S)c£cidóe(SoilACMit Alles normaal, van Pipo tot journaal NKV schaart zich achter Bogaers Televisie trekt zich van Sint en Piet heel weinig an DE HILVERSUMMEN I EN II WAT „SINTERIGER" DAN T.V. Legeroefeningen vergen miljoenen Weer grote arrestatie in hasjiesjzaak UIT DE STAPEL „Progressief beleid heeft de voorkeur PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1967 Enquête ook publiek middel tot propaganda IN c-en bijna beangstigend tempo neemt de belangstelling bij opinie-onder zoekers naar het politiek gedrag van de Nederlandse burgers toe. Bijna geen week gaat er de laatste tijd voorbij, of het een of ander bureau komt via een der communicatiemedia vertellen, hoe het Nederlandse volk gestemd zou hebben, wanneer er op dit moment Kamerver kiezingen aan de orde waren geweest. Op zichzelf vrij onnozele gemeente raadsverkiezingen worden op deze ma nier opgeblazen tot een volksoordeel over zaken van levensbelang. En wan neer dan de uitslag niet klopt met de uit vroegere onderzoekingen voortvloeiende prognoses, dan heeft men weer een nieuw object om te gaan ontleden en ver klaren. hebben niets tegen opiniepeilingen en tegen een wetenschappelijke be geleiding van het gedrag van de kiezer. Maar we gaan ons langzamerhand wel afvragen of de enquötering zelf niet be zig is via wetenschappelijke begeleiding een propagandamiddel te worden. Hoe groter de belangstelling wordt bij per sonen en instituten om zich actief in het politieke vlak met opinie-onderzoek te gaan bezig houden, des te meer groeit ook het gevaar van een niet-wetenschap- pelijke aanpak en een puur op de publi citeit ingestelde verwerking van de g» gevens. Uit de recente KRO-uitzending met commentaar op de cijfers van het toch gunstig bekend staande bureau-Veld kamp en meer nog uit een daarop ge volgde uitzending met opiniepeilingen van de NCRV is beslist gebleken, dat de kunst van het groeperen van cijfers ter zake een omstreden kwestie is geworden. Als „Spielerei" behoeft men ook daar geen bezwaar tegen te maken; in de po litiek zit immers altijd een flink stuk spelelement. Maar wanneer men op de nu ingeslagen weg blijft doorhollen en van afremmen geen weet begeert te hebben, ontstaat er buiten het parlement om een soort van democratische wils uiting, die op elk ongewenst moment de indruk zou kunnen wekken, dat de volks vertegenwoordiging niet meer compe tent is om de gedachten, wensen en kri tiek van de burgers tot uitdrukking te brengen. IITANNEER op de nu ingeslagen weg wordt voortgegaan, kan het natuur lijk gebeuren dat de uitkomsten van de verschillende onderzoekingen te contro versieel worden dan dat zij nog vertrou wen kunnen wekken en dus van invloed Maar het is anderzijds toch verkeerd om de suggestieve invloed van vaak in de publiciteit gebrachte cijfers te onder schatten. Zou bij voorbeeld in de uitslag der Helmondse verkiezingen met voor de KVP meevallende en voor D '66 teleur stellende cijfers, ook niet een beetje hebben meegespeeld dat sommige kiezers van eerder gepubliceerde cijfers der opinie-onderzoekers geschrokken, ge- ergerd of gewoon van gedachten ver anderd zijn? Zeker nu ons politiek bestel volop in beweging is en de meeste partijen hun structuur moeten herzien, is er „werk gelegenheid" voor opinie-onderzoekers. Het opinie-onderzoek staat daarbij voor de moeilijke keuze tussen een we tenschappelijk doel te blijven en tot een politiek propagandamiddel te verworden. In een democratische staat is het laat ste ook niet verboden, maar de kiezers zullen dan allengs recht krijgen op een enquête-onderzoek naar de bedoelingen van de opiniepeilers zelf. Tenminste als de opiniepeiling er prijs op stelt iets te behouden van hun aan vankelijke pretentie een objectieve, we tenschappelijk verantwoorde daad te zijn. Het bewogen nest van KVP-jongeren CEN dooie boel is het bij de K.V.P.- jongeren bepaald niet. De éne keer maakt een voorzitter ruzie met een bis schop en een andere keer wordt de voorzitter zelf buiten het nest gezet. Binnen het hoofdbestuur der jongeren is iedereen radicaal; maar de een is ge matigd radicaal en de ander nog radi caler dan drs. Bogacrs of mr. Jurgens. Dat jongerenvoorzitter Gielen gematigd radicaal is, zint de fellere meerderheid niet. Dat zal wel de oorzaak van de ruzie zijn, terwijl dan als aanleiding geboek staafd mag worden voorzitter Gielens weigering om nu al te gaan praten over wat er gedaan moet worden met de re soluties der jongerenorganisaties na de partijraad van de KVP. Kennelijk zijn de verwachtingen niet hoog dat de par tijraad die resoluties als de hoogste wijs heid omhelzen zal. Over de verdere gang van zaken zou in een voetbal verslag geschreven zijn dat er werd gehaakt, nagetrapt, geblok keerd, gemangeld, gescholden enuit het veld gestuurd. Ware mr. Van Doorn aanwezig ge weest, hij zou weer de vergadering heb ben verlaten omdat onder aanroeping van het heil der democratie de demo cratische spelregels werden uitgefloten.. Misschien kan de oud-partijvoorzitter nu de uitgestoten jongerenvoorzitter gaan troosten. Hoewel de meeste troost nodig is voor de jongerenorganisatie zelf. Haar nest wordt hoe langer hoe minder aantrek kelijk voor vogeltjes met wat dons op het roze lijfje. Dreigende schisma niet meer dan eens pook ER is weer eens deining in de Neder landse Kerk. „Onrust onder de ka tholieken" schrijft De Telegraaf van jongstleden zaterdag. En daaronder: „Schisma lijkt op handen". Deze laatste woorden blijken te komen uit de mond van de Confrontatievoorman J. Asberg. Er worden telegrammen en brieven ge stuurd, autoriteiten gewaarschuwd, ver klaringen afgelegd. De nuntius wordt in het geval betrokken en Rome op de hoogte gesteld. Kortom, er is weer eens een flinke rel in de toch al rumoerige Kerk van ons vaderland. Wat is er dan wel gebeurd, ga je denken. Niets anders dan dit. Pater Goddijn heeft in een lezing voor de Am sterdamse studenten gewezen op de spanningen, eventueel zelfs conflicten, die zich tussen de Nederlandse Kerk en Rome kunnen voordoen, met name in het pastoraal concilie. Hij heeft deze in een sociologisch perspectief geplaatst, laten zien dat ze een teken kunnen zijn van vitaliteit en dat ze, goed opgevan gen, de zaak van heel de Kerk kunnen dienen. Eenvormigheid in de wereldkerk betekent de dood in de pot. Het kost wat kost vermijden van ieder conflict tussen centraal bestuur en plaatselijke gemeenschap al evenzeer. Nederland zal derhalve binnen de Kerk zijn eigen ge zicht moeten laten zien, ook wanneer dit Rome niet direct welgevallig is. Uit de dialoog, die dan volgt, kan uiteindelijk iets goeds geboren worden, dat bij een krampachtig vermijden van alle span ningen en conflicten achterwege zou zijn gebleven. Ziedaar de grote lijn van pater God- dij ns betoog, zoals wij dat uit de ons ter beschikking staande gegevens menen te mogen reconstrueren. De socioloog zal er geen enkele moeite mee hebben: het is voor hem gesneden koek. De theoloog trouwens ook niet. Wat pater Goddijn in sociologische termen verpakte, is in een meer theologische context al gezegd door kardinaal Alfrink, toen hij het bis- schoppensymposium in Noordwijkerhout opende. „Spanningen tussen uniformiteit en pluriformiteit zijn een teken van le ven van de Kerk" zei hij toen. „Zij be hoeven de ware eenheid van de Kerk niet te schaden". De hele Confrontatierel blijkt dus op niets te berusten. Haar enige basis is een onjuist verslag in het dagblad „De Tijd". Had Confrontatie de moeite ge nomen om zelf naar de feiten door te stoten, dan zou zij zich de moeite van het alarmslaan hebben kunnen bespa ren. Misschien een goede les voor een volgende keer. En een goede richtlijn voor de redactie van het door haar uit gegeven blaadje. UTRECHT (ANP) „Het M|kt ons toe. dat eenieder In de partijraad va K.V.P. die het ernstig meent met politiek en met het kiezersbestand, toch Walter Breedvclds roman „De bekro ning", door de Fontein te Utrecht zeer verzorgd uitgegeven, is een vervolg op „Seger Baas". Uit een klein milieu op geklommen tot een bekwaam architect, weet Baas in dit nieuwe verhaal, na zijn huwelijk met een meisje uit de midden stand, zich een eigen plaats te verschaf fen in zijn geboorteplaats Den Bosch. De inzet van het verhaal is veelbe lovend en met interesse volgt men de wederwaardigheden van de ambitieuze jongeman, die zich staande- houdt in tegenslagen en zich moeitevol opwerkt naar de plaats die hem toekomt. Lang zamerhand verslapt de verwikkeling en lijkt de spanning van het geheel te lijden onder Breedvelds poging het boek een bredere basis te geven door de cul turele emancipatie van Brabant erin tot uitdrukking te brengen. Wel tracht hij leven in de handeling te houden via de nevenfiguren, wat echter niet geheel selukt. Een uitzondering is de ontmoe ting van Baas met het kunstenaarspaar Larobe, dat jammer genoeg wat te vlug en te abrupt van het toneel verdwijnt Al met al niet een van Breedvelds sterkste romans. weinig moeite heeft met een dergelijke resolutie". Dit zegt het Nederlands Ka tholiek Vakverbond over de resolutie die de groep Bogaers hoeft ingediend voor de partijraad op 9 december, zich daar mee scharend achter do chrlsten-rndlca- len Over de partijraad van de KVP zegt het NKV dat deze geen afspiegeling is van het katholieke kiezersvolk, maar een vertegenwoordiging van actief aan de partij deelnemende leden. Volgens het NKV stelt dit de leden in de partijraad voor een moeilijke opgaaf. Het is zonder meer duidelijk, zo zegt het vakverbond in zijn blad „Ruim Zicht", dat het groot ste deel van het katholieke kiezersvolk bestaat uit loon- en salaristrekkenden die aansturen op een progressief beleid. Het voegt hier echter aan toe, dat de progressiviteit niet alleen is voorgehou den aan deze groep en dat het N.K.V. daarom ook nooit zou pleiten voor een werknemerspartij. Het NKV heeft zich steeds onafhan kelijk willen opstellen van welke politie ke partij dan ook. In dit verband her innert men aan de uitspraak van NKV- voorzitter Mertens op de laatste ver- bondsraadvergadering, dat zijn leden hun heil het best zouden kunnen zoeken bij die party, die hun sociaal-economische belangen optimaal behartigt. Overigens wil het NKV niet ontken nen. dat er tussen het verbond en de KVP een bepaalde verwantschap bestaat. Maar, zo zegt het. dat betekent niet dat men koste wat het kost terwille van deze verwantschap een scheuring binnen die party moet voorkomen en zijn heil moet zoeken in „min of meer onduide lijke compromissen waarvan de gewone man in de straat een vleze smaak in zijn mond krijgt". De televisiemakers hebben voor vanavond een ondank bare taak: zö moeten ervoor zorgen dat beide netten vanaf Pipo tot en met het tweede journaal zjjn gevuld. En dat misschien voor een handvol' kijkers. Want er zullen er niet veel zijn, die de surprisetafel verruilen voor de stoel waarin het zo zalig buizen is. Of toch? De televisie-avond begint op Nederland I met een afleve ring van het maandelijkse tienermagazijn ,„Twien", dat voor de bezitters van 'n daar toe speciaal aangeschaft appa raat, ook in kleur kan worden ontvangen. In dit „magazijn" vanavond een optreden van de heren „Fortunes", „Bintangs" en de leden van „Short '66". Voorts kan men zich in kleur of zwart-wit verlustigen in de aanblik van „de ontdekking van 1967", ene David McWil- liams. Deze Engelse zanger is speciaal voor „Twien" even naar Nederland komen over wippen. Ten gerieve van re liekenjagers, fans, haarlok-in- medaillonverzamelaars en van zichzelf, laat „outsider" Wally Tax zijn tot even boven het Nederland II De NTS beeft het gebruikelijke dinsdagavondprogramma, zon- sepein of „De 21ste 21.10 middel uitgedijde haardos mid dels een schaar terugbrengen tot een enigszins normale lengte. En heel deze twien- happening wordt uitgezonden op Ned. I van 19.07 tot 19.56 Vijanden Ook vanavond doet de NCRV- iets musacallerigs in haar pro gramma. Van 20.20 tot 21.10 komt de Amerikaanse inzen ding naar Montreux op het scherm. „Jeremy, Jack en de bonstaak" is een combinatie van studio-opnamen, teken films en trucages. Zingend, spelend en dansend vertellen Gene Kelly en de kleine Bobby Riha een oud sprookje. De te kenaars van de Flinstoneserie hebben ook hun medewerking In zwar Speelgoed Ruud Keers heeft met 'n film ploeg een bezoek gebracht aan de Amsterdamse kunstschilder Jan Stekelenburg, die naast zijn artistieke bezigheden, ook mechanisch speelgoed verza melt. Speelgoed, dat men mis schien nog nooit gezien heeft, omdat het er al lang niet meer is, of omdat het nooit in de handel is geweest. Veel van zijn verzameling heeft Jan Stekelenburg aangeschaft in Frankrijk, waar hij lange jaren gewoond heeft. Een mooie ge legenheid om alvast wat ideeën op te doen voor sinter klaas '68. (Van 21.15 tot 21.45 Chinees variété Verbluffende techniek, ijzige perfectie en optimale lichaams- beheersing kenmerken het op treden van het Variété Thea ter van Peking. Een groot aan tal nummers behoort tot het klassieke repertoire en is duizenden jaren oud. De arties ten leggen in al deze nummers een ijzige perféetie aan de dag en etaleren een zo grote moei teloosheid, dat het lijkt alsof zij louter en alleen voor hun genoegen op de planken staan. Het theater heeft enige tijd geleden een tournee door Nederland gemaakt. Wie dit optreden heeft gemist, kan vanavond dit verzuim inhalen. 21.45 uur. kruimeltje specu- aflevering van iw", van 20.20 tot n aflevering van „Dubbelspion", waarin de he ren Scott en Robinson voor de verandering eens een tydje op de vissersvloot van een Griek se emigrrnt in Los Angeles werken. Zeelucht is gezond, ook voor spionnen. Maar daar verschijnt het meisje Lisa en dan gaan de spionagepoppen aan het dansen. Die goeie, ouwe tijd Toch wat luchtigs vanavond: variété uit vroeger (Engelse) dagen; uit te zenden van 21.10 tot 22.00 uur. Medewerking van en goochelaar, een slan genmens, een komiek, een trompetvirtuoos, een zangeres en twee koorddansers. Tweeduuster Geheimzinnigheid in een wa renhuis, waar een negende ver dieping wel of niet bestaat. Net als sinterklaas, (22.00 uur). Radioprogramma 19 35 Marsepeinen Edisons, licht pro gramma. 21.00 Sinterklaas van toen en nu, programma voor de bejaarden, 22.30 Nieuw», actual.. NRU: 22.55 Muziek van deze eeuw, HILVERSUM II (298) 18.00 Planoduo. 18.10 Sinterklaasliedjes, kinderkoor, 18.20 Uitzen ding Boeren Partij. 18.30 Nieuws, actual., 19.M Licht ensemble, 19.40 Conclllepostbus. 19.45 Zoekend geloven, 20.00 Radio-Klaas '67: amu sementsprogramma. 23.55 Nieuws. VERONICA (192) 18.00 Veronica's jukebox, 19.00 Hot 100 USA. 20.00 Cowbovmuzlek, 21.00 This is show-Buslness, 22.00 Jazz Journaal, 23.00—1.00 Nonstop-hlts cn Muziek a slow-co. BRUSSEL Ned. (324 lp WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nieuw»; ochtendgymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws en actual.. 8.20 cram., (8.30 Voor de hulsvrouw). 9.00 Gram 9.40 Schoolradio, 10.00 Gram., 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw: 11.40 Beiaardconcert; 12.00 Stereo Amusementsmuziek; 12.22 Voor boer en tuinder: 12.30 Promenadeorkest; 13.00 Nws; 13.25 Lichte orkestmuziek; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Voor de kinderen; 15.00 Mass. en mod. muziek; 16.00 Nieuws; 16.02 Operette muziek; 16.50 Popshow; 17.20 Voor de Jeugd. mentsprogr. 11.50 Actual. KRO: 12.00 Gev progr.; NCRV: 14.00 Stereo; Mod. orkestmuz. 1S.00 Hoorspel; 15.40 Stereo: Lichte orkest muziek; 16.02 Voor de Jeugd; 17.00 Stereo Sinterklaasliedjes; 17.15 Cabaret; 17.30 Stereo Dbelelandmuzlek (opn.); 17.50 Overheldsvoor lichting. 55 Veel meer dan de televisie be steedt de radio vanavond aan dacht aan de verjaardag van Z.H.E. monseigneur N. Kapoen tje, bisschop van Myra. De AVRO gaat om vijf voor half zeven op Hilversum I (402 m.) van start met een aantal sinterklaasliedjes, gezongen door de Leidse Sleutel tjes. Om zeven uur valt er een zangspel te beluisteren, getiteld: Sinterklaas op het Kroepoek- eiland. Om 19.35 uur: Uitreiking van de Mar sepeinen Edisons, een reportage van een plechtigheid, die enige dagen geleden plaats had. Sint-Nicolaas' Zeer Geheim zinnig Kamerheer in uiterst buiten gewone dienst heeft deze onderschei dingen namens zijn hoogwaardige, hoogbejaarde en langbaardige werk gever uitgereikt aan artiesten, die in het afgelopen jaar de voor de Sint meest welgevallige Nederlandse teksten in de groeven van een eepee, single of elpee hebben laten vastleggen. De zoet onderscheidenen waren: Marianne Del* gorge, Connie Vink, Shirley, Tonny Huurdeman, Lex Goudsmit en Seth Gaaikema. Dit feest duurt tot negen uur, waarna een programma: „Sinter klaas toen en nu", speciaal afgestemd op de bejaarden. Radio Klaas '67 De KRO zet van acht tot vijf voor twaalf een radio-grabbelton klaar, waaruit iedereen iets kan halen, dat naar zijn of haar gading is. Het pro gramma, dat is samengesteld uit wen sen van luisteraars, bevat o.m. herin neringen aan de shows van Toon Her mans en Wim Sonneveld; opnamen van het Orkest Zonder Naam; uit 't succes volle radioprogramma van weleer, „Ne gen heit de klok!" en wensen op het gebied van Ajax en Feijenoord. Een klein stukje uit het verrassingspakket is al bekend geworden: „Zie de maan .schijnt door de bpi^en", gedongen, door Brandpunts Frits van der Poel,, met drs.^ Norljprt Schmelzer als begeleider. Ver der vallen o.m. de stemmen te beluiste ren van Han Hollander, Henri de Greeve en Fons Jansen. Voor dit programma, dat „live" de ether ingaat, hebben de luisteraars de meest vreemdsoortige wensen ingezon den. Zoals daar waren: het ANP- nieuws, gezongen door een nieuws lezer (met de oude Schola Cantorum als „rei"); een schaterlach van Frits van der Poel, die dus wel een grimmige image schijnt te hebben enhet Angelus. Het lijkt de moeite waard eens op Hilversum af te stemmen. Wie weet her ontdekt u dat ouwe trouwe médium als de radio is Finale van „Zon in de schoorsteen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tijdens een gezellige samenkomst in studio-2 van de KRO- radio o.l.v- Alex van Wayenburg vond de finale plaats van de St.-Nicolaas- actie „Zon In de Schoorsteen". Er wer den weer vele records gebroken. By deze 22ste actie werden niet minder dan 53 623 pakketjes gemaakt en naar lang durige zieken verzonden. In vergel y king met het vorig jaar betekende dit een toename met bqna vyfduizend pak ketten. Tijdens de rechtstreekse radiouitzen ding van de finale, waaraan het Cock- tailtrio, de Shepherds en organist Jan Mekkes meewerkten werd aan mevr, Pynacker, presidente van het comité Bejaardencentrum Amsterdam nog een enveloppe met inhoud overhandigd. Met het ingesloten bedrag kan zij eenzame bejaarden in de hoofdstad verrassen. Noord-Brabant spande ook dit jaar weer, de kroon in dit festijn van naastenlief de en maakte 105.000 9300) pakketjes klaar. De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op 1966. Zuid- Holland was tweede met 7455 (6478). Noord-Holland 7051 (5964), Gelderland (6567), Overijssel 4050 (3950), Utrecht 2550 (250). Groningen 2003 (1750), Friesland 1405 (1380). Drente 878 (884), Zeeland 806 (680) en België maakte zelfs 5250 pakketjes klaar, tegen 5000 ln het vorige Jaar. Ook de buitenlandse gastarbeiders in ziekenhuizen en sanatoria werden dit maal' niet vergeten. Menige hulsmoeder was er uitstekend in geslaagd, om deze zieken, die geen woord Hollands kun nen lezen te verrassen met grote leg puzzels en andere surprises waarmee ze hun tyd kunnen doden. Dr. Sophie Ramondt: Mythen en sa gen van de Griekse wereld (Uitg. Van Dishoeck, Bussum) In de serie „Ge schiedenis en Cultuur voor jonge men gen" is het deel „Mythen en sagen van de Griekse wereld" verschenen. Een fraai uitgegeven boek, waarin de schrijf ster de. voornaamste mythen en sagen van het oude Hellas in 250 bladzijden heeft samengevat. In een goed leesbare, prettige stijl. Ruim één derde van het boek gaat dan over de Trojaanse oorlog en Odysseus, met natuurlijk Homero's werk als voornaamste bron. De andere hoofdstukken behandelen de voornaam ste goden en halfgoden en de sagen casu quo mythen waarop onder meer een groot deel van de klassiek Griekse lite ratuur, de tragedie voorop, gebouwd werd: bijvoorbeeld de geschiedenis van Herakles, van de Argonauten, van Pe- lops en de talrijke verhalen die zich rond Thebe met Kadmos en Oidipous hebben afgespeeld. Het boek zal jonge gymnasiasten een goede grondslag kunnen geven voor de inhoudelijke kant van hun vertaalwerk. Maar het is bepaald niet voor hen alleen geschikt. Integendeel: misschien zal het nog meer nut hebben als middel om nlet-gymnasiasten wat dichter te bren gen tot een begrip van de ruime gren zen der Griekse oudheid. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 19.03. 19 56 en 20.16 NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00* uur: Nieuws in het kort NCRV 19.07 uur: Twien, tienerprogr. (kleurentelevisie) NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Jereny, Jack en die boonstaak, musical sprookje (kleuren televisie) 2110 uur: Soms gebeurt 't 21.15 uur: Speelfilm, film impressie 21.45 uur: Variété van Peking., amusementsprgr. 22.15 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek NTS 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.16 en 2226 uur) NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19 03 uur: Kees Brusse vertelt 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.30 uur: AVRO KRO 19 35—21.00 uur: 20.00—23.55 uur: Marsepeinen, Edisoys,Radio-Klaas '67, amns$nieji,tspro6r- amusementsprogr. NRU 22.55—23.55 uur: Muziek van deze eeuw 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, t.v.-serie (kleuren televisie) 21.10 uur: The good old days, variété 22.00 uur: Tweeduuster, t.v.-serie 22 30 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I KRO 17.00 uur: Vrij, kinderprogr. 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWS DIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23 55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30, 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Engeland- Rusland morgen op t.v. (Van onze omroepcorrespondent)' HILVERSUM De NTS zal morgen avond, 6 december, van 20.40 tot 22.30 uur op Nederland I een rechtstreekse Eurovisiereportage uitzenden van de voetbalinterland EngelandRusland. Het bestuur van Ajax is erin geslaagd om de vriendschappeiyke wedstrijd Ajax-Bratislava een dag verschoven te krögen. Koen Verhoeff is aangewezen als t.v.- commentator. Nog steeds op buitenland aangewezen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De oefenterreinen waarover het leger in ons land beschikt voldoen niet aan de behoeften van een gemechaniseerd leger. Derhalve dienen alle tactische oefeningen in groter ver band cn alle gevcchtsschietoefeningen voor tanks en artillerie buiten de lands grenzen plaats te vinden". Dit schrUft staatssecretaris Haex (Landmacht) in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de vraag van het Kamer- Europese bende op het spoor De staatssecretaris wijst erop, dat in de afgelopen jaren geprobeerd is in ons land door het huren van particuliere grond oefenmogelijkheid te scheppen. De proeven hebben niet het gewenste resul taat opgeleverd. Het vinden van vol doende ruimte bleek een moeizame aan gelegenheid en de kosten waren zeer hoog. De staatssecretaris streeft ernaar om vier regionale oefenterreinen in Nederland voor het leger beschikbaar tè krijgen voor tactische oefeningen met ge mechaniseerde eenheden. Hij schrijft verder dat de kosten van de oefenterreinen in ons land niet te vergeiyken zijn met de kosten van oefenterreinen in Duitsland. In het af gelopen jaar waren de huren van de oefenterreinen in Duitsland als volgt: schietoefeningen Hohne, Sennelager en Vogelsang, totaal 17 weken 2.400.000 Duitse Mark, tactische oefeningen Leopoldsbrug, totaal 12 weken '60.000. Daarboven komen de transportkosten, die vooral voor het treinverkeer van tanks, pantservoertuigen en geschut aanzienlijk zijn. De transportkosten waren vorig jaar: voor de schietoefe ningen 2.019.000 en voor de tactische oefeningen 1.337.000. De toelagen voor deelnemers aan oefeningen in het bui tenland vergden een extra-uitgave van 500.000. (Van onze correspondentHaagse journalist W Jonkd 'k DE BILT De Amersfoortse politie heeft de 32-jarige Amcrsfoortse zakenman j heeft jn Het Vaderland zowel als"in de Peter N. gearresteerd. Dit geschiedde op verzoek van de Blitse recherche. Met de spiegel reeds vele artikelen geschreven arrestatie van de Amersfoorter is de geruchtmakende Biltse hasjiesaffaire rond. J over verschillende bekende en minder De politie meent hiermee op het spoor te zUn gekomen van een Europese bende. bekende stromingen in het geestelijk leven. Uitgever Zomer en Keuning heeft Begin september werden in een restaurant te De Bilt na een tip van een Haagse Postjournalist en een onbekende Nederlander drie handelaren in verdovende middelen gearresteerd. Enkele weken later werd in Hilversum Peter N. van zijn bed gelicht. Hij werd ervan verdacht de leider te zijn van de Nederlandse tak van een Europese hasjiesbende. Enige dagen later werd hij wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Het verdere onderzoek, dat zowel in De Bilt het verhoor van de drie arrestanten ais in Brussel, waar de Belgische tak van de bende werd gearresteerd, is ge voerd, heeft inmiddels zo veel aan het licht gebracht, dat men voor de tweede maai over kon gaan tot de arrestatie van N. De inspecteur van de Biltse recherche, mr. dr. F. Brink, die het onderzoek leidt, vertelde ons, dat N. een belangrijke, zo niet de belangrükste rol in de bende heeft vervuld. Hij kon nog niet zeggen of er na deze arrestatie nog meer zullen volgen. Peter N. is voorgeleid en in afwachting van zqn berechting in verzekerde bewaring gesteld. flinke selectie gebundeld in 'n boek „Wat gelooft uw buurman?", dat veel informatie verschaft over vijftien groe peringen, die in ons land van beschei den omvang zijn. Wij noemen het Leger des Heils, de Christian Science, Jehova's getuigen, humanisten, vrijmetselaars er de drie joodse kerkgenootschappen. Stuk voor stuk groepen, die in invloed vaak veel belangrijker zyn dan in omvang. Het is een degelijk stuk werk; de naam Jongdijk staat er borg voor. Hij voegt aan elke zakelijke uiteenzetting een kort interview toe met een aanhanger ieders groepering. Achter het Nieuws bracht gisteren de aangekondigde uitzending waarin Ne derlandse publicisten hun mening over Vietnam gaven. Een goed programma, maar niet goed genoeg. Het toonde aan dat voor- èn tegenstanders van de huidige Amerikaanse politiek hun eigen, zinnig klinkende argumenten voor hun standpunt hebben, maar de meningen werden niet met elkaar geconfronteerd in dié zin dat argument en tegen argument konden botsen. Als middel om een werkelijk vrucht bare discussie op gang te brengen was het programma echter al geslaagd. We hopen dat de VARA gelegenheid zal vinden om tot een vervolg te komen: een regelrecht debat tussen bijvoor beeld de mensen die gisteren aan het woord kwamen. Géén rumoerige teach- in dus, maar een serieuze botsing der meningen. Wat ons betreft mag daar gerust flink wat zendtijd voor worden uitgetrokken. De zaak is er belangrijk genoeg voor. Op „I" zagen we van dc KRO het laat ste stukje van dc Ria Valk Show, die ons rcdeiyk geslaagd leek. In een be paald opzicht fascinerend was het door de beschaving onberoerde stukje Afrika dat in „Karamoja" getoond werd. O.m. omdat de mensen daar in de natuur staat. dus naakt, leven. Iets wat vrijwel elke küker als dc gewoonste zaak ter wereld wil aanvaarden, terwUl „bloot" bö een wat blankere huid dus tot wenkbrauwfronsende ministeriële uitspraken kan leiden. Wy „beschaaf den" zitten toch wel een beetje ver knipt in elkaar. „De Groot-inquisiteur", het fragment uit Dostojevski's „De gebroeders Kara- mazov", had een indrukwekkend stukje t.v.-toneel kunnen worden. Maar regis seur Hans Wortelboer pakte zijn hoofd rolvertolker verkeerd aan. Hij had zich kunnen inspireren op het befaamde El Greco-schildery van die ongenadig bovenmenselijke groot-inquisiteur. Paul Storm speelde de rol tè menselijk, tè gemoedelijk haast en de tekst kreeg daardoor weinig van de stijle hoog hartigheid die Dostojevski voor de geest gestaan moet hebben. Vg. Erskine Caldwell: Het huis van Jen ny (A. W. Bruna en Zoon Utrecht-Ant- werpen) De goedige Jenny Royster heeft in een kleine gemeenschap in het zuiden van de Verenigde Staten een huis, dat bij dominee Clough en zijn kerkraad niet zo'n beste naam heeft. Zij geeft onderdak aan een meisje, Bet ty Woodruff, dat teleurgesteld door een onbeantwoorde liefde voor een gym nastiekleraar, de remmen royaal heeft losgegooid. Erger wordt het wanneer Jenny ook een Indiaanse meisje een ka mer geeft. Dan komt de rassendiscrimi natie in het geding en het klein rustige stadje komt in hevige opschudding. Het meisje wordt voor een mulattin aange zien en dat is voldoende voor een hoop narigheid. De rust keert pas terug als door de gewelddadige dood van de In diaanse de hartstochten zijn bevredigd. Een sympathiek geschreven boek, waar in de figuren van Jenny Royster en rechter Rainy het sentiment sterk aan spreken. C. S. Forester: De jonge Hornblower (Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandse Uit gevers Maatschappij, Den Haag) De avonturen van Horatio Hornblower van jong adelborst bij de Engelse marine tot zeeheld zijn legio in dit lijvige boek. Het omvat drie delen, het zeegat uit, in terventie in de West, op hoog bevel. Ho ratio is het prototype van de Engelse zeeman in de dagen dat de Britse vloot de wereldzeeën beheerste, hij is het summum van plicht, van loyaliteit aan de tradities van zijn vaderland. Horatio loopt de harde leerschool door van de jonge adelborst in een tijd, dat op een Brits oorlogschip het gezag van de ka pitein onaantastbaar was. Een mensen leven had weinig te beduiden, het ver vullen van de plicht was het allerbe langrijkste. Met een voortreffelijke ken nis van het zeeleven in die dagen (17e eeuw), de typische maritieme uitdruk kingen en met een overdaad aan fanta sie heeft Forester een boek geschreven, dat jong en oud ongemeen zal boeien. De jonge Horatio Hornblower is aller minst een heroïsche verschijning, maar hij mag wel als het prototype gelden van een jongeman, die weet wat hij wil en die in een rotsvast vertrouwen in zijn eigen capaciteiten zijn weg, een lange en moeizame, weet te vinden naar de top van een zeemanscarriére, de leiding over een eigen schip. Het boek wemelt van zeemansavonturen, zeegevechten en hachelijke expedities te land. Met zijn gedegen kennis van het Britse marinewezen in die periode, een helder inzicht in de politieke verhoudin gen tussen de grote naties van die tijd, met de niet klein te krijgen Horatio Hornblower als de legendarische zee held, die vocht voor zijn land op zeven zeeën, heeft de auteur een boek geschre ven, dat de lezer vele en vele uren in spanning bezighoudt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2