mening UW Internationals vriendelijker Even uitblazen PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 27 NOVEMBER. 1M; BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 27 nov. (ANP) Beursplein 5 heeft vandaag de nieuwe beursweek bij de opening ingezet met lichte koersverbeteringen voor de inter nationale waarden t.o.v. het voorgaande slotniveau. De stemming was vriende. iijker doch de handel zeer kalm. Philips zette in op 116.30 (115.50), Unilever deed met een eerste verhandeling 107.40 (107.10) en Kon. Olie 145.70 (145.40). AKU ging 30 cent omhoog tot 60.90. Hoog ovens werd iets hoger- geadviseerd op 110. Het publiek toonde enige belang stelling voor de internationale waarden. De markt in Amsterdam werd goed ge steund door de hogere slotkoersen van vrijdag in Wall Street, nadat de markt aldaar eerst lagere koersen had te zien gegeven. Van de Nederlandse fondsen «teeg Kon. Olie in New York een halve dollar, KLM ging er ruim twee dollar omhoog. Dit bracht in Amsterdam een hogere advieskoers voor het aandeel KLM. Gebeurtenissen die van invloed hadden kunnen zijn voor de stemming vandaag in Amsterdam kwamen er in het week einde niet voor. De internationale spe culatie door aankopen op grote schaal van goud is sterk afgenomen. President Johnson heeft de speculanten duidelijk laten weten, dat de dollar niet zal deva lueren, ondanks de grote goudaankopen. De koers van de dollar was vandaag Iets hoger. Van de scheepvaartwaarden ging Van Ommeren 3 punten omhoog tot 165. De overige aandelen in deze sector moesten zich met koersverliezen tevreden stellen. Van de cultures daalde HVA 2 punten tot 112%, terwijl Amsterdam Rubber bij na een punt moest prijsgeven op 58%. In de staatsfondsenhoek waren de ho gere leningen goed gedisponeerd, de la gere merendeels iets gemakkelijker. Ook in deze sector verliep de handel zeer rustig. Ned. katechismus afgewezen door V.S.-episcopaat WASHINGTON, (K.N P I»e Ameri kaanse blsschoppcmconferenlie heeft ver klaard, dat z(j de „eontrovcrsele Neder landse katechismus" niet kan aanbevelen voor het godsdienstonderwijs. De bisschoppenconferentie die ruim 230 bisschoppen telt. gaf geen motivering van haar besluit. Het is echter bekend, dat verschillende bisschoppen warme voor standers zijn van de Nederlandse kate chismus. In welingelichte katholieke krin gen meent men. dat de Amerikaanse bis schoppenconferentie niet eerder een aan beveling durft te geven voordat de inter nationale commissie van kardinalen de door het Nederlands episcopaal voorge stelde verduidelijkingen heeft goedge keurd. Universitair nieuws LEIDEN Aan de Leldse universiteit is benoemd tot gewoon lector ln de medische microbiologie dr. J. Versteeg, thans weten schappelijk hoofdmedewerker van de afd. mdlsche microbiologie van de universiteit. Dr. Versteeg behaalde aan de Leldse unlver- blologle van de Leidse universtlteit. Drie Jaar later werd hij als loboratorlumarts-Bac- terloloog ingeschreven in het specialisten- register. In 1959 promoveerde dr. Versteeg op een proefschrift getiteld: Differentiatie van virussen op grond van het cytopatho- gene effect van celcuitures. studentenfacult n over de politieke constellatie In G and. Op deze avond Is een forum a: net zowel voor- als tegenstanders 1 nllltalre regime. Het bestaat uit me r. F. Schouwenaar-Franssen (lid le WD), de heer Ch. Chiotakls. m rlaal front. De teach-ln zal worden geleld door de heer J. van Tljn. ROTTERDAM Geslaagd voor kand. econ. leijl, Oegstgeest; kand. reehtsgel.: C. Bittere pil? Ais leek waag ik hel niet mij te men gen in het gesprek dal de zenuwarts M. Nevejan blijkbaar wil beginnen met zijn collega dr. A. A. A. Terruwe (zie de krant van 24 november), maar wel kan ik constateren dat de geleerden het niet eens zijn. Wel durf ik op te merken dat de mens in zijn hart heeft meegekre gen een zuiver gevoel voor wat zedelijk goed en kwaad is, en dit gevoel zegt mij dat dr. Terruwe gelijk heeft in haar afwijzing van voorbehoedmiddelen. Zij staat hiermede aan de zijde van het kerkelijk leergezag. In de pastorale constitutie „Gaudium et spes" van het tweede Vaticaans concilie wordt in arti kel 31 gezegd dat het niet geoorloofd is „bij de geboortenregeling wegen te be wandelen, die het leergezag bij de ver klaring van de goddelijke wet afkeurt". In een voetnoot hierbij verwijst Paus Paulus VI uitdrukkelijk onder andere waar de encycliek ..Casti connubii", die over het verwerpelijke van de toen, in 1930, bekende voorbehoedmiddelen niet de minste twijfel laat. Wie tracht zich hieraan te houden zal ondervinden dat deze leer geen „bittere pil" is. Integendeel. J. H. M. V ietnam Ik was blij met de brief van v. d. E. Het is 'n waagstuk om Iets te zeggen ten voordele van Amerika. De kreet „stop zetten van bombardementen op Hanoi" wil er wel in bij het volk. Maar hebben dezelfde heren ook ge vraagd de bombardementen op Duits land stop te zetten gedurende de oorlog? Toen was het om Hitler te stoppen: nu is het om China te stoppen. Het gaat hier niet om Noord- en Zuid- Vletnam of China. De communisten maken er geen geheim van geheel Azië te willen veroveren. J. H. Bezorgdheid bij onderwijzers in tuinbouwsector AMERSFOORT De sectie land- en lulnbouwondcrwi.js van de algemene bond van onderwijzend personeel heeft znterdagmiddag op de in Amersfoort gehouden jaarvergadering haar ernstige bezorgdheid uilgesproken over de exploi tatie van lagere land- en tuinbouwscho len door zogenaamde standorganisa ties. de organisaties van werkgevers in de land- en tuinbouw. Voorzitter P. A. van Zorgt- noemde deze beheervorm zonder meer schadelijk voor de ontwikkeling van het onderwijs en voor de leerkrachten. Naar de me ning van de voorzitter biedt het aan een stichting opgedragen beheer een heel wat grotere rechtszekerheid voor het personeel. „De huidige beheervorm is een ramp voor het onderwijs", aldus de heer Van Zorge. De sectie land- en tuinbouwonderwijs maakt zich eveneens zorgen omtrent de sanering van lagere land- en tuinbouwscholen, waarbij de leerkrachten vaak tot het laatste mo ment in het ongewisse worden gelaten. ,,Er doen zich bij het land- en tuinbouw onderwijs nog toestanden voor die bij andere vormen van onderwijs ondenk baar zijn", zei de heer Van Zorge. Het sectiebestuur, daartoe aangespoord dooi de leden, zal bij het ministerie aandrin gen op inspraak van de leerkrachten in het saneringsbeleid. Branco Zebec trainer van Bayern München MÜNCHEN. Bayern München heeft een opvolger gevonden voor trainer Tschik Cajkovski, die de club aan het eind van het seizoen verlaat. De nieuwe man is ook een Zuidslavische oud-international, namelijk Branco Zebec, die vroeger bij Alemannia Aken heeft gespeeld en die nu nog trainer ls bij Dinamo Zagreb. Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh MEVROUW Ook de. jeugd kent generaties /E is vier jaarhet kind, ze heeft een grote broer. De tijd wervelt zo om ons heen. dat de generaties elkaar steeds sneller lijken op te volgen. Het verschil in aard en opvattingen tussen ouders en kinderen lijkt vaak verder te reiken, dan die ene generatie, die hen volgens het trouwboekje in vakjes verdeelt. De jongste van vier ademt dezelfde levenssfeer als de anderen. Zij is een van hen in het ritmisch geschok van haar kinderlijfje op klanken van de pop-muziek, die voor onze oudere lede maten totaal geen houvast biedt. Zij is eveneens een van hen in de termino logie van de jeugd met vaart, met ideeën en eigen meningen, een jeugd vol welvaart «bacillen waarbij zij .zich kiplekker voelt, en die ons mateloos irriteren. Poppenwagentje kapot f „Moeten we maar een nieuwe kopen, hef' Een broer die haar reep (van de televisieweet u wel) dreigt op te eten f „Ga weg, jij bent knettergevolgd door de hele tekst met toonschommelingen van de advertentiespot. Zij begroet haar vader met „hai pap", en oordeelt over het nieuwe jurkje: „Vinnik hip", geheel in de stijl der groten. J.J AAR op het terrein van geloof en li godsdienst is daar opeens de kort sluiting, een generatie verschil in reli gieus denken. De broer ruimt zijn kast op en vindt een eigen getimmerd kruisje, zomaar twee houten plankjes over el kaar, met schroef en moer erdoor en haakje er aan. „Wa's dat?" Hij draait zijn eerste doe-het-zelfprodukt even rond en werpt zich dan op het kinder zieltje, zoals vroeger de bijna A.O.W.- zuster op de kleuterschool hem tot goed Christen trachtte te vormen. Met alle nadrukkelijk opvoedende, zalvend neder- buigende registers open orgélt hij: ,fDat is een kruis, het kruis van Onze Lieve Heertje. Dat is erg hoor, aan een kruis hangen, maar Onze Lieve Heertje deed i. Lief het" Hij kijkt haar zo bezwerend aan dat ze zijn preek xoél moet beamen: „Ja, lief". Beneden in de kamer zit oma, „Kijk is oma, een kruis van een lieve heersbeestje". Oma is een goed pedagoge, zij lacht niet. Oma heeft bovendien de vernieuwingen in de Kerk goed kunnen volgen. ,JZe heeft hst een beetje verkeerd begrepen, dat kruis is niet van een lieve heersbeestje, van de Zoon van God". „Weet ji Winststijging van 5 pet. bij Scholten-Honig AMERSFOORT (ANP) Vooruitlo pend op het in januari 1968 verschijnen de jaarverslag, deelt de raad van be stuur van koninklijke Scholten-Honig N.V. mede dat in het afgelopen boek jaar 1966-1967 de omzet alsook de winst na belasting zijn toegenomen met ruim 5 procent (in 1965-1966 bedroeg de ge consolideerde omzet 353,8 miljoen gul den en de nettowinst 11.66 miljoen gul- Hoewel de gevolgen van de devalua tie van het pond sterling op dit moment nog rjiet zijn te overzien, werden de re sultaten over het in september 1967 aan gevangen boekjaar met vertrouwen tege moet gezien. Geen hervatting van dividend hij Ten Gate ALMELO (ANP) De directie van de koninklijke textielfabrieken Nijver- dal-Ten Cate N.V., deelt mee. dat een vergelijking van de eerste tien maanden 1967 met de overeenkomstige periode van het vorige jaar de volgende resul taten opleverde. De produktie is gelijk gebleven. De afleveringen zijn enigszins gedaald. De orderportefeuille is mor teel beter gevuld dan in november De kosten van lonen en salarissen zijn ook dit jaar per arbeidsplaats aanmer kelijk gestegen. Volledige compensatie hiervoor were niet verkregen. Wel is door verdere ra tionalisering van de produktie de pro- duktiviteit gestegen, waardoor men ver wacht, dat de nadelige invloeden vat de kostenstijgingen enigermate binnen de perken kunnen worden gehouden. Voor zover de scherpe concurrentie in de be drijftak zulks toelaat, zullen in bepaal de sectoren prijsverhogingen tot stand oeten worden gebracht. Voor zover de resultaten van het lo pende boekjaar thans overzien kunnen worden verwacht de directie dat de af schrijvingen geheel of nagenoeg geheel zullen worden verdiend, doch dat een hervatting van een dividendbetaling in 1968 niet mogelijk zal zijn. 1297 „Nu kan Ik m(Jn rechtmatige bezit mooi laten afpalen", grinnikte Gozewijn en hy liet weinig tyd verloren gaan. Hij schakelde de landmeetkundige dienst van de voortvarende gemeente RJjkhuyzen in en ging aan de sl&g. Hty nam persoonlijk de leiding ln handen en omdat hy over een oude plattegrond beschikte, ging dat allemaal erg gemakkelijk. Hij beschikte nu immers over een vaat punt om te starten de vervallen slotbrug van de voormalige havezate Uylenborgh. Zo zien wy hem hier trots en zelfverzekerd bezig, daarby geholpen door Hendrik-Jan Hoedjes, die het fynere rekenwerk opknapte, en Cornelia Pet, die de roodwitte Btokjes uiterst bekwaam hanteerde Maar een eindje verder in het bos zat de voortrekker Loetje Saloe. Een gezellig kampvuurtje flakkerde voor zyn tent en omdat kamperende voortrekkers geen ongewone verschynselen zyn in de bossen, werd er dus niet veel aandacht geschonken aan deze sportieve natuurliefhebber. En had men dat nu maar wél gedaan, dan had wellicht kunnen zien, dat Loetje een veldkyker hanteerde, waarmee hij minder naar de wonderen van de natuur speurde dan naar Gozewyn. Zo kwam het, dat voortrekker Loetje de argeloze boekhandelaar op een gegeven moment blij zag rondspringen bij de resten van de slotbrug. „Hoeraa Jijichte Gozewijn. „De schat ligt OP MIJN TERREIN SUSKE EN WISKEs DE ZEVEN SNAREN REGEN of geen REGEN DE BILT. Langs de westflank van een hogedrukgebied boven Rusland, werd zaterdag met zuidelijke winden lucht naar ons land gevoerd, die in de onderste lagen zeer vochtig was. In deze lucht kwam veel laaghangende bewolking met wat motregen en plaatselijk mist voor. De middag- temperaturen werden, niet hoger dan omstreeks twee graden. Gis teren in de loop van de dag drong warmere lucht ons land binnen, vergezeld van regen, terwijl de K.N.M.l. DEELT MEDE: beWOlkl Veel wind naar noordwest ruimde. De m i dda g t e mperature n va rieerden van acht graden aan de kust tot vijf graden in het binnenland. In middels breidde een rug van hogedrnk. die voor enkele opkla ringen zorgt, zich in oostelijks richting over onze omgeving uit. Een frontdat de voorste be grenzing van vochtiger lucht vormt, lag echter vanmorgen boven de Britse eilanden en trekt nu in onze richting. Voor morgen wordt dan ook veel bewolking met af en toe regen en motregen verwacht. De wind krimpt naar zuidwest en de middagtemperatu- ren zullen iets hoger zijn dan Weer in Nederland BIGGLES: OBJECTIEF BOOMERANG

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6