Guido de Moor legde op Rembrandtsplein het loodje MOORD KENNEDY GEPLEEGD DOOR DRIE MANNEN ME! „LOVE IN AMSTERDAM" WIL HET BEST VLOTTEN Nederland begint de allure van echt filmland te krijgen Kamerlid f.v.d. Gevel overleden Katholieke ouders tegen NVSH Huwelijk van Onassis-Callas ontkend X-15-vliegtuig neergestort Legerbijstand in Amsterdam thans onjuist Schriftelijk examen havo en mavo 1968 Wilson wil lening om pond te steunen Gen. Pattakos: Theodorakis is niet zo ernstig ziek Zeevarenden doen beroep op mr. Luns DE LEIDSE CX)URANT - (Van onze filmredactie) Nederland begint de allure van een echt filmland te krijgen. Terwijl Rob Houwer nog in de omgeving van Rockanje bezig is ^net de opnamen voor zijn kleurenspeel- film „Professor Columbus", wordt Am- 1 sterdams binnenstad „onveilig" gemaakt door een Engelse filmploeg, die Nicolas Freelings detectivethriller „Love in Am sterdam" op het scherm wil brengen. „Onveilig" is het juiste woord, want het gebeurt niet iedere dag, dat er iemand voor de ogen van een dichte rij nieuws gierigen midden op het gazon van het Rembrandtplein wordt doodgeschoten. De onfortuinlijke is de Haagse acteur Guido de Moor, die in zijn eerste buitenlandse film hetzelfde lot ondergaat als in zijn Nederlandse speelfilmdebuut „Kermis in de regen" van Kees Brusse. „Het is fantastisch werken met deze mensen", zegt Guido de Moor enthousiast als hij weer opgekrabbeld is uit zijn schijndood. „Ze zijn gewoon een halve dag op het tijdschema vóór. En alles kan. Als ze een tram willen hebben met zestig figuranten erin, dan komt-ie er en wordt het hele verkeer gewoon stilgelegd." De Moor heeft zich wel even zorgen gemaakt, dat de hele filmerij voor hem niet zou door gaan. „Zaterdag had ik met de Haagse Comedie nog de première van „Yerma". De acht draai dagen vielen zowel ervoor als erna. Ik heb van de Haagse Comedie echter alle medewer king gehad en nu de première achter de rug is, zijn er helemaal geen problemen meer." Gemakkelijker dan Guido de Moor had Piet Römer het, die als assistent van „politieman" Wolfgang Kieling de taak heeft de vluchtende Guido neer te schieten. De twaalf draaidagen, die zijn rol vereisten, vielen juist tussen de première van „Volpone" en die van „De vrede" van Aristofanes. Ook Römer ia vol lof over de zeer professionele wijze, waarop wordt gewerkt. „De castingdirector de man die de spelers voor de diverse rollen uitzoekt weet precies wat hij wil. Hij praat net xo lang met de kandidaten, tot hij er een ge vonden heeft die aan het beeld, dat hij zich van de filmfiguur heeft gevormd, beantwoordt." Zo was Guy Deghy, die de rol van een potte- bakker speelt, een natuurlijke keus. Natuurlijk, werd in Hongarije geboren, in Zwitserland opgevoed en werkt al sedert 1935 in Engeland voor de film, het toneel en de televisie. „Mijn eerste Nederlander speelde ik lang geleden in de film „Nlghtmail to Amsterdam". Naar aan leiding van die rol kreeg ik vele brieven van Nederlanders, die dachten dat ik een land genoot was. Ook in „Operation Crossbow", met Sophia Loren en George Peppard, speelde ik weer een Nederlander, een scheepskapitein. Maar ik sprak Engels", voegt hij er lachend aan toe. Ook in Hongarije geboren is hoofdrolspeelster Catharlna von Schell. Toen zij vier was vlucht ten haar ouders naar Duitsland. Door haar opleiding aan een Amerikaanse school spreekt zij accentloos Engels. „Mijn Duits echter heeft nog altijd een Hongaars accent, daarom geef ik de voorkeur aan film boven toneel, aan Engelstalige produkties boven Duitse." Vol gende week vertrek Catharina weer naar Mün- chen, waar zij woont, want er liggen weer contracten voor nieuwe films voor haar klaar, waar ze voorlopig nog niet erg veel over wil vertellen. Ze vindt het wel jammer, dat zij in al die weken zo weinig van ons land heeft kunnen zien. Alleen één zondag naar Den Bosch om er de tentoonstelling van Jeroen Bosch te be zoeken. „Prachtig, maar wat een drukte. We liepen gewoon in file langs de doeken", ver zucht zij. Sterallure Omdat het licht steeds slechter werd „het weer is de enige, die niet altijd meewerkt in dit land", zegt producer Gerald Willoughby wordt het arbeidsterrein verplaatst van het gazon naar de Birdsclub onder 't Rermbrandt- pleintheater. Tussen de kabels, die de kleine nachtclub tot een pierenpot maken, wachten omdat Deghy zoals hij zelf lachend zegt „altijd Nederlanders speelt". De vrolijke, ronde Deghy de hippies geduldig tot men klaar is met het uitlichten van de op te nemen scene. Als het eindelijk zover is, begeven ze zich stil naar de dansvloer, om er heupwiegend zonder muziek om de dialoog niet te verstoren voor een decoratieve achtergrond te zorgen voor een scene tussen Wolfgang Kieling en Josef Dubin Berman, die voor nachtclub eigenaar speelt. Josef Dubin Berman komt uit Letland, maar werkt gewoonlijk in Engeland. Hij is zo'n beetje een Peter Lorrefiguur in zijn latere, vette jaren. Hij is de enige van het team met ouderwetse sterallure. Iedere dag laat hij zich door een chauffeur het halve Rembrandtplein omrijden naar de kapper, als dat tenminste een maatstaf is. Naast de doodstille heksenketel, die de Birds club die middag is telkens wordt er vrij overbodig om stilte geroepen zit in café Monico een kleine tovenaar voor het Neder landse filmwereldje wat uit te blezen. Het is Catherine von Bchell, geflankeerd door Guido de Moor en Piet Römer, tijdens een kleine pauze tussen de opnamen op het Rembrandtsplein. Jan Andre, die met zijn groene ijsmuts achte* op het grijze hoofd meer op een weggelopen skileraar lijkt, dan op een man. die als men om een bepaald soort tafeltje uit 1728 vraagt de volgende dag met zo'n ding voor de deur staat. Voor Andre heeft de ftlmpro- duktie geen geheimen meer. Hij ziet onmlddel» lijk wat voor vlees hij in de kuip heeft „Re gisseur Jerry O'Hara: prima. Keeling: goed acteur en Guido de Moor doet het ook best." Zo voorziet hij in vijf minuten de hele film ploeg van „Love in Amsterdam" van commen taar. Best commentaar, de film zal het best doen, is zijn mening. parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamer- id de heer W. van der Gevel (52) uit iadhoevedorp is gisteravond om tien inr plotseling tijdens een vergadering de commissie van Binnenlandse Za ten door een hartaanval getroffen en kort daarna overleden. De heer Van der Gevel was net gereedgekomen met de voorlezing van een door hem ingediende motie toen hU voorover viel op zijn zit plaats. Aanvankelijk hadden nog maar weinig aanwezigen dit in de gaten, dat voorzitter Zegering Hadders op het >unt stond de vergadering te schorsen velen al van hun plaatsen waren op gestaan. Toen de ernst van het gebeuren iuidelijk werd, liet de heer Zegering Hadders de vergaderzaal en de publieke tribune ontruimen. Kort daarna arri veerde een arts, die de dood constateer de. De commissievergadering werd tot een later tijdstip geschorst, evenals de commissievergadering van Landbouw Visserij, die elders in het Kamergebouw gehouden werd. Wel riep de heer Zege ring Hadders de commissieleden nog bijeen voor het uitspi .-ken van kort herdenkingswoord. Het stoffelijk overschot werd door de GGD naar ziekenhuis overgebracht. De heer Van der Gevel was sinds 8 juni 1965 lid van de Tweede Kamer de P.v.d.A. Hij werd op 13 augus tus 1915 te Rotterdam geboren. Hij onderwijzer en hoofd van een openbare lagere school te Den Haag. Hij hoofdbestuurslid van de algemene bond van onerwijzend personeel en voordien voorzitter van de Nederlandse onderwij zersvereniging. LEIDEN (ANP) De vereniging „ka tholieke gezinsbeweging Nederland" is, blijkens een door het hoofdbestuur uit gegeven communiqué, ernstig veront rust door de wat zij noemt „waanzin nige voorstelling", die de seksualiteit in de huidige samenleving heeft gekregen. Met name de recente koersbepaling bin nen de NVSH, waarbij gestreefd zal worden naar het opruimen van taboes (o.m. door het bevorderen van een ge makkei ij kere echtscheidingsprocedure, het niet meer strafbaar stellen van prostitutie, de vrije beleving van homo seksualiteit en vrij el ij ke verspreiding van de tot nu toe als pornografie ge kenschetste lectuur), maakt het onmo gelijk voor het hoofdbestuur van de katholieke oudervereniging, dit alles nog te plaatsen onder het door de NVSH ge propageerde motto „Verstandig Ouder schap". De thans 49 jaar oude vereni ging van katholieke ouders, die een ledental heeft van rond de 20.000, meent dat haar taak nog niet als voltooid kan worden beschouwd, zolang deze bedrei ging van het eigen geestelijk erfgoed niet ongedaan is gemaakt. Onder het motto „wie niet mee indijkt, verbeurt zijn erf" zal zij -daarom een actie gaan voeren ter verkrijging van morele en financiële steun. LONDEN (AP) Het bericht dat de Griekse scbeepsmagnaat Aristoteles Onassis met de sopraan Maria Callas is getrouwd, is tegengesproken. Een woordvoerder van Onassis zei: „Het bericht in het Italiaanse blad Oggi dat de heer Onassis met Maria Callas is getrouwd, is volkomen onwaar" Onassis (61) bevindt zich op het ogen blik in New York. Huurlingen: nooit Experimenteel meer vechten in Afrika KIGALI (Reuter) De blanke huur lingen, die aan de opstand tegen de re gering van Kongo hebben deelgenomen, zullen naar Europa mogen terugkeren als er een vingerafdruk van hen is ge nomen en zij schriftelijk hebben toege zegd dat zij nooit meer In Afrika zullen vechten. Dit heeft Diallo Telli, secretaris-ge neraal van de organisatie van Afrikaan se eenheid, woensdag te Kigali in Roe- anda verklaard nadat hij overleg had ge pleegd over de kwestie van de huurlin gen met de regering van Roeanda. In Roeanda bevinden zich ongeveer 100 Europese huurlingen en circa 2500 Ka- tangezen. De Katangezen mogen naar Kongo terugkeren. Zij hebben van mo- boetoe amnestie gekregen. Zij, die ln Roeanda willen blijven, zullen als poli tieke vluchtelingen worden beschouwd. EDWARDS (AFP) Een van de drie experimentele X-15-vliegtuigen van de NASA ls gisteren tijdens 'n proefvlucht verongelukt, de piloot is omgekomen. De X-15 wordt door een raket aange dreven en op zeer grote hoogte be proefd. De nu omgekomen piloot, Michael J. Adams, heeft al elf vluchten met de X-15 gemaakt. Een woordvoer der van de NASA verklaarde dat het toestel een hoogte van 79 kilometer had bereikt en dat tijdens de daling moei lijkheden waren ontstaan, De piloot heeft om onbekende redenen geen ge bruik van zijn schietstoel kunnen ma ken. Het vliegtuig kwam ten noorden van de basis in de Mojavewoestijn neer. (ADVERTENTIE) Saturday Evening Post: Vier schoten in zes seconden Thermische lans gestolen in Rotterdam? LONDEN (AP) De snijbranders, die dieven het afgelopen weekeinde hebben gebruikt bij hun inbraak in het Umdense hoofdkwartier van de Britse verbruikscoöperatie, zijn misschien af komstig van diefstal uit een Rotterdam- fabriek. Dit wordt nu door Scotland Yard on derzocht. De fabriek is eigendom van W. Chris- jkanse, die zegt internationaal licentie houder der snijbranders te zijn en die heeft verklaard dat „verleden maand tachtig patronen en een snijbrander «iJn ontvreemd. Onderofficieren reageren: i UTRECHT (ANP) De bijstand, die thans door de marechaussee aan de Am sterdamse gemeentepolitic wordt ver leend, is niet in overeenstemming met de politiewet. De wet bepaalt, dat deze bij- j stand alleen „in bijzondere gevallen" kan worden ingeroepen. Het is nauwe lijks denkbaar, dat de wetgever met „bij. zondere gevallen" ook personeelstekorten bij de politie heeft bedoeld. Dit verklaart de christelijk-sociale, on derofficierenvereniging in een memoran dum, dat zij met het oog op de behan deling van de Defensiebegroting in de Tweede Kamer heeft gezonden aan de protestants-christelijke Kamerfracties. De bijstand in Amsterdam is dit jaar zonder onderbreking door 20 marechaus sees geleverd. In oktober is dit opge voerd tot 45 man en op 1 januari 1968 zou dit uitgebreid moeten zijn tot 120 man. Men zegt voorts, dat de arbeidsvoor waarden voor de marechaussee aanzien lijk slechter zijn dan die voor de burger politie-ambtenaren, terwijl ook het sa laris ver achter bljjft NEW-YORK (Reuter) President Kennedy is het slachtoffer geworden van drie samenzweerders, die binnen zes seconde vier schoten op hem af vuurden. Dit wordt beweerd in een rapport dat ls gepubliceerd in het jong ste nummer van de „Saturday Evening Post". Het ls het resultaat van een stu die van drie Jaar, die Josiah Thompson, docent ln de wijsbegeerte aan 'n school ln Haverford, Pennsylvania, van de moord In Dallas heeft gemaakt. De nieuwe theorie is lijnrecht ln strijd met de conclusies van de commissie- I Warren, volgens welke er slechts één schutter was: Lee Harvey Oswald, die drie schoten afvuurde, waarvan er twee de president dodelijk troffen. Volgens Thompson is deze opvatting apert fout, hoewel de details duister blijven, is de moord zelf ln grote trekken duidelijk, j aldus het rapport. In hetzelfde nummer pleit de „Satur- I day Evening Post" ln een DEN HAAG De data van het schriftelijk gedeelte van de eindexamens havo en mavo in 1968 zijn als volgt vastgesteld: havo: van maandag 22 tot en met vrijdag 26 april: mavo met vierjarige cursus (mavo IV) en mavo met driejarige cursus (mavo III): van dinsdag 23 tot en met vrijdag 26 april. Hiervoor ia de volgende agenda samengesteld: Eindexamens havo: Maandag, 22 april 9.00—12.00 Handels v. r Dinsdae, 23 april 9.00-12.00 Scheikunde Woensdag. 24 april 9.0012.00 Wiskunde Donderdag, 25 april 9.00—12.00 Natuurkunde Vrijdag. 26 april 9.00—12.00 Nederlands II Eindexamens mavo met 4-Jarige cursus (mavo IV) Dinsdag, 23 april Woensdag. 24 april Donderdag, 26 april Vrijdag 26 april 9.00—12.00 Wiskunde n Eindexamens mavo met 3-jarige cursus (mavo UI): Dinsdag. 23 april 9.00—10.00 Nederlands I 10.3012.00 Handels*, (boekb.) Woensdag. 24 april8.45—10.15 wiskunde I 8.45—10.45 Wlskur 11.1512.30 Duits 8.45—10.15 Nederlands II 10 45—12.00 Engels 3.30—16.20 Handelsw. H 3 30—15.30 Frans 4 00—15.15 Trans 4.15—15.45 Handelskennis 4.00—18.00 Natuurk. en scheik. LONDEN (AP) Minister-president Wilson heeft het Britse kabinet in sitting bijeengeroepen, terwijl de crisis over de financiële toestand van Groot-Brlttannië steeds ernstiger vormen aanneemt. Vol gens zegslieden probeert de regering lening van maximaal 1.000 miljoen dol lar te krijgen, om de steeds zwakker wordende positie van het pond sterling te schragen. De onmiddellijke reactii was alarm en kritiek in Wilsons Labour Partij. Engelands internationale handelsposi tie, die zwaar getroffen is door de Lon- dense havenstakingen en de sluiting var het Suezkanaal, heeft de notering var het pond sterling op het laagste punt sinds jaren gebracht. Financiële deskun digen zeggen, dat dit weekend grotere druk op het pond zal dien houders van pondensaldi ln het bui tenland uit vrees voor een devaluatie op andere valuta's overschakelen, tenzij nieuwe en grote buitenlandse kredieten kunnen worden verkregen. Deze kredie ten probeert Groot-Brittannië te verkrij gen van moderne industriestaten als de Verenigde Staten, Canada, Duitsland en Zwitserland. De grote vraag in de delgangen van het BrHae parlement is of de regeriog-Wllson bereid gevonden wordt de onvermijdelijke voorwaarden, aan die kredieten verbonden, te aan vaarden, voorwaarden die vrijwel zeker besnoeiingen ln de programma's voor voor heropening van het officiële on derzoek naar de moord. „Ik heb ooggetuigen gevonden en ge ïnterviewd en foto's bestudeerd, die door de commissie-Warren over het hoofd zijn gezien of genegeerd. Mijn bewijs materiaal toont niet de onschuld van Oswald aan, maar wel dat de vraag of hij schuldig is, vier jaar na de moord, nog steeds onbeantwoord moet blijven", schrijft Thompson. Volgens de filosofieleraar werd het eerste schot gelost op de zesde verdie ping van het schoolboekendepot, de plaats vanwaar ook Oswald zou hebben geschoten. Hierdoor werd president Ken nedy in de rug getroffen. Iets meer dan een seconde later schoot iemand het dak van een gebouw dat links achter het schoolboekendepot staat: dit schot miste de president, maar trof de gouverneur van Texas, John Conally, die naast hem zat, in de rug. Geen van beide schoten was fataal. De eerste schutter vuurde nog een schot af, maar de president werd pas dodelijk gewond door het schot van de derde figuur, dis rechtsvoor de auto op een met gras begroeid heuveltje stond. Het rapport is onder meer gebaseerd op een analyse van de film, die de amateur-fotograaf Abraham Zapruder de moord heeft gemaakt. Hierbij zijn met behulp van een microscoop nauwkeurige metingen verricht. vsftds* M «rt ATHENE (AFP) Het is absoluut onjuist dat de gezondheidstoestand van Mikis Theodorakis (de Griekse compo nist die gisteren terecht had moeten staan) reden geeft tot enige ongerustheid, zo heeft de Griekse minister van Binnen landse Zaken, generaal Pattakos, gezegd. H(j zei dit naar aanleiding van berich ten volgens welke Theodorakis In een coma zou liggen. Volgens de minister lijdt de componist aan suikerziekte en ondergaat hij een insulinekuur. Naar verluidt zouden de justitiële autoriteiten vrezen voor incl-fl denten en daarom het proces tegen Theo dorakis hebben uitgesteld. Het proces tegen de 31 personen, die beschuldigd worden van samenzwering tegen het militaire regiem ln Grieken land, is gisteren begonnen, zonder Theo dorakis, van wie een verdediger zei dat hij bijna in een coma verkeerde. „Vol gens mij zou zijn aanwezigheid tijdens het proces zijn dood kunnen betekenen", aldus de advocaat Een polltlegetulge zei in zijn verkla ring dat Theodorakis uit leden vai verboden communistische partij een eigen beweging had willen oprichten. Hij noemde dit „het begin van een nieuwe soort socialistische republiek". Andere politiegetuigen verklaarden dat Theodorakis om zijn naam als op richter van het „patriottisch front" be kend staat, maar dat het meesterbrein achter de beweging de verdachte Con_ stantine Filenis ia, een vroegere Journa list, die deel zou hebben uitgemaakt van het centrale comité van de verboden oommunistischs partij. NDSM koopt „Grobbendonk"' van Yan Heijst De onderhandelingen tussen de cura- ren van Van HeUsl en de N.D.S.M. over de mogetUkheden van aankoop door de N.D.S.M. van de Belgische vestiging van Van HeUst in Grobbendonk, waarover eerder bericht, hebben het gewenste re sultaat opgeleverd. Tussen de partUen is in principe overeenstemming bereikt over de transactie en over de voorwaar den waaronder de overname tal ge schieden. Voorlopig zal de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij nog weinig plezier van de Belgische fabriek hebben. Om te beginnen zal er twee miljoen gul den geïnvesteerd moeten worden om de normale capaciteit van het bedrijf te be reiken. De vorderingen op de fabriek bedragen vijf miljoen gulden. De NDSM wil de produktie van radiatoren opge voerd zien tot een miljoen vierkante me ter per Jaar. Zoals bekend is ook de oude vestiging van Van Heijst in Wier den al in handen van de N.D.S.M. VOOR JOZINAKEMANNING (Van een onzer verslaggever» DEN HAAG Het bestuur van 6e federatie van werknemersorganisatie* ln de zeevaart heeft ln een telegram aan minister Luns (Buitenlandse Ze ken) aangedrongen op een onderbond ter bespreking van de mogelijke stap pen.die ten behoeve van de In Nigeria aangehouden en veroordeelde beman ningsleden van het Nederlandse motor schip JozLna kunnen worden genomen. In een telegram aan de ministerraad heeft de federatie medegedeeld, dat huars Inziens de .belangen het best ge diend unnen worden door diplomatiek overleg. De minister van Verkeer en Water staat en de directeur-generaal van do scheepvaart is verzocht, de kapitein* van Nederlandse schepen zo spoedig mogelijk ln kennis te stellen van do ver klaringen die van de Nlgerlahnse rege ring aan de regeringen van verschillen, de landen, waaronder Nederland, zijn uitgegaan en waarin een gebied I* aan gegeven dat slechts bevaren mag wor den met toestemming van de Nlgeri- aanse autoriteiten. De federatie be treurt het, dat deze en aoortgelelljke verklaringen nooit eerder ter kennis zijn gebracht van de direct belangheb benden, de kapiteins van schepen. De federatie heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht dergelijke ver klaringen voortaan ook aan de kapi teins en aan de federatie bekend te maken. Verder heeft de federatie besloten ln Internationaal verband na te gaan of maatregelen kunnen worden genomen, die ertoe leiden dat de bemanningsle den van schepen niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de aard en de bestemming van de vervoerde la ding. Benoeming burgemeester Motie Van Thijn verworpen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamen- commissie voor Binnenlandse Zaken heeft gisteren met 9 tegen 6 stemmen de motie Van Thijn (P.vdA.) verwor pen. volgens welke de commissarissen der koningin verplicht zouden moeten worden om bij de burgemeestersbenoe mingen de betrokken gemeenteraden te horen. De motie kreeg alleen de steun van D"66, P.S.P. en Boerenpartij,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7