DEFAR WEST VAN WELEER met de koets verdween de romantiek DE LETOSE COURANT Van onze correspondent De luchtroute San FranciscoLos Ange les is de drukst bereisde in de wereld. De B-720- en B-727-jets vertrekken enkele minuten na elkaar. Maar waarheen men ook reist in het westen van de Verenigde Staten, vliegtuig, bus, trein of auto ma ken uw reis gemakkelijk en snel. Hoe- velen staan er bij stil dat ditzelfde wes ten honderd, zelfs vijftig jaar geleden nog merendeels woestenij was? Toch moet men zich dit voor ogen houden, wil men Amerika ooit leren begrijpen. Weinig heeft zo'n belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van het voormalige Wilde Westen als het eerste publieke vervoer middel: de koets. Aanvankelijk onder hielden koetsdiensten de verbindingen tussen de verschillende delen van het westen, later zelfs tussen het oosten en het westen van de V.S. De koetsen ver voerden passagiers al was hun aantal onbeduidend op de ruim drieweekse oost- westrit en goud, zilver, geld en post. Wie met de „old timers" praat, de ge rimpelde, grijze mannen die het deels zelf hebben meegemaakt, deels van horen zeggen hebben, ondervindt al gauw dat met de koets veel romantiek verdwenen is. Weg zijn bijvoorbeeld de koetsiers, een ras van ruige man netjesputters, bewonderd door de vrou wen en benijd door de mannen. Koet siers in die dagen genoten een ware heldenverering, te vergelijken met de astronauten van thans. Verschillende van deze whips, zoals zij genoemd werden, hebben zich een plaatsje ln de geschiedenis veroverd, •lim Miller, bijvoorbeeld, die ervan 'hield zich te kleden in kanariegele kostuums en scharlakenrode vesten. Ofschoon bijna twee meter lang, liep hij op schoenen met verhoogde hakken. Hij vond zich zo mooi, dat gebrek aan bewondering bij zijn passagiers hem soms hevig kon ontstemmen. Plicht voor alles Ben Wing was een whip die ervan uit ging dat plicht voor alles gaat. Op een lange reis had hij eens twee sheriffs met een paardendief onder de passa giers. De gevangene probeerde te ont snappen en werd prompt doodgescho ten door de sheriffs. Na de dode met een voet omgedraaid te hebben, vroe gen zij Ben om een spade om een kuil le graven. „Niks ervan", zei Ben kop pig. „De dief was een deel van mijn cxprsselading en hij moet worden af geleverd op de plaats van bestemming". Met het lijk op de koets gebonden, kwam Ben Salt Lake City blnnen- F.en van de bekwaamste whips was Charlie Parkhurat. Landverschuivingen, stormen, overstromingen, niets hield Charlie tegen. HU was een meester in cUn vak en duldde van niemand onzin. Slechta één keer zag hU zich genood zaakt sUn lading aan een bandiet te overhandigen. Het was de eerste en laatste keer dat hU zün lading niet op de bestemming bracht. Nog eenmaal werd hU door een gemaskerde bende tot stoppen gedwongen. Charlie liet de Een houten Indiaan staart door de spaken van een oud wagenwiel, opgesteld voor een winkel in curiosa en een „Far Wesf'-museum in Cerrillos in Nieuw-Mexico, een oud mijnstadje, dat opnieuw tot leven is gekomen als toeristische attractie. Gouden tijd van koetsiers, rovers en Indianen -r v CïEfsi E RAL' DllTpfïTïNG "n-Toki LONG BRAND arrestatie, zeven werden gelyncht en 206 draaiden de gevangenis in. Omdat de meeste overvallen het werk van solisten waren, mogen we hieruit af leiden, dat slechts ongeveer een uit vier bandieten straffeloos ontkwam na een al of niet succesvolle overval. Hierbij komt nog, dat een en dezelfde bandiet vaak verantwoordelijk was voor vele berovingen. Black Bart, een van de bekendste rovers, pleegde maar liefst achtentwintig geslaagde overval len, voor hij bij de negenentwintigste werd ingerekend. De bewakers waren een voorname fac tor in het voorkomen van overvallen. De beloningen die de koetslijnen stel den op de rover dood of levend hadden eveneens veel invloed. De be loningen bedroegen vaak het dubbele van de buit en bereikten de destijds enorme bedragen van 500 en 1000 dol lar. Dit leidde al spoedig tot een nieuw beroep: mensen die hun kost verdien den met beloningen te incasseren. Deze „bounty hunters" behoorden tot de meest verachte en gevreesde figuren in het westen. Maanden, zelfs jaren lang, joegen zij op een gezochte, zijn spoor volgend over duizenden mijlen, om hem tenslotte in koele bloede neer te knallen. Menige aspirant-rover moet van voornemen veranderd zijn bij het zien van een „bounty hunter" die de stad kwam binnenrijden met het lijk van een bandiet op een tweede paard gebonden in zijn kielzog. Er stond voor de koetsdiensten veel op het spel om overvallen te voor komen: hun vracht, het vertrouwen van het publiek en niet te vergeten hun paarden. Slechts goede paarden kon men voor de koets spannen. De goed kope kostten reeds tussen de 75 en 150 dollar. Sommige van de beste brachten 1500 dollar op. Een op elkaar ingesteld paar bracht zelfs eens 4000 op. Ter vergelijking moet men weten dat een revolver bijvoorbeeld reeds voor twee, drie dollar te koop was Weinig ridders Sommigen van de bandieten die er hun specialiteit van maakten om koet sen te beroven, verwierven eveneens vermaardheid. Zelden echter door hun ridderlUkheid. Dokter Thom Hodges, alias Tom Bell, was een van de wei nigen die hart toonde voor zUn slacht offers. Toen een beroofde passagier eens jammerde dat Bell zUn laatste jagen. Een vrouwelijke passagier werd gedood, de koetsier en een passagier gewond in de schietpartij. Een storm van verontwaardiging veroorzaakte een grootscheepse jacht op Bell en con sorten. Bell werd na enkele maanden gevangen. Hij kreeg een paar uur tijd om brieven te schrijven voor men hem Black Bart ophing. verloor hij de controle over het paard. Minutenlang klemde hij zich wanhopig tierend aan het steigerende dier va6t, terwijl een kring belangstellenden zich vormde. Tenslotte belandde hij op de grond en voor goed in de gevangenis. Dick Fellows De meeste bandieten waren alles behalve' galant. Zelfs nu nog valt er een stilte onder de old timers wanneer iemand de naam Tiburcia Vasquez noemt. Deze bruut oefende een vrese lijke terreur uit in centraal Californië. Een bijna komische geschiedenis was die van Dick Fellows. Vindingrijk als hij was, nooit zag hij kans om paard rijden te leren. Na een voor hem typisch begin een mislukte overval bracht hem vijf jaar gevangenisstraf besloot hij achter grote buit aan te gaan. Zorgvuldig bereidde hij zich voor om een koets te overvallen die voor 240.000 dollar aan goud naar Los Angeles bracht. Op een gehuurd paard toog hij op pad. Nauwelijks onderweg viel hij uit het zadel. Het paard rende terug naar de stal en Dick strompelde er woedend achter aan. Het was te laat voor die koets, maar hij zette zijn hoop op de volgende. Deze maal stal hij een paard. De beroving verliep vlot tot Dick met de kist met geld zijn rijdier wilde bestijgen. Het dier nam de benen. De ongelukkige Dick zag geen kans om de kist open te breken. Op de weg blijven kon hij ech ter niet en dus trok hij met de kist de heuvels in. Hij was nog niet lang onderweg toen hij in een zes meter diepe luchtschacht van een mijn dui kelde. De kist viel op zijn been en brak het. Na een moeizame kruiptocht met een gebroken been en de kist, kwam hij uit de mijn. Hij vond een werktuig, aanvoerder vlak bU hem komen, voor hU hem op een halve meter afstand door de borst schoot. Zonder het slacht offer een blik waardig te keuren, zette Charlie de reis voort tussen de ont stelde bandieten door. Na twintig Jaar op de bok gezeten te hebben in het westen, trok Charlie zich op zestigjarige leeftUd terug in z(jn keetje op een ranch bU Watsonville. Californië. H(j stierf in 1879. Pas na zijn dood ontdekte men dat Charlie Parkhurst een vrouw was. Het westen, dat vooral tijdens de goud- rushdagen veel uitschot had aange trokken, ondervond veel last van struikrovers. De koetsen, die vaak goud ter waarde van duizenden dollars vervoerden, vormden een aantrekkelijk doel. Een koets beroven was aanvan kelijk ook eenvoudig. De koetsier, die ze* of, acht leidsels in handen had en een /v.eep, kon gemakkelijk verrast worden in een bocht van een moeilijk traject of beboste streek. De passa giers veroorzaakten zelden moeilijk heden voor de rover, omdat het al gemeen bekend was, dat een passagier bij de minste verdachte beweging een kogel door het hoofd kreeg. Vol lood Toen het aantal berovingen ernstig werd, ging men ertoe over een bewaker mee te laten reizen. Zijn artillerie be stond gewoonlijk uit een geweer met afgezaagde loop en van een tot vier revolvers. Deze zogenaamde „shot guns" hadden niets anders om handen dan een opduikende bandiet meteen vol loüd te pompen. Met de komst van de shot-guns" nam het aantal overvallen ras af. Het westen was overigens lang niet zo wetteloos en gevaarlijk als t.v. en films u wellicht hebben doen geloven. Wells, Fargo en Company, de voornaamste koetsdienst, thans een grote bankiersfirma, telde 313 berovingen van hun koetsen tussen 1870 en 1884, ongeveer twee per maand. Vijf rovers werden gedood tijdens de overval, elf verloren het leven bij hun cent genomen had, gaf deze hem ge schrokken alles terug. De koetsier gaf hU eveneens zün geld terug met de woorden: „Houd het maar. Ik wil geen harde werker beroven". Toen hij eens iemand bij de beroving had aangeschoten, verleende hij hem vakkundige medische hulp, waarna hij een passerende kar aanhield om de ge wonde naar de stad te vervoeren en de eigenaar voor zijn behandeling liet betalen. Op eerlijke wijze had deze dokter een goed bestaan kunnen ver dienen. Het trok hem niet aan. Na zijn ontsnapping uit een gevangenis stichtte hij een bende die in de goud velden de ene beroving na de andere pleegde. Bell geraakte in moeilijkheden toen hij zijn bende het liet opnemen tegen Bill Dobson, een van de meest gevreesde shot-guns" van Wells, Fargo en Co. Dobson zat op een koets die ruim 100.000 dollar aan goud vervoerde. Het werd een fiasco voor Bell. Dobson zag kans om de bende op de vlucht te hij de kist openbrak. De buit bedroeg 1800 dollar. Van boomtakken maakte hij primitieve krukken en met het geld op zak ging hij op zoek naar een paard om uit de streek te ont snappen. Hij vond niet een maar drie paarden op een ranch en koos zonder aarzelen het enige dat door een ab normaal hoefijzer een goed spoor ach- Vrijwel onmiddellijk had men hem te pakken, maar op zijn krukken en zon der het geld zag hij kans te ontkomen. Na een urenlange martelgang kwam hij bij een corral met een paard. Hij kon het niet vangen en werd weer gearresteerd. Nu volgden vijf jaar gevangenisstraf. Dick had nu de smaak van het be roven van koetsen te pakken. Onmid dellijk na vrijlating ging hij op roof uit en kwam bijna even vlug in de gevangenis van Santa Barbara terecht. Weer gelukte het Dick om te ontsnap pen. Hij stal een prachtig paard en galoppeerde de vrijheid tegemoet. Tweehonderd meter ver, want daarna De eerdergenoemde Black Bart met achtentwintig succesrijke berovingen was gelukkiger. Tussen 1875 en 1883 nam hij met grote regelmaat drie vier koetsen per jaar te grazen. Onveran derlijk droeg hij een meelzak met twee gaten over het hoofd en een verroest geweer in handen. Door een toeval liep hij tegen de lamp. Tijdens een beroving waarbij alles voor de wind ging, tot hij tijd verloor bij het verwijderen van de vastgeschroefde schatkist, werd hij opeens onder vuur genomen door een kennis van de koet sier die eerder aan de andere zijde van de heuvel was afgestegen om op hazen te jagen. Black Bart moest overhaast vluchten, want hij scheen geen ver trouwen te hebben in zijn roestig wapen. Een detective vond later verschillende voorwerpen in de nabijheid, waaronder een zakdoek met een wasserijmerk. Het merk leidde naar San Francisco en na 91 wasserijen naar de notabele heer Bolton. Deze heer, die voor zaken vaak naar de goudstreek reisde, woonde tegenover een politiebureau en onder hield zich dikwijls met de beambten. Steeds was hij geïnteresseerd in Black Bart. Bolton werd schuldig bevonden aan de laatste overval. Zes jaar bracht hij in de cel door, waarna hij spoorloos ver dween. Snelrecht In het algemeen ondervonden de koets- lUnen na het aanstellen van de be wakers geen overmatige last van ban dieten. Wanneer ergens de misdaad op laaide en de sheriff het niet af kon of onder een hoedje speelde met de boe ven, namen de burgers zelf het recht in handen. GewoonlUk werd het pro bleem op die manier letterlijk uit de weg geruimd. Deze vigilanten, zoals de op wraak en recht beluste burgers heetten, stonden bekend om hun razendsnelle recht spraak. De gevangene werd meestal ter plaatse opgeknoopt. De traditionele methode was om een strop te schuiven om de hals van de op een paard ge zeten schurk, het uiteinde van het touw over een boomtak te gooien en vast te binden en vervolgens het paard met een klap op de flanken of een revolver schot weg te jagen. In hun haast en woede hadden de vigilanten niet altijd de juiste te pak ken, maar zelden gaven zij hun pogin gen op tot zij hem tenslotte eveneens in de lucht hadden bengelen. Zij brach- Amerikaanse karakter. Tussen 1863 en 1866 ruimden de vigilanten van Mon tana tweeëndertig misdadigers op. Voor koetsdiensten die door de vlakten van het midden- en zuidwesten reis den, school het gevaar vaak in Indianen. Soms lieten de Indianen een koets on gehinderd door, andere keren probeer den zij de ingezetenen zonder de minste waarschuwing te vermoorden. Het ge beurde eveneens dat zij zich slechts met de koets amuseerden, zoals toen zes honderd Comanches een koets ophiel den, of alleen stalen wat zij nodig had- De voornaamste reden voor de Indiaan se overvallen was hun verlangen om paarden en vuurwapenen te bemach tigen. Zolang de veiligheid in Indianen- gebieden min of meer gegarandeerd werd door de militaire forten en de gewapende escortes die soldaten vaak verleenden, hield men de situatie in de hand. Toen tijdens de Amerikaanse bur geroorlog de soldaten echter naar het front geroepen werden, was het hek van de dam. Het werd zo riskant om door Indianenstreken te rijden, dat koetsdiensten werden gestaakt of on regelmatig gingen rijden. Ben Hollodays koetsdienst trachtte zich de Indianen van het lijf te houden door de meest ongure vechtersbazen in dienst te nemen. Men stelde sujetten aan als Joe Glade, die er prat op ging reeds zesentwintig mensen gedood te hebben voor hij in dienst trad. Het bleef niet daarbij. Toen hij zich eens beledigd achtte door een kroegbaas, bestelde hij een borrel, waarop de waard zich omdraaide om in te schen ken en Slade hem in de rug 6choot. De vrouw van de vermoorde probeerde met een kind in de armen gedrukt het lokaal uit te rennen. Kalm mikkend doodde Slade ook haar en het kind, alvorens nog enkele ooggetuigen te ver moorden. Voldaan ging hij na dit bloedbad terug naar zijn werk. Deze individuen schrikken wellicht an dere schurken af, maar de koetsdienst was niet met hen gebaat. Zij stalen alles wat los en vast zat en imponeer den de Indianen niet in het minst. Het einde van de moeilijkheden met de Indianen kwam met de terugkeer van het leger na de burgeroorlog. De In dianen werden deels uitgeroeid en deels naar afgelegen streken verbannen. Maar vrijwel tegelijkertijd ontving de lange-afstandkoetslijn de doodsteek door de in 1869 voltooide transcontinen tale spoorweg. Op korte trajecten bleven de koetsen nog vele jaren rijden. Waar de rails ophielden, nam de koets over. Maar met de komst van de auto kwam ook hieraan een einde. De laatste koets dienst in Californië werd in 1917 op geheven. Tot in 1927 reden koetsen in de staat Washington en het westen var Canada. Onhanteerbaar Wanneer Wells, Fargo en Company een nieuw bankgebouw in gebruik neemt, geeft men een „open house". Het publiek kan de bank bezichtigen en krügt snacks en koffie aangeboden. De kinderen kunnen ritjes maken in een koets. De koets is een originele Concord, die destüds nog dienst heeft gedaan voor Wells, Fargo en Company, als publiek vervoermiddel. De whip en shot-gun dragen authentieke kostuums. De loop van het geweer is niet af gezaagd want dat is strafbaar, maar voorts is het enige verschil met de koetsen van weleer dat er slechts twee paarden voor staan. Waar vindt men echter een whip die een acht- of zes span kan hanteren, zelfs op een asfalt- Elke jonge bezoeker van Silver Dollar City die als „shot-gun", ofwel bewaker, mee mag rijden op de bok van de Ruttcrfieldpost- Bij de ingang van de oude Boothillbegraafplaats is de winkel van oude curiositeiten uit het westen de grote attractie i koets, is gelukkig wanneer hij de geldkist aan het hoofd van de plaatselijke politie mag overhandigen. in Tombstone (Arizona).

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4