Bouw Veemarkt-sporthal gegund aan deN.V. I.B.B. FILM VAN OUD-LEIDENAAR NICO CRAMA TE DEN HAAG IN PREMIERE PIERROT Christen-radicalen centraal thema op politieke forumavond in Sassenheim A.H.-SUPERMART OP REVRIJDINGSPLEIN OPEN UW MENING Maredijk afgesloten i.v.m. aanleg van weg I R00DENBURG- UVS „Zoeterwouds Glorie" vierde gouden jubileum met veel amusement WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT ROLPRENT OVER HET NAT. PARK „DE HOCE VELEWE" ADVERTENTIE Juwelier-Horloger Maarsmansteeg 21 Lelden - Tel. 20778 Voor de politieke forumavond, die werd belegd door de plaatselijke WD, be stond slechts matige belangstelling, hoewel voor de brede opzet en de Interes sante debatten zeker meer belangstelling gerechtvaardigd was. Immers het WD- bestuur had niet geschroomd In het forum enkele christen-radicalen t.w. de secre taris van de RVP-radlcalen, drs. R. L. M. v. Eerd en de heer B. Budding, lid werkgroep christen-radicalen, zitting te laten nemen, die volop de gelegenheid hadden om hun standpunten uiteen te zetten. Het VVD-kamerlid, mr. J. O. Riet kerk, maakte het hun overigens niet gemakkelijk, door hen aan te vallen op naar zijns Inziens zwakke punten. Het forum werd geleld door de voorzitter van de plaatselijke WD-afdellng en raadslid, de heer Jac. J. Oorter, die zich op rustige wijze van zjjn taak kweet. Na het voorstellen van de forumleden, merkte de heer Gorter op, dat het moeilijk Is tegenwoordig keus te maken, niet alleen tussen radi caal en behoudend, maar ook tussen een avond met als thema „Partyhervorming" en een populaire t.v.-uitzending. Voor de pauze werd eerst door de forumleden een korte beschouwing gehouden. Eerste spreker was de heer v. Eerd. Deze zei, dat er de laatste jaren veel te doen is in de politiek. Teveel wordt uit aan de TV geweten. Voor enkele jaren was het boer Koekoek, thans zijn de christen-radicalen in 't nieuws. Het zou een wetenschappelijke studie vergen om te onderzoeken wat de christen-radicalen gemeen hebben. Het Is meer een stads- dan een platte landsverschijnsel. Als voornaamste oorzaken van het ontstaan der chris ten-radicalen noemde hij de onduide- Prins Claus onder de gasten Onder meer in aanwezigheid van prins Claus werd gisteren in het Metropool-Tuschinskltheater ln Den Haag de première gegeven van de kleurenfilm „De Hoge Ve- luwe" van de oud-Leidenaar Nico Crama. De 28 minuten durende film in Eastmancolor wordt begeleid door mu ziek van Henk van Lijnschoten, de dirigent van de Ma rinierskapel. Ze werd gemaakt ln opdracht van de stich ting het nationale park „De Hoge Veluwe" met een sub sidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Van de film Is ook een 11 minuten du rende korte versie gemaakt. Vanaf morgen, 23 novem ber, zal de film ln de Cineactheaters van Amsterdam en Rotterdam worden gedraaid. HATTUM HOVING LEIDDE 4 FILMS IN VOOR K.&0. FILMCLUB 16 Gisteravond werden in de Jacoba- al van „De Burcht" te Leiden onder auspiciën van de filmsectie van K. O. films, Filmclub 16 vertoond van de Nederlandse cineast Hattum Hoving. De heer Hoving was zelf aanwezig om toelichting te geven en eventuele vra gen te beantwoorden. In 1950 maakte hij zijn eerste film als regisseur (Gaat oit in de wereld). Hierna zijn nog tal loze films grotendeels in opdracht door hem gemaakt. Er werden vier films van hem ver toond, waarvan wij als meest opval lende wel „Interludium Electronicum" iouden willen noemen. Deze film die opdracht van Philips is vervaardigd waarvan wij enige tijd geleden flitsen gezien hebben op de televsisie toont aan hoezeer ons menselijk ver mogen tot waarnemen beperkt is. Op meesterlijke wijze toont hier Hattum Hoving het betrekkelijke van voor en TEACH-IN-LEIDERDORP Als voorzitter van de zaterdagavond Leiderdorp gehouden politieke teach- protesteer ik tegen de subjectieve ma- er waarop in De Leidse Courant van gisteren is geschreven over het optreden de jongelui, die voor beëindiging van de oorlogshandelingen in Vietnam pleit ten. uw verslag staat, dat ze van buiten geleerde lessen ten beste gaven, een open en eerlijke discussie onmogelijk maakten en de.teach-in verstoorden. Het tegendeel is waar. De discussie bijdrage van de betrokken jongelui ver levendigde het debat, behoedde het voor eenzijdigheid, droeg ertoe by, dat het karakter van de echte teach-in werd benaderd. Ik vind, dat een verslaggever er tegen moet kunnen, dat opvattingen die hem tegenstaan met verve naar voren wor den gebracht. Zeker wanneer zoiets op teach-in gebeurt, die toch is opgezet de meningen te laten botsen. Noord wijk aan Zee, 21 nov. A. VAN DULJN (ADVERTENTIE) O, ja, even naar PRONONCE B.H. OF STEPIN achter, beneden en boven, waarheid en fictie. In deze film laat hij zien hoe de mens met behulp van machine rieën buiten zijn eigen wereld kan treden. Van de vier vertoonde films is deze wel de meest opmerkelijkste. Ook de film „De aarde voedt, voedt de aarde" is een alleszins geslaagd produkt van een film, vervaardigd in apdracht van een kunstmestfabriek. In de pauze, waarin Hattum Hoving uitvoerig inging op de hem gestelde vragen en opmerkingen, schetste hij de moeilijkheden die samengaan met het maken van een opdrachtfilm. Wel kon hij tot zijn genoegen zeggen, dat de meeste opdrachtgevers hem voor een groot gedeelte „carte blanche" ga ven. Voorts werden nog vertoond „De koers bepaald" uit 1960, en de film „Zeilen." Hoewel de belangstelling niet overweldigend was, geloven wij dat K. O. met het uitnodigen van Hat tum Hoving een uitstekende greep heeft gedaan. De heer M. M. Rancuret, die mr. Bergmeyer, de voorzitter van de filmsectie verving, opende en sloot deze avond. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Sylvia, dr. van J. C. de Roode en A. M. de Ruiter; Moham mad, zn. v. S. J. Amro en W. H. van Ginhoven; Petrus Theodorus, zn. v. P. D. Luyckx en A. J. M. G. Overdevest; Johannes Thomas, zn. v. T. H. C. van der Burgh en T. A. Cras; Sjonnie, zn. v. J. Onderwater en A. B. Kluts; Richard Tijdens een drukbezochte receptie Is gisteren de nieuwe superMart van Al- bert Heijn op het Bevrydlngspleln of ficieel geopend. Hedenmorgen is men I met de verkoop begonnen. Onder de aanwezigen, die blijken van hun belang stelling gaven, waren burgemeester mr. G. C. van der Willigen en echtgenote, de wethouders P. S. Harmsen en C. Plena, verschillende raadsleden en wln- kellers-buren van A.H. op Bevrydings- plln en 5 Meiplein. President-directeur Albert Heyn zei in een korte toespraak, dat dit de eerste A.H.-superMart in Lelden was, gereali seerd na een campagne van 6 jaar in Leiden. Oorspronkelijk had men aan een vstiging in de buurt van het station gedacht. De planing van dit soort van winkels is moeilijk, aldus spr., maar aan Petrus Cornells, zn. v. A. J. J. Kryger en J. M. Roessen. Overleden: I. A. Stokkel, 47 jaar, man; G. A. den Drijver, 73 jaar, man; H. A. Rutgers, 89 jaar, wed. van J. A. Wil- lemsen; P. van der Linden, 64 jaar, man; M. A. Stek, 60 jaar, wed. van K. Sannes; A. Maas, 65 jaar, man; H. van der Aar, 68 jaar, man. In verband met het vorderen van de werkzaamheden voor wegenaanleg en rioleringswerken op het Schuttersveld is met Ingang van vandaag, 22 november, de Maredyk afgesloten voor alle verkeer. Daar voor het gemotoriseerde verkeer de afsluiting definitief ls, worden aan beide zijden van de afsluiting (by de nieuwe Willem de Zwygerbrug over do Haarlemmertrekvaart) draalkommen aangelegd. Over enige weken zullen een fietspad en een voetpad voor het overige verkeer de verbinding herstellen en tevens de Willem de Zwljgerbrug (voor fietsers en voet gangers) op de Maredijk aan sluiten. Burgemeester en wethouders hebben de bewoners van de Maredyk per brief van de afsluiting in kennis gesteld. De chauffeur van een vrachtauto van het expeditiebedryf van Vis en De Jong in Alphen aan den Ryn kwam gisteren met zyn met goederen geladen wagen op de Langeraarseweg ln de gemeente Ter Aar te slippen, waardoor hy ln de zachte berm terecht kwam en de zware wagen ln de naast de weg gelegen sloot kantelde. De man wist zich zelf uit de cabine te l>evrljden en kwam er met een nat pak af. De wagen ls na gelost te zjjn, later op de dag met behulp van een kraanwagen op het droge gehaald. KOSTEN CROFBOUW PLM. 2 MILJOEN Het college van B en W van Lelden heeft aan de N.V. Ingenieurs-Bureau »oor Bouwnyverheld te Lelden als laag ste Inschrijver (2.012.000 gulden) het hoofdbestek gegund (grofbouw) van *e nieuwe Veemarkt-Sporthal aan de Wil lem de Zwygerlaan. Ma mo principebesluit i óm Leidse raad, in augustus 1958, om over te gaan tot het bouwen van een overdekte veemarkt annex sporthal, maakten de architecten G. Hamerpagt en J. de Gruyter, tegenwoordig De Gruyter, Am sterdam en Van der Jagt, architecten te Arnhem het ontwerp. In totaal stelde de raad een krediet van 10,9 miljoen gulden beschikbaar voor grondverwerving, bouw, inrichting en aanpassing van de directe omgeving van de hal. De commissie van de EEG verstrekte uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw een subsidie van 864.268 gulden ter be- schiklkng. Het I.B.B. te Leiden begint dezer dagen met de werkzaamhe m deze winter en die van het volgend Jaar niet te veel vertraging geven, denkt men omstreeks september 1969 het bouw werk te kunnen opleveren. Ook met de voorbereiding van de sporthal, die aan de Boshuizerlaan, hoek Telderskade, zal verryzen, gaat het voorspoedig. Zoals bekend heeft de Ac tie '67 ten bate van deze sporthal een grote stoot gegeven aan de verwezen- ïyking van de sporthal aan de Boshui zerlaan; er werd een ton byeengebracht. De hal zal in totaal 1,2 miljoen gulden kosten. Men verwacht nog dit jaar te kunnen beginnen met de bouw van deze voor de saalaporten zozeer gewenste hel R1JNSATERWOUDE RAADSAGENDA De raad der gemeente Rijnsaterwoude komt op vrijdag 24 november a.s. des namiddags 8 uur, ten Raadhulze in open bare vergadering byeen. De agenda ver meldt o.a.: vaststelling gemeentebegroting en be groting woningbedrijf voor 1968; begro tingswijzigingen aanbieding gemeente rekening 1966; verhoging tarieven voor de heffing van een straatbelasting; ver hoging tarieven voor de belasting op honden; verhoging tarieven voor de woonforensenbelasting; opnieuw vaststel len verordening op de heffing van begra fenisrechten; instelling éénzydig parkeer verbod in de van Wassenaerlaan. Nieuwe korpschef politie Noord wijk Hoofdinspecteur J. F. Basten uit Zwol le ls niet ingang van 1 december be noemd tot korpschef van de Noordwykse gemeentepolitie. Dit werd gisteravond tydens de raadszitting door burgemees ter Bonnike aan de raadsleden medege deeld. De heer Basten volgt de overle den hoofdinspecteur A. N. Merkelbach op. De nieuwe hoofdinspecteur is op 2 ok tober 1919 te Leeuwarden geboren. In deze plaats volgde hy de hbs en ont ving hij zyn politie-opleidlng by de com missaris van politie. Hy kwam ln 1943 in het bezit van het inspecteursdiploma. Omstreeks dezelfde tyd dook de heer Basten onder, aangezien hy zich niet langer met de Duitse instructies kon ver enigen. Na de oorlog trad de heer Basten in dienst by de Zwolse politie, vanaf 1 juli 1945 als inspecteur en sinds drie jaar als hoofdinspecteur. Van zijn hand verschenen enkele boekjes en artikelen voornamelijk op verkeerstechnisch ge bied. De heer Basten is gehuwd, heeft drie kinderen en is niet by een kerk aan gesloten. Van de zomer heeft hy Voor het eerst een kykje in Noordwijk geno de vestiging van een twee superMart In Lelden wordt thans gewerkt. De thans geopende winkel ls een z.g. „standaard- winkel", niet de grootste maar wel een, die ls aangepast aan de modernste eisen. Burgemeester v. d. Willigen zei, dat Leiden gelukkig is met de komst ln Lelden van de 77ste superMart van AM. Sprekende over de belangen van de gevestigde middenstand zei spr., dat waar nering Is nering komt. De Leidse middenstand voldoet aan alle eisen, ge- dactig te stelling dat „in Lelden het beste nog niet goed genoeg is". Spreker wenste A.H. alle succes toe en sterkte aan de Leidse middenstand. Namens de buren-winkeliers sprak de heer S. de Wit een geestig woord, waarin hy zei A.H. alle goeds ln Leiden te willen toewensen, maar „als midden stander" voor die concurrentie niet bang te zijn. De winkel ls ingericht naar de mo dernste eisen van hygiëne en verkoop techniek Brede paden en overzichtelijke opstelling van de 8000 artikelen, die worden gevoerd. De oppervlakte beslaat 860 m2 waarvan 592 m2 als verkoop ruimte. Er zyn aparte voorbewerkings units voor het verpakken van fruit en groente, 40 strekkende meters koelvi trines en een ruime vriesrulmte voor vlees, dat aangevoerd wodt van de cen- tale slagery in Amsterdam. Zeven af- rekenkassa's voorkomen lang wachten by het afrekenen. 35 Mensen zijn er werkzaam onder leiding van bedrijfs leider J. van Tienhoven. Het pand is gebouwd door Dura's Aannemingsmaatschappy te Rotterdam, onder architectuur van het Architecten bureau Groosman te Rotterdam. lijkheid in de politiek. De kiezer weet niet waar hij aan toe is. De partijlei ding laat zich vooraf niet uit wat zij van plan is na de verkiezing. De chris ten-radicalen wensen een duidelijk vooruitstrevend beleid te voeren. Als gevolg hiervan poneren zij de stel ling dat er een regering gevormd moet worden, die duidelijk steunt op de stembusuitslag. De kiezers zijn thans buiten spel geplaatst. Daarin moet volgens spreker verandering komen. Als belangrijke punten, die prioriteit moeten hebben, noemde hij de ontwik kelingshulp, bestrijding van de wo ningnood en de bevordering van het pacifisme. Wereldvrede is een zaak die veel risico's waard is. Opmerkelijk De heer Budding sloot zich hierbij aan. Hij noemde het een opmerkelijk verschijnsel, dat mensen uit de CHU, AR en KVP elkander gevonden heb ben als christen-radicalen en samen 89 punten hebben opgesteld. De heer Rietkerk zei, dat er te hard is gestre den voor allerlei verworvenheden en veel is bereikt en dat het niet aan gaat om alles negatief te benaderen. Hij meende, dat de vernieuwing die voorgestaan wordt bij de christen-ra dicalen en een gevolg is van het feit, dat men bij de christelijke politieke partijen geen raad meer weet met het woord christelijk. In de confessionele partijen zijn veel meer mensen die liberaal denken, dan zij zelf weten. Spreker rekende op een verdere de confessionalisering van de christelijke politieke partijen. Waarschuwing Verder betoogde hij dat de christen radicalen zich sterk naar links bewe gen, al zijn hun gedachten vaak on rijp. Reeds 40 pet. van het nationale LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Ryksunlversitelt te Lelden zyn geslaagd voor het doet. ex. fiscaal recht de heer R. A. de Grave (Alblas- serdam), P. E. Keekstra, Rotterdam; Ned. Recht: de heer L. A. R. J. de Beau fort (Voorschoten); kand. ex. not. stud, de heer Everaert, Barendrecht; en B. A. G. v. Nlevelt, Rotterdam. Christen-radicalen is stadsversehijnsel inkomen wordt besteed aan collectieve voorzieningen. In de meeste omliggen de landen is dat niet het geval Als de wensen van de christen-radicalen in vervulling zouden moeten gaan, wa ren we binnen twee jaar failliet". Het pacifisme noemde hij niet reëel. Men moet ook realist zijn. Agressie moet men kunnen weerstaan. Met de stel ling dat het politieke stelsel in ons land moet worden doorgelicht, kon spreker zich wel verenigen. Partij- uitspraken vond hij wel wenselijk, maar afspraken vooral kon het land wel eens onbestuurbaar maken. Waarom door pacifisten wel landen als Portugal, Griekenland en Spanje wor den genoemd als voorbeelden van on vrijheid, en niet de landen achter het IJzeren Gordijn, waar evenmin vrij heid is en minstens zoveel onmense lijkheid wordt bedreven, was hem niet duidelijk. De heer Budding wees vervolgens op de achtergrond bij de christen-ra- Socialisme afgewezen De heer Rietkerk betoogde dat de WD liberaal zal blijven, hoe de ont wikkeling in de toekomst ook zal zyn. Zij staat zeer positief open voor die groepen, die tegenwicht willen vor men tegen het eventueel links ver sterkte blok. Veel wat de christen radicalen als nieuw aandienen is reeds lang het WD-program te vinden. Ver der werd nog gedebatteerd over ont wikkelingshulp en de defensie. Aan het eind van de avond, die o.a. werd bijgewoond door beide wethouders, enkele raadsleden en bestuursleden van plaatselijke afdelingen der poli tieke partijen, gaf de voorzitter de forumleden een pakket bloembollen mee naar huis. ADVERTENTIE Zondag; a.s. 2.30 uur Voorverkoop: G. K. Martyn, Kooilaan 21. P. L. Plu, De Genestetstraat 44. C. de Bock, Korevaarstraat 55. C. la Bruyere, Vrouwenkerkkoorstr. 11. Leden en donateurs hebben geen toe gang tot de overdekte en onoverdekte tribune. Huldiging van hoofdcontroleur P. van Bemmelen Gisteravond had in het St.-Antonius Clubhuis te Leiden de viering plaats van het gouden jubileum van de Fok- en Controlevereniging „Zoeterwouds Glorie". Na het officiële gedeelte waar mee de avond werd geopend werd aan de leden en genodigden een amuse mentsprogramma geboden dat er we- De heer J. M. van Rijn, voorzitter van de jubileumcommissie, mocht in zijn welkomstwoord een groot aantal bijzondere gasten welkom heten. Aan wezig waren o.m. de heren De Boer en Oosterveld van het Nederlands Rundvee Stamboek, de heren S. de Jong en K Vos die de P.M.D. ver tegenwoordigden, het C.M.D. was aan wezig in de persoon van de heren G- Janmaat en Jac. Rijlaarsdam, ir. P. Buck voorzitter van Vebo, de heer Oostveen van de sectie blaarkoppen, de heren Buitelaar en Mederend na mens de Z.H. bond van Melkcontro- leurs, het bestuur van de Raiffeisen- bank te Zoeterwoude en oud-bestuurs leden van de afd. Wassenaar. Burge meester J. A. Detmers en zijn echt genote arriveerden later op de avond. De heer J. Onderwater» voorzitter Hulde aan pioniers van de jubilerende vereniging, bracht in zijn herdenkingswoord hulde aan dc pioniers van weleer. „Melkcontrole is nu niet meer weg te denken op de boerderij. Ging het voorheen in hoofd zaak om het vetgehalte, nu gaat ook het eiwit-onderzoek een rol spelen. Hoewel dit nog niet van invloed ls op de uitbetaling kan het in de toe komst van groot belang worden voor de positie in de E.E.G. „Zeer veel dank zijn wij verschul digd aan hoofdcontroleur P. van Bem- Bemmelen die de ziel van onze ver eniging is". Het gehele gezin was dik wijls bij de werkzaamheden betrokken. Het gering aantal leden is er geruime tijd de oorzaak van geweest dat de heer Van Bemmelen ook andere werk zaamheden moest verrichten om een redelijk inkomen te verwerven. Melk controle bleef echter altijd no. 1 staan. De heer Onderwater bood tenslotte als dank voor de grote verdiensten in de afgelopen 50 jaar een fraaie antieke klok aan. Voor mevrouw Van Bemme- len-Wesselman was er een grote bloem bak. De heer J. de Boer sprak felici tatiewoorden namens het Ned. Rund vee Stamboek. HIJ betrok in zijn holde ook de hoofdcontroleur die steeds een belangrijk contactman was, Spr. bood sigaren aan. In dichtvorm met veel humor go- kruid liet do heer Buitelaar de afge lopen 50 jaar de revuo pasoeren. Ir. P. Buck sprak gelukwensen namens Jubilaris P. van Rommelen (rechts) kreeg door de voorzitter van „Zoeterwouds Glorie", de heer Q. Onderwater, een fraaie wandklok aangeboden - links me vrouw Van Bemmelen, die niet vergeten werd. het Vebo-bestuur dat tijdens de ten toonstelling altijd gaarne van de diensten van de controleur gebruik maakt. Nadat nog meer rookwerk was aangeboden mocht de heer Van Bem melen nog een fraaie vogelkooi in ont vangst nemen. Vrolijk feestprogramma Daarna was het woord aan het amu sementsgezelschap. Frans Vrolijk reeg met zijn conference een vlot program ma aaneen waaraan de aanwezigen veel genoegen beleefden. Ex-wereld- kampioen Henny Langeveld zorgdo voor enkele virtuoze accordeonnum mers en een prima pianobegeleiding. De „Clema's" hadden in het bijzonder met hun eigen liedje over de woning nood veel succes. Twee gasten uit ae zaal ondervonden aan den lijve ho« razendsnel „The Dutch Rolling Stars" hun rolschaatsshow presenteerden. De gerechten uit Geraldini's muzikale keu ken bleken nog steeds bijzonder in trek. Het bal dat o.l.v. het kwartet Henny Langeveld de viering afsloot liep paj ten einde toen do nieuwe dag al enkele uren oud was.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3