EL FATAH TERRORISEERT ISRAËL Mr. L. E. Pieters ziet weinig verschil tussen boek en plaat Ongebroken door de oorlog: Openlijke steun van Jordanië Dronkeman ramt tegenligger: verpleegster levend verbrand Eerste halfjaar 1967 goed voor bloemen Export viel wat tegen VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 TEL-AVIV „De sporen van de saboteurs leiden oostwaarts over de rivier de Jordaan". Dit is de bijna dagelijks terugkerende zin uit de Israëlische legercommuniqués, waarin melding wordt gemaakt van de aanhoudende golf El-Fatah terrorisme die over Israël gaat. Als gevolg van de hernieuwde activiteiten van de El-Fatah terroristen verkeren de Israëlische soldaten, die dag en nacht in lichte jeeps langs de lange grens met Jordanië patrouilleren, constant in levensgevaar. Ieder moment kunnen zij op een mijn rijden, of zoals het in het hebreeuws heet „Com mandeer halag al mokeesj". activiteiten in de maanden, die aan de grote uitbarsting voorafgingen, de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten naar zijn climax hebben gevoerd. Het waren de activiteiten van de El Fatah op Israëlisch grondgebied, die Israël voedsel gaven om vorig jaar november een grote vergeldingsactie tegen het Jordaanse plaatsje Samoah uit te Ook de pioniers in de Israëlische nederzettingen langs de Jordaanse grens leven onrustig. In juni keerden zij als overwinnaars uit de Sinaï- woestijn of van de Ramat Golan- hoogvlakte in Syrië naar hun kleine kibboetshuisjes terug. Moe gestreden verlangden zij naar rust en veiligheid. Maar alsof Israël in juni niet heeft gewonnen, slapen ze, met het geladen geweer in de hoek van de kamer, Ook al wordt de grenskibboets nog zo goed door de grenspolitie bewaakt, de mogelijkheid bestaat, dat een goed getraind El Fatahcommando aan de aandacht van de bewakers ontsnapt, de nederzetting binnendringt en tijd bommen legt onder een huisje, een kinderslaapplaats, een auto of een fa briek. Slaagt de aanslag dan gromt Israël van verontwaardiging en stijgt de spanning langs de grenzen. Juist op momenten van hoogspanning dringen de saboteurs van de El Fatah, de terroristische organisatie van het Arabisch bevrijdingsfront, Israël bin nen. En ook al zijn de verliezen, die Israël de El Fatah dan toebrengt, zwaar, de golf van terrorisme houdt aan. Evenals voor het uitbreken van de Israëlisch-Arabische oorlog in juni presenteert de El Fatah zich als de gevaarlijke, oncontroleerbare en on grijpbare onruststoker in het Midden- Oosten. Gevaarlijk, omdat de El Fatah de totale vernietiging van Israël als devies voert. Ongerijpbaar en oncon troleerbaar omdat de El Fatah de terroristische organisatie is van de Palestijnse vluchtelingen, die sedert 1948 onder ellendige omstandigheden in vluchtelingenkampen in Syrië, Jordanië en in de Gazastreek wonen. Ongebroken Door deze geografische verspreiding stelt de El Fatah Israël voor moeilijke politieke en militaire problemen, die door de „overwinning van juni" niet zijn opgelost. Als enige van de Ara bische organisaties is de El Fatah ongebroken uit de oorlog van deze zomer te voorschijn gekomen. Dit is des te opvallender, omdat de El Fatah- En weer waren het de El Fatah- activiteiten, die in mei de spanning aan de Israëlisch-Syrische grens opvoerden. Ditmaal vreesde Syrië door Israël voor zijn steunverlening aan de El Fatah te worden aangevallen. Vanaf dat mo ment is de oorlogsdreiging in twee weken tijd tot oorlog uitgegroeid. Uitgangspunt Israël staat op het standpunt dat het land over welks grondgebied de EI Fatahterroristen Israël binnendringen, volledige verantwoordelijkheid voor de El Fatah draagt. Deze duidelijke 'slellingname heeft Israël vor het uit breken van de IsraëlischArabische oorlog herhaalde malen in ernstige verlegenheid gebracht. In januari werd in Moshao Dischan een voetbalveld ondermijnd. Het kwam tot een ontploffing, waarna enkele gewon den moesten worden weggedragen. De Israëlische geheime dienst wist en weet ook nu, dat de El Fatah terroristen in Syrië worden getraind, uitgerust en betaald, maar dat zij via Jordaans grondgebied Israël binnen dringen. Maar de Israëlische geheime dienst wist ook, dat koning Hoessein van Jordanië zich vóór juni krachtig tegen de acties van de El Fatah tegen Israël vanaf zijn grondgebied heeft verzet, omdat hij een Israëlische actie tegen zijn land vreesde. Koning Hoessein, wiens positie voor juni uiterst zwak was in de Arabische wereld en door Egypte en Syrië als een „imperialistische verrader van de Arabische zaak" werd uitgemaakt, be schikte niet over voldoende autoriteit over zijn leger om de El Fatah- activiteiten in Jordanië tegen te gaan. Na de vergeldingsactie tegen Samoah was het duidelijk, dat Israël geen rekening meer zou houden met de moeilijke positie waarin de Jordaanse vorst verkeerde. In Israëls ogen was Jordanië het uitgangspunt van het El Fatahterrorisme en dat is het nu nog, ook al heeft koning Hoessein na de Israëlisch-Arabische oorlog het El Fatahterrorisme als „crimineel" be stempeld. Openlijke steun De incidenten van de laatste weken hebben volgens Israël echter duidelijk bewezen, dat het Jordaanse leger de El Fatahterroristen helpt de Jordaan over te steken en zelfs, indien nood zakelijk, de terugtocht van de terro risten over de rivier de Jordaan met artillerievuur dekt. Juist door deze openlijke steun van het Jordaanse leger aan de El Fatah is de spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens ge stegen. Terwijl de El Fatah erin slaagt de Israëlisch-Jordaanse grens op tem peratuur te houden, zijn de acties van de El Fatah diep in de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan weinig succesvol. De Israëlische po litie ontmantelde in oktober een grote bende El Fatahterroristen in Jeruza lem, nadat een bomaanslag in een grote bioscoop in de stad mislukt was. Sindsdien heeft de El Fatah zich niet 1 meer openlijk in de stad laten gelden. Maar ook in de dorpjes en steden op de westelijke oever van de Jordaan heeft de El Fatah volgens burgemees ter Bandek van Bethlehem weinig werkelijke invloed. Slechts vijf procent i van de Arabische bevolking steunt, volgens de,burgemeester, de El Fatah. In Israëlische legerkringen wordt deze mening gedeeld. „Als de El Fatah op meer stenn van de lokale Arabische bevolking zou kunnen rekenen, dan zouden de terroristen veel dieper I Israël kunnen binnendringen", zei hoge Israëlische officier. „Daarom moet de El Fatah zich wel beperken tot grensterrorisme. Maag ook dat Vit protest tegen bouwbeleid BOZE AANNEMER KOELT WOEDE OP GEMEENTENAREN GENDRINC.EN (A.N.P.) Het aannemersbedrijf J. W. llarmscn N.V. te Ettcn heeft, omdat het geen kans kreeg in te schrijven op een onderhandse aanbesteding in de gemeente Gendringen (waartoe Etten ook behoort), twintig personeelsleden uit die gemeente ontslagen. Directeur J. W. Harmsen deed dit uit protest tegen het bouwbeleid ln die gemeente. Twee jaar geleden nam de heer Harmsen, nadat een andere aannemer in financiële moeilijkheden was geraakt bij de bouw van honderd woningwet woningen in Gendringen en deze bouw al maandenlang had stil gelegen, de afbouw van deze woningen op zich, hetgeen voor hem toen een strop betekende, wat h(j van tevoren wist. Nu is in Gendringen de bouw van een sporthal aanbesteed. De heer Harmsen. die in de gemeente Gendringen woont en best werk gebruiken kan, werd voor deze besteding niet uitgenodigd, wel een aannemer buiten Gendringen. Over deze handelwijze nu is hij zeer ontstemd. „Toen de gemeente ln moeilijk heden zat", aldus zijn commentaar, „kon men mij wel vinden, nu men m(J helpen kan, laat men mij zitten". Uit kwaadheid heeft hij, omdat hü twintig mensen moest ontslaan, personeelsleden gekozen, die in de gemeente Gendringen woon achtig zijn. De fa. J. A. de Waart en Zonen, Stad- i houderslaan 100 Den Haag, houdt op 12, 13 en 14 december een kunstvei ling. Onder de hamer komen schil derijen, aquarellen, tekeningen, meu belen, porselein en andere kunstvoor- werpen. De catalogus vermeldt onder meer de namen van Breitner, Mau- Permeke, Vinckeboons Woi (ADVERTENTIE) Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wriift U eveneens weg met i-y.i.Tiri-l MAXIMUMSTRAF GEËIST Drama ontvlucht om roes uit te slapen in veld HAARLEM (ANP) De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Bredius, heeft tegen de 36-jarige auto monteur G. F. M. V. uit Beverwijk de maximumstraf nl. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen gedurende vUf jaar, geëist wegens het onder invloed veroorzaken van 'n aanrijding in Heems kerk waardoor een 24-jarlge verpleeg ster uit Alkmaar levend verbrandde en haar 26-jarige zuster zware brandwon den opliep. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zondag 10 op maandag 11 september. De zusters hadden een zeiltocht achter de sn waren op weg naar Alkmaar. De 26-jarige mejuffrouw J. van Stwisk zat achter het stuur en naast haar, haar zuster, de 24-jarige D. van Stwisk. Een tegemoetkomende auto, bestuurd door verdachte, kwam onverwacht op haar baan op de rijksweg in Heemskerk. Een frontale botsing volgde, waardoor beide auto's in brand vlogen. Jongens, die de verdachte gevolgd waren, konden de bestuurster uit de auto halen, maar de andere verpleegster kwam in de vlam men om. Verdachte werd ook uit de auto getrokken, mankeerde niet veel, verliet de plaats van het ongeluk en ging in een wortelveldje zijn roes uitslapen. Met be hulp van een politiehond werd de man enkele uren later gevonden. Een bloed proef, vier uur na de ramp genomen, wees een promillage boven 1 aan. Verdachte verklaarde voor de recht bank zich niets van die nacht te kunnen herinneren. Hij veronderstelde 50 glazen bier te hebben gedronken, maar de poli tie, die een aantal caféhouders gehoord had kwam tot een totaal van 31 glazen Als getuige werd een 20-jarige metaal bewerker uit Heemskerk gehoord. Deze had in de late avond van 10 september met drie vrienden de man ontmoet toen hij al dronken moet zijn geweest en po gingen in het werk stelde een café ln Heemskerk te betreden. De caféhouder had echter bezwaren en de jongelui wil den de man het rijden beletten. Nadat hij ze had weggeduwd en gestompt, was hij toch in zijn auto gestapt en naar Cas- tricum gereden. De jongens waren hem gevolgd en bemerkten dat de man daar wel tot een café werd toegelaten. Na af loop stapte verdachte opnieuw in de auto en slingerend reed hij in de richting Heemskerk, waar de frontale botsing volgde. De officier van justitie bracht in her innering dat verdachte geen rijbewijs had, niet verzekerd was, en dat hij kort voor het ongeval betrokken moet zijn geweest bij een botsing tegen een ben zinepomp en zonder te stoppen was doorgereden. De raadsman, mr. F. A. Bijvoet, noem de de zaak 't triestste geval ln zijn lang durige praktijk. Bijzonder triest vond hij het voor de zusters die een prettige zon dag achter de rug hadden en van wie er een plots met de dood kennis maakte. Triest noemde hij het ook voor het gezin van verdachte. Hij pleitte clementie, waarna de rechtbank de uitspraak be paalde op donderdag 14 december. (Van o e correspondent) HAARLEM Zowel de handelaar als de producent zullen Juli en augustus 1967, de maanden waarin als gevolg van de hete zomer de bloemenmarkt Ineen stortte, niet licht vergeten. Dit zei in Haarlem tijdens de Jaarver gadering van de bloemkwekersvakbond L.T.B. in zijn openingsrede de heer J. PRIJSBINDING MOET PRODUKT BESCHERMEN (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Men kan niet zeggen, dat mr. L» E. Pieters, directeur van het bureau van de Nederlandse Vereniging van Gram mofoon Detailhandelaren (NVGD) niet vecht voor zajn standje. Want nog maar net had de minister van Economische Zaken bij beschik king de prijsafspraken in de gram- mofoonplatenhandel onverbindend verklaard, of daags erop ging de NVGD tegen die beschikking in beroep bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. Vredesteinresultaat niet minder dan 1966 DEN HAAG (ANP) De tie en specialisatie binnen de Vrede- steingroep kregen in de loop van 1967 ▼erder gestalte, «o wordt van de N.V. rubberfabriek Vredestein vernomen. Mede hierdoor kon met een wederom afgenomen aantal personeelsleden ln de eerste negen maanden van het Jaar een circa 4 procent grotere omset worden Dit ondanks het feit, dat de conjunc turele ontwikkeling bepaald niet bevor derlijk was voor de verkopen. Het 1e door deze omstandigheden tot dusver re mogelijk geweest de stijging van de kosten op te vangen. De ver wachting is gewettigd, dat de resulta ten over het gehele jaar 1987 niet zullen achterblijven bij die over 1966. Op dit moment zijn de bedrijven in het alge meen behoorlijk van orders voorzien. (In 1966 werd een winst behaald van 1,6 miljoen guldon en 8 procent dividend uitgekeerd). dat de minister in redelijkheid niet tot een afwijzende beslissing op het verzoek van de NVGD om vrijstelling had kun nen komen. „Bij de boekhandel zijn de prijsafspraken gehandhaafd", aldus mr Pieters, „o.a. omdat het boek in het alge meen een culturele waarde heeft. Nu zijn er tussen boeken en platen naar mijn mening heel wat punten vergelijking. Zou de Nederlandse vereni ging tot bevordering van de belangen des boekhandels de boeken niet prijs- gebonden laten, dan zouden heel wat duurdere standaardwerken gedoemd zijn van de markt te verdwijnen, dood eenvoudig, omdat de handel er niet vroeg. Het risico, dat een concurrent zo'n duurder werk een gulden of wat goedkoper zou gaan leveren, betekent dan nog een extra-rem voor menig han delaar om zo'n boek, waarvan de zetsnelheid toch al bedroevend is, i niet af te nemen. Zou in de platenbranche de eindprijs ei-af gaan, zouden de platen dus niet prijs-gebonden zijn, dan is 't zeer wa schijnlijk, dat de handel de serieuze waarachtig niet goedkope platen gaan weigeren, want zo'n plaat heeft een omlooptijd van ongeveer drie jaar Een dergelijke plaat neemt de detail handelaar alleen als hij zeker weet, dat zijn collega van drie traten verder die plaat niet tegen een lagere prijs in de handel mag gooien. Dat heeft bij de boekhandel zeer sterk gespeeld en ik vind dat de situatie in de platenbranche 'in feite daar maar zeer weinig van ver schilt. Voor het al dan niet brengen van platen in de uitverkoop zouden dezelfde criteria van thans gehandhaafd moeten blijven: Platen van het populaire genre moeten een jaar oud zijn en platen van het klassieke repertoire dienen twee jaar oud te zijn om in de uitverkoop op genomen te mogen worden", aldus mr. De platenhandel voelt zich om meer redenen gegriefd. Toen de NVGD de be schikking van de staatssecretaris om trent het onverbindend verklaren van prijsafspraken aanviel en daarin ook het argument gebruikte, dat een grammo foonplaat culturele betekenis heeft, al thans kan hebben, heeft de minister zich daaraan niets gelegen laten liggen. Hetzelfde ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft janzien van het boek het standpunt ingenomen, dat de culturele betekenis sen boek zwaar weegt. Daarom kon voor die branche de prijsafspraken worden gehandhaafd. „Maar wat drom mel"', segt de heer Pieter* _roea vee- wijt de grammofoonplatenindustrie, dat er heel wat rommel aan de markt komt. Soit. Maar dat speelt ook in de boekhan del. En de culturele betekenis van platen van het klassieke repertoire is toch zonder meer duidelijk" Onbeschermd Nog een factor is in dit hele complex van belang, namelijk het feit, dat de platenbranche (zo ook trouwens de boe kenbranche) onbeschermd is. Gelegen heidshandelaren zouden zwaar kunnen profiteren van een prijzenoorlog in de grammol'oonplatenbranche, wat voor de bona fide handel een extra-strop zou be tekenen. Waar het dan heen zou moeten gaan? De heer Pieters heeft hierover heldere ideëen, die hij weloverwogen formuleert. „Niet, zoals in Zweden, waar de verti cale prijsbinding totaal verboden is. Daar mag niet eens een adviesprijs worden gesteld. Hetzelfde produkt van een grote fabriek uit het zuiden van ons land zie je dan ook in iedere winkel anders ge prijsd. Klassieke platen worden daar verkocht in de boekhandel, populaire platen kan men kopen in de drugstores. Dat betekent, dat de handel allerminst selectief te werk gaat. De klant wordt bovendien met heel wat minder zorg om ringd. Het leuke „plaatje luisteren" bij de koop is er niet meer bij. Dat bete kent positief een verarming. Bovendien zie je onder die omstandigheden wel, dat er vaak schijn-kortingen worden ge geven: van 20 gulden voor tien gulden, kun je dan lezen. In werkelijkheid had er dan bijvoorbeeld moeten slaan: van vijftien voor tien gulden. Bij het huidige systeem, waarin de detailhandel een korting krijgt van de platenproducenten van 31,5 pet (waar van dan een half procent wordt ingehou den voor de commissie voor collectieve propaganda voor de grammofoonplaten- handel) varen we echt nog niet op zo'n heel beroerd kompas: de detailhandel niet, die aldus tegen zichzelf beschermd is, en de koper niet, die zich door uiter ste service en deskundigheid weet om- De prijzen ln ons land liggen zeker niet hoger dan in het buitenland. In het algemeen loont het niet platen te impor teren gezien de duurdere transportkos ten enz. Dat wij In Nederland in die si tuatie verkeren is, volgens m(j e&n be wijs te meer, dat de prijsbinding zoals wij die na kennen, niet prijsverhogend heeft gewerkt", Mr. L. E. Pieters ziet veel punten van overeenkomst tussen boek en Mr. Pieters is geporteerd voor 1 Duit se systeem van verticale prijsbinding. „Niet collectief, maar individueel", vult hij aan „Populairder gezegd: de prijs mag je binden als Je hem van tevoren aanmeldt bij het kartel. Dat lijkt me ook in Nederland politiek te verkopen en het is zeker ook haalbaar bij de con sumentenbonden. Tevens heeft de win kelier daardoor een redelijko zekerheid. Bestuur P.v.d.A. DEN HAAG (ANP) Het nieuw ge kozen bestuur van de Partij van de Ar beid heeft gisteren in zijn eerste bijeen komst uit zijn midden het volgende da gelijks bestuur samengesteld: voorzitter J. G. H. Tans; vice-voorzitters H. J. Eij- sink, H M. Franssen en A. van der Louw; secretaris E. R. Wieldraaijer; penningmeester C. G. Baan; internatio naal secretaris P. Dankert, en leden G. Klein, J. Koopman jr., dra. J. M. den U* <fe A, V<aMJn» Minder winst Dagra door grote expansie DIEMEN (ANP) De resultaten in de verstreken periode van het gebroken boekjaar 19671968 van NV Dagra zijn niet onbevredigend geweest, zo heeft het bestuur op de jaarvergadering mee gedeeld. De gehele bedrijfssituatie geeft ech ter geen aanleiding om bij voorbaat te veronderstellen dat dit weer zal uitmon den ln een dividenduitkering. Wat de mo gelijkheden uitkering van dividend ln een verdere toekomst treft werd opge merkt, dat dit jaar begonnen zal wor den met do afschrijving op ontwikke lingskosten. Het bestuur herhaalde dat het Dagraconcern openstaat voor fusie, maar dat het initiatief daarvoor niet van haar zal uitgaan. „Ook zonder fu sie kunnen wil tot bevredigende resulta ten komen. Alleen aal heti dan wat langer duren". De aanzienlijke daling van de winst waardoor het dividend moet worden gepasseerd, werd vooral veroorzaakt door een te grote omzet van Aerosol. Daar de fabriek nog niet klaar was (in januari 1967 werd de fa briek geopend) moest de produktle on der meer geschieden in geïmproviseer de ruimten (tenten) om aan de grote vraag te kunnen voldoen, wat gepaard ging met geforceerde onkosten. Berisping na vliegtuigbotsing DEN HAAG (ANP) De raad voor de luchtvaart hoeft de 43-jarige J. G. A. van der B. uit Twello disciplinair ge straft met het uitspreken van een beris ping omdat deze als bestuurder van een Bportvllegtuig door onvoldoende uit te kijken een botsing heeft veroorzaakt met een ander vliegtuig, ln juni botste Van der B. nabij Hilversum tegen de onder zijde van het andere toestel. Beide vlie gers slaagden erin hun beschadigde toe- •toi WD de stood to setten. Elders, die als voorzitter ls afgetreden en zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Ondanks de domper kan men over het algemeen tevreden zijn over de afzet. In het eerste halfjaar werd namelijk voor een bedarg van 100.338.000 gulden aan snijbloemen en voor 21.259 000 gul den aan planten geëxporteerd. In verge lijking met 1966 betekent het een stijging van respectievelijk 16.695.000 gulden en 961.000 gulden. Do heer Elders wees er echter op zich niet blind te staren op de stijging, omdat volgens hem de uitvoerposltle van bloe men toch nog vrij zwak is. West-Duits- land neemt namelijk een groot deel van de hele export op zich. Spreker pleitte ervoor zich te beraden over de vraag, op welke wijze een ster kere ultvoerpositio kan worden opge bouwd. „Dit is een zaak, die allen, die erbij betrokken zijn, aangaat", aldus de heer Elders. Mede in het kader van do goede afzet en produktle achtte de bonds voorzitter een goede opleiding en vak kundigheid van groot belang. Het laatste ls ook een vereiste bij ver kooppunten, om de aspirant-koper naar behoren te kunnen voorlichten. In dit verband uitte de heer Elders kritiek op de situatie bij de grootwinkel bedrijven, voor wiens personeel geen eisen van vakbekwaamheid gelden. Het bestuur van de bloemenkwekersbond L.T.B. heeft zich daarom tot het Land bouwschap gewend om te verkrijgen, dat de minister van Economische Zaken voorschriften, die tot tegenstellingen leiden, intrekt. De heer Elders, die nog aandacht schohk aan verschillende punten uit het Jaarverslag, deelde voorts mee, dat uit de voorlopige uitkomsten van de meltelllng 1967 1« gebleken, dat na de opheffing van het bloemkwekerijteeltrecht de grasteelt met ongeveer 16 la uitgebreid. Oe rozenteelt steeg met 16 die van anjers met bijna 20 overige snijbloe men gingen met circa 22 vooruit; pot planten met 3 en andere bloemkweke rijgewassen met 12% alles onder glas. De oppervlakte rozen ls nog steeds groter dan die van anjers. Het is Jam mer, dat de chrysanten niet apart wor den opgegeven, die vallen namelijk on der andere bloemen. Drs. Gruyters weg bij Handelsblad AMSTERDAM (ANP) Naar aanlei ding van de beslissing der directie* van de Nederlandse Dagblad Unie, waarvan o.a. Het Algemeen Handelsblad deel uit maakt, en van het Telegraafconcern tot oprichting van een gezamenlijke ven nootschap om te komen tot een tech nische en commerciële samenwerking heeft drs. J. P. A. Gruyters als chef redacteur buitenland bij het Algemeen Handelsblad zijn ontslag genomen. Drs. Gruyteni was, eosla bekend, een van de initiatiefnemer* voor de oprichting van 'fld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9