6' i Torenflat (lo etages) op Bevrijdingsplein Ondanks devaluatie van peseta viel zijn gulhartigheid mee P PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 KRITISCH VERSLAG „KRITISCHE UNIVERSITEIT" Door uitblijven \an film verliep discussie ACCOORD SPOEDIG VERWACHT Namens het Leldse gemeentebestuur hoopt wethouder C. J. Piena van Open bare Werken, op korte termijn overeen stemming te kunnen bereiken met een gegndlgd aannemer over de bouw van «Ie In het bestemmingsplan Zuid-West geplande torenflat. De torenflat, waarvoor de plaats ge reserveerd Is op de hoek Bevrydlngs- plelu-Vyf "Meiplein, kou volgei stemmlngsplan een object va diepingen moeten xfjn. Voor stedebouwkuiidige afsluiting nieuwe I>eldse stadswijk we bouw met allure" wenselijk geacht. De gegadigde, waarmee openbai ken thans in onderhandeling is. be_ Gisteravond heeft Lelden voor het ver- I eerst kennis kunnen maken met de plan- >ede nen rond de °Prichtin& van e«n z ?- ..Kri- juni j.l., j,. lische Universiteit". Deze gedachten zijn deze stad ge_ geïnspireerd door de „Kritische Ünlv ousf rle Vrije Universiteit Aangekondigd was een vertoning van n film over de onlusten in Berlijn op 2 de sjah van Perzië aan bezoek bracht. Tijdens de studentendemonstraties op die dag werd de student Benno Ohnensorg door een wer- i Berlijn. De Amsterdamse filosofie-stu- politieman doodgeschoten dit werd gebo ,CI,_ dent Ton Regtien (die ruim vier g^- de directe aanleiding tot de oprichting ,ienken is een kritische houding vereist om steeds daar waar de universiteit te kort schiet in haar verantwoordelijkheid tegenover de maatschappij de vinger op de wond- plek te leggen. Albert Kwast, medewerker aan het project van een kritische universiteit Amsterdam, ging na wat de taken van zo'n universiteit in ons land dienen te zijn. „Voorlopig moet de kritische uni versiteit ln Amsterdam geen tegen-uni versiteit worden. Ze is geen overkoepe lende organisatie, maar een beweging". Het belangrijkst is een mentaliteitsver andering, waardoor de student uit zijn isolement breekt en kritisch gaat Tonomisch haalbaar te maken - nog iets verder wil- guan dan de gedachte opzet. Op een taarln winkels en vergader ruimte ondergebracht kunnen worden, gewijd. leden de Studenten Vakbeweging op- van de „Kritische U richtte) heeft dit idee naar Nederland gebracht, waar de SVB kort geleden aan dit onderwerp een conferentie heeft Deze film heeft Leiden nimmer be- :hten op de grondslag Half-verhard veld Uitkomst voor scholen in Zuid-West In Zuid-West, tussen de Antonius- kerk en de kleuterschool is men dezer dagen begonnen met de aanleg van een half-verhard veld. De „nuttige" opper vlakte bedraagt 85x40 m. Het veld zal voornamelijk ten dienste staan aan de scholen in Zuid-West voor het beoefenen van de buitensport. Met de aanleg van het half-verharde veld wordt in een gro te behoefte van de scholen in deze stads wijk voorzien, omdat men voor het be oefenen van de buitensport geheel is aangewezen op de voetbalterreinen. Voor het beoefenen van de buitensport behoeft men in de naaste toekomst niet meer afhankelijk te zijn van de ge steldheid van de voetbalvelden. HULP AAN NAASTE DOOK WELFAREWERK Er wordt in de tegenwoordige tijd heel veel gedaan voor de naaste. Men denke slechts aan de hulp voor rheu- mapatiënten. voor spastische kinderen, hulp aan kinderen in ziekenhuizen, hulp aan bejaarden enz. Dat is alle maal Welfarewerk in de meest uitge breide zin van het woord. Het Rode Kruis is daarin allen voorgegaan, want uit het Rode Kruis is het Welfare- werk ontstaan en daar leeft het nog steeds in velerlei vorm. Het vond zijn oorsprong in de vorm van arbeids- terapie voor de gewonde soldaten van het slagveld, het werd voortgezet in het werk voor zieken van allerlei aard. vooral langdurig bedlegerigen. Maar naast het werk voor de in zie kenhuis- of thuis lichamelijk hulpbe hoevenden heeft zich ook een vorm van Welfarewerk ontwikkeld onder mensen, die zelf hoewel gezond van lijf en leden de handen uit de mou wen willen steken, om middels arbeid het Welfarewerk in de meest uitge breide zin te helpen- De Welfare- damesgroep van het Rode Kruis in de afdeling Leiden onder de voortdurend energieke leiding van mevr. Lem, levert daar ieder jaar opnieuw een bewijs van door de door de dames vervaardigde artikelen op de markt te brengen de St.-Nicolaasmarkt. Welke marktdag beter dan a.s. za terdag 25 november, leent zich beter om inkopen te doen voor St.-Nicolaas? Wij welen, dat zeer velen weer ver langend uitzien naar hetgeen a.s. za terdag door de Welfare-afdeling van het Leidse Rode Kruis weer tentoon gesteld wordt. Wederom zal men ruime keuze hebben in babygoederen, ont- bijtlakens, schorten en schortjes, luier- broekjes, pannelappen, ja wat niet al. Wij hopen, dat de voorraad goederen zo spoedig mogelijk weg is, opdat weer met nieuwe energie aan het werk voor het volgend jaar kan worden begon nen. Dames, stelt u het Rode Kruis en de dames van het Welfare-werk ook ditmaal niet teleur. Zij én de pa tiënten zullen er u ten zeerste dank baar voor zijn. „Knap stuk werk" Politie vond dader door wat scherven De Haagse politierechter betuigde zijn waardering voor het mooie stukje speur werk dat de politie had geleverd om de autobestuurder op te sporen die op de Rijksweg in Zoeterwoude een schrik- hek aan stukken had gereden en er ver volgens vandoor was gegaan. De dader bleek te zijn een 20-jarige bloemenkwe- kcr uit Voorschoten, die zich nu voor de Haagse politierechter had te verant woorden. Op de plaats van de aanrij ding, trof de politie enkele scherven van een gebroken richtingwijzer aan, die afkomstig moesten zijn van een bepaald automerk en bouwjaar. Met die kennis gewapend, ging de po litie de garages in de omgeving af en kwam daardoor op het spoor van de auto en eigenaar. „U hebt het de poli tie wel lastig gemaakt", zo constateer de de rechter, mr. Gieben. Nu hij terecht stond bekende verdachte ook de aanrij ding te hebben veroorzaakt, waarvoor hij overigens geen reden kon opgeven. Na de aanrijding was hij met de auto in de berm van de weg verzakt, waar uit een andere automobilist hem had verlost. „Ik was van plan naar de poli tie te gaan", zo verklaarde verdachte. „Maar u hebt zeker eerst afgewacht of ze u zouden ontdekken", opperde de officier van justitie mr. Lulofs die even eens waardering uitte voor het speur werk dat was verricht. Hij vond geen reden tot clementie en eiste 250,boe te en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter veroordeelde tot 100,en zes maanden ontzegging rijbevoegdheid. Ook mej. Oostvogel bedankt voor lidmaatschap D'66 Op dezelfde gronden waarop drie an dere bestuursleden van D' 66 afdeling Leiden hun lidmaatschap van de partij hebben opgezegd, heeft mej. M. A. J. Oostvogel, bestuurslid van de afdeling Lelden, eveneens haar lidmaatschap op gezegd, waardoor automatisch haar be stuursfunctie vervalt. Verdere argu menten voor dit opzeggen zijn voor haar: Dat zl) zich niet vertegenwoordigd acht door de fractie en tevens van mening is dat de ideeën van het contact kiezer- gekozene een pretentie van D' 66 Is ge weest die thans niet wordt waarge maakt. i waarin in totaal j gerealiseerd kunn Na het bereiken rdlepingen bouwi tig premiewoningen De Leidse afdeling i de SVB had I de filmzaal i in Leiden de gedachte i Academiegebouw i de kriti- 'le dis reikt. Het (vruchteloos) onverhoopte aankomst van de rolprent j heel overgeleverd stelde de aanvang van de bijeenkomst de aanwezigen met bijna een half i Tenslotte begon i die niet werd ingeleid door wachtsche universiteit te introduceren. Helaas dit spoedig - zal de genu z\jn fiat moeten geven at ontwerpen bouwplan. BOEIEND CONCERT VAN NEDERLANDS KAMERORKEST O.L.V. ZINMAN HONDERÖEN .SCHOLIEREN bevolk ten gistermiddag de Zuiderl^erk om er te luisteren naar. hef 90ste jeugd- concert van Toonkunst,' uitgevoerd door het Nederlands Kamerorkest on der leiding van David Zinman, dat 's avonds eveneens optrad. Terwille van de plaatsruimte moeten wij kort zijn. Hel spelen door de orkestleden moest, zoals nógal gebruikelijk bij jeugdconcerten. gepaard gaan met ver maningen, danken voor het gevolg geven aan de vermaningen en daarop weer het verstoren van de concentra tie der orkestleden door wat rumoer. Toch werd het een boeiend concert onder de fel inspirerende leiding van Zinman. die geen moment verloren liet gaan, gloed aan de strijkersklank te ontlokken. Na hel fraaigenuanceerd gespeelde Divertimento van Mozart volgde een markant en met veel expressie gestre ken Concerto in Ré. van Strawinsky; een wonderlijk boeiend klankpatroon, met name in het dansende Arioso. De serenade voor strijkorkest van Dvorak was vervangen door 'n nacht- muziek' van Tsjaikowsky. Geen slech te ruil. Ondanks een slippertje van een eerste viool in het Allegro kre gen de jeugdige toehoorders 'n prach tige indruk van de esthetisch vloeien de lijnen van Tsjaikowsky's Serenade met een heerlijk „bijeen gestreken" aanstekelijke wals. De scholieren re ageerden met veel applaus. De mon delinge toelichting werd verzorgd door eerste violist Piet Nijland. T. P. BEWONDERENSWAARDIG CONCERT PLEYEL-KWARTET IN OEGSTGEEST EEN NIET ZEER GROOT aantal le den van de K O-afdeling Oegstgeest heeft gisteravond in het „Groene Kerkje" bewonderend kunnen genie ten van een hoogstaand kamerconcert, gegeven door het vermaarde Pleyel- kwartet. Willem Noske. eerste viool, José Stordirau. alt-viool, Victor Bou- guenon, cello, en de fluitist Jolle de Wit, leden van het Residentie-Orkest, zijn vier muzikanten op hoog niveau die zich hebben geformeerd tot 'n be proefd team met één eigen stem. Het moet wel een grote voldoening zijn voor dergelijke gerijpte kunstenaars, eens uit het grote ensemblewerk los te komen om op te kunnen gaan in een kleine vier-eenheid en zich te ver liezen in de volle vreugde van het samen vrijuit musiceren. Van het Pleyel-kwartet gaat een gloedvolle klank uit, waaraan Jolle de Wit vooral een opmerkelijk accent verleent. Er is veel vakmanschap en artisticiteit voor nodig om de fluit partij zonder te domineren met het geheel le laten samenvloeien en toch het saillante karakter te bewaren. Van de laat-18e eeuwse Italiaanse componist en violist (eens „de vader van het moderne vioolspel" genoemd) werd uitgevoerd Quartetto in c kl. t. op. 22 no. 2, een werk van zuidelijke ongecompliceerdheid en daardoor ge schikt voor de k^vartetleden om „er even in" te komen. Feestelijk muziek met volop gelegenheid voor virtuoos temperament. MOZART BEWERKTE een fuga in f kl. t. van Bachs oudste zoon Wilhelm Friedemann voor viool, alt-viool en cello en voorzag de bewerking van een inleidend Adagio. Een vermenging van Bach en Mozart die natuurlijk ver loopt, omdat Friedemann's kamermu ziek zowel naar vorm en stijl typisch zijn voor de nieuwe richting. GLOEDVOL JEUGDC0NCERT OP HET EERSTE CONCERT, dat de Maatschappij voor Toonkunst gaf in de Zuiderkerk trad het Nederlands Kamer orkest op. Dit orkest heeft onder Szy- mon Goldberg grote allure gekregen en heeft ook in het buitenland veel bewon dering gewekt. Ook onder zijn tweede dirigent, die gisteravond de leiding had, heeft het ensemble niets aan imposant vertolkingsvermogen Ingeboet. David Zinman. nog een betrekkelijk jonge dirigent, die ook als gast-dirigent vele grote orkesten heeft geleid, bezit een aangeboren talent en heeft voor de partituren van alle tijden het juist in zicht, ook voor de contemporaire mu ziek. Pieter Heilendaal, een van de com ponenten van Muslca Leydensis, later organist en violist te Londen en Cam bridge, stond sterk onder de invloed van de Italiaanse meesters maar vooral ook van Hiindel die hij mogelijk in Lon den heeft gekend. Hij leefde evenals Mo zart, in de 18e eeuw. Maar welk verschil in stijl. Het Concerto-Grosso van Hellen- dnal of in Handels gedachtenwereld pas send en Mozarts Divertimento daaren tegen in een stijl die alleen bij Mozart te horen ls. Zinman heeft ook beide wer ken hun juiste betekenis gegeven. Bartok zijn Verfijnd en geacheveerd speelde het kwartet Quatuor concertant van zijn naamgever Ignaz Joseph Pleyel. een Oostenrijks pianist, die zich Mozarts bewondering verwierf door zijn kwar tetten. Er viel een volkomen eenheid te beluisteren die doorzichtig en hel der gestalte kreeg. Vooral in het op vallend mooie Rondo hoorden wij be heerst ensemblespel met een prachtige gave klank. In opdracht van het Holland Festi val-bestuur componeerde de Neder landse toondichter Robert Heppener dit jaar een kwartet voor het Pleyel- kwartet. Het werd een bijdrage aan het niet omvangrijke hedendaagse re pertoire van een ensemble als dit. Het is een seriële reeks muzikale ideeën, nogal breed en vrij traag uitgespon nen. Heppeners experimentele inten ties kregen niettemin met de warme klankkleur vna het kwartet boeiend gestalte. Het. concert werd door het Pleyel- kwartet besloten met een excellente vertolking van het Kwartet in D Gr. t. van Mozart. De aanwezigen dankten het viertal met uitbundig applaus. T. P. Ton Regtien, maar door de te elfder aangetrokken Henk Vlaar, landelijk voorzitter van de SVB. Zijn uiteenzet ting over de Berlijnse situatie ging een beetje de mist in, omdat bij de toehoor ders de inspiratie ontbrak, waarvoor de film had moeten zorgen. In het kort kwam zijn betoogje erop neer, dat de Berlijnse studenten ontdekt hebben, dat, de wetenschap niet los kan worden gezien van de maatschappij; er tenschappelijke activiteiten. De daarop volgende discussie was door het ontbreken van een gespreksleider ge- de willekeur van i wie er opvallend eel tijdens de bijeenkomst al wegslopen. Storend was ook hei ontbreken van een geluidsinstallatie en de weinig elegante entree van een schreeuwende ordebewa ker. Inmiddels was het duidelijk geworden dat de film nimmer zou arriveren. Weer dropen velen ontmoedigd af. Het ls wat droef te moeten schrijven, dat de gebrekkige organisatie de belangstelling voor een belangrijke zaak als de kriti sche universiteit beslist niet ten goede Is gekomen. Men moet Immers kritisch blijven. Over twee weken scherpere politiecontrole Wielrijders en bromfietsers inogen geen armbandverlichting dragen De laatste tijd wordt ln Leiden door bestuurders van fietsen en brom fietsen tn toenemende mate gebruik gemaakt van z.g. armbandverlichting (een gecombineerd rood en wit lampje). Het voeren van deze verlichting, die kennelijk in plaats wordt gesteld van de gebruikelijke, is op grond van de bestaande wettelijke bepalingen niet toegestaan. De gebruikers van de armbandverlichting handelen in strjjd met de wettelijke voorschriften. De politie Is echter van mening, dat de meeste gebruikers van de arm bandverlichting te goeder trouw handelen. Zjj wil dan ook eerst de weg gebruikers waarschuwen tegen het gebruik van de ongeoorloofde ver lichting. De politie zal twee weken na de waarschuwing op gaan treden en mogelijk proces-verbaal opmaken. De verlichting van fietsen en bromfietsen moet als volgt zjjn: 1. het koplicht moet voor het tegemoetkomend verkeer dnidcljjk zichtbaar blijvend helder wit of geel licht uitstralen. 2. het achterlicht moet achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achter opkomende verkeer helder rood stralen. Ook moet het achterlicht een rjjksgoedkeuringsmerk hebben en moet op UITSLAG TUINWEDSTRIJDEN „FL0RALIA" (TUINSTADW1JK) De onderlinge tuin- en kweekwed- strijden, die het bestuur van de tuin- tj^svereniging „Floralia" (Tuinstads- wijk) traditiegetrouw ook in de af gelopen zomermaanden weer organi seerde voor de bij deze vereniging aangesloten tuinbezitters, hebben weer een succesvol verloop gehad. Bij het inrichten en onderhoud van de diverse voor- en achtertuinen heb ben de deelnemers wederom hun uiter ste best gedaan elkaar de loef af te steken en beslag te leggen op een van de vele beschikbaargestelde prij zen. Tijdens de jaarlijkse Floralia- famiiieavond, die gisteren in gebouw „Staalwijk" werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. H. Smit, de uit slagen bekendgemaakt en met 'n toe passelijk woord de prijzen aan de ge lukkige winnaars en winnaressen uit gereikt. Een bijzonder woord van waarde ring richtte de voorzitter tot de heer E. Bulthuis (achtertuin Dr. Lelylaan 37). die met 81 punten als kampioen 1967 uit de tuinwedstrijd te voor schijn kwam en aldoende voor de eerste maal beslag legde op de Flo ralia-wisselbeker. Hierna sprak de heer Smit nog een hartelijk woord van dnak aan 't adres van de juryleden, de heren P. Staffe- leu en A. Wetselaar, die voor hun niet gemakkelijke taak vele uren van hun vrije tijd geheel belangeloos opoffer den. Uit het hiernavolgend jaarverslag van de penningmeester, de heer H. Wagemans, kwam o.m. naar voren, dat de vereniging er in financieel op zicht eveneens goed voorstaat en het afgelopen boekjaar weer met een ba tig saldo kon worden afgesloten. De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn. De uitslagen luiden als volgt: Achtertuinen: 1ste prijzen: E. Bult huis 81 p. (wisselbeker), P. C. v. Hou ten 80, B. v. Meijgaarden, H. Pouw, A. Smit, allen 78, D. v. Bommet 77; 2de prijzen: H. Duijzend 73 p., H. M. EéN WINKELIERSVERENIGING IN VOORSCHOTEN OPGERICHT C. Fortanier eerste voorzitter 120 neringdoenden in Voorschoten hadden te kennen gegeven het eens te zjjn met het initiatief van een 7-tal plaatselijke winkeliers om te komen lot één vereniging van alle neringdoenden en eigenaars van ambachtelijke bedrij- De heer Fortanier werd de eerste voorzitter. Is de vader de wens van de gedachte en voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast, dan is in dit ge val met beide spreekwoorden rekening gehouden. Een lang gekoesterde wens van enkelen ls door een initiatief van zeven neringdoenden ter plaatse omge zet in de daad. Voorschoten kent nu één winkeliersvereniging. De heer For tanier was verzocht de vergadering te leiden. Belangrijk vond hij het als Voor schoten één vereniging kende, die door de gemeente beschouwd kon worden als de spreekbuis van de handeldrijvende inwoners van de gemeente Voorschoten, dus een gesprekspartner voor de ge meente. Voorts zijn er genoeg punten, die met elkaar besproken kunnen worden zoals het komplan, afsluiting School straat, de grondpolitiek, de vestlgings- politiek voor nieuwe bedrijven, probe ren de koopkracht in Voorschoten te houden. Daarom is bundeling ten noodzaak. De keuze van de voorzitter verliep niet zonder strubbelingen. De heer Forta- niet was genegen het voorzitterschap te aanvaarden, als de vergadering daar unaniem achter zou staan. Een deel van de aanwezige zakenmensen stond ech ter op het standpunt een voorzitter uit eigen kring te hebben, de grote meer derheid gaf echter de voorkeur aan een „buitenstaander". De voorgestelde contributie van 10,- de heer N. C. van Os zich terug. Bij stemming verkreeg de heer C. M. Waay- er "58 stemmen, de heer C. Fortanier en F! C. Mens 53 stemmen, de heer A. Verhoog 48 stemmen, de heer H. Grif fioen 46 stemmen en de heer A. Plan- je 42 stemmen en de heren Joh. van Leeuwen en W. Vosmeer 32 stemmen. Bij herstemming tussen de laatste twee kreeg de heer Vosmeer de meeste stem men. zodat het bestuur zal bestaan uit bovengenoemde personen. De heer C. Fortanier werd met grote meerderheid van stemmen gekozen tot voorzitter. De voorgseteïde contributie van 10,- per jaar per lid werd op voorstel van de heer H. Durieux onder bijval gebracht op 20.per jaar. Dit zal voorlopig gelden voor de tijdsduur van één jaar. De heer C. Fortanier bracht dank aan al de initiatiefnemers, zowel aan de ge kozenen als de niet gekozenen, voor het vele werk, dat was verricht om tot de Sonsman, W. Mieremet, J. Crama, al len 72, H. Vogelzang, H. Schouten, H. J. v. d. Berg, allen 71, P. v. Strater 70, G. v. d. Akker, H. Verhoeven, W. Wesselink en J. Tuinhof de Moed, al len 69; 3de prijzen: G. Harkink 6 p., J. Hes en H. Pet, beiden 5. Voortuinen: 1ste prijzen niet toege kend; wegens niet behalen van het min. aantal punten (75); 2de prijzen: D. sv. Bommel, A. Smit. beiden 9; 3de prijs: A. Linschoten '66 p. Plantenkweekwedstrijd (voor da mes) 1ste prijzen: T. Smit-Bootsgezel 27 p., J. v. Meijgaarden-Zirkzee 26, M. Wagemans-v. Weizen, H. den Hoed, beiden 24: 2de prijzen: J. Smit-Zaal berg, H. Wesselink, beiden 23 p., L. Verhoeven-De Tombe, J. Zirkzee, H. v. d. Berg, allen 21; 3de prijzen: J. A. Regeer-Develing, H. v. Bommel, bei den 20 p.; G. v. d. Akker 18. Kweekwedstrijd voor kinderen: 1ste pr. niet toegekend: 2de prijzen: Jeroen Wesselink 23 p.. Karei v. d. Berg 21; 3de prijzen: Lucas Zirkzee en Huib Verhoeven, beiden 18 p. De prijzen bestonden uit diverse huishoudelijke- en gebruiksvoorwer pen. De jeugdige winnaars ontvangen speelgoederen. wit) en niet hoger dan 60 c Wisselplaquettes LVI uitgereikt op winnende scholen „Wisselprijs schoolzwemmen aange boden door de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan op 14 november 1967", zo luidt de tekst van de in scriptie op de vier plaquettes, die van daag aan de winnende scholen wer den uitgereikt. De uitreiking geschied de door een delegatie uit het bestuur en de jubileumcommissie van de LVI, bestaande uit ir. A. Sitsen, R. Sloos en D. W. Joekes. Ook de heer P. Leenheer, gemeen telijk inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding maakte deel uit van het ge zelschap, dat achtereenvolgens werd ontvangen door de heren J. A. W. Floor, hoofd van de Maria Ulo aan de Potgieterlaan; Th. v. d. Veen, van de Prof. Teldersschool aan de Telderska- de; D. Cossee, van de Hammarskjöld- school aan de Johan Wagenaarlaan en ir. W. F. Engels, van de UTS aan de Dieperpoellaan. De plaquettes zijn bij de N.V. Ko ninklijke Begeer te Voorschoten uit coromandelhout vervaardigd. De letters LVI en de inscriptieplaat zijn van verzilverd brons. Afmeting van de plaquette: 20 x 30 cm. JAARVERGADERING LEIDSE ADELBERT KEEK OPTIMISTISCH DE TOEKOMST IN De Leidse „Adelbert" heeft gisteren in goed humeur de Jaarvergadering houden, ln restaurant Van der Heyden. Het is een van de wenige jaarvergade ringen die gezellig zijn. Dit ls een ka rakterisering, die op de gehele Leidse Adelbertvereniging van toepassing is. Op de bijeenkomsten wordt een onder linge band gelegd en hiermede vervult ze een taak, die misschien nog belang rijker en kostbaarder is dan Inleidingen op aktuele onderwerpen. BU een me ningspeiling ls onlangs gebleken, dat men de Leidse Adelbert niet missen wil en niet missen kan. Wel zal de „metho diek" van vergaderen worden gewijzigd, met meer Inschakeling van de leden zelf bij het voorbereiden van aktuele gespreksonderwerpen. Een voor een jaarvergadering behoor lijk aantal leden was bijeen om daar meer over te horen en de jaarstukken te behandelen, onder het de frankheid van de dlscissles animerend voorzitter schap van drs. G. J. Bergen. Het jaarverslag van de secretaris, dr. W. J. J. Dijsselbloem, verwierf aller goedkeuring met vlag en wimpel, even als het van gezondheid blakende finan cieel verslag van de penningmeester, mr. G. W. M. Griindemann. oprichting van de éne winkeliersver eniging te komen. Het kiezen van een naam voor de ver eniging werd op deze stichtingsavond van de agenda afgevoerd. SCHOOLSTRAAT WINKELCENTRUM ONTSTAK DE VERLICHTING Hoewel de gemeente op de burger avond spontaan haar materiaal voor ver lichting tijdens de feestdagen beschik baar had gesteld, welke geste dankbaar was aanvaard, bleek toch, dat dit ma teriaal onvoldoende was om een ge zellige feestverlichting aan te brengen. Het merendeel van de winkeliers in de Schoolstraat heeft een flink bedrag voor dit doel beschikbaar gesteld en het re sultaat ls nu in de avonduren sichtbear. De gehele Schoolstraat-Pauwenstraat is nu geïllumineerd met St.-Niooiaas- motieven. WELNU, ook Badings bijna tijdgenoten, maar schillende werelden werden ons geopen baard in Badings Concert voor altviool en atrijorkest en in Bartok's Divertimen to voor strijkorkest. I naar do Hoewel wij de grootste bewondering stadhuis hebben voor de heel knappe vertolking werd ver van de soliste Joke Vermeulen, bleef hei gt-meesti werk van Badings zeer „diesseitig". Het willigen ls het werk van een begaafd ingenieur die heel knap met een twaalftoonstelsel en metrische versieringen een modern (bouw)werk componeert. Toch wist Jo ke Vermeulen met haar prachtige in strument soms het hart van de compo nist te vinden. Bela Bartoks Divertimento was vooral door het prachtige donker gekleurde Adagio en het meesterlijke polyfone slotdeel ook een bouwwerk geworden, n.l. een woning voor de Hongaarse volks ziel. Zo heeft gisteravond ln de Zuider kerk zowel de denkende, de vormende als de gevoelsmens, dank z(j de eminente leiding van Davld Zinman. zijn deel gekregen. THEO TEN HOOVEN. ST.-NICOLAAS IN STADSGEHOORZAAL NA ZIJN RONDRIT gis termiddag door de Leidse straten begaf Slnt-NIcokias zich met zijn zwarte gevolg naar de achterzijde Hij officieel tvelkomd door bur- r mr. G. C. van der b. en \v. Honderden school kinderen die ul lang tevo ren op 't plein waren neer gezet en de zenuwachtige minuten schreeuwend en trappelend van ongeduld hadden doorgebracht, barst ten In een groot enthousias me los toen de goedheilig- man arriveerde. Achter zijn zwarte pleten aan werkte de Sint zich moeizaam naar de micro foons toe waarachter hij op zijn eigen vertrouwde wijze de Leidse jeugd toesprak. Het ging niet allemaal even vlot, 't leek er zelfs op als of hy „op de verkeerde snel heid stond afgesteld" maar men dient de hoge leeftijd van deze man niet uit het oog te verliezen. Graag had hij zijn paard mee naar Leiden genomen, maar de langdurige reis vanuit Spanje had te veel geëist van de wite schimmel, die daarom in Medemblik maar was achtergelaten. Ook speet het hem dat hij zich ditmaal niet van zijn gulste zijde kon laten zien. Oor zaak daarvan was de deva luatie waaraan ook de Spaanse peseta niet was ontkomen, waardoor de Sint in geldnood gekomen Na zijn gewichtige rede begaf de hoge Spaanse gast zich tussen de kinderen, die een voor een door de Leidse burgervader werden voor- BEGELEID door de St.- Franclscusband en de MLD- kapel van Valkenburg ging het toen in de richting van de Stadsgehoorzaal, waar vele kinderen, die nog niet de sehoolgereclitlgde leef tijd bereikt, hebben, Sint- Nicolaas stonden op te wachten. Helaas zou deze echter via de achterzijde het gebouw binnengaan. Tot spijt ook van een klein jongetje („Is dat nou Sin terklaas zijn huls?") dat moeite had om over al die grote mensen heen te kijken en daarom op de flets was geklommen van z(jn moe der. Toen zijn „idool" niet op kwam dagen kroop hij te leurgesteld weer naar bene den en wilde maar zo snel mogelijk naar huis. Nee, te beleven. In de Stadsgehoorzaal. In de Stadsgehoorzaal werd tenslotte een vrolijke feestmiddag gehouden, waarbij de allerkleinsten met open monden en toch ook wel een beetje angstig zaten af te wachten of er voor hem of haar ook iets In het gouden boek stond geschreven. Voor velen was dat wel het geval en met trillende beentjes liepen de gelukkigen naar voren om te vernemen of zij zich al of niet goed gedragen had den in de afgelopen maan den. Eenmaal bij de Sint gekomen werden zij toch wel wat rustiger. Zo ook een meisje, dat een prijsje kreeg voor haar tekening, en op de vraag wat ze later wilde wilde worden kort en krachtig antwoordde: „Ge- Het kon niet anders dan op een eer volle décharge uitdraaien, ter kennis gebracht aan de vergadering door dok ter Van der Meeren. De nieuwe kas- commlssie zal bestaan uit de heer A. Duyndam, mr. J. M. M. Koeken en drs. T. L. J. Steenmetser. De bestuursverkiezing ging niet zó van een leien dakje. Niet voor her verkiezing wensten ln aanmerking te komen dr. M. A. van Dongen en dr. W. Dijsselbloem. Laatstgenoemde bleek bereid gedurende enige maanden „de missionair" het secretariaat waar te ne men, tot de benoeming van een andere functionaris. Dr. Van Dongen, voor wie een opvol ger ln hoopvol zicht ls, trad af en werd door de voorzitter uitgewuifd uit het bestuur. Sinds de oprichting in 1946 heeft dr. Van Dongen ln het bestuur zit ting gehad, enige Jaren ook als voorzit ter. Zjjn taakvervulling werd door drs. Bergen geprezen als „sympathiek; zeer geïnteresseerd en geëngageerd in aktuele vraagstukken" en bovendien was hij een goed vriend. Deze verdiende lofprijzing werd door allen met applaus bekrach tigd. Als eerste aktie-punt van de nieuwe koers werd besloten het onderwerp „de organisatie van de gezondheidszorg" aan te pakken (voor te bereiden door drs. P. Stolker) en de tevens „de confesslonal- liteit van het onderwijs" te be kijken, welk onderwerp werd toever trouwd ter voorbereiding aan een werk groep. Met deze nieuwe methodiek gaat de Leids* „Adelbert" een goede toekomst tegemoet; jonge Intellectuelen zullen gaarne bereid zijn de gelederen der on derlinge gezelllgleld te komen verster ken. LEIDSE AGENDA AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Doesa Apotheek, Doezaatraat 31, tele foon 21313. DONDERDAG 23 NOVEMBER Galerie Hans Vink, Breestraat 119 - 21.00 Opening door burgemeester. Leidsche Schouwburg - 14.30 en 20.00 Vestzak Theater Amsterdam met „Dok ter, oh Dokter". Antonlus Clubhuis: 19.30 uur Film avond Kath. Bond Bejaarden en Gepen sioneerden. Café de Burcht: 19.45 uur prijsuitrei king bloemenschikken Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Stadsgehoorzaal 20.00 uur Concert Re sidentie Orkest. Rest, van der Heyden: 20.00 uur Ver. van Pedagogiek. Gebouw GG en GD 20.00 uur Cursus Kath. EHBO „Peerke Donders". LEIDERDORPSE BRIDGECLUB Uitslag van de 16e en 17e ronde (tevens laatste) van de parencom petitie. Groep rood: 1 Loof-Witkamp (199), 2 echtp. Danz 139 (200), 3 echt paar v. Klaveren 126 (157), 4 Gei lich-v. Leeuwen 1619 (208), 5 Tijs sen-De Winter 1574 (134), 6 dame: Jans-v. Zonneveld 1552 (154), 7 echt paaj- Rompes 1534 (163), 8 Blom Schippers 1500 (153), 9 v. d. Bijl- v. d. Koog 1477 (171), 10 echtp. Le naers 1464 (160), 11/12 echtp. Kie 1458 (146), Danz-De Vries 1458 (130 13/14 Jans-Pouw 1453 (160), Kar stens-Karstens 1453 (167), 15 Schut- te-Vogelenzang 1429 (183), 16 dame: v. Gelder-De Jong 1425 (143), 1 echtp. Vos 1373 (148), 18 echtp. Zw nenburg 1362 (134). Groep zwart: 1 echtp. Wessels 173( (184), 2 v. Berge Henegouwen-Duv ker 1713 (175), 3 echtp. Vrinten 1681 (144), 4 echtp. Zandbergen 1631 (198 5 De Koning-Van Zonneveld 162 (182), 6 dames Schutte-Zwarts 160'1 (157), 7 echtp. Groesbeek 1567 (143 8 echtp. Verduvn 1556 (178), 9 Beek- Bosse 1515 (173), 10 mevr. v. d. Bijl v. d. Bijl jr. 1485 (167), 11 echtpaa: v. d. Pool 1482 (155). 12 Hooge: vorst-v. d. Vliet 1466 (145), 13 dame- De Graaff-Onrust 1436 (178), 14 echt paar Stokhuyzen 1419 (168), 15 mi vrouw v. d. Kommer-v. d. Kommei jr. 1386 (128). 16 dames v.d. Brink- v. Schendel 1373 (135), 17 Veldhuv zen-v. Vliet 1336 (141), 18 echtpaa Wenink 1067 (129). De tussen haakjes geplaatste ge tallen geven de score van donderd; De Leiderdorpse Bridgeclub, i aangesloten bij de Nederl. Bridge bond, behaalde in haar eerste vier tallenwedstrijd een fraai succes. He: tweede team. bestaande uit de heren v. d. Bijl-Gerlich en Blom-Schippei won deze wedstrijd met 5-1. PAUZE JEUGDIGE OUDJES De Leidse „middelbare" schooljeug heeft vorige week een opvoering bijge woond door een Engels toneelgezel „Het Verjaardagsfeest" (The Birthdaj Party) van Pinter. Het moet ee klemmend stuk geweest zijn. „Het Vrije Volk" heeft in de pauze een onderhoud gehad met de heer Bootsma, leraar En gels aan het Rijnland Lyceum te Oegst geest en enige leerlingen. De heer Boots- ma; „Ik geloof niet dat we bang behoeven te zijn om de jeugd schokkende stukken voor te zetten. De jeugd is eigenlijk niel meer te schokken". De opmerking, hoe juist zij ook zijn mag, smaakt bij het terugdenken aan onze eigeD HBS-tijd. Die verliep niet zonder schok ken. Die jeugd van toen werd dan ook geschokt en eigenlijk zijn we ook n geschokt omdat de jeugd „eigenlijk niel meer te schokken is". Wij kunnen de jeugd niet benijden omdat ze zo goed op de hoogte is van de rauwe kanten van het bestaan. „Het Verjaardags feest" de titel zelf is al akelig nisch had voor de jeugd gerust vrolijk stuk mogen zijn. Wat heeft de jeugd aan jeugd als ze nu al oud i 11 LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Bariéra (18 jr.) vanaf vrijdag. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. LIdo: Dr. Zjivago (14 jr.) Dagelijks- 2.15 en 7.30 uur. Zondag: 2.15 en 7.30 uur. Luxor: Ontembare Angelique (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: You 're a big boy now (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Wat deed jij nou in de oorlog. Pappie (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 Rex: Ontraden. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uu: Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 i KORRELTJE Wie een monument krijgt, heeft he: niet meer nodig; wie het nodig heefi verdient het niet. PUNT 1, 2 en 3 december; KUNSTMARKT IN VOORSCHOTEN In het historische ambachtshuis te Voorschoten wordt op 1, 2 en 3 decern- j ber een kunstmarkt gehouden. Het Ini tiatief werd door kunstenaars genomen. I Werken zullen te zien en te koop zijn i van: Rob Blóte, A. M. de Bruyn-Ver- i berne, J. N. Gerritsma, H. H. Kamer- I lingh-Onnes, H. C. de Korte, Margret de Korte, J. Mulwer, Hugo Post, Willem I Schrofer, Chrls-Paul Stapels, J. Thijs- 1 sen-Blöte, Julie van Wattingen van Vlierden en Anne Westgeest, allen uit Voorschoten, Bonles en Marijn Eschau- zler uit Wassenaar. Therese van Etten en Fer Hakkaart uit Leiden en Anneke Nieuwenhuis-Schultema en Frans Erke- lens uit Wassenaar. „Weet U dokter, het gaat mij er eigen lijk niet om, dat hij praat in zijn slaap maar hij praat zo onduidelijk!"

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4