PORTRET VAN EEN DRIELING UITNODIGING AAN H00GGEEERD PUBLIEK WNSDAG NOVEMBER 198T De wintersport In Obertoggenburg speelt zich af in boven genoemde drie dorpen. die een gemeenschappelijke toeristenpolltlek voeren. Tussen 9 en 28 januari worden in Obertoggenburg aanzienlijke kortingen gegeven op de hotel- prijzen. Dc drieling Is vanuiti Nederland te bereiken per trein via Sargans (overstappen) en Bucbs (overstappen in de postbus). Prijs (vanaf Amsterdam, tweede klas) inclusief vakantieblljel 143.20. Per vliegtuig (minimum dertien, maximum dertig dagen) SchipholZürich en verder per trein en postbus 219,40. Per auto ongeveer 2000 kilometer v.v. (via Bazel, ZUrlch of via IIlm, Bodensee'. U telt al jaren de knopen van uw duffelse jas: ja wintersport, nee wintersport. U ziet de buren thuis komen met koppen van brons groen eikehout en een levenslust, die u krachtig tegen de borst stuit. Als u het dikke dames blad openslaat, zit u oog in oog met een sportieve rakker, die in een wolk van engelenhaar de berg af komt sjeesen. Zijn supe rieure glimlach achter de sneeuw- bril doet u pijn. zijn diepgevroren plezier maakt de mist om u heen en de wind, krimpend naar het zuiden, nog onverdragelijker. En voor de zoveelste keer neemt u een besluit: u knipt de advertenties uit en vult de bon in. „Folders eten geen brood", zegt u tegen elkaar, „we moe ten eerst weten, wat het is". Tegen Sinterklaas bent u al inge sneeuwd onder de aanbiedingen: Davos. Sankt Moritz, Saas Fee, Chamonix, Val d'Isère, Cortina d'Ampezzo, Ehr- wald, Gerlos, Kitzbühel, Sankt Anton. Adelboden. Kies maar uit. De pitto reske hotels staan klaar om u te ont vangen. de hartelijke skileraar popelt van ongeduld om u zijn eigen versie van Sneeuwwitje te vertellen. Zeg maar, hoe u het hebben wilt Eitje bij het ontbijt, extra-deken op uw bed, een feesttrein met hassebas en stewardess? „Ach juffrouw Truus, geef meneer even onze nieuwe gekleur de prospectus, waarop de hemel gega randeerd blauwer i» dan op de folder van de concurrent". Heeft meneer al gehoord van 't „All-in-arrangement" f Mene°r betaalt dan iw Nederland en kan verder zorgeloos op zijn ski's stappen. Alleen de reis tot Venlo-grens komt erbij. En de lunch op de eerste dag. En het diner op de laatste dag. En nog wat kurtaksjes. Ontbloot bovenlijf Meneer aarzelt. Meneer is toevallig een type, die zijn opperste vakantiezalig heid ontleent aan een ontbloot boven- Voor verdere inlichtingen: ZWITSERS VERKEERSBUREAU Koningsplein 11 Amsterdam Telefoon 020-22 20 33 Bestseller: WAT SKIËN IK? Ofschoon de wintersport In schrijnen de tegenstelling tot uzelf niet staat of valt met ski's, heeft de toerist, die met twee onmogelijk lange latten op de rug door de dorpskom zeult, een duidelijke voorsprong op liet overige voetvolk Zonder één brekepoot naar een berg uit te steken is hij al een sympathieke held. een man. die zijn kruis met een glim lach torst. Dat hij honderd meter ver derop als 45-jarige met een klasje vo! minderjarigen de helling afglijdt, kan het verpletterend effect van zijn ver schijning niet meer verdoezelen. Hij is gewoon één van de boys. een Bloeve bink. die 's uvonds uan de bar losjes uitlegt, hoe hl] zijn christianl's in de sneeuw heeft gedrukt. Denk daar vooral niet te licht over: de wandelaar, de sleetjesrijder en de zonne bader kunnen natuurlijk in een winter- spoitoord een hoop plezier hebben, maar zij behoren niet tot de clan; zij slaan geheld buiten spel. Voor een dame in de gewilde jaren is dat geen doodwond: die maakt haar reuzenslaloms Immers uitsluitend op de dansvloer. Een man daarentegen staat voor gek in zijn zweteilge trui met ge durfde Noorse motieven wanneer hij ovevdug ni'-i oo de sklwetden heeft Het da: We! Beter van de stad dan van het dorp Een tip voor de geoefende skiër, die zich voor de verandering eens niet In een Idyllisch durp wenst te begraven, maar het komfort van een middelgrote stad wil combineren met sportieve vakantiegenoegens. Voor hem is Sankt Gallen één van de mooiste steden van Zwitserland een Ideaal uitgangspunt: 27 hotels (frs. 13.50 tot 46 staan tot zün beschikking, daarnaast vele restaurants, een toneelzaal, het Sankt Galler Poppenheater, een concertzaal, negen bioscopen, drie bars. een kunstijsbaan, een overdekt zwembad en zes musea, waaronder de beroemde „Stiftsbibliotheek" in tie voormalige benedictijnerabdij. Is hij uit gekeken in de stad. dan brengt een bus hw» binnen een half uur naar de sneeuw van Appenzell. Hoher Kasten. Kronberg en Birt-Speicher. Bij flinke sneeuwval kan hij daarna skiënd terug tol bijna in het centrum van de stad. Wat kost me die grap? Als u het heldhaftig besluit hebt gei." men om te gaan skiën, krijgt u automu tisrh ie maken rnet de Bijkomende Kos ten. Het zijn deze extra's, die de winter -port het somber etiket ..duur" hebber ipgedrukt ..Kijk", redeneert de Neder lander. ..als ik mijn kerstgratificatl' moet laten afgappen door slimme baas les met ijsmutsen op. heb Ik mooi ve, .aatje in mijn kop". De ..Stiftsbibliotheek" van Sankt Gallen, ondergebracht in een unieke rooocozaal. heeft een uitgebreide ver zameling eeuwenoude handschriften en incunabelen. De 2400 meter hoge Santis, het absolute verticale einde van Obertoggenburg, is inmiddels ook al door een zweefbaan ontsloten. Geoefende skiërs vinden hier een kilometerslang lijf en hij is bang, dat daar niks van komt in Grindelwald. Hij is ook wat kouwelijk van nature (dat hebben ze allemaal van moeders kant) en wie ga randeert hem, dat hij niet om de ha verklap een sneeuwbal in zijn nek krijgt? Akkoord, hij kan zich erop kleden, maar hoe moet het dan weer met dat ontblote bovenlijf? En die zon, waar in de folder alsmaar lyrisch over wordt gesproken. Mag hij zo vrij zijn om te vragen, waar eigen lijk al die sneeuw vandaan komt? Laat hij nou altijd gedacht hebben, dat de zon niet scheen, als het sneeuwde. Het is maar een vraagje hoor. Hij blijft aarzelen. Het wordt Kerstmis en nieuwjaar. Hij ziet de buren bleek vertrekken en oranjebruin terugkomen. Hij leest over besneeuwde hellingen, over ongehoorde aantallen zonuren in dorpen, waarvan hij het bestaan niet wist. En voor de zoveelste keer neemt hij zich voor om volgend jaar de knoop door te hakken. Niet naar Epe, maar naar Flims. Hij begint vast met tien diepe kniebuigingen 's morgens om in conditie te komen, hij koopt het han dige werkje „hoe leer ik skiën". Wat zullen we nou krijgen. Ook hij heeft recht op zijn eigen sneeuwbal. Harmonica-effect Mogen we hem (en alle anderen, die op de winterwip zitten) een waardevolle tip geven? We gaan er daarbij van uit. dat uw vakantiebudget geen harmoni- ka-effect heeft en uw ski-ervaring voor ontwikkelingshulp in aanmerking komt U wilt eens wat Wfnfenrdoen. rfiaSr weet alleen niet hoe. waar en wanneer. In dat geval hebben wij twee sugges ties, die u een maximum aan winter- sportplezier tegen minimumprijzen ga randeren. Twee gebieden in Noordoost- Zwitserland. die nog niet door de bull dozer tan het massatoerisme zijn ver pletterd, Twee gebieden ook. tvaar het plezier nog betaalbaar is en u niet tel kens het gevoel hebt, dat u als een bedelaar de kruimels van de ijstaart krijgt toegeworpen. Davos en Sankt Moritz zijn geweldige wintersportoor den. maar met. een zak vol losse cen ten komt u er echt niet uit de voeten. Dat geven wij u op een briefje van Adelaarsnest Het eerste gebied, Obertoggenburg, ligt ingeklemd tussen de 2300 metei hoge Churfirsten en het tot 2400 meter reikende Santisgebergte. Het brede dal zelf ligt op een hoogte, die varieert van 1100 tot 900 meter. De natuur is over weldigend en zelfs een man als dr. Van Egeraat zou er zich gegarandeerd in verslikken. Skimogelijkheden zijn er volop: uitstekend gemarkeerde pistes zijn overal uitgezet op de zonnige hel lingen van de Churfirsten, sleep en stoeltjesliften en een bergspoor bren gen de geoefende skiër tot op de top pen. de pr diei schoenen fr. 25 abonnement ski school. (12 halve dageninclusief ge bruik oefenliften fr. 52.- Total .ehade fr. 110 (ofwel 95 gulden). Voor die 95 gulden benl u een halt .akantle onder de blauwe hemelpanne. •li krijgt u een portie sportlef plezin dat met geen goud te betalen is Ai' i de hele daR In Sit ges aan het klamm trand ligt. geelt u handenvol peseta' uit aan frisdranken, chips, huur vai >en ligstoel, huur van een parasol, hum van een roeiboot. Ga dat maar eens bi. elkaar optellen. Die 95 gulden mag v dan ook niet als overbodige extra's be sc houwen. U krijgt ze namelijk met ren te tenig. En misschien met. een gipsei been maar dat Ie een Ander hoofd stuk Sankt Gallen heeft een van de fraaiste burokk»thedralcn van de wereld De oude benedictijnerkerk. gebouwd in de achttiende eeuw. behoort tot een comph waarvan ook de wereldberoemde „Stiftsbibliotheek" deel uitmaakt'. vermetelen naar de 1770 meter hoge Gamserrugg trekt- De cracks van Ober toggenburg vliegen vanuit dit adelaars nest in vier minuten naar het vele kilo meters daaronder gelegen WIldhau6. Als vampiers springen ze over heggen en wegen en maken ze hun duizelingwek kende slaloms langs afgronden en door dennenbossen. De minder-geroutineerde skiër is al heel blij. als hij diezelfde af stand binnen drie uur aflegt. Obertoggenburg. volgens de ijzeren sta tistieken één van de zonnigste gebieden van heel Zwitserland, heeft een indruk wekkend net van gemakkelijke wandel wegen en beschikt daarnaast over een ijsbaan in Unterwasser en een curling- baan in Wildhaus. Voor beginners Het tweede gebied ligt ln de omgeving van Appenzell: speciaal beginners vin den hier uitstekende skiterreinen die het hun niet te moeilijk maken. In en rondom het eeuwenoude stadje, dat be roemd is door zijn schitterende vakwerk huizen. zijn vijf skiliften en drie zweef- banen. De hotelaccommodatie ls eenvou dig, de prijzen meer dan aantrekkelijk. In het voortreffelijke hotel Hecht geeft eigenaar Arnold Knechtle u bijvoorbeeld een koninklijke verzorging en een riante kamer voor even twintig gulden. U kunt Toggenburg en Appenzell: wintersport paradijzen met betaalbare prijzen echter ook voor nog geen tien gulden terecht in het pension Krone in Gonten (logies, drie maaltijden en kurtaksen inbegrepen). Obertoggenburg en Appenzell, nu nog twee door Nederland verguisde kinderen in de wintersportfamllie. geven u een unieke kans om langgekoesterde wensen in ijzingwekkende vervulling te laten Doen, zouden we willen zeggen. HÜ& Obertoggenburg Helmuth Klee: beloofde land ligt niet bij Jeruzalem Helmuth Klee: met ijsmuts een middel matige skiër, zonder ijsmuts een voor treffelijke verkeersdirecteur, die vanuit de vooruitgeschoven post Amsterdam zijn vaderland verkoopt. Hij doet dat met een onweerstaanbaar enthousiasme, dal hij zelf» een fanatieke bijbelvorser nog kan laten twijfelen aan het feit, dat het beloofde land rondom Jeruzalem ligt. ..Wintersport", zegt hij. „is een Ideale recreatie voor elke Nederlander. Hij vindt bij ons een uniek klimaat, volop sneeuw en een voortreffelijke aecommo- datie. Dat mag ook wel. want Zwitser land is al vanaf 18(15 een wintersport- land. In dat jaar werd de Matterhorn tijd hebben ze niet één dag hun geld teruggekregen. Wat Obertoggenburg en Appenzell be treft: het lijken mij ideale gebieden voor Nederlandse watersportliefhebbers. Niet te hoog, niet te duur. zonnig en rustig. Zestig procent van de 120.000 Neder landers. die op wintersport gaan, zijn geen skiërs. Ook voor hen biedt Noord oost-Zwitserland volop mogelijkheden". Door de wol geverfd het Whymper bedwongen en zijn prestatie betekende ln feite het begin van hel wintertoerisme De fameuze hotelier Badrutt ln Sankt Moritz haakte handig ln op de populariteit van Whvmper en nodigde een aantal aristocraten in Lon den uit voor een wintersportvakantie. Aanvankelijk voelden deze lieren er niel bijster veel voor. omdat ze dachten, dat Zwitserland in de wln'er hetzelfde droe vige weer haJ als Engeland Bndrntt zing toen een weddenschap met hen aan: elke dag. waarop de zon niet zou schijnen, behoefden zijn gakten niets 'r betalen. De Londennren gingen op ziin •an lokkei ijk voorstel in en bleven In ziin ".tel vanaf Kerstmis tot Pa-en Tn die >o(s)t voor meneer \ppenzell ls niet alleen beroemd om zijn mëtlsche natuur, maar ook om zijn ■gendraadse burgers, die volgens verre iverleveringen tot dp kleinste van Zwit serland behoren Dat dit Madurodam- ptivilege hun nauwelijks verdriet, bewn zen de honderden minlmoppen. die ze zelf vlijtig in omloop hebben gebracht en die alle hun lichaamslengte als cen- liaal thema hebben Een mooi voorbeeld van deze krap bemeten zelfspot: een postbode ln de stad Sankt Gallen is tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zonder medeweten van de directie ln het- hoofdpostkantoor twee postboxen aan Apper.zellers had ver- (het t pal de of drie japonnen (hangt af ijdelheldi Vchleral zal dan doorgaan» blijken, dat deze kleren de koffer niet uit zijn geweest, want de sfeer in dit deel van Zwitserland is uiterst Infor meel en de gasten zijn er allang achter, dal de kotelet even best smaakt, als ze in Wildhaus en^st de directeur ve koningin Wilhelmi I trots, da1 n u graag met dp dinei tafel begroet Vnoi dat genoegen betaalt u dm aanz-enlijk meer dan in de overige Ook s avonds kan de gast. die uitslui- tend door de wol geverfd is. goed uit de voeten Exquise nachtclubs zijn onbe kend in Obei toggenburg en Appenzell men zopkt zijn vertier ln de hotels, waar de plaatselijke folklore hoogtij viert en de (voornamelijk Italiaanse) orkesten uw storend gebrek aan romantiek volle dig opheffen Ook dan Is de sfeer van een gemoedelijke huishoudkwaliteit: de trui is de pasmunt voor collectief pezier Wat wel beslist tot uw uitrusting moe' behoren: stevige, sneeuwwater afstoten de schoenen met geprofileerde zolen, een wollen maillot (ja ook voor u meneer De dokter geeft liet. zijn eigen groot vader). geitewollen sokken (nog altijd de beste), een skibroek (ook voor de niet-skiër) en een winddicht jack. Lang* lassen zijn volmaakt overbodig. Die be waart u maar voor de druilerige dagen thuis.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6