Sa £cidóe Sou/temt" Overbrenging hart groot risico DESKUNDIGEN NEDERLAND SCEPTISCH Bennecke opvolger Von Kielmannsegg Soekarno staat onder huisarrest AUSTRALISCHE NEDERLANDER IN HONGERSTAKING VOOR MINISTERIE JAMIN „Duwjongens" in Tokio VOORZITTER JO-KVP AAN DE KANT GEZET Verdeeldheid over politieke richting Geen bezwaar van Nederland Spoorwegen in Engeland doen het langzaamaan Patiënt maakt het nog goed Kard. Spellman plotseling overleden Verborgen schoonheden Protest tegen beslissing in echtscheidingszaak PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p mnd. 4.20; p. kwart. 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2. KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 4 DECEMBER 1967 VEEL WIND De weersverwachting, meegedeeld door het KNM^ geldig tot morgenavond: Zwaarbewolkt met morgen tijdelijk regen. Toj krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en west. Welnlj verandering in temperatuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 69e jaargang, no. 17.312 De stations in Tokio hebben mensen rondlopen met een specifiek beroep: de „duwjongens". Zij zorgen ervoor dat de deuren van de treinen naar de voorsteden dicht kunnen, ook^al puilen de reizigers er als een dot pruimtabak uit. DJAKARTA (Reuter) President Soe karno is nu onder huisarrest geplaatst in zün buitenverblijf in Bogor, zo is zondag uit militaire kringen in Djakarta ver nomen. De 66-jarige Soekarno mag zijn paleis alleen verlaten met een speciale vergunning van het militaire districtscommando van Bogor. Vorig weekeinde mocht hij naar Djakarta voor medische behandeling. In augustus werd een speciale vergunning voor bezoek aan Soekarno ingesteld. Later zou hem zijn verboden Djakarta of West-Java zonder militaire toestemming te verlaten. Generaal Socharto heeft volgens Antara gezegd, dat een gerechtelijke actie tegen Soekarno slechts een kwestie van tijd is; de wet zal zonder enige discriminatie worden gehandhaafd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur va de jongeren-KVP heeft zijn voorzitter Harry Gielen uit Den Haag op non-actief gesteld. Dit is zaterdag in Utrecht ge beurd, nadat het hoofdbestuur, in meer derheid christen-radicaal, had vast gesteld, dat de voorzitter niet van plan zou zijn de beslissingen van het Jongeren- congres van 25 november uit de voeren. Het conflict binnen het hoofdbestuur ontstond, toen de meerderheid ervan Nog geen akkoord Ned.-Japans luchtvaartgesprek TOKIO (AP) Een woordvoerder van de Japanse regering heeft verklaard, dat Nederland en Japan luchtvaartbesprekin gen hebben gevoerd, die op niets zijn uit gelopen. De woordvoerder1 weigerde ech ter nadere details te verstrekken. Hij wil de niet zover gaan, dat hij de besprekin gen een mislukking noemde. Uitbreiding van de luchtvaartverbindingen tussen Ja pan en Nederland staat nog hoog op de agenda. De voornaamste Nederlandse onderhan delaar was de heer H. J. Spanjaard van het departement van Verkeer en Water staat. Zijn Japanse tegenhanger was Yoichi Hayashi, die eenzelfde positie be kleedt bij de Japanse overheid. Sovjetvliegtuig neergestort op Boedapest BOEDAPEST (AFP) Een Russisch militair transportvliegtuig is in een bui tenwijk van Boedapest op' enkele huizen gestort. De bemanning en twee bewo ners van de huizen kwamen om, zo meldt het Hongaarse persbureau MTI VS-soldaat wordt monnik in Vietnam GIA DINH (Reuter) Stephan Schla- fer, een 25-jarlge Amerikaan, die een jaar als soldaat In Vietnam heeft ge diend, heeft besloten boeddhistisch mon nik te worden. Hij hulde zich zondag in "n pij en ontving een schaal om voedsel te bedelen Foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstraat 102 ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP-AP-DPA) De Nederlandse regering is geraadpleegd over de benoeming van de Duitse luitenant- generaal Bennecke tot bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal- Europa en heeft, na ingewonnen inlich tingen, geen bezwaar gemaakt. De oppervelhebber van de NAVO. ge neraal Lyman Lemnitzer heeft gisteren officieel de benoeming van Jürgen Ben necke tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa (Afcent bekendgemaakt. Het hoofd kwartier van de Afcent is in Brunssum. De 55-jarige Bennecke zal voordat hy op 1 april 1968 deze post overneemt van generaal Johann Adolf Graf von Klel- mannseg tot generaal bevorderd worden Luitenant-generaal Bennecke was tot nu toe bevelhebber van het eerste leger korps van het Westduitse hondslager ln Münster. Daarvóór was hij commandeur LONDEN (AP) Om twaalf uur van nacht precies zijn 36.500 locomotiefmachi nisten van de Britse spoorwegen begon nen aan een langzaamaanactic. Ver wacht wordt dat de chaos vandaag gro- De gevolgen waren direct al merk baar, Een machinist van een goederen trein weigerde te rijden en zijn vracht, 90.000 liter melk, werd in vrachtauto's geladen. Premier Wilson heeft het kabinet bij eengeroepen om de gevolgen van de sta king onder ogen te zien. Waarschijnlijk zal de Britse regering besluiten een noodtransportdienst over de weg ln te stellen, waarbij leger en luchtmacht zullen worden Ingeschakeld. De actie Is het gevolg van een wrij ving tussen twee vakbonden, die van lo comotiefmachinisten en brandweerlie den (ASEF) en die van het wachtperso- neel (NUR). Gezien het verlies waar mee de spoorwegen te kampen hebben is besloten dat dit laatste personeel een plaats zal krijgen op de locomotief in plaats van in speciale wagons. De ASEF heeft hier krachtig tegen geprotesteerd. aan de militaire academie ln Hamburg. Aanvankeiyk was luitenant-generaal Albert Schnez als opvolger van Von Kiel mannsegg aangewezen, maar deze zag daarvan af nadat van Nederlandse zijde tegen zyn benoeming geprotesteerd was. Jürgen Bennecke werd op 12 septem ber 1912 geboren. In 1930 kwam hij als aspirant-officier by het rRksleger. Tijdens de laatste wereldoorlog was hy pan het westelijk front, in de Balkan en in het oosten in verscheidene functies by de ge nerale staf. Aan het einde van de oor log was hij plaatsvervangend officier van de generale staf van de ..Legergroep Midden" Na twee jaar ln Engelse gevangenschap te hebben gezeten werd Bennecke land bouwer. In 1952 werd hy in de commis sie benoemd, die de herbewapening van West-Duits land moest organiseren. In 1958 nam hy weer een commando over de troepen aan. Luitenant-generaal Ben necke is gehuwd en heeft vier volwassen kinderen. Benneckegeen naziverleden. Boot sloeg om vijltien meisjes verdronken BANGKOK (AP) Vijftien meisjes zijn gisteren verdronken toen een ple zierboot 200 km ten zuiden van Bangkok omsloeg en zonk. Zeventien meisjes worden vermist. De schoolmeisjes, leerlingen van se cretaresseopleidingen in Bangkok, wa ren met een vissersboot op weg naar 'n eiland in de Golf van Thailand. De boot sloeg om bij een plotselinge storm. Slechts acht meisjes bereikten veilig de kust. zaterdag de resoluties van het congres aan de orde stelde. Volgens voorzitter Harry Gielen kon dit pa's op de jongeren- raad gebeuren. Hij vond het ook niet verstandig, dat het hoofdbestuur zich nog vóór de partijraad van de KVP zou uitspreken. Het conflict spitste zich zaterdag zo danig toe vooral over het stembus akkoord, waarvoor het jongerencongres zich op 25 november met kleine meer derheid had uitgesproken dat voor zitter Harry Gielen en de bestuurs leden de heer Gielen en gaven de leiding Haag de vergadering verlieten. Daarop schorsten de overgebleven bestuurs leden de heer Gielen en gaf de leiding in handen van de twee vice-voorzitters Jacobs en Van Dongen. Het hoofdbestuur is uiteengevallen ln twee groepen. Twaalf leden ervan steu nen de christen-radicalen, zeven leden onderschrijven weliswaar een groot deel van het christen-radicaal program, maar stellen zich achter het partijbestuur van de KVP, dat een eventuele beslissing over deze kwestie aan de partijraad wil overlateij. De geschorste jongerenvoorzitter, die uit hoofde van zijn functie zitting heeft in het dagelijks bestuur van de KVP zal de wekelijkse vergadering van het dage lijks bestuur, die \tanavond gehouden wordt, bijwonen. Hij liet gisteren weten dat hij zich nog steeds als lid van het dagelijks bestuur beschouwt. Stakingsdreiging in Duitsland afgewenteld BONN (Reuter) Een dreigende sta king in de openbare diensten en de spoor wegen van West-Duitsland kon gisteren worden voorkomen doordat op het mini sterie van Binnenlandse Zaken in Bonn een overeenkomst werd bereikt met de vakbonden. Het akkoord kwam na een 20 uur durende laatste ronde in de on derhandelingen. De werknemers accep teerden een aanbod voor een loonsver hoging van 3% procent en een verkor ting van de werktijd van 44 tot 42 uur per week in twee fazen verdeeld over drie jaar. Bar Lev nieuwe stafchef van leger Israël JERUZALEM (AFP) Generaal Haim Bar Lev is gisteren benoemd tot chef van de generale staf van de Isra ëlische strijdkrachten. Hij is de opvolger van generaal Izak Rabin, die tijdens de zesdaagse oorlog het commando over de Israëlische strijdkrachten heeft ge voerd. Het is gebruikelijk dat de chef van de generale staf in Israël niet lan ger dan vier jaar in functie blijkt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Nederlands© deskundigen staan tamelijk scep tisch ten aanzien van de resultaten van de opzienbarende hartover- brenging, die in Kaapstad, in het ziekenhuis Groot© Schuur, is uitge voerd. Chirurgisch is een derge lijke transplantatie zeer wel moge lijk; de grote moeilijkheid is of 't overgebrachte hart „aanvaard" wordt door het nieuwe lichaam. Anders gezegd: of de afweer reacties onderdrukt kunnen wor den. De man, op wie de over brenging van liet liart van een verongelukt meisje, is toegepast, verkeert momenteel in 'n bevredi gende toestand. Het is de 55-jarige Louis Wasjkansky. Zijn bloeddruk is nog normaal. Hij ademt met behulp van een zuurstofapparaat. Het is met geen benadering te redacteuren) NEW YORK Zaterdag is de aarts bisschop van New York, Francis kardi naal Spellman, op 78-jarige leeftyd ge storven. Een woordvoerder van het zie kenhuis sprak van een „zeer ernstige hersenaandoening" die voor de kardinaal fataal is geweest. Z(jn gezondheid was de laatste tijd sterk achteruitgegaan. Spell man die om 10.00 plaatselijke tyd ln het ziekenhuis was opgenomen overleed des middags om kwart voor vier. Uit alle delen van de wereld zijn reac ties op zijn overlijden binnengekomen, met name van gouverneur Rockefeller, president Johnson en Oe Thant. Kardi naal Alfrink wydde in een radiouitzen ding enkele woorden aan de nagedachte nis van de overledene. De begrafenis zal donderdag a.s. ln de namiddag plaats hebben. In New York zullen tot die datum op openbare gebou wen alle vlaggen halfstok hangen. Voor levensbeschouwing en verdere by- zonderheden zie pagina 5. Men mag ernaar raden of ze mooi zijn of niet; deze meisjes dragen de nieuwste mode voor de wintersport een gebreid masker. Ze zijn te dragen op de feestjes, die het wintersportseizoen markeren; ze verbergen namelijk de door zon en wind gelooide huid. zeggen, wanneer de transplantatie als gelukt kan worden beschouwd. Het is bijvoorbeeld zeer wel moge lijk, dat het lichaam pas over enige jaren „besluit" het vreemde hart af te stoten. Prof. Van Nieveen (Groningen) is van mening dat de chirurgen in Kaapstad risico's genomen hebben. Dit is ook de mening van prof. Durrer (Amsterdam), die baanbrekend werk beeft verricht ln 't Wilhelroinagasthuis waar een mensen hart buiten het lichaam enige tyd in leven gehoucjen is. Hy meent dat de stand van de wetenschap momenteel nog niet van dien aard ls dat men de afweerreacties in zyn macht heeft „Wij zijn er nooit zeker van dat het hart zal blijven functioneren en zolang dat niet het geval is, zeg lk: niet doen. Het zou volgens my van meer voorzichtigheid hebben getuigd als men met harttrans plantatie zou hebben gewacht. Of het zou zo moeten zijn dat de Zuidafrlkaanse specialisten iets ontdekt hebben, waar van ik niet op de hoogte ben. wy in Nederland werken er ook aan. Toen lk er van hoorde zei ik: binnen vUf tot tien jaar doen wij het....". „Moeilijk Prof. Nauta (Leiden) meent dat zeker een maand nodig is om de afweerreacties van het lichaam van de patiënt af te wachten. „Voor een dergelijke operatie is een ingewikkelde en tijdrovende voor bereiding nodig. Er moet in ieder geval sprake zijn van een bepaalde gelijkheid van weefsel tussen het lichaam en het vreemd» orgaan. Daarvoor is soms be straling nodig. Deze techniek is zeer moeilijk". Sommige hartspecialisten wyzen erop, dat de hartchirurgie hier en daar dreigt uit te groeien tot een prestlgerace, in sommige opzichten vergelijkbaar met de ruimterace. Een dergelijke primeur op dit gebied zou het gevaar met zich brengen dat er risico's genomen worden. Dr. J. J. van Rood, lector ln Leiden, meent dat als de patiënt nog vijf dagen leeft, dit een grote stap voorwaarts is. Na de geslaagde levertransplantatie is de geslaagde harttransplantatie de vol gende stap. Van niertransplantaties slaagt momenteel 60 tot 70 procent. Dr. Van Nieuwenhulzen, hartspecialist in Utrecht vindt het niet verstandig dat het ziekenhuis in Kaapstad zo kort na de transplantatie het nieuws daarover heeft bekendgemaakt. „Men had beter twee tot drie weken kunnen wachten, want die periode heeft men wel nodig om de transplantatie als redelijk ge slaagd te beschouwen. Mocht blijken dat de transplantatie als mislukt moet wor den beschouwd dan kan dat een terug slag hebben op de totale hartchirurgie". Experiment Prof. dr. Snellen (Oegstgeest) noemt de transplantatie „een experiment, dat wij zelf nog niet zouden ondernemen, omdat de tot dusverre bereikte resultaten een dergelijke onderneming nog niet recht vaardigen. Het erin zetten van het ver vangende hart is operatief zeer wel mogelijk. Uit de berichten uit Kaapstad valt op te maken, dat men een hulp- circulatie nodig heeft. Uiteindelijk zal het hart het zelf moeten doen, niet voor een paar dagen, maar voor lange tyd. Over dat uiteindeUjke resultaat ben lk nogal pessimistisch gestemd". Als om te Illustreren dat de operatic een uiterst delicate zaak is, is in Leuven bekendgemaakt, dat het kalf, dat twee maanden met een overgebracht hart ge leefd heeft, vandaag in Leuven ls dood gegaan. Het overlijden was niet zozeer het gevolg van het overgebrachte hart, maar van de geneesmiddelen die nodig waren om het nieuwe hart ln het lichaam te doen „aanslaan", V erkeer songeluk Louis Wasjkansky, op wie in Kaapstad harttransplantatie is toegepast, was een maand geleden met een ernstige hart kwaal in Groote Schuur opgenomen en zyn levenskansen werden vrywel nihil geacht. Men wachtte op een gunstige gelegenheid om een transplantatie te verrichten. Deze kwam toen het stoffe- ïyk overschot van een jonge vrouw (25% Denise Darvall geheten, werd binnen gebracht. zy was het slachtoffer van een verkeersongeluk. Met toestemming van haar vader, die ook zyn vrouw bij het verkeersongeluk verloren had, werd liet Pchaam van het meisje af^koeM, bot hart verwyderd en nog verder gekoeld. Het hart werd overgebracht op Louis Wasjkansky en met diens bloedvaten* stelsel verbonden. Door middel van een zware elektrische schok werd het over gebrachte hart op gang gebracht Ook de nieren van het meisje werden ver wyderd. Eén daarvan is overgebracht op een 10-jarige negerjongen. SPELLETJE KANGOEROE De zogenaamde kangoeroebal ls bezig Engeland, of althans het sport- en spelminncnde deel ervan te veroveren. Het is de bedoeling, dat men erop gaat staan en de bal door middel van kiekte sprongetjes probeert voort te bewegen. DEN HAAG (ANP) De 39-jarige Australiër Reirchold Obdeyn ls gisteravond voor het ministerie van Justitie aan het Plein in Den Haag neergestreken. Hy was in hongerstaking gegaan en hield een sitdown-demonstratie uit protest tegen een gerechteiyke uitspraak, die de Arn hemse rechtbank vorige week deed ln een echtscheidingsprocedure die ztfn Neder landse vrouw heeft aangespannen. Van ochtend was hy echter alweer verdwenen. Met zyn koffer vol documenten en ge stoken in wanne kleren had de heer Ob deyn zich geïnstalleerd tusspn de pilaren by de hoofdingang van het ministerie, met een plaid gewapend tegen de kou. „Ifi dit recht?" riep hij uit, toen hy had verteld, dat hy in Arnhem bij tus senvonnis is veroordeeld tot betaling van f 470,— en de rechtbank zich bevoegd heeft verklaard de echtscheidingsproce dure te behandelen, „Weet u dat ik wel wil scheiden? Maar alleen naar Austra lisch recht. Mijn vrouw weet, dat lk dan wel contact met mijn kinderen kan on derhouden. In Nederland kan dat niet en bovendien duurt het dan jaren en nog eens Jaren voor de echtschelnding een feit ls". Hy vertelde, dat hy donderdag ln Arn hems palels van Justitie na het tussen vonnis de sitdown-actie begon. Tegen slultingstyd wilde hij het palels niet ver laten, maar werd hij door parketwachten naar bulten gesleurd. Hy.kan nog kwaad worden over wat hy noemt het onbehoor- iyk optreden tegen een buitenlander, die meent ln zyn recht te staan. Hy nam contact op met de Australi sche ambassade in ons land, maar daur werd hem duldeiyk gemaukt, dat ea- niets voor hem kon worden gedaan zonder op dracht uit Canberra. Daarom heeft hy ook contact met de regering van Austra lië gezocht. De heer Obdeyn haalde een map uit zyn koffer te voorschijn. HIJ diepte er een bundel papieren uit. Het was een af schrift van een oordeel van een Austra lische recther. Daaruit bleek, dat de Nederlandse rechter volgens de Austru- llschc wet onbevoegd moet worden geacht inzake de echtscheidingsprocedure, omdat Obdeyn Australiër is. „Dat betekent, dat als de schelding doorgaat, lk in Australië toch niet ge scheiden ben. Dat ls vreemd. Ik ben wan hopig". roomboter staven 199 met zuivere amandelspijs niot duur wel heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1