Structuur en groothandel export drastisch wijzigen Rennies oster Oprichting provinciale vak technische organisaties bepleit feestje bouwen?, schenk de slijter f uw vertrouwen! Vodka Puur 40% fles ƒ9.75 LEIDAT0 '68 IN HAL OP SCHUTTERSVELD? Bouw van drie dagwinkels in Zoeterwoudse plan Westeindc" DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOORZITTER JAC. DE GROOT VAN TUINDERSBOND LTB Zorgelijke situatie in tuinbouw „Het ts eenieder bekend, dat zich op het terrein van de afzet van groenten en fruit in snel tempo enorme ver schuivingen aan het voltrekken zijn. Enerzijds is dit het gevolg van een vrijer handelsverkeer binnen de EEG: anderzijds spelen op dit terrein de veranderde instelling en koopgewoon ten van de consumenten een belang rijke rol. De enorme vlucht van het aantal grootwinkelbedrijven en super markets versterken deze tendens in toenemende mate. Deze bijna explo sieve ontwikkeling van de verkoop van groenten en fruit in supermarkets en andere grootwinkelbedrijven in bin nen- en buitenland is er de oorzaak van, dat de afzet grotendeels langs nieuwe kanalen moet plaatsvinden." Dit zei voorzitter Jac. de Groot heden morgen op de in Haarlem gehouden algemene vergadering van de Tuinders vakbond van de L.T.B. De heer De Groot vervolgde: „Deze ontwikkeling betekent, dat de struc tuur van zowel de binnenlandse groot handel als van de exporthandelsbe drijven drastisch gewijzigd gaat wor den, en tevens, dat een aantal over bodig geworden handelsbedrijven zul len verdwijnen". SANERING Het spreekt uiteraard vanzelf, dat dergelijke ontwikkelingen op het ter rein van de afzet de producenten niet onberoerd laten. Zij stemmen dan ook in met de plannen van het Centraal Bureau van Veilingen, welke er op gericht zijn door financiële deelname aan exportactiviteiten zowel een sane ring van het handelsapparaat als een snelle aanpasing van dit apparaat aan de nieuwe situatie te bewerkstelligen. ADVERTENTIE PROMOTIE AAN LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit promo veerde gisteren de heer M. van Wijhe tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Red and white fibre types In human skeletal muscle". Promotor was prof. dr. A. Schaberg. De heer Van Wijhe werd geboren te Lelden en woont thans te Laren (N.-H.). BENOEMINGEN AAN LEIDSE UNIVERSITEIT BQ onderschelden besluiten van Cura toren der Leidse Universiteit zijn be noemd: W. J. van Amstel, arts - wetensch. medewerker le klasse in tijdelijke dienst by de werkgroep Nierziekten, voor het tijdvak van 1 maart 1967 tot 1 maart 1968 tot wetenschappelijk hoofdmede werker bij de Inwendige Geneeskunde. J. Karlsen, voor het tijdvak van 1 sep tember 1967 tot 1 september 1968 tot wetensch. medewerker in' tijdelijke dienst bij de Farmacologie. Mevr. drs. E. A. Mante-Meijer, voor het tijdvak van 16 november 1967 tot 1 november 1968 tot wetensch. mede werker in tijdelijke dienst bij de Socio- H. Matti, arts, wetensch. medewerker le klasse in tijdelijke deinst bij de far macologie, met ingang van 1 november 1967 in vaste dienst. Dr. M. G. van Nieuwenhuyzen, we tensch. hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Sociale Geneeskunde, met ingang van 1 april 1967 in vaste dienst. Dr. J. Noorduyn, wetensch. hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de facul teit der letteren, met ingang van 1 mrt. 1967 tot wetschappelijk hoofdambtenaar Mej. mr. I. L. E. Sanders, tijdvak van 1 oktober 1967 tot 1 oktober 1968 tot wetensch. ambtenaar in tijde lijke dienst bij de faculteit 'der Rechts geleerdheid inleiding tot de rechts wetenschap H. Snijders, arts, wetensch. medewer ker le klasse in tijdelijke dienst bij de Thorax-Chirurgie, voor het tijdvak 1 oktober 1967 tot 1 oktober 1968 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker. Jkvr. dr. M. W. Stoop, wetensch. dewerker le klase in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren (archeologie) met ingang van 1 december 1967 in vaste dienst. Dr. W. J. van Zyl, voor het tijdvak van 1 augustus 1967 tot 1 aug. 1968 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker fatale pillen ingenomen, zodat in tijdelijke dienst bij de Tropische Hy- dat ln de komende dagen nog giëne, M j De producenten zullen een open oog moeten hebben voor de explosieve groei en commerciële betekenis van de supermarkt-concern aan de vraag zijde.. Als producenten zullen ze, voor wat de aanbodzijde betreft, bij deze ontwikkelingen in de pas moeten blij- Dit betekent, dat ze tegenover de groeiende vraag naar grotere pro- dukten-eenheden van gelijke kwaliteit sortering en mogelijk ook van meer stabiele prijzen, onze tuinbouwproduk- in die gevraagde grote eenheden ook daadwerkelijk kunnen aanbieden. Vanouds vervullen de afzonderlijke veilingen de taak om door middel van collectie van de door de telers aan gevoerde produkten, tot een bunde ling van het aanbod te geraken. Door middel van het zgn. „poolen" kan deze bundeling nog verder worden door gevoerd. De ontwikkeling aan de vraag zijde heeft echter 'n dergelijke omvang aangenomen en is zo ingrijpend, dat de omvang van de vereiste bundeling het aanbod niet meer voor alle produkten door de bestaande, afzon derlijke veilingen kan worden ver zorgd. Ons antwoord hierop moet zijn: concentratie van de veilingen. BENAUWDE VESTE Uit alles blijkt meer en meer, dat de tuinbouw in Nederland steeds meer op benauwde veste gaat lijken. Alle omstandigheden wijzen er dan ook op, dat een eensgezind optreden meer dan ooit geboden is. Deze eensgezindheid zal ook organisatorisch gestalte moe ten krijgen. Het bestuur van de Tuindersvakbond heeft zich dan ook, evenals liet be stuur van de Bloemkwekersvakbond, uitgesproken voor de oprichting van provinciale vaktechnische organisaties, welke landelijk overkoepeld dienen te worden door een landelijk bestuurs orgaan wat namens de gehele Neder landse tuinbouw op vaktechnisch ge bied moet kunnen optreden. Men is er zich van bewust, dat het realiseren van deze gedachte vérgaande consequenties zal hebben voor het voortbestaan van de eigen (bestaande) vakbond. Deze gaat deze consequenties echter niet uit de weg, omdat zij de overtuiging hebbén, dat de belangen van de tuinders, onverschillig van wel ke gezindehid dan ook, in het nieuwe tijdsbeeld van nu het beste op eens gezinde wijze dan een eigen vaktech nische tuinbouworganisatie behartigd kunnen worden. Ook de grotere ont wikkelingen en met name die, welke zijn ingeleid en veroorzaakt door de EEG, dringen naar nieuwe, meer doel treffende organisatievormen. Het voorgaande wil echter geens zins zeggen, dat daarmee de stands- organisaties overbodig worden. ZORGELIJKE SITUATIE Tenslotte wees de heer De Groot op de grote zorg van het vakbonds- bestuur ten aanzien van de situatie waarin een groot deel van de fruit telers en tuinders verkeert. De be drijfsresultaten vallen dit jaar in het algemeen bitter tegen, zowel in de glastuinbouw, maar misschien zoveel te meer in de grove tuinbouw. De situatie in deze sector is zonder meer bijzonder zorgwekkend. Na de teleur stellende resultaten van de pootgoed- en vroege aardappelenteelt, nu weer grote hoeveelheden kool, die óf door draaien óf de prijs niet halen, terwijl onvoorstelbaar grote hoeveelheden lig gen opgeslagen, waarvoor de vooruit zichten eveneens ongunstig zijn, tenzij een strenge aanhoudende winter uit komst zou bieden. KERSTKAARTEN B.T.S. DIT JAAR VOOR HET SPASTISCHE KIND Voor paviljoens in Katwijk aan Zee Het doel van de negende Kerstkaarten- actie van de Gemeentelijke Bedryfstech- nische School ligt ditmaal dichter bij huis. Kwam in voorgaande jaren de op brengst van de kerstkaarten ten goede i het kind in nood in andere landen werd by de jongens een beroep ge daan op hun gevoel voor internationale solidariteit, de baten van de kaarten zullen ditmaal gaan naar het nieuwe revalidatiecentrum voor het spastische kind, dat gebouwd wordt op het terrein in het Rotterdamsch Zeehospitium. In de komende weken zullen de jon- ïns van de BTS dus weer op stap gaan met de kleurige kaarten, die naar goed gebruik door de leerlingen zelf zijn gemaakt. De opbrengst, ieder jaar toch altijd spectabel. is, dat beseft de leiding in de school stellig, niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, maar door het bieden van hulp, hoe gering ook, kunnen de ogen van de jongens geopend worden voor het schijnende in de wereld. Een goed Btuk pae- dagoglek, waarvoor gedurende enige weken de geringe medewerking van de bevolking van Leiden gevraagd wordt. Het doel van de kerstkaartenactie heeft dit jaar naast de deur willen zoe ken, omdat mogelijk door de buiten landse acties in het verleden de indruk bij de jongens gewekt zou kunnen zjjn, dat er in eigen land geen zaken zijn, die nog om een aanpak schreeuwen. Honger en ellende zijn gelukkig uit de Nederlandse samenleving gebannen, maar beschikt ook ieder Nederlands in dividu in het bijzonder ieder kind over veldoende kansen om gelukkig te zijn. Voor het spastisch kind kan er in Ne derland nog zeer veel noodzakelijks ge daan worden. Het aantal inrichtingen, waar spastische kinderen geholpen worden bij het vergroten van him licha melijke mogelijkheden, is nog te be perkt en kan nog worden uitgebreid. Een van die inrichtingen is onder gebracht in het Zeehospitium te Kat wijk aan Zee. Oudere en jongere spas- tlci vinden in de twee paviljoens, die sinds 1962 speciaal voor dit doel wer den ingericht een woning, verzorging en onderwijs, terwijl op het ogenblik nog twee paviljoens, elk voor 12 bewoners in aanbouw zijn. Om de dr. Winthrop M. Phelpsstichting een handje te helpen bij dit belangrijke werk gaan de jon gens van de BTS in de komende weken op stap. De kaarten zijn eventueel ook te verkrijgen bij D. J. Peterusma, Va- lerlusstraat 100, Leiden. Stort uw bij drage op giro 104190 t.n.v. Joh. G. Fok- kema, Kapteynstraat 5, Leiden met ver melding „Het spastischfe kind" dan wordt voor iedere overgemaakte gul den een mapje met vier originele kaar ten in kleurendruk toegezonden. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Verkeerde pillen veroorzaken massale sterfte bij koeien In de twee afgelopen dagen zijn 17 koeien gestorven van de veehouder A. Balkenende te Leiderdorp. Gevreesd wordt, dat dit aantal vandaag of morgen nog de twintig zal naderen of overschrij den. De oorzaak van de massale veesterfte in het bedrijf van de heer Balkonen, gelegen in het toedienen van leverbotpil- ien, die voor schapen bestemd zijn. De veehouder, die meende, dat een I aantal van zijn dieren aan een veeziek-1 te leed, had zonder het advies van een veearts geneesmiddelen betrokken van een dierengeneesmiddelenhandel ln Alk maar. Het Alkmaarse bedrijf, dat geen leverbotpillen voor koeien meer voorradig had, zou de heer Balkenende gezegd hebben, dat leverbotpillen voor schapen ook gebruikt konden worden. Hoewel direct na de eerste sterfgeval len een veearts gealarmeerd werd en te- genmiddelen werden toegediend, bleek de fatale ontwikkeling niet te stuiten. Nadat de koeien het herkauwen begon nen te laten en water in grote hoeveel heden begonnen te drinken trad in de meeste gevallen al na enkele uren de Voor de schade, die al ver de twintig mille Is gepasseerd, heeft de heer Bal kenende, die gemiddeld vyftlg koeien op zyn bedryf had, geen verzekering. Onge- de helft van de veestapel heeft de LEIDSE AGENDA Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek" Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. DONDERDAG 7 DECEMBER Centrum Vakopleiding voor Volwasse nen - 14.00 en 19.00 uur „Open dag". Stadhuis - 14.00 en 19.30 uur Begro tingsvergadering. Huize „St.-Leonardus", Haagvveg - 20.00 opening vogeltentoonstelling. VRIJDAG 8 DECEMBER Stadhuis - 14.00 en 19.30 uur Begro tingsvergadering. Academisch Ziekenhuis - 20.00 Weten schappelijke bijeenkomst t.g.v. het 75- jarig bestaan St.-Elizabethziekenhuis. Stadsgehoorzaal - 20.00 Concert Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore". Stadsgehoorzaal - 20.00 u. Opening kringtentoonstelling L.P.K.V. ZATERDAG 9 DECEMBER Stadsgehoorzaal - 10.00 Kringtentoon stelling L.P.K.V. Stadsgehoorzaal - 14.00 Feestrede t.g.v. 75-jarig bestaan St.-Elizabethziekenhuls. St.-Elizabethziekenhuis - 16.30 Recep tie t.gv. 75-jarig bestaan. Micro-theater - 20.00 „De herbergier ster" door toneelgroep „Imperium". ADVERTENTIE OPPEPPERTJE VAN DE WEEK Weet u wat een „Spoetnik" is? Neem eens een hoog glas, doe daar in een borrelglaasje Vodka Puur 40%, vul dit bij met onze ap pelsap „Rasurel" (per fles slechts 68 cent) doe er een paar ijsblokjes bij, proeft U hem eens. Dat noe- nou een „Spoetnik". STEEMSTfiAAT HEDENSTIAAT A -'MAASLEMMEtSTIL 304 1 e i d c Steenstraat 8 Haarlemmerstr. 204 Herenstraat 6 Tel. 21861 Tel. 21011 Tel. 80069 Nieuwbouw laboratorium open voor bezichtiging Morgenavond om half acht worden de buurtbewoners rondom de Zonne- veldstraat in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in de nieuwbouw van 't Kamerlingh Onneslaboratorium. Er bestaat nu al een grote belangstel ling: ongeveer 105 mensen hebben zich al opgegeven. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het kand. ex. werktuigk. ingenieur de heer C. van den Ent te Leiden. LEIDSESPAARBANK In de maand november 1967 werd er bij. de Leidse Spaarbank ingelegd 4.801.458,33 en 4.719.058,25 terujfc, betaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 508 en het aantal afbetaalde boekjes 324. Op 5.217 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 214.743.- bijgeschreven. Er werden 1.154 spaarbusjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van 47.452,05. Het tegoed der 63.645 inleggers bedroeg aan het einde van de maand 81.131.530,07. Vogelshow gaat door PLAFOND KWAM NAAR BENEDEN Bij het opbouwen van de vogelshow, die leden vart „Avibus" in de St.- Leonarduszaal aan de Haagweg te Lei- -den houden, is vanmorgen een klein ongelukje gebeurd: het plafond kwam plotseling naar beneden. Ondanks de ravage ziet het er echter wel naar uit, dat de tentoonstelling vanavond of ficieel kan worden geopend. Men is nu met alle macht bezig de bovenzalen van het gebouw in te richten voor de vele vogels, die zouden worden ge- Komt er een Leidato 1968? De deel nemers van vorige Leldato's en andere belangstellenden zullen daar dinsdag 12 december over gaan vergaderen In „De Harmonie". Naast het belangryke punt van het al dan niet organiseren van een Leidato ln 1968 staat de verkiezing van een even tueel nieuw comité op het programma. De leden van het oude comité hebben zieh bereid verklaard wederom zitting te nemen en een borgsom van 2500,- (ter dekking van een eventueel tekort op het evenement) te storten. In het oude comité, dat zich geheel herkiesbaar stelt, hebben zitting de he ren G, B. Hofenk, G. Langezaal, J. Vis- Slechts licht gewond Gewicht van 300 kg valt op bankwerker Gistermiddag omstreeks drie uur werd een 21-jarige machine-bankwerker utt Leiden licht gewond, toen een 300 kg wegend yzeren rooster op zUn boven been viel. Hij liep lüerby slechts enkele inwendige bloeduitstortingen op. Het rooster was opgehangen aan een takel, om van de werkbank afgetild te worden. Juist toen het gevaarte boven de bankwerker zweefde, schoot één van de bevestigingshaken los, waardoor het rooster naar beneden kwam. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister, al is na een kort onder zoek wèl gebleken, dat de takel aan alle gestelde eisen voldeed. ser, J. Wolfslag, W. Ziegelaar en J. van Zyp. Nieuwe kandidaten kunnen tot 5 minuten voor het begin van de verga dering worden opgegeven. Hoewel de vergadering een beslissing zal moeten nemen over de data, waarin de Leidato '68 eventueel georganiseerd wordt, gaan de gedachten \an het thans zittende comité uit naar een grote beurs In augustus of september op een nieuwe plaats in Lelden. Zoals hekend werd vo rig jaar al de gedachte geopperd een de montabele hal te huren en te plnatsen op het Schuttersveld. Vooral ten aanzien van dit punt wil het Leldato-comlté een uitspraak en mogeiyk een beslissing van de middenstand op de vergadering ho- Burgerlijke Stand Geboren: Robert Frederik, z.v. R F de Wekker en N. L. van Maren; Maaike Johanna Aeltjen, d.v. R. E. Nikkels en Jonkyrouw J. C. G. de Bosch Kemper; Jan, z.v. C. van der Marei en W, Souve- r\jn; Egbertus Sebastiaan, z.v. E. T. van der Zeeuw en J. Kluivers; Wilfred, Prins en B. H. Gros; Anthony, z.v. A. z.v. B. Hillebrand W. F. Leupe; Ambrosia Cath&rina, d.v. J. J. M. van Steenbergen en A. C. M. Ouwerkerk; Elizabeth Jo hanna Catharina, d.v. D. F. Schmidt en J. B. M. Laken; Gijsbert, z.v. G. Haas noot en C. W. de Jong; Bartholomeus Adrianus Christoffel, z.v. A. T. van Leeuwen en E. I. M. Slats; Renata Anna Helena, d.v. A. T. van Leeuwen en E. I. M. Slats; Glenn Cornells Johannes, z.v. C. van Waard en E. A. F. Vermond. Overleden: J. M. Renee, 81 jaar, wedu we van J. Poelljoe. 40 jaar bij Touwtabriekeit BRONS VAN ORANJE NASSAU VOOR DE HEER J. M. MOENEN Gisteren herdacht men het feit, dat de heer J. II. Nloenen 40 jaar in dienst was bij de N.V. Vereenigde Touwfa- bricken te Leiderdorp. Na verwelkomd te zijn door de maatschappelijk werk ster, die de echtgenote een fraai boe ketje bloemen aanbood, werd de jubi laris met zijn vrouw, door de directie, bij wie zich ook burgemeester mr. R. M. Gallas had gevoegd op het directie kantoor ontvangen. Daarna had in de kantine van het Centraal Administratiekantoor, temid den van familie en genodigden de of ficiële huldiging plaats. De directeur, de heer H. B. Haanappel sprak als eerste zijn hartelijke gelukwensen uit en liet vervolgens in het kort de loopbaan van de jubilaris de revue passeren. De heer Moenen, die in 1922 op 18-jarige leeftijd in dienst trad, begon zijn loopbaan in de afdeling Hekelarij. Ondanks vele overplaatsin gen, o.m. naar Spinnerij en Staalkabel- fabriek, is hij tenslotte toch weer in zijn oude afdeling teruggekeerd. De directeur dankte de jubilaris voor zijn trouw en plichtsbetrachting, waarmee nij het bedrijf zovele jaren heeft ge diend. Na hem voor zijn laatste jaar voor zijn pensionering en natuurlijk ook daarna nog veel goeds te hebben toegewenst, ging de hèer H. B. Haan appel over tot de uitreiking van de gebruikelijke geschenken, t-w. het Ver erend Getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorende zilveren draaginsig- ne, de gouden V.T.-speld met briljant, een gouden armbandhorloge, alsmede een geschenk onder couvert. Vervolgens sprak burgemeester R. M. Gallas, die zich bij de prijzende woorden van de vorige spreker aan sloot. Naar zijn mening mag de jubi laris terugzien op een welbesteed ar beidsverleden, waaruit voor hem on getwijfeld veel goede dingen naar voren zijn gekomen. Het was de bur gemeester dan ook een bijzonder ge noegen om de jubilaris de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau le mogen opspelden. De bedrijfsleider der Vezelafdelin gen, de heer I. Vogelenzang, wenste de jubilaris eveneens geluk en betrok hierbij ook diens echtgenote, die haar man altijd trouw terzijde had gestaan. De chef der Spinnerij, de heer K. Kuperus feliciteerde de jubilaris en „ST.-ELISABETH ZIEKENHUIS HERINNERINGEN AAN 75 JAAR" „Memoires" van zuster Zephyrina Geerling een boeiend jubileumboekje ST. ELISABETH ZIEKENHUIS herinneringen aan 75 jaar 1892 1967". Dit is de titel van een jubileum- Bij reeks garages tul dieren zal bezwyken. langs de Kerklaan lu het Zoeterwoudse uitbreidingsge bied West einde zullen nu zeer binnen kort bijna honderd woningen in aan bouw zijn. De firma Baus uit Zoetcr- meer heeft een aanvang gemaakt inet de omvangryke rioleringswerken In dit gebied. Bij het gereedkomen hiervan zal liet mogelijk zijn de eerste huizen, die byna gereed zijn, aan te Kluiten. Dan zullen ook de leidingen voor elec- tra, gas en water kunnen worden Inge graven. In afwachting van de bouw van het winkelcentrum aan de Dorpsstraat, wel ke dan zal zijn omgevormd in een plein waar de voetganger de hoogste rechten zal hebben, is door Stikvoorts Bouw bureau een plan ontwikkeld voor de bouw van enkele dagwinkels. Deze z(jn geprojecteerd aan de rech- boekje, dat vandaag is verschenen by gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht te Leiden. Het smaakvol uit gegeven beekje, dat de vele relaties wordt aangeboden, bevat een groot aan tal herinneringen van een vrouw, die 57 jaar lang in dienst van patiënten en ziekenhuis is geweest: de onvergetelijke directrice zuster Zephyrina Geerling, Leidse van geboorte, die tot 1964 de leiding van het huls had en voor wie haar werk ook haar leven was. Zuster Zephyrinea laat haar histori sche notities in 1892 beginnen, toen de zusters uit Breda naar Leiden kwamen om de ziekenverpleging op zich te ne men. Zij weet boeiend te vertellen; over het begin, de wijkverpleging (waardoor vooral het wantrouwen tegen de zus ters vreemde vogels in deze omge ving geweken is), de St. Elisabeths- penning, het fonds, dat onder de „stille armen" zoveel goed heeft gedaan, de verschrikkingen van de oorlog tot aan dankte hem voor de goede manier, waarop deze zijn werk altijd heeft vol bracht. Namens de Ondernemingsraad feliciteerde de heer D. Houps de heer Moenen. Van de Jubileumcommissie mocht de jubilaris uit handen van de heren W. Kooien en A. Bey een prachtige loper ontvangen, terwijl zijn echtgenote opnieuw in de bloemetjes werd gezet. De heer P. Hillebrand overhandigde de jubilaris een fruit mand, namens de Visvereniging, waar van de heer Moenen sedert de oprich ting lid is. Namens zijn vader en alle andere familie sprak een zoon van de jubi laris een woord van dank tot alle aan wezigen voor de prachtige cadeaus en de grootse huldiging, waarna nog een receptie volgde. VOORSCHOTEN ADVENTS-CONCERT Zondagavond 10 december vindt om half negen een advents-concert plaats in de Moeder Godskerk in Boschgeest Het Schotense Koor uit België zal te- samen met het Voorschoten» Kamer- orkets het adventsconcert verzorgen. Op het programma staan werken van, Bach, Charpenter, Correlll en Hfindèl. Het Schotens Koor staat o.l.v. Jan van der Linden en het Voorschotens Kamer orkest o.l.v. Henk Briër. Een initiatief van het Nut, Voorschoten. VOGELSHOW Vanaf vrijdagavond 7 uur tot en met zondagmiddag 5 uur is het Bonds- gebouw aan de Leidseweg ingericht als toonkamer van vele vogels. De Leidse Vogelvrienden exposeren dan veie zang en kleurkanaries, tropische vogels, par kieten enz. IN SLIP GERAAKT Vanmorgen om 8.45 uur raakte de heer R. uit Leidschendam met zijn auto in een slip, als gevolg van het remmen op het gladde wegdek, en kwam daarbij frontaal in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto, die bestuurd werd door de heer Van E. uit Voor schoten. De beide wagens raakten daarbij total loss- De Leidschendammer liep bij de botsing een hoofdwond op, ter wijl de Voorschotenaar klaagde over kneuzingen aan de borst. Beiden wer den overgebracht naar het Diacones- senhuis. LEIDERDORP SCHEDELBASISFRACTUUR Met vermoedelijk een schedelbasis- fractuur werd gistermiddag de 22- jarige Van O. uit Leiderdorp opgeno men in het Academisch Ziekenhuis le Leiden, nadat zij met haar bromfiets in botsing was gekomen met een 12- jarig wielrydertje uit Zoeterwoude, die bij de aanrijding geen verwondin gen opliep Het ongeval, waarvan de oorzaak niet duidelijk is, vond plaats onder het viaduct van de Rijksweg 4A aan de kant van Ockenrode. PAUZE Morgen: De Onbevlekte Ontvangenis. EVA I EN EVA II Hoe dat zich met Adam en Eva heeft toegedragen, is een vroom verhaal vol diept- zin. Het Is een verhaal, dat ach tergrond wil geven aan een toestand, die in de 20ste eeuw nog even eigentijds ls als toen de beschaving Inzette. Op het verhaal over Adam en Eva volgt prompt dat over de doodslag van Kain op Abel. de eerste oorlog! Het paradljsverhaal schrijft de oorzaak van de „gespleten menselijke persoonlijkheid toe aan het ernstigste vergrijp dat een mens (ook nu nog) plegen kan: aan God gelijk te willen zijn. Het is een rare trek, die in erfelijke uanleg door het gehele mens dom siepelt, als een abnormaliteit, als 'n gespletenheid in denken en doen, als een zielige onevenwichtigheid. Er Is daar één uitzondering op: de vrouw, die voor bestemd was het levenslicht te schenken aan de menselijke gestalte van God Christus, de volmaakte Adam kwam. uit dien hoofde, als een volkomen even wichtige persoonlijkheid ln deze wereld. Dat is in een andere omschrijving de „onbevlekte ontvangenis van Maria". Zij is de oorspronkelijke Eva-figuur, maar was het die zich verheugde In haar nederigheid als dienstmaagd van God. „Mijn geest jubelt van vreugde in God, mijn Redder". Daarom prijst mor gen de gehele christenheld haar geluk kig, zoals zij zelf reeds ln het Magnificat voorspelde. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: De duivelsdans (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Geheim agent in Casablanca (14 jr.) Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Vrouwen in het donker (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Het tiende slachtoffer (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Het gaat over vrouwen Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Agent X 77 - opdracht moord (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT terzijde van de Kerklaan, aan de ach terzijde begrensd door het water langs het z.g. „laantje van Westhot". Volgens plan zouden hier een aantal garages verrijzen. Het ligt in het voornemen door een kleine wijziging dit gedeeltelijk te vervangen door enkele dagwinkels. De- I ,|l8Ch College, de nieuwe structuur en ze zullen bij afmetingen van zes bij zes i informeert uitgebreid en „onthullend" nieter 36 rn2 groot worden. Dit zal ge- over de specialismen die in het feest- lijk zijn aan de oppervlakte van tweevierend ziekenhuis ontwikkeld z(jn ln garages. Het lag in het voornemen vier win kels te bouwen, maar Stad en Land wei gerde haar fiat. Er komen nu drie winkels, twee aan de buitenzijde van de rij garages en een in het midden. De meer opvallende bouw van de win kels zal duidelijk afsteken bij de naas te omgeving. De dagwinkels zullen worden verkocht. Er hebben zich reeds een twintigtal gegadigden gemeld uit vele branches, o.m. een dameskapsalon, een siyterlj, een snackbar, een fotozaak en gegadigden uit de levensmiddelen sector. Het is nog niet bskend welke zaken hier gevestigd zullen worden. de loop der jaren. Vooral dit onderdeel vormt een bijzonder waardevolle bij drage ln dit jubileumboekje, dat ten slotte aandacht wijdt aan niet minder belangrijke zaken als „zlekenhuis-varia" deringen cn uitbreidingen, het laboratorium, de apotheek-In-opbouw en de geestelijke verzorging. Zuster Zephyrina heeft drs. J. M. P. B. van der Putten de zprg voor de eind redactie en de uitvoering van haar ver zamelde herinneringen toevertrouwd. De typografische verzorging Is van de N.V. Westerpers-De Leidse Courant. Twee ernstig en drie licht gewonden bij botsing te Alphen Twee ernstig gewonden, drie licht gewonden cn onherstelbare autoschade heeft gisteravond een autobotsing ge kost op de Prov.weg (Herenweg) te Alphen a/d Rijn. Om ongeveer kwart voor zeven kwamen twee personen auto's ter hoogte van het ziekenhuis Rijnoord met elkaar frontaal in bot sing. Ernstig gewond werden de he- sluurder van de ene auto, een 52- jarige inwoner van Gouda en het drie- n j jarig dochtertje van de familie P. Huygsloot. die in de andere auto zaten. De heer Huygsloot Baan le Roelof- arendsveen, reed in de richting Lei- muiden, toen bij de bocht het rechter voorwiel van zijn auto de berm naast de weg raakte. Bij omgooien van het stuur kwam de auto op de linker rij - baan terecht op het moment dat de auto uit Gouda naderde. Er ontstond een hevige botsing met het loven vermelde gevolg. Licht gewond wer den nog de heer Huygsloot en zijn mede-inzittende kinderen, resp. 8 en 10 jaar oud. Zij moesten in het Rijn oord-ziekenhuis onder doktersbehande ling worden gesteld en konden later naar hun woning vervoerd worden. Beide auto's werden bijna onherstel baar vernield. Dokter Veendaal ver leende de eerste hulp. Myn chef heeft gezegd, dat lk ont slagen zou worden uls ik weer te laat Marktberichten DEN BOSCH, 6 dec. Vee Aanvoer totaal 6806. 2362 runderen, 672 gras- kalveren, 298 vette kalveren, 461 scha pen, 16 fokzeugen, 522 slachtvarkens, 538 biggen, 830 slaehtrundercn. Prijzen: melk- en kalfkoeien 9351630; guste- koeien 7751175; graskalveren 350— 565; kalfvaarzen 10251625; klamvaar- zen 9501200: guste vaarzen 8251125; pinken 600810; nuchtere kalveren 105235; weideschapen 110145; drachtige zeugen 350470; biggen 52 66; slacht runderen extra kwal. 4.40 4.70, le kwal. 3.90—4.35, 2o kwal. 3.50 3.85, 3e kwal. 3.203.45; vette stie ren 3.854.50; worstkoeien 2.903.20; vette kalveren le kwal. 3.804.15; idem 2e kwal. 3.453.70; idem 3e kwal. 3.153.35; nuchtere slachtkalveren 1.30 1.70, per stuk 4075; slachtzeugen le kwal. 1 70—1.75; idem 2e kwal. 1.63 1.68; slachtvarkens 1.962.12; vette schapen 110140; vette lammeren 120 160. Overzicht handel: melk- en kalf koeien: ruimer - stroef - duur; guste koeien: normaal - matig prijsh.; jong vee; groot - kalm - gehandhaafd; vet te kalveren: weinig - rustig - vaster; nuchtere slachtvarkens: ruim - rede lijk - prijsh.; schapen en lammeren: ruimer - vlot - duur; fokzeugen: klein- rustig - niet lager; lopers en biggen: minder - levendiger - stabiel; slacht vee: als vorige week - williger - stij ver; slachtzeugen: behoorlijk - vlug ger - aangetrokken. WOERDEN, 0 december. Kaan Aanvoer 2 partyen. Pryzen: le kwal. 3.90-3 94; extra kwal. 4.00. Handel: ma tig- BAKNEVKLD 6 dec. Plulmveemarkt Aanvoer ca 17.000 stuks, handel ma tig. Prijzen (ln per kg.) Slachtklppen wit 1.05-1,25, zwart 1,05-1,20, rood 1,40- l,5ti Slachtkuikens 1,40-150. .BAKNEVKLD, 7 dec. - Kiervclllng - Aanvoer 718 690 stuks, stemming flauw. Eelren van 42-48 gram 8.86-11.31, 52- 58 gram 11.51-12.81, 59-66 gram 12.85- 13.49;66-72 gram 14.19-15.18. UTRECHT, 7 dec. l'ee. - Totale aan- 105, gniskalveren 100, nuchtere kalve- vocr 3967, runderen 1126, vette kalveren ren 333, schapen 824, varkens boven 100 kga 410 varkens beneden 100 kg. 82, biggen 962, bokken geiten 25. Melk- en kalfkoeien 1050-1500. kalfvnarzen 975- 1025, vare koeien 825-1025, pinken 600- 725, stieren 775-1100, graskalveren 275- 500, nuchtere kalveren 40-80, fokkalve- ren 110-220, schapen 85-125, lamineren 110-160, drachtige zeugen 325-450, lo pers 85-110, biggen 60-70, bokken, gei ten 11)-58. Vette koelen le kwal. 3.85- 4.20, Idem 2e kwal. 3.65-3.85, Idem 3e kwal. 3,35-3.65; vette kalveren le kwal. 3.90-4.00, Idem 2e kwal. 3.60-3.80, Idem 3e kwal. 3.20-3.50, nuchtere kalveren 1.40-1.80, zware vette vurkena 2.10-2.15, zouters 2.25-2.30, slachtzeugen 1.58-1.62. jonge slachtzeugen 1.65-1.72. Melk- en kalfkoeien rustig, ruim pr|Jsh., vette koeien redelijk, oven hoger; vare koelen rulatig, ruim pryah., vette kalveren re delijk, prysh., gruskalveren Idem, nuch tere kalveren rustig, prysh., fokkalvcren vlotter, hoger, schapen willig, pryshoud., lammeren Idem, varkens traag, pry«h., biggen Idem. GOUDA, 7 dec. - Kmum - Aanvoer 9 •>artyen kaas. Pryzcn: 3.90-4.23. Handel

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3