SER akkoord met uitwerp voor b.t.w. terZIJde 12.25 OMA'S MUFFE MOF fcr MAAK FRATSEN MET FRANJE VRLJDAG 24 november 1967 de leidse courant Itnidje Verholen en et geheim an de lylenborgh 195 „Mooi werk, Loe mompelde Loetje ie. ,,Je hebt ze nog steeds in de pelling. Het zal benieuwen wat die snaken daar gaan uithalen if er bij de Van Uylens nog wat te halen is En met deze veelzeggende woorden verdween de Isdadige eigenaar van dat exclusieve eethuisje ihoorbaar tussen het hakhout- Ongeveer rzelfdertljd stelde Gozewijn van Uylen een ellende vraag, waarop hij van smidje Verholen een rlossend antwoord verwachtte. „Jijjij zei, dat de begraven schat een grote huiKoaer met goud wassteunde hij. „Hoe wéét je dat „Ik was er by, Gozewijn", antwoordde de smid. „Ik weet wel, dat het erg ongeloofwaardig klinkt, maar lk verzeker je, dat het wa&r Is. Ik heb zélf geholpen de schat te begraven. Ik zie nóg oud-oom Jacob voor me staan, toen-ie een laatste blik in die kuil wierp. Een grote, met ijzer beslagen hutkoffer was het, boordevol goud„Wel sakkerloot zuchtte Gozewijn en het zweet brak hem uit bij de gedacnte, uat hij misschien ooit nog eens een rijk man zou zijn. Tot overmaat van ramp geraakte hij ook helemaal onder de indruk van de geheimzinnige schemering, waarin het Rljkhuyzer Bos gehuld was. „In zulke sprookjesachtige boaser is filles mogelijk", mompelde hij. „Als mijn schat er nu nog maar ligt. Als er maar niemand met zijn sakkerlootse vingers heeft aangezetenHelaasGozewijn wist niet, dat Loetje Saloe door het bos waarde, snode plannen beramend SUSKE EN WÏSKE: DE ZEVEN SNAREN B1GGLES: OBJECTIEF BOOMERANG (ADVERTENTIE I Sint vervult harte wensen FEESTELIJKE flanellen lakens HAARLEMMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Verdeeldheid over onderdelen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economi- he Raad kan zich verenigen met de ote lijnen, die zijn aangegeven in het tsontwerp voor de invoering per januari 19(59 van de belasting op de egde waarde als nieuw systeem •mzetbelasting. Op onderdelen ijkt binnen de SER geen eenslemmig- te bestaan. Wel is men het erover dat de ministe^van Financiën ad- es had dienen te vragen. Dal is niet :beurd, reden waarom de SER spon- an een advies heeft uitgebracht over 't wetsontwerp. Hoewel hel aantrekkelijke kanten seft om in de b.t.w. slechts één tarief hebben, wordt een beperkte tariefdif- rentiatie door de meerderheid van de 'ad toch wel beter geacht. Maar er oeten dan niet te veel tarieven ko- want anders worden de maat- happelijke kosten van de toepassing m de nieuwe belasting te hoog. Een langrijke minderheid van de raad kan :hter nog geen definitieve uitspraak ten en wil een nader onderzoek naar ït meest geschikte aantal tarieven, wwel haar aanvankelijke indruk ook er zo weinig mogelijk tarieven loeten komen. Misschien zijn er ech- nog mogelijkheden om een meer rogressieve verdeling van de druk van f inkomstenbelasting over de groepen i bereiken, meent deze minderheid, die oorts vindt dat gas, water en elektrici- iit onbelast moeten blijven en dus niet 1 het vier-procenttarief van het wets- ntwerp thuis horen. De SER vindt vervolgens met de ering, dat de b.t.w. van het begin af ook in de kleinhandel moet worden '-heven. De meerderheid stemt e n met een bijzondere regeling oor kleine ondernemers, maar een langrijke minderheid ziet daarvoor geen reden, althans niet in de vorm zoals in het wetsontwerp is voorzien, want die regeling omvat naar haar oordeel te veel ondernemers. Met de bijzondere re geling voor de landbouw gaat iedereen De meerderheid van de SER kan het geenszins toejuichen, dat het wetsont werp de mogelijkheid opent om de on middellijke aftrek van de op investe ringsgoederen rustende belasting te be perken of uit te sluiten. Dit verandert het karakter van de b.t.w. Volledig stemt de SER in met de te ruggave van de omzetbelasting die drukt op de voorraden, die op 't moment in voering van de b.t.w. bij 't bedrijfsleven aanwezig zijn. De regeling van de terug gave van omzetbelasting op bedrijfsmid delen wordt minder bevredigend geacht, maar omdat volledige restitutie te kost baar is, kan de SER de geleidelijke in voering van de aftrek van omzetbelas- ting op de na de invoering van de wet aangeschafte investeringsgoederen, te-1 zamen met een geleidelijke verminde ring van de investeringsaftrek in de sfeer van de inkomsten- en vennoot schapsbelasting wel aanvaarden. Moboetoe laat politieke gevangenen vrij KINSJASA (Reuter) President Mo boetoe van Kongo heeft verscheidene po litieke gevangenen voorwaardelijk vrij gelaten ter gelegenheid van het tweeja rig bestaan van zijn bewind. Tot de vrij gelatenen behoren Cleophas Kamitatoe, minister in de regeringadoela (van 1961 tot 1964), Leon Mamboleo, minister van Justitie in de regering-Tsjombe, twee voormalige ministers van Moboetoe en twee ex-gouverneurs. Lager resultaat voor Misset DOETINCHEM (ANP) De results- ten van de uitgeversmaatschappij C. Misset NV over de eerste drie kwarta len van 1967 staan, blijkens een mede deling van het bestuur, onder de invloed van het streven om het werkterrein van de vennootschap te verbreden. Daar de aanloopkosten van enkele nieuwe objec ten geheel ten laste van het boekjaar 1967 worden gebracht, zijn de resulta ten niet onaanzienlijk bij de vergelijk bare periode van 1966 achtergebleven. Mede door de hogere sociale lasten staat de loonpost nog steeds onder een opwaartse druk, terwijl ook de automa tisering van de administratie hoge kos ten met zich meebracht. Nog aan het einde van dit jaar zal begonneh worden met de installatie van een nieuwe diep druk rotatiepers. (Over 1966 bedroeg de winst 0,67 miljoen gulden (0,72 miljoen gulden). Hel dividend werd verlaagd tot zestien (zeventien). Technische Unie hoopt op bevredigend resultaat AMSTERDAM (ANP) - De gang van zaken in 1967 van de Technische Unie NV wordt tot nu toe als bevredi gend beschouwd. In verschillende sec toren van het economisch gebeuren Is er sprake van een verminderde bedrij vigheid en in sommige gedeelten van het land doet zich dat ook gevoelen in de bouwactiviteit. Desalniettemin is het mogelijk gebleken de omzet, ook in de materiaalsectoren, ver te ontwikkelen. Wanneer de omzet over de eerste 9 maanden van 1965 op 100 wordt gesteld, is het verhoudingscijfer over die perio de in 1966 105 en in 1967 111. De kosten zijn uiteraard ook verder gestegen, doch met een lager percenta ge dan in dezelfde periode der vorige ja ren. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden verwacht de directie, dat het jaar 1967 met een bevredigend resultaat afgesloten zal kunnen worden. (Over 1966 bedroeg de winst 2,28 mil joen gulden (1,84 miljoen gulden), het dividend zeventien procent (onv.). RKGKN of geen RKGKN DE BILT. Boven Oost-Europa ligt een hogedr uk gebied. Hierdoor wordt in onze omgeving een zuidoostelijke stroming in stand gehouden, die vochtige lucht aanvoert. In het afgelopen etmaal was het boven het oosten en k n m i weini<r deelt mede verandering noorden van ons land zwaar bewolkt, de temperaturen daalden daar 's nachts tot zes d vier graden. Boven het zuiden en 1 vesten kwam op uitgebreide schaal mist voor, alleen in Zuid-Limburg scheen af en toe de zon. De minimumtemperaturen in het mistgebied varieerden van twee graden tot min één graad. In deze toestand komt de komende 2!, uur weinig verandering. De zuidoostelijke wind, die ten gevolge van drukdalingen iets zal toenemen, voert geleidelijk wat drogere lucht aan. Morgen kunnen in de loop van de dag enkele verspreide opklaringen voor komen, voornamelijk in het zuiden van het land. Zon: 8.1516.58: maan: U.16; hoogw. Schev. 8.20, 20.55. IVeer in Nederland ÏK3! Weer in iïuropa Luxembun Parlls Grenoble Berlijn Frankfort München ZUrleh Genève Parel gevonden in fossiele oester GROSSETO (AP) Een vijf miljoen jaar oude oester is 850 meter boven de zeespiegel in de Toscaanse bergen ge vonden. In de oester zat een parel. Het oesterfossiel stak uit een stuk rots bij Boccastrada. Het fossiel werd gevonden door Evrio Sicolani, een kunstschilder, die een tocht door de bergen maakte. De bergen bij Grosseto zijn een gelief de plaats voor fossielenzoekers. De rots werd vijf miljoen jaar geleden In het tertiair uit de zee omhoog gedrukt. e-splned sllokleback g; ia, promotor was prof. - oma's mof te voorschijn en als hij niel aangevreten is, wees er dan helemaal hip mee, korlom modieus! Denk aan romantische figuren uil Dickens, aan de modenaam die op ie ders lippen zweeft „Zjivago". Of denk aan vorstelijke vrouwen zoals konin gin V'ilhelmina die een mof droeg bij het schaatsen; en aan minder vorste lijke zoals Mata Hari die deed alsof ze er geheimen in smokkelde. Oma's mof kunt u wel vergeten. Haar mof heeft een verkeerd model dat nu helemaal zo leuk niet meer staat. Maar afgezien daarvan: we hebben hoog stens nog een zoldertje om de was op te hangen; wie is er in onze tijd nog zo gek een kamferkist met kieren van grootmoeder in het toch al bekrompen huisje te stouwen! Die olielampromanlick dient ervoor u op te warmen om te gaan neuzen in warenhuizen waar vooral twieners met moffen verleid worden. Van oorsprong is de mof bedoeld de handen tegen koude te beschermen. Met dit doel droegen koningin Wilhel- Wel leuk, maar nuttig? Een mof van kaneelkleurig, wit- bt-spikkeld vosscbont met bijbehorende mufs en ook randen van hetzelfde bont langs een peperduur jasje van satijn- achtig lakoda geschoren zeehond). Chombert, Parijs. mina en oma dit accessoire. Minder hoogstaande vrouwen hadden bijbedoe lingen waarvan pronkzucht de meest voorkomende was. In het cmpiretljd- perk waren extravagant grote moffen versierd met enorme strikken en tressen; nog dieper in het verleden was het handenwarmertje een status symbool, want in de 16e eeuw werd het alleen zeer hooggoplaatsten toege staan er een van sabelbont le dragen. Vandaag is do mof pronkstuk en sta tussymbool tegelijk voor de twlener. Nuttig? Kom nou Een paar gevoerde handschoenen is veel gemakkelijker. We rijden niet meer in ijskoude rijtui gen, en lopen niet meer als dame „te drentelen over straat" We fietsen, brommen of rijden in verwarmde au to's. We dringen in de file, lopen te zwoegen met boodschappentassen en hangen aan de lus in de tram. Dc twie- ner is acrobatisch genoeg om dat alle maal te doen ondanks de mof. Voor haar de exemplaren van nét-echte- nerts van 24,75 gulden. Voor dames in verwarmde voertuigen die van gewo ne nerts voor 225 gulden. Op poese voetjes Het is niet goed voor de voeten al te lang op pantoffels te lopen. Dan maar op gezondheids- sandalen, zult ii denken. En „klepperdeklep" gaat het door het liuis, want de houten sandalen, die inderdaad de voetspieren sterken, zijn niet bepaald geruisloos. Om de zenuwen vooral van de benedenburen) te sparen en intussen toch de voetspieren te oefenen, is nu de HOMY PED uitgevonden, een fluweelzachte slipper, die u doet lopen op poesevoetjes: geruisloos en toch veerkrachtig. De zool van buigzame, elastische natuurkurk is zo gevormd, dat de voet op alle belangrijke punten steun vindt bij het staan, en bovendien bij het lopen een soort gymnastiek ondergaat. De Homy Ped is bekleed met een zachte, schimmelwerende frotté waarvan ook de brede weefband is gemaakt. Geschikt voor man, vrouto en kind. (Damesmaten f 17,50). Gooi wat in m'n laarsje als het kan ook even voor SINTERKLAAS! In ons land zal Sint tevergeefs zoeken naar de modieuze laarzen die zo lang zijn als een kous eti passen als e cv handschoen. Hij zal wel enkele soepele modellen vinden, die sluiten met een rits, maar zij reiken nooit boven de- knie. Voorts zal hij onder zeer veel schoorstenen sportieve modellen ontwaren, die extra- stoer kunnen gemaakt zijn met riempjes en zelfs met knie stukken. De>ze winter dragen we omslagdoeken (stola's zyn hopeloos ouderwets). Dc driekanten doek staat jonge vrouwen geraffineerd, mannen krijgen de neiging haar er in te rollen en het hele pak mee te nemen; maar rijpere clames lijken er al gauw kleumerige oude dames mee. Dit is dar ook het belangrijkste motief waarom de jeugd deze rage omhelst: moeder kan het niet dragen De omslagdoek mag van alle mogelijke materialen zijn, maar wordt steeds afgezet met dikke franje. De beeldigste franje natuurlijk een rand wuivende struisveren. Minder kostbaar en even poezelig is de donzige, pluizige rand van polsdikke maraboe, het verenbont dat (evenals de wolle koordfranje) in vele warenhuizen te koop is, In verschillende kleuren en ln papAgaalbonte ge mengde tinten. Als u graag kokkerelt Waarschijnlijk met een knipoog naar de komende decembermaand zijn er de laatste weken weer heel wat kook boekjes uitgegeven. Misschien ook iets om op uw verlanglijstje te zetten. Een fleurige paperback is „Eten zon der omhaal" van uitgeverij Helmond. Het echtpaar Wina en Han Bom geven hierin een aantal tips en internationa le recepten voor barbecue-parties, cas- serole-maaltijden (een meer feestelijke benaming voor een een-pansmaaltijd) en voor fondue-parties. In „Lekker koken met kruiden" van Wina Born staan een aantal verfijnde recepten, speciaal geschreven door ie dereen die niet alleen kookt, maar ook graag „kokkerelt" (uiig. Elsevier). Een wat kostbaarder geschenk is „Ge peperd en gezouten", oen gericht over gerechten door Salciu Landmann, uit gegeven door Van Dllmar, Amsterdam. ■arch for radio Wie niets weet voor het verlanglijstje, zou nog altijd een set sieraden kunnen noteren, so eentje, dat niet aan het oog ontsnapt. Een broche van behoorlijke afmeting en bijbeho rende oorclips, van kristallen, gitten en zwart email. Links en rechts een ringetje waar alweer git en kristal in schitteren. Het Is heel geraffineerd daarbij een handgebrelde muts te dragen met een werkje in de verkleinde vorm van de broche. Deze muts hier is va* de beroemde Parijse handwerkster Lola Prussae,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9