nK Parfum WW as-rf soiidus-gas a: Zes jaar voor moord op moeder Uitlating jodenstreek' niet tactisch ^jfndd^h s|@iralo Grote loc luistert naar zender Radiografische trein spaart mankracht en rijdt veiliger Cabinecontrole volledig automatisch Groot-Helmond vandaag ter stembus KVP VOOR HET EERST KOPLOPER AF? T.v. verzorgt uitslagen Alleen als huisdier vermomd vrij bewegen in parken Opmerkelijke stellingen in proefschrift VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 aan de man gebracht Ook voor hem zorgvuldig kiezen Als op de toilettafels van alle vrouwen parfums, eau de colognes en nog ette lijke andere in flessen en spuitbussen gevangen geuren staan, dan zoekt de fabrikant naar nieuwe wegen en op die weg staat de man. Een nieuw ob ject om van top tot teen te besprenke len. Waartoe dienen parfums? Uit een enquête waarbij aan de Fran se en Amerikaanse vrouwen gevraagd werd waarom zij zich parfumeerden, bleek dat parfum veel te maken heeft met erotiek. De Franse vrouwen antwoorden op de eerste plaats: om één man te behagen. De Amerikaansen: om mannen te be hagen. Hieruit hoeft men niet te con cluderen dat de Amerikaanse zulk een mannenverslindster moet zijn; het kan ook wezen dat de Franse vrouw spontaner is en naast de eenmaal be geerde man, geen andere meer ziet staan; terwijl de Amerikaanse koeler is en zich niet met huid en haar, met lichaam en zied aan die ene man over- De antwoorden die hierna kwamen hielden alle verband met hetzelfde thema: om verleidelijk te zijn, om mysterieus te zijn, om mijn charme te verhogen, om mijn persoonlijkheid te accentueren. Er is, voor zover bekend, nog geen en quête onder mannen gehouden. Het is de vraag of zij zo eerlijk hun ant woord zouden geven. Geen van de ant woorden „staat" hem, behalve het laat ste: maar hij die zegt zijn persoon lijkheid te willen accentueren, bekent daarmee dat hij zijn persoonlijkheid zo sterk niet vindt. Dat bekent hij nooit! Een verklaring die dicht bij de waarheid kan liggen: om mijn status te verhogen, zal hem evenmin over de lippen komen. Nee, er zal geen enquê te onder de mannen worden gehouden. Intussen komt het ene parfum na het andere voor de man op de markt. Nu het mannentekort dreigt te verande ren in een mannenoverschot zou het antwoord dat wij moeilijk aan hem toe kunnen schrijven, toch het ware antwoord kunnen zijn. Hij kan parfum gaan gebruiken om alle zeilen bij te zetten op zijn veroveringstocht. Bij on ze broeders, de dieren, zijn 't niet zel den de mannetjes die zich kenbaar of attractief maken met geuren, zo goed als weer andere zich mooi maken met kleuren! In dit licht gezien zullen wij onze inzichten moeten veranderen en een geparfumeerde man vooral niet verwijfd meer vinden. Napoleon vafi wié niemand kan denken dat hij verwijfd was, sprong ontzettend royaal om met .eau de cologne.Er moet een aureool van citrus om hem gestaan hebben, want de ouderwetse eau de cologne (voor 90 procent alco hol) geurt in de eerste plaats naar ci trus (citroenachtig), de fijne neus zal er misschien ook een soupoon van la vendel en sandelhout uit halen. Deze drie geuren, die op de achter grond van het geurenakkoord gesteund kunnen worden door andere zeer onge schikte, staan borg voor de ecihte mannelijkheid van een parfum: meer fris dan zoet, meer pittig dan zwoel. Er wordt met dat woord „mannelijk" hard geschermd om de drempelvrees die -de heren, scheidt van het parfum, te overwinnen; dat alle geuren die in steeds groter getale voor hem ont worpen werden alleen maar fris en pittig zijn, zouden wij niet durven be- jweren. „O meneer, (snuf snuf) wat "ruikt u vanmorgen zwoel..." zei de se cretaresse tegen haar baas, een stoere Nederlander, die daags na zijn ver jaardag het „mannelijk parfum", ca deau van zijn vrouw, had gebruikt. De ze man zal zich voor de rest van zijn leven nog liever met chloor parfume- kopen het parfum voor meneer gril. Eerstens zijn ze blij een nieuw soort cadeautje voor hem gevon den te hebben: ten tweede, ze houden zelf van parfum (om de hierboven aan gehaalde redenen). Maar zo zorgvul dig als zij voor zichzelf een parfum kie zen dat bij haar past, even zorgvuldig moeten zij voor hem een geur zien te krijgen, die hoort bij zijn verschijning, zijn aard en zijn werk. DEN BOSCH. (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft zes Jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest tegen de 42-jarige landbouwer S. H. uit Hedel, die op 27 maart jj. zijn moeder om het leven heeft gebracht door haar met het hoofd in een bak met water te drukken. In een uitvoerig verhoor nam de pre sident, mr. Poerink, met verdachte diens levensloop door, die gekenmerkt wordt door een in meer dan 20 jaren gegroeid onlustgevoel dat zich op de fatale datum in maart in een explosie heeft ontladen. Na een verblijf in Buuren vestigde het gezin zich in 1939 in Hedel. De moeder was toen gehuwd met een zekere H. De zoon nam diens naam aan en heeft nooit beter geweten of H. was zijn vader. In 1948 sterft de man en blijkt de zoon alleen met zijn moeder op de afgelegen boerderij achter. De moeder heeft daar het heft in handen en leidt zowel het ge zin als de boerderij, waarbij zij een sterk dominerende figuur is, die haar zoon, als deze 28 jaar is, vier gulden zak geld per week geeft, geld per week geeft, kering krijgt er voor zorgt dat er weer een eind aan komt. Toch blijft de ver houding tussen moeder en zoon goed, hoewel er van een gesprek tussen hen beiden nauwelijks sprake is. In decem ber van het vorige jaar hoort H. toeval lig dat hij een onecht kind is en niet de zoon van de overleden H. Zoals hij al tijd had gedacht. Daarover gaat hij pei- keren, en een keer komt het tot een he vige ruzie met zijn moeder. Toch is er volgens zijn verklaring tot op de dag van de moord bij hem nooit het plan geweest om zijn moeder te do den. Zelfs niet toen hij direct voor het misdrijf nog per bromfiets een tocht door de omgeving heeft gemaakt. Toen hij thuis kwam is die gedachte plotse ling bij hem opgekomen en heeft hij er meteen uitvoering aangegeven. De raadsman, betoogde dat deze man geen schuld heeft, zelfs niet wanneer zijn ontoerekenbaarheid betwijfeld wordt. Hij heeft reflexmatig gehandeld dus zonder het te willen. Hij vroeg de recht bank het advies van de psychiater te volgen, die voor ter beschikking stel ling heeft gepleit. Vonnis van de rechtbank op 14 decern- Doodvonnissen in Rhodesië SALISBURY (Reuter). In de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn gisteren zeven Afrikanen ter dood veroordeeld op beschuldiging van terroristische activiteit. Volgens de tenlastelegging waren de Afrikanen gevangen genomen tijdens een treffen tussen Rhodesische strijdkrachten -en guerrillastrijders in augstus. Zij zouden behoren tot de verboden groeperingen, het Afrikaanse Nationale Congres van Zuid-Afrika en de (Rhodesische) Zim- bab Afrikaanse Volksunie. In Rhodesië zijn nu al negentig Afrikanen ter door' veroordeeld, maar nog geen van hen is terechtgesteld sedert de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring ln november 1965. Directeur h.b.s. in communiqué VENLO (ANP) Nadat de Tweede- Kamerleden mevrouw Van Someren- Downer en Vonhoff minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen had den gevraagd, hoe hij denkt over de op merking van een leraar van de rijks hbs te Venlo tot een Jookse leerling die zijn schrift niet had ingeleverd, dat men zulks in Amsterdam als een jodenstreek zou betitelen, heeft de directeur van de school het volgende communique uitge- De directeur van de rijks hbs te Ven lo betreurt met de betrokken leraar ten zeerste dat diens woorden gericht tot een Joodse leerling aanleiding hebben gegeven tot een verkeerde uitleg van die woorden. Ten overvloede zij mede gedeeld dat de directeur en alle leraren zich distantiëren van elke vorm van des- criminatie. Overigens beschouwen zij het vallen van de gewraakte term als ontactisch omdat daarmee blijkbaar de mogelijkheid is geschapen tot een ten dentieuze uitleg. Tenslotte zij medege deeld dat met samenspraak tussen di recteur, leraar en ouders van de leerling deze zaak door allen als afgedaan wordt beschouwd. Suenens laakt verdachtmaking van theologen BRUSSEL (KNP) Kardinaal Sue nens van Mechelen-Brussel heeft open lijk reprimande uitgedeeld aan de 72-ja- rige kanunnik A. de Coninck in Leuven, omdat deze in een brochure het geloof van een aantal priesters in het aarts bisdom in twijfel had getrokken. Kanunnik De Coninck beschuldigt zijn mede-priesters, dat zij niet orthodox zijn in de leer, met name dat zij de Drieëenheid en de Godheid van Chris tus loochenen. Zijn beschuldiging richt zich voornamelijk tegen seminarie-pro- fessoren. Kardinaal Suenens verwijt de kanunnik, dat hij „eigenmachtig op treedt als H. Officie". Hij deelt mee, dat de seminarieprofessoren gezamen lijk van repliek zullen dienen. Individu ele priesters, die ook aangevallen zijn zullen op eigen gelegenheid antwoorden. (ADVERTENTIE) XXX*xX X X Solidus"lilipuF in chroom 16.75 in goudkleur 17.50 Sotidus "liliput" leer, in pigskin, rood, bruin, groen, zwart 17.50 Solidus "chroom" 18.50 Solidus "exzellent" leer, ■in pigskin, bruin, groen, zwart 19.75 ADVERTENTIE yiX**~ jiXX> "ï>5 met wereldgarantie Rookt koel, droog Spiralo in kop. Zó te vervangen, altijd schone pijp. I Set met extra kop en reserve spiralo's 18.50 pat pend VOOR DE HANDEI-: B. D. LEEFSMA NV, KERKSTR. 25. AMSTERDAM, TEL. I i HANDEL: B. D. V, KERKSTR. 25, AMSTERDAM, TEL. HOENSBROEK (ANP) Het spoor weg- en expeditiebedrijf van de Staats- mijnen-DSM in Hoensbroek heeft als eerste in Europa een radiografische trcinbesturings-installatie in gebruik ge nomen, die kan worden bediend mot een draagbare zender, die een bereik heeft van maximaal 700 meter. Dit systeem (dat in totaal 15.000 gulden heeft gekost) biedt niet alleen een aanzienlijke bespa ring van. mankracht,- maar maakt ook Ir. W. Reinards, chef van het SEB-be- drijf, zei dat het eerste proto-type van de radiografisch bestuurde locomotief jaarlijks een besparing oplevert van 45.000 gulden, omdat bij het rangeren wekelijks drie man minder behoeven te worden ingeschakeld. In Europa zijn meer radiografisch bestuurde locomotieven in gebruik, maar die worden vanuit een vaste post bediend. Zowel de Ned. Spoorwegen als particuliere instellingen hebben grote belangstelling voor het nieuwe systeem. Dank zij de nieuwe installatie kan de machinist ook fungeren als rangeerder. In het verleden is gebleken, dat de com municatie tussen machinist en rangeer der door middel van fluit- en handsigna len overdag of lichtsignalen 's nachts vaak zeer gebrekkig is tengevolge van de grote lengte van de goederentreinen. Het is al enkele malen voorgekomen, dat er ongelukken gebeurden of dat een trein „op hol" sloeg. Nu beide taken door èén persoon worden vervuld, is het rangeren veiliger geworden. De machinist-rangeerder, die zich tij dens het manoeuvreren op de voorste wagon bevindt, bestuurt vandaar uit ra diografisch de locomotief die het ran- geerdeel voortduwt. Hij gebruikt daar bij een draagbare zender van ongeveer drie kilogram. In de cabine van de loco motief zijn een ontvanger en een appa- ratenkast ingebouwd. De ontvanger se lecteert de boodschap en zet deze om in commando's, die ieder hun eigen bood schap in het communicatiespel tussen machinist en locomotief hebben. Er kun nen acht commando's worden gegeven, zoals vooruit en achteruit rijden of rem men. De controles in de cabine koel waterniveau of slippen en doorslaan die de machinist bij handbesturing zelf uit voert verlopen bij de radiografische besturing automatisch. Aan de veilig heidseisen is bij deze besturing veel aandacht besteed. De zender heeft een zogenaamde dodemansknop. de kleine gender. (Van HELMOND Vandaag zijn in Hel mond en de omliggende gebieden, die per 1 januari a.s. geannexeerd worden, bijna 32.000 kiezers naar de stembus ge weest om een gemeenteraad te kiezen voor „groot-Helmond". Zij hadden de keuze uit elf politieke partijen met in totaal 151 kandidaten. De verkiezing krijgt voor Helmond hoogstwaarschijn lijk een historische betekenis. Het ziet er namelijk naar uit, dat de KVP er voor het eerst in haar bestaan niet In zal slagen de absolute meerderheid te behalen. Bij de vorige verkiezing, in ju ni I960, was dit nog juist gelukt. De KVP behaalde toen 15 van de 29 zetels. KVP-lljsttrekker, wethouder A. van Deutekom, denkt vandaag 16 plaatsen ta kunnen reserveren op d« tels, die nu ter beschikking staan. Maar de wens is hier waarschijnlijk de vader van de gedachte. Uit het Veldkamponderzoek, dat in op dracht van de KRO werd verricht, is ge bleken, dat „landelijk" nog 48 procent van de katholieken op de KVP zou stem men als er nu verkiezingen gehouden zouden worden voor de Tweede Kamer, Van de Helmondse bevolking is 94 pro cent katholiek, maar het aantal niet- praktizerenden is bijzonder groot. Het percentage KVP-stemmers zal daarom vermoedelijk lager liggen in Helmond, gezien ook de grote uittocht van KVP'ers, die zich kandidaat gesteld hebben op andere lijsten. Verder heeft het NKV deze keer zijn leden niet gead viseerd op de KVP te stemmen. Drs. Hans Gruyters (D '66) zei ons, dat ook zijn onderzoekingen op een verdere te ruggang duiden van de KVP in Hel mond. De KVP heeft evenwel twee voordelen: een relatief sterke aanhang in de annexatiegebieden en een reële kans op een of meer restzetels. Door dit laatste zal de uiteindelijke zetelver deling voor de KVP gunstiger zijn dan de stemmenverhouding. Ondanks deze voordelen zijn zelfs veel KVP-aanhan- gers ervan overtuigd, dat de abaolut* meerderheid niet wordt behaald. De pessimisten onder hen rekenen slechts op 12 of 13 „directe" zetels. Wethouderszetels Een en ander zal ook gevolgen heb ben voor de wethoudersverkiezing. Ver liest de KVP de absolute meerderheid in de raad, dan staat het vrijwel vast, dat de andere groeperingen haar maar twee van de vier wethoudersfuncties zullen toestaan. Momenteel heeft de KVP drie wethouders en de PvdA een. Tijdens de rumoerige Brandpunt-teach- in, die vorige week vrijdag in Helmond werd gehouden, heeft een spreker van D '66, die kennelijk al vooruit liep op de verwachte overwinning van zijn par tij (mogelijk vijf zetels), al vragen ge steld in die richting. Als wij goed geïn formeerd zijn zullen de Democraten '66, na een goede stembusultslag, ook een wethouderszetel voor zich opeisen. De verkiezing ln Helmond trekt een grote landelijke belangstelling. Sommige zien namelijk in de uitslag van de stem ming, die vanavond voor 9 uur verwacht wordt, een testcase voor de ontwikkelin gen in de landelijke politiek. Het is de vraag of dit Juist Js. Bij een plaatselijke vsrktosiog als in Helmond spelen name lijk factoren mee, zoals persoonlijke belangen en lokale rivaliteiten, die een vergelijking met de landelijke politiek niet goed mogelijk maken. Bovendien dingen vertellen in een televisieuitzen- zing deelnemende partijen geen lande lijke vertegenwoordiging. Onderzoek De Utrechtse socioloog, drs. Marcel van Dam, die weer een verklezlngson- derzoek verricht in opdracht van de Ne derlandse Televisie Stichting, heeft al aangekondigd dat hij met zijn conclusies voorzichtig zal zijn. Als alles volgens plan verloopt, zal hij vanavond tussen half elf en tien over elf van zijn bevin dingen vertellen in een televisioultzen- ding op het tweede net vanal Nieuws poort in Den Haag. Nieuw is de poging van drs. Van Dam om de eventuele aanhang van de chris ten-radicalen te meten. Het zal Interes sant zijn, zijn gegevens te vergelijken met die van het onderzoek, dat de NCRV het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) heeft laten verrichten. De resultaten hiervan zul len bekendgemaakt worden in het tele visieprogramma „Hier en nu", dat om 10 voor half negen begint op het eerst* net. Van dc ruim 100.000 jongens, die Jaar lijks de lagere scholen verlaten, gaat 40 pet. naar dc lagere technische scholen. 30 pet. naar het uitgebreid lager onder wijs cn slechts 20 pet. naar hot VHMO. Van de 40.000 l.t.s.'ers haalt maar drie kwart het einddiploma. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Alleen als huisdier vermomd kan men zich ln Nederland vrijelijk bewegen in parken en plant soenen; Het weigeren van minder gebrui kelijke voornamen bij de geboorleaun- glfte door ambtenaren van de burgerlijke stand demonstreert enig bureaucratisch paternalisme; Op dezelfde gronden waar op mannen worden aangesproken met „meneer", dienen vrouwen te worden aangesproken met „mevrouw"; Het ver zoek om stilte bU de aanvang van open bare groepsmaaltijdcn, waardoor de con- sertie wordt onderbroken cn levensbe schouwelijke verschillen geaccentueerd, is niet meer in overeenstemming met de christelijke opvattingen over communica tie enerzijds en godsdienstigheid ander zijds. Dit zijn vier wat opmerkelijke stellin gen bij en proefschrift over „beroeps begeleidend onderwijs", waarop drs, G L. Th. van der Meer vandaag aan dc rijksuniversiteit te Utrecht promoveert tot doctor in de sociale wetenschappen. In een van zijn voorgaande stellingen pleit dr. Van der Meer voor de ontwkke- ling van nieuwe vormen van beroeps onderwijs om jeugdigen, die na de lagere school niet verder komen, te helpen bij de voorbereiding van hun toekomstig j beroep, Hij verzet zich daarbij tegen dc j huidige bepaling, waarbij 14_jarige wer kende jongens verplicht zijn 8 uur onder wijs of vorming per week te volgen. Zij hebben daarbij de keus tussen oen vor mingsinstituut en een vakopleiding vol gens het leerlingstelsel. Deze vakopleiding is echter in toene mende mate gebaseerd op het bezit van het l.ts.-diploma, dat deze 14-jarigen doorgans niet bezitten. Volgen zij alleen een vormingscursus, dan missen zij de steeds belangrijker wordende beroeps opleiding. Drs. Van der Meer heeft voorts becij ferd, dat rond 40 pet van de 17-Jarige jongens momenteel geen enkel onderwijs ADVERTENTIE Een voorbeeld uit het grote Mossel en Versteege assor timent. DE ENIGE ECHTE HAMMOND Het orgel dat reeds 30 jaar aan de top staat. Beroemd, bekend, ongeëvenaard. Alleenverkoop voor Den Haag, Leiden, Delft en omstreken MOSSEL VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen - Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970*

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7