jaar, Francois, gistermorgen in alle vroegte een volle dige bekentenis heeft afgelegd. De gen heeft met voorbedachte rade gehan deld en geen medeplichtigen gehad. Hü heeft zelf met de vader van Emmanuel getelefoneerd, het losgeld in ontvangst genomen cn heeft bijna een week lang zijn onvoorstelbare daad geheim weten te houden, zelfs voor zijn moeder. Het stoffelijk overschot van Emmanuel is zondagmiddag door een deskundige de gerechtelijke politie onderzocht. Naar aanleiding daarvan werd Francois op nieuw verhoord. Enkele bijzonderheden van dit ver hoor zijn bekend gemaakt in een pers conferentie, die gisteravond om zeven uur in Versailles begon. Versailles heeft weer zijn normale aanzien gekregen. Voor de villa van de familie Malliart staat alleen nog maar een eenzame litiewagen; voor de woning van KAAPSTAD, (AP-Reuter). Prof. Chr. Barnard, de leider van het team dat vorige week de eerste menselijke hart transplantatie heeft verricht, heeft ge zegd erop te vertrouwen dat zijn patiënt Louis Wasjansky de operatie zal over leven. Zijn voornaamste zorg is nu te voorkomen dat een infectie optreedt. Het natuurlijke weerstandsvermogen van de patiënt is verminderd door het toedienen van geneesmiddelen, die enkele tekenen van „verwerping" van het hart hebben moeten onderdrukken. Daarom macht Wasjansky gisteren ook geen bezoek van zijn zoon ontvangen. Hij mag overigens eten wat hij wil. Wanneer zijn herstel aanhoudt, zaïl hij tegen het eind van de week uit bed mogen. (ADVERTENTIE) Evenals de andere Nederlandse dagbladen ziet ook De Leidse Courant zich genoodzaakt haar prijs opnieuw te verhogen. Met ingang van 1 januari 1968 zijn de volgende prijzen van toepassing: weekabonnementenf 1.04 maandabonnementen 4.45 (excl. incassokosten) kwartaalabonnementen 13.35 (excl. incassokosten) kwartaalabonnementen per post 16.20 (excl. incassokosten) Het ministerie van Economische Zaken is van deze verhoging in kennis gesteld en heeft verklaard hiertegen geen bezwaar te hebben. Automatische Girobetalingen. Ter vermijding van ongerief voor onze abonnees die automatisch gireren, zal onze administratie de vereiste wijzigingen doorgeven aan de Postcheque- en Girodienst. Wij vertrouwen dat U met deze regeling, waarvan de kosten voor onze rekening zijn, akkoord kunt De directie. (ADVERTENTIE) 3Spaanse I" sinaasappelen VOLSAP - ZOET - ZONDER PITTEN (ADVERTENTIE) -Sswvp Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30,— en 40,—. Of het allerbeste van 200,en 400, Eterna, Certlna, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer, Citizen. HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG "a Maandags gesloten. moordenaar staan twee agenten op post, maar verder heeft de gehele politie macht zich tex-uggetrokken. Het woord is thans aan de justitie. Voorlopig aan de rechter van onderzoek. Vorige week maandag, aldus is op de persconferentie gezegd, nodigde Fx-an- gois M„ een. grote stille jongen van 15 jaar, Emmanuel bij het uitgaan van de school uit in een kist te kiruipen, die op een karretje stond, onder het voorwend sel voddenman te spelen. Daarmee reed hij Emmanuel naar het bos. De 15- jarige deed, aldus scholieren, alsof hij een lorreboer was en riep: „Oud ijzer, oud ijzer" Franqois nam hem mee naar een verlaten schuurtje, vroeg hem en kele ogenblikken te willen wachten, schoof toen de 24 uur tevoren klaarge maakte brief met een eis van 20.000 frank losgeld in de brievenbus van de heer Mailliart, kwam in het schuurtje terug en sloeg Emmanuel met een knup pel dood. Vijftien minuten na de ontvoe ring was Emmanuel niet meer in leven. Franqois kleedde de dode Emmanuel ge deeltelijk uit, stuurde een pullover en een schoen naar de villa van de heer Malliart, als overtuigende bewijsstukken dat hij de ontvoerder was en nam daar na telefonisch contact op met de vader van Emmanuel om het losgeld in ont vangst te nemen. Hij telefoneerde voor de tweede maal afgelopen vi-ijdag, toen de minister van Binnenlandse Zaken een wapenstilstand had afgekondigd van 24 uur en eiste 60.000 frank in plaats van 20.000 fx-ank. Het schijnt dat via tussen personen waarschijnlijk pater Alexandx-e, een huisvriend van de Mal- liarts Franqois in het bezit is geko men van het losgeld. Wat in deze ti-ieste zaak bijzonder opvalt is de koelbloedig heid, waarmee Francois zijn misdaad heeft gepleegd. (Zie verder pag. 2, onderaan) (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Niet alleen het drama van Versailles, maar ook dat van Chalons- sur-Marne is opgehelderd, althans ten dele. Gisteravond laat heeft men het stoffelijk overschot gevonden van het ontvoerde meisje Marie Claude (12 jaar), dat uit het kanaal btj een pompstation werd opge- De politie sluit de mogelijkheid van een ongeluk niet uit, ofschoon dat moeilijk - r aan te nemen valt. Marie Claude was een modelkind, dat nooit een omweg maakte van huis naar school of omgekeerd. Iedere dag kwam zij van school met een school- |H .JH vriendje van 8 jaar, Eric, van wie zij afscheid nam op een paar honderd meter afstand van de stomerij waar haar moeder werkte. Op die plek van het afscheid moet Marie Claude door een automobilist BI zijn ontvoerd. Had de kleine Eric toevallig omgekeken, dan zou hij de ontvoerder hebben gezien. Aan de ouders is tijdens het weekend geen enkel losgeld gevraagd. Dat zou ook geen resultaat hebben gehad, want de ouders zijn onbemiddeld. De vader is vrachtrijder en de moeder werkt in een stomerij. In de loop van de dag zal het stoffelijk overschot van Marie Claude worden geschouwd. Pas daarna zal men met zekerheid kunnen zeggen of het meisje is ontvoerd. In ieder geval wordt met man en macht naar de onbekende automobilist gezocht, maar van hem ontbreekt ieder spoor. AMERSFOORT (ANP) De federa tie van door verzekerden cn medewer kers bestuurde ziekenfondsen Is tegen de invoering van een eigen risico in dc zie kenfondsverzekering. Dit zei de voorzit ter van de VMZ, dc heer H. A. J. J. M. Speleers, aan het eind van de discussies op de algemene vergadering van de fe deratie in Amersfoort. Hij voegde hier echter aantoe, dat de handhaving van dit standpunt afhangt van dc vraag of de medewerkers Voldoende steun zullen gaan verlenen aan de bewaking van de nog steeds stijgende kosten. Dr. H. Feslen, bestuurslid van de fe deratie, hield een inleiding over het ei gen risico. Hij stelde onder meer, dat het huidige systeem van de ziekenfonds verzekering (volledige dekking van de risico's en verstrekkingen in natura) zeer waarschijnlijk overconsumptie sti muleert. Dat een groot aantal medewer kers onvoldoende aandacht heeft voor de financiële gevolgen van hun voor schriften blijkt zijns inziens wel uit de vaak onverklaarbaar grote verschillen in de gemiddelde kosten van de genees middelenvoorzieningen per patiënt. Die lopen niet alleen van gemeente tot ge meente sterk uiteen, maar ook van praktijk tot praktijk in één stad. Hetzelf de geldt voor het verwijzen naar specia listen en ziekenhuizen, een mogelijkheid, waarvan de ene huisarts vele malen meer gebruik maakt dan de andere. Dr. Festen meent dat alleen maar met suc ces naar een goede kostenbewaking kan worden gestreefd als er met de me dewerkers afspraken worden gemaakt, die in bepaalde richtlijnen worden neer gelegd. Omdat er wetenschappelijk nog niets vaststaat over de invloed van de invoe ring van het eigen risico op de medische consumptie, zou dr. Festen er wel iets voor voelen met enkele verstrekkingen (bijv. met bepaalde vormen van fysi- che therapie) eens een proef te nemen om meer inzicht te krijgen. Het gemeen schappelijk overleg van ziekenfondsor ganisaties heeft deze suggestie in 1960 al gedaan in een advies aan de toenma lige minister van Sociale Zaken en V olksgezondheid Het huisartsenconflict heeft voor de ziekenfondsen een dure nasleep gehad. De heer J. G. Leibrandt, bestuurder van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfond sen, deelde mee, dat nu alle groepen me dewerkers bij de onderhandelingen over de honoraria in 1968 de pensioenvoorzie ning centraal hebben gesteld. Ten aan zien van het netto-honorarium is een trendmatige, op de indexcijfers van 1967 gebaseerde verhoging van 7 procent overeen gekomen, BOMBAY i Reuter) - - Een krachtige aardbeving die vanochtend vroeg een groot deel van West-India heeft getrof fen, heeft aan zeker zestig mensen het leven gekost. Volgens in Bombay ontvan gen berichten is van de plaats Koyna, op 300 km ten zuidoosten van Bombay, tach tig procent verwoest. Het aantal gewon den zou in de honderden lopen. In Bom bay zelf vielen minstens twee doden. Politiemannen doorzoeken het bos, waar het lichaam van Emmanuel werd begraven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 6.007.00 uur, nummer 33839 en per speciale koerier wordt u de krant alsnog gebracht. Waar agentschap pen zijn gevestigd wende men zich tot de agent. (Van onze parlementaire redactie) ANRHEM. De K.V.P.-meer- derheid en de K.V.P.-radicalen hebben elkaar voorlopig weer de hand gereikt. De partijraad aan vaardde zaterdag in Arnhem twee resoluties, waarmee de K.V.P.- radicalen als gesprekspartner er kend werden. De radicalen van hun kant lieten enige scherp gestelde verklaringen los en gingen akkoord met een nadere studie over de tegengestelde opvattingen. Drs. W. K. N. Schmelzer en mr. H. W. van Doorn, de woordvoerders in het laatste uur van de christen-demo craten en K.V.P.-radicalen, vonden elkaar op een nieuwe basis van overleg. Met applaus voor beiden en voor oud-minister drs. P. Bo- gaers. Het werd een voorlopige vrede van Arnhem. De partijraad kwam met zeer grote meerderheid tot de conclusie: 1. ln de huidige tijd Is partijvorming op christelijke grondslag gewenst; 2. deze partij moet consequent vooruit strevend zijn; 3. het streven moet gericht zijn op een algemeen christelijke volkspartij in samenwerking met de AR en de CHU, maar „openstaand voor allen, dia het program onderschrijven". De partijraad nam van de KVP-radi- a. het KVP-program moet uitgediept en nader geconcretiseerd worden b. de KVP-radicalen moeten hieraan „een belangrijke bijdrage" kunnen leve- c. het partijprogram moet voortdurend kritisch bezien worden. Het belangrijkste is echter dat de KVP-meerdertieid en de KVP-radicalen overeenstemming bereikten over een studiecommissie, die op korte termijn. „Met het oog op de aanstaande Kamer verkiezingen alle mogelijkheden zal on derzoeken, die kunnen leiden tot het aan de kiezers verschaffen van meer duide lijkheid voor de verkiezingen". Drs. P. Bogaers en z(|n radicale geest verwant mr. E. Jurgens toonden zich na de partijraad verheugd over het bereikte resultaat. Drs. Bogaers: „Ik ben al getroffen door de opvatting vai meerderheid, dat de radicalen dc grote stoot tot de vernieuwing van de partij hebben gegeven. Op deze basis vind ik het vertrouwen terug, dat wij weer men kunnen praten". Mr. Jurgens: „Drie maanden geleden werden we nog bijzonder slecht begrepen. Nu kunnen we al in goed overleg met elkaar aan tafel gaan zitten. Per slot van zaken komen ook onze opvattingen nu volledig ln studie". (Zie ook pag. 6) Een eenzame man in een steeds kleiner wordend (voetbal)wereldje. DiA eenzame man was gisteren doelman Spingett van Sheffield Wednesday. In Engeland werd de voetbal dit weekeinde namelijk niet afgekeurd, maar desondanks kregen ook daar de supporters weinig voetbal te zien. Vlak nadat deze foto teas gemaakt, besloot de scheidsrechterdat de dichte sneeuiowd een te grote handicap was en Het de strijd staken. DEN HAAG (ANP) Rond 20.000 dienstplichtigen van dc Kon. Landmacht, verdeeld over 7 llchtlngsploegen, zullen ln 1968 en begin 1969 hun eerste oefening ongeveer een maand eerder kunnen be ëindigen. Het gaat hier om dienstplich tigen, die tussen 31 mol 1966 cn Juli 1967 onder de wapenen zfjn gekomen en die behoren tot zogenaamde Indus-eenheden. De maand dlensttijdverkortlng geldt voor: bij Indas-eenheden Ingedeelde Lynda Bird, de oudste dochter van president Johnson, en kapitein Charles Robb zijn zaterdag ln het Witte Huis In het huwelijk getreden. Het huwelijk werd ingezegend door een episcopale geestelijke uit Te&as. De 23-jarige Lynda gekleed in een lange wit satijnen, met parels bestikte japon, beloofde haar man geen gehoorzaamheid. Maar aan de blijde sfeer deed dit kennelijk geen afbreuk. Het paar is op huwelijksreis vertrokken naar de Maagdeneilanden. reserve-officieren, dienstplichtige onder officieren, korporaals en soldaten in ge specialiseerde functlee van de lichtlngf- ploegen 1966-3 (opkomst Juni 1966) tot en met 1967-3 (opkomst Juni 1967); en dienstplichtige korporaals en soldaten van Indas-eenheden in nlet-speclallstlsohe functies van de llohtingsploegen 1966-5 (opkomst september 1966) tot en met 1967-3 (opkomst Juni 1967). Voor deze categorieën gold een dienst tijd tot klein verlof van respectievelijk 21 en 18 maanden. Indas-eenheden zijn btj de Kon. Landmacht onderdelen, die ln de organisatie van bijvoorbeeld een bataljon of afdeling slechts eenmaal voorkomen en waarbij het personeel op individuels basis wordt ingedeeld (Individueel aan vul lingssysteem) Voor het personeel bij Indas-eenheden van de genoemde llchtlngsploegen blijft de vastgestelde diensttijd van 20 en 18 maanden tot klein verlof van kracht. Voor de llchtlngsploegen, die vanaf september van dit Juar opkwamen, Is de diensttijd bij de Kon. Landmacht ver minderd tot 18 maanden (reserve-officie ren, onderofficieren en Bold aten-specia list) en 16 maanden (de overgrote meer derheid van soldaten-nlet-speclallst). Deze diensttijdverkorting werd bereikt door een concentratie van de eerste op- leidlngstljd en de invoering van een ge automatiseerde Indeling vtui alle dienst plichtigen. In de overgangsperiode van thans ls het mogelijk gebleken aan een vflj ruim aarw tal dienstplichtigen van voor september 1967 opgekomen llchtlngsploegen ongeveer een maand eerder klein verlof ln afwach ting van groot verlof te verlenen. Deze maand diensttijdverkorting heeft voor de Kon. Landmacht tevens het voor deel van een besparing op de exploitatie kosten van ongeveer 5 miljoen. Daar mee was ln de bezuinigingsplannen voor 1968 reeds rekening gehouden. Het beleid van de staatssecretaris van Defensie (KL), de heer J. C. E. Haex, 1b sterk ge- richt op het terugdringen van de exploi tatiekosten van de KL ten gunst» van de ruimte voor Investeringen. (ADVERTENTIE) kokos macanoonljes 250 gram 85 niet duur wc! heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1