S)e £aid*ie6oti/ïci/fit MIST VERRASTE VERKEER JAMIN Tientallen auto's schoven op rijksweg 13 op elkaar Bouw: meer loon en korter werken IN '67 GEREKEND OP 500 Spoorwegen stoten komende jaren 1000 man per jaar af Eenvoudiger exploitatie GERO CASSETTES v. d. WATER Scheep- en luchtvaart stil gelegd Mensen tijdig uit huizen AARDBEVING EISTE NEGENTIEN DODEN Ook Henny W. gaat studeren N1 Frans plan voor Britse toetreding tot E.E.G. Dak en muur weggerukt bij ontploffing Metaal wil 3,4 percent PAPENGRACHT 32-LEIDEN TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFD. 20826 - GIRO 10.30.03 Dir. J. F. J. M. Koens - Hoofdred. L. C. J. Roozen ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 0.98; p. mnd. 4.20; p. kwart. 12.55; fr. p. post 15.40 ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.— KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN iETS HOGERE TEMPERATUREN Vooral aanvankelijk nog zwaarbewolkt Plaatselijk mist en mogelijk wat motregen, maar morgen hier en daar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, ruimend naar richtingen tussen west en noord. In het algemeen Iets hogere temperaturen. 59e jaargang, no. 17.310 (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen houden er rekening mee, dat de personeelssterkte ook in 1968 en 1969 met minstens ongeveer 1000 man per jaar zal verminderen. Tot november van dit jaar bedroeg de perso neelsvermindering al ruim 1000 man, terwijl voor het hele jaar 1967 maar gerekend was met een vermindering van ongeveer 500 man. Dit zijn cijfers, die de president-direc teur van de N.S., ir. J. Lohman, maandag j.l. op de strikt besloten vergadering van N.S.-topfunctionarissen bekend heeft ge maakt en die nu via het personeelsblad ook onder de ogen van de overige 27.000 N.S.'ers zijn gekomen. Zoals gemeld streeft de N.S. met het oog op de sombere financiële positie naar een versnelling van het natuurlijke ver loop. Ook wordt gedacht aan een wacht geldregeling. De versnelde afvloeiing dit jaar kan het verlies over 1967 mogelijk nog binnen de geraamde 140 miljoen gulden houden. Als de daling van de ontvangsten door gaat, zullen de investeringen in het ge- SER-advies over prijsinformatie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De commissie voor consumcntenaangelegenheden van de So ciaal-economische Raad heeft de minis ter van Economische Zaken geadviseerd, zeer voorzichtig te beginnen met het verstrekken van prijsinformaties aan de consumenten. Zij heeft er een systeem voor ontwikkeld, dat jaarlijks ongeveer een ton gaat kosten. Tc betalen door de overheid. Over twee a drie ar moet worden bekeken, of het systeem goed Onder prijsinformatie wordt verstaan het verstrekken van gegevens naast de prijs die zonder onderzoek en con trole voldoende zekerheid bieden, dat zij betrouwbaar en vergelijkbaar zijn. Dit geldt dus voor artikelen, waarvoor nog geen informatieve etikettering of verge lijkend warenonderzoek plaats vindt. In die gevallen vindt namelijk wel onder zoek en controle plaats. De prijsinforma tie over relevante hoedanigheden, ge bruikseigenschappen en kwaliteitsaspec ten van de artikelsoort en bij artikelen, waarvan de diverse merken en typen grote verschillen in eigenschappen en hoedanigheden vertonen, bovendien zo veel mogelijk gegevens per merk resp. per type omvatten. De prijsinformatie moet volgens het advies tot stand komen in overleg tussen de consumentenorga nisaties, voorlichtingsinstanties en het bedrijfsleven. Zij berust op vrijwillige medewerking van de betrokkenen. Geen zaal voor onderwijsprotest DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Ka merlid Masman (PvdA) heeft de minis ter van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd of het waar ls, dat het colle ge van curatoren van de rijksuniversi teit te Groningen afwijzend heeft be schikt op een verzoek zaalruimte ter be schikking te stellen voor het houden van een bijeenkomst in het kader van een solidariteitsdag voor Spaanse, Portugese en Griekse studenten. De heer Masman wil, zo dit het geval is, de redenen van deze afwijzing ver nemen. Hij vraagt tevens of minister Veringa bereid is als zijn oordeel uit te spreken, dat het juist moet worden ge acht, dat studenten tegen wetenschap pelijke onvrijheid protesteren en daar toe dan ook vanwege de universiteit zaal ruimte ter beschikking krijgen. ADVERTENTIE im| roomboter staven 199 met zuivere amandelspijs niet duur wel heerlijk Foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstraat 102 IADVERTENTIE Voor JUWELIER-HORLOGER Haarlemmerstraat 181 drang komen, aldus ir. Lohman. De meest rigoreuze manier van kostenbe- perking zou zijn het afstoten van verlies gevende activiteiten. Maar sluiting van alle onrendabele lijnen zou volgens de heer Lohman een proces zijn, waarbij niet meer dan een rompspoorwegnet zou overblijven, met geringe bedrijfsecono mische levensvatbaarheid. Vereenvoudigde exploitatiemethoden (beveiliging, centrale verkeersleiding, kaartverkoop via automaten of in de trein) zullen volgens de N.S.-directie op grote schaal moeten worden toegepast als middel tot kostenbesparing. Er is ook een „activiteitenonderzoek" op het hoofdgebouw gaande. De eerste resultaten wijzen er volgens ir. Lohman op, dat ook hier nog aanzienlijke bespa ringen aan mankracht mogelijk zijn. Dodencijfer in Portugal: 457 LISSABON (AP) Het dodencijfer van de overstromingen die centraal Por tugal dit weekeinde troffen, is gestegen tot 457. Hulp blijft binnenkomen van buitenlandse liefdadige instellingen, ter wijl ook verschillende buitenlandse am bassades in Lissabon kleren, dekens, schoenen en dergelijk bijdragen. Achter dit masker verbergt zich de 2lrjarige Reeta Faria uit India, de vroegere Miss World. Zij heeft haar medische studie hervat en werkt praktisch in het King College ziekenhuis te Londen. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Gladheid en mist heb ben gisteravond het verkeer in nagenoeg het gehele land danig parten gespeeld. De mist kwam zo snel op, dat velen er door werden overvallen- Uit het gehele land kwamen berichten over ketting, botsingen. Voor zover bekend heeft de mist gisteravond geen dodelijke slacht offers geëist. Wel werden verschillende personen gewond. Zowel op de Nieuwe Waterweg als op het Noordzeekanaal kwam de scheepvaart nagenoeg stil te liggen. Het zicht was vaak niet meer dan 10 tot 25 meter. De grootste kettingbotsing deed zich voor op rijksweg 13 onder de gemeente Delft, waar op een gegeven moment tientallen auto's op elkaar schoven. In totaal 32 auto's moesten worden wegge sleept. Vijf personen werden hier min of meer ernstig gewond. In eerste in stantie waren bij de botsing 20 auto's betrokken, maar aangezien het zicht op dat moment niet meer dan 10 meter be droeg, werd de ineengedrukte file steeds groter. Vele auto's konden de opeenho ping van staal omzeilen ten koste van lichte schade. Het verkeer werd tijdelijk via rijksweg 12 en Zoetermeer omgeleid. Een 61-jarige inwoner van Geersdijk reed gistermiddag in de dichte mist tüs- sen Rilland Bath en Krabbendijke met zijn auto dwars door de gesloten boom van een half-automatisch beveiligde spoorwegovergang. Hij miste op een haartje na de sneltrein Roosendaal-Vlis- singen. De trein kreeg 27 minuten ver traging door deze bijna-botsing. Kettingbotsingen deden zich ook voor op rijksweg 2 tussen Amsterdam en Utrecht. Hierbij werd een persoon licht gewond. Grote vertragingen ontstonden voor het grensverkeer BelgiëNederland, om dat zich kettingbotsingen hadden voor gedaan bij Wuustwezel. Een chauffeur van de B.B A. zei: „Het leek er wel een kerkhof, het ene wrak na het andere". Schiphol was vanaf half tien gister avond gesloten. Na kwart over tien ver. trokken nog twee toestellen, maar daar na hield alle luchtverkeer op. Staats secretaris Keijzer van Verkeer en Wa terstaat, die vanmorgen naar Parijs ver trok, moest zijn vertrek vanaf Schiphol twee uur uitstellen vanwege de slechte weersomstandigheden boven Frankrijk. Hoofdstad komt 100 min te kort AMSTERDAM (ANP) De ontwerp begroting van Amsterdam voor 1968 vertoont een tekort van 94.100.000 gul den, welk bedrag ongetwijfeld de hon derdmiljoen zal overschrijden, daar de loonsverhoging van 1968 een nog on bekende factor niet in het ontwerp is opgenomen. Dit tekort is 9,4 procent van 't totaal der begroting (998.000.000 gulden) of 108 gulden per de hoofdstad. Zoals in iedere tak van sport lopen ook de zaken bij de bobsleeërs niet altijd op rolletjes. De Duitse bobsleeërs voor de Olympische Winterspelen van 1968 in Orenoble tobben bijvoorbeeld nog met een gebrek aan sneeuw. De training moet ech ter doorgang vinden, onder alle omstandigheden. De Europese kampioenen Christa Schmuck en Leonhard Nagenrauft(zie foto) hebben er iets op gevonden. Onder hun sleden hebben zij wieltjes aangebracht, waardoor zij ook op een „droge baan" kunnen oefenen. (ADVERTENTIE) BELGRADO (Reuter-AP) De zware aardbeving, die in het grensgebied van Joego-Slavië, Albanië en Griekenland heeft gewoed, heeft voorzover op dit moment bekend negentien doden, vele honderden gewonden en meer dan tienduizend daklozen veroorzaakt. Zwaargetroffen gebieden zijn het verwoeste Macedonische stadje Debar en de Albanese dorpen Dibra en Libraid. De beving had gisterochtend plaats. De dertigste november ls in Joego-Slavië een feestdag, zodat winkels en kantoren waren gesloten. Een groot geluk was, dat vóór de eigenlijke schokken kwam, de aarde hevig begon te trillen, zodat de meeste mensen de tijd hadden hun huizen uit te vluchten. Dit heeft het aantal slachtoffers zeer beperkt. Onder de acht doden In Debar zijn zeven kinderen. Hulp stroomde onmiddellijk van alle kanten toe, ondanks de goeddeels onbegaanbare wegen en de stromende regen. Reusachtige tentenkampen zijn ingelicht om de daklozen onderdak te bieden. In de afgelopen nacht deden zich nog enkele schokken voor, die geen slachtoffers meer hebben geëist. Weer arrestatie in Berghemse roofmoordzaak heelt K. M. uit St. Willebrord in kerde bewaring gesteld. HIJ word! daag voor de officier van justitie g Verdachte M., een goede bekende van de politie, verleende onderdak aan de twee verdachten van de op 10 septem ber gepleegde roofmoord op weduwe C. Gijsber6-Hoefnagels in Berghem bij Oss. Zij overnachtten in het huis van M. De volgende dag werden zij in Antwerpen gearresteerd. Volgens M. zouden zij te gen hem gezegd hebben dat ze wegens een diefstal door de politie achterna werden gezeten. Ministerie bevestigt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Henny W., samen niet de gebroeders Boudewijn en Ewout H. in april 1963 veroordeeld In verband niet de „Baarnse moordzaak", wordt- In de gelegenheid gesteld aan een universi teit te studeren in een door hein ge wenste studierichting, zo heeft het ministerie van Justitie vandaag beves tigd, nadat w(j hiervan reeds op 18 okto ber melding hebben gemaakt. Wat de gevangenisstraf waartoe Hen ny W. is veroordeeld betreft deelt het ministerie imee, dat WJ in de nabije toe komst in aanmerking kan komen voor voorwaardelijke invrijheidstelling. Op dat moment Igaat de tenuitvoerlegging van de terbeschikkingstelling in. Reke ning (houdend met alle omstandigheden acht de minister het verantwoord thans de voorbereiding ter hand te nemen van een eveneens voorwaardelijk ontslag uit de terbeschikkingstelling, Henny W., die zoals bekend In de af gelopen zomer het diploma hbs-b heeft gehaald, zal voorlopig aan de universi teit een verlicht en aan de omstandig heden aangepast studdleprogramma vol gen. waartoe de minister van Justitie de nodige maatregelen heeft getroffen. Zo verrukt en vertederd deze dames op een modeshow in Londen waren, toen de dertien maanden oude Marita een turquoise speelpak kwam laten zien, zo verbaasd was Marita over de belangstelling, die zij ondervond. STRATSBURG (ANP) De Franse gaullistische afgevaardigde Jean de Llp- kowski heeft in het Europees parlement in Straatsburg de weg aangeduid volgens welke Groot-Brittannië lid van de Euro pese gemeenschappen kan worden. H(i legde daartoe een plan op tafel met de volgende hoofdlijnen: De Zes moeten de Britten onmiddellijk helpen met het herstel van hun beta lingsbalans door een handelsakkoord met Engeland te sluiten. Zo'n handelsakkoord zal Groot-Brittannlë in staat stellen zijn Industrieprodukten op de Europese markt af te zetten. Tegelijkertijd dient er een handels akkoord te komen voor landbouwproduk- ten, waarbij Groot-Brittannië verplicht wordt in steeds grotere mate deze pro- dukten uit de E.E.G. te betrekken. Dit levert het voordeel op, dat Engeland zijn landbouwbeleid geleidelijk kan harmo niseren met dat van de gemeenschappe lijke markt. Frankrijk, aldus Lipkowski, ls van mening dat premier Wilsons aanbod voor een technologische gemeenschap onver wijld onderzocht moet worden. Zo'n tech nologische gemeenschap kan uitgroeien tot een Industriële gemeenschappelijk* DINTELOORD (ANP) Bij een ont ploffing in de machinekamer van een groendrogerij werd gistermiddag zowel het dak als een dikke muor van bet be drijf weggedrukt. Direct na de ontploffing ontstond er een begin van brand. De eigenaar van het bedrijf, de heer Janso (55) en de machinist, de 22-jarige P. Brocades, lie pen ernstige brandwonden op. Zij ver keren niet in levensgevaar, Ondanks zijn verwondingen zag de heer Janse kans de brandinstallatie in te schake len. De brandweer nam later de blus- C.A.O.-ONDERHANDELINGEN Massa's bloemen bedekten gisteren de zes kisten met de stoffelRkc resten van mei Aartswoud ter aarde werden besteld. Zij kwamen dinsdag om het leven toen hun andero kinderen was ook een groot deel vi rouw Schaafsma (47) en v(Jf van haar kinderen (24, 17, 13. 4 en 3 jaar), die In huis door brand werd verwoest. Samen met vader Schaafsma en zijn twaalf n de burgerij op het kerkhof aanweslg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meer loon, korter wer ken en langer vakantie. Dat zijn drie voorstellen, die de centrale commissie bouwnijverheid op tafel wil brengen bij de komende onderhandelingen voor de vernieuwing van de bouw-c.a.o. De voorstellcn moeten nog worden bespro ken door de ledenvergaderingen van de drie bonden. De centrale commissie staat op het standpunt, dat in de bouw moet worden gestreefd naar een loonsverhoging, die de te verwachten stijging van de kosten van levensonderhoud duidelijk overtreft, Met het oog op de onzekere economi sche situatie acht de commissie het ge wenst, een klein gedeelte van de loons verhoging te verwezenlijken ln nlet-con- tante vorm (investeringsloon en verbete ring pensioenregelingen). Ten inzien van cfe arbeidstijd meent de commissie, dat de achterstand niet alleen moet worden weggewerkt, maar dat de arbeidsdag nog verder dient te worden ingekort. Als argumenten voert de commissie aan de zwaarte van het werk, de vaak lange reistijden en de huidige werkgelegenheidssituatie. De ar- beidslijdverkórtlng zal moeten worden gecompenseerd door een overeenkomsti ge verhoging van de uurlonen. De com missie stelt verder voor, het aantal va kantiedagen voor alle werknemers met een uit te breiden. Het minimumloon in de bouw dient per 1 maart met hetzelf de' percentage te worden opgetrokken als de cao-lonen. Ook ln de metaalindustrie ls in begin sel overeenstemming bereikt over de nieuwe cao. Rekening houdend mat de kosten, die verbonden zijn aan de werk tijdverkorting tot 43-j't uur, die per 1 juli is ingegaan en mol enkele herzienin gen in de sociale verzekering, ia de ver- hoging vun de loon- en salarisschalen met Ingang van 1 januari vastgesteld op 3.4 procent. Nixons dochter verloofd met kleinzoon van Eisenhower PORTLAND (Reuter). Richard Nixon, die vlce-prealdent van de V.8. Is geweest, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zijn achttienjarige dochter Julie zich verloofd heeft met do negen tienjarige David Elsenhower, een klein zoon van dc voormalige president Er U nog geen datum vastgesteld voor het huwelijk. Davld ls de zoon van luitenant- kolonel John Eisenhower, die Inmiddels da militaire dienst heeft verlaten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1