Overdekt zwembad van Katwijk volgende week zaterdag al in gebruik Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje Statenlid Menken pleit voor commissie bezwaarschriften Bruisende humor in „Wat deed jij in de oorlog9 pappie VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 OK BELANGSTELLING VAN VERENIGINGEN VIT OMTREK ADVERTENTIE Tip. r Katwijk wordt het op zaterdag 25 november een grote dag, daar dan overdekte zwembad aan de Piet Heinlaan officieus in gebruik wordt lomen. Op een persconferentie deelde de voorzitter van de raad van beheer, iter J. Bergman, mee, dat de officiële opening op 20 januari 1968 zal plaats den. Het een en ander zal met verscheidene zwemevenementen worden eluisterd. O.m. zal de Amsterdamse Zwemvereniging „Admiraal de Ruy- deze opening opluisteren en de Kon. Reddingsbrigade zal vermoedelijk nonstraties geven. Verder staat op het programma voor die dag water- snelzwemwedstrijden. Dokter Bergman deelde in eerste instantie (de, dat het zwembad de functie heeft om de (Katwijkse) bevolking te zwemmen. Ook is het gebouwd voor polowedstrijden, aangezien een ciale beweegbare vloer is aangebracht. Voor het zwemmen in het bad heb ben reeds verscheidene verenigingen zich aangemeld: de KRB, de Zwem en Poloclub Katwijk en LZC dat niet meer in de Leidse Overdekte mag poloën (geen officiële wedstrijden al thans). De Leidse vereniging zal iedere zaterdagavond van 7 tot 8 uur in Kat wijk een polowedstrijd spelen. De grootste diepte van het bad be draagt 2,43 meter; de kleinste is varia bel al naar gelang men de vloer om hoog brengt. Gescheiden van 't grote 25 meter bad is er onder hetzelfde dak ook nog een instructiebad, waarvan de diepte van 40 tot 90 centimeter afloopt. OFFICIËLE OPENING IN JANUARI jin december zal waarschijnlijk de officiële opening in het bad len schoolgezwommen. Op zo'n luizend kinderen uit Katwijk en iburg wordt gerekend. De vijfde zesde klassen van de lagere scholen de eerste klassen van de ulo- en verheidsscholen zullen in school- rband kunnen zwemmen. Verder rlingen van b.l.o.-scholen, welke 'n aanmerking komen. Dok- Bergman verwacht, dat er 150.000 chikbaar zal komen uit de inkom- 't schoolzwemmen. De ouders len 15- per kind moeten betalen. k het grondpersoneel van het Marine ken; iegkamp Valkenburg zal in 't nieu- zwembad zwemmen. Het vliegend Jrsoneel blijft in Wassenaar, waar k zwemlessen voor de mariniers rden gegeven. Het zwemmen op november staat onder toezicht van man personeel. De heer J. J. Tim mans is als bedrijfsleider benoemd, zal er op toezien, dat alles vol- 5 de regels verloopt. Etalages ingeslagen n de nacht van dinsdag op woensdag ïft een onbekende, vermoedelijk onder loed, op de Breestraat te Leiden vier lageruiten ingeslagen en op de Haar- imerstraat één. In de Breestraat wer- de etalages vernield van een mode- een antiquair, een kapperszaak :en bioscoop. In de Haarlemerstraat euvelde de ruit van een juwellerszaak. verschillende ruiten zaten bloed- kken. (ADVERTENTIE) VEEL VOORDELIGER GOUD! GOUDEN BROCHES reeds vanaf 14,- reeds vanaf 9,50 GOUDEN ARMBANDEN reeds vanaf 39,- OPENINGSTIJDEN Van maandag tot en met vrijdag is het bad van zeven uur 's ochtends tot tien uur in de avond geopend. Tot kwart over acht kan men vrij zwem men. Daarna is er tot twaalf uur schoolzwemmen, waarna iedereen tot kwart voor twee in het bad terecht kan. Tot vier uur is er weer school zwemmen en tot kwart over vijf heb ben alle zwemlustigen de gelegenheid om te zwemmen. Van half zes tot kwart over zeven staat het bad voor vereni gingen ter beschikking; van half acht tot kwart over negen is er vrij zwem men cn van negen tot tien uur is de beurt weer aan verenigingen. Op woensdag valt het zwemmen van twee uur tot half zes uit. 's Zater dags is het bad voor iedereen toegan kelijk van 9.00-10.15, 10.30-11.45, 12.00- 13.45, 14.00-15.45 en van 16.00-17.45 u. Van 18.00 tot 22.00 uur is het voor wedstrijden bestemd, afzwemfeesten en propaganda. Bij grote drukte is de duur van één zwembad echter maxi maal één uur. Eredoctoraat voor Leidse archeoloog van Universiteit van Kopenhagen De universiteit van Kopenhagen ver leent op donderdag 23 november een ere-doctoraat aan de Nederlandse ar cheoloog, dr. H. R. van Heekeren, die van 1958 tot juli 1967 conservator is geweest van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. De heer Van Heekeren is dit jaar de enige eredoctor van deze universiteit. Deze eer wordt hem verleend voor de wetenschappe lijke arbeid, die hij heeft verricht tij dens een Deens-Nederlandse expeditie van 1960 tot 1962 bij de rivier de Kwai in Thailand. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moest hij als krijgsgevangene werken aan de beruchte Birma-spoorlijn over de rivier de Kwai van Bangkok naar Rangoon. Hij vond er in deze oorlogs jaren primitieve stenen gereedschap pen, die grote archeologische waarde bezaten. Na de bevrijding schreef hij zijn ervaringen neer in een weten schappelijk tijdschrift. Dit artikel leid de tot het uitrusten van een expeditie naar het gebied rondom de Kwai. De heer Van Heekeren heeft twee be langrijke boeken geschreven over de prehistorie van Indonesië (van 1946 tot 1958 was hij ambtenaar bij de pre historische dienst van Indonesië). In 1965 verleende de Rijksuniversiteit van Leiden hem een eredoctoraat. Momen teel woont de heer Van Heekeren in Heemstede; in juli van dit jaar is hij gepensioneerd. ADVERTENTIE Toch nog gratis vervoer In de afgelopen nacht is om streeks één uur op de Aalmarkt een taxi ontvreemd. Een uur later kwam éen 37-jarige inwoner van de Sleutelstad het politiebureau in Wassenaar met een bezoek ver eren om het verhaal te vertellen, dat hij in Leiden een taxi naar Wassenaar had besteld, maar dat de chauffeur ergens was gestopt en door een'weiland was wegge vlucht. De dienstdoende politie functionaris vond dit verhaal nogal ongeloofwaardig, temeer daar de koopman enigszins onder invloed verkeerde. Bij een nader verhoor en onderzoek bleek h(j de taxi op de Aalmarkt te hebben gestolen. Met een gratis politie- rit werd de man, verdacht van diefstal en joy-riding naar het po litiebureau van de Sleutelstad overgebracht, waar hU is ingeslo ten. KVP-Statenkring Leiden Promoties aan de Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit promo veerde gisteren de heer F. R. J. Knetsch, leraar aan het Christelijk Lyceum te Delft, tot doctor in de god geleerdheid op een proefschrift, geti teld „Pierre Jurieu, theoloog en poli- tikus der Refuge". Promotor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Subsidie werd verleend door de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.). De heer Knetsch werd geboren te Leiden en woont thans in Den Haag. De pro motie geschiedde cum laude. De heer D. J. Lankamp promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „The fibre com position of the Pedunculus Cerebri (Crus Cerebri) in Man". Promotor was prof. dr. W. J. C. Verhaart. De heer Lankamp werd geboren te Uitgeest en woont thans te Oegstgeest. De heer P- H. W. Mey, wetenschap pelijk ambtenaar bij het Geologisch- en Mineralogisch Instituut van de uni versiteit, promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „The Geo logy of the Upper Ribargorzana and Baliera Valleys. Central Pyrenees, Spain". Promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. De heer Mey werd geboren te Leipzig (Duitsland) en woont thans te Leiden. Het statenlid S. Menken, wethou- ïr en loco-burgemeester van Leiden, heeft in de gisteravond gehouden ver gadering van de Statenkring Leiden vna de KVP, gepleit voor de instelling een provinciale commissie voor de beroepschriften. De heer Menken stelde zich met dit idee gegroeid in een langdurige periode als Statenlid aan de zijde van de heer A. W. de Groot, wethouder in Voorhout, die eerder op de avond gezegd had, dat de bezwaarschriften tegen streekplan nen tegenwoordig zo talrijk zijn, dat het twijfelachtig is, dat de bezwaar schriften die aandacht krijgen van de statenleden, waarop zij recht hebben. Voor de heer De Groot was dit zelfs van de redenen geweest om on- Leidse onderzoekingen op televisie In zijn wetenschappelijk televisie magazine „Gamma" zal de KRO op maandag 20 november tussen 21.40 en 22.11 uur via het tweede net in een gesprek met prof. dr. J. H. Oort, di recteur van de Leidse Sterrewacht en voorzitter van de Stichting Radiostra ling van Zon en Melkweg, aandacht schenken aan de ondtekking en het onderzoek van de quasars, misschien de verst verwijderde waarneembare objecten in de kosmos. Voorts zal een reportage worden uitgezonden van de opgravingen, die onder leiding van drs. G. J. Verwers door het Instituut voor Prehistorie der Leidse Universiteit te Haps (N.-B.) zijn gedaan en waarbij men voor de eerste maal in Nederland een neder zetting met het bijbehorende grafveld uit de Ijzertijd heeft aangetroffen. langs te bedanken voor het lidmaat schap van provinciale staten voor de KVP. Voor de heer De Groot golden ook nog andere motieven: „Als men zich voldoende terp laatse op de hoogte wil stellen van lokale problemen in de provincie, moet men wel over een zee vna tijd en een klein vermogen kunnen beschikken De heer Menken was het eens met de opmerkingen van de heer De Groot over de behandeling van de bezwaar schriften. Hij wees daarbij op de goe de ervaringen van de gemeente Lei den, waar een onafhankelijke com missie bezwaarschriften tegen beslui ten van het gemeentebestuur onder zoekt en uitspraak doet. „Een onaf hankelijke commissie voor de bezwaar schriften voldoet bovendien voor het rechtsgevoel van de burgers." Over de voorbereiding van streek plannen werden ook kritische gelui den gehoord. „Het afzoderlijk horen van de verschillende betrokken ge- V. ADVERTENTIE 'n Wagen om zélf te bezitten, een FORD CORSAIR LAAT ONS HET U BEWIJZEN Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6 - LEIDEN meenten lijkt soms veel op het „ver deel en heers", was een afgevaardig de van mening. Regionale hearings, per groep van gemeenten, die 't eerst enigszins eens geworden moeten zijn, verdienen de voorkeur. Men was ook van oordeel, dat de provincie zich bij de voorbereiding van streekplannen te veel en uitslui tend laat leiden door sociografische gegevens. Uit sociografisch oogpunt kan het wenselijk zijn de woningbouw voor bepaalde plaatsen en gronden te reserveren, maar de gemeentebesturen moeten behalve sociografische ook economische factoren laten meespelen bij het vaststellen van bestemmings plannen. De economische haalbaarheid van een bestemmingsplan hangt in de provincie Zuid-Holland namelijk ten nauwste samen met de grondstructuur en de kosten, die ten grondslag liggen aan het bouwrijp maken. De verschillende gedachten naar vo ren gebracht door de afgevaardigden naar de statenkring zullen de staten leden trachten te propageren bij de KVP-fractie. Van de commissie voor de beroepschriften zal mogelijk een punt gemaakt worden bij het ontwer pen van het nieuwe statenprogramma van de KVP. De agenda leverde niet veel gespreksstof. De verslagen van secretaris L. de Ridder, alsmede het financieel verslag van de heer H. J. Bunnink werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. De reglemen tair voorgeschreven begroting (art. 34) ontbrak weliswaar, maar de af gevaardigden maakten er geen hals- j zaak van. omdat de statenkring het ook in het komend jaar wel zal kun- nen redden met de beschikbare gel- den. Wegens het vertrek van drs. J. C. M. Beijersbergen naar Limburg stond ook de verkiezing van een nieuwe voorzitter op de agenda. De afdeling Warmond had weliswaar uit eigen kring de heer J. H. Th. Tijdhof kan didaat gesteld, maar deze kandidatuur was nog niet bij het bestuur binnen gekomen. Derhalve was alleen de heer A. J. A. L. Bruggeman kandidaat. Bij acclamatie werd hij hierna tot voor- zitter gekozen en kon de heer Men ken weer terugkeren naar zijn func tie van vice-voorzitter. LACHSALVO'S EN LOSSE FLODDERS I m y TRIANON: „Wat deed JU nou In de oorlog pappie?" De strUd tUden* de tweede wereldoorlog Is sinds 1945 een geliefd fllmobject. Ruige en geharde mannen, bloed en vuil, kanongebulder en het staccato van machinegeweren, verliefde of verlaten vrouwen zUn de eindeloze thema's uit de duizenden oor logsfilms. Ook dit genre werd doorbroken door enkele films, die niet alleen de sensationele kanten van het oorlogsbedrijf belichtten, maar ook de menselijke aspecten van de voor het grotendeels leed verwekkende strijd. Ook de humor ontbreekt niet, en tUdens de laatste Jaren Is In de verfilming van het oorlogs geweld de tendens meer merkbaar naar presentatie van het menselijke of de humoristische aspecten van de oorlop ook in de Amerikaanse kleuren film „Wat deed JU nou ln de oorlog pappie waar de humor de hoofdschotel vormt. Er valt slechts één dode (door vergiftiging het werk van overtuigde Italiaanse communisten) en er wordt slechts geschoten met losse flodders. De „strijd" speelt zich af bU de Invasie (1944) op het eiland Sicilië, waar een Amerikaanse legergroep onder leiding van kapitein Cash een stadje „vol gens het boekje" bezet. De Italiaanse militairen ontvangen de bevrijders met een feest, dat de spuigaten uitloopt. De kapitein probeert de orde nog te hand haven, maar tevergeefs. De knappe dochter van de burgemeester weet hem echter ook over te halen de discipline een avond, en nacht te vergeten. De volgende morgen ontwaakt het dorp met een reusachtige kater. Er ontstaat direct paniek, wanneer het bericht binnenkomt dat de generaal het strijd toneel komt bezoeken. Verkenningsvliegtuigen melden Intussen (schUn(ge vechten tussen de geallieerden en de Italianen aan het hoofdkwartier. Ook de Duitsers worden gewaarschuwd en bezetten het dorp, waarbU belde partUen worden gevangen genomen. Intussen worden plannen beraamd te ontsnappen vla de catacomben, waar al dagen een verdwaalde Inlichtingenofficier rond sluipt. Communisten ontvoeren de Duitse kolonel, waarvan kapitein Crash beurtelings het slachtoffer wordt. Ook de knappe Glna speelt een belangrijke verzetsrol. Hoe de Duitsers tenslotte worden misleid kan niet worden ver klapt. De film eindigt zoals zij begon: een groot feest, die door de Italianen als voorwaarde voor overgave is gesteld. De generaal heeft nu ook bezwaren maar de knappe burgemeestersdochter weet ze weg te wulven. Zeer onder houdend amusement, waarbij de toeschouwers van 14 jaar en ouder zich geen moment zullen vervelen. ONTEMBARE ANGELIQUE LUXOR: „De ontembare Angellque" Leiden heeft nog steeds niet genoeg van de zeer onstuimige avonturen van Angellque. Deze week Is het vierde deel en tevens de landelUke première, te zien In Lelden. Gezien de grote belang stelling zal het ons niet verbazen als er te zijner tUd ook nog een vUfde deel zal komen. Het speelt nu In tegenstelling tot de vorige delen, niet In Frank rijk maar ln het Noord-Afrlka van do zeventiende eeuw. Angellque gaat op zoek naar haar echtgenoot, Jeoffrey de Peyrac. ZQ weet dat hij zich ergens in het Middellandse Zee-gebied moet bevinden. Angellque verzekert zich, dank zij chantage, van de hulp van de admiraal des koning* Escrainville die haar meeneemt aan boord van zijn galei. In de omgeving van Sardinië wordt het schip overvallen door Berbers. Angellque springt over boord en ontsnapt aan de wraak der Berbers. ZU wordt evenwel opgepikt door een ander piratenschip waarvan de kapitein haar schoonheid ten gelde wil maken en haar verkoopt op de slavenmarkt te Kreta. Ze brengt daar een fan tastische prijs op en wordt na hevig verzet harerzUds weggevoerd naar een Moorse villa. Dan blijkt dat Jeoffrey haar gekocht heeft! Deze Jeoffrey Is met de hulp van enkele getrouwen een privé-oorlog begonnen tegen de Franse ko ning Lodewijk XIV. Het geluk van Angellque Is van korte duur omdat zU ontvoerd wordt, om wederom als slavin verkocht te worden. Hiermede eindigt het vierde deel dnt zeker om een vervolg vraagt. Het geheel la weer een kleurrijk schouwspel met volop sensatie, romantiek en spanning. En ook voor dit deel geldt, dat het ook met plezier gezien kan worden door diegenen die de voorafgaande delen niet gezien hebben (Toegang: 18 Jaar). PUBERTEIT OP ZIJN AMERIKAANS STUDIO: „Yonre a big boy now" (Je bent nu een grote longen) la de titel van een luehtlg filmpje over een moederskindje, dat hel volle leven wordt In geworpen. Met Amerikaanse nogal stupide humor uitgeheeld en zonder enige diepgang. De tegenstellingen ln de film zUn ongeloofwaardig groot - de zoon als meisjesschuwe. hulpeloze en onhandige mislukking, de vader als de zelfver zekerde minnaar, directeur van een enorme openhare bibliotheek en er zit weinig vaart in het verhaal, ondanks de beproefde „gags" als een renpartU dwars door het verkeer. De waarde die nletemln aan de film moet worden toegekend is dan ook niet zozeer op de humor of het verhaal gebaseerd, maar eerder op de vindingrijk heid van de makers om wat relief in het geheel te brengen. Zo wordt In een „flash-back", die showgirl Darling enkele jaren vroeger laat zien, niet een type machine de tekst In het Engels getikt, zonder geluld. Dat heeft een bJJ- zonder grappig effect, waardoor het als het ware even een strlpvorhanl wordt. Er wordt in deze puberteltBgcschiedenis wat de draak gestoken met hot on aangepaste volksdeel, maar de verering voor de exuberante „American way of life" is bUna een stukje cultus, bijvoorbeeld waar als ln een documentaire do helverlichte uitgaanscentra worden gefilmd. Het getuigt van weinig zelfkri tiek. De film is toegankelUk voor 18-jarlgen en ouder. PROLONGATIE r het boek van de Russische ZOETERWOUDE Opper R. Zijlstra van Zoeterwoude gaat met pensioen Op woensdag 29 novmber as zul opperwachtmeester R. Zij Is tra afscheid heer ZUlstra begon zUn loopbaan bU de nemen van het korps Rijkspolitie. De CCD. In augustus 1937 ging hij over naar de rjjksveldwacht mei standplaats Zoeterwoude. In 1940 werd dit korps I ingelijfd bU de Marechaussee. In 19421 ging hU over naar de gemeentepolitie, waarna deze in 1946 weer overging in RUkspolttte. In dat Jaar werd Zijlstra overgeplaatst naar RUnsburg, waar hy bleef tot 1952. Daarna werd Bodegraven zijn standplaats waar hU ln 1954 be vorderd werd tot opperwachtmeester. In 1957 kwam opper ZUlstra weer te rug in Zoeterwoude. rayon Hoge-Rljn- dijk. Het ufscheid zal In intieme kring plaats hebben in het Raadhuis te Zoe terwoude. BISSCHOPPTLUK COMMISSARIS Als opvolger van pustoor a. Emmen Is deken A. Lamot benoemd tot bis schoppelijk commissaris bU de Sigh ting R.K. Scholen Zoeterwoude Dorp

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3