halve prijs 112?° Profiteer Prov. Staten begaan met lot van kleine kernen in „Rijn en Gouwe" AfV Amendement wil kassenbouw drastisch beperken ter bescherming van Boskoop Slechts één dag piano's orgels hifi mossel* versteege KLASSIEK Krijgt Zoeterwoude brug voor voetgangers over H. Rijndijk? Een man en een vronw: TEER THEMA SUBUEM BEHANDELD VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA I DRIE HOOFDASPECTEN van het streekplan „Rijn en Gouwe", dat in behandeling kwam bij de Provinciale Staten van Zuid-Holland, heb ben de Statenleden gisteren grotendeels bezig gehouden. Vele belang stellenden waren daarvan getuige op de publieke tribune in het gebouw van de Eerste Kamer aan het Haagse Binnenhof, o.a. een aantal burge meesters uit het besproken gebied, zoals die van Bodegraven, Woerden en Boskoop. Wat ettelijke sprekers het meest bewoog waren de belangen van de kleine kernen Zwammerdam, Aarlanderveen, Benthuizen en Nieuwerbrug, de zoetwatervoorziening door middel van kanalen en het geprojecteerde kassengebied ten zuiden van Hazerswoude en weste lijk van Boskoop en Waddinxveen. De betogen werden onderstreept met een motie en amendementen. Het ingrijpendste amendement kwam van de zijde van PvdA, AR, CH, PSP en CPN, Het beoogde in het streekplan de richtlijn „agrarisch bedrijf" voor het gebied tussen de geprojecteerde weg van Waddinxveen naar Zoetermeer en de provinciale weg no. 22 te vervangen door de richtlijn „agrarisch bedrijf met uitsluiting van met behulp van kassen uitgeoefende tuinbouw". Dit ter bescherming van de woonkernen Bos koop en Waddinxveen en ter voorkoming van schade door luchtveront reiniging (kassentuinbouw met stookolie) aan de Boskoopse cultures. Als de meerderheid van de Staten hier achter staat, betekent dit, dat ongeveer een derde deel van de geprojecteerde kassentuinbouw - in totaal was hieraan 1500 ha toebedacht - niet gerealiseerd zal worden. BINNEN TWEE JAAR EEN VERKEERS- EN VERVOERSPLAN ALS BASIS VOOR WEGENNET? Mr. A. Q. van Ruiten (KVP), die een amendement indiende over de bunga- lowwjjk van Bodegraven om deze bouw daar toe te staan (wy berichtten hier gisteren ai over) voerde o.m. de heer S. J. van den Bergh (VVD) het woord. Hy bepleitte een betere verduldeiyking van het streekplan voor de betrokkenen via de verschillende gemeentebesturen; „dit is een eis van democratie". Voorts ADVERTENTIE De Almanak zegt: Eind nov. Yet een barre winter in. daarom nü van onze Zware wintertruien in zuiver scheerwol voor jongens en meisjes In 14verschillendek!euren en dessins, met ronde of opstaonde boord of col. Van 6 tot 15 jaor, alleen dit weekend i VUAAOINOfN'. Winktlctfilrom U.i«M 1211ST Holtoon i ARNHEM i Winkdctntrvm tmllitioaf vroeg hy, of de „groene strook" niet beter leefbaar te maken zou zyn, dan kunnen meer mensen gelukkig worden gemaakt. Spr. wees in dit verband op de gedachte van nieuwe wyken als lange vingers („Vingerstad"), die diep in de polders wyzen. G. S. moeten dit overwegen, vond hy. Vuil bedreigt cultures De heer J. Borgman (PvdA) sprak 'er de luchtverontreiniging t.a.v. sierteeltgebied Boskoop. „Bij ongunstig zou by stoken met ruwe olie in het kassengebied een grotere vervuiling op treden dan byv. in Londen met zyn hoge concentratie van roet en vuil". Een ge bied met wereldfaam als Boskoop mo gen wij niet zonder meer aan deze ge- iren blootstellen". Spr. achtte het gewenst aan het noor delijk gedeelte van het geprojecteerde tuinbouwgebied niet direct de bestem ming te geven van kasbouwgebied. Een amandement, als in de aanhef beschre- :n, zette zijn betoog kracht by. Verder drong de heer Borgman aan op aanleg van zoetwaterkanalen. In elk ge val al vast een gedeelte, n.l. de zoetwa tervoorziening van Gouwe naar Rotte. ADVERTENTIE Nieuwe groene zone Mèt de heer Van Ruiten was spreker van mening, dat de Reeuwykse plassen beter bereikbaar gemaakt moeten wor den vanaf de noordoostzijde. Evenzeer wenseiyk is een groene zone tussen de Nieuwkoopse plassen en Reeuwijkse plas sen; deze ontbreekt in het streekplan. Het gesuggereerde wegennet noemde spr. een heet hangyzer. De wegen zyn wel noodzakelyk, „maar ik vraag me af, of hier wei een reëel plan op tafel ligt. Er heeft te weinig verkeersonder- zoek plaatsgevonden". De tracering van het wegennet heeft volgens de heer Borgman een wankele basis: „waarom meer wegen? Waarom niet de wegen verbreden tot meerbaans, of etage we gen?" Vervoersplan Spr. diende een motie in die veel steun kreeg. Daarin worden G.S. uitge nodigd, zo mogeiyk binnen twee jaar de indiening van een verkeers- en vervoers plan by de Staten te bevorderen en de daaruit voortvloeiende wyzigingen in dit streekplan bij de Staten aanhangig te maken. Ook Ir. H. H. Tonkes (PSP) had be zwaren tegen de wegen, die in dit geval het plan bepalen, in plaats van een on derdeel van het plan te zyn. Hy diende een door vele Statenleden mede onder tekend amendement in, waarin G.S. wordt verzocht aan de streekplanstuk ken een kaart toe te voegen, waarop zo waar de groenelementen komen die de recreatie-elementen met elkaar zullen verbinden. De heer Tonkes schonk verder aan dacht aan de extra zoetwatervoorziening door middel van kanalen: „men moet niet alleen verzilting trachten tegen te gaan door de verontdieping van Nieuwe Wa terweg en Nieuwe Maas". Over het al gemeen liep de heer Tonkes niet erg warm voor dit streekplan. Aardgas De heer J. Kruysheer (VVD) zou g zien, dat het aardgas werd opgenomen in de produktie van het tuinbouwgebied. Hierdoor zullen veel problemen worden weggenomen. Zyn fractiegenoot J. Son- neveld was niet gerust op een behoor- lyke ontwikkeling van het tuinbouwge bied. Het dient een betere ontsluiting te Alle zegen komt van boven Op aanwyzingen van personeel van de gemeenteiyke reinigings dienst gooide gistermiddag een 41- jarige bewoonster van een huls aan de Oude Ryn in Leiden vanaf het dak een matras naar bene den. De kraakwagen stond al ge reed om het zeilende gevaarte op te vangen, maar de chauffeur van de auto had geen rekening gehou den met de windrichting. Het ma tras trof tot slot van zijn scheer- vlucht de 38-jarige mej, P. Jan sen uit de Sleutelstad aan het hoofd. Het slachtoffer, dat met pyn in het hoofd en nek naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht, liep toeval lig op straat. krygen en er moeten zo economisch geiyke bedrijven worden opgericht. De zoetwaterkanalen dienen ook naar zyn mening gerealiseerd te worden. De heer H. Vink (AR) stond met zyn fractie achter hot idee van de open ruimte". „Wy scharen ons niet achter de gemeenten die verdere uitbreiding wensen. Wèl nemen wy het op voor drie kleine kernen, die geen mogeiykheld hebben om de eigen bevolkingsuitbrei ding te huisvesten: Zwammerdam, Aar landerveen en Nieuwerbrug. Op den duur zyn deze gemeenschappen volgens de heer Vink gedoemd te verdwynen, omdat de jonge mensen hier wegtrekken. „We kweken hier gewoon achtergebleven ge bieden. „Huizen t eigen i Ook verrassing voor patiënten FEESTPROGRAMMA 75-JARIG ST.-ELISABETHZIEKENHUIS Ter gelegenheid van het 75-Jarlg bestaan van het St. Elisabeth Ziekenhuis tn de Hooigracht te Leiden is een uitgebreid feestprogramma samengesteld. Ook de patiënten en de religieuzen worden niet vergeten. VRIJDAG 8 DECEMBER: Wetenschappeiyke byeenkomst voor de leden van de Koninkiy'ke Maat- schappy ter bevordering der Geneeskunst afd. Leiden en Alphen aan den Ryn. De heren P. Henry en H. P. Tilanus, stafleden van het St. Elisabeth Zie kenhuis, zullen in de collegezaal Fysiologie van het Academisch Ziekenhuis in voordracht houden. Na afloop zal de aanwezigen een koud buffet worden aangeboden. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER: St. Elisabeth uit Op deze dag is het 75 jaar geleden, dat de zusters Breda aan de Hooigracht met de verpleging startten. Herdenkingsbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Prof. mr. J. Th. M. de Vreeze zal een rede uitspreken. Aanvang 14.00 uur. Van 16.30 tot 18.30 uur receptie in het ziekenhuis. Op deze dag zullen de patiënten worden getracteerd. ZONDAG 10 DECEMBER: Eucharistieviering in de kapel van het ziekenhuis. Aanvang 10.00 uur. De goochelaar Fred Kaps treedt 's avonds om acht uur in de refter op voor de religieuzen, met muzikale omlijsting door een aantal leden van het accordeonorkest „Neerlandia" uit Leiden o.l.v. L. Boelaard. VRIJDAG 15 DECEMBER: Balavond voor het personeel van het ziekenhuis in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Aanvang 20.30 uur. Einde 02.00 uur. Het bal zal worden onderbroken voor het optreden van een toneelgroep van het verplegend personeel en volksdansgroepje uit Leiden. ZATERDAG 16 DECEMBER: Reünistenbyeenkomst van verpleegsters in het ziekenhuis. Aanvang 10.30 uur. Einde 16.00 uur. Gvitaal feest bij diesviering 1968 Leidse universiteit De diesviering 1968 van de Leidse Universiteit aai op donderdag 8 febru ari worden gevierd met een lezing door de rector magnificus, prof. dr. P. Muntendam. Op saterdag 10 febru ari sullen de voor dese viering ge- „In Zwammerdam", vertelde de heer Vink, „staan tientallen huizen te ver krotten. Hier is sanering aan de orde, maar dan moeten er nieuwe hulzen ge bouwd kunnen worden. Deze gemeen schappen vragen 3 of 4 ha grond om 80 100 huizen voor eigen mensen te kun nen bouwen. Dit is toch geen bedreiging van het gebied!" De kleine, kernen kregen ook de steun van de heer J. de Geus (CH), die geen woonforensisme wilde gekweekt zien, maar wel de kleine dorpen gezond hou den. „In de ruim 22 jaar na de oorlog zyn in Aarlanderveen 66 woningen gebouwd: amper 3 per jaar", aldus de heer De Geus, die voorts zijn teleurstelling uit sprak over de houding van G.S. t.a.v de bebouwing der Coupé-polder waar d« gemeente Alphen aan den Ryn 36 bun- Bedreigde Westlanders De heer A- Snoek (Boerenparty), die een voorstander van zoetwaterkanalen was, wilde Gouda als eerste streekcentrum zien en Alphen pas op de tweede plaats. Hy ging niet akkoord met een verklei ning van het kassengebied. „Geef ook grond aan de Westlanders, die er biy mee zullen zyn als eens de nieuwe ha vens langs de Nieuwe Waterweg tot na- by Den Haag zullen zyn gegraven. Want daar ben ik bang voor; dat staat In de toekomst te gebeuren. Onder het motto „Wees lief voor el kaar" stelde de heer A. Vlaabom (SGP) GS en Staten voor by elkaar te gaan zitten om te praten over een nieuw streekplan waar ledereen het over eens kan zyn. Na hem had zyn fractiegenoot W. F. Mulckhuyse het een half uur lang helemaal niet over het streekplan, welke zee van tyd mr. J. Klaasesz, voorzitter, tevergeefs trachtte ln te dammen. Nadat de heer J. Emmens (PvdA) als laatste spreker het woord had gevoerd (over de trefbaarheid van de Boskoop- se sierteeltgewassen door olie gestookte kassen) schorste de voorzitter de ver gadering tot hedenochtend tien uur. ADVERTENTIE d-40c. Tol. 070-333970* R00DE KRUIS ONDERSCHEIDDE DONORS LEIDEN EN OMGEVING brulkelijke colleges en lunches wor den gegeven en 's avonds vindt een korte opvoering plaats in de Zuider- kerk van Euripides' Iphigeneia in Aulis, gevolgd door een algemeen feest voor de gehele civitas academica in de Stadsgehoorzaal (cabaret en film). De diesviering zal worden besloten met een bijeenkomst op zondag 11 fe bruari onder auspiciën van de Chris ten Studenten Raad, gevolgd door een algemene lunch, 's Middags zal er een Studium Cenerale worden gehouden, waarbij prof. Jhr. mr. H. F. v, Pan- huya aal spreken. De Landsteiner-plaquette (20 maal bloed geven) en de Landsteiner-penning (5 maal bloed gegeven) werd toegekend aan de volgende personen: LANDSTEINER-PLAQUETTE Aalsmeer: H. Eemstra. Alphen aan den Ryn: J. Huisman, J. J. Oltvoort, P. J. Smit, R. Wlelinga. Bodegraven: J. Hogenes. Boskoop: F. S. G. Blaazer, Hazerswoude: G. den Hertog. Hoogmade: S. P. Zwetsloot, Katwijk: H. W. Oogjen. Koudekerk a.d. Ryn: mevr. M. Ver- bree-Guldemond Lelden: mevr. M. E. Beugelsdyk-van Zwleten, H. J. Bösecke, H. K. A. Brede- wold, A. J. Cuelenaere, H. de Goey, H. K. Leenen, H. Nieuwenburg, C. du Prie, G. Reinders, J. Sieders, J. de Snoo, H. Stol, J. C. van Toren, F. van Vliet, mevr. A. van Walbeek-de Haas. Leiderdorp: H. C. Holleman, C. v.d. Leid8chendammevr. A. Martins- Werkman, G. R. ten Wolde. Leimuiden: A. J. Beuk. Nieuw Vennep: A. v.d. Blom. Noordwijk: J. G. de Bruin, J. Mourlts, C. P. Wijnands, G. C. v.d. Zalm. Noordwykerhout: C. J. J. Duiven voorden, J. P. A. Warmerdam. Oegstgeest: dr. J. Cornelisse, J. Irik, W. Jansen. Oude Wetering: mej. C. J. M. van Hameren, C. W. Zoet. Roelofarendsveen: H. van Diemen. Rijpwetering: Mevr. G. de Graaf-Hee- rikhuizen. Sassenheim: W. Barnhoorn, R. Eisen- ga; B. D. D. M. Kapteyn, mevr. C. A. M. v.d. Lans-v.d. Weyden, N. W. v.d. Mey, J. H. F. Meyer. Ter Aar: P. van Eyk, M. Rijnsburger. Voorhout: A. C. A. v.d. Berg, N. van Helden, P. C. G. v.d. Lans, H. C. Went, Winters. Voorschoten: G. Almeloo, B. M. Oer- lemans. Warmond: C. de Jong, G. Veldt. Woubrugge: J. Rietdijk, H. Schijf, mej. J. Terhorst, C. H. Wolvers. Zoetcrwoude: Q. H. Onderwater. LANDSTEINER-PENNING Alphen a.d. Ryn: F. P. v. Asselt, J. P. C. v. Kasteren, J. v. Leeuwen. Boskoop: W. B. van Eyk. Den Haag: mej. Th. E. v. Seenus. Hazerswoude: mevr. K. Francken-v.d. Mey, G. Ooms. Mevr. H. C. A. Veenen- bos—Heintz, A. J. wynmaalen. Hoogmade: J. C. Zwetsloot. Katwyk: mej. C. H. J. Aanhane, J. Bartelink, A. van Duyn, N. den Haan, W. P. Langeveld, A. v.d. Plas, E. C. Zondervan, J. C. Zuyderduyn. Koudekerk a.d. Ryn: W. Jongeneel. Langeraar: C. L. Pleterse. Leiden: J. B. A. Beugclsdyk, W. F, Brouwer, H. van Dam, W. Deyn, mevr. M. Drenth-Versteeg, P. Z. Dubbelaar, H. G. H. Goudberg, G. Henzen, W. S. ,d. Heyden, mevr. M. M. Hillebrand-v. s, C. A. V. Hogenboom, mevr. M. J. Janson-Hoogduin, P. Kluts, mej. M. W. Koekebakker, mej. J. J. M. Kouwen, G. W. Kukler. M. Meneghini, J. A. A. Nag- tegaal, A. Ouwerkerk, Th. L. Peters, C. P. Provily, D. J. Schuur, F. Spierenburg, J. F. M. Stol, B. A. v. Ulden, mevr. E. van Veen-Burgerjon, H. Vochteloo, J. J. Vogelaar, P. A. v. Voorst v. Beest, mej. M. C. Vuurpyi, H. van Weel. Leiderdorp: mevr. A. Los-Looyenga, C. Ploeger. LIsse: mevr. T. de Karker-Verhulst, J. G. v.d. Mey, mej. J. C. v. Rooyen, F. Warmerdam, C. Wesseling. Nieuwkoop: F. A. M. v. Dyen. Noordwyk: mevr. C. H. G. v. Bo- hemen-Verhoeven, W. A. J. A. Caspers, J. J. J. v. Hensbergen, S. A. v.d. Oever, mej. E. M. Smit, P. F. L. v.d. Zalm. Noordwykerhout: G. H. v. Dam, A. de Joode, mevr. N. v. Mastrigt-Rlp, M. Rodenburg, G. W. A. de Winter. Oegstgeest: J. M. Duk, K. Haagsma, mej. M. L. Kunz, P. J. Laméris, J. Vledder. Oud Ade: J. P. v.d. Geest. Oudewetcring: F. K. v.d. Harst, J. Koiyn, Roelofarendsveen: F. A. R. v. Drunen. Rijnsburg: A. v.d. Mey, B. Paauw. Rypwetering: G. M. Koek. Sassenheim: C. J. Staring. Ter Aar: A. J. v. Ryn. Voorburg: Mej. H. J. M. Versteeg. Voorhout: G. P. v.d. Berg, mejuffr. A. M. M. van Dam. Voorschoten: P. de Jong. Warmond: H. van Diggele, G. J. Klp- ping. Wassenaar: C. J. J. de Klerk, E. Th. Krol, E. F. de Man, A. Nieuwpoort. Woubrugge: P. G. Hoogenboom. Zoeterwoude: mevr. W. Boelhouwers- Koetsier, J. P. van Diemen, H. J. M. Rykeiykhuizen, J. J. J. v.d. Salm, mevr. Velzen-Straver. LEIDSE AGENDA AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tele foon 21313. ADVERTENTIE Breestraat 165 Leiden RIJKSWATERSTAAT WIL GEEN LICHTEN Herhaalde malen Ls door de Zoeter - woudse gemeenteraad bezorgdheid uit gesproken over de veiligheid van de voetganger ingeval deze de rijksstraat weg (Hoge Rijndijk) moet oversteken. Speciaal had men hierbij op het oog de overstekende schooljeugd en de kerkgangers. B. en w. meenden de beooogde veiligheid te kunnen bieden door het plaatsen van een verkeers lichteninstallatie nabij de r.-k. kerk aan de Hoge Rijndijk. Teneinde de vereiste toestemming te verkrijgen van de wegbeheerder, t.w. Rijkswaterstaat, heeft men zich bij schrijven van 12 juli 1966 tot die instantie gewend. Bij schrijven van 7 I augustus 1997 heeft de Rijkswater staat, directie Zuid-Holland, het col lege bericht aan die plaatsing van een verkeerslichteninstallatie geen mede werking te kunnen verlenen. Nadien heeft de burgemeester nog een onderhoud gehad met enige he ren van de Rijkswaterstaat, hetgeen tot gevolg heeft gehad dat deze zaak nog eens nader zou worden bezien. B. en w. hebben aan de com missie openbare werken en volkshuis vesting nader advies gevraagd. Deze commissie adviseert nu een voetgan gersbrug te bouwen over de Hoge Rijndijk ten behoeve van de wegge bruikers. De kosten hiervan worden geraamd op f 60.000, Aangezien thans nog niet bekend is of de Rijkswaterstaat toestemming zal geven voor een voetbrug of voor een verkeerslichteninstallatie wordt de gemeenteraad, ter voorkoming van stagnatie, nu reeds gevraagd een kre diet van f 60.000,te verlenen. TRIANON Claude Lelouch ia een cineast met ultzonderiyko kwaliteiten. Wanneer hy een film maakt kan men er welhaast altyd zeker van zyn, dnt er Iets goeds tot a tand komt. Zo la het ook weer met „Un hom me et une femme" een werk, dat vorig Jaar op het filmfestival te Cannes onderscheiden werd met de grand prix. Bovendien werden aan deze film nog Oscara toegekend voor het meeat oorspronkelijke scenario en de beste buitenalndoe film. In alle opzichten is „Ut homme et une femme" een film, waarvan men kan genieten. Van het positieve scenario allereerst, waarin met veel gevoel de groei van twee jonge mensen naar een nieuwe liefde wordt behandeld. De twee hoofd personen, gespeeld door Anouk Almée en Jean-Louls Trlntlgnant, die belden een gelukkig huweiyk achter de rug hebben, ontmoeten elkaar by een kinder huis, waarin het kind van ieder wordt opgevoed na de dood van de eerste man of vrouw. Het duurt lang, vooral de vrouw beeldt dat treffend uit, voor fle herinnering aan wat voor goed voorby is zich laat verdringen doo* nieuwe ervaringen en een nieuwe liefde. Een goed verhaal, dat met essen tiële details (o.a. van het werk van de man, die zyn brood verdient als auto coureur) ook fotografisch en ondersteund met voortreffeiyke melodieën en kleuren zeer artistiek op celluloid ia vastgesteld. Kortom: voor filmliefheb bers vanaf 14 jaar een schot in de roos. PRIVE-TAAL VAN GODARD STUDIO Godarda nieuwste film „Twee of drie dingen die Ik van haar weet" vormt er een nieuw bewya van, dat de Ideeënwereld van deze Franse filmer zich zo moeliyk laat begrypen, dat steeds minder fllmenthouslasten hem kunnen blijven volgen. Do ryen van zyn fans worden dunner. In de praktyk was dat gisteren merkbaar tydens de voorstelling ln het Studio-theater, waar regelmatig iemand zyn plaats verliet, omdat het „niet langer om aan te zien" was. Hetgeen toch zelden ln een bioscoop gebeurt, zelfs by saaie films. Het vertrek van publiek hield ln dit geval echter geen verband met saaiheid. Waarschyniyk bleken de dialogen waarmee Godard tot het diepste innerlijk van de menseiyke gedachtenwereld afdaalt, te Inspan nend en te weinig direct bevatteiyk. Waarschljniyk ls ook, dat lezing van het scenario meer klaarheid in zyn bedoelingen zou kunnen brengen dan de filmbeelden het kunnen doen. In feite immers is de film illustratie by een psychologische analyse. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat Godard In deze film niet veel meer doet dan herhalen wat hy ln zyn vorige produkten heeft willen zeggen. Opzienbarend kan dit filmisch denken zeker niet worden genoemd. Het mist alle originaliteit van byv. een „Pierrot le fou". Godard experimen teert ondertussen op een eenzame hoogte, waar hy alle kans heeft een nieuwe filmtaal te creëren, die echter voor het ogenblik nog onvoldoende communicatiemogeiykheden biedt (18 jaar). ARDENNENOFFENSIEF 1944 CAMERA Oorlogsfilms ziet men met gemengde gevoelens want soms wordt „het bedryf" geromantiseerd. Men laat zien waar heldenmoed toe In staat is, lioe onder dergeiyke omstandigheden do kameroudscbnppeiykheld groeit en men geeft demonstraties van het technisch kunnen. Maar In dezelf de film wordt dan in weer andere beelden getoond hoe waanzinnig en af schuwwekkend en vooral hoe onnienseiyk de oorlog In feite Is. Deze weck draalt ln Camera een film over de felle strUd welke werd gevoerd ln de laatste dagen van de 2e wereldoorlog en welko bekend ls geworden als het Ardennenoffensief. Hier zyn de laatste stuiptrekkingen van het Derde Ryk. Hessier, befaamd commandant van tankdivisies krygt opdracht met een overmacht aan tech nisch materieel de oever van de rivier de Maas te bereiken „om het moreel van de geallieerden te kraken". Aanvankeiyk winnen de Duitsers door het grotere aantal tanks en door de verrassing. In het geallieerde kamp raakt men In paniek omdat de verbindingen zyn verbroken en men zich niet meer had voorbereid op een dergeiyke aanval. De camera doet de toeschouwer getuige zyn van de interne meningsverschillen ln belde kampen. BIJ de ge allieerden is het de majoor, die zijn superieuren maar niet kan wys maken de er een aanval op komst is en bij de Duitsers verschilt Hessier van Inzicht met de generaal over de strategie. In zyn soort ls de lange film; „Battle of the Bulge" een van de betere. Al leen moet men voorbereid zyn op reeksen van weerzinwekkende beelden op het slagveld. In de hoofdrollen spelen Henri Fonda, Robert Shaw en Pier Angelie. Toegang 18 jaar. TEXAS ADDIO REX „Texas Addlo" is de vlag, die een bloederige lading dekt. Een Texaanse sheriff gaat op zoek naar de moordenaar van zyn vader die hy wil wreken. Na vele omzwervingen, waarby hy allerlei wilde avonturen be leeft, vindt hy hem. Tegeiykertijd ontdekt hij echter, dat de man, die hij altyd voor zijn broer gehouden' heeft, een stiefbroer is en de zoon van de moordenaar. Er wordt hevig gevochten en uiteindelijk komt de sheriff als overwinnaar uit het strydperk, zyn er twee doden te betreuren en is het on recht gewroken. (Volw.) PROLONGATIES LIDO Voor de negende eu I::. e U wordt in dit theater „Dr. ZJI- vago" vertoond, een heldenepos uit de Russische rode geschiedenis. Deze film werd met zes Oscars bekroond (14 jaar). LUXOR prolongeerde „Angellque", ditmaal als ontembare ln Noord-Afrikaanse gevangenschap (18 Jaar). Kerst-instuif in Warmond Het klinkt onwaarschijnlijk, maar in Warmond heeft men zich nu al met de voorbereiding voor het Kerstfeest be zig gehouden. Op een gezellige zolder van hotel De Zon kwam gisteravond een twaalftal mensen bijeen voor het maken van kerstkaarten, feestmenu's, kandelaars, tafelversiering en kerst boomversieringen. Zij zullen op 15 de cember gereed staan om iedereen te assisteren bij de verzorging van een leuke decoratie van Kerstmis. Dan wordt in De Burcht in Warmond een soort „instuif" gehouden voor doe-het- zelvers. Het idee tot dit initiatief is geboren uit de kerstversieringsmidda gen die de Leidse Jeugd Actie jaarlijks organiseert. De organisatie is in de vaardige handen van Clara Sikking, bijgestaan door Margriet Bergman en mej, Van der Voet. De spontaan ge groeide actie wordt met eigen midde len gefinancierd. Verkeerssituatie Maarsmansteeg wordt verbeterd Door Gemeentewerken wordt een plan voorbereid tot verbetering van de verkeerssituatie bij de oversteek plaats Hoogstraat in de richting Maars mansteeg, waarbij ook een gering* verbreding van het zebrapad zal wor den voorgesteld. Verwijdering van 't geleldehek bij V D en voor de Maarsmansteeg komt b. en w. niet verantwordo voor, omdat dit het over steken naast het zebrapad in de hand zou werken.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3