In oorlog maar één veldslag gewonnen NS lenen Franse meetwagen BUSCHAUFFEURS KUNNEN NIET BIJ BUSHALTE KOMEN Miljarden sociale verzekering leveren niet maxrendement op Werkgevers gaan fusioneren Meteorologen ontruimen Deception Doorlichten van 4100 km spoornet Lancering Euroraket mislukt India door onlusten geteisterd Brown en Luns eens over Britse toetreding tot EEG Omvangrijke smokkel van sigaretten Boekverkopers tegen sluiting op zaterdag WOENSDAG 6 DECEMBER 1967 DE LETOSE COURANT PAGINA 6 Generaal Yoffét Help Israëlook voor vluchtelingen Van onze correspondent) AMSTERDAM „Met het winnen van de zesdaagse oorlog is slechts èèn enkel probleem opgelost. We staan niet meer bloot aan directe bedreiging en de grenzen, die we nu hebben, zijn veel ge- makkelijher te verdedigen. Wat we ech ter nog moeten bereiken - niet in het minst om het vraagstuk van de Pale stijnse vluchtelingen en van de Arabie ren in de bezette gebieden op te lossen - is een economisch sterk Israël." Dit zei gisteren in Amsterdam de ge neraal Abraham Yoffé, in het dagelijks leven een vooraanstaand botanicus, maar tijdens de kritieke junidagen de aanvoer der van de troepen, die de zuidelijke tangbeweging rond de Egyptenaren in de Sinaï maakte. Momenteel reist hij door Europa om propaganda te voeren voor de vierde zogenaamde ontwikke lingslening van 500 miljoen dollar, die de State of Israël Bonds heeft uitgeschre- Op 1 januari start in Nederland onder de naam „Helpt Israël verder bouwen" een actie, die tot doel heeft, zoveel mo gelijk belangstelling voor de obligaties te wekken om op die manier Israël een waardig geschenk te kunnen geven, wanneer het op 2' mei de twintigste ver jaardag van zijn bestaan viert. „Het geld", gaf generaal Yoffé toe, „komt niet rechtstreeks ten goede aan de Arabische vluchtelingen. Wel wordt het in het kader van de speciale ont wikkelingsbegroting, die Israël kent, uit sluitend besteed voor de verbetering van de infrastructuur van het land zelf en van de bezette gebieden. De Arabie ren profiteren er dus wel degelijk van. Zij houden er werkgelegenheid, betere Werkgeversvoorzitter ir. Bosma: Eigen risico noodzakelijk (Van een orger verslaggevers) ARNHEM De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, lr. J. Bosma, heeft zich vanmiddag zeer kritisch uitgelaten over de ontwikkeling der sociale verzekeringen. De kwaliteit van de voorzieningen wilde hij onaange tast laten, maar hij vroeg zich af, of bij al degenen die bij de besteding der enorme sommen (10,2 miljard gulden) betrokken zijn, voldoende kostenbesef aanwezig is. Hij betwijfelde of uit de vele miljarden het maximale rende ment wordt verkregen. Voorts moet vol gens ir. Bosma het dragen van een ze ker eigen risico ernstig onder ogen wor den gezien om een onnodig beroep op bepaalde voorzieningen te voorkomen. En als nieuwe voorzieningen aan de or de komen, moet eerst worden nagegaan, of minder belangrijke zaken kunnen vervallen of worden beperkt. De heer Bosma sprak op de ledenvergadering van C.S.W.V. en verbond van Neder landse werkgevers. In het begin van zijn rede wees ir. Bosma op de regelmatige toeneming van het werknemersaandeel in het na tionale produkt. Hieruit blijkt, dat er een beduidende verschuiving in de inko mensverdeling heeft plaatsgevonden. De heer Bosma zou het bijzonder beden kelijk vinden, als het voortdurende touwtrekken over wat de ene en wat de andere groep moet toevallen, ten koste zou gaan van de ontwikkeling van de onderneming, waarop onze hele wel vaart steunt. Men komt er niet door te wijzen op de dividendontwikkeling, want het uitgekeerde dividend is volgens ir. Bosma niet altijd een juiste maatstaf voor de ontwikkeling van de winst. Bo vendien is een procentueel constant di vidend het beeld van 1966 in feite een vermindering van de uitgekeerde winst in verband met de voortdurende waardedaling van het geld. Dit leidde mr. Bosma tot de uit spraak, dat de loonkostenontwikkeling van de afgelopen jaren niet kan door gaan. Vandaar dat hij voorstander is van de thans geïntroduceerde vrije loonpolitiek. Die maakt het onder meer mogelijk een grote differentiatie in de beloningen te brengen, wat voor onze gevers en van 't Centraal Sociaal Werk-' gevers en van het Centraal Cociaal Wer gevers Verbond hebben vanmorgen be sloten de twee organisaties te fuseren tot het Verbond van Nederlandse On dernemingen. De fusie gaat op 1 Janu ari in, maar er zal nog een jaar lang •en overgangsregeling gelden. Ondernemers waren tot dusver van beide organisaties lid. Het CSWV hield zich voornamelijk bezig met sociale pro blemen, het VNW met economische. Men is steeds meer gaan inzien, dat de ze twee elementen in het ondernemen geen streng gescheiden zaken meer zijn, maar elkaar steeds vaker overlappen. Vier jaar geleden begonnen de eerste besprekingen over de fusie, die thans een feit is geworden. De bestuursleden van de twee huidige verbonden zullen voorlopig gezamenlijk het VNO-bestuur vormen. De secretariaten werden gefu- concurrentiepositie gunstig is. Een on derneming zal niet meer loonkosten gaan betalen dan zij kan opbrengen, terwijl in het verleden overal loonsverhogingen in dezelfde orde van grootte werden doorgevoerd, ongeacht de betalingscapa- citeit van een bedrijf. Over de wenselijke loonkostenstijging voor 't komende jaar deed ir. Bosma uiteraard geen uitspraak in cijfers. Hij meende echter, dat een stijging zo dicht mogelijk bij de produktiviteitstoeneming het-richtsnoer moet zijn. De opvatting, dat de stijging van de consumptie niet te veel moet worden afgeremd om de ver dere economische groei niet in gevaar te brengen, deelde hij niet. Dit mag dan passen in een economische theorie, feit is volgens ir. Bosma dat een te snelle stijging van consumptie gaat ten koste van de investeringen, die onze economi sche groei moeten waarborgen. „Als wij niet meer bereid zouden zijn een vol doend deel van het nationale inkomen hiervoor te reserveren, dan zijn wij be zig de kip met de gouden eieren te slachten". Ir. Bosma wees erop, dat men ook van werknemerszijde de noodzaak van opvoering van de investeringen wel de gelijk inziet. Maar hij vond het middel, dat men daarvoor wil gebruiken, het zo genaamde spaarloon, niet doelmatig. Immers, aldus de heer Bosma, voor de ondernemer blijft het hetzelfde of een deel van het loon direct of indirect wordt betaald: in beide gevallen zijn het kostenstijgingen. De vakbeweging zegt dan: de winsten worden gemaakt door een samenspel van kapitaal en ar beid en daarvan behoeft niet alleen de kapitaalverschaffer te profiteren. In ant woord hierop, stelde ir. Bosma, dat men dan toch het toekomstige rende ment zou moeten kennen van voor in vesteringen gebruikte, niet uitgekeerde winsten. Dit.rendement kan men niet exact aangeven, maar zijn indruk is, dat in verschillende gevallen de in het verleden ingehouden winsten meer heb ben bijgedragen tot behoud van de ren tabiliteit van het bestaande dan dat zij een eigen rendementsbijdrage hebben ge leverd. En overigens zullen nu ingehou den winsten het toekomstige inkomen van kapitaalverschaffer en werknemers doen groeien. Ook de heer W. Bruynzeel, voorzitter van het V.N.W., wees in zijn toespraak op de noodzaak voor de bedrijven om winst te maken ten behoeve van inves teringen. Hij stelde, dat die winst klei ner is geworden, terwijl de behoefte aan winst juist is toegenomen. „Wij moeten beseffen dat om een man meer aan het werk te zetten in een modern bedrijf tenminste 40.000 gulden aan investerin gen nodig is. In zeer moderne, geauto matiseerde bedrijven loopt dat op tot een veelvoud van dit bedrag". Medezeggenschap Over de komende voltooiing van de PUNTAARENAS (Reuter) Britse, Argentijnse en Chileense meteorologen en technici hebben hun bases op het ei land Deception ontruimd in verband met een krachtige vulkanische uitbarsting. De Britse en Chileense bases zouden bijna geheel verwoest zijn. De evacua tie geschiedde per hefschroefvliegtuig. Het eiland is gelegen in het zuidpoolge- E.E.G., waardoor we niet meer leven op een markt van 12,5 miljoen mensen, maar op een van 180 miljoen zielen, zei de heer Bruynzeel, dat het een fabel is, dat de kleine bedrijven hierbij een klei nere kans hebben. Zij moeten beseffen, dat zij nu met die grotere markt de mo gelijkheid hebben zich nog meer te spe cialiseren, bijvoorbeeld in de richting van toeleveringsbedrijven. De heer Bruynzeel zei voorts, dat de werkgevers zich moeten bezinnen op de wijze van leiding geven in de onderne ming. „Wij zijn niet klaar met bepaal de vormen van medezeggenschap af te wijzen omdat wij ervan overtuigd zijn, dat deze een moeilijke en minder effe- ciënte wijze van leiding geven in de hand zullen werken. In een moderne wijze van leiding geven past, dat we de werknemers laten meedenken en laten meedoen". Over recente conflicten in het bestuur van ondernemingen verklaarde de heer Bruynzeel, dat het bestuur van zijn ver bond zich aanbiedt om in dergelijke ge vallen een vertrouwensman te zoeken, die een grote ervaring als ondernemer paart aan eigenschappen om in moei lijke situaties partijen tot elkaar te brengen. Het verbond heeft een lijst met namen van personen, die zich hier voor beschikbaar houden. (Van i verslaggever*) DEN HAAG Eenmaal per jaar spelen de Nederlandse Spoorwegen leentjebuur bij de Franse collega's. Dit als ge volg van het feit, dat de NS niet en de Fransen wel de beschikking hebben over een peperdure installatie, waarmee de toestand van het railnet kan worden onderzocht. Omdat een dergelijk onderzoek, uit het oogpunt van veiligheid, noodzakelijk is, komt één van de vernuftige meetwagens, die de Fransen voor dit doel hebben ontworpen, een jaar lijkse Inspectietocht maken over het Nederlandse spoornet. Deze wetenschap is voor de Spoorwegen van groot belang. Aan de hand van de resultaten kan immers worden uitgemaakt welke verbeteringen moeten worden aangebracht om de veiligheid zo groot mogelijk te houden. Hoe voorzichtig men op dit punt is, blijkt wel uit het feit, dat het hele net iedere week tweemaal wordt nagelopen („geschouwd", zoals dat in het vakjargon heet) en dat de wissels zelfs zes keer worden bekeken. Daar komt dus ook nog het nauwkeurige onderzoek bij door de meetregeltrein, die nagenoeg feilloos de verborgen gebreken opspoort. Hoe de meetwagen exact werkt, is ten dele een geheim van de Fransen en ten dele een dusdanige ingewikkelde affaire, dat alleen insiders niet met de oren staan te klapperen. Er wordt gegooid met cryptische termen als scheluwte en verkantlng, maar het komt erop neer, dat via allerlei draaipunten, kettinkjes, draadjes, katrollen en schijven een antwoord wordt gegeven op de vraag in welke toestand bevindt de baan zich Iedere door de meetwagen afgelegde kilometer levert een grafiek op van twintig centimeter, waarmee exact kan worden bepaald op welke punten de spoorstaven afwijkingen vertonen en hoe groot die afwijkingen zijn. - Tijdens de dertien dagen durende rit over meer dan vijfduizend kilometer rails, worden de 4100 kilometer, die het net telt, nauwkeurig in grafiek gebracht Dat betekent een grafiek met een lengte van meer dan achthonderd meter. Aangezien tegelijkertijd zeven verschillende soorten gegevens door de meetwagen grafisch worden genoteerd, ontstaat in feite een grafiek van 5600 meter lengte. Naast de andere onderhoudswerkzaamheden, die moeten worden verricht, geeft dit alles werk aan ongeveer 2500 werknemers van de N.S. Bestudering van de grafieken geeft ook antwoord op de vraag waarom de Spoorwegen jaarlijks enorme bedragen op de begroting moeten uittrekken voor de onderhoudspost. PARIJS (AFP-ANP) De lancering van de Europese draagraket Europa-1 van de Australische basis Woomera ls een mislukking geworden. Van de raket, die om dinsdagavond 22 uur Nederland se tijd de lucht in ging, werkte wel de eerste, maar niet de tweede Franse trap. De raket is samengesteld uit een Brits, een Frans en een Westduits deel. Dit maal zou in het bijzonder de tweede Franse trap worden beproefd in een ballistische vlucht van 4.700 km naar een gebied ten noorden van Nieuw-Gui- In de twee voorafgaande dageh waren pogingen om de raket de lucht in te krij gen mislukt; de eerste maal door een defect in de stroomvoorziening en de tweede keer doordat de motor van de eerste trap niet startte. Volgend jaar wil men met behulp van de Europese draagraket een Europese kunstmaan in een baan om de aarde brengen. NEW DELHI (AP) Onlusten, ge weid en wilde wanordelijkheden werden gemeld uit vele delen van India. Van Calcutta in het oosten tot New Delhi ln het noordwesten en omlaag naar de staat Pradesj in Middcn-India hebben menigten en studenten bloedige gevech ten geleverd tegen de politie. In de noordelijke staten, waar fana tieke hindoes in opstand waren tegen de beslissing van de regering het Engels op de scholen in te voeren, hebben de buitenlandse ambassades hun landgeno ten aangeraden het gebied te mijden. Deze waarschuwing kwam nadat an ti-Engels gezinde menigten Europese toeristen hadden mishandeld. In Bena res werd een bus met toeristen beko geld. In Lucknow was het ook onrustig. In Calcutta waar linkse demonstranten op de tweede achtereenvolgende dag in grote getalen opkwamen, staken studen ten twee bussen in brand en smeten ei gen gemaakte bommen naar de politie. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland» aandrin gen op volledig lidinaatschnp van EEG, in tegenstelling tot assoola- tie, heeft de volledige Instemming van minister Luns die een bezoek heeft gebracht aan zijn Brllso ambtgenoot George Brown. Hel den zijn het haast volledig met el kaar eens. Mr. Luns keurde vol mondig de Britse reactie goed op het recente tweede veto van pre sident De Gaulle. Engeland heeft op de uiteenzetting van het Franse staatshoofd geant- Automobilisten staan te lang stil voor in- en uitstappen UTRECHT (ANP) De buschauf feurs vinden, dat sinds de invoering op 1 januari 1967 van de gewijzigde ver keersregels het openbaar vervoer ernstig wordt tegengewerkt. De wetgever be paalde namelijk, dat als uitzondering op de algemene regel bij een bushalte mag worden gestopt voor het „onmiddel lijk ln- en uitstappen van passagiers". De praktijk heeft uitgewezen, dat de meeste automobilisten het woordje „on middellijk" met een korreltje zout ne- Het orgaan van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel (NBV) komt de ze week met een ingezonden stuk, waar in een van de vele buschauffeurs zich over deze gang beklaagt. De briefschrij ver komt regelmatig bij bushaltes, waar luxe auto's staan geparkeerd. Dan moet hij maar zien, dat hij aan de kant komt om zijn klanten te laten in- of uitstap pen. Dubbel parkeren betekent een over treding en wachten tot je langs de stoep kunt komen betekent verlies van de rij tijd, die later door jakkeren weer moet worden Ingehaald, aldus de briefschrij- De NBV onderschrijft de klacht van de inzender volkomen. Om verschillende redenen wordt door de busondernemin gen de dienstregeling zo scherp moge lijk opgezet. Rustpozen aan de begin- en eindpunten worden tot een minimum te ruggebracht, waardoor de buschauf feurs de gehele diensttijd poot-aan moe ten spelen om op tijd te kunnen rijden. De normale verkeersdrukte veroorzaakt al oponthoud genoeg voor onze leden, aldus de NBV, die van plan is dit pro bleem onder aandacht van de bevoegde autoriteiten te brengen. Recherche volgt spoor door Nederland (Van onze correspondent) BREDA Een speciaal geformeerde brigade van de centrale douanerecherche uit Amsterdam volgt het spoor van een complot, dat zich tot op grote schaal bezig houdt met het smokkelen uit Bel gië naar Nederland van niet gebande- oerikaanm sigaretten. De smokkelwaar wordt waarschijnlijk op verschillende plaatsen over de Noord brabantse grens gebracht. „We weten nog niet of we van vele honderdduizen den of van enkele miljoenen sigaretten moeten spreken", aldus de douane recherche. Ondanks de stei-k geïntensiveerde con troles, die dag en nadht in het grens gebied worden uitgevoerd, heeft de dou ane nog geen slag van betekenis kunnen slaan. De recherchemensen zijn er van overtuigd, dat ze met goed ingevoerde tegenstanders te maken hebben. Sedert de tijd dat in België en Neder land de prijzen van roomboter vrijwel gelijk zijn, is men op andere smokkel waar overgestapt. Kennelijk hebben de „grote jongens" hun keuze laten vallen op de Amerikaanse sigaretten, die vla de havens van Antwerpen ln Europa ko men. In een tijdsbestek van enkele maan den is een bloeiende handel uit de grond gmdboten, Do mogelijkheid, dat «Vcfo ln- ln Frankrijk heeft de t,luchtkussen"-trein 'n demonstratie- rit gehouden op een proeftraject ten zuiden van Parijs. Op de linker foto met een snelheid van 31/5 km per uur oeeft" de trein over het traject. Rechts de trein in de mist; van voren voorzien van een stabilisator. Van achteren is juist de remparachute ontvouwd. derdaad een lokale bende op deze handel heeft geworpen, wordt aannemelijker nu de geruchten dat de zwarte markt ta Noord-Brabant overzadlgd schijnt te ra ken, steeds hardnekkiger worden. De prijs van een pakje zou „zwart" al i merkelijk beneden de gulden liggen. Cafés in eerste Instantie de gele genheid waar de belastingvrije sigaretten aan de man worden gebracht kunnen het aanbod niet meer verwerken. De slof fen zouden nu hun weg naar de rand- Man overleeft hartdoorboring JOHANNESBURG (Reutor) Chi rurgen in Johannesburg hebben een 20 centimeter lange spijker uit het hart van een bouwvakarbeider verwijderd, die getroffen was door een afgeketst schot uit «en pneumatisch spijkerpis tool. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis waar de operatie plaats had zou de man aan zijn verwondingen over leden zijn als de spijker het hart niet volledig had doorboord, waardoor geen bloed kon ontsnappen. woord, dat de Britse aanvraag tot volledig lidmaatschap Ingediend ls en ingediend blijft. Ze werd ge richt tot de Zes en «liet tot èén lidstaat. Engeland heeft dus het recht om een antwoord van de Zes samen te verwachten. Minister Luns verklaarde dat hij het eens was met de manier waar op de Britten het EEG-probleem aanpakken. Hij aanvaardt dat Groot-Brittannlë alleen mot vol ledig lidmaatschap tevreden ge steld kan worden en geeft toe dat associatie een angewenst lapmiddel 1b. Minister Brown heeft in zijn ge sprek met zijn Nederlandse ambts genoot nogmaals gewezen op het feit dat Engeland niet enkel eco nomische doeleinden maar ook politieke belangen nastreeft. Hot is voor de Britse regering belang rijk te weten wanneer de toetre dingsonderhandelingen kunnen be ginnen. De besprekingen van Luns en Brown werden bijgewoond door de staatsministers van Buitenlandse Zaken Fred Mulley en Lord CVrnl- font De Britse minister van Bui tenlandse Zaken vergezelde mr. Luns naar Downing Street 10 voor een onderhoud met Wilson. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse boekverkopersbond heeft zich in een schrijven, gericht aan het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel duidelijk uitgesproken tegen de eventuele verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag. De N.B.B. wijst erop, dat de zaterdag middag als koopmiddag bij uitstek on vervangbaar moet worden geacht. Een en ander geldt in het bijzonder voor die branches, die een wezenlijke functie met betrekking tot de vrijetijdsbesteding uit oefenen. Het instellen van een koop avond brengt voor vele bedrijfstakken een additionele koopgelegenheid mee, maar dit leidt niet tot een vermindering van de drukte op de zaterdagmiddag, al dus de N.B.B. (ADVERTENTIE) Woensdag 6 december 1967 582ste STAATSLOTERIJ vierde klasse Prijzen van: f. 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 36 I. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 84 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 77 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 858 i. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 774 f. 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5632 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 047080 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 078713 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 050167 Een prijs van f. 5000 Is gevallen op het nummer: 026667 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 020328 De prijs van f. 10000 is gevallen op het nummer: 027921* De prijs van f. 20000 Is gevallen op het nummer; 032949 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 083003 De prijs van f. 50000 is gevallen op het nummer: 057353 De prijs van f.100000 is gevallen op het nummer: 006222 Let welt Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5